Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Έχω στήσει ένα αυτοσχέδιο Dsl router. Αποτελείται από 1 Pentium II MMX με 256 RAM, VGA on Board και εχω 1 PCI καρτα Δικτύου και 1 PCI ADSL Fritz και σε μια compact flash 1Gb συνδεμένη μέσω IDE έχω φορτώσει IPcop 1.4.10 το οποίο είναι linuxοειδες OS για να το διαχειρίζομαι το οποίο συμπεριλαμβάνει και Software firewall. Το firewall των Windows είναι απενεργοποιημένο. Δούλευε κανονικότατα χωρίς προβλήματα. Μια μέρα όμως όπως είχα ανοιχτό τον Opera είδα ότι σε 2 σελίδες που είχα ανοιχτές δεν τις εμφάνιζε. Συγκεκριμένα το site του eshop και του plaisio, ενώ της Vivodi ενώ έδειχνε ότι ολοκληρώθηκε η φόρτωση του site δεν έδειχνε τίποτα. Δοκίμασα και με τον Iexplorer να τις ανοίξω τίποτα. Έβαλα στο switch το laptop και δοκίμασα και με αυτόν, τίποτα. Έβαλα το jetspeed που το είχα παροπλήση λόγω του αυτοσχέδιου και έμπαινα κανονικά. Ξαναστήνω στον αυτοσχέδιο ipcop από την αρχή όλα πάω να μπω στις ίδιες πάλι σελίδες (plaisio, eshop, vivodi) τίποτα. Κάποιες άλλες πχ in.gr τις ανοίγει κανονικότατα downloading κανονικά, τώρα δε ξέρω μπορεί να μην ανοίγει και άλλες εκτός από τις 3 που προ ανέφερα αλλά αυτές είχαν πέσει τότε στην αντίληψη μου. Πείρα τη PCI ADSL Fritz και την έβαλα σε άλλο pc (για τυχόν πρόβλημα στο Hardware του προηγούμενου pc) με άλλη κάρτα δικτύου καινούρια τίποτα. Άλλαξα spliter τίποτα. Πείρα τον pc(αυτοσχέδιο router) που χα στημένο και πήγα σε σπίτι φίλου μου που είχε και αυτός dsl τίποτα. Το μόνο που δεν έχω αλλάξει είναι η adsl pci fritz card και αυτό γιατί θέλω να σιγουρευτώ αν είναι αυτή γιατί είναι και λίγο ακριβούτσικια και αν δεν φταίει αυτό μη μου πάει στράφι. Αλλά να κάνει διάκριση σε ποιες σελίδες θα μπει και να κάνει download κανονικά. Εκτός αν άλλαξαν η έκαναν καμιά αναβάθμιση στο DSLAM του ΟΤΕ που πέφτει η γραμμή μου και κάνει τα κόλπα αυτά με τη PCI ADSL Fritz αλλά αν συνεβαινε αυτό γιατί να μην δούλευε κανονικά από το σπίτι του φίλου που είναι σε άλλη περιοχή. Υπάρχει λογική εξήγηση???

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μηπώς κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις στα dns;

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τα dns ολα ενταξι με hol μπαινω 194.30.220.114 και 194.30.220.117

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.740
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-06, 15:27
  2. Υπαρχεί Εξηγησή ?
    Από trypokaridos στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-06, 21:38
  3. Υπάρχει λογική εξήγηση;
    Από foncastel στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-06, 15:31
  4. Μια λογική εξήγηση
    Από foncastel στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 00:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας