Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.049
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    Μάλλον θα πρέπει πρώτα να γίνει η φυσική αντικατάσταση των βρόχων όπως κάνει η Vivodi και μετά να συζητάμε για τέτοια πράγματα.
    Αλλάζει η Vivodi το καλώδιο στο last mile;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #32
    Εγγραφή
    30-12-2004
    Περιοχή
    Γλυφάδα - Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12000/984
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    Υπεραισιόδοξος μου φαίνεται πως είσαι. Το θέμα είναι πως θα περάσουν τα 24Mbps στα απαρχαιωμένα καλώδια των LLU του ΟΤΕ? Μην ξεχνάμε πως στο κέντρο της Αθήνας ξεπερνάνε σε ηλικία τα 30 χρόνια σε πολλά σημεία. Μάλλον θα πρέπει πρώτα να γίνει η φυσική αντικατάσταση των βρόχων όπως κάνει η Vivodi και μετά να συζητάμε για τέτοια πράγματα.

    Πάντως είχα διαβάσει κάτι σωστό τελευταία από την ΕΕΤΤ (περιέργως) που έλεγε πως χάθηκε η φοβερή ευκαιρία του FTTH με το σκάψιμο των αγωγών του φυσικού αερίου. Άλλη μια ευκαιρία που στην Ελλάδα πέταξαν στα σκουπίδια. Και μετά σου λέει γιατί δεν υπάρχει πρωτοπορία πουθενά...
    Ο ΟΤΕ διαθέτει ένα από τα καλύτερα χάλκινα δίκτυα (σε ποιότητα χαλκού) στην Ευρώπη.
    Δεν ξέρω τι κάνει η Vivodi αλλά οι μετρήσεις που γίνονται από τον ΟΤΕ για την υιοθέτηση της ADSL2+ είναι ιδιαίτερα ποιοτικές.

  3. #33
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Περιοχή
    Δανία του Κ*λου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    Πάντως είχα διαβάσει κάτι σωστό τελευταία από την ΕΕΤΤ (περιέργως) που έλεγε πως χάθηκε η φοβερή ευκαιρία του FTTH με το σκάψιμο των αγωγών του φυσικού αερίου. Άλλη μια ευκαιρία που στην Ελλάδα πέταξαν στα σκουπίδια. Και μετά σου λέει γιατί δεν υπάρχει πρωτοπορία πουθενά...
    Εκεί κολλάς;Ορεξη να χουμε να σκάβουμε στην Ελλάδα.Πρώτη φορά είναι που σκάβουν ο ένας μετά τον άλλον;

    Εγώ γιατί όταν διάβασα για κινεζική εταιρεία πήγε το μυαλό μου στις πρόσφατες επισκέψεις κυβερνητικών στελεχών στην Κίνα, και στις διάφορες συμφωνίες συνεργασίας που υπεγράφησαν;

    Ξέρω, ξέρω.Με διεθνείς μειοδοτικούς διαγωνισμούς ανατίθενται οι προμήθειες του ΟΤΕ, αλλά μου κάνει εντύπωση η σύμπτωση.
    .

  4. #34
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Το δίκτυο χαλκού του οτέ στην Ελλάδα, πρέπει να είναι σε αρκετά καλή κατάσταση δεδομένου ότι η χώρα μας δεν έχει τις βροχές-υγρασία που έχουν οι βόρειες χώρες.

    Από την άλλη η επιμονή στις 384, φανερώνει το γεγονός ότι το δίκτυο του οτέ, στην παρούσα φάση δεν αντέχει ταχύτητες adsl2+.Και τις μέγιστες του adsl, πάλι δεν τις αντέχει.

    Χρειάζονται επενδύσεις και σωστό πρόγραμμα εξοπλισμού.Από όλους.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  5. #35
    Εγγραφή
    27-06-2003
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmos
    Ο ΟΤΕ διαθέτει ένα από τα καλύτερα χάλκινα δίκτυα (σε ποιότητα χαλκού) στην Ευρώπη.
    Δεν ξέρω τι κάνει η Vivodi αλλά οι μετρήσεις που γίνονται από τον ΟΤΕ για την υιοθέτηση της ADSL2+ είναι ιδιαίτερα ποιοτικές.
    και είναι πάνω από 70% οπτικές αν θυμάμαι καλά;

  6. #36
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmos
    Ο ΟΤΕ διαθέτει ένα από τα καλύτερα χάλκινα δίκτυα (σε ποιότητα χαλκού) στην Ευρώπη.
    Δεν ξέρω τι κάνει η Vivodi αλλά οι μετρήσεις που γίνονται από τον ΟΤΕ για την υιοθέτηση της ADSL2+ είναι ιδιαίτερα ποιοτικές.
    Δεν ξέρω συγκεκριμένα σε ποιες μετρήσεις αναφέρεσαι αλλά δεν μιλάω για το δίκτυο κορμού παρά μόνο για το LLU που όσο καλό και να είναι δεν παύει να είναι αρχαίο σε πολλά σημεία. Μου φαίνεται δύσκολο χάλκινο καλώδιο 30-40 ετών σε παλαιότητα να μπορεί να «σηκώσει» 24Mbps αξιόπιστα πάντα.

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    Δεν ξέρω συγκεκριμένα σε ποιες μετρήσεις αναφέρεσαι αλλά δεν μιλάω για το δίκτυο κορμού παρά μόνο για το LLU που όσο καλό και να είναι δεν παύει να είναι αρχαίο σε πολλά σημεία. Μου φαίνεται δύσκολο χάλκινο καλώδιο 30-40 ετών σε παλαιότητα να μπορεί να «σηκώσει» 24Mbps αξιόπιστα πάντα.
    τα 24 mbps μάλλον πολλοί δεν θα τα δούνε γιατί ειναι οριακά για τις αποστάσεις τον dslam απο τον πελάτη

  8. #38
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo
    Αλλάζει η Vivodi το καλώδιο στο last mile;
    Από όσο μου είχαν πει τα Χριστούγεννα που είχα μιλήσει «υποχρεώνουν» τον ΟΤΕ να «τραβήξει» καινούργιο καλώδιο από το κέντρο μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου. Βέβαια άμα είναι να γίνει κάτι τέτοιο σίγουρα αξίζει κανείς να αλλάξει και το καλώδιο από εκεί μέχρι και το διαμέρισμα (αν είναι εφικτό). Όλη αυτή η διαδικασία γίνεται νομίζω σε 20 εργάσιμες μέρες αλλά εντύπωση μου έκανε που ο ΟΤΕ κάνει το σκάψιμο κλπ τόσο σύντομα.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 11:54
  2. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-08, 17:18
  3. Δυναμική Είσοδος της ΕΡΤ στην Ψηφιακή Εποχή
    Από R-evil-S στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-06, 23:46
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-05, 10:26
  5. Δυναμική επέκταση της Lannet στην Κύπρο
    Από Crosstalk στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-03, 15:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας