Σελ. 3 από 132 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 1977
  1. #31
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Yπάρχουν μερικές αλήθειες που οδηγούν εύκολα σε συμπέρασμα του τι συμβαίνει στον χώρο της υγείας.

    1) Ο αμοιβές των κρατικών λειτουργών υγείας είναι χαμηλές, ίσως απο τις χαμηλότερες στην Ευρώπη. Ειδικά των ιατρών. Είτε λέγεται ΕΣΥ είτε ΙΚΑ.
    2) Πληρώνουμε ακριβότερα τα φάρμακα ακόμα και απο τις επίσημες λιανικές τιμές σε άλλες χώρες στην ΕΕ.
    3) Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος σε άλλα υλικά, με αποτέλεσμα όργιο σπατάλης λη για την ακρίβεια κλοπής.

    Πχ νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη νέο και μεγάλο δεν έχει υιοθετήσει ακόμα την μέθοδο όλες οι ακτινολογικές να γίνονται απευθείας σε υπολογιστή αντί για τις γνωστές πλάκες, παρόλο που έχει τέτοια σύγχρονα μηχανήματα που μπορεί το αποτέλεσμα της ακτινολογικής να γίνει απευθείας computer image. Ο λόγος; Υποτίθεται ότι δεν έχουν ένα σύστημα κεντρικού storage και διαχείρησης των εικόνων αυτών με εύκολο τρόπο. Η πιθανότερη υπόθεση; οι πλάκες περιέχουν άργυρο, κοστίζουν (βλ προμήθειες) ενώ το computer imaging, μια φορά πληρώνεις στην αρχή και μετά τέρμα τα αναλώσιμα ή έστω κοστίζουν ελάχιστα σε σχέση με τις πλάκες. Χώρια που οι πλάκες στην συνέχεια μεταπωλούνται (αλήθεια, παίρνουν λεφτά πίσω; ) για ανακύκλωση του αργύρου.

    Οπου και να το πιάσεις το θέμα λερώνει. Κάποιοι βγάζουν τρελλά λεφτά, κάποιοι. Αυτοί που ειναι ψηλά, είτε σε υπουργείο και υπογράφουν τις προμήθειες, σε νοσοκομεία / κλινικές κλπ κλπ.... Κατα καιρούς έχουν φανεί ψήγματα αυτων των δραστηριοτήτων σε κάποια ρεπορτάζ.

    Νομίζω μια πρώτη γερή δόση στο στομάχι είναι το μέτρο της αξιολόγησης, που είναι πολύ εύκολο να γίνει, και θα δώσει την δυνατότητα πραγματικά τουλάχιστον να αξιολογηθεί το προσωπικό και οι υπηρεσίες σε πρώτη φάση (για τις απολύσεις βλέπουμε) καθώς και η αλλαγή συστήματος συνταγογράφησης με βάση την δραστική ουσία και όχι το σκεύασμα.

    Εαν μπεί, υποχρεωτικά, η αξιολόγηση κατα το εξιτήριο, μια φόρμα που θα κάνει 5-10 λεπτά να συμπληρώσει κάποιος, τοτε πιστεύω ότι πραγματικά θα αλλάξουν πολλά μα πάρα πολλά πράγματα. Γιατί τώρα ο πολίτης είναι αδύναμος, δεν μπορώ να κάνω τίποτε πχ στην οδοντίατρο που κόστισε 450 ευρω μαμισιάτικα και το χειρότερο ταλαιπώρησε διπλα το παιδί μου και απο απλά σφραγίσματα έχουμε πάει σε απονευρώσεις. Ούτε μπορώ να χαντακώσω την νοσηλεύτρια που στο μόλις 43 ημερών παιδί μου πάτησε την σύριγγα με το αντιβιοτικό και το χωσε στο παιδί σε 5 δεύτερα γιατί βαριόταν (έσπασε η φλέβα, κάθε φορά έσπαγε και απο μια φλέβα). Στην ιδιωτική κλινική, εκεί που κατηγορούν ότι πληρώνουμε και το χαμόγελο, δεν μου έσπασαν φλέβα για δυο μέρες. Ομως ότνα βγαίνουμε, ξέροντας ότι δεν μπορείς να αγγίξεις το σύστημα το αλληλοδιαπλεκόμενο και αλληλουποστηριζόμενο, λέμε αι σιχτίρ, και ευχόμαστε να μην ξαναπάμε. Εαν όμως υπήρχε ένα αδιάβλητο σύστημα αξιολόγησης όπως αυτό που προτείνω, θα σφίξουν πάρα μα πάρα πολλοί κ.λοι, προς όφελος των ασθενών φυσικά.

    Το θέμα είναι ότι χρειαζεται πολιτική βούληση για κάτι τέτοιο, και απο ότι βλέπουμε απο το σύνολο όλων των ενεργειών των κυβερνώντων τα τελευταία 20-30 χρόνια τουλάχιστον, μόνο κάτι τέτοιο δεν θέλουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 04-03-10 στις 14:43.

  2. #32
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΔΕΝ ξοδεύουμε το περισσότερο κατά κεφαλήν σε υγεία αλλά έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό ΑΕΠ σε συνολικές δαπάνες για υγεία σε χώρες ΟΟΣΑ.
    Βγάλαμε γιατρούς που δεν χρειαζόμασταν.
    Αυτοί πρέπει να ζήσουν κάπως και έχουν ανοίξει ένα χορό "ιατρογενούς ασθένειας".Χάλια μαύρα.

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Νομίζω μια πρώτη γερή δόση στο στομάχι είναι το μέτρο της αξιολόγησης, που είναι πολύ εύκολο να γίνει, και θα δώσει την δυνατότητα πραγματικά τουλάχιστον να αξιολογηθεί το προσωπικό και οι υπηρεσίες σε πρώτη φάση (για τις απολύσεις βλέπουμε)
    καθώς και η αλλαγή συστήματος συνταγογράφησης με βάση την δραστική ουσία και όχι το σκεύασμα.
    Έτσι,ακριβώς .
    Έπρεπε να έχουν γίνει εχτές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnik : 04-03-10 στις 14:40. Αιτία: auto merged post
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  3. #33
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    1.849
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Πέρσι κατα τη διάρκεια διακοπών στη Λήμνο,στην οποία πάω κάθε καλοκαίρι λόγω καταγωγής και έχω δει ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σε όλους τους τομείς,έπαθα ωτίτιδα.

    Πήγα στο μοναδικό νοσοκομείο της Λήμνου (για 18.000 κατοίκους) και πληροφορήθηκα ότι ΩΡΙΛΑ δεν υπήρχε διότι έλειπε σε διακοπές με άδεια και θα επέστρεφε σε 19(!!!) μέρες.

    Με εξέτασε ένας νεαρός που έκανε το αγροτικό του και μου είπε να πάρω 2 Ponstan και θα μου περάσει.

    Συμπτωματικά μετά από 2 μέρες τελείωναν οι διακοπές μου.

    Πήγα σε νοσοκομείο και ο γιατρός ενώ με κοίταξε απλά στο αυτί χωρίς καν όργανα,μου είπε να κλείσω ραντεβού για 2 εβδομάδες μετά.

    Αναγκαστικά πήγα σε έναν ιδιωτικό γιατρό,ο οποίος μου είπε ότι έχω 2 εστίες ωτίτιδας στο αυτί μου και η θεραπεία που θα έπρεπε να κάνω ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ είναι : 15 σταγόνες 3 φορές τη μέρα,και 1 Mesulid μετά το μεσημεριανό και 1 μετά το βραδυνό.

    Αυτό για να καταλάβετε τη σοβαρότητα του προβλήματος.

    Αν ήμουν μόνιμος κάτοικος Λήμνου,τι θα συνέβαινε? Μου είπε ο γιατρός που μου έδωσε την θεραπεία ότι αν περνούσαν λίγες μέρες ακόμα,ίσως είχα ακουστικό πρόβλημα.

    Για αυτό το θέμα ποιος λαός μας φταίει? Είναι ακόμα στη μόδα οι Γερμανοί?

  4. #34
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Eίπαμε, δεν υπάρχει αξιολόγηση, δεν υπάρχει follow up. Ακόμα και ενας καλός και φιλότιμος γιατρός ή νοσηλευτής θα πεί στο τέλος, εγώ θα κάνω τον μακακα; Και όλοι σχεδόν καταλήγουν στην κάκιστη μορφή ΔΥ...

  5. #35
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν το έκαναν όλοι οι έλληνες αυτό, θα είχε εκλείψει το φαινόμενο:
    Συνελήφθησαν δυο γιατροί του «Θριάσιου» για «φακελάκι»
    Ζήτησαν 2.500 ευρώ για να προχωρήσουν σε σε χειρουργική επέμβαση.

    Στην προσαγωγή δυο γιατρών του «Θριάσιου» νοσοκομείου προχώρησε η αστυνομία, μετά από καταγγελία πολίτη ότι οι εν λόγω γιατροί απαίτησαν να τους καταβάλλει ποσό 2.500 ευρώ, προκειμένου να προχωρήσουν σε χειρουργική επέμβαση.

    Ο πολίτης κατήγγειλε αρχικά το περιστατικό στο διοικητή του νοσοκομείου Αγγελο Λιόση, ο οποίος στη συνέχεια ενημέρωσε το υπουργείο Υγείας και σε συνεργασία ενημερώθηκαν οι αστυνομικές αρχές, προκειμένου να πράξουν ό,τι προβλέπεται από το νόμο.

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a...03/2010_326458
    Προ καιρού, έπεσα σε περίπτωση highest bidding. Νοσηλεύονταν 3 γιαγιάδες σε δημόσιο νοσοκομείο για επέμβαση στο γόνατο με το ίδιο ιατρικό team. Κλασσικά, ξεκίνησε η κουβέντα:
    - Εσείς πόσα δώσατε?
    - 500.
    - Κι εσείς?
    - Ααα! Εμείς, δώσαμε 600. (εδώ δαγκώθηκε η πρώτη γιαγιά)

    Όταν μπήκε για νοσηλεία και το τρίτο γιαγί κι έμαθε την ταρίφα, είπε στην κόρη της να δώσει 800 για να την προσέξουν περισσότερο απο τις άλλες δύο! Δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω ή να βάλω τις φωνές όταν το άκουσα!

  6. #36
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο για το ΙΚΑ για τους 1 με 2 μήνες είναι μια χαρά, στην Αγγλία είναι 6 τουλάχιστον
    αν και δεν εχω σαν χωρα-προτυπο την αγγλια (καθε αλλο), μπορει καποιος (που εχει ζησει εκει) να το επιβεβαιωσει? γιατι μου φαινεται πολυ

  7. #37
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και δεν εχω σαν χωρα-προτυπο την αγγλια (καθε αλλο), μπορει καποιος (που εχει ζησει εκει) να το επιβεβαιωσει? γιατι μου φαινεται πολυ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raven84 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έκανα μηνίσκο πριν 8 μήνες σε νοσοκομείο του NHS.Κόστος 25 λίρες επειδή δεν είχα ασφάλεια........και κανα 2ωρο συνολικά συζητήσεων με γιατρούς-γραμματεία.
    Από την στιγμή της πρώτης εξέτασης μέχρι την επέμβαση πέρασε μια εβδομάδα.Και χωρις να είναι κατ'επειγον ανάγκη.Μου πρότεινε ο γιατρός να το κάνω νωρίς αλλιώς σε κανα 5 μηνο θα είχα πρόβλημα.

  8. #38
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    Κάποια στιγμή θα υπάρχουν δύο μόνο τάξεις στην Ελλάδα, όπως είναι τώρα στις ΗΠΑ:
    οι πλούσιοι και οι φτωχοί που θα είναι σκλάβοι (και π___ες) των πρώτων.

    Ενα καθοριστικό βήμα για αυτό είναι η ήδη υπάρχουσα ουσιαστική κατάργηση του ΕΣΥ που έγινε ΟΧΙ ΕΣΥ.
    Ο ιδιωτικός τομέας είναι ακόμα χειρότερος και ονομάζεται ΕΓΩ.

    Οι 1 στος 10 τίμιοι ΚΑΙ ταυτόχρονα καλοί ιατροί δεν θα σώσουν την κατάσταση. Σύντομα θα γίνουν 0 στους 10.

    Οποιος είναι ρεαλιστής και ενδιαφέρεται για το μέλλον του, καλό είναι τουλάχιστον να προβληματιστεί.
    Απλή λύση ΔΕΝ υπάρχει.

    On my desktop I have both: a Linux OS and a Windows mouse.

  9. #39
    Με αφορμή το τόπικ αυτό που μιλάει για ένα ΜΕΓΙΣΤΟ θέμα, αυτό της δημόσιας υγείας, λίγα λόγια από έναν άνθρωπο νέο ακόμα σε χρόνια πλέον εργαζόμενο που κάθε μέρα απαιτούνε από αυτόν να γίνει μέρος του συστήματος.

    Όσο οι πολίτες (?) αυτής της χώρας θα παραμένουν αποχαυνωμένοι στους καναπέδες τους, αδύναμοι και ανίκανοι να αντιμετωπίσουν τα μέγιστα πρόβληματα αυτής της διεφθαρμένης κοινωνίας και αυτού του παραπληγικού κράτους, τα ίδια και χειρότερα θα συνεχίζουν να γίνονται μέχρι ασφαλώς το Δ.Ν.Τ και οι λοιποί τοκογλύφοι μας πουν με πολύ απλά αγγλικά : the game is over. 'Οσο συνεχίζει να μας χαρακτηρίζει ο ωχαδερφισμός τίποτα δεν πρόκεται να αλλάξει. Για όλα τα δεινά που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα, κύριοι υπαίτιοι είμαστε εμείς.. Κύριοι τους επιτρέψαμε να αλωνίσουν και να σαρώσουν τα πάντα. Πολίτης δεν είναι αυτός που ψηφίζει κάθε τέσσσερα χρόνια τα ίδια σκατά που με την επαύριο των εκλογών θα κλέψουν, θα προδώσουν, θα διαφθείρουν. Πολίτης είναι αυτός που ενημερώνεται, νοιάζεται για το γενικό καλό (κοινώς όχι μόνο για την πάρτη του) και αντιδρά ΕΝΕΡΓΑ σε κάθε αδικία. Και φυσικά όλα ξεκινούν από την παιδεία, αυτή που σου δίνει η οικογένεια και μετά το "δωρεάν" σχολείο. Η αλλοτρίωση και η σήψη έχουν προχωρήσει σε όλα τα επίπεδα. Ερώτημα μου που με απασχολεί από τότε που έχω συνειδητοποιήσει ότι δεν κατοικώ στην "ενδοξη" Ελλάδα αλλά στο Ελλαδιστάν - Λαμογιστάν : Μέχρι πότε συνεχίσουμε να παραμένουμε αδρανείς? Μέχρι που θα τους επιτρέψουμε να φτάσουν ?

    Και μια ιστορία που μου διηγήθηκε φίλος Γερμανός. Όταν ο Αυτοκράτορας Μαξιμιλανός της Γερμανίας (μου διαφέυγει ο αιώνας) αποφάσισε να αυξήσει την φορολόγηση της μπύρας, όλοι βγήκανε στους δρόμους. Μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα το μέτρο πάρθηκε πίσω. Αυτοί για κάτι ανούσιο διαμαρτυρήθηκαν. Εμείς πότε θα το κάνουμε αυτό ?

    Τα συμπεράσματα δικά σας. Μέχρι τότε ας χαιρόμαστε την ελληνική δημοκρατία μας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nefelh83 : 28-04-10 στις 14:42.

  10. #40
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    και εμείς κατεβήκαμε στους δρόμους! Οι περήφανοι αγωνιστές του ΠΑΜΕ κατάφεραν να διώξουν από την Ελλάδα τον κακό εκπρόσωπο του ιμπερεαλιστικού κατεστημένου που λέγεται κρουαζιερόπλιο Zenith. 400 άτομα στην ανεργία και 10 εκ ευρώ ζημιά στην Ελλάδα.
    τους 400 θα τους μισθοδοτεί τώρα ο Περισσός; Τα 10 εκ ευρώ θα τα δώσουν οι οπαδοί της Αλέκας ;

  11. #41
    Το avatar του μέλους fmk
    fmk Guest
    Οι γιατροί στην Ελλάδα δεν σε βλέπουν σαν ασθενή αλλά σαν χρήμα.
    Υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις σε αυτό αλλά ο κανόνας είναι ότι σε βλέπουν μόνο σαν μέσον για να βγάλουν περισσότερα χρήματα.
    Είτε αυτά τα χρήματα θα τα πάρουν σαν φακελλάκι, είτε θα συνταγογραφήσουν φάρμακα απ την εταιρεία που τους δίνει προμήθεια μεγαλύτερη, είτε θα σε στείλουν για εξετάσεις σε ιατρικό κέντρο με το οποίο συνεργάζονται και παίρνουν ποσοστά και όπως και να έχει σε βλέπουν σαν χρήμα και αυτό το προτιμούν μαύρο και αφορολόγητο.

    Πεθαίνουν άνθρωποι επειδή δεν έδωσαν περισσότερα με φακελλάκι από κάποιον άλλον.
    Αυτοί είμαστε σαν λαός.
    Γιατί δεν φταίνε μόνο οι γιατροί αλλά φταίμε και εμείς που τους δίνουμε φακελλάκια για να παρουμε την σειρά του συνανθρώπου μας αντί να τους καταγγείλουμε.
    Και συμφωνώ και γώ ότι για την κρίση αυτή που περνάμε σαν χώρα εμείς είμαστε οι κύριοι υπεύθυνοι και οι άλλοι μας βρήκαν όπως είμαστε και μας δίνουν και καταλαβαίνουμε τώρα.
    Και δεν έχω καμμία αισιοδοξία για το μέλλον γενικά και για τον τομέα της υγείας ειδικότερα.

    Για να αλλάξει κάτι πρέπει να αλλάξουμε εμείς σαν λαός, να αλλάξουμε νοοτροπία, να αλλάξουμε μυαλά.
    Όταν πετάμε τα χαρτομάντηλα στον δρόμο ενώ το καλάθι του δήμου είναι δίπλα, όταν αντί να σεβαστούμε την σειρά την παραβιάζουμε παντού ακόμα και στα νοσοκομεία, όταν αντί να φτύσουμε στο χαρτομάντηλο φτύνουμε στο πεζοδρόμια για οικονομία (?), όταν όποιος μπορεί φοροδιαφεύγει και όποιος πληρώνει είναι ο χαζός και αυτό επιβραβεύεται απ το κράτος, όταν δεν ψηφίζουμε επειδή πιστεύουμε σε μια ιδεολογία αλλά για να βολεύτουμε σε μια θέση στο δημόσιο και όταν εδώ και είκοσι χρόνια έχουμε μάθει να ζούμε με χρήματα που δεν παράγουμε, όταν το φανάρι είτε σαν πεζοί είτε σαν οδηγοί έχει πάντα χρώμα πράσινο για μάς και κόκκινο για τους άλλους πως να είναι κάποιος αισιόδοξος για αυτόν τον λαό;

    Αν δεν αλλάξουμε εμείς δεν θα αλλάξει τίποτε.
    Εμείς δεν πρόκειται να αλλάξουμε νοοτροπία τουλάχιστον τα επόμενα 50 χρόνια όπως μας κόβω.
    Και άρα σαν συμπέρασμα καταλήγω ότι δεν θα αλλάξει τίποτε και εδώ θα βράζουμε στο ζουμί μας και όπως μπορεί ο καθένας μας θα την βολεύει.
    Και θα συνεχίσουμε να πεθαίνουμε σα ράτζα επειδή δεν είχαμε να τα δώσουμε στον γιατρό ενώ ο διπλανός μας είχε.

    Και όσο για τους ξένους αφού τους το επιτρέψαμε καλά να μας κάνουν.

  12. #42
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γιατροί στην Ελλάδα δεν σε βλέπουν σαν ασθενή αλλά σαν χρήμα.
    Υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις σε αυτό αλλά ο κανόνας είναι ότι σε βλέπουν μόνο σαν μέσον για να βγάλουν περισσότερα χρήματα.
    Είτε αυτά τα χρήματα θα τα πάρουν σαν φακελλάκι, είτε θα συνταγογραφήσουν φάρμακα απ την εταιρεία που τους δίνει προμήθεια μεγαλύτερη, είτε θα σε στείλουν για εξετάσεις σε ιατρικό κέντρο με το οποίο συνεργάζονται και παίρνουν ποσοστά και όπως και να έχει σε βλέπουν σαν χρήμα και αυτό το προτιμούν μαύρο και αφορολόγητο.

    Πεθαίνουν άνθρωποι επειδή δεν έδωσαν περισσότερα με φακελλάκι από κάποιον άλλον.
    Αυτοί είμαστε σαν λαός.
    Γιατί δεν φταίνε μόνο οι γιατροί αλλά φταίμε και εμείς που τους δίνουμε φακελλάκια για να παρουμε την σειρά του συνανθρώπου μας αντί να τους καταγγείλουμε.
    Και συμφωνώ και γώ ότι για την κρίση αυτή που περνάμε σαν χώρα εμείς είμαστε οι κύριοι υπεύθυνοι και οι άλλοι μας βρήκαν όπως είμαστε και μας δίνουν και καταλαβαίνουμε τώρα.
    Και δεν έχω καμμία αισιοδοξία για το μέλλον γενικά και για τον τομέα της υγείας ειδικότερα.

    Για να αλλάξει κάτι πρέπει να αλλάξουμε εμείς σαν λαός, να αλλάξουμε νοοτροπία, να αλλάξουμε μυαλά.
    Όταν πετάμε τα χαρτομάντηλα στον δρόμο ενώ το καλάθι του δήμου είναι δίπλα, όταν αντί να σεβαστούμε την σειρά την παραβιάζουμε παντού ακόμα και στα νοσοκομεία, όταν αντί να φτύσουμε στο χαρτομάντηλο φτύνουμε στο πεζοδρόμια για οικονομία (?), όταν όποιος μπορεί φοροδιαφεύγει και όποιος πληρώνει είναι ο χαζός και αυτό επιβραβεύεται απ το κράτος, όταν δεν ψηφίζουμε επειδή πιστεύουμε σε μια ιδεολογία αλλά για να βολεύτουμε σε μια θέση στο δημόσιο και όταν εδώ και είκοσι χρόνια έχουμε μάθει να ζούμε με χρήματα που δεν παράγουμε, όταν το φανάρι είτε σαν πεζοί είτε σαν οδηγοί έχει πάντα χρώμα πράσινο για μάς και κόκκινο για τους άλλους πως να είναι κάποιος αισιόδοξος για αυτόν τον λαό;

    Αν δεν αλλάξουμε εμείς δεν θα αλλάξει τίποτε.
    Εμείς δεν πρόκειται να αλλάξουμε νοοτροπία τουλάχιστον τα επόμενα 50 χρόνια όπως μας κόβω.
    Και άρα σαν συμπέρασμα καταλήγω ότι δεν θα αλλάξει τίποτε και εδώ θα βράζουμε στο ζουμί μας και όπως μπορεί ο καθένας μας θα την βολεύει.
    Και θα συνεχίσουμε να πεθαίνουμε σα ράτζα επειδή δεν είχαμε να τα δώσουμε στον γιατρό ενώ ο διπλανός μας είχε.

    Και όσο για τους ξένους αφού τους το επιτρέψαμε καλά να μας κάνουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eίπαμε, δεν υπάρχει αξιολόγηση, δεν υπάρχει follow up. Ακόμα και ενας καλός και φιλότιμος γιατρός ή νοσηλευτής θα πεί στο τέλος, εγώ θα κάνω τον μακακα; Και όλοι σχεδόν καταλήγουν στην κάκιστη μορφή ΔΥ...
    Το αυτό. Βασικά, δεν υπάρχει ιατρική ευθύνη. Στις ΗΠΑ ο γιατρός θα προσέξει στη δουλειά του γιατί αν γίνει οποιοδήποτε λάθος *και* θα τον κυνηγήσεις *και* θα δικαιωθείς *και* θα του πάρουν την άδεια/βάλουν φυλακή. Εδώ, μέσα σε μια ανεπάρκεια δικαστικού, νομοθετικού πλαισίου και κακώς εννοούμενης "συναδελφικότητας" αλα cosa nostra, δεν πρόκειται να τον κυνηγήσεις γιατί απλά ξέρεις ότι πιο πιθανόν είναι να βρεις το μπελά σου παρά το δίκιο σου...
    Εύκολο είναι να λες ότι δε φταίνε μόνο οι γιατροί αλλά και ο ασθενής, αλλά ακριβώς αυτό, είσαι ασθενής. Δεν είναι το ίδιο με τον υδραυλικό που δε σου δίνει απόδειξη όσον αφορά τις πιθανές συνέπειες σε εσένα ή ακόμα χειρότερα σε κάποιον που αγαπάς...
    Προφανώς βέβαια και οι γιατροί δεν έχουν καμία σχέση με γιατρούς του δυτικού κόσμου και πως να έχουν άλλωστε, χωρίς την κατάλληλη εκπαίδευση και πάνω απόλα παιδεία.
    Οι εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα

  13. #43
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Το βγάζω από την κατάψυξη το νήμα αυτό για να αποτυπώσω μερικές σκέψεις που μου έχουν δημιουργηθεί τον τελευταίο καιρό από τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα.

    Σήμερα, πλέον, "ξυπνήσαμε" και μάθαμε το αυτονόητο (τουλάχιστον για όποιον / όποια ήθελε να διαβάσει και καμιά οικονομική έκθεση των τελευταίων 20+ ετών) ότι δλδ οι δαπάνες στην Υγεία αποτελούν καίριο μέρος των οικονομικά κακώς κειμένων στην Ελλάδα.

    Και μάλιστα είναι και ίσως η πιο παθογενής έκφανση της Ελληνικής παθογένειας καθώς ο χώρος βρίθει από διαφθορά, κακοδιοίκηση, μαύρες τρύπες, αδιαφάνεια, μη λογοδοσία (non accountability) κλπ κλπ, πράγματα τα οποία τόσο εγώ όσο και άλλοι γράφοντες στο νήμα αυτό τα έχουμε καταγράψει είτε από προσωπικές εμπειρίες ή και εμπεριστατωμένες απόψεις.

    Τώρα, με την κρίση, τα Μνημόνια, κλπ γίνεται αναγκαστικά πλέον η προσπάθεια να σπάσει είτε στο σύνολό του αυτό το απόστημα ή πτυχές του και εν πάσει περιπτώσει να μπει έστω και λίγη (ή ας ελπίσουμε πολλή!) τάξη.

    Μία πολύ θετική κίνηση είναι, σε ό,τι αφορά τους ασθενείς ΙΚΑ να μπορούν να πηγαίνουν και σε γιατρούς άλλων ταμείων. Αφήνοντας εκτός, προς στιγμή, το πανευρωπαϊκό ιδιάζων της Ελλάδας που ταμεία ασφαλιστικά έχουν γιατρούς δικούς τους (ή συμβεβλημένους) που είναι αστείο και στην τελική το μόνο που κάνει είναι να δημιουργεί διαπλοκή, η κίνηση αυτή είναι θετική αν μη τι άλλο αφού απαλάσσει τους ασθενείς ΙΚΑ από

    α) Τις απίστευτες ουρές και τα τραγικωμικά που λαμβάνουν χώρα στα εκάστοτε ΙΚΑ. Δε νομίζω να χρειάζεται να προσθέσω τίποτα εδώ, όλοι έχουμε εικόνες από αυτό το τριτοκοσμικό χάλι

    β) Τη διαπλοκή και το αλισβερίσι με τα ιδιωτικά ιατρεία των γιατρών ΙΚΑ οι οποίοι σπρώχνουν τους "ασθενείς" εκεί για να αποφύγουν τις ουρές καθώς και την συνήθη προώθησή τους σε άλλα κυκλώματα εξεταστικών κέντρων κλπ που οδηγούν σε ακόμα μεγαλύτερη διαφθορά κοκ.

    Προφανώς οι κύριοι και οι κυρίες αυτοί ιατροί δεν πολυγουστάρουν.

    Και τι κάνουν;

    Απεργία, καταλήψεις όπου πλέον απροκάλυπτα θέλουν το status quo ή ελάχιστες κοσμητικές αλλαγές με τραγικώς γελοία επιχειρήματα.

    Και από πίσω διάφορα κόμματα αξιωματικής και ήσσονος αντιπολίτευσης σε μία παράσταση θεάτρου Ιονέσκο όπου με κυνικότητα και αδιαφορία προσπαθούν να μαζέψουν πόντους πολιτικούς ούτε λίγο ούτε πολύ θέλοντας να παραμείνει το μπ*&^δέλο που αποκαλούμε "υγεία" στην Ελλάδα.

    Όχι ότι η κίνηση παραπάνω για τους γιατρούς ΙΚΑ θα λύσει ΤΟ πρόβλημα αλλά έστω και ένας να αναγνωρίσει το θετικό της και να ρίξει καμιά μούτζα σε όλους αυτούς τους βολεμένους που σχεδόν 'φτύνουν' κατάμουτρα όλα αυτά τα γεροντάκια που κάθονται με τις ώρες σε ουρές γιατί δεν έχουν τα €50 για τα ιδιωτικά ιατρεία;;;;

    Αιδώς!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #44
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βγάζω από την κατάψυξη το νήμα αυτό για να αποτυπώσω μερικές σκέψεις που μου έχουν δημιουργηθεί τον τελευταίο καιρό από τα τεκταινόμενα στην Ελλάδα.

    Σήμερα, πλέον, "ξυπνήσαμε" και μάθαμε το αυτονόητο (τουλάχιστον για όποιον / όποια ήθελε να διαβάσει και καμιά οικονομική έκθεση των τελευταίων 20+ ετών) ότι δλδ οι δαπάνες στην Υγεία αποτελούν καίριο μέρος των οικονομικά κακώς κειμένων στην Ελλάδα.

    Και μάλιστα είναι και ίσως η πιο παθογενής έκφανση της Ελληνικής παθογένειας καθώς ο χώρος βρίθει από διαφθορά, κακοδιοίκηση, μαύρες τρύπες, αδιαφάνεια, μη λογοδοσία (non accountability) κλπ κλπ, πράγματα τα οποία τόσο εγώ όσο και άλλοι γράφοντες στο νήμα αυτό τα έχουμε καταγράψει είτε από προσωπικές εμπειρίες ή και εμπεριστατωμένες απόψεις.

    Τώρα, με την κρίση, τα Μνημόνια, κλπ γίνεται αναγκαστικά πλέον η προσπάθεια να σπάσει είτε στο σύνολό του αυτό το απόστημα ή πτυχές του και εν πάσει περιπτώσει να μπει έστω και λίγη (ή ας ελπίσουμε πολλή!) τάξη.

    Μία πολύ θετική κίνηση είναι, σε ό,τι αφορά τους ασθενείς ΙΚΑ να μπορούν να πηγαίνουν και σε γιατρούς άλλων ταμείων. Αφήνοντας εκτός, προς στιγμή, το πανευρωπαϊκό ιδιάζων της Ελλάδας που ταμεία ασφαλιστικά έχουν γιατρούς δικούς τους (ή συμβεβλημένους) που είναι αστείο και στην τελική το μόνο που κάνει είναι να δημιουργεί διαπλοκή, η κίνηση αυτή είναι θετική αν μη τι άλλο αφού απαλάσσει τους ασθενείς ΙΚΑ από

    α) Τις απίστευτες ουρές και τα τραγικωμικά που λαμβάνουν χώρα στα εκάστοτε ΙΚΑ. Δε νομίζω να χρειάζεται να προσθέσω τίποτα εδώ, όλοι έχουμε εικόνες από αυτό το τριτοκοσμικό χάλι

    β) Τη διαπλοκή και το αλισβερίσι με τα ιδιωτικά ιατρεία των γιατρών ΙΚΑ οι οποίοι σπρώχνουν τους "ασθενείς" εκεί για να αποφύγουν τις ουρές καθώς και την συνήθη προώθησή τους σε άλλα κυκλώματα εξεταστικών κέντρων κλπ που οδηγούν σε ακόμα μεγαλύτερη διαφθορά κοκ.

    Προφανώς οι κύριοι και οι κυρίες αυτοί ιατροί δεν πολυγουστάρουν.

    Και τι κάνουν;

    Απεργία, καταλήψεις όπου πλέον απροκάλυπτα θέλουν το status quo ή ελάχιστες κοσμητικές αλλαγές με τραγικώς γελοία επιχειρήματα.

    Και από πίσω διάφορα κόμματα αξιωματικής και ήσσονος αντιπολίτευσης σε μία παράσταση θεάτρου Ιονέσκο όπου με κυνικότητα και αδιαφορία προσπαθούν να μαζέψουν πόντους πολιτικούς ούτε λίγο ούτε πολύ θέλοντας να παραμείνει το μπ*&^δέλο που αποκαλούμε "υγεία" στην Ελλάδα.

    Όχι ότι η κίνηση παραπάνω για τους γιατρούς ΙΚΑ θα λύσει ΤΟ πρόβλημα αλλά έστω και ένας να αναγνωρίσει το θετικό της και να ρίξει καμιά μούτζα σε όλους αυτούς τους βολεμένους που σχεδόν 'φτύνουν' κατάμουτρα όλα αυτά τα γεροντάκια που κάθονται με τις ώρες σε ουρές γιατί δεν έχουν τα €50 για τα ιδιωτικά ιατρεία;;;;

    Αιδώς!
    πηγή: http://www.aixmi.gr/index.php/esy-id.../#comment-1381

    Aγαπητέ κε Τσίμα,
    Παρακολουθώ τη δημοσιογραφική σας δουλειά στον τύπο και στα ηλεκτρονικά μέσα από 20ετίας και πλέον και σας εκτιμώ ιδιαιτέρως (άλλως θα απαξίωνα να σχολιάσω το άρθρο σας). Νομίζω ότι, όταν προσεγγίζετε τόσο σοβαρά θέματα, οφείλετε να είστε περισσότερο μελετημένος και λιγότερο επιδερμικός. Οι δημόσιες δαπάνες για την υγεία στη χώρα μας είναι χαμηλές και η αποτελεσματικότητα τους (εδώ έχετε δίκιο) ακόμη χαμηλότερη, οδηγώντας έτσι σε έκρηξη των ιδιωτικών δαπανών υγείας, χρήματα που καταλήγουν στους μεγαλοπιχειρηματίες του ιδιωτικού χώρου και σε διαφθορά (φακελάκι κ.α.). Οι απαιτήσεις του επικαιροποιημένου μνημονίου (http://assets.tovima.gr/files/Mnimonio3.pdf σελ.46) ορίζουν, ότι οι δημόσιες δαπάνες για την υγεία θα μειωθούν περαιτέρω και θα παραμείνουν κάτω του 6% του ΑΕΠ, και η τήρηση αυτών των δεσμεύσεων είναι ο πρωταρχικός αν όχι ο μόνος στόχος του πολυνομοσχεδίου για την υγεία που ψηφίσθηκε πρόσφατα. Αυτή είναι η αλήθεια και τα υπόλοιπα είναι για να έχετε να λέτε στα παράθυρα των δελτίων ειδήσεων, όπου δικάζετε κάθε βράδυ όποια κοινωνική ομάδα αντιδρά, εφαρμόζοντας τον περίφημο κοινωνικό αυτοματισμό, που τα ΜΜΕ τείνουν να εξελίξουν πλέον σε κοινωνικό κανιβαλισμό (σχετικώς παραπέμπω σε άρθρο συναδέλφου σας στην ελευθεροτυπία http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=09/02/2011&id=249520). Η κριτική σας στις αντιδράσεις που εκδηλώθηκαν στο πολυνομοσχέδιο (νόμος πλέον) για την υγεία στην τελευταία παράγραφο του άρθρου σας, εξαντλείται στην ρηχή οπτική της πολιτικής τους (από δεξιά ή από αριστερά) προέλευσης. Ε, δεν είναι έτσι. Πρόκειται για τον αγώνα μιας επιστημονικής-επαγγελματικής ομάδας (με σημαντικές εντός της διαφοποιήσεις συμφερόντων-διεκδικήσεων-και κατεστημένων προνομίων έχετε δίκιο) να αποφύγει την επαγγελματική της ισοπέδωση. Η ενοποίηση των κλάδων υγείας των 4 μεγαλυτέρων Ταμείων που ασφαλίζουν το 90-95% του πληθυσμού (εξαιρουμένων μεταξύ άλλων των δημοσιογράφων βεβαίως) σε μία δομή που λέγεται ΕΟΠΥΥ, ενώ είναι επί της αρχής σωστή, αποκλείεται όμως να παράσχει υπηρεσίες επιπέδου, την στιγμή που για την χρηματοδότηση του προβλέπεται από τον νόμο ποσοστό <0,7% του ΑΕΠ. Οι δε ιατροί που θα κληθούν να συμβληθούν και να προσφέρουν υπηρεσίες στα ιδιωτικά τους ιατρεία (έχοντας αναλάβει βέβαια το κόστος λειτουργίας τους) προβλέπεται από το μνημόνιο (http://assets.tovima.gr/files/Mnimonio3.pdf σελ. 45) να αμείβονται με αμοιβές ΟΑΕΕ, ήτοι 600-650 Ε το μήνα (κάτι που παρά τη θολούρα που προσπάθησαν να δημιουργήσουν οι καλεσμένοι στα κανάλια σας υπουργοί,υφυπουργοί, διοικητές κ.α. ουδέποτε διέψευσαν). Αγαπάτε τα νούμερα κε Τσίμα, να σας δώσω μερικά: ένας ιατρός του ΙΚΑ εξετάζει 40 ασθενείς την ημέρα, 200 την εβδομάδα, 800 τον μήνα και αμοίβεται για αυτό έως 1500Ε, κοστίζει δηλαδή έως 2Ε ανά ασθενή. Με το νέο σύστημα "ελεύθερης επιλογής ιατρού" είναι δυνατόν ο ιατρός να αμοίβεται 20Ε κατά πράξη και περίπτωση, όπως αδιαμαρτύρητα ακούγατε τους υπουργούς να σας λένε; Αντιλαμβάνεσθε ότι μιλάμε για 10πλασιασμό του κόστους που θα τίναζε τα Ταμεία στον αέρα σε 1-2 μήνες; Eίμαι βέβαιος ότι το αντιλαμβένεσθε, όπως είμαι βέβαιος ότι το αντιλαμβανόσασθαν και όταν το ακούγατε και στο δεξί άνω παράθυρο του Mega, χωρίς να το καταγγείλετε ως κραυγαλέο ψεύδος. Η κοινωνία βράζει κύριε Τσίμα, έστω και υποδόρια (5000 γιατροί στους δρόμους, μπορεί να μην σας κάνουν εντύπωση, αλλά είναι πρωτοφανές). Το εξαιρετικό άρθρο του συναδέλφου σας κου Λυγερού στο ίδιο ιστολόγιο http://www.aixmi.gr/index.php/apogno...se-tyfli-orgi/ αναλύει το διόλου απίθανο ενδεχόμενο μιας καταστροφικής κοινωνικής έκρηξης τυφλής οργής. Αφουγκρασθείτε λίγο καλύτερα (νομίζω ότι εσείς εν αντιθέσει με τους ομοπαραθύρους σας μπορείτε να το κάνετε.
    Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία
    Σταμάτης Κυρζόπουλος
    http://iatriko-forum.blogspot.com/

    Επίσης :
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...ostcount=12266
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...ostcount=12288
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...ostcount=12306

    Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μειώσουν το κόστος της επίσκεψης ανά ασθενή σε επίπεδα ακόμη πιο τριτοκοσμικά και από αυτά που είναι τώρα , για να τα βγάλουν πέρα με τα νέα πολύ περιορισμένα κονδύλια για την υγεία που έχουν αποφασίσει να διαθέσουν.
    Αν νομίζεις ότι θα ανέβει το επίπεδο εξυπηρέτησης του ασφαλισμένου οταν θα πηγαίνει σε γιατρό που θα είναι χρεωμένος με 3-5000 ασθενείς και θα αμοίβεται με 500-600 ευρώ κατά αποκοπή , τι να πω!!!!
    Όταν για την υγεία αποφασίζουν οι λογιστές του ΔΝΤ και ο μπακάλης ...συγνώμη λογιστής ..μάλλον οικονομολόγος της υγείας κ.Μοσιαλος ......
    Άλλωστε από όπου και να πέρασε το ΔΝΤ το προσδόκιμο επιβίωσης μειώθηκε σημαντικά.

  15. #45
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αιδώς!

    Το νέο σχέδιο νόμου έχει ένα μεγάλο θετικό σημείο .Καταργεί τα μαγαζάκια της Υγείας τους περίφημους γιατρούς των Ταμείων οι οποίοι ουσιαστικά «νέμονταν» τους ασφαλισμένους του εκάστου Ταμείου Υγείας. Από αυτούς εξαρτιόταν πλήρως οι ασφαλισμένοι και για τη συνταγογράφηση φαρμάκων και για άλλα θέματα όπως άδειες κ.τ.λ. Έτσι οι ασφαλισμένοι προτιμούσαν αυτούς τους γιατρούς προκειμένου να απλοποιήσουν τη ζωή τους
    Αν είναι έτσι γιατί όμως σύσσωμοι οι γιατροί αντιδρούν και όχι μόνο οι θιγόμενοι οι οποίοι αποτελούν και σημαντική μειοψηφία;
    Από απλή συντεχνιακή αλληλεγγύη ή συμβαίνει κάτι άλλο;

    Να λοιπόν τι συμβαίνει.
    Το Ταμείο του ΟΑΕΕ πρώην ΤΕΒΕ δίνει σε κάθε γιατρό δικό του από 500-1000 Ευρώ περίπου 0.5 Ευρώ ο ασφαλισμένος.
    Ο ΟΠΑΔ που ασφαλίζει τους Δημοσίους υπαλλήλους δίνει 20 και 10 Ευρώ ( προ φόρων, ήτοι 14 και 7 ευρώ ) για κάθε ασφαλισμένο που βλέπει ο γιατρός ,αλλά έχει να τους πληρώσει 16 μήνες ,ενώ κάθε μήνας που περνάει καθυστερεί την πληρωμή του ακόμα περισσότερο.
    Πως λοιπόν ενώ το σύστημα σαφώς υπολείπεται πόρων θα καλύψει και τον τεράστιο αριθμό των ασφαλισμένων του ΙΚΑ και του ΟΓΑ προκειμένου να εξετάζονται δωρεάν; Και πως θα καλυφθεί το κόστος το οποίο θα εκτοξευθεί στα ύψη μόλις γίνει αντιληπτό το δήθεν τζάμπα από τους χρόνια καταπιεσμένους από το σύστημα ασφαλισμένους ; .Αν υπάρχουν διαθέσιμοι πόροι γι αυτούς, γιατί δεν εξοφλούνται τώρα οι οφειλές του ΟΠΑΔ προς τους γιατρούς;
    Να λοιπόν γιατί αντιδρούν σύσσωμοι οι γιατροί .Γιατί θα μετατραπούν άμεσα σε απλήρωτους Δημοσίους υπαλλήλους .Πως θα λειτουργήσουν τα ιατρεία τους πληρώνοντας με τα « χαρτάκια» που θα έχουν γεμίσει τα συρτάρια τους;


    Δίκιο έχεις Pop
    Αιδώς αλλά για άλλο λόγο.

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 18 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μειώσουν το κόστος της επίσκεψης ανά ασθενή σε επίπεδα ακόμη πιο τριτοκοσμικά και από αυτά που είναι τώρα , για να τα βγάλουν πέρα με τα νέα πολύ περιορισμένα κονδύλια για την υγεία που έχουν αποφασίσει να διαθέσουν.
    Αν νομίζεις ότι θα ανέβει το επίπεδο εξυπηρέτησης του ασφαλισμένου οταν θα πηγαίνει σε γιατρό που θα είναι χρεωμένος με 3-5000 ασθενείς και θα αμοίβεται με 500-600 ευρώ κατά αποκοπή , τι να πω!!!!
    Ακριβώς.Θα κάνουν τα ιατρεία μας σαν τη μούρη τους.
    Όχι όμως το δικό μου φίλε μου.Η αξιοπρέπειά μου δεν δέχεται ιατρική fast food.
    Δεν έγραφα 20άρια στις Πανελλήνιες, για να τους κάνω το δούλο και να κοροιδεύω τον κόσμο.
    Προτιμώ ,όπως και το κάνω ,να βλέπω δωρεάν αυτούς που δεν μπορούν, παρά να ξεπέσω και να παρακαλάω για το "φίλεμα"
    Αιδώς ξανά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnik : 14-02-11 στις 16:53. Αιτία: auto merged post
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

Σελ. 3 από 132 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας