Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Χθες παρέλαβα το Speedtouch TG782 προς αντικατάσταση του ηλικίας ενάμιση χρόνου TG780 το οποίο τελευταία είχε κάποια προβληματάκια που δεν μπορούσαν με τίποτα να τα αντιμετωπίσουν από την τεχνική υποστήριξη.
    Μετά τη σύνδεσή του στη θέση του TG780 διαπίστωσα πως δεν φορτώνει τις ρυθμίσεις τηλεφωνίας. Έτσι λοιπόν έστειλα ένα e-mail στο techsupport της Cyta και το πρωί ήταν περασμένες οι ρυθμίσεις της πρώτης γραμμής (η δεύτερη είναι ακόμα dummy). Ταυτόχρονα όμως, διαπίστωσα πως υπάρχει αρκετός θόρυβος ΚΑΙ στις δύο θύρες τηλεφωνίας του router! Θόρυβος 1kHz, περίπου -6dB, ο οποίος ακούγεται ακόμα και στο Dial Tone! Ο θόρυβος αυτός ΔΕΝ ακούγονταν πριν περαστούν οι ρυθμίσεις!

    Έκανα διάφορες δοκιμές με πρίζες, τηλεφωνικές συσκευές, καλώδια στο router (ακόμα και με ΜΟΝΟ μια τηλεφωνική συσκευή) και δε συμμαζεύεται, αλλά δεν μπορώ να βρω λύση. Λέτε να χάλασε το router, πριν καν προλάβει να παίξει έστω και για 24 ώρες;

    Να σημειώσω πως ο θόρυβος δεν μεταδίδεται στον συνομιλιτή, παρά μόνο σε μένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thanar : 05-03-10 στις 22:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως απαιτείται να γίνει κάποια ειδική ρύθμιση στο router σου από το τεχνικό τμήμα της εταιρείας. Να υποθέσω ότι έχεις ήδη επικοινωνήσει μαζί τους. Τι σου είπαν;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Μετά από νεότερη επικοινωνία με την Τ/Υ της Cyta, έχω πλέον τηλεφωνία και στις δύο γραμμές μου. Δυστυχώς όμως, το πρόβλημα του θορύβου παραμένει... Από την Τ/Υ μου πρότειναν πράγματα που είχα ήδη δοκιμάσει. Θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμη και θα επανέλθω και στο forum, και στην Τ/Υ. Περιττό να αναφέρω πως το TG780 που το έχω εδώ δίπλα, σε δοκιμή που έκανα ΔΕΝ έχει θόρυβο... Φοβάμαι πως θα αναγκαστώ να ζητήσω ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ νέο router...

  4. #4
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να ζητήσεις Pirelli.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από νεότερη επικοινωνία με την Τ/Υ της Cyta, έχω πλέον τηλεφωνία και στις δύο γραμμές μου. Δυστυχώς όμως, το πρόβλημα του θορύβου παραμένει... Από την Τ/Υ μου πρότειναν πράγματα που είχα ήδη δοκιμάσει. Θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμη και θα επανέλθω και στο forum, και στην Τ/Υ. Περιττό να αναφέρω πως το TG780 που το έχω εδώ δίπλα, σε δοκιμή που έκανα ΔΕΝ έχει θόρυβο... Φοβάμαι πως θα αναγκαστώ να ζητήσω ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ νέο router...

    Εχουν περασει δυο TG782 απο τα χερια μου και ενα Pirelli.. στο Pirelli σταματαει εντελως ενας μικρος θορυβος σαν φυσημα αν κοψουν μια παραμετρο, στα δε TG782 υπαρχει ενας πολυ μικρος θορυβος στο βαθος κατι σαν φυσημα αλλα ανεπαισθητος.. Αν μιλας για τονο 1Khz που ακουγεται ακομα και πανω απο το dial tone το μονο που φανταζομαι ειναι οτι εχεις ενα προβληματικο TG782!

  6. #6
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Στην επικοινωνία που είχα πριν από μήνες σχετικά με την αντικατάσταση του 780, μου είχανε προτείνει Pirelli. Επειδή όμως από άποψης απόστασης από το SDLAM είμαι οριακά και το Speedtouch φαίνεται να την παλεύει την κατάσταση, επέλεξα να μείνω με speedtouch. Το router μάλλον έχει πρόβλημα. Θα ζητήσω νέα αντικατάσταση.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Επειδή όμως από άποψης απόστασης από το SDLAM είμαι οριακά και το Speedtouch φαίνεται να την παλεύει την κατάσταση, επέλεξα να μείνω με speedtouch.
    ...
    Τεχνικός της Cyta μου επισήμανε, όταν είχε έρθει πριν ενάμισι μήνα περίπου στο σπίτι της μητέρας μου για έλεγχο της γραμμής της και αντικατάσταση router, ότι τα Pirelli είναι πιο αξιόπιστα στις οριακές τιμές θορύβου λόγω μεγάλη απόσταση από τον κόμβο. Της μητέρας μου το Thomson 780, μετά από αναβάθμιση της ταχύτητας στα 8 Mbps, άρχισε τις παροδικές αποσυνδέσεις. Ωστόσο ο έλεγχος της γραμμής από τον τεχνικό έδειξε ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τις καλωδιώσεις του ΟΤΕ και του σπιτιού, παρά μόνο η μεγάλη απόσταση από το DSLAM. Όντως μετά την αντικατάσταση του Thomson με Pirelli λειτουργούν και πάλι όλα ρολόι.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    ειναι πραγματι περιεργο πως σε μερικους συνδρομητες 'καθονται' τα pirelli ενω αλλου τα thomson.. εμενα παλι το Pirelli εδειξε την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μακραν συμπεριφορα εναντι του Thomson συν το οτι κολλουσε και ηθελε hard reset.. Σε γραμμη 12Mbit με οριακη αποσταση το Pirelli δεν κλειδωνε καν στην ονομαστικη ταχυτητα... (ποτε...) ενω το Thomson κλειδωνε στα 11992 λιγο παραπανω απο οτι εδειχνε το μετρητηρι του τεχνικου που μετρησε τη γραμμη!!!!!!!!!!!!! και μαλιστα ανετα θα ελεγα με μονο προβλημα ΜΙΑ (μονο) μικρη διακοπη καθε μερα (συγκεκριμενη ζωνη ωρας) η οποια δεν ξερω αν καν εφταιγε το modem... Οταν πια κατεβασαν το profile στα 9Mbit απο τοτε το thomson κλειδωνει στα 8.991 με χρονους uptime που τεινουν στο απειρο(!)... το δε pirelli δεν εδειξε ποτε σταθερη συμπεριφορα οποτε και το ξεφορτωθηκα..

    Περιεργο...

  9. #9
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε gsp, μήπως σου έτυχε ελαττωματικό Pirelli;

  10. #10
    Εγγραφή
    06-08-2009
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    SkyTelecom
    Router
    Unifi PowerBeam 5AC
    who knows... μπορει..

  11. #11
    Το avatar του μέλους mixlis
    mixlis Guest
    και εμενα ετσι κανει το speedtouch ενα φυσημα......

  12. #12
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως εγώ έχω βολευτεί μια χαρά με το αθάνατο 780 του Ιανουρίου 2009!
    Σταθερή γραμμή, μεγάλες ταχύτητες, τηλέφωνο καμπάνα, uptime μεγαλυτερο απο 15 μερες, ξεκλείδωτο με full δικαιώματα, περασμένο το τελευταίο firmware και αλλαγμένους κωδικούς να μην είναι μπάτε σκύλοι αλέστε, μπορώ να πω ότι πραγματικά είναι από τα καλύτερα router που έχουν πέσει ποτέ στα χέρια μου!

    Από διάφορα 782 που έχω κοιτάξει δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα...σας είχα δείξει κάποτε αν θυμάμαι καλά το ανεπανάληπτο uptime των 45 ημερών που είχα παρατηρήσει σε φίλο μου! (static να είχε πιο λίγο θα κρατούσε με την ίδια IP!). Παρόλ'αυτά δεν το προτιμώ κυρίω λόγω του ηλίθιου κλειδώματος του από τη Cyta...έχω συνηθίσει να είμαι το boss του ρούτερ και είναι ενοχλητικό να μου το στερούν αυτό!

    Ζαντολάστιχο δεν έχω δοκιμάσει...ακούω όμως αρκετά θετικά σχόλια για το στγκεκριμένο!

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Και εγώ έχω θόρυβο πριν τη κλήση σε TG782.
    Όταν όμως βγαίνει η γραμμή, ή εξαφανίζεται ο θόρυβος η ακούγεται τόσο καλά-δυνατά η άλλη άκρη που
    πραγματικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Άγιος Ιωάννης Κνωσού - Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/11000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    18.6(dB) / 8.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί κάποιος να καλέσει στο 13811 και να ρωτήσει αν ισχύει η "θεωρία" μου;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dzadelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το μικρό φύσημα που ακούγεται πριν ξεκινήσει η τηλεφωνική συνδιάλεξη οφείλεται σε μία default ρύθμιση του router. Αν το ζητήσεις μπορεί να απενεργοποιηθεί από την Τεχνική Υποστήριξη. Αυτός ο ελάχιστος αλλά κάπως ενοχλητικός θόρυβος υποδηλώνει ότι η γραμμή σου δεν είναι νεκρή ακόμα και όταν δεν ακούγεται κανένα άλλο ηχητικό σήμα.
    ...

  15. #15
    Εγγραφή
    03-06-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη - Δυτική Μακεδονία
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24/1 & 4/1
    ISP
    LAN
    Router
    πολλά
    Ο δικός μου θόρυβος δεν έχει σχέση με φύσιμα, είναι σφύριγμα, και η έντασή του είναι στο 1/4 της έντασης του dial tone. Ενοχλητικά έντονο δηλαδή. Και ακούγεται παντού, σε dial tone, σε συνομιλία, ακόμα και όταν δεν είναι συνδεδεμένο το router στη γραμμή!
    Τις τελευταίες μέρες, από το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Cyta κάνουν διάφορες δοκιμές στο router μπας και διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά προς το παρόν τζίφος! Επόμενη αποστολή μου είναι να δοκιμάσω με άλλο τροφοδοτικό, αν καταφέρω να εντοπίσω σε έναν συνεργάτη της Cyta εδώ κοντά...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Double play και προβλημα στην τηλεφωνια
    Από enastalaiporos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-09, 02:01
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΘΟΡΥΒΟ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ
    Από teamlead_1953 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-08, 07:15
  3. Αναβαθμίστηκα στα 24 και έχασα το DSL
    Από Lefh στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-08, 21:19
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-04, 10:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας