Σελ. 115 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.711-1.725 από 1977
  1. #1711
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    εποχή της γρίπης αυτό τον καιρό και ενω είχα γράψει παλαιότερα για μια πολύ σημαντική πτυχή του θέματος, τώρα έχουμε κάποια νέα στοιχεία από το Yale:
    Ketogenic diet helps tame flu virus
    The ketogenic diet — which for people includes meat, fish, poultry, and non-starchy vegetables — activates a subset of T cells in the lungs not previously associated with the immune system’s response to influenza, enhancing mucus production from airway cells that can effectively trap the virus, the researchers report.

    “This was a totally unexpected finding,” said co-senior author Akiko Iwasaki, the Waldemar Von Zedtwitz Professor of Immunobiology and Molecular, Cellular and Developmental Biology, and an investigator of the Howard Hughes Medical Institute.
    Η έρευνα είναι σε ποντίκια, ενδιαφέρον θα είχε να γίνει και σε ανθρώπους για να έχουμε καταγεγραμμένα δεδομένα (ανεπίσημα υπάρχουν πολλά).
    Εμβόλιο κατά της γρίπης ή Keto ποιος νικάει; όλα μου τα χρήματα θα πήγαιναν στο Β αν υπήρχε κάποιο στοίχημα...

  2. #1712
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ωραία, να πω τη γιαγιά μου που είναι 90 χρονών να μην κάνει εμβόλιο γρίπης αλλά να κάνει κετονικη δίαιτα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #1713
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, να πω τη γιαγιά μου που είναι 90 χρονών να μην κάνει εμβόλιο γρίπης αλλά να κάνει κετονικη δίαιτα
    και αν η γιαγιά σου είχε ρουλεμάν, τι θα ήταν?
    Τέλος πάντων, μπορεί να τα κάνει και τα 2 η γιαγιά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στο τέλος του χειμώνα θα της λες ότι το εμβόλιο την βοήθησε να μην αρρωστήσει και μετά έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα...

  4. #1714
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αν η γιαγιά σου είχε ρουλεμάν, τι θα ήταν?
    Τέλος πάντων, μπορεί να τα κάνει και τα 2 η γιαγιά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στο τέλος του χειμώνα θα της λες ότι το εμβόλιο την βοήθησε να μην αρρωστήσει και μετά έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα...
    Το θέμα είναι ότι τα εμβόλια της γρίπης είναι για τις ΕΥΠΑΘΕΙΣ ομάδες, όχι για τους κατά τα άλλα υγιείς. Μπορεί (ξέρω γω) η κετονικη δίαιτα να είναι όντως ευεργετική για τους κατά τα άλλα υγιείς αλλά έχουμε καιρό μέχρι να αντικαταστήσει τα εμβόλια για τις ΕΥΠΑΘΕΙΣ ομάδες.

    Πες τη δική σου γιαγιά στα 90 να κόψει τις πατατες και το ψωμί και να τρώει κάθε μέρα κρεας

  5. #1715
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι τα εμβόλια της γρίπης είναι για τις ΕΥΠΑΘΕΙΣ ομάδες, όχι για τους κατά τα άλλα υγιείς. Μπορεί (ξέρω γω) η κετονικη δίαιτα να είναι όντως ευεργετική για τους κατά τα άλλα υγιείς αλλά έχουμε καιρό μέχρι να αντικαταστήσει τα εμβόλια για τις ΕΥΠΑΘΕΙΣ ομάδες.

    Πες τη δική σου γιαγιά στα 90 να κόψει τις πατατες και το ψωμί και να τρώει κάθε μέρα κρεας
    Δεν έχεις πολύ άδικο στο ότι είναι δύσκολο να γίνει και ειδικά στις μεγάλες ηλικίες, αλλά η κετο και οι παραλλαγές αυτής μπορεί να είναι περισσότερο ευεργετικές στις ευπαθείς ομάδες.
    Υπάρχει μελέτη 10 καρκινοπαθών σε τελευταίο στάδιο σε γερμανικό πανεπιστήμιο που αφού είχαν δοκιμάσει όλες τις συμβατικές λύσεις και δεν υπήρχε σωτηρία τους έβαλαν σε έρευνα με κέτο. Οι μισοί αρνήθηκαν να αποχωριστούν, τις σοκολάτες τις πατάτες κτλ και δεν ολοκλήρωσαν την έρευνα. Μια τελευταία ελπίδα τους έδωσαν και την αρνήθηκαν, για αποφυγή γρίπης το δέλεαρ είναι έτσι και αλλιώς μικρό...


    Carbohydrates are addictive
    https://proteinpower.com/blog/carboh...are-addictive/

    You think carbohydrates aren’t addictive? You think it’s easy to give them up? You don’t think it possible that people might prefer carbs to life?
    Think again.
    ...

    A group in Germany is looking at such diets in a small pilot study. Patients are only admitted to the study when all standard therapies – chemotherapy, radiation, surgery, etc. – have failed and they have basically been sent home to die. In fact, a few were so far gone that they died within the first week of starting the study. You couldn’t ask for a study group more destined for failure, but, according to the Times article:

    "The good news is that for five patients who were able to endure three months of carb-free eating, the results were positive: the patients stayed alive, their physical condition stabilized or improved and their tumors slowed or stopped growing, or shrunk."
    ...

    I was stunned to read the comments of Dr. Melanie Schmidt, one of the researchers, about people dropping out of the study:

    " [Some] dropped out because they found it hard to stick to the no-sweets diet: “We didn’t expect this to be such a big problem, but a considerable number of patients left the study because they were unable or unwilling to renounce soft drinks, chocolate and so on.”

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 16-11-19 στις 16:29.

  6. #1716
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Και μια που για ακόμη μια φορά προωθείται η keto εδώ, ας δείξουμε και λίγο plant based diet σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος.

    https://gamechangersmovie.com/

    Directed by Oscar®-winning documentary filmmaker Louie Psihoyos and executive produced by James Cameron, Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan, Lewis Hamilton, Novak Djokovic, and Chris Paul, The Game Changers tells the story of James Wilks — elite Special Forces trainer and The Ultimate Fighter winner — as he travels the world on a quest to uncover the optimal diet for human performance.

    Showcasing elite athletes, special ops soldiers, visionary scientists, cultural icons, and everyday heroes, what James discovers permanently changes his understanding of food and his definition of true strength.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #1717
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια που για ακόμη μια φορά προωθείται η keto εδώ, ας δείξουμε και λίγο plant based diet σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος.

    https://gamechangersmovie.com/
    -να πουμε για αυτούς που δεν ξέρουν, ότι κετο μπορεί να γίνει χωρίς καθόλου ή ελάχιστο κρέας δηλαδή να είναι plant based όπως θα έλεγε και ο mrsaccess.

    -Αν βλέπετε ταινίες προπαγάνδας/διαφημίσεις με βασικούς συντελεστές επιχειρηματίες που πουλάνε φυτικά προϊόντα είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσετε μια ταινία που δεν έχει κάποια σχέση με επιστημονικά δεδομένα αλλά με παραπληροφόρηση. Αν έχετε κανένα συγγενή/γνωστό που δεν χωνεύεται, προτείνετε του να την δει ανεπιφύλακτα
    James Cameron, Executive Producer – award winning film maker (Titanic, Avatar), story teller, and founder and CEO of Verdiant Foods, an organic pea protein company with the goal of becoming “the largest pea protein fractionation facility in North America.”*

  8. #1718
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To βάζω εδώ, οι mods ας το μεταφέρουν όπου κρίνουν ότι του πρέπει.

    Σε λιγότερο από 24ώρες, πλέον, ένα μεγάλο μέρος του ΕΣΥ (Συντονιστές-και μη-Διευθυντές) βγαίνει στη σύνταξη, με τις συμβάσεις τους να λύονται αυτοδίκαια και αυτόματα, αφού λόγω της περίεργης ισχύουσας νομοθεσίας* (την οποία δεν γνωρίζω/κατανοώ επαρκώς) δεν χρειάζεται να έχουν συμπληρώσει τα 67έτη ηλικίας ημερολογιακά (ημν/νία γέννησης), αλλά μόλις ξεκινήσει το έτος στο οποίο τα συμπληρώνουν (ξέρω, γεννημένοι 31/12/53...τί ακριβώς ισχύει?).

    Ξέρω προσωπικά δύο Συντ. Διευθυντές οι οποίοι αύριο "αφυπηρετούν", με ακριβή ημερομηνία γέννησης μήνες μετά την 01/01/1953. Το υπόλοιπο, μεγάλο, μέρος του παλιού ΕΣΥ βγαίνει οριστικά στη σύνταξη 01/01/21.

    Το ίδιο πρόβλημα είχε μετατεθεί προσωρινά πριν 2 χρόνια, όταν το όριο συνταξιοδότησης ακριβώς για αυτή την κατηγορία Δ.Υ. (δεν ξέρω τι ισχύει και για άλλους) πήγε από τα 65 στα 67. Τα τελευταία 2 χρόνια, "κατέβηκε" στη Βουλή αντίστοιχη προσπάθεια να ξαναανέβει το όριο στα 69 (εθελοντικά) έτη 2 ή 3 φορές (με την "αγαστή" συνεργασία τότε Κυβέρνησης+Αντιπολίτευσης) αλλά τσίνησαν αρκετοί από όλες τις παρατάξεις και από όσο γνωρίζω δεν τέθηκε ποτέ προς συζήτηση/ψηφοφορία.

    Μια "ελπίδα" αχνοφάνηκε με την απόφαση για "έξωση" των κληρικών από το δημ. μισθολόγιο/κορβανά οπότε (υποτίθεται πως) θα προσλαμβάνονταν στη θέση των σε αναλογία 1:1 γιατροί-δάσκαλοι και κάποιες ακόμα συγκεκριμένες κατηγορίες αυστηρά καθορισμένες, αλλά επειδή ξέρουμε σε ποια χώρα ζούμε, ξέρουμε και την κατάληξη.

    Θεωρητικά, ακόμα και αύριο μπορεί να αλλάξει το όριο, με κάποια πρόφαση περί "αναγκαιότητας" και κάποια ατάκα περί "καυτής πατάτας", αλλά πραγματικά δεν ξέρω που το πάνε και που θέλουν να το πάνε (έχω τις υποψίες μου, τις έχω κατά καιρούς διατυπώσει, αυτός είναι και ο λόγος που γράφω εδώ και όχι σε κάποιο άλλο νήμα) οι νυν (φταίνε εξίσου με τους πρώην, ξεκάθαρα).

    Οι κάποιες χιλιάδες θέσεις στην Υγεία που ανακοινώθηκαν ήδη 2-3 φορές τους τελευταίους μήνες, ούτε σαν αστείο δεν επαρκούν για να καλύψουν το κενό που θα δημιουργηθεί, χώρια που μέρος τους είναι οι θέσεις από την προηγούμενη προκήρυξη του 2ου τριμήνου του '19 η οποία κακώς/κάκιστα ακυρώθηκε για να μην χαρακτηριστεί "προεκλογική". Επιπλέον, είναι θέσεις που στην καλύτερη των περιπτώσεων χρειάζονται μήνες για να προκηρυχθούν/ξεδιαλεχτούν/καλυφθούν κλπ, ενώ τα κενά θα είναι άμεσα αισθητά.

    Αυτά, προς το παρόν.

    *παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι παραπάνω για το τι ισχύει με το πως υπολογίζεται ο ακριβής χρόνος υπηρεσίας προς συνταξιοδότηση στο Δημόσιο, να με/μας διαφωτίσει.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #1719
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    To βάζω εδώ, οι mods ας το μεταφέρουν όπου κρίνουν ότι του πρέπει.

    Σε λιγότερο από 24ώρες, πλέον, ένα μεγάλο μέρος του ΕΣΥ (Συντονιστές-και μη-Διευθυντές) βγαίνει στη σύνταξη, με τις συμβάσεις τους να λύονται αυτοδίκαια και αυτόματα, αφού λόγω της περίεργης ισχύουσας νομοθεσίας* (την οποία δεν γνωρίζω/κατανοώ επαρκώς) δεν χρειάζεται να έχουν συμπληρώσει τα 67έτη ηλικίας ημερολογιακά (ημν/νία γέννησης), αλλά μόλις ξεκινήσει το έτος στο οποίο τα συμπληρώνουν (ξέρω, γεννημένοι 31/12/53...τί ακριβώς ισχύει?).

    Ξέρω προσωπικά δύο Συντ. Διευθυντές οι οποίοι αύριο "αφυπηρετούν", με ακριβή ημερομηνία γέννησης μήνες μετά την 01/01/1953. Το υπόλοιπο, μεγάλο, μέρος του παλιού ΕΣΥ βγαίνει οριστικά στη σύνταξη 01/01/21.

    Το ίδιο πρόβλημα είχε μετατεθεί προσωρινά πριν 2 χρόνια, όταν το όριο συνταξιοδότησης ακριβώς για αυτή την κατηγορία Δ.Υ. (δεν ξέρω τι ισχύει και για άλλους) πήγε από τα 65 στα 67. Τα τελευταία 2 χρόνια, "κατέβηκε" στη Βουλή αντίστοιχη προσπάθεια να ξαναανέβει το όριο στα 69 (εθελοντικά) έτη 2 ή 3 φορές (με την "αγαστή" συνεργασία τότε Κυβέρνησης+Αντιπολίτευσης) αλλά τσίνησαν αρκετοί από όλες τις παρατάξεις και από όσο γνωρίζω δεν τέθηκε ποτέ προς συζήτηση/ψηφοφορία.

    Μια "ελπίδα" αχνοφάνηκε με την απόφαση για "έξωση" των κληρικών από το δημ. μισθολόγιο/κορβανά οπότε (υποτίθεται πως) θα προσλαμβάνονταν στη θέση των σε αναλογία 1:1 γιατροί-δάσκαλοι και κάποιες ακόμα συγκεκριμένες κατηγορίες αυστηρά καθορισμένες, αλλά επειδή ξέρουμε σε ποια χώρα ζούμε, ξέρουμε και την κατάληξη.

    Θεωρητικά, ακόμα και αύριο μπορεί να αλλάξει το όριο, με κάποια πρόφαση περί "αναγκαιότητας" και κάποια ατάκα περί "καυτής πατάτας", αλλά πραγματικά δεν ξέρω που το πάνε και που θέλουν να το πάνε (έχω τις υποψίες μου, τις έχω κατά καιρούς διατυπώσει, αυτός είναι και ο λόγος που γράφω εδώ και όχι σε κάποιο άλλο νήμα) οι νυν (φταίνε εξίσου με τους πρώην, ξεκάθαρα).

    Οι κάποιες χιλιάδες θέσεις στην Υγεία που ανακοινώθηκαν ήδη 2-3 φορές τους τελευταίους μήνες, ούτε σαν αστείο δεν επαρκούν για να καλύψουν το κενό που θα δημιουργηθεί, χώρια που μέρος τους είναι οι θέσεις από την προηγούμενη προκήρυξη του 2ου τριμήνου του '19 η οποία κακώς/κάκιστα ακυρώθηκε για να μην χαρακτηριστεί "προεκλογική". Επιπλέον, είναι θέσεις που στην καλύτερη των περιπτώσεων χρειάζονται μήνες για να προκηρυχθούν/ξεδιαλεχτούν/καλυφθούν κλπ, ενώ τα κενά θα είναι άμεσα αισθητά.

    Αυτά, προς το παρόν.

    *παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι παραπάνω για το τι ισχύει με το πως υπολογίζεται ο ακριβής χρόνος υπηρεσίας προς συνταξιοδότηση στο Δημόσιο, να με/μας διαφωτίσει.
    Μια χαρά το έβαλες εδώ και μεταξύ ποστ για κρεατοφαγία που θα μας σώσει, πολλές σελίδες πίσω (και κάποια χρόνια μάλλον) στο ίδιο αυτό νήμα το συζητούσαμε.

    Όπως λένε οι Βρετανοί, the chickens are coming home to roost και θεωρώ ότι σε μια 5ετία θα ψάχνουμε για γιατρούς από Νιγηρία επειδή προφανώς (και δεν έχω τίποτε με Νιγηριανούς) οι μισθοί μας θα καλύπτουν μόνο γιατρούς από τέτοιες σχολές και αν.

    Μιας και μιλάμε για Βρετανία, το ίδιο ακριβώς συνέβη εκεί δεκαετίες πριν και τώρα έχουν νοσοκόμες από Βουλγαρία και Ρουμανία επειδή οι μισθοί δεν καλύπτουν το κόστος εκπαίδευσης νοσοκόμων στο ΗΒ (και τα δάνειά τους).

    Χαλαρότατα, μια 10ετία τώρα καραμπουρδελοποιήσαμε την υγεία, ενώ αδιάφορα κοιτάζαμε γιατρούς και νοσοκόμους να πηγαίνουν στη Γερμανία και οπουδήποτε αλλού (και πολύ καλά έκαναν οι άνθρωποι, εννοείται).

    Τώρα, αλλοίμονο στους αρρώστους και δη σε εκείνους που αναγκαστικά - λόγω έλλειψης πόρων - θα χρειαστεί να επαφίενται στο δημόσιο.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #1720
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, αλλοίμονο στους αρρώστους και δη σε εκείνους που αναγκαστικά - λόγω έλλειψης πόρων - θα χρειαστεί να επαφίενται στο δημόσιο.
    Θα μπορουσε κάποιος να πεί ότι ειναι ένα "ωραίο" σύστημα για να λυθεί το δίλλημα του Λοβέρδου.
    Το γνωστο, "και δεν πεθαίνουν!"

  11. #1721
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι δεν προσλαμβάνουν νέους γιατρούς.
    Αν θέλανε σε τρεις μήνες θα είχαν επανδρώσει πλήρως το ΕΣΥ.

  12. #1722
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι δεν προσλαμβάνουν νέους γιατρούς.
    Αν θέλανε σε τρεις μήνες θα είχαν επανδρώσει πλήρως το ΕΣΥ.
    Γιατρούς, νοσηλευτές, τραυματιοφορείς, εργαστηριακούς/τεχνολόγους, φυσικοθεραπευτές...όλους.

    Οι ελλείψεις προσωπικού είναι γενικότερα να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

    Λύσεις ανάγκης/της πλάκας:

    Επικουρικοί Ιατροί

    Μετατάξεις από μουσεία/οσε κλπ ως τραυματιοφορείς, χωρίς την παραμικρή εκπαίδευση

    "Αναβάθμιση" βοηθών θαλάμου κλπ σε νοσηλευτές

    Χρήση εκπαιδευόμενων/μαθητών σχολών ως κανονικού προσωπικού

    Η παλαιότερη αλητεία με τα stage (ή όπως γράφεται)

    Βάζουν όλοι πλάτη (καλά, όχι κι όλοι) παντού

    Όλα τα παραπάνω είναι χρόνια γνωστά και τεκμηριωμένα, απλά οι πάντες (σχεδόν) είτε μετέθεταν στους επόμενους είτε ακόμα πιο απλά έκαναν την πάπια.

    Το τελευταίο σκηνικό με τους δ/ντες, θα είναι απλά "βίαιο".
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #1723
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Χαλαρότατα, μια 10ετία τώρα καραμπουρδελοποιήσαμε την υγεία,
    Άρα, πρέπει να γυρίσει η κυβέρνηση Καραμανλή που ξόδευε αβέρτα για να είναι υπόδειγμα ο τομέας της "υγείας", μην το ψάχνετε, άλλη λύση δεν υπάρχει Τώρα δε που μπορούμε να δανειστούμε με αρνητικό επιτόκιο, ο Κωστάκης θα έπαιρνε χαλαρά 100 δις δάνεια να τα μοιράσει στην "υγεία".
    Ας μην λησμονούμε ότι έχει καιρό ο Παναθηναικός χωρίς τίτλο στην Euroleague και ο Γιαννακόπουλος πρέπει να "επενδύσει" στην ομάδα...

    Υπάρχουν βέβαια και άλλες λύσεις αλλά δεν τις βρίσκω εφαρμόσιμες.
    α) να διπλασιαστούν οι ασφαλιστικές εισφορές ώστε να καλυφθεί η πρόσληψη πωλητών στο ΕΣΥ για λογαριασμό της Novartis,Pfizer,Abbott κτλ
    β) να πληρώσουν οι ίδιες οι εταιρίες τους πωλητές τους (λέμε τώρα)
    γ) να μειωθεί ο φόρτος των μονάδων (η πελατεία να έχει σοβαρό λόγο για να απευθυνθεί σε νοσοκομείο, να γίνετε έλεγχος πριν πάει ο άλλος στην μονάδα)
    δ) κατάργηση μερικών μονάδων και συγχώνευση προσωπικού.

  14. #1724
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εντωμεταξύ όσον αφορά τον αντικαπνιστικό νόμο να πω ότι στο νησί που κατέβηκα να δω τους δικούς μου, στα κλαμπ τουλάχιστον πέρα βρέχει όλοι κάπνιζαν χωρίς ούτε να κρατάνε τα προσχήματα (οι ίδιοι οι μπαρτεντερς, άτομα τα οποία γνωρίζω ότι είναι αστυνομικοί, κτλπ). Σε κάποια φάση γυρνάω στον υπεύθυνο που ήταν εκείνη τη στιγμή εκεί (ουσιαστικά τα οικονομικά έλεγχε) και του λέω γιατί επιτρέπετε το κάπνισμα, και γυρίζει και μου λέει τι να σου πω δεν έχω κάτι να σου πω (και μετά αρχισε να μου λεει δεν μπορεις να περνάς ένα νόμο στο έτσι χωρις να έχεις προετοιμάσει τον κόσμο και ότι άλλο κουλό, και γυρίζω και του λέω δεν χρειάζεται καμία προετοιμασία αλλαγή νοοτροπίας και εφαρμογή του νόμου χρειάζεται χωρίς καμία ανοχή ε εκεί δεν ξαναμίλησε). Ήπιαμε ένα ποτό με ένα φιλαράκι και του λέω φύγαμε δεν αντεχόταν η κατάσταση, τον οποίο ρωτάω γιατί δεν γίνονται καταγγελίες και γυρίζει και μου λέει κανεις δεν κάνει γιατί θα μάθουν το τηλέφωνο του και ποιος την έκανε και θα τον σαπίσουν, θα του βγεί το όνομα (και καλά ρουφιάνος). Ότι να 'ναι ειλικρινά, νοοτροπίες που δεν αλλαζουν ότι και να γίνει.

    Δεν υπάρχει σωτηρία, δυστυχώς.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  15. #1725
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Στη Θεσσαλονίκη που βγήκα αυτές τις μέρες μερικές φορές σε όσα μπαράκια πήγα (4 συνολικά) δεν κάπνιζε κανείς. Πρώτη φορά που γύρισα σπίτι από ελληνική έξοδο και δε χρειάστηκε να μπω σε κλίβανο για να ξεβρωμίσω
    Ανυπόγραφος

Σελ. 115 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας