Σελ. 11 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 581
  1. #151
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.661
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10gbit/10gbit
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    0.1(dB) / 0.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Excessium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση κρισεως..
    Εχει ο οτε την υποδομη δικτυου να στηριξει ολες τις 8->24 αλλαγες + οσους καινουριους προφανως ερθουν λογω των τιμων?
    Σιγουρα θα αναβαθμισει το δικτυο του (ειδικα προς εξωτερικο). Συνηθως στον ΟΤΕ δεν αφηνουν τετοια πραγματα στην τυχη.
    Edit: [ Και το εσωτερικο δικτυο που ειναι τεραστιο και εχει πολλα χλμ οπτικες ινες, δεν νομιζω να εχει προβλημα ]

  2. #152
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Excessium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση κρισεως..
    Εχει ο οτε την υποδομη δικτυου να στηριξει ολες τις 8->24 αλλαγες + οσους καινουριους προφανως ερθουν λογω των τιμων?
    Στην τελευταία αναβάθμιση απο 4 σε 8 ΜBit δε παρατήρησα το παραμικρό πρόβλημα στη σύνδεσή μου. Πάντα τερμάτιζε και τερματίζει ακόμα απο πλευρά ταχύτητας χωρίς πρόβλημα, όλες τις ώρες της ημέρας. Άλλωστε , δεν θα φτάσουν οι περισσότερες συνδέσεις το "μαγικό" 24 ΜΒit για τεχνικούς λόγους, αλλά αρκετά πιο κάτω.

    Μέχρι το 2006, είχα HOL. Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα τώρα, αλλά τότε η μέγιστη ταχύτητα ποίκιλλε ανάλογα με την ώρα της ημέρας. Τέτοιο πρόβλημα δεν ξαναείχα απο τότε που έβαλα OTEnet. Πάντα έχω μέγιστη ταχύτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ares : 13-03-10 στις 14:59.

  3. #153
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Excessium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση κρισεως..
    Εχει ο οτε την υποδομη δικτυου να στηριξει ολες τις 8->24 αλλαγες + οσους καινουριους προφανως ερθουν λογω των τιμων?
    Ναι γιατί έχει δώσει 8άρες μόνο όπου έχει πάει οπτικές (ethernet DSLAMs).

    ........Auto merged post: lewton πρόσθεσε 1 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελευταία αναβάθμιση απο 4 σε 8 ΜBit δε παρατήρησα το παραμικρό πρόβλημα στη σύνδεσή μου. Πάντα τερμάτιζε και τερματίζει ακόμα απο πλευρά ταχύτητας χωρίς πρόβλημα, όλες τις ώρες της ημέρας. Άλλωστε , δεν θα φτάσουν οι περισσότερες συνδέσεις το "μαγικό" 24 ΜΒit για τεχνικούς λόγους, αλλά αρκετά πιο κάτω.
    Αντίθετα παρατηρήσαμε χοντρό πρόβλημα όσοι ήμασταν σε περιοχές χωρίς οπτική ίνα, γιατί μας πήγε όλους από το 1 Mbps στα 2 Mbps και ξαφνικά από εκεί που είχα μια εξαιρετική 1024άρα βρέθηκα με μια 2048άρα που σερνόταν όταν έμπαινε όλος ο κόσμος...
    Αυτό όμως δε θα συμβεί αυτή τη φορά αφού όσοι είναι εκτός οπτικών παραμένουν στα 2 Mbps, με μόνο το upload να βελτιώνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 13-03-10 στις 14:56. Αιτία: auto merged post

  4. #154
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπική μου γνώμη είναι πως η αναβάθμιση των περιοχών που έχουν ακόμα μόνο μεχρι 2 MBit έπρεπε να έχει προτεραιότητα. Η δικιά μου γραμμή θα φτάσει πιθανόν μεχρι 12-14 ΜΒit maximum, δεν είναι τόσο σημαντικό να έχω αλλα 4-6 ΜBit όσο το να ξεκολλήσουν οι άλλοι απο τα 2.

  5. #155
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην αρχή της είδησης λέει: "ο ΟΤΕ ανακοινώνει ότι έχει ήδη προετοιμαστεί τεχνολογικά και προτίθεται να προχωρήσει, για πέμπτη φορά τα τελευταία χρόνια, σε αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL πανελλαδικά"

    Οπότε είναι έτοιμος, η τουλάχιστον έτσι λέει.

  6. #156
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπική μου γνώμη είναι πως η αναβάθμιση των περιοχών που έχουν ακόμα μόνο μεχρι 2 MBit έπρεπε να έχει προτεραιότητα. Η δικιά μου γραμμή θα φτάσει πιθανόν μεχρι 12-14 ΜΒit maximum, δεν είναι τόσο σημαντικό να έχω αλλα 4-6 ΜBit όσο το να ξεκολλήσουν οι άλλοι απο τα 2.
    Ξαναδιάβασε τι συνέβη όταν αναβαθμιστήκαμε από το 1 στα 2 Mbps.
    Χωρίς οπτική ίνα δεν πρέπει να αναβαθμιστούν παραπάνω από τα 2 Mbps οι συνδέσεις γιατί θα σέρνεται ο κόσμος.

  7. #157
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    sagem fast 2400/2404
    Path Level
    Interleaved
    Πιαιδά για το φοιτητικό ισχύει ?

  8. #158
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Δεν ξερω οπως ειπα και ποιο πανω σε δικο μου ποστ μην του τραβηξει χειροφρενο η ΕΕΤΤ,και δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συμβει.μακαρι να μην υπαρξει κανενα προβλημα διοτι κανενας δεν λεει οχι απο 8 στα 24 χωρις κανενα παραπανω κοστος.

  9. #159
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    sagem fast 2400/2404
    Path Level
    Interleaved
    ok thanx

  10. #160
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδιάβασε τι συνέβη όταν αναβαθμιστήκαμε από το 1 στα 2 Mbps.
    Χωρίς οπτική ίνα δεν πρέπει να αναβαθμιστούν παραπάνω από τα 2 Mbps οι συνδέσεις γιατί θα σέρνεται ο κόσμος.
    Μα.. για αυτό ακριβώς μιλάω. Να μπει οπτική ίνα σε περισσότερες περιοχές, που τώρα περιορίζονται στα 2 MBit. Έχω φίλους στο Βόλο και στο Ηράκλειο με τέτοιο πρόβλημα.Τι να ξαναδιαβάσω; Αυτή είναι πραγματική και ουσιαστική αναβάθμιση. ¨Όχι να πάρω εγώ λιγα παραπάνω MBit τα οποία μου είναι ουσιαστικά άχρηστα ( δεν είμαι 16 χρονών να κάνω φιγούρα με τα ... ΜΒιτ της σύνδεσής μου). Αν και φυσικά δε θα με χαλάσει καθόλου , ειδικά που είναι και τζάμπα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ares : 13-03-10 στις 16:46.

  11. #161
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Και πάνω που ήθελα να φύγω απο την Netone.
    ΟΤΕ! Σού'ρχομαι!

  12. #162
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ- Λαμια-πηγαινε ελα...
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 585i v.6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω οπως ειπα και ποιο πανω σε δικο μου ποστ μην του τραβηξει χειροφρενο η ΕΕΤΤ,και δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συμβει.μακαρι να μην υπαρξει κανενα προβλημα διοτι κανενας δεν λεει οχι απο 8 στα 24 χωρις κανενα παραπανω κοστος.
    Πολυ καλο.Μακαρι να γινει...Απο τα 8 που ειμαστε να παμε στα 24.

  13. #163
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    μάλλον το να ξαναγυρίσω σε οτε φαίνεται άπιαστο όνειρο πλέον

    με χολ συγχρονίζω στα 5-6 και περίμενα πως και πως να βάλει ο οτε στην περιοχή πάνω από 2 mb για να έβαζα 8mb τουλάχιστον να είχα καλύτερα ping τιμές από αυτά της χολ

    ...2 επιλογές 6 mb στην χολ με αθλια ping τιμές η 2mb στον οτε

    αδικία σαν να δημιουργούν πελάτες 2 κατηγοριών, μια κατηγορια αυτοί που μένουν στάσιμοι (δεν βλέπω τον διπλασιασμό του upload bandwidth σε 512 σαν κάποια ιδιαίτερη αναβάθμιση που να αξίζει σχολιασμό) και αυτοί που με λίγα euro παραπάνω απολαμβάνουν παρα πολύ καλύτερες υπηρεσίες...

    θα ήταν καλύτερα καταρχήν να διεύρυνε το δίκτυο του ώστε να μπορεί να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες σε πιο απομακρυσμένους πελάτες, περιοχές που δεν έχουν πρόσβαση και παραμένουν ακόμη σε pstn και isdn... η συγχρονίζουν στα 768 και 512... και μετά να προχωρήσει στην παραπάνω κίνηση...

    σε αυτό το θέμα η χολ εδώ στην περιοχή δεν ξέρω για αλλου είναι πολύ πιο μπροστά
    σχεδόν σε όλα τα χωρια έχει πάει οπτική σε ένα ορεινό χωριο που μένουν 100 κάτοικοι και η πλεοψηφία είναι ηλικιωμένοι εκτος από οπτική, καφάο... στο κέντρο του χωριου έχει εγκαταστήσει σε συνεργασία με την κοινότητα wirelles με ελεύθερη πρόσβαση

    έκαναν προσφορα στην γιαγια του κολλητού μου και έβαλε ΧΟΛ dp για να μιλάει με της ώρες και κουμπώνει στα 22 με 23mb, πριν με pstn οτε ο κολλητός μου όταν ήθελε στις διακοπές να συνδεθεί να δει τα mail έκανε μετάνοιες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deus : 13-03-10 στις 17:36.


  14. #164
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Deus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    αδικία σαν να δημιουργούν πελάτες 2 κατηγοριών, μια κατηγορια αυτοί που μένουν στάσιμοι (δεν βλέπω τον διπλασιασμό του upload bandwidth σε 512 σαν κάποια ιδιαίτερη αναβάθμιση που να αξίζει σχολιασμό) και αυτοί που με λίγα euro παραπάνω απολαμβάνουν παρα πολύ καλύτερες υπηρεσίες...

    θα ήταν καλύτερα καταρχήν να διεύρυνε το δίκτυο του ώστε να μπορεί να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες σε πιο απομακρυσμένους πελάτες, περιοχές που δεν έχουν πρόσβαση και παραμένουν ακόμη σε pstn και isdn... η συγχρονίζουν στα 768 και 512... και μετά να προχωρήσει στην παραπάνω κίνηση......
    Εχω διαβασει και τις 11 σελιδες του θεματος, ομως παρατηρω οτι ειμαστε μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου οσοι εχουμε αυτη την αποψη και το σχολιαζουμε....
    Φαινεται δεν ειμαστε τοσο "large" οσο οι υπολοιποι συμπατριωτες μας....

  15. #165
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω διαβασει και τις 11 σελιδες του θεματος, ομως παρατηρω οτι ειμαστε μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου οσοι εχουμε αυτη την αποψη και το σχολιαζουμε....
    Φαινεται δεν ειμαστε τοσο "large" οσο οι υπολοιποι συμπατριωτες μας....
    το ότι έχει και 2 είναι καλό, σε άλλες χώρες ούτε αυτό δεν έχει, το να πάει στα 512 ναι είναι μεγάλο βήμα.
    Το να αλλάξει σήμερα τα 8 στα 24 του είναι ευκολό, λαμβάνει και ενά καλό rating, το να αλλάξει τις 2αρες θέλει και εξοπλισμό και ίνες, κάτι που το κάνει σιγά σιγά.

Σελ. 11 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΟΤΕ: Αναβάθμιση ταχυτήτων ADSL
    Από seeker4all στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 17:09
  2. Μηνύματα: 2024
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-06, 03:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας