Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Musikwissenschaftler Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ἔχω ὅμως καὶ μιὰ ἀπορία: ἀκόμη καὶ νὰ ὑποκλαποῦν τὸ ὄνομα καὶ ὁ κωδικὸς πρόσβασης στὴν ἠλεκτρονικὴ τραπεζικὴ μιᾶς τράπεζας, πῶς μποροῦν νὰ ἐκτελεσθοῦν ἐντολὲς μεταφορᾶς χρημάτων (καὶ ἐν γένει διαδικασίες χρέωσης ἑνὸς λογαριασμοῦ) ἐλλείψει τοῦ προσωρινοῦ ἑξαψήφιου ἠλεκτρονικοῦ κλειδάριθμου ποὺ παρέχεται μόνο μέσω τῆς γνωστῆς μικρῆς συσκευῆς, μὲ τὴν ὁποία μᾶς προμηθεύει ἡ ἑκάστοτε τράπεζα;
    Λογικά δεν μπορεί, καθώς αυτός ο κωδικός είναι μιας χρήσης. Το θέμα είναι να μην βάλεις όλους τους παραπάνω κωδικούς σε πλαστή ιστοσελίδα που μοιάζει με της τράπεζας, γιατί στη συνέχεια θα χρησιμοποιήσουν αυτά τα στοιχεία, θα εισέλθουν στον λογαριασμό σου και θα κάνουν ότι συναλλαγή θέλουν αυτοί.

    ........Auto merged post: tiatrou πρόσθεσε 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από froulis94035 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή κύριοι, πληρώστε την ανασφάλεια των τραπεζικών μας συναλλαγών!
    Εγώ δεν έχω πρόβλημα να δώσω εφ' άπαξ 5 ή 10 ευρώ, αν ξέρω ότι αυτό μου εξασφαλίζει τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη ασφάλεια, σε σχέση με σταθερούς κωδικούς που χρησιμοποιούνται πάντα οι ίδιοι σε κάθε συναλλαγή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 15-03-10 στις 18:24. Αιτία: auto merged post

  2. #17
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    UNIX λειτουργικό, και open-source web browser και mail-clients, και είστε ασφαλείς, καί για ηλεκτρονικές συναλλαγές.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Λογικό είναι να αυξάνονται οι απάτες μέσω ebanking. Αφού είναι πιο εύκολο και οι περισσότεροι χρήστες δεν ξέρουν τι να κάνουν για να προστατευτούν. Όπως είχε γίνει και με τις κάρτες όταν πρωτοβγήκαν.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    131.072/5.120
    ISP
    Unitymedia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από froulis94035 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και η HSBC έδωσε δωρεάν οπουδήποτε στον κόσμο, όταν τα καθιέρωσε. Θα συμφωνήσω ότι πολλοί χρήστες είναι άμαθοι και απρόσεκτοι. Όμως η λογική των δικτυακών συναλλαγών είναι να είναι δωρεάν για τους χρήστες και να μην επιβαρύνουν την τράπεζα με λειτουργικά κόστη. Στην Ελλάδα, τα... ιδρύματα κράτησαν το δεύτερο και έβγαλαν και το "αζημίωτο" με το παραπάνω, όπως πάντα.
    Ισχύει αυτό σε πολλές περιπτώσεις αλλά τουλάχιστο για τα one time password, η Πειραιώς που έχω, στο στέλνει δωρεάν στο κινητό σου πριν από κάθε web συναλλαγή του λογαριασμού σου. Αντίθετα κάτι άλλες του εξωτερικού που επίσης έχω, σε χρεώνουν κάτι 10ευρα το μήνα έστω κι αν χρησιμοποιείς τον λογαριασμό σου ελάχιστα ενώ το one time password ισχύει 0.5 ευρώ να στο στείλουν με SMS.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2004
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    1.536
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ares Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό.. Τέλειο..
    Ο κυριότερος λογος που εχω και το Linux

    Τωρα για αγορες Online μονο με PayPal

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια μαύρα
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    ADB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον όμως όλες οι οικονομικές μου συναλλαγές γίνονται από live διανομή linux. Ένα reboot με live cd/usb και έχεις τη μέγιστη ασφάλεια.
    Μα να μήν το σκεφτώ τόσο καιρό;
    Καμιά φορά έχουμε τη λύση δίπλα μας και σκανάρουμε με τις ώρες.

  7. #22
    Εγγραφή
    08-02-2010
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.000/1.023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    thomson 585 v7.4.2.7
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 26,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πέσεις θύμα απάτης, γενικά βρίσκεις το δίκιο σου ή τρέχεις και δε φτάνεις?

    Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ προσεκτικός. Πριν χρησιμοποιήσω την κάρτα online κάνω ένα modem reset, scan με το Spybot Search and Destroy ενώ τρέχει πάντα το Avast antivirus και έχω και το noscript που δεν τρέχει τίποτα άμα δε του πω. Modem + Windows firewalls είναι αυτονόητα!

    Επίσης, την χρησιμοποιώ όσο το δυνατό λιγότερο και μόνο απο μεγάλα site καταστήματα και όχι μικρομάγαζα. Πάντα ελέγχω για το λουκετάκι κάτω δεξιά!

    Τι λέτε? Είμαι αρκετά ασφαλής και τι άλλο μπορώ να κάνω?

    Μου τη σπάει που η Τράπεζα μου, δεν έχει σύστημα για άμεση ενημέρωση μέσω email κάθε φορά που χρησιμοποιείται η κάρτα. Ξέρετε καμιά Τράπεζα που να παρέχει τέτοιες υπηρεσίες? Δηλαδή άμα γίνει καμιά στραβή, τουλάχιστον να επικοινωνήσω άμεσα και να σταματήσω την συναλλαγή!
    Eurobank free, Citibank 1 E μήνα

  8. #23
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πέσεις θύμα απάτης, γενικά βρίσκεις το δίκιο σου ή τρέχεις και δε φτάνεις?

    Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ προσεκτικός. Πριν χρησιμοποιήσω την κάρτα online κάνω ένα modem reset, scan με το Spybot Search and Destroy ενώ τρέχει πάντα το Avast antivirus και έχω και το noscript που δεν τρέχει τίποτα άμα δε του πω. Modem + Windows firewalls είναι αυτονόητα!

    Επίσης, την χρησιμοποιώ όσο το δυνατό λιγότερο και μόνο απο μεγάλα site καταστήματα και όχι μικρομάγαζα. Πάντα ελέγχω για το λουκετάκι κάτω δεξιά!

    Τι λέτε? Είμαι αρκετά ασφαλής και τι άλλο μπορώ να κάνω?

    Μου τη σπάει που η Τράπεζα μου, δεν έχει σύστημα για άμεση ενημέρωση μέσω email κάθε φορά που χρησιμοποιείται η κάρτα. Ξέρετε καμιά Τράπεζα που να παρέχει τέτοιες υπηρεσίες? Δηλαδή άμα γίνει καμιά στραβή, τουλάχιστον να επικοινωνήσω άμεσα και να σταματήσω την συναλλαγή!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Psolord, γενικά βρίσκεις το δίκιο σου, αλλά μπορεί να πάρει μερικές εβδομάδες μέχρι να ολοκληρωθεί η γραφειοκρατική διαδικασία.

    Τα αντίστοιχα έκανα κι εγώ παλαιότερα, με AVG Free, zonealarm firewall, spybot, adawre, a-squared και noscript, επειδή γενικά δοκίμαζα software στον υπολογιστή μου. Τελικά βαρέθηκα να κάνω ώρες scan πριν από κάθε οικονομική συναλλαγή. Τώρα έχω Avast και firewall των windows, ενώ scan με αντι-spyware κάνω αραιά. Πλέον όμως όλες οι οικονομικές μου συναλλαγές γίνονται από live διανομή linux. Ένα reboot με live cd/usb και έχεις τη μέγιστη ασφάλεια.

    Ψάχνω κι εγώ τέτοια χρεωστική κάρτα που να με ενημερώνει άμεσα. Μέχρι στιγμής, οι χρεωστικές που χρησιμοποιώ δε σε ενημερώνουν για τη δέσμευση του ποσού κατά την αγορά, αλλά μόνο για την οριστική χρέωση, 3 εργάσιμες μετά.
    Eurobank alerts είναι δωρεάν (και πιάνει και το λογαριασμό, όχι μόνο την κάρτα - άρα και με χρεωστική ή ακόμα και με έμβασμα e-banking παίρνει ειδοποίηση). Μπορείς να βάλεις και reports με e-mail / SMS αν θέλεις. Αρκετά καλό.

    Winbank / Citibank χρεώνουν απ' ότι ξέρω αλλά εχουν κι αυτές alerts.

    Alpha bank οι χρεωστικές τους (και οι χρεώσεις λογαριασμού κτλ) εμφανίζονται άμεσα σαν "δέσμευση", αλλά απ' ότι θυμάμαι δεν εμφανίζεται αναλυτικά (1 συναλλαγή 10 €, άλλη μία 15 €) αλλά συνολικά (25 €, στο παράδειγμά μας). Παρ' όλα αυτά, βρίσκεις άκρη...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  9. #24
    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Αφήστε το παιδιά.
    Η ιστορία έχει δείξει ότι αν κάτι φτιαχτεί από άνθρωπο τότε σίγουρα έχει αδυναμίες.
    Θέλω να πω ότι όσα μέτρα και να λάβει κάποιος αν είναι να του την κάνουν (αν γίνει στόχος) τότε 99% θα του την κάνουν την ζημιά.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-02-2008
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    14653/950
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ
    Router
    Linksys WAG200g
    SNR / Attn
    (dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knowlton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα που τίθεται με τις δοσοληψίες μέσω e-banking είναι, τι κάνεις όταν η Τράπεζα με την οποία συνεργάζεσαι έχει δεχτεί επίθεση, κι οι hackers έχουν αποδεδειγμένα στα χέρια τους προσωπικά στοιχεία, δικά σου καθώς και συγγενών, φίλων.

    • Σταματάς τις δοσοληψίες μέσω e-banking, μέχρι να εκδώσουν μια σοβαρότερη επίσημη ανακοίνωση, απ' αυτήν στις 12-2-2010, που προέτρεψε τους hackers να δημοσιοποιήσουν τα υποκλεμμένα αρχεία;

    • Αλλάζεις τράπεζα, ελπίζοντας ότι οι IT managers θα είναι ποιο προσεκτικοί στις δηλώσεις τους, και στην θωράκιση των τραπεζικών συστημάτων τους;

    Η ΑΔΑΕ τι ρόλο «παίζει» στο εν λόγω θέμα;
    Νομίζω ότι είναι κυρίως αρμοδιότητα της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, αφού οι τράπεζες δεν πουλάνε τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

  11. #26
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφήστε το παιδιά.
    Η ιστορία έχει δείξει ότι αν κάτι φτιαχτεί από άνθρωπο τότε σίγουρα έχει αδυναμίες.
    Θέλω να πω ότι όσα μέτρα και να λάβει κάποιος αν είναι να του την κάνουν (αν γίνει στόχος) τότε 99% θα του την κάνουν την ζημιά.
    Αυτό δε σημαίνει πως θα σταματήσουμε να οδηγούμε, να μαγειρεύουμε σε κουζίνες, να ακούμε ραδιόφωνο, να χρησιμοποιούμε νυστέρι ή λέιζερ σε εγχειρήσεις, να ταξιδεύουμε με αεροπλάνα κλπ. Απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει πουθενά, ούτε όταν ήμασταν στην κοιλιά της μάνας μας. Η γνώση/ενημέρωση είναι ο καλύτερος τρόπος για την αντιμετώπιση του φόβου του καινούργιου και η μόνη που προσφέρει σχετική ασφάλεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ares : 16-03-10 στις 22:35.

  12. #27
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved

    «προσέχουμε για να έχουμε»
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρησιμοποιοειται e-banking στο Linux ?
    Από daras στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-09, 21:01
  2. Έγκλημα σε διαπληκτισμό για την προτεραιότητα στο δρόμο
    Από lazar στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-08, 11:40
  3. Αυξάνεται η λογοκρισία στο Διαδίκτυο
    Από Re-Ti-Re στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 20:18
  4. Αγριο έγκλημα με πέντε κυνηγούς στο Αγρίνιο.
    Από SouthDog στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 19:48
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-06, 16:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας