Σελ. 12 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 1983
  1. #166
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.467
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Σοκαρίστηκα σήμερα το πρωί μαθαίνοντας ότι ο Θ. Πλεύρης είναι εντατική σε κρίσιμη κατάσταση καταπώς φαίνεται από MRSA (τα λεγόμενα superbugs).

    Πρώτον, προφανώς να ευχηθούμε όλοι ανάρρωση και ανάκαμψη.

    Δεύτερον, πρόκεται για έναν νεότατο άνθρωπο και σε άριστη φυσική κατάσταση. Το λέω τούτο επειδή τα superbugs θεωρούνται από τις μεγαλύτερες απειλές εναντίον της ανθρωπότητας χωρίς ηλικία και φύλο και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό συζητείται στην Ελλάδα. Η οποία Ελλάδα, εξόσων γνωρίζω είναι από τους θλιβερούς πρωταθλητές στις λοιμώξεις αυτές. Σε ιατρικούς κύκλους του εξωτερικού, μάλιστα, η Ελλάδα αρχίζει να χαρακτηρίζεται ως κόκκινη περιοχή. Δυστυχώς και δεν ξέρω αν αυτό έχει ληφθεί σοβαρά υπόψιν σε επίπεδο πολιτικής υγείας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #167
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Απ'ότι ξέρω ο σταφυλόκκοκος ανήκει στην φυσιολογική χλωρίδα του δέρματος και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν σου τύχει, πέρα του να περιποιηθείς σωστά ανοιχτές εκδορές/πληγές του δέρματος.
    Εμένα η μικρή μου κόλλησε σταφυλόκκοκο απο αιμοληψία για εξέταση ίκτερου όταν ήταν 10 ημερών και έπαιρνε 20 μέρες αντιβίωση, συνήθως είναι low risk αλλά αν περάσει στο αίμα μπορεί να γίνει θανατηφόρο.
    The world can change by your actions not by your opinions

  3. #168
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.467
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'ότι ξέρω ο σταφυλόκκοκος ανήκει στην φυσιολογική χλωρίδα του δέρματος και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν σου τύχει, πέρα του να περιποιηθείς σωστά ανοιχτές εκδορές/πληγές του δέρματος.
    Εμένα η μικρή μου κόλλησε σταφυλόκκοκο απο αιμοληψία για εξέταση ίκτερου όταν ήταν 10 ημερών και έπαιρνε 20 μέρες αντιβίωση, συνήθως είναι low risk αλλά αν περάσει στο αίμα μπορεί να γίνει θανατηφόρο.
    Αυτό δεν είναι "απλός" σταφυλόκοκκος" αλλά MRSA - πάντοτε αν έχω καταλάβει καλά ή από την οικογένεια των superbugs.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #169
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.795
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά γίνονται (γενικά) όταν έχουμε μάθει να "δίνουμε" αντιβιώσεις για απλές ιώσεις, για εκδορές, για τραύματα πεντακάθαρα, για οτιδήποτε, μήπως και...και αντίστοιχα να "ζητάμε" αντιβιώσεις για όλα αυτά τα αντίστοιχα, να "απαιτούμε" και είτε ο μπακάλης πίσω από τον πάγκο είτε ο αλμπάνης πίσω από το γραφείο να μας τη δίνει/γράφει επειδή δεν θέλει να χάσει τον πελάτη.

    Είναι μεγάλη ιστορία η συγκεκριμένη και το μέλλον καθόλου ευοίωνο...το πιθανότερο είναι πως μέσα στα επόμενα 20 χρόνια μας πήρε και μας σήκωσε. Πολύ απλά, νέες ουσίες για την καταπολέμηση αυτών των bugs ανακαλύπτονται/συντίθενται με πολύ αργό ρυθμό, ενώ αντίθετα αυτά αυξάνονται και πληθύνονται με εκθετικό (δεν εννοώ μόνο πόσο γρήγορα πολλαπλασιάζεται ένα "μικρόβιο", αλλά και πόσο εύκολα προκύπτουν πλέον νέα στελέχη ανθεκτικά σε οτιδήποτε).

    Ειδικά,σε σχέση με τον Πλεύρη, θα ήθελα να μάθω επακριβώς που και πως το "μάζεψε".

    Κάτι διάβασα αρχικά για παρακέντηση στο γόνατο (μη συμβατή με πνευμονία τέτοιου τύπου, πύαρθρο-θα είχε κάνει και θα είχε άλλα θέματα), μετά για κάποια αγγειοχειρουργική επέμβαση, μετά δεν ξέρω και εγώ τι.

    Θεωρώ δεδομένο ότι κάποιος δεν έκανε σωστά τη δουλειά του πριν-κατά τη διάρκεια-μετά, αλλά από την άλλη ξέρω πως σε τέτοιες "περιπτώσεις VIP" απολυμαίνονται/αποστειρώνονται και τα στυλό.

    Περαστικά, γενικά και ειδικά.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #170
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.467
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά γίνονται (γενικά) όταν έχουμε μάθει να "δίνουμε" αντιβιώσεις για απλές ιώσεις, για εκδορές, για τραύματα πεντακάθαρα, για οτιδήποτε, μήπως και...και αντίστοιχα να "ζητάμε" αντιβιώσεις για όλα αυτά τα αντίστοιχα, να "απαιτούμε" και είτε ο μπακάλης πίσω από τον πάγκο είτε ο αλμπάνης πίσω από το γραφείο να μας τη δίνει/γράφει επειδή δεν θέλει να χάσει τον πελάτη.

    Είναι μεγάλη ιστορία η συγκεκριμένη και το μέλλον καθόλου ευοίωνο...το πιθανότερο είναι πως μέσα στα επόμενα 20 χρόνια μας πήρε και μας σήκωσε. Πολύ απλά, νέες ουσίες για την καταπολέμηση αυτών των bugs ανακαλύπτονται/συντίθενται με πολύ αργό ρυθμό, ενώ αντίθετα αυτά αυξάνονται και πληθύνονται με εκθετικό (δεν εννοώ μόνο πόσο γρήγορα πολλαπλασιάζεται ένα "μικρόβιο", αλλά και πόσο εύκολα προκύπτουν πλέον νέα στελέχη ανθεκτικά σε οτιδήποτε).

    Ειδικά,σε σχέση με τον Πλεύρη, θα ήθελα να μάθω επακριβώς που και πως το "μάζεψε".

    Κάτι διάβασα αρχικά για παρακέντηση στο γόνατο (μη συμβατή με πνευμονία τέτοιου τύπου, πύαρθρο-θα είχε κάνει και θα είχε άλλα θέματα), μετά για κάποια αγγειοχειρουργική επέμβαση, μετά δεν ξέρω και εγώ τι.

    Θεωρώ δεδομένο ότι κάποιος δεν έκανε σωστά τη δουλειά του πριν-κατά τη διάρκεια-μετά, αλλά από την άλλη ξέρω πως σε τέτοιες "περιπτώσεις VIP" απολυμαίνονται/αποστειρώνονται και τα στυλό.

    Περαστικά, γενικά και ειδικά.
    Θενκς για τις διευκρινήσεις, να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα:

    Είναι γεγονός (ή όχι; ) ότι η Ελλάδα αποτελεί έναν από τους θλιβερούς πρωταθλητές στα superbugs. Τούτο οφείλεται μόνο - ή κυρίως - στην χαλαρότατη χορήγηση αντιβιοτικών ακόμα και για ένα φτάρνισμα σε παιδάκια δημοτικού (true story από τα νιάτα μου, ευτυχώς όχι σε μένα) ή και στο ότι πιθανώς στα ελληνικά νοσοκομεία (δημόσια και ιδιωτικά) είναι κάπως χαλαρά τα πρωτόκολλα αποστείρωσης κλπ;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #171
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θενκς για τις διευκρινήσεις, να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα:

    Είναι γεγονός (ή όχι; ) ότι η Ελλάδα αποτελεί έναν από τους θλιβερούς πρωταθλητές στα superbugs. Τούτο οφείλεται μόνο - ή κυρίως - στην χαλαρότατη χορήγηση αντιβιοτικών ακόμα και για ένα φτάρνισμα σε παιδάκια δημοτικού (true story από τα νιάτα μου, ευτυχώς όχι σε μένα) ή και στο ότι πιθανώς στα ελληνικά νοσοκομεία (δημόσια και ιδιωτικά) είναι κάπως χαλαρά τα πρωτόκολλα αποστείρωσης κλπ;
    Χεχεχε τι είναι αυτά ; υπάρχουν ακόμα ;

  7. #172
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.658
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    την προηγουμενη εβδομαδα ειχα επισκευθει εναν οδοντιατρο για το σπασιμο μιας γωνιας του δοντιου ενος τραπεζιτη (ηθελα να φαω ποπ κορν και δεν ειχαν σκασει ολοι οι σποροι )


    περιττο να πω οτι χωρις γαντια , εσκαβε ενα σφραγισμα που κατεληξε στα ουλα με αποτελεσμα την αιμοραγια .(το οτι δεν καναμε ενεσουλα ειναι και δικη μου αποφαση )

    απο την επομενη μερα μεχρι και σημερα ειμαι αρωστος στον λαιμο .ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι κολλησα εκει .

    το κρισιμο ειναι πως σημερα εχω ραντεβου για να τον επισκευτω . τι να κανω ; να παω ; να παρω και ενα σουγια μαζι ( για το καλο μου ) και να του τον κοτσαρω στο λαιμο μεχρι να τελειωσει οτι εχει να κανει (οπως στις ταινιες ) ; να μην παω σε αυτον και να παω αλλου ;



    α ναι, ειναι και προεδρος του τοπικου συλλογου των οδοντογιατρων .


    παντως οφειλω να πω και ειναι και ο λογος που υπαρχει το ενδεχομενο να ξαναπαω , οτι ενα σφραγισμα που ειχε γινει (απο αλλον οδοντιατρο) πανω σε ενα αλλο σφραγισμα , και δεν το εννιωθα και πολυ καλα στο στομα μου εδω και κανα 5αρι χρονια που το εκανα , με την προχειρη παστα που εχει βαλει , το νιωθω πολυ καλυτερα απο οτι πριν . βασικα δεν το νιωθω σαν κατι αποσπασματικο οπως το ενιωθα μεχρι τωρα ....
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #173
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.795
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θενκς για τις διευκρινήσεις, να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα:

    Είναι γεγονός (ή όχι; ) ότι η Ελλάδα αποτελεί έναν από τους θλιβερούς πρωταθλητές στα superbugs. Τούτο οφείλεται μόνο - ή κυρίως - στην χαλαρότατη χορήγηση αντιβιοτικών ακόμα και για ένα φτάρνισμα σε παιδάκια δημοτικού (true story από τα νιάτα μου, ευτυχώς όχι σε μένα) ή και στο ότι πιθανώς στα ελληνικά νοσοκομεία (δημόσια και ιδιωτικά) είναι κάπως χαλαρά τα πρωτόκολλα αποστείρωσης κλπ;
    Είναι ακριβώς ότι γράφεις, όπως το γράφεις (κι εγώ τα ίδια έγραψα αν προσέξεις).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χεχεχε τι είναι αυτά ; υπάρχουν ακόμα ;
    Δυστυχώς, έχεις πολύ περισσότερο δίκιο από όσο ξέρεις/φαντάζεσαι.

    Για πολλούς, πάμπολλους λόγους (με κύριο τον οικονομικό, τί άλλο).

    Χρειαζόμαστε πραγματικά όχι σεντόνια, πανιά ιστιοφόρου για να το περιγράψουμε και εξηγήσουμε επαρκώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    την προηγουμενη εβδομαδα ειχα επισκευθει εναν οδοντιατρο για το σπασιμο μιας γωνιας του δοντιου ενος τραπεζιτη (ηθελα να φαω ποπ κορν και δεν ειχαν σκασει ολοι οι σποροι )


    περιττο να πω οτι χωρις γαντια , εσκαβε ενα σφραγισμα που κατεληξε στα ουλα με αποτελεσμα την αιμοραγια .(το οτι δεν καναμε ενεσουλα ειναι και δικη μου αποφαση )

    απο την επομενη μερα μεχρι και σημερα ειμαι αρωστος στον λαιμο .ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι κολλησα εκει .

    το κρισιμο ειναι πως σημερα εχω ραντεβου για να τον επισκευτω . τι να κανω ; να παω ; να παρω και ενα σουγια μαζι ( για το καλο μου ) και να του τον κοτσαρω στο λαιμο μεχρι να τελειωσει οτι εχει να κανει (οπως στις ταινιες ) ; να μην παω σε αυτον και να παω αλλου ;



    α ναι, ειναι και προεδρος του τοπικου συλλογου των οδοντογιατρων .


    παντως οφειλω να πω και ειναι και ο λογος που υπαρχει το ενδεχομενο να ξαναπαω , οτι ενα σφραγισμα που ειχε γινει (απο αλλον οδοντιατρο) πανω σε ενα αλλο σφραγισμα , και δεν το εννιωθα και πολυ καλα στο στομα μου εδω και κανα 5αρι χρονια που το εκανα , με την προχειρη παστα που εχει βαλει , το νιωθω πολυ καλυτερα απο οτι πριν . βασικα δεν το νιωθω σαν κατι αποσπασματικο οπως το ενιωθα μεχρι τωρα ....
    Προσωπική μου άποψη, από τη στιγμή που δεν χρησιμοποίησε γάντια (για τη δική του ασφάλεια πρώτα από όλα), πάνε αλλού.

    Ο λαιμός σου, πάντως, δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα (τα γάντια, τουλάχιστον).

    Μπορεί να ερεθίστηκε από την αρκετή ώρα που έμεινες με ανοικτό στόμα και ανέπνεες "στραβά", από την αναρρόφηση του σάλιου σου που τον ξέρανε, από κάποια ίωση που συνυπήρξε ή βρήκε πιο πρόσφορο έδαφος από τα προηγούμενα, από κάποιον επιπόλαιο χειρισμό, από πολλές αιτίες.

    Θα σου έλεγα πολλά ζεστά (και κρεβάτι), αλλά με τα προσωρινά "σφραγίσματα" δεν ανακατεύονται καλά.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #174
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό με τους οδοντίατρους χωρίς γάντια δεν το καταλαβαίνω. Όχι μόνο για τον ασθενή αλλά και για τους ίδιους. Τώρα εφόσον ξεκίνησες εκεί, τελείωσε το. Και το καλό που λες για το αίμα είναι ότι προφανώς δεν έσκαβε απλώς αλλά στο καθάρισε γιατί θα είχε μαυρίσει το δόντι. Έχω πάει σε οδοντίατρο, άνοιξε το παλιό σφράγισμα, δεν καθάρισε, σφράγισε. Αποτέλεσμα να έχω πόνους και τελικά πήγα για απονεύρωση οπότε πλήρωσα ένα σφράγισμα τσάμπα.

  10. #175
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.658
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ακριβώς ότι γράφεις, όπως το γράφεις (κι εγώ τα ίδια έγραψα αν προσέξεις).



    Δυστυχώς, έχεις πολύ περισσότερο δίκιο από όσο ξέρεις/φαντάζεσαι.

    Για πολλούς, πάμπολλους λόγους (με κύριο τον οικονομικό, τί άλλο).

    Χρειαζόμαστε πραγματικά όχι σεντόνια, πανιά ιστιοφόρου για να το περιγράψουμε και εξηγήσουμε επαρκώς.



    Προσωπική μου άποψη, από τη στιγμή που δεν χρησιμοποίησε γάντια (για τη δική του ασφάλεια πρώτα από όλα), πάνε αλλού.

    Ο λαιμός σου, πάντως, δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα (τα γάντια, τουλάχιστον).

    Μπορεί να ερεθίστηκε από την αρκετή ώρα που έμεινες με ανοικτό στόμα και ανέπνεες "στραβά", από την αναρρόφηση του σάλιου σου που τον ξέρανε, από κάποια ίωση που συνυπήρξε ή βρήκε πιο πρόσφορο έδαφος από τα προηγούμενα, από κάποιον επιπόλαιο χειρισμό, από πολλές αιτίες.

    Θα σου έλεγα πολλά ζεστά (και κρεβάτι), αλλά με τα προσωρινά "σφραγίσματα" δεν ανακατεύονται καλά.
    ευχαριστω !
    πινω ζεστα , αλλα δεν εχω αλλα συμπτωματα εκτος απο ενα περιστασιακο γρατζουνισμα χαμηλα στον λαιμο που φερνει εναν συντομο βηχα αλλα με ενταση και περισσοτερο φλεμα απο οτι συνηθως και σε πιο ρευστη μορφη (απο οτι το συνηθισμενο φλεμα ) .
    υπεθεσα (Επειδη ειδα και στα χερια του καποια ξηροτητα ) οτι κατι κολλησα εκει , καποια ιωση να το πω.
    εχω πολλα χρονια να νιωσω αυτου του τυπου τα συμπτωματα (μπορει και πανω απο 20 χρονια ) και η συμπτωση της επισκεψης μου στο περιβαλον που περιεγραψα με εφερε στο να πιστευω οτι συνεβη εκει .
    λες να παω αλλου ε;
    εγω ελεγα να παω αλλα με την διαθεση να του κανω καποιες παρατηρησεις εφοσων και αυτη την φορα συναντησω τις ιδιες συνθηκες , και αν δω οτι δεν συμμορφωθει , να φυγω ( σε οποιαδηποτε φαση του σφραγισματος και αν βρισκομαι )

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τους οδοντίατρους χωρίς γάντια δεν το καταλαβαίνω. Όχι μόνο για τον ασθενή αλλά και για τους ίδιους. Τώρα εφόσον ξεκίνησες εκεί, τελείωσε το. Και το καλό που λες για το αίμα είναι ότι προφανώς δεν έσκαβε απλώς αλλά στο καθάρισε γιατί θα είχε μαυρίσει το δόντι. Έχω πάει σε οδοντίατρο, άνοιξε το παλιό σφράγισμα, δεν καθάρισε, σφράγισε. Αποτέλεσμα να έχω πόνους και τελικά πήγα για απονεύρωση οπότε πλήρωσα ένα σφράγισμα τσάμπα.
    το εκτιμησα αυτο (το οτι προχωρησε στο να καθαρισει το δοντι απο δυο προηγουμενα σφραγισματα ) , αλλα δεν εκτιμησα το οτι δεν ακουσε καθολου οτι του ειπα πριν ξεκινησει οτι θα φτασει κοντα στην ριζα αν σκαψει το σφραγισμα ( ειναι το μισο και , δοντι , σφραγισμα ), και φυσικα το οτι δεν τηρησε στοιχειωδης κανονες υγιεινης

    την προηγουμενη φορα ειχα ταξιδεψει 2-3 φορες 40 χιλιομετρα για να κανω το σφραγισμα σε αυτο το δοντι , γιατι καποιος μου ειχε πει οτι αυτη εκει η οδοντιατρος ειναι καλη .
    δεν ηταν ομως, και εναν καθαρισμο που μου προσφερε δωρεαν , δεν τον εκανα ποτε (ουτε αλλου )

    στο ιδιο δοντι προηγουμενως ειχα διαλεξει την οδοντιατρο που μου το ειχε πρωτοσφραγισει (15 χρονια ειχε κρατησει και θα κραταγε και αλλα αλλα δεν προσεχω και πολυ τα δοντια μου και χαλασε αλλου .
    15 χρονια λοιπον μετα , δεν ηταν η ιδια οδοντατρος που ειχα γνωρισει καποτε νεα και φοβισμενη αλλα αφοσιωμενη και προσεκτικη .τωρα ειχε οικογενεια και καταστασεις που απορρεουν απο αυτην που την απασχολουσαν και την ωρα της δουλεια ( το συναντησα και σε αλλη γυναικαι οδοντιατρο -αυτη που ταξιδεψα 40 χιλιομετρα εξαιτιας μιας προτροπης -).

    θελω να αποφυγω τις απονευρωσεις ( τρεφω καποια ελπιδα οτι μπορει να προλαβω τα βλαστοκυτταρα στην οδοντιατρικη )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 15-11-16 στις 13:25.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #176
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εαν δεν βγάλουν μέθοδο, να ξαναβγάζεις δόντια εξίσου καλά, σωτηρία δεν έχουμε! χαχαχα

  12. #177
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Τράβα στην Κωνσταντινούπολη
    Έχουνε προχωρήσει οι τούρκοι 100 χρόνια μπροστά από εμάς στον "ιατρικό τουρισμό"

  13. #178
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Το ερώτημα τώρα είναι ποιός χορηγεί αντιβιώσεις ακόμα και δεύτερης γραμμής ή και... κινολόνες, αλλά μην χαλάσω την ωραία ατμόσφαιρα της παρέας.
    Ξέρω, ξέρω τους πιέζουν τους φμφ οι πολίτες, με αυτή την λογική θα έπρεπε να χορηγούν και μορφίνες στα πρεζόνια.

    Αλλά όταν υπάρχει συνδυασμός άγνοιας και συμφέροντος, μας προκύπτουν τα παραπάνω.

  14. #179
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τράβα στην Κωνσταντινούπολη
    Έχουνε προχωρήσει οι τούρκοι 100 χρόνια μπροστά από εμάς στον "ιατρικό τουρισμό"
    Και στην Ινδία!


  15. #180
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι "απλός" σταφυλόκοκκος" αλλά MRSA - πάντοτε αν έχω καταλάβει καλά ή από την οικογένεια των superbugs.
    Σωστά, είναι σταφυλόκοκκος ανθεκτικός σε αντιβιοτικά, ο οποίος έχει μεταλαχθεί χάρη στην αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο παντού το κάνουν, ειδικά γονείς στα παιδάκια.
    Εμένα η κόρη μου έιχε κολλησει την χρυσίζων που είναι ο πιό σοβαρός και αντιμετωπίστηκε με cefuroxime & amoxycillin, το αντιβιόγραμμα αν θυμάμαι καλά έδειξε ολική ανοσία σε τουλάχιστον 8 δρασιτκές ουσίες απο μια λίστα περίπου 30.

    Απο το link
    Να σημειωθεί πως όταν άρχισε η χρήση της πενικιλλίνης, ο χρυσίζων σταφυλόκοκκος ήταν ευαίσθητος προς αυτή. Γρήγορα όμως απέκτησε ανθε­κτικότητα και τώρα δεν χρησιμοποιείται η πενικιλλίνη σχεδόν καθόλου σε λοιμώξεις με αιτία τον χρυσίζοντα σταφυλόκοκκο. Έτσι η μεθικιλλίνη άρχισε να χρησιμοποιείται το 1959 στις λοιμώξεις με ανθεκτικότητα προς την πενικιλλίνη, αλλά το 1961 εμφανίστηκε για πρώτη φορά το ανθεκτικό προς την μεθικιλλίνη στέλεχος του χρυσίζοντα σταφυλόκοκκο (MRSA – Methicillin Resistant StaphylococcuS Aureus). Τώρα η μεθικιλλίνη σπάνια χρησιμοποιείται για λοιμώξεις.

    Ο MRSA συμπεριφέρεται ακριβώς όπως ο συνήθης χρυσίζων σταφυλόκοκκος και δεν προκαλεί διαφορετικές λοιμώξεις. Η λοίμωξη με MRSA συχνά γίνεται μέσα στα νοσοκομεία σε ασθενείς που είναι μεγάλης ηλικίας, βαριά άρρωστοι και χειρουργημένοι Τα αντιβιοτικά για τον MRSA δίνονται μόνο σε ενέσιμη μορφή και είναι ακριβά και τοξικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Revolution : 15-11-16 στις 16:07.
    The world can change by your actions not by your opinions

Σελ. 12 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας