Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Ως συνδρομητής της FORTHnet, παρατηρούσα τις ADSL γραμμές που δίνουν στο: http://www1.forthnet.gr/fastinternetadsl/pricelist.html.

    Έκπληκτος ανακάλυψα ότι δίνουν 24.99 ευρώ το μήνα την 384 (ίδια τιμή με τον ΟΤΕ) με 2 αστεράκια (**), μόνο που τα 2 αστεράκια σημαίνουν: **μηνιαία δόση ετήσιου συμβολαίου... ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ότι σε 'δένουν' με ετήσιο συμβόλαιο. Κάτι που δεν κάνει ΑΚΟΜΑ και ο ΟΤΕ!!!

    Δηλαδή κάποιος που θα πάρει τέτοια γραμμή:

    1) Θα πληρώνει τα ίδια με αυτούς του ΟΤΕ
    2) Θα έχει τις ίδιες ταχύτητες με αυτούς του ΟΤΕ αφού και πάλι είναι σε OTE DSLAM, και φυσικά η FORTHnet θα του λέει ότι ευθύνεται ο ΟΤΕ
    3) Αν μειωθούν οι τιμές, θα πληρώνει με τις παλιές τις υψηλές καθώς έτσι θα γράφει το συμβόλαιό του

    Θέλουν με άλλα λόγια "και το σκύλο χορτάτο και την τούρτα ολόκληρη". Με άλλα λόγια: ΕΝΤΕΛΩΣ Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Η η FORTHnet.

    Εδώ μπορείτε να δείτε και τις τιμές χονδρικής που προσφέρει ο ΟΤΕ στους ISPs, για να δείτε ότι και έσοδα έχει η FORTHnet από τις γραμμές λόγω των εκπτώσεων του ΟΤΕ αλλά και εις βάρος μας με τα ‘ετήσια’ συμβόλαια: http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/...16_12_2003.pdf

    Επίσης, αναρωτιέμαι αν κάνει το ίδιο η ACN. Πάντως στο site της δεν αναφέρει καθόλου για ετήσια συμβόλαια στις γραμμές αλλά μετά από αυτό με την FORTHnet, άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες και για τους υπόλοιπους. Ίσως απλά η FORTHnet να το αναφέρει και στο site της, ενώ οι άλλοι όχι.

    Εάν κάποιος πιστεύει ότι έχω κάνει λάθος σε κάτι, τον παρακαλώ να μην διστάσει να μου το πει γιατί ειλικρινά η όλη κατάσταση μου φαίνεται εντελώς εξωφρενική οπότε ελπίζω να κάνω εγώ λάθος.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δες εδώ http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/...SFORA_ADLS.pdf
    Παράγραφο 10.3.1.ii
    Εκεί λέει πως ο πελάτης π.χ. forthnet πληρώνει ετήσιο τέλος σε 12 μηνιαίες δόσεις.

    Μάλλον γι' αυτό το χρησιμοποιεί και η forthnet, αλλά μπορεί και να είναι τυπικό το θέμα.
    Να κόβεις δηλαδή τη σύνδεση όποτε θες.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λες; Μακάρι... αν και έχω συνηθίσει με * να μπαίνουν οι 'λεπτομέριες' που σκοτώνουν..

    Σκέφτομαι να τους στείλω κανά e-mail να τους ρωτήσω πάντως.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-01-2004
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    προφανώς το επιβάλλει ο οτε στη φορθνετ και αυτή με τη σειρά της στον τελικό χρήστη. σε κάθε περίπτωση είναι αστείο να πάρει κάποιος τη γραμμή από τη φορθνετ με όρους χειρότερους από τον ΟΤΕ!!!
    Προκειται για ξεφτίλα τεραστίου μεγέθους.
    Ασε που αν θες να την καταργησεις για να πας με άλλο ISP πρέπει να ξαναπληρώνεις ενεργοποίηση στον ΟΤΕ!

    Κατι έχουν παθει αυτοι εκει της φορθνετ με το ADSL. οι τιμές ειναι χάλια (256Κ φόρθνετ ακριβότερα από 384Κ οτενετ;;;;;;;;;; ), η ποιότητα υπηρεσίας αμφιλεγόμενη και τώρα συνδέσεις με δεσμευτικούς όρους χειρότερους από τον οτέ;;

    όσο καλή ειναι στο dial-up τόσο χάλι στο ADSL. κάτι που λέγεται μάρκετινγκ το έχουν ακουστά; αναρωτιέμαι.
    ** Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ **

  5. #5
    Εγγραφή
    03-04-2003
    Περιοχή
    Παγκόσμιο χωριό
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    H.O.L. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Speedtouch 780WL(i)
    Παιδιά, δεν φταίει η Forthnet. Ο ΟΤΕ της το επιβάλλει... Εμένα μου πρότεινε η ίδια η Forthnet να κάνω αορίστου χρόνου για τις τιμές που πέφτουν συνεχώς, εκτός κι αν δεν με νοιάζουν τα χρήματα.

    xakasou, αυτό που λες δεν είναι σωστό. Δεν χρειάζεται να ξαναπληρώσεις ενεργοποίηση στον ΟΤΕ.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved

  7. #7
    Εγγραφή
    03-04-2003
    Περιοχή
    Παγκόσμιο χωριό
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    H.O.L. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Speedtouch 780WL(i)
    Ούτε εγώ πολυκατάλαβα το concept, αλλά μου είπαν στο τηλέφωνο πως προς το παρόν αν θέλω την υπηρεσία ADSL Lines θα πρέπει να κάνω είτε 12μηνη σύνδεση (πληρώνοντας με οποιονδήποτε τρόπο) είτε να κάνω αορίστου χρόνου πληρώνοντας με πιστωτική κάρτα.
    Επίσης, τους ρώτησα αν σε περίπτωση που αλλάξουν τα τιμολόγια θα επωφεληθώ και μου απάντησαν καταφατικά. Όπως καταφατικά μου απάντησαν και στο ερώτημα αν θα μπορέσω οποιαδήποτε στιγμή να διακόψω τη σύνδεσή μου και να κάνω σύνδεση με άλλον provider χωρίς να χρειαστεί να ξανακάνω την αίτηση στον ΟΤΕ.

  8. #8
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    psyxakias, άμα σου ρωτήσεις και σου στείλουν απάντηση, plz πές μας και εδώ. Artech, δε το κατέχω το θέμα, αλλά λογικό θα ήταν να ξαναπληρώνεις ενεργοποίηση όποτε βάζεις dsl σε άλλη γραμμή, είσαι σίγουρος οτι δε χρειάζεται να πληρώσεις ξανα ενεργοποίηση ; (Αν ναι, plz πες μου που το είδες να το τσεκάρω και εγώ, γιατί είναι βασικότατο)

  9. #9
    Εγγραφή
    03-04-2003
    Περιοχή
    Παγκόσμιο χωριό
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    H.O.L. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Speedtouch 780WL(i)
    Δεν το είδα! Μου το είπαν στο τηλέφωνο!

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone ADSL - Ρε μας κοροιδευουν..?
    Από kouman στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 107
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-08, 20:29
  2. ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ???
    Από takis8 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 14:57
  3. FORTHnet ADSL Lines
    Από Vassilis1914 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-06, 16:14
  4. Forthnet ADSL Lines
    Από artech στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-04, 21:38
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-03, 05:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας