Σελ. 66 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 1977
  1. #976
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πειράζει που δεν έχω όλες τις πληροφορίες,
    Εξηγεί οτι δεν έχει τόση σημασία να γνωρίζεις από που προέρχεται αυτό το 5% των υδατανθράκων γιατί ...είναι μόνο 5%, και σκέτη ζάχαρη να ήταν δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα.
    Τις άλλες έρευνες που τις έχει ολόκληρες τις τσέκαρες; ή δεν βολεύουν για την καθιερωμένη ατάκα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάϊστα, ένας τύπος έγραψε το μακρύ και το κοντό του στο Ντερνέτς.... Καμία δημοσίευση κάπου;
    Αν σε ενδιαφέρουν οι δημοσιεύσεις και όχι να πείς μια εξυπνάδα ορίστε τις: https://www.google.gr/search?q=Dobro...DMqG7gSrpJaYCQ

    Πέρα από αυτές ο Hyperlipid είναι αλλού, πολλές φορές δεν μπορούμε να τον παρακολουθήσουμε εμείς οι "κοινοί θνητοί".

    Πρόσφατα του έστειλε επιστολή η Amgen για τα σχόλια που έκανε στο blog του για την έρευνα Fourier και το φάρμακο Repatha.
    Amgen share price and PCSK9 inhibition with Repatha (2)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    @shadowman απο την μια δεν δέχεσαι επιδημιολογικές μελέτες (στατιστική ανάλυση σε μεγάλο δείγμα), και ζητάς hard science, και απο την άλλη την χρησιμοποιείς, κατα το δοκούν. Μην ξεχνάμε ότι πολλά απο τα σύγχρονα "πορίσματα" σχετικά με την διατροφή, είναι ακριβώς αυτό, επιδημιολογικές μελέτες. 'Η πχ ότι τα σάκχαρα και οι πολλοί υδατάνθρακες ότι φταίνε σε ιατρικά προβλήματα, είναι και πάλι, απο επιδημιολογικές μελέτες! Αποφάσισε, τις παίρνουμε υπόψιν, ή όχι; Αν ναι, θα τις παίρνεις παντού. Αν όχι, επίσης θα τις απορρίπτεις παντού.
    Μα αν οι επιδημιολογικές επιβεβαιώνουν τις θεωρίες μου γιατί να τις απορρίψω ? (αυτό λέγεται confirmation bias που είναι πάντα δύσκολο να αποφύγεις...).
    Όντως η στατιστική έχει τεράστιες αδυναμίες στο να αποδείξει κάτι. Μπορεί να θέτει ενδιαφέροντα ερωτήματα που μπορούν να απαντηθουν μόνο με επιστημονικό πείραμα.
    Ακόμα και η Pure που είναι στο κλίμα αυτών που γράφω, έχει τεράστιες αδυναμίες (πχ εγώ πιστεύω ότι ο περιορισμός υδατανθράκων και αύξηση των λιπαρών έχει πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα από αυτό που κατάφερε τελικά να αναφέρει η Pure).

    Τελικά εγώ σαν άτομο γιατί να περιμένω να γίνουν αυτά τα πειράματα (αν γίνουν ποτέ); Τα έχω κάνει ήδη σε μεγάλο βαθμό μόνος μου (ν=1) και έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου όπως βλέπεις από τα μηνύματα μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 18-11-17 στις 12:34.

  2. #977
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Ελεύθερη παρακολούθηση μόνο μέχρι την Κυριακή το βράδυ της ταινίας Widowmaker (θέλει να έχεις δωρεάν λογαριασμό στο Vimeo)
    http://www.thefatemperor.com/blog/20...-cac-longevity

    Please share widely this fascinating docudrama, which tells the story of the often-contentious development of both preventionist and interventionist technology in the cardiology world over the last 60 years. It reveals the ongoing battles between insurance companies, the American Heart Association, groups of doctors, inventors, and financiers, all who have a vested and monetary interest in their pet technology gaining the most traction. The Widowmaker is a riveting portrait of blatant greed, as well as a fascinating examination of the trial and error process used in the scientific method. It does what all good documentaries should do: it shines a very focused light on a very specific problem, a problem that affects millions of people and their families.
    http://www.imdb.com/title/tt3470838/
    https://www.rottentomatoes.com/m/the_widowmaker_2015/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadowman : 03-12-17 στις 22:56.

  3. #978
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για να καταφέρει να πάρει views το δίνει δωρεάν;

  4. #979
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest


    Καπνιστές με χαμηλό σκορ CAC (coronary artery calcium) vs μη καπνιστές με υψηλό CAC. Ποιοι πάνε από καρδιά σε μεγαλύτερο ποσοστό; Οι μη καπνιστές με μεγάλη διαφορά! (35:40 στο βίντεο)

  5. #980
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιοι πάνε από καρδιά σε μεγαλύτερο ποσοστό; Οι μη καπνιστές με μεγάλη διαφορά! (35:40 στο βίντεο)
    Πάνω που έλεγα να το κόψω μετά από 35 χρόνια σχεδόν, αλλά αφού μας έλεγαν ψέματα, ας στρίψω ένα τσιγάρο...
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #981
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας στρίψω ένα τσιγάρο...
    στριψε και 15, πιες και από πάνω ένα χυμό πορτοκάλι να πάρεις βιταμίνη ΣΕ

  7. #982
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ασθένειες που είχαμε να ακούσουμε κάτι χρόνια, ....
    Υπέκυψε στο νοσοκομείου του Ρίου, όπου μεταφέρθηκε χθες από την Ηλεία 17χρονος που νόσησε από ιλαρά.

    Ο οργανισμός του δεν άντεξε και ο θάνατός του προήλθε από εγκεφαλίτιδα. Η τραγική αυτή κατάληξη έχει θέσει σε συναγερμό τις υγειονομικές υπηρεσίες της Δυτικής Ελλάδας. Η σημερινή έντυπη έκδοση της Γνώμη αποκάλυψε την έξαρση που παρατηρείται τις τελευταίες ημέρες κυρίως στην Ηλεία με δώδεκα νέα κρούσματα.

  8. #983
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Για να δούμε και μια γνωστή "ασθένεια" που είναι και η εποχή της τώρα:

    Το κοινό κρυολόγημα είναι η ασθένεια με τη μεγαλύτερη συχνότητα εμφάνισης όλων των εποχών. Μόνο στις ΗΠΑ εκδηλώνονται 1 δισεκατομμύριο κρυολογήματα κάθε χρόνο με τους ενήλικες να υποφέρουν από αυτά δύο με πέντε φορές τον χρόνο και τα παιδιά συχνότερα, επτά έως δέκα φορές. Συγκριτικά με το κρυολόγημα, ο ιός της γρίπης ευθύνεται για περίπου τρία έως πέντε εκατομμύρια περιστατικά σοβαρής ασθένειας παγκοσμίως κάθε χρόνο ενώ μπορεί να εξελιχθεί σε ασθένεια απειλητική για τη ζωή, ειδικά στους ηλικιωμένους, τα νεογέννητα και τα άτομα με καταπονημένο ανοσοποιητικό σύστημα.
    Μια πολύ πιθανή αιτία των πολλών κρυολογημάτων είναι οι μειωμένες άμυνες του οργανισμού από την υπερβολική κατανάλωση υδατανθράκων. Ήδη από το 70 ερευνητές κατέγραψαν ως και 45% μείωση της ικανότητας των λευκών αιμοσφαιρίων να σκοτώνουν μικροοργανισμούς μέχρι και 5 ώρες μετά την κατανάλωση σακχάρων. Είναι βέβαιο ότι τα παιδιά αλλά και οι μεγαλύτεροι θα αναζητήσουν την δόση τους πριν παρέλθουν αυτές οι 5 ώρες και έτσι η άμυνα τους θα είναι συνεχώς υποβαθμισμένη.

    εδώ τα ποσοστό μείωσης της ικανότητας των λευκών να κάνουν την δουλειά τους μετά την κατανάλωση σακχάρων:
    Fructose – 45.1%
    Sucrose – 44%
    Orange Juice – 42.1%
    Glucose – 40.5%
    Honey – 39%
    Starch – 13.4%
    Σε καλές θέσεις φιγουράρουν ο χυμός πορτοκάλι και το μέλι που παραδοσιακά χρησιμοποιούνται για να προλάβουν ή να αντιμετωπίσουν τα κρυολογήματα, ενώ είναι πολύ πιθανό να τα επιδεινώνουν...
    Τι γίνετε με αυτούς που αποφεύγουν αυτά τα τρόφιμα; γλιτώνουν τα κρυολογήματα και την γρίπη; Δεν έχει κάποιος παρά να δοκιμάσει και σίγουρα θα καταλάβει την διαφορά. Οι μαρτυρίες από την low carb κοινότητα λένε ότι υπάρχουν πολύ λίγα περιστατικά και αυτά με πολύ πιο σύντομο κύκλο και ήπια συμπτώματα.


    Carbs And Colds
    Αυτά είναι τα πέντε μυστικά διατροφής που «χτυπούν» ιώσεις και γρίπη

  9. #984
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εγω δεν πίνω χυμό πορτοκάλι, ούτε τρώω μέλι σε καθημερινή βάση, όμως κάθε χρόνο παθαίνω κρυολόγημα όπως όλοι.

    Ξέρω τώρα θα πεις οτι είπες πως είναι μια πιθανή αίτια μόνο το ότι έχει κάποιος μειωμένες άμυνες

  10. #985
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shadowman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καλές θέσεις φιγουράρουν ο χυμός πορτοκάλι και το μέλι που παραδοσιακά χρησιμοποιούνται για να προλάβουν ή να αντιμετωπίσουν τα κρυολογήματα, ενώ είναι πολύ πιθανό να τα επιδεινώνουν...
    Τι γίνετε με αυτούς που αποφεύγουν αυτά τα τρόφιμα; γλιτώνουν τα κρυολογήματα και την γρίπη; Δεν έχει κάποιος παρά να δοκιμάσει και σίγουρα θα καταλάβει την διαφορά. Οι μαρτυρίες από την low carb κοινότητα λένε ότι υπάρχουν πολύ λίγα περιστατικά και αυτά με πολύ πιο σύντομο κύκλο και ήπια συμπτώματα.
    Βασικα τα λευκα αιμοσφαιρια ειναι πολυ πιο χρησιμα για καταπολεμηση βακτηριδιων παρα ιων - πχ να εχεις μια γρατσουνια και να μολυνεται και να πρεπει να πανε τα λευκα για να φανε τα βακτηριδια, on the spot. Εκει η μειωμενη ικανοτητα αντιδρασης τους ή αποδοτικοτητας τους, θα παιξει ρολο.

    Για ιους το σωμα εχει αλλους μηχανισμους. Θα κανω μια εξαιρεση για τη φαγοκυτωση αρρωστων / προσβεβλημενων κυτταρων - το οποιο ισως να παιξει καποιο ρολο σε 2η φαση αφου η ιωση εχει ηδη εδραιωθει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν πίνω χυμό πορτοκάλι, ούτε τρώω μέλι σε καθημερινή βάση, όμως κάθε χρόνο παθαίνω κρυολόγημα όπως όλοι.

    Ξέρω τώρα θα πεις οτι είπες πως είναι μια πιθανή αίτια μόνο το ότι έχει κάποιος μειωμένες άμυνες
    Για ιωσεις παιζει μεγαλο ρολο και η βιταμινη D (ηλιος) καθως και το σεληνιο (ιχνοστοιχειο).

  11. #986
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Για ιωσεις παιζει μεγαλο ρολο και η βιταμινη D (ηλιος) καθως και το σεληνιο (ιχνοστοιχειο).

    Το είπα πιο πάνω, δεν το είπα;

    Ξέρω τώρα θα πεις οτι είπες πως είναι μια πιθανή αίτια μόνο το ότι έχει κάποιος μειωμένες άμυνες
    Πάντως ο πατέρας μου πέρυσι δεν είχε θέμα, λες να έχει να κάνει με το εμβόλιο;

  12. #987
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ο πατέρας μου πέρυσι δεν είχε θέμα, λες να έχει να κάνει με το εμβόλιο;
    Τι να σου πω, εδω πολλοι που πεθαναν απο γριπη, ηταν ...εμβολιασμενοι

  13. #988
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, εδω πολλοι που πεθαναν απο γριπη, ηταν ...εμβολιασμενοι
    Στην ίδια σελίδα πιο πάνω, πέθανε απο Ιλαρά, χωρίς εμβόλιο

    Για αυτούς που πεθάναν απο την γρίπη ενώ είχαν κάνει εμβόλιο έχεις κάποιο Link;

  14. #989
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.813
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    http://www.cnn.gr/news/ellada/story/...apo-to-keelpno

    Από το σύνολο των 36 που πέθαναν, μόνο το 22% ήταν εμβολιασμένοι για τη γρίπη.
    Δλδ οι 8 εκ των 36 νεκρων ηταν εμβολιασμενοι. Και παροτι εμβολιασμενοι, πεθαναν.

  15. #990
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν πίνω χυμό πορτοκάλι, ούτε τρώω μέλι σε καθημερινή βάση, όμως κάθε χρόνο παθαίνω κρυολόγημα όπως όλοι.

    Ξέρω τώρα θα πεις οτι είπες πως είναι μια πιθανή αίτια μόνο το ότι έχει κάποιος μειωμένες άμυνες
    εσύ τρώς πολλές σοκολάτες! χαχαχα

Σελ. 66 από 132 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενα σενάριο για τη χώρα μας
    Από nik77 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 05:16
  2. Ένα καλό ρούτερ για χάλια γραμμές
    Από vaggos_fromhell στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 13:52
  3. Δυο ρουτερ ενα σαν sip και το αλλο σαν modem router γινεται??
    Από georgekap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 11:31
  4. Μήπως έχουμε αυτά τα χάλια σαν Ελλάδα γιατί μας αξίζει;;;
    Από Smpl στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1336
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας