Σελ. 111 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.651-1.665 από 1977
  1. #1651
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Να θυμηθούμε λίγο τα παλιά με μια νέα έρευνα για το πως πιθανότατα οι μαμάδες, παππούδες, γιαγιάδες , ιατροί, διατροφολόγοι και λοιποί επιστήμονες κτλ επιβαρύνουν μακροπρόθεσμα το σύστημα υγείας .

    https://www.bmj.com/content/366/bmj.l2408
    Άντε εις υγείαν


    Times UK
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  methode_times_prod_web_bin_8fad3f12-a360-11e9-b7db-61a6074b49a3.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  56,9 KB 
ID: 205177
    One small glass of juice a day linked to cancer risk
    A daily small glass of orange juice could increase the risk of cancer, research has suggested.

    A study of 100,000 people showed that consuming as little as 10 grams of sugar a day in drinks — the equivalent of 100ml of orange juice — was associated with an 18 per cent rise in the overall risk of getting cancer.

  2. #1652
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο....
    Διάβασα ότι εκτός απο την καταστολή των συμπτωμάτων επιληψίας (χωρίς φάρμακα) με χρήση κετογονικής δίαιτας (επιστημονικά αυτό εξακριβωμένο), αποδείχτηκε ότι καταστέλει και τα συμπτώματα σχιζοφρένειας, χωρίς ανάγκη φαρμάκων. Βέβαια στο τελευταίο, ο αριθμός του δείγματος είναι μικρός, αλλά μακρύς χρονικά, και οι επιστήμονες θεωρούν βέβαιο ότι η κετογονική δίαιτα προφυλλάσει απο τα συμπτώματα σχιζοφρένειας.

    Αυτό σε συνδιασμό με τα τελευταία ευρήματα ότι τόσο η Νόσος του Πάρκινσον, όσο και το Αλτσχάιμερ, εκφυλιστικές νόσοι του εγκεφάλου, σχετίζονται απόλυτα με την γαστρεντερική λειτουργία και την χλωρίδα αυτής, που σημαίνει ότι τελικά η χημεία της διατροφής μας μάλλον παίζει πολύ σπουδαιότερο ρόλο απο όσο έδινε η σύγχρονη ιατρική έως τώρα.

    Γεγονός βεβαια είναι ότι η συγχρονη ιατρική (σε αντίθεση με τους φανατικούς οπαδούς διαφόρων θεωριών), αυτοδιορθώνεται, και αφού έχει ανακαλυφθεί η σχέση διατροφής με κάποιες παθήσεις, αυτό μπαίνει σε εξονοχυστικό έλεγχο, οπότε θα δούμε πολύ σύντομα ναναι και το θέμα της διατροφής βασικός παράγοντας διάγνωσης και θεραπείας στην σύγχρονη ιατρική, χωρίς ματζούνια, ομοιοπαθητικά και αλλα....

  3. #1653
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεγονός βεβαια είναι ότι η συγχρονη ιατρική (σε αντίθεση με τους φανατικούς οπαδούς διαφόρων θεωριών), αυτοδιορθώνεται, και αφού έχει ανακαλυφθεί η σχέση διατροφής με κάποιες παθήσεις, αυτό μπαίνει σε εξονοχυστικό έλεγχο, οπότε θα δούμε πολύ σύντομα ναναι και το θέμα της διατροφής βασικός παράγοντας διάγνωσης και θεραπείας στην σύγχρονη ιατρική, χωρίς ματζούνια, ομοιοπαθητικά και αλλα....
    Δυστυχώς η ιατρική επιστήμη προσαρμόζεται πολύ αργά -και όχι πάντα- ενώ οι ασθενείς δεν έχουν την πολυτέλεια να περιμένουν 20 χρόνια μέχρι κάποιοι τύποι να αναγκαστούν να αποδεχτούν 2-3 αυτονόητα πράγματα.
    Τέλος πάντων, κάποια μικρά βήματα προσαρμογής γίνονται:
    A recent consensus statement from the American Diabetes Association (ADA) recommends that people with diabetes be offered individualized medical nutrition therapy, rather than be given the “one-size-fits-all” advice to count carbohydrates and restrict calories. Included in options that should be offered to patients are low-carbohydrate diets.
    το οποίο έρχεται να αντικαταστήσει αυτό :
    ADA:“Low-carbohydrate diets (restricting total carbohydrate to <130 g/day) are not recommended [because] they eliminate many foods that are important sources of energy, fiber, vitamins, and minerals and are important in dietary palatability.”
    πρόδος μεν, αλλά μάλλον κάτω από την πίεση του κόσμου που βλέπει αποτελέσματα αγνοώντας τις προηγούμενες συμβουλές της ADA

  4. #1654
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Διάβασα ότι εκτός απο την καταστολή των συμπτωμάτων επιληψίας (χωρίς φάρμακα) με χρήση κετογονικής δίαιτας
    Μόνο όταν δεν ελέγχεται φαρμακευτικά μπορεί να δοκιμαστεί ως option. Και φυσικά για συγκεκριμένους τύπους επιληψίας, υπάρχουν πολλοί.


    https://www.epilepsysociety.org.uk/ketogenic-diet#.XSmx1-gzaUk



    Διαβάστε και για ότι θέλετε εδώ είμαι.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #1655
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο όταν δεν ελέγχεται φαρμακευτικά μπορεί να δοκιμαστεί ως option. Και φυσικά για συγκεκριμένους τύπους επιληψίας, υπάρχουν πολλοί.


    https://www.epilepsysociety.org.uk/ketogenic-diet#.XSmx1-gzaUk



    Διαβάστε και για ότι θέλετε εδώ είμαι.
    Το ότι δεν υπάρχουν στοιχεία για όλα τα είδη επιληψίας πιθανόν να οφείλεται σε μη ύπαρξη μελετών, δηλαδή:Absense of evidense in not evidense of absecnse. Αλλά ποιος θα χρηματοδοτήσει μελέτες που θα κόψουν πωλήσεις στην βιομηχανία;
    Σε κάθε περίπτωση, η κοινή λογική λέει να γίνεται το αντίθετο από αυτό που λες, δηλαδή η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης να είναι η "δίαιτα", και αν δεν δουλέψει (συνήθως λόγω ανυπαρξίας επαγγελματικής υποστήριξης για να επιτευχθεί compliance) τότε δοκιμάζεις τα φάρμακα.
    Ας ελπίσουμε οτι κάποτε η λογική θα επικρατήσει και εδώ, τότε οι πωλήσεις θα πέσουν, θέσεις εργασίας θα χαθούν. Τι να κάνουμε όμως; πρώτα από όλα δεν πρέπει να κοιτάμε το συμφέρον του ασθενή;

  6. #1656
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δεν υπάρχουν στοιχεία για όλα τα είδη επιληψίας πιθανόν να οφείλεται σε μη ύπαρξη μελετών, δηλαδή:Absense of evidense in not evidense of absecnse. Αλλά ποιος θα χρηματοδοτήσει μελέτες που θα κόψουν πωλήσεις στην βιομηχανία;
    Σε κάθε περίπτωση, η κοινή λογική λέει να γίνεται το αντίθετο από αυτό που λες, δηλαδή η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης να είναι η "δίαιτα", και αν δεν δουλέψει (συνήθως λόγω ανυπαρξίας επαγγελματικής υποστήριξης για να επιτευχθεί compliance) τότε δοκιμάζεις τα φάρμακα.
    Ας ελπίσουμε οτι κάποτε η λογική θα επικρατήσει και εδώ, τότε οι πωλήσεις θα πέσουν, θέσεις εργασίας θα χαθούν. Τι να κάνουμε όμως; πρώτα από όλα δεν πρέπει να κοιτάμε το συμφέρον του ασθενή;
    Η επιληψία δεν είναι ουτε common cold. Καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται από νευρολογία αλλά όταν ξεκινάμε με τη λογική που επιχειρηματολογείς, τότε γινόμαστε επικίνδυνοι.
    Και στο έχω ξαναπεί.

    Υπαρχουν πολλές μορφές επιληψίας. Εξαρτάται από που θες να το δείς το πράγμα , στη περίπτωση που συζητάμε, έχει να κάνει με το αν ειναι διαχειρίσημες μέσω φαρμακευτικής αγωγής.
    Τώρα , αν πραγματικά θες να πιάσουμε το θέμα τι είναι η επιληψία, τις κατηγορίες της και το τι σημαίνει το να πειραματίζεσαι με λογικές τυπου "διαιτας" παράλληλα όμως με το τι συμβαίνει στο νευρικό σύστημα κάθε φορά που παθαίνει κάποιος μια κρίση επιληψίας (και κει θα πρέπει να πιάσουμε το θέμα ΤΙ ειδους κριση), ευχαρίστως.

    Επειδή όμως δε νομίζω ότι έχεις γνώσεις για το θέμα και παράλληλα επικαλείσαι λογική, θα σου έλεγα ότι μάλλον βρίσκεσαι στον άξονα του παραλόγου.

    Σε κάθε περίπτωση, η κοινή λογική λέει να γίνεται το αντίθετο από αυτό που λες, δηλαδή η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης να είναι η "δίαιτα", και αν δεν δουλέψει (συνήθως λόγω ανυπαρξίας επαγγελματικής υποστήριξης για να επιτευχθεί compliance) τότε δοκιμάζεις τα φάρμακα.
    Δεν μπορείς να φανταστείς την ηλιθιότητα και το θράσσος πίσω από το συγκεκριμένο, αν δεν είσαι επιληπτικός. Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #1657
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο....
    Διάβασα ότι εκτός απο την καταστολή των συμπτωμάτων επιληψίας (χωρίς φάρμακα) με χρήση κετογονικής δίαιτας (επιστημονικά αυτό εξακριβωμένο), αποδείχτηκε ότι καταστέλει και τα συμπτώματα σχιζοφρένειας, χωρίς ανάγκη φαρμάκων. Βέβαια στο τελευταίο, ο αριθμός του δείγματος είναι μικρός, αλλά μακρύς χρονικά, και οι επιστήμονες θεωρούν βέβαιο ότι η κετογονική δίαιτα προφυλλάσει απο τα συμπτώματα σχιζοφρένειας.

    Αυτό σε συνδιασμό με τα τελευταία ευρήματα ότι τόσο η Νόσος του Πάρκινσον, όσο και το Αλτσχάιμερ, εκφυλιστικές νόσοι του εγκεφάλου, σχετίζονται απόλυτα με την γαστρεντερική λειτουργία και την χλωρίδα αυτής, που σημαίνει ότι τελικά η χημεία της διατροφής μας μάλλον παίζει πολύ σπουδαιότερο ρόλο απο όσο έδινε η σύγχρονη ιατρική έως τώρα.

    Γεγονός βεβαια είναι ότι η συγχρονη ιατρική (σε αντίθεση με τους φανατικούς οπαδούς διαφόρων θεωριών), αυτοδιορθώνεται, και αφού έχει ανακαλυφθεί η σχέση διατροφής με κάποιες παθήσεις, αυτό μπαίνει σε εξονοχυστικό έλεγχο, οπότε θα δούμε πολύ σύντομα ναναι και το θέμα της διατροφής βασικός παράγοντας διάγνωσης και θεραπείας στην σύγχρονη ιατρική, χωρίς ματζούνια, ομοιοπαθητικά και αλλα....
    Συγχρονη δε τη λες: http://orthomolecular.org/library/jo...03n01-p002.pdf

  8. #1658
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιληψία δεν είναι ουτε common cold. Καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται από νευρολογία αλλά όταν ξεκινάμε με τη λογική που επιχειρηματολογείς, τότε γινόμαστε επικίνδυνοι.
    Και στο έχω ξαναπεί.

    Υπαρχουν πολλές μορφές επιληψίας. Εξαρτάται από που θες να το δείς το πράγμα , στη περίπτωση που συζητάμε, έχει να κάνει με το αν ειναι διαχειρίσημες μέσω φαρμακευτικής αγωγής.
    Τώρα , αν πραγματικά θες να πιάσουμε το θέμα τι είναι η επιληψία, τις κατηγορίες της και το τι σημαίνει το να πειραματίζεσαι με λογικές τυπου "διαιτας" παράλληλα όμως με το τι συμβαίνει στο νευρικό σύστημα κάθε φορά που παθαίνει κάποιος μια κρίση επιληψίας (και κει θα πρέπει να πιάσουμε το θέμα ΤΙ ειδους κριση), ευχαρίστως.
    Επειδή όμως δε νομίζω ότι έχεις γνώσεις για το θέμα και παράλληλα επικαλείσαι λογική, θα σου έλεγα ότι μάλλον βρίσκεσαι στον άξονα του παραλόγου.
    Πάλι οχυρώνεσαι πίσω από την πιστοποιημένη γνώση -που μάλλον κατέχεις- για να αποφύγεις την αμείλικτη πραγματικότητα.
    Δεν χρειάζεται να είσαι μηχανικός πχ για να διαπιστώσεις ότι δεν είναι αποτελεσματική η τεχνική εταιρία που πέφτουν οι περισσότερες γέφυρες που κατασκευάζει, τα ανάλογα ισχύουν για πολλούς επιληπτικούς που παίρνουν φάρμακα με πενιχρά αποτελέσματα, χαμηλή ποιότητα ζωής και χοντρά κέρδη για την βιομηχανία υγείας. Πάντα, στο τέλος της ημέρας, το αποτέλεσμα είναι που μετράει.

    Το άλλο σκέλος του θέματος είναι ποια είναι η άλλη λύση και ποιος θα την δώσει, αν τα φάρμακα ή δεν λειτουργούν καθόλου ή λειτουργούν με πολλές παρενέργειες;
    Πρέπει κάποιος να είναι πολύ τυχερός για να βρει ένα επαγγελματία που θα του προτείνει κετογονική δίαιτα για την επιληψία και μετά θα τον καθοδηγήσει σωστά πάνω σε αυτό τον δρόμο (καλύτερα να παίξει Τζοκερ)
    Το ελπιδοφόρο είναι ότι αρκετοί άνθρωποι παίρνουν την τύχη τους στα χέρια τους και τα καταφέρνουν! Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες πραγματικών ανθρώπων που μόνοι τους ελευθερώθηκαν οριστικά από την κόλαση που τους επιφυλάσσουν οι φαρμακευτικές εταιρίες. Οι ιστορίες αυτές, αν πυκνώσουν όπως έγινε με τον διαβήτη και την ADA τότε ίσως αναγκάσουν σε ελεγχόμενη υποχώρηση το επιστημονικό κατεστημένο.

    Να και ένα πραγματικό άτομο που σώθηκε (πριν και μετά):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  D9sejKIU0AAbIPL.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  578,4 KB 
ID: 205188




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να φανταστείς την ηλιθιότητα και το θράσσος πίσω από το συγκεκριμένο, αν δεν είσαι επιληπτικός. Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.
    Πήγαινε και ρώτα κανένα επιληπτικό που γλίτωσε να σου απαντήσει πως νιώθει. Αν δεν βρεις κανένα, μπορείς να δεις την ταινία First Do no harm στο Youtube με την Meryl Streep (παίζει την μητέρα επιληπτικού παιδιού που έσωσε το παιδί της -πραγματική ιστορία).

    btw
    Δεν νομίζω να ξέρει κανείς με ακρίβεια τι γίνεται στο νευρικό σύστημα.
    Δεν ξέρει κανείς με ποιον ακριβώς τρόπο λειτουργεί η κετογονική δίαιτα στον εγκέφαλο για να φέρει τα θετικά αποτελέσματα (μόνο υποθέσεις γίνονται), το ίδιο ισχύει και για τους υποβρύχιους καταδρομείς (κάτω από μεγάλη πίεση και αφθονία οξυγόνου) που αποφεύγουν κρίσεις παρόμοιες με τις επιληπτικές όταν βρίσκονται σε κετογονική δίαιτα ή παίρνουν συμπληρώματα κετόνης . Η υπόθεση είναι ότι λειτουργεί καλύτερα ο μεταβολισμός του εγκεφάλου. Οι ισχυρισμοί κάποιων πως γνωρίζουν τι συμβαίνει στον εγκέφαλο σε μια επιληπτική κρίση μήπως είναι υπερβολικά αισιόδοξοι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 13-07-19 στις 19:34.

  9. #1659
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Θα παραμείνω στο συγκεκριμένο αντιπαρερχοντας όλα τα άλλα :
    Πήγαινε και ρώτα κανένα επιληπτικό που γλίτωσε να σου απαντήσει πως νιώθει.
    Να σου το επιστρέψω. Ρώτα κάποιον επιληπτικό τι ακριβώς σημαίνει για τον οργανισμό ενα Status epilepticus ή (γιατί αυτό θα μπορούσε κάποιος να το θεωρήσει ακραίο αν και δεν είναι) μια ισχυρή μυοκλονική κρίση επιληψίας.
    Οντας επιληπτικός που κάποια στιγμή με σύσταση γιατρού και κάτω από πάρα πολύ προσεκτικές οδηγίες διέκοψα τη φαρμακευτική αγωγή, όντας παρα πολύ καλά ρυθμισμένος , για να ελεγχτεί η περίπτωση του μήπως δεν έχω πλέον πρόβλημα (διότι είχα υποτροπιάσει στην εφηβία), έπαθα status epilepticus. Αν λοιπόν έχεις την εντυπωση ότι ένας επιληπτικός με μυοκλονικές κρίσεις έχει τη πολυτέλεια να πειραματίζεται μπας και μπορεί να ζήσει άνευ φαρμακευτικής αγωγής, απλά δεν έχεις γνώση του τι ακριβώς είναι η επιληψία, απλά βασίζεσαι στο "ντερνέτι" για να γράφεις ότι γράφεις και οκ , να μη σε παρεξηγούμε.
    Η επιληψία, (επαναλαμβάνομαι) δεν είναι common cold. Κάθε κρίση που παθαίνει ο ασθενής, ανάλογα του severity, έχει και αντίστοιχα findings. Να το πω λαϊκά, πάει την υγεία του ασθενή πίσω.

    Και τέλος, επειδή έχω δεί (και γνωρίζω) την συγκεκριμένη ιστορία στην οποία αναφέρεσαι, να επαναληφθω πάλι ;
    Στο link που σου παράθεσα αναφέρει ρητά ότι η κετονική δίαιτα μπορεί να δοκιμαστεί σε περιπτώσεις όπου η φαρμακευτική αγωγή αποτυγχάνει στη ρύθμιση της κατάστασης του ασθενούς.

    Να σου το θέσω πάρα πολύ απλά. Αν για παράδειγμα έχω να πάθω κρίση από το 2002, οντας καλώς ρυθμισμένος, θεωρείς λογικό να σταματήσω τα φάρμακα και να δοκιμάσω κετονική δίαιτα , γνωρίζοντας ότι:
    1. Σε προηγούμενη προσπάθεια να σταματήσω τα φάρμακα παρα τρίχα να νοσηλευτώ
    2. Δεν γνωρίζω το κατά πόσο θα υπάρξει επιτυχία στον έλεγχο των κρίσεων στη συγκεκριμένη περίπωση

    Σε ότι με αφορά και με πλήρη γνώση της φύσης της περίπτωσης μου θα πρέπει να ειμαι απίστευτα βλάκας να θέσω την υγεία μου σε τέτοιο κίνδυνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aroutis : 14-07-19 στις 05:51.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  10. #1660
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    aroutis φυσικά είσαι ο καταλληλότερος άνθρωπος για να αποφασίσεις για τον εαυτό σου, να σταθμίσεις τους κινδύνους και τα οφέλη κάθε προσέγγισης και φυσικά είναι αποδεκτό να είσαι οκ με φαρμακευτική αγωγή (πάντα το αποτέλεσμα μετράει...)

    Εγώ έχω στο μυαλό μου την εξής περίπτωση:
    α)
    Νεος ασθενής με επιληψία -> δοκιμάζει κετο, δεν πετυχαίνει για τους Χ λόγους ,επιστημονική αντίδραση: "δεν παίζουμε με την επιληψία"
    β)
    Νεος Ασθενής με επιληψία-> δοκιμάζει αγωγή Α, δεν πετυχαίνει, επιστημονική αντίδραση: θα δοκιμάσουμε άλλο σχήμα Β (cool), δεν πετυχαίνει το Β; τότε θα πάμε στο σχήμα Γ κτλ και φυσικά ούτε λόγος για κινδύνους και παιχνίδια με την υγεία του ασθενή....

    Τέλος πάντων, έχω 2 ακόμα παρατηρήσεις:
    1) Το σχήμα κετογονική δίαιτα και ταυτόχρονα λήψη φαρμάκων έχει ενδιαφέρον.
    2) Το λινκ που μου έδωσες δεν θα το εμπιστευόμουν ως έγκυρο, σε κάποιο σημείο ισχυρίζεται ότι η keto έχει χαμηλή πρόληψη σε φυτικές ίνες. Πρέπει να είναι εντελώς άσχετος ο συγγραφέας για να ισχυριστεί μια τέτοια μπούρδα.
    παρακάτω εικονίζονται "keto τροφιμα" με μπόλικες φυτικές ίνες, στην πραγματικότητα η κετο μάλλον έχει περισσότερες φυτικές ινες από την "κανονική" διατροφή.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  LC-BG-veggies3_top10_2.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  49,8 KB 
ID: 205195
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Low-Carb-Nuts.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  95,6 KB 
ID: 205197

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά βασίζεσαι στο "ντερνέτι" για να γράφεις ότι γράφεις και οκ , να μη σε παρεξηγούμε.
    a) εγώ είμαι low/carb keto τα τελευταία 5 χρόνια οπότε εχω γνώση σε αυτό τον τομέα από πρώτο χέρι (όχι θεωρίες πανεπιστημιακών συνήθως ανεπρόκοπων)
    b) η μητέρα μου έχει πολύ σοβαρή νευρολογική ασθένεια (θέλει φροντίδα 24 ώρες το 24ωρο) και παρουσίαζε τα τελευταία 2 χρόνια συχνές κρίσεις. Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να την φέρω σε κατάσταση ελαφριάς κέτωσης και η κρίσεις έχουν εξαφανιστεί το τελευταίο 6μηνο.

    έχω λοιπόν skin in the game που λέει και ο Taleb

  11. #1661
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω στο μυαλό μου την εξής περίπτωση:
    α)
    Νεος ασθενής με επιληψία -> δοκιμάζει κετο, δεν πετυχαίνει για τους Χ λόγους ,επιστημονική αντίδραση: "δεν παίζουμε με την επιληψία"
    β)
    Νεος Ασθενής με επιληψία-> δοκιμάζει αγωγή Α, δεν πετυχαίνει, επιστημονική αντίδραση: θα δοκιμάσουμε άλλο σχήμα Β (cool), δεν πετυχαίνει το Β; τότε θα πάμε στο σχήμα Γ κτλ και φυσικά ούτε λόγος για κινδύνους και παιχνίδια με την υγεία του ασθενή....
    Η παρατήρηση μου στα παραπάνω έχει να κάνει ότι δεν μπορείς να παίζεις με την επιληψία (και αυτό προτείνεις).
    Η κρίση επιληψίας, ανάλογα με το πόσο ισχυρή, τη σημειολογία της , το τύπο της επιληψίας και το ποσο συχνά ειναι τα επισόδια, έχει τις ανάλογες συνέπειες ή αν θες κινδύνους, τα παραπάνω που αναφέρεις απλά δεν ισχύουν. Ειναι ο λόγος που η κετο παίζει μόνο ΑΝ δεν ελέγχεται ο ασθενής φαρμακευτικά.

    Το epilepsysociety ασχετο; με την keto μπορεί, με την επιληψία με την καμία όμως.

    Τέλος, δεν είναι ολες οι νευρολογικές παθήσεις το ίδιο.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #1662
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ιλαρά: Δεν έχει εξαλειφθεί στην Ελλάδα, σε έξαρση στην Ευρώπη
    Μη φοβάστε να ξεκόψετε με έναν ανεμβολίαστο φίλο σας. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου πλέον.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #1663
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιλαρά: Δεν έχει εξαλειφθεί στην Ελλάδα, σε έξαρση στην Ευρώπη
    Μη φοβάστε να ξεκόψετε με έναν ανεμβολίαστο φίλο σας. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου πλέον.
    Γμστ, δεν έχω περάσει καμμία "παιδική" ασθένεια.

  14. #1664
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιλαρά: Δεν έχει εξαλειφθεί στην Ελλάδα, σε έξαρση στην Ευρώπη
    Μη φοβάστε να ξεκόψετε με έναν ανεμβολίαστο φίλο σας. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου πλέον.
    Υστερικές υπερβολές, κατανοητό βέβαια για όσους επηρεάζεται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο η τσέπη τους.
    Εν τω μεταξύ η Google και άλλες εταιρίες μαγειρεύει τα αποτελέσματα αναζητήσεων για να βγαίνουν μόνο εγκεκριμένα αποτελέσματα σε σχετικές με τα εμβόλια αναζητήσεις (αλλά και σε πλήθος άλλων θεμάτων αναζητήσεων που υπάρχουν αντίθετες απόψεις από την βιομηχανία). Γνώμη μου είναι ότι αυτές οι τακτικές θα χειροτερέψουν την κατάσταση και θα αυξηθούν ακόμα περισσότερο οι παλαβοί αντιεμβολιαστές, ενώ αυτοί που θέτουν κάποια ζητήματα με στοιχεία, με δυσκολία θα μπορούν θα εκφραστούν ελεύθερα αφού θα στοχοποιούνται ακόμα περισσότερο από τους υστερικούς σκοταδιστές του "επιστημονικού" στρατοπέδου.



    Έχουν ξεφύγει εντελώς στην παραπληροφόρηση, ώρα να απαλλαγούμε από την "dont be evil" Google:
    Aναζήτηση στο google "are humans carnivores?" βγάζει πρώτο πρώτο snippet που λέει το αντίθετο : είμαστε ανατομικά φυτοφάγα και μπορούμε να ξαναγίνουμε...
    Θα έχουν φαίνεται υπόψη τους τίποτα παλαιολιθικά σπήλαια που οι πρόγονοι μας ζωγραφίζανε κολοκύθια, μπανάνες, πατάτες κτλ γιατί τα μόνα που έχουν βρεθεί είχαν αναπαραστάσεις των ζώων που κυνηγούσαν...


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-08-29 are humans omnivores - Google Search.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  45,9 KB 
ID: 206286

  15. #1665
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υστερικές υπερβολές, κατανοητό βέβαια για όσους επηρεάζεται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο η τσέπη τους.
    Εν τω μεταξύ η Google και άλλες εταιρίες μαγειρεύει τα αποτελέσματα αναζητήσεων για να βγαίνουν μόνο εγκεκριμένα αποτελέσματα σε σχετικές με τα εμβόλια αναζητήσεις (αλλά και σε πλήθος άλλων θεμάτων αναζητήσεων που υπάρχουν αντίθετες απόψεις από την βιομηχανία). Γνώμη μου είναι ότι αυτές οι τακτικές θα χειροτερέψουν την κατάσταση και θα αυξηθούν ακόμα περισσότερο οι παλαβοί αντιεμβολιαστές, ενώ αυτοί που θέτουν κάποια ζητήματα με στοιχεία, με δυσκολία θα μπορούν θα εκφραστούν ελεύθερα αφού θα στοχοποιούνται ακόμα περισσότερο από τους υστερικούς σκοταδιστές του "επιστημονικού" στρατοπέδου.



    Έχουν ξεφύγει εντελώς στην παραπληροφόρηση, ώρα να απαλλαγούμε από την "dont be evil" Google:
    Aναζήτηση στο google "are humans carnivores?" βγάζει πρώτο πρώτο snippet που λέει το αντίθετο : είμαστε ανατομικά φυτοφάγα και μπορούμε να ξαναγίνουμε...
    Θα έχουν φαίνεται υπόψη τους τίποτα παλαιολιθικά σπήλαια που οι πρόγονοι μας ζωγραφίζανε κολοκύθια, μπανάνες, πατάτες κτλ γιατί τα μόνα που έχουν βρεθεί είχαν αναπαραστάσεις των ζώων που κυνηγούσαν...


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-08-29 are humans omnivores - Google Search.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  45,9 KB 
ID: 206286
    Μιλάμε για την Peta.org.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 111 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 91101106109110111112113116121131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας