Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ένα λαπτοπάκι εδώ και δύο χρόνια.Το ζήτημα είναι πως πλέον ζεσταίνεται πολύ εύκολα και ειδικά τώρα το καλοκαίρι.
    Σκέφτομαι να αγοράσω μια καλύτερη βάση ψύξης γιατί αυτή που έχω τώρα είναι της πλάκας και δεν αποδίδει.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια;
    Τι άλλο μπορώ να κάνω για να μειώσω τις θερμοκρασίες;
    Κάθε βοήθεια δεκτή.
    Το μοντέλο είναι το εξής:http://www.ideal.gr/index.php?option...823&Itemid=726

    **Παρακαλείται κάποιος moderatoras να μεταφέρει το θέμα στην κατηγορία των λάπτοπ.Λάθος βιασύνης.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    εχεις τη δυνατοτητα να το ανοιξεις και να το καθαρισεις απο σκονες; θα ηταν το καλυτερο για αρχη.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Εγώ έχω αυτό. Το είχα πάρει από το πλαίσιο και κάνει πολύ καλή δουλειά. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν το έχουν ακόμα ή που μπορείς να το βρεις...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις τη δυνατοτητα να το ανοιξεις και να το καθαρισεις απο σκονες; θα ηταν το καλυτερο για αρχη.
    Το δοκίμασα σήμερα αλλά έχει ψιλοφαγωθεί μια βίδα,το κατσαβίδι δεν εφαρμόζει καλά και δεν μπορώ να αφαιρέσω εξ ολοκλήρου το κάλυμμα.Πάντως με το λίγο που είδα στα εσώψυχα του δεν έχει μαζέψει και τόσο πολλή σκόνη όσο φανταζόμουνα.Σε λίγες μέρες που θα έχω ηλεκτρικό κατσαβίδι θα το ανοίξω.
    Τι άλλο μπορώ να κάνω;Αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας(που γίνεται,πως και αν θα αποδώσει).;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d_nikolaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω αυτό. Το είχα πάρει από το πλαίσιο και κάνει πολύ καλή δουλειά. Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν το έχουν ακόμα ή που μπορείς να το βρεις...
    Έχω σταμπάρει αυτές:
    http://www.multirama.gr/products/pro...5&catid=010304
    http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tab...-517-NCP65.htm
    Αυτή από το multirama έχει μεγαλύτερο ανεμιστήρα.
    Γενικά αν κρίνεις από το δικό σου λάπτοπ βοηθάει καθόλου ή τσάμπα θα πετάξω τα λεφτά μου;

  5. #5
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Κάνει πάρα πολύ δουλειά! Πέρυσι το καλοκαίρι είχα πρόβλημα γιατί μου έκλεινε από θερμοκρασίες. Άλλαξα θερμοαγώγιμη, καθάρισα ανεμιστήρα αλλά και πάλι. Τελικά πείρα τον εν λόγω ανεμιστήρα και ησύχασα!

  6. #6
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christakoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοκίμασα σήμερα αλλά έχει ψιλοφαγωθεί μια βίδα,το κατσαβίδι δεν εφαρμόζει καλά και δεν μπορώ να αφαιρέσω εξ ολοκλήρου το κάλυμμα.Πάντως με το λίγο που είδα στα εσώψυχα του δεν έχει μαζέψει και τόσο πολλή σκόνη όσο φανταζόμουνα.Σε λίγες μέρες που θα έχω ηλεκτρικό κατσαβίδι θα το ανοίξω.
    Τι άλλο μπορώ να κάνω;Αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας(που γίνεται,πως και αν θα αποδώσει).;
    τη σκονη, θα την εχει στα ανεμιστηρακια του κυριως. μπορει να δοκιμασεις και αλλαγη παστας, αλλα θα πρεπει να βγαλεις την ψυκτρα, να καθαρισεις καλα επεξεργαστη, καρτα γραφικων, και την ψυκτρα με ισοπροπυλικη αλκοολη ή ασετον χωρις λαδι. στη συνεχεια, να τοποθετησεις τη νεα παστα και να ξανακουμπωσεις την ψυκτρα. στην τοποθετηση, βεβαια, πρεπει να προσεξεις η ποσοτητα που θα βαλεις να ειναι τοση, ωστε να βοηθαει στην απαγωγη θερμοτητας, και οχι να δημιουργει ενα στρωμα που θα εγκλωβιζει τη θερμοτητα.

    για τι θερμοκρασιες μιλαμε, τι κανεις εκεινη την ωρα που ζεσταινεται αρκετα, και σε τι επιφανεια το εχεις ακουμπησμενο;

  7. #7
    Εγγραφή
    01-05-2012
    Περιοχή
    Adslgr.com
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με gaming ασχολήσαι στο lapitopi? Γενικώς απεύφεγε να το βάζεις πάνω σε κουβέρτες ή επιφάνειες που καλύπτον τις τρύπες του ...

  8. #8
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη σκονη, θα την εχει στα ανεμιστηρακια του κυριως. μπορει να δοκιμασεις και αλλαγη παστας, αλλα θα πρεπει να βγαλεις την ψυκτρα, να καθαρισεις καλα επεξεργαστη, καρτα γραφικων, και την ψυκτρα με ισοπροπυλικη αλκοολη ή ασετον χωρις λαδι. στη συνεχεια, να τοποθετησεις τη νεα παστα και να ξανακουμπωσεις την ψυκτρα. στην τοποθετηση, βεβαια, πρεπει να προσεξεις η ποσοτητα που θα βαλεις να ειναι τοση, ωστε να βοηθαει στην απαγωγη θερμοτητας, και οχι να δημιουργει ενα στρωμα που θα εγκλωβιζει τη θερμοτητα.

    για τι θερμοκρασιες μιλαμε, τι κανεις εκεινη την ωρα που ζεσταινεται αρκετα, και σε τι επιφανεια το εχεις ακουμπησμενο;
    Το λαπιτόπ είναι ακουμπισμένο σε μία βάση με δύο μικρούς ανεμιστήρες.Το λάπτοπ μπορεί να παραμένει ανοιχτό 5-6 ώρες συνεχόμενα με ή χωρίς εμένα.Broswing,μουσικούλα,βιντεάκια.Όχι τρελά πράγματα.
    Ειδικά τώρα που έσφιξαν και οι ζέστες το πληκτρολόγιο παίρνει φωτιά.Θερμοκρασίες θα παρατηρήσω αύριο.
    Μπελαλίδικη μου φαίνεται η αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας.Θα το καθαρίσω από την σκόνη και θα πάρω μια καλύτερη βάση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VWS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με gaming ασχολήσαι στο lapitopi? Γενικώς απεύφεγε να το βάζεις πάνω σε κουβέρτες ή επιφάνειες που καλύπτον τις τρύπες του ...
    Μιας και το ρωτάς.Οι θερμοκρασίες που πιάνει το λάπτοπ το καλοκαίρι με απλή χρήση είναι πάνω κάτω ίδιες με αυτές που πιάνει το χειμώνα με μια-δυο ώρες gaming.Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως πριν ένα δύο μήνες που έπαιζα αραιά και που μετά από μια ώρα ζοριζότανε από τις θερμοκρασίες και μου κολλούσε το παιχνίδι(και όχι τίποτα το τρελό.Dota 2 σε medium specs.)

  9. #9
    Εγγραφή
    02-03-2010
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    20044 / 928 καθαρα
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    NetFaster iad 2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 11.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια ερωτηση μην ανοιξω αλλο θεμα.
    Υπαρχει προγραμμα για vista που να μας δειχνει ποσο γρηγορα γυρανε τα ανεμιστηρακια στο λαπτοπ?
    μου ειπανε το speedfan αλλα αυτο μετραει μονο θερμοκρασιες..!!

    - - - Updated - - -

    αυτο πως ακριβως δουλευει χωρις ανεμιστηρα?
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650707
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος achisael : 08-08-12 στις 16:30.

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με συστημα ψυξης σε laptop- Υποστηριξη της DELL
    Από shadesofgrey στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 01:02
  2. Πρόβλημα με εξωτερικα ηχεία λαπτοπ ή πρόβλημα software???
    Από nicolle στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-11, 19:02
  3. Επιλογή βάσης ψύξης για λάπτοπ
    Από NosAway στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-10, 19:59
  4. Πιθανο προβλημα ψυξης CPU
    Από funnyboy στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-08, 21:16
  5. Πρόβλημα ψύξης σε laptop.
    Από Elf Wizard στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 23:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας