Σελ. 4 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 1980
  1. #46
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως λοιπόν ενώ το σύστημα σαφώς υπολείπεται πόρων θα καλύψει και τον τεράστιο αριθμό των ασφαλισμένων του ΙΚΑ και του ΟΓΑ προκειμένου να εξετάζονται δωρεάν;
    Δεν θα το καλυψει απλα οτι κανει τοσα χρονια.
    Μακαρι να ειχα τα χρηματα και την υπομονη να κυνηγουσα νομικα την καταργηση των ενσημων μου/κρατησεων απο το ΙΚΑ.
    The world can change by your actions not by your opinions

  2. #47
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς.Θα κάνουν τα ιατρεία μας σαν τη μούρη τους.
    Όχι όμως το δικό μου φίλε μου.Η αξιοπρέπειά μου δεν δέχεται ιατρική fast food.
    Δεν έγραφα 20άρια στις Πανελλήνιες, για να τους κάνω το δούλο και να κοροιδεύω τον κόσμο.
    Προτιμώ ,όπως και το κάνω ,να βλέπω δωρεάν αυτούς που δεν μπορούν, παρά να ξεπέσω και να παρακαλάω για το "φίλεμα"
    Αιδώς ξανά.
    Εξ αιτίας της λογικής που πρεσβεύει το πρώτο σκέλος της παραθεσης, η ρητορική της Τρέμη και του Πρετεντέρη έχει βρει γόνιμα μυαλά... Δλδ όσοι δεν γράψανε 20άρια μπορουν να γίνουν δούλοι (????). Λίγος σεβασμός απέναντι στην κοινωνία, ίσως να εξασφάλιζε την ανοχή της πέρα απο την προπαγάνδα του μεγκα και του σκαι.

    Κατα τά αλλα για το δευτερο σκέλος, μακάρι όλο και περισσότεροι ιατροι να συμμετάσχουν σε διαφορες πρωτοβουλίες εθελοντικών κλινικών για όσους έχουν ανάγκη. Οχι βέβαια οτι ευχομαι εξαθλίωση του κλάδου σας ώστε να αναγκαστείτε να παρεχετε τις υπηρεσίες σας δωρεάν.

  3. #48
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα το καλυψει απλα οτι κανει τοσα χρονια.
    Μακαρι να ειχα τα χρηματα και την υπομονη να κυνηγουσα νομικα την καταργηση των ενσημων μου/κρατησεων απο το ΙΚΑ.
    ακόμα χειρότερα
    πάμε για οριστική διάλυση του συστήματος υγείας και ασφάλισης
    ανεργία, μειώσεις μισθών (και συνεπώς εισφορών), πάρτι εισφοροαπαλλαγών προς τους εργοδότες, περικοπή δαπανών, θα θάψουν βαθιά ότι έχει απομείνει από το δημόσιο σύστημα υγείας και ασφάλισης.
    Και εκεί ο ελληναράς θα αναγκαστεί να καταλάβει την ανάγκη του, ανάγκη που κατάλαβαν ακόμα και οι Αμερικανοί

  4. #49
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    nnik

    Στις οφειλές δεν έχεις άδικο, και γενικά είναι ξεφτίλα το δημόσιο σήμερα νομοθετικά να απαιτεί άμεση εξόφληση από φοροφυγάδες επαπειλώντας ακόμα και αυτόφωρο (κάτι στο οποίο δεν διάκειμαι κατά) αλλά ταυτόχρονα να έχει πάψει πλέον τις πληρωμές. Υπάρχει μία λογική αναντιστοιχία εδώ που παραπέμπει στις κλασικές αστειότητες του Ελληνικού δημοσίου.

    Από εκεί και πέρα τώρα:

    Θα γίνω πολύ ωμός!

    Σε ένα γιατρό επιτρέπεται να είναι συμβεβλημένος με ένα δημόσιο φορέα (ας ελπίσουμε κάποια μέρα θα είναι Ο δημόσιος φορέας και όχι τα εκάστοτε μαγαζάκια δεξιά κι αριστερά - Ελληνική πρωτοτυπία είπαμε!) και να έχει και το private practice.

    Έ, συγνώμη, αλλά τόσο πληρώνει το δημόσιο, στην τελική το επάγγελμα του γιατρού είναι λειτούργημα. Μη νομίζεις πως εδώ στο Βέλγιο το δημόσιο πληρώνει τόσο παραπάνω. €25 η βίζιτα είναι, τα €7 στην Ελλάδα είναι γελοία αλλά στην τελική ας διαπραγματευτείτε το ποσό και όχι ένα γενικό όχι σε όλα.

    @nologo

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμα χειρότερα
    πάμε για οριστική διάλυση του συστήματος υγείας και ασφάλισης
    ανεργία, μειώσεις μισθών (και συνεπώς εισφορών), πάρτι εισφοροαπαλλαγών προς τους εργοδότες, περικοπή δαπανών, θα θάψουν βαθιά ότι έχει απομείνει από το δημόσιο σύστημα υγείας και ασφάλισης.
    Και εκεί ο ελληναράς θα αναγκαστεί να καταλάβει την ανάγκη του, ανάγκη που κατάλαβαν ακόμα και οι Αμερικανοί
    Αν νομίζεις πως το σύστημα υγείας (που ούτε σύστημα είναι ούτε και πολλή υγεία δίνει ) δεν έχει διαλυθεί οριστικά εδώ και δεκαετίες πλανάσαι πλάνη οικτρά ή απλά είσαι πολύ τυχερός και έχεις καλούς γιατρούς προσωπικούς γνωστούς και συγγενείς που σε βοηθούν να αποφύγεις τα χειρότερα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #50
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς.Θα κάνουν τα ιατρεία μας σαν τη μούρη τους.
    Όχι όμως το δικό μου φίλε μου.Η αξιοπρέπειά μου δεν δέχεται ιατρική fast food.
    Δεν έγραφα 20άρια στις Πανελλήνιες, για να τους κάνω το δούλο και να κοροιδεύω τον κόσμο.
    Προτιμώ ,όπως και το κάνω ,να βλέπω δωρεάν αυτούς που δεν μπορούν, παρά να ξεπέσω και να παρακαλάω για το "φίλεμα"
    Αιδώς ξανά.
    Δες το σαν δημιουργική καταστροφή όπως το ονόμαζαν οι κονδυλοφόροι της Καθημερινής που μας έκανες copy paste σε άλλο νήμα όταν καταστρεφόντουσαν άλλες κοινωνικές ομάδες, που μπορεί να μην έπαιρναν 20ρια και χαιρόσουν

    ........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν νομίζεις πως το σύστημα υγείας (που ούτε σύστημα είναι ούτε και πολλή υγεία δίνει ) δεν έχει διαλυθεί οριστικά εδώ και δεκαετίες πλανάσαι πλάνη οικτρά ή απλά είσαι πολύ τυχερός και έχεις καλούς γιατρούς προσωπικούς γνωστούς και συγγενείς που σε βοηθούν να αποφύγεις τα χειρότερα
    Αυτό έλα πες το σε μόνιμο κάτοικο ελλάδας όταν κλείσουν τα 35 δημόσια νοσοκομεία που είναι στο πρόγραμμα.
    οσοι είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος no_logo : 14-02-11 στις 20:21. Αιτία: auto merged post

  6. #51
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @npats για να λέμε και του στραβού το δίκιο.

    Δεν εξετάζουν 40 ασθενείς την ημέρα, σε καμμιά περίπτωση. Εαν δείς τις αναρτήσεις, εαν έχει τύχει ποτέ να πάς σε ΙΚΑ, θα δείς ότι δεν υπάρχει περίπτωση ναναι πάνω απο 20 άτομα την ημέρα. Και αυτό γιατί εργάζονται 6 περίπου ώρες το πολύ (και εαν διαφωνείς απόδειξέ το, όλοι ξέρουμε ότι πάνε αργότερα απο την προκαθορισμένη ώρα, οι περισσότεροι τουλάχιστον, και επίσης κάνουν και ένα μεγάλο διάλλειμα ή περισσότερα). Λοιπόν σε ένα εξάωρο, με τρία ραντεβού των 20 λεπτών, εξετάζεις το πολύ 18 ασθενείς, και όχι 40. Εαν εξετάσει 40, θα αφιερώσει 9 λεπτά το πολύ στον καθένα. Εδώ μόνο για να γράψει την συνταγή πρέπει να αφιερώσει κάνα 4-5 λεπτά....

    Να σου πω εγώ λοιπόν, ως παθών του συστήματος, πως βγαίνουν οι 40 την ημέρα. Ειναι οι έξτρα, που ειναι μόνο για συνταγογράφηση, που πάνε και σκάνε και επίσκεψη στο ιατρείο το προσωπικό, για να τους προσέξει ο γιατρός, και κάνουν πχ 3 επισκέψεις στο ΙΚΑ, δυο στο ιατρείο, και δεν περιμένουν, γιατί ο γιατρός παίρνει τα βιβλιάρια και κάνει την συνταγογράφηση στο ΙΚΑ. Αυτή η πρακτική είναι πλέον καθεστώς.

    Επίσης το κόστος στο ΙΚΑ δεν είναι μόνο ο μισθός του γιατρού. Εαν ο γιατρός παίρνει πχ 1200 ευρώ τον μήνα καθαρά, ξέρεις πόσο κοστίζει στον εργοδότη; Οχι ότι τα 1200 είναι σωστός μισθός για έναν γιατρό που πρέπει να κάνει σωστά την δουλειά του. Αλλά έτσι για τα νούμερα. Με 1200 ευρώ καθαρά μισθό, κοστίζει πάνω απο 2000 ευρώ. Αρα με 18 πραγματικές επισκέψεις (και όχι τις μαιμού), το κόστος ανα επίσκεψη (23 εργάσιμες κατα μέσο όρο τον μήνα) είναι 4,8 ευρώ και όχι 2! (*)

    Να επαναλάβω ότι ο μισθός είναι απαράδεκτος για κάποιον που πρέπει να ασκεί την ιατρική με αξιώσεις, αλλά οι γιατροί καταδέχονται να δουλέψουν με τόσο χαμηλό μισθό είναι γιατί είναι το εφαλτήριο για να φέρουν επισκέψεις στο ιατρείο τους. Μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας, μερικοί μάλιστα είναι τόσο ξεδιάντροποι που σε προσκαλούν σχεδόν απαιτητικά να περάσεις και απο το ιδιωτικό ιατρείο τους, προκειμένου να έχεις την δέουσα προσοχή απο το δήθεν δωρεάν δημόσιο σύστημα υγείας.

    Επίσης πέραν των 4,8 ευρώ ανα επίσκεψη θα πρέπει να συμπεριλάβουμε στο κόστος, το κόστος λειτουργίας των κτιριακών εγκαταστάσεων (μεγάλα κτίρια και κεντρικά, μεγάλα νοίκια ή κόστος κτιρίου, θέρμανση/ψύξη, καθαριότητα κλπ), καθώς και το υπόλοιπο υποστηρικτικό προσωπικό (στα γραφεία για τα χαρτάκια, νοσοκόμες, γιατροί διευθυντές που δεν κάνουν παραγωγικό έργο αλλά είναι για να υπογράφουν και πάει λέγοντας). Δεν θα εκπλαγώ εαν διπλασιάζει ή και τριπλασιάζει το κόστος όλο αυτό το πράγμα συν η υπόλοιπη "κρυφή" διοικητική υποστήριξη, το υλικό που "χάνεται" απο τα πολυιατρεία κλπ κλπ κλπ...
    Αρα κάλιστα τα 4,8 ευρώ ανα επίσκεψη ανα ασθενή φθάνουν τα 10 και παραπάνω ευρώ.

    Εαν όμως φτάνουν σε αυτό το ποσό, τότε δεν διαφέρει απο το πραγματικό ποσό που παίρνουν οι εξωτερικοί ιδιωτικοί γιατροί απο τα χαρτάκια. Είναι μια απο τα ίδια.

    Βέβαια δεν διασφαλίζεται κανείς ότι παρόλο που μπορεί το ταμείο να πληρώνει υποτίθεται 20 ευρώ την επίσκεψη ( απο την οποία όμως ο γιατρός τελικά λόγω κρατήσεων και ξανα κρατήσεων παίρνει λιγότερα απο 10 ευρώ) ότι δεν θα ζητήσει και "καπέλο" απλά αντί να ζητήσει πχ 50 ευρώ στην επίσκεψη, θα σου ζητήσει, πχ 30 ευρώ. Οπως ήδη γίνεται...

    (*) Εαν επιμερήσω και το κόστος των αδειών, κανονικων και απο την σημαία, όπου απουσιάζει ο γιατρός λόγω άδειας, αλλά πληρώνεται κανονικα, και κανονικά το κόστος αυτό θα έπρεπε - για μια σωστή κοστολόγηση - να περάσει στο σύνολο των πραγματικών επισκέψεων στο έτος...

  7. #52
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    nnik

    Στις οφειλές δεν έχεις άδικο, και γενικά είναι ξεφτίλα το δημόσιο σήμερα νομοθετικά να απαιτεί άμεση εξόφληση από φοροφυγάδες επαπειλώντας ακόμα και αυτόφωρο (κάτι στο οποίο δεν διάκειμαι κατά) αλλά ταυτόχρονα να έχει πάψει πλέον τις πληρωμές. Υπάρχει μία λογική αναντιστοιχία εδώ που παραπέμπει στις κλασικές αστειότητες του Ελληνικού δημοσίου.
    Δεν ειναι οι αστειότητες του ελληνικού δημοσίου, αλλά οι αστειότητες ενός κράτους το οποίο εφαρμοζει πρώτο το "Δεν πληρώνω". Μην μπερδεύεις το δημόσιο με το κράτος.

  8. #53
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Μην την ψαχνεις φιλε anon, την μπαντιερα σηκωσαν οι γιατροι του ΙΚΑ που χανουν την αποκλειστικη νομη των εκατομμυριων ασφαλισμενων που το προηγουμενο συστημα ειχε εγκλωβισει εκει μεσα, και κυριως οι νεωτεροι πολλοι εκ των οποιων τα εσκασαν αδρα προκειμενου να "πετυχουν" στον "διαγωνισμο".

    Κακα τα ψεμματα, τα ευρω στο ΙΚΑ ποτε δεν ηταν ο μισθος, περισσοτερα ηταν τα χρηματα απο τα φασον, τις προμηθειες απο τα διαγνωστικα κεντρα και τις επισκεψεις στο απογευματινο ιδιωτικο ιατρειο.

    Αυτοι ειναι βεβαια και αυτοι που εκλεγουν διοικησεις στους ΙΣ, οποτε με τις εκλογες να ερχονται (τον Μαιο νομιζω), σιγα μην εχαναν την ευκαιρια οι Ρηγακηδες και οι Ανεμοδουρες να σιγονταρουν την προσπαθεια.

    Οσους εχει παρει ο πονος για τα €600 των συμβασεων τυπου ΟΑΕΕ, ας ριξουν μια ματια στην ΣΣΕ των ιατρων του ιδιωτικου τομεα και θα δει οτι ανερχεται ακριβως στο ιδιο ποσο-κι ομως, τοσα χρονια δεν εχει ενδιαφερθει κανεις, οχι να κανει καταληψη στο Υπ. Υγειας, ουτε μια συγκεντρωση, τιποτα απολυτως.

    Οσοι μιλανε για "τζαμπα" επισκεψεις και πολυϊατρεια επιχειρηματιων, ας ερθουν λιγο σε καμια Κλινικη να δουν την γλυκα. Που με €1300 μικτα βλεπεις ο,τι κινειται επειδη οι επιχειρηματιες κλινικαρχες εχουν κανει συμφωνιες με την ταδε και την δεινα ασφαλιστικη εταιρεια ή Τραπεζα για να βλεπεις ΔΩΡΕΑΝ τους ασφαλισμενους τους και να μην παιρνεις φραγκο, ειτε νοσηλευονται ειτε οχι.

    Τοσα χρονια δεν μας πειραξε, τωρα που καιγεται ο πωπουδελος μας το θυμηθηκαμε.

    Τωρα που δινεται ομως η δυνατοτητα στον νεο ιατρο που μεχρι τωρα ηταν στην απ'εξω να παρει κομματι της "πιτας" απο τους καρεκλοκενταυρους δεινοσαυρους, γενικος ξεσηκωμος μην τυχον και βαλουν αλλοι χερι στα πελατακια μας και βαζουμε τους Ιατρικους Συλλογους να απειλουν μαφιοζικα με πειθαρχικες κυρωσεις τους συναδελφους που θελουν να κανουν τη δουλεια τους, επειδη "παραβιαζουν την Ιατρικη Δεοντολογια", λες και το να γραφεις συνταγες στο ποδι στο υπο καταληψη ισογειο του υπουργειου ειναι δεοντολογικο. Εμ δεν παει ετσι φιλοι μου.

    Παρεπιμπτοντως, τα 450-600 ευρω ειναι ενα εντελως αυθαιρετο νουμερο για τους εξης λογους:

    - πουθενα δεν αναφερεται στο νομοσχεδιο το θεμα των αμοιβων.

    - στο μνημονιο που λετε αναφερεται σε συμβασεις "τυπου ΟΑΕΕ", δηλαδη σε συμβασεις με αμοιβη αναλογως των ασθενων που παρακολουθει ο καθε γιατρος+πλαφον. Αυτη η υλοποιηση δεν ειναι καθολου απαραιτητο να γινει με τις σημερινες τιμες, ουτε καν με το σημερινο συστημα. Πχ μπορει να πληρωνει κατα πραξη και περιπτωση α-λα ΟΠΑΔ με πλαφον τις Χ επισκεψεις το μηνα ή τα Υ ευρω το μηνα.

    - μεχρι σημερα αναφερεται ρητα οτι οι υπαρχοντες συμβεβλημενοι μενουν με την ιδια σχεση εργασιας που ειχαν και πριν. Αναφερεται και στον νομο, και μαλιστα σε προσφατη συνεντευξη του ο Λοβερδος απαντησε αρνητικα σε σχετικη ερωτηση για το αν προβλεπεται να αλλαξουν οι συμβασεις καθως θα ληγουν, ενω οταν αμεσως μετα ειπωθηκε "καλα, θα εχουμε γιατρους με τρεις διαφορετικες σχεσεις εργασιας?" ειπε "γιατι, τωρα που τους εχουμε τι εγινε?".

    - οπως και ο καταπτυστος ΙΣΑ παραδεχθηκε πλεον, ολο το θεμα ειναι η μορφη των μελλοντικων συμβασεων και οι αμοιβες που θα προβλεπουν. Δεν υπηρχε λοιπον κανενας λογος ουτε για καταληψεις ουτε για νταβαντουρια απεναντι σε ενα κατ'αρχην σωστο νομοσχεδιο που απελευθερωνει τον ασφαλισμενο απο τα στεγανα του ταμειου του, ενοποιει επιτελους τους κλαδους υγειας των ταμειων και τις παροχες αυτων και ανοιγει την δυνατοτητα συνταγογραφησης σε πολυ περισσοτερους ιατρους.

    Κατσε λοιπον να γινει ο ενιαιος φορεας και κατοπιν, οταν θα πεσουν οι μασκες και θα φανει εαν οι προβλεψεις ηυταν σωστες, δηλαδη εαν θελουν να σε μαντρωσουν με €600 και να σε βαλουν με το ζορι σε αυτη την συμβαση ή αν τα πραγματα μπορει να ειναι και καλυτερα, να πας να το διαπραγματευτεις και εαν δεν γινεται τιποτε, τοτε ας μην υπογραψει κανεις και ας κατσει ο Λοβερδος να τους εξεταζει μονος του αμα θελει.

    Μεχρι νεωτερας, εγω θα βλεπω στο ιατρειο μου τους ασθενεις του ΟΠΑΔ και του ΙΚΑ και οποιου μου κανει την τιμη να χτυπησει την πορτα μου. Τετοιοι ειναι και η μανα μου και ο πατερας μου και δεν θα ηθελα τιποτε λιγοτερο γι'αυτους.

    Οποιος αισθανεται ή θελει να το παιξει μεγαλογιατρος ας ζηταει λαγους με πετραχειλια, δικαιωμα του ειναι.

  9. #54
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους ένας γιατρός που δεν κρύβετε πίσω απο το δακτυλό του και λεει τα πράγματα με το όνομα τους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην τελική ας διαπραγματευτείτε το ποσό και όχι ένα γενικό όχι σε όλα.
    Αυτό ακριβώς.
    Το να λέμε όχι σε όλα είναι εύκολο το πως να διαπραγματευτούμε ειναι που θέλει κότσια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blkik : 14-02-11 στις 22:08.

  10. #55
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    - στο μνημονιο που λετε αναφερεται σε συμβασεις "τυπου ΟΑΕΕ", δηλαδη σε συμβασεις με αμοιβη αναλογως των ασθενων που παρακολουθει ο καθε γιατρος+πλαφον. Αυτη η υλοποιηση δεν ειναι καθολου απαραιτητο να γινει με τις σημερινες τιμες, ουτε καν με το σημερινο συστημα. Πχ μπορει να πληρωνει κατα πραξη και περιπτωση α-λα ΟΠΑΔ με πλαφον τις Χ επισκεψεις το μηνα ή τα Υ ευρω το μηνα.
    Tέλεια θα κλέινω το ιατρείο και το κινητό όταν θα πλαφονάρω -που θα το κάνω χαλαρά - και οι άλλοι να παν να κουρευτούν έτσι;

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 6 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τωρα που δινεται ομως η δυνατοτητα στον νεο ιατρο που μεχρι τωρα ηταν στην απ'εξω να παρει κομματι της "πιτας" απο τους καρεκλοκενταυρους δεινοσαυρους,
    Χουζούρις αν και συμφωνώ με τα περισσότερα που λες το τέλος είναι προδιαγεγραμμένο .Με λιγότερα κονδύλια θα βλέπουμε όσοι βλέπουμε υπερπολλαπλάσιους ασθενείς.
    Εγώ λυπάμαι δεν μπορώ άλλους.
    Ήδη βλέπω τσάμπα κόσμο και θα συνεχίσω έτσι από οικονομικούς μετανάστες ΄έως και παιδιά με σοβαρά νοσήματα αλλά δεν θα ανεχθώ κοροιδία.
    Όσο για τους νέους γιατρούς θα έλεγα τι πίτα θα πάρουν ,αλλά άσε γιατί θα με κόψει το ΕΣΡ.

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 6 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το σαν δημιουργική καταστροφή όπως το ονόμαζαν οι κονδυλοφόροι της Καθημερινής που μας έκανες copy paste σε άλλο νήμα όταν καταστρεφόντουσαν άλλες κοινωνικές ομάδες, που μπορεί να μην έπαιρναν 20ρια και χαιρόσουν

    ........Auto merged post: no_logo πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Αυτό έλα πες το σε μόνιμο κάτοικο ελλάδας όταν κλείσουν τα 35 δημόσια νοσοκομεία που είναι στο πρόγραμμα.
    οσοι είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρουν
    Μου τη φύλαγες ρε μούργο
    Δεν πειράζει όμως .Θα αντέξω και με λιγότερα.
    Θα ανεβάσω την ποιότητα ζωής μου ,που τρέχω σαν το Βέγγο και παίρνω και το κινητό στην τουαλέτα.
    Το ΕΣΥ να είναι καλά που είναι πανέτοιμο να υποδεχθεί τους ασθενείς και να τους εξυπηρετήσει όπως το έκανα στο ιατρείο μου.

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μεχρι νεωτερας, εγω θα βλεπω στο ιατρειο μου τους ασθενεις του ΟΠΑΔ και του ΙΚΑ και οποιου μου κανει την τιμη να χτυπησει την πορτα μου. Τετοιοι ειναι και η μανα μου και ο πατερας μου και δεν θα ηθελα τιποτε λιγοτερο γι'αυτους.
    Και εμένα φίλε Χουζούρη ,οι γονείς μου,οπως και εγώ- όταν φοιτητής δούλευα οικοδομή για να τελειώσω τη σχολή ,της ιδιας συνομοταξίας είναι .Μα το ζήτημα δεν είναι η καλύτερη παροχή υγείας για αυτούς αλλά η φθηνότερη παροχή υγείας γι αυτούς
    Με τα συνακόλουθα αποτελέσματα βέβαια.

    ........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 4 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους ένας γιατρός που δεν κρύβετε πίσω απο το δακτυλό του και λεει τα πράγματα με το όνομα τους



    Αυτό ακριβώς.
    Το να λέμε όχι σε όλα είναι εύκολο το πως να διαπραγματευτούμε ειναι που θέλει κότσια
    Δεν μπορούμε να διαπραγματευθούμε σαν σύνολο.
    Ήδη κάποιοι "συνάδελφοι" μου το είπαν.Θα μπούμε στο σύστημα και θα τα παίρνουμε μαύρα.Θα ζητάμε επιπλέον χ ευρώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnik : 14-02-11 στις 22:16. Αιτία: auto merged post
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  11. #56
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη κάποιοι "συνάδελφοι" μου το είπαν.Θα μπούμε στο σύστημα και θα τα παίρνουμε μαύρα.Θα ζητάμε επιπλέον χ ευρώ.
    και αυτό είναι το καλύτερο.

    Όσοι είναι ασφαλισμένοι στον ΟΠΑΔ και πηγαίνουν σε συμβεβλημένους ιδιώτες γιατρούς ξέρουν πως είναι πάγια τακτική.
    Τώρα αυτή η τακτική θα διευρυνθεί για τους ασφαλισμένους όλων των ταμείων και με ακόμα πιεστικότερες καταστάσεις μια και οι πελάτες αυξάνουν και το πλαφόν σκληρό

  12. #57
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14992/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατι δεν μπορείτε να διαπραγματευτείτε;
    Πήγατε και ο Λοβερδος σας είπε όχι ότι τιμή θέλω θα ορίσω;

  13. #58
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blkik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν μπορείτε να διαπραγματευτείτε;
    Πήγατε και ο Λοβερδος σας είπε όχι ότι τιμή θέλω θα ορίσω;
    Ο Λοβέρδος ορίζει την τιμή? Αυτά κανονίζονται στο μακρινό Βασίλειο της Τροϊκανίας !!!

  14. #59
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8M/0.8:home-14 M/0.8:off
    ISP
    OTE:home-FΟRΤΗ:office
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    SIEMENS SL2-LINKSYS
    SNR / Attn
    9/6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρεπιμπτοντως, τα 450-600 ευρω ειναι ενα εντελως αυθαιρετο νουμερο για τους εξης λογους:

    - πουθενα δεν αναφερεται στο νομοσχεδιο το θεμα των αμοιβων.

    - στο μνημονιο που λετε αναφερεται σε συμβασεις "τυπου ΟΑΕΕ", δηλαδη σε συμβασεις με αμοιβη αναλογως των ασθενων που παρακολουθει ο καθε γιατρος+πλαφον. Αυτη η υλοποιηση δεν ειναι καθολου απαραιτητο να γινει με τις σημερινες τιμες, ουτε καν με το σημερινο συστημα. Πχ μπορει να πληρωνει κατα πραξη και περιπτωση α-λα ΟΠΑΔ με πλαφον τις Χ επισκεψεις το μηνα ή τα Υ ευρω το μηνα.
    Xouzoyris καλορίζικο.

    http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1231078277
    -Τύχη είναι όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία.

  15. #60
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Άλλοι από αντι-ατρικά αντανακλαστικά , άλλοι γιατροί-συνάδελφοι από την κατανοητή λαχτάρα να μπουν και αυτοί μέσα στο σύστημα που νοιώθουν ότι τους έχει αφήσει απέξω , δεν διαβάζουν πολλά από αυτά που λέγονται ή ισως και δεν θέλουν να τα διαβάσουν μέσα στο μένος τους.

    Λοιπόν τα ξαναγράφω αν και τα έχω αναφέρει επί λέξη σε προηγούμενο post μου.

    Τι προτείνουν λοιπόν όλοι οι εμπλεκόμενοι ιατρικοί φορείς(που δεν κλήθηκαν ποτέ σε διάλογο )
    Ελεύθερη πρόσβαση των ασφαλισμένων σε όλους τους ιδιώτες γιατρούς και αμοιβή κατά πράξη και περίπτωση με τις σημερινές τιμές και περιορισμούς του δημοσίου (ΟΠΑΔ)-δηλ 20 ευρώ μεικτά για την πρώτη και 10 ευρώ μεικτά για κάθε δεύτερη επίσκεψη και thats it !!
    Με αυτό τον τρόπο και οι ουρές θα εξαφανισθούν και οι ασφαλισμένοι θα έχουν πραγματικά ελεύθερη πρόσβαση και ικανοποιητική περίθαλψη και αντιμετώπιση , και
    ο καλός και ευσυνείδητος γιατρός θα έχει μια ικανοποιητική αμοιβή εφόσον τον επιλέξουν πολλοί ασφαλισμένοι(θα λειτουργήσει δλδ και ο υγιής ανταγωνισμός).

    Έχει κανένας γιατρός ή μη , αντίρρηση σε αυτό ?

    Τί προσφέρει ο Λοβέρδος ; Οι ιατροί που θα κληθούν να συμβληθούν και να προσφέρουν υπηρεσίες στα ιδιωτικά τους ιατρεία (έχοντας αναλάβει βέβαια το κόστος λειτουργίας τους) προβλέπεται από το μνημόνιο (http://assets.tovima.gr/files/Mnimonio3.pdf σελ. 45) να αμείβονται με αμοιβές ΟΑΕΕ.

    Τι δεν καταλαβαίνετε δηλαδή;

    Υ.Γ xouzouris αν αντί να συμμετάσχεις στις συνελεύσεις των συλλόγων μας κατά την διάρκεια των κινητοποιήσεων και να διατυπώσεις ανοιχτά και υπεύθυνα κάθε διαφωνία σου όπως είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου , έκανες τον απεργοσπάστη στο πλευρό του Λοβέρδου ,λυπάμαι!!

    ........Auto merged post: npats πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω ήδη δώσει το link εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showpost...ostcount=12306
    αλλά φίλε nnik αρνούνται να καταλάβουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος npats : 14-02-11 στις 23:08. Αιτία: auto merged post

Σελ. 4 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας