Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819
Εμφάνιση 271-281 από 281
  1. #271
    Εγγραφή
    08-08-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannis_1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια να ρωτησω κι εγω κατι ευθεως γιατι δεν εχω καταλαβει τι παιζεται με αυτα το £$% τεκμηρια??

    Εγω ειμαι ανεργος. Εισοδημα μηδεν! Τιποτα!
    Εχω στην κατοχη μου μισο αυτοκινητο και ενα μηχανακι 250cc πρωτη αδεια κυκλοφοριας 2000, μεταχειρισμενο το πηρα να μετακινουμαι.

    Με μενα τι θα γινει??

    φυσικα, σπιτι ζω με τους γονεις μου.
    Τιποτα εισαι κατω απο το οριο των 12000 και επειδη μενεις με τους γονεις φανταζομαι βασει κοινης λογικης , οτι δεν πρεπει να πληρωσεις ουτε προσωπικο τεκμηριο 3000 αφου σου καλυπτουν τα εξοδα , αρκει να το εξηγησεις στην εφορια

    Αλλα και παλι μπορει να κανω λαθος , αλλωστε με τα παρολογα τεκμηρια δεν υπαρχει λογικη οποτε με τον παπαδρεου και το σοκ πασοκ ολα να τα περιμενεις

  2. #272
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konan_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και 3 λυκόσκυλα
    ειναι τυπου Κ9? εχουν υψηλοτερα τεκμηρια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλείετε να έχεις 15 εκ εισόδημα και όλα τα παραπάνω.
    Εαν τα είχες, δεν θα τα είχες. Θα ανήκαν σαν καμμια offshore εταιρία, και εσυ θα εμφανιζοσουν ως υπάλληλος που τυγχάνει να κάνει χρηση των παραπάνω εταιρικών ακινήτων και κινητών αξιών.
    εμενα μου θυμισε τον αλλον που ηθελε να αγορασει ferrari και ρωταγε εδω μεσα...
    να βγαζεις 15 εκατομμυρια και να μπαινεις σε forum, απλα δεν παιζει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή περιμένουν να πάρει η μάνα μου τη σύνταξη του ΟΓΑ, 400 ευρώ και να τους καταθέσει κάτι? Δουλευόμαστε μάλλον, ε?
    οχι βρε, ο "ανθρωπος του μοχθου" (® 2010 ΓΑΠ) θα παει να τσονταρει "για την πατριδα ρε γαμωτο"...

  3. #273
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Η γενική κατεύθυνση των μέτρων με βρίσκει σύμφωνο.
    Ξέχασε κάτι όμως η κυβέρνηση.
    Νομιμοποίηση και φορολόγηση των παράνομα εργαζομένων αλλοδαπών.
    Ειδάλλως άμεση απέλαση.
    Σας προσφέρουμε εργασία ,οπότε υποχρεούστε να συμβάλετε στην κρίση που περνά η χώρα που σας φιλοξενεί.
    Στο κάτω κάτω της γραφής ,ακάλεστοι ήρθατε οι περισσότεροι.

  4. #274
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Απορίες για το νέο φορολογικό νομοσχέδιο-τεκμήρια κτλ:

    Iσχύει άμεσα απο φέτος (δηλαδή για εισοδήματα 2009 που δηλώνονται φέτος) ή θα ισχύσει απο του χρόνου;

    Επαγγελματικό όχημα (φορτηγό ) να φανταστώ πως πληρώνει και αυτό κανονικα τεκμήρια;
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  5. #275
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από profitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορίες για το νέο φορολογικό νομοσχέδιο-τεκμήρια κτλ:

    Iσχύει άμεσα απο φέτος (δηλαδή για εισοδήματα 2009 που δηλώνονται φέτος) ή θα ισχύσει απο του χρόνου;

    Επαγγελματικό όχημα (φορτηγό ) να φανταστώ πως πληρώνει και αυτό κανονικα τεκμήρια;
    Από του χρόνου.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #276
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    ΔΗΜΟΣΙΟ
    Αλαλούμ με το δώρο του Πάσχα

    Αλαλούμ με το δώρο του Πάσχα, καθώς κάποιοι υπάλληλοι θα το πάρουν μειωμένο κατά 30% και κάποιο άλλοι ολόκληρο.
    ....
    Είναι απορίας άξιο γιατί το Γενικό Λογιστήριο, τη στιγμή που η εισοδηματική πολιτική έχει ψηφιστεί από τις αρχές του μήνα, δεν προχώρησε εγκαίρως στην έκδοση της εγκυκλίου ώστε να αποφευχθεί το αλαλούμ κάποιοι υπάλληλοι να πάρουν δώρο... άδωρον.

    Δηλαδή να πάρουν το σύνολο του δώρου του Πάσχα και στη συνέχεια να τους παρακρατηθεί από τον μισθό τους.
    http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...pubid=10792943

  7. #277
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    opener πού να βρει χρόνο το ΓΛτΚ να ασχοληθεί με τα δώρα του Πάσχα; Αφενός το Πάσχα φέτος είναι νωρίς, αφεδύο ψάχνουν τα χαρτάκια διοδίων του Μπάμπη του Διοδιά...
    Ανυπόγραφος

  8. #278
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Το μόνο δίκαιο μέτρο για τον έλεγχο της φοροδιαφυγής θα ήταν οι πολλαπλοί δειγματοληπτικοί έλεγχοι μετά από την συγκέντρωση στοιχείων και με ένα δείκτη που να υποδεικνύει το βαθμό φορολογικής παραβατικότητας. Όπως ακριβώς λέγαν αρχικά ότι θα κάνουν. Αλλά επέλεξαν την εύκολη λύση, όπως με τις αποδείξεις, να ρίξουν το βάρος στους πολίτες.

    Αλλά αυτό θα απαιτούσε ένα κράτος που να λειτουργεί και δημόσιους λειτουργούς αποφασισμένους να κάνουν την δουλειά τους.

    Ο σημερινός φοροεισπρακτικός μηχανισμός είναι απόλυτα διεφθαρμένος και ταλαντεύεται μεταξύ της λούφας και του λαδώματος.

    Η συντριπτική πλειοψηφία των εφοριακών είναι διεφθαρμένοι και απατεώνες. Δεν έχει σημασία το ότι δεν εμπλέκονται, όλοι, άμεσα στους ελέγχους. Όλοι γνωρίζουν, ανέχονται, είναι συνένοχοι και κάπου έμμεσα ή άμεσα επωφελούνται – και μόνο για να διατηρείται το πνεύμα της «συναδελφικότητας». Δεν υπάρχουν διεφθαρμένοι και μη εφοριακοί. Θα πρέπει να μιλάμε για το βαθμό διαφθοράς του καθενός. Ξεκινάμε από το 100% για να φθάσουμε στο 5%. Κάπως έτσι.

    Πριν 10 χρόνια είχα κάνει κάποιες τεχνικές εκδουλεύσεις σε μια εταιρία (με τους υπευθύνους της οποίας είχα γνωρισθεί στην προηγούμενη δουλειά μου) η οποία διαθέτει μια σειρά από ιδιόκτητα καταστήματα στην Αττική. Η εταιρία ήταν οικογενειακή, παραδοσιακή, με τον πατέρα στην κορυφή και τα παιδιά του αποκάτω μαζί με το υπόλοιπο προσωπικό. Το πνεύμα του «λαδώνουμε και κάνουμε την δουλειά μας» ήταν καθεστώς απόλυτα νομιμοποιημένο στο τρόπο που ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας λειτουργούσε (όλους να τους αντιμετωπίζει με πατρικό ύφος): Σε όλους κάτι να δώσουμε για να είναι ευχαριστημένοι και μαζί μας. Ακόμη και την δική μου τεχνική διευκόλυνση ως μια μορφή λαδώματος ή στην ίδια κατηγορία την τοποθετούσε.

    Μια μέρα ήμουν στο γραφείο του λογιστή και συζητούσαμε όταν κτύπησε το τηλέφωνο. Το σήκωσε ο λογιστής και κάτι συζήτησε σύντομα στο οποίο δεν έδωσα προσοχή. Όταν το έκλεισε μου είπε: «Ξέρεις ποιος ήταν;». «Όχι», απαντώ φυσικά εγώ. «Ήταν ο διευθυντής της (τοπικής) εφορίας. Μου ανακοίνωσε ότι θα έρθει με την γυναίκα του να ψωνίσουν. Φυσικά όλα…τζάμπα!». Αυτό είναι που λέμε... "ανοιχτός λογαριασμός".

    Ο πατέρας μου ήταν λογιστής, όλη του ζωή, σε πολλές μικρές επιχειρήσεις. Από μικρό παιδί τον άκουγα συχνά να μιλά για εφοριακούς και για τον τρόπο που έπρεπε να κάνει δουλειές μαζί τους. Από μικρό παιδί μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι αυτό ήταν απόλυτα φυσικό και στο οποίο κανείς οφείλει να προσαρμοστεί. Από την μια τους σιχαινόταν, καμιά φορά καβγάδιζε αλλά από την άλλη τους έσφιγγε το χέρι με νόημα και πλατύ χαμόγελο. Και όλα μέλι γάλα.

    Μέχρι το 1998 ο πατέρας μου έφτιαχνε την φορολογική μου δήλωση. Συνταξιούχος ήδη τότε. Το 1997 είχα αγοράσει ένα αυτοκίνητο και στην επόμενη φορολογική δήλωση έπρεπε να αναγραφεί η «ανάλωση εισοδήματος προηγούμενων ετών» για να δικαιολογηθεί το κόστος της αγοράς. Ο πατέρας ξέχασε να το περάσει και εκεί που πάντα είχα μια μικρή επιστροφή φόρου μου ήρθε ένα... μπουγιουρντί 1.000.000 δρχ που μου έκοψε τα ύπατα. Είχα πληρώσει την πρώτη δόση, 300.000 δρχ (όπως με συμβούλεψαν) και ταυτόχρονα είχα κάνει διορθωτική φορολογική δήλωση. Επί δύο μήνες, πριν πάω στην δουλειά, περνούσα από την εφορία και ρωτούσα ένα προϊστάμενο αν μπορούσα να πάρω τη δόση πίσω – καθώς μου είχε έρθει νέο εκκαθαριστικό με σημαντική επιστροφή φόρου την οποία είχα εισπράξει. Κάθε φορά το συγκεκριμένο πρόσωπο, που ήξερε πλέον απέξω και ανακατωτά την περίπτωσή μου, μου απαντούσε, χωρίς να σκεφθεί, αλλά με ένα περίεργο ύφος, αρνητικά. Φυσικά εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω λεφτά για λάδωμα. Καλύτερα να έβαζα βόμβα στην εφορία. Κάτω τα χέρια από τα λεφτά μου αλήτες! Τελικά το συζήτησα με τον πατέρα μου που επισκέφθηκε άμεσα τον εφοριακό (αισθανόταν και ένοχος για το λάθος του). Επιστρέφοντας μου είπε ότι όλα ήταν εντάξει και μπορούσα να περάσω από την εφορία να εισπράξω τα λεφτά μου. Έτσι και έγινε.

    Τελικά είχε μαγικές ιδιότητες ο πατέρας μου. Άγγιξε με το μαγικό ραβδάκι τον εφοριακό και το πρόβλημα λύθηκε αμέσως.

    Αλλά από τότε έφτιαχνα μόνος μου την φορολογική δήλωση. Αν είναι να πληρώνω λάθη τότε αυτά ας είναι τα δικά μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 23-03-10 στις 14:17.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  9. #279
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Θαρραλέος λαός, θρασείς ηγεμόνες

    Σε μία από τις αλλεπάλληλες ομιλίες του, που λειτουργούν σαν υποκατάστατο της πολιτικής πράξης, ο πρωθυπουργός Γ. Α. Παπανδρέου απεφάνθη ότι «η Ελλάδα έχει θαρραλέο λαό». Παρότι αυτού του είδους οι έπαινοι, όταν προέρχονται από πολιτικούς, δεν είναι πλήρως απαλλαγμένοι από υστεροβουλία, ενώ επιπλέον εμφανίζουν τους ίδιους τους άρχοντες μιας χώρας σαν εξωτερικούς και αποστασιοποιημένους παρατηρητές της, ας δεχτούμε τη διαβεβαίωσή του· τα καλά του λόγια, έστω και ελάχιστα ωφέλιμα σε μια περίοδο που ο βαθμός της αυτοεκτίμησής μας δεν βρίσκεται στα ύψη, είναι σαν να ανταποκρίνονται στο «καλό κουράγιο» που μας ευχήθηκε ο κ. Ολι Ρεν, σαν να διαβεβαιώνουν αυτόν πια και όχι εμάς ότι δεν μας λείπει το σθένος για ν’ αντέξουμε τη δύσκολη μοίρα μας, που σίγουρα δεν την αποφασίσαμε εμείς.

    Το κατά Παπανδρέου «θάρρος του ελληνικού λαού» συνδυάζεται αμέσως και υποχρεωτικά με τον «πόλεμο» στον οποίο μας καλεί να συμμετάσχουμε με προθυμία και γενναιοφροσύνη. Μόνο που, για να αποβεί το θάρρος αποτελεσματικό και να μη δαπανηθεί με τρόπο αδιέξοδο, πρέπει και ο «πόλεμος» αυτός να προσδιοριστεί σαφώς και όσοι έτυχε να στρατηγούν να φανούν έστω εις μικρόν γενναίοι. Και δυστυχώς, μέχρι στιγμής, καλούμαστε να ξιφουλκήσουμε εναντίον των «κερδοσκόπων» έτσι γενικώς και αορίστως (χωρίς καν να εξηγηθεί αν ανάμεσά τους εντοπίζονται και Ελληνες, «Εφιάλτες», «Πηλιογούσηδες» ή απλώς «επενδυτές» που κυκλοφορούν με τη στολή του «ευπατρίδη») και να στρέψουμε μαζικά τα πυρά μας κατά των «αγορών», επίσης γενικώς και αορίστως. Ανάλογη ασάφεια διέπει και τον προσδιορισμό των συμμάχων μας σε αυτόν τον υπέρ πάντων αγώνα: είναι συμπολεμιστές μας, λόγου χάρη, οι Γάλλοι ή απλώς ενδιαφέρονται για την προώθηση των μιράζ τους; Και οι Γερμανοί, με τους οποίους συνανήκουμε στην ίδια μεγάλη εταιρεία, την ευρωπαϊκή, στη δική μας παράταξη συναθροίζονται ή στων πολεμίων, με κύρια έγνοια τους να πάρουμε επιτέλους το υποβρύχιό τους που γέρνει και, πιθανόν, να το δωρίσουμε στην πόλη της Πίζας, να ζευγαρώσει τα παράδοξα καυχήματά της;

    Για να μην είμαστε ωστόσο άδικοι, οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι το θάρρος δεν λείπει από τους στρατηγούντες.
    Ναι, χρειάζεται τεράστιο θάρρος για να παρασταίνεις σαν φιλολαϊκή τη σκέψη να υπερφορολογείται εφεξής η αποζημίωση των απολυομένων, να συνθλίβεις δηλαδή τους ήδη συνθλιμμένους.
    Χρειάζεται υπέρμετρο θάρρος για να υποστηρίζεις πως εγκαινιάζεις τη φορολογική δικαιοσύνη όταν και τα αδήλωτα και πιθανόν μαύρα εισοδήματα αφήνεις άθικτα και τις οφ σορ απείραχτες και τα κραυγαλέα τεκμήρια πλούτου (βίλες, σκάφη, πισίνες) τα μετράς περίπου σαν τεκμήρια ασκητικού βίου.
    Χρειάζεται αρκετός κυνισμός για να συγχέεις το θάρρος με το θράσος.
    Και όπως φαίνεται υπάρχει.

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...03/2010_395207
    .

  10. #280
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αυτό θα απαιτούσε ένα κράτος που να λειτουργεί και δημόσιους λειτουργούς αποφασισμένους να κάνουν την δουλειά τους.
    Σ' ευχαριστώ dhmk γιατί με το μήνυμά σου συνηγορείς σ' όσα έγραψα σε άλλο thread και στο blog μου.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  11. #281
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο δίκαιο μέτρο για τον έλεγχο της φοροδιαφυγής θα ήταν οι πολλαπλοί δειγματοληπτικοί έλεγχοι μετά από την συγκέντρωση στοιχείων και με ένα δείκτη που να υποδεικνύει το βαθμό φορολογικής παραβατικότητας. Όπως ακριβώς λέγαν αρχικά ότι θα κάνουν. Αλλά επέλεξαν την εύκολη λύση, όπως με τις αποδείξεις, να ρίξουν το βάρος στους πολίτες.

    Αλλά αυτό θα απαιτούσε ένα κράτος που να λειτουργεί και δημόσιους λειτουργούς αποφασισμένους να κάνουν την δουλειά τους.
    Ποιός έντιμος και βιοπαλεστής εφοριακός μπορεί να αναλάβει αυτούς τους ελέγχους αύριο το πρωί?
    Προλαβαίνεις να εξυγιάνεις ένα μηχανισμό που είναι σάπιος από πάνω μέχρι κάτω τη στιγμή που έχουν πάρει φωτιά τα μπατζάκια σου και κάθε μήνα δεν ξέρεις αν θα μπορείς να πληρώσεις μισθούς και συντάξεις? Καλά αυτά στην θεωρία, αλλά δυστυχώς εγώ δεν βλέπω να έχουν άμεση εφαρμογή (μην σου πώ και καθόλου, γι' αυτό μίλησα για εισπρακτικές εταιρείες παραπάνω σαν την Αμερική).
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 13:16
  2. Νέο desktop μετά από πολλά πολλά χρόνια...
    Από irmo στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-09, 00:54
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-06, 19:44
  4. Keywords σε webpage (λιγα και καλα ή πολλά???)
    Από mefistofelis στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 15:37
  5. Χρόνια Πολλά και καλά manoulamou!!!
    Από dracula στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-06, 20:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας