Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 90
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Φιτάχνω αυτό το νήμα γιατί καιρό τώρα όταν έρχομαι Ελλάδα έχω κάποιες απορίες και παρατηρήσεις.
    Ως μη κάτοικος της Ελλάδας, δεν ανήκω στο ετσι ειναι και στις μικρές αλλαγές που ίσως να εξηγούν κάποια πράγματα.

    Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος

    - - - Updated - - -

    με τον κορωνιίο επιβλήθηκε η ηλεκτρονική πληρωμή παντού. Σουπερ.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, πρέπει ο υπάλληλος να εισάγει χειροκινητα το ποσό ενώ κρατιέται μια απίστευτη χαρτούρα.
    Για μικρές επιχειρήσεις μπορώ να το καταλάβω. Φαντάζομαι κοστίζει σαν feature.

    Όμως πχ στα Σουπερμαρκετ το κάνουν χειροκινητα και κλασσικά κρατάνε και την περισσότερη χαρτούρα. Τα κοιτάζει κανείς αυτά τα χαρτιά πραγματικά; Από την άλλη, ένας φούρνος στην γειτονιά μου έχει κουμπάκι για πληρωμή με κάρτα και απλά γυρνάνε το POS. Δηλαδή σίγουρα ειναι υλοποιημένο και είναι απορίας αξίο γιατί οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις δεν το έχουν υλοποιήμένο.

    - - - Updated - - -

    Με ποια λογική οι τραπεζές χρεώνουν λεφτά για μεταφορά από τράπεζα σε τράπεζα μεσω ebanking?
    Ζει και βασιλεύει ακόμα ο ΔΙΑΣ; Η Ευρωπαική κεντρική τράπεζα δεν ειχε επιβάλει κανόνες για αυτό το πράγμα; Δηλαδή γινεται να πληρώνεις τα πάντα ηλεκτρονικά αλλά αν τυχει να δώσει λεφτά σε άλλων, τότε χαράτσι;

    Πέρα από το προφανές του νταβατζή, αναρωτιέμαι πως το δικαιολογούν.

    - - - Updated - - -

    Δυστυχώς η κόρνα ειναι ακόμα προέκταση των γενετικών οργάνων. Γενικά το τατατζούμε συμβαδίζει με τον νότο απλά αναρωτιέμαι τι σκέφτεται κάποιος που οδηγάει με την κόρνα στο χέρι. Δεν ειναι ότι στο εξωτερικό δεν έχει κινηση και δεν γίνεται χαμός. Γιατί τέτοια εμμονή με την κόρνα;

    Επιπλέον, εγώ αν ημουν υπουργός οτιδήποτε, θα επέβαλα την αντικατασταση κάθε μηχανάκι με ηλεκτρικό. Πιστεύω η μισή φασαρία της Αθήνας, που ειναι τραγική υψηλή, θα έπεφτε στο μισό. Στο μεταξύ, αυτά τα σκούτερ που χρησιμοποούνται σαν ποδήλατα στο Βέλγιο στους ποδηλατόδρομους ειναι ότι πιο φασαριοζικό υπάρχει και ξεχωρίζει. Και κλασσικά τα πιο σαματατζίδικα τα οδηγάνε άνθρωποι με νότιες καταβολές. Να καταλάβω την μουσική αλλά τέτοια εμμονή με το να παράγεις θόρυβο; Είναι μια ψυχοσύνθεση που ποτέ μου δεν μπορούσα να την καταλάβω.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποια λογική οι τραπεζές χρεώνουν λεφτά για μεταφορά από τράπεζα σε τράπεζα μεσω ebanking?
    Ζει και βασιλεύει ακόμα ο ΔΙΑΣ; Η Ευρωπαική κεντρική τράπεζα δεν ειχε επιβάλει κανόνες για αυτό το πράγμα; Δηλαδή γινεται να πληρώνεις τα πάντα ηλεκτρονικά αλλά αν τυχει να δώσει λεφτά σε άλλων, τότε χαράτσι;

    Πέρα από το προφανές του νταβατζή, αναρωτιέμαι πως το δικαιολογούν.
    Γιατί έτσι γουστάρουν και δεν τους αγγίζει κανείς, τί ρωτάς?

    Μια χαρά αποφάσεις υπάρχουν για το αντίθετο (όπως και για αρκετά άλλα), δεν τους καίγεται καρφί.

    Να ρωτήσω, πάνω σε αυτό (αλλά από την άλλη). Για ανάληψη από ΑΤΜ εκεί στο Μουρίκα, έχετε έξοδα μόνο όταν ο λογαριασμός σας είναι σε άλλη τράπεζα, πάντα ένα πάγιο/κυμαινόμενο έξοδο (ακόμα δηλαδή κι όταν σηκώνετε από ΑΤΜ της δικής σας τράπεζας) ή ποτέ?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    ΟΙ παραγωγές της τηλεόρασεις αλλά και διαφημίσεις ειναι πολύ καλές. Μερικές από τις διαφημίσεις ειναι πολύ έξυπνες και παίζουν με στοιχεία της ελληνικής κουλτούρας πολύ καλά.

    Ας πούμε η διαφίμηση της Aegean με τον άρρωστο γιο στην Γερμανία, είναι απλά φανταστική. Φαντάζομαι μερικές διαφημιστικές εταιρείες ειναι οι go-to για εξυπνες και ενδιαφέρουσες διαφημίσεις; Ανέκαθεν είχαμε διαφημίσεις που έμεναν στο κοινό.

    Δεδομένης της παρατεταμένης οικονομικής κρίσης, τα λεφτά γενικά που βρίσκονται; Και για τις σαφώς ακριβότερες διαφημίσεις αλλά και τις παραγωγές που βλέπω στο ertflix. Επίσης μου αρέσει πολύ που έχουν προσθέσει και ξένους χαρακτήρες σε πολλές παραγωγές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έτσι γουστάρουν και δεν τους αγγίζει κανείς, τί ρωτάς?

    Μια χαρά αποφάσεις υπάρχουν για το αντίθετο (όπως και για αρκετά άλλα), δεν τους καίγεται καρφί.

    Να ρωτήσω, πάνω σε αυτό (αλλά από την άλλη). Για ανάληψη από ΑΤΜ εκεί στο Μουρίκα, έχετε έξοδα μόνο όταν ο λογαριασμός σας είναι σε άλλη τράπεζα, πάντα ένα πάγιο/κυμαινόμενο έξοδο (ακόμα δηλαδή κι όταν σηκώνετε από ΑΤΜ της δικής σας τράπεζας) ή ποτέ?
    Αναρωτιέμαι γιατί στο συγκεκριμένο θέμα, υποτίθεται ότι έχει εποπτεία από την Ελληνική κεντρική τράπεζα η οποία όμως ειναι παράρτημα της Ευρωπαικης.

    Στο Μουρικό;


    Στο Βέλγιο αν αυτό ρωτάς, δεν υπήρχε ποτέ κόστος από τότε που είμαι εγώ εκεί μεταξύ τραπεζών. Γιαυτό ακριβως τα υποκαταστήματα ειναι μετρημένα και μειώνονται και αλλό και όπως και στην Ολλανδία έχουν βάλει μια 3 εταιρεία να τρέχει τα ΑΤΜ συμβατά με όλες τις τράπεζες γιατί δεν θέλουν να έχουν ATM και προσπαθούν πολύ να αφαιρέσουν τα μετρητά από την εξίσωση.

    Επίσης, για πολλά χρόνια, όταν ερχόμουν ελλάδα με τις Βελγικές κάρτες και βγάζαμε μετρητά, δεν πληρώναμε τίποτε. Νομίζω έχει αλλάξει αλλά δεν ξερω να σου πω γιατί μετά το 20, απλά δεν έχω μετρητά ούτε στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα πληρώνεις με κάρτα και όλες τις κάρτες πιο εύκολα από το Βέλγιο. Υπάρχει αλυσίδα σουπερμαρκετ που δεν δέχεται VISA και πολλά μαγαζιά σου πρήζουν λίγο τον έρωτα για την πληρωμή με κάρτα ειδικά αν θες να μοιράσεις το κόστος.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι γιατί στο συγκεκριμένο θέμα, υποτίθεται ότι έχει εποπτεία από την Ελληνική κεντρική τράπεζα η οποία όμως ειναι παράρτημα της Ευρωπαικης.

    Στο Μουρικό;


    Στο Βέλγιο αν αυτό ρωτάς, δεν υπήρχε ποτέ κόστος από τότε που είμαι εγώ εκεί μεταξύ τραπεζών. Γιαυτό ακριβως τα υποκαταστήματα ειναι μετρημένα και μειώνονται και αλλό και όπως και στην Ολλανδία έχουν βάλει μια 3 εταιρεία να τρέχει τα ΑΤΜ συμβατά με όλες τις τράπεζες γιατί δεν θέλουν να έχουν ATM και προσπαθούν πολύ να αφαιρέσουν τα μετρητά από την εξίσωση.
    Α, για κάποιο λόγο πίστευα/πιστεύω ότι είσαι στις ΗΠΑ...μετά διάβασα τα περί Βελγίου και (δεν) προβληματίστηκα.

    Στη χώρα της φαιδράς, όποιος έχει λίγη παραπάνω ισχύ/εξουσία κάνει ότι γουστάρει και δεν τον ακουμπά κανείς.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, για κάποιο λόγο πίστευα/πιστεύω ότι είσαι στις ΗΠΑ...μετά διάβασα τα περί Βελγίου και (δεν) προβληματίστηκα.

    Στη χώρα της φαιδράς, όποιος έχει λίγη παραπάνω ισχύ/εξουσία κάνει ότι γουστάρει και δεν τον ακουμπά κανείς.
    Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, και δεν ειναι μόνο στην Ελλάδα αυτό. Στο Βέλγιο το lobyy των meal voucher είναι απίστευτα ισχυρό και κάνουν ότι γουστάρουν.

    Απλά στο επίπεδο των τραπεζών μου κάνει εντύπωση. Και δεν ειναι μικρό το ποσό.

    Για την Αμερική που λες γινεται ότι μλκ μπορείς να σκεφτείς στο θέμα λεφτά.
    Από το τραπεζικό, μέχρι στα καταστήματα που δεν υπάρχει καμιά διαφάνεια για το τελικό κόστος.
    Σε ορισμένα θέματα, ευτυχώς που ήρθε η ΕΕ.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, πρέπει ο υπάλληλος να εισάγει χειροκινητα το ποσό ενώ κρατιέται μια απίστευτη χαρτούρα.
    Για μικρές επιχειρήσεις μπορώ να το καταλάβω. Φαντάζομαι κοστίζει σαν feature.

    Όμως πχ στα Σουπερμαρκετ το κάνουν χειροκινητα και κλασσικά κρατάνε και την περισσότερη χαρτούρα. Τα κοιτάζει κανείς αυτά τα χαρτιά πραγματικά; Από την άλλη, ένας φούρνος στην γειτονιά μου έχει κουμπάκι για πληρωμή με κάρτα και απλά γυρνάνε το POS. Δηλαδή σίγουρα ειναι υλοποιημένο και είναι απορίας αξίο γιατί οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις δεν το έχουν υλοποιήμένο.
    To εχουν. Και εξαρταται αν εχουν υλοποιηση με e-pos η με κανονικό pos με δικο του εκτυπωτη.
    Στη πρωτη περιπτωση η πληρωμη της καρτας ειναι τυπωμενη μαζι με την αποδειξη. πχ Lidl. Στη δευτερξη, βγαζει ξεχωριστο χαρτακι, αλλα και στις δυο περιπτωσεις το ποσό έρχεται απο την ταμειακή.

    Τυπικα απαιτεί σχετικα μοντερνο συστημα, και οι μπακαληδες ειναι φραγκοφονιαδες.
    Αλλα τρεχει προγραμμα για υποχρεωτικη συνδεση, οποτε καποια στιγμη το 24 δεν θα υπαρχει πουθενα pos που να χτυπας τη τιμη ξανα.
    Τη χαρτουρα την κρατανε, αλλα δεν την κοιτανε. Μονο αν υπάρξει καποιο θεμα με αμφισβητηση, που και παλι. Εχει ξεμεινει αυτό από την εποχή που υπεγραφες , οπότε έπρεπε να κρατάνε τη φυσική υπογραφή.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To εχουν. Και εξαρταται αν εχουν υλοποιηση με e-pos η με κανονικό pos με δικο του εκτυπωτη.
    Στη πρωτη περιπτωση η πληρωμη της καρτας ειναι τυπωμενη μαζι με την αποδειξη. πχ Lidl. Στη δευτερξη, βγαζει ξεχωριστο χαρτακι, αλλα και στις δυο περιπτωσεις το ποσό έρχεται απο την ταμειακή.

    Τυπικα απαιτεί σχετικα μοντερνο συστημα, και οι μπακαληδες ειναι φραγκοφονιαδες.
    Αλλα τρεχει προγραμμα για υποχρεωτικη συνδεση, οποτε καποια στιγμη το 24 δεν θα υπαρχει πουθενα pos που να χτυπας τη τιμη ξανα.
    Τη χαρτουρα την κρατανε, αλλα δεν την κοιτανε. Μονο αν υπάρξει καποιο θεμα με αμφισβητηση, που και παλι. Εχει ξεμεινει αυτό από την εποχή που υπεγραφες , οπότε έπρεπε να κρατάνε τη φυσική υπογραφή.
    Είχα τον Σκλαβενίτη για δυνατή εταιρεία που θα το είχε υλοποιήσει αυτό. Τους βλέπω στην γειτονιά μου να βάζουν το μικρό χειροκίνητα.

    Πάντως για μένα, πρέπει να σταματήσει η εκτόνωση οτιδήποτε εκτός και αν την ζητήσει ο πελάτης. Στο Βέλγιο μάλλον κάτι έχει αλλάξει γιατί στο αλυσίδες έχουν την επιλογή να μην εκτυπωθεί και να εκδοθεί στο προφίλ σου. Στο ΙΚΕΑ επίσης σε ρωτάει αλλά οι βλάκες πάντα τυπώνουν. Σιγά μην φτιάχνουμε προφίλ παντού, σε χρησιμοποιήσουν υπηρεσία της τράπεζας μέσω της κάρτας που πλήρωσες. Ας φτιάξουν μια για όλη την Ευρώπη.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πετυχες τεχνολογικο λουδιτη.
    Τελευταιος εβαλε barcode, δεν εχει loyalty, τα pos θα τα αλλαξει αμα λιωσουν.
    Ειναι με τα μηχανακια στο χειροκινητο, σαν τσιπης που ειναι.
    Το 24 θα ειναι υποχρεωτικο για ολους

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετυχες τεχνολογικο λουδιτη.
    Τελευταιος εβαλε barcode, δεν εχει loyalty, τα pos θα τα αλλαξει αμα λιωσουν.
    Ειναι με τα μηχανακια στο χειροκινητο, σαν τσιπης που ειναι.
    Το 24 θα ειναι υποχρεωτικο για ολους
    Ο Σκλαβενίτης; Δεν το ήξερα αυτό. Από περιέργεια θα μπω και αλλού.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αυτό το thread είναι για να λέμε τι βρίσκουμε παράλογο στην Ελλάδα; Και γιατί μόνο οι του εξωτερικού, οι του εσωτερικού που τα ζουν δεν έχουν γνώμη;
    Ενδιαφέρον ακούγεται, αρκεί να μην καταλήξουμε να λέμε πάλι για τα κόμματα και εδώ.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποια λογική οι τραπεζές χρεώνουν λεφτά για μεταφορά από τράπεζα σε τράπεζα μεσω ebanking?
    Ζει και βασιλεύει ακόμα ο ΔΙΑΣ; Η Ευρωπαική κεντρική τράπεζα δεν ειχε επιβάλει κανόνες για αυτό το πράγμα; Δηλαδή γινεται να πληρώνεις τα πάντα ηλεκτρονικά αλλά αν τυχει να δώσει λεφτά σε άλλων, τότε χαράτσι;
    Μου έχει λείψει ο Σπύρος, που έγραφα ότι είναι παράλογο να με χρεώνει η (ελληνική) τράπεζα για να εισπράξω μετρητά, και μου απαντούσε ότι αν δε μου αρέσει να μην τα στέλνω και άλλα τέτοια ωραία.
    Πάντως για αυτό, έχετε σκεφτεί ότι στην Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν και κινούνται με λογαριασμούς ταμιευτηρίου; Στις χώρες που έχω ζήσει εγώ (Ελβετία, Γερμανία) ο λογαριασμός ταμιευτηρίου είναι κάτι που ανοίγεις για να κάνεις αποταμίευση, και δεν μπορώ να στείλω λεφτά από εκεί σε τρίτο. Μπορώ να τα στείλω σε εμένα (στον τρεχούμενο που έχω δηλώσει ως λογαριασμό αναφοράς), και από τον τρεχούμενο αυτό να τα κάνω ο,τι θέλω.
    Στην Πειραιώς έχω έναν Direct τρεχούμενο που άνοιξα πριν χρόνια και σε αυτόν λαμβάνω ακόμα χρήματα δωρεάν (αλλά δεν στέλνω δωρεάν).

    - - - Updated - - -

    Θα ήθελα να μην καταλήξει το thread σε σχόλια τύπου «στην Ελλάδα είναι έτσι στο εξωτερικό/Ευρώπη γιουβέτσι».
    Το «εξωτερικό» ή η «Ευρώπη» δεν είναι ένας ενιαίος χώρος. Όποιος μεταφέρει τις εμπειρίες του απ'έξω καλό θα είναι να λέει συγκεκριμένα ότι αυτό ισχύει στις τάδε χώρες, αλλιώς είμαστε σαν τους γέρους στα καφενεία που μεταφέρουν ράδιο-αρβύλα.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το thread είναι για να λέμε τι βρίσκουμε παράλογο στην Ελλάδα; Και γιατί μόνο οι του εξωτερικού, οι του εσωτερικού που τα ζουν δεν έχουν γνώμη;
    Ενδιαφέρον ακούγεται, αρκεί να μην καταλήξουμε να λέμε πάλι για τα κόμματα και εδώ.




    Μου έχει λείψει ο Σπύρος, που έγραφα ότι είναι παράλογο να με χρεώνει η (ελληνική) τράπεζα για να εισπράξω μετρητά, και μου απαντούσε ότι αν δε μου αρέσει να μην τα στέλνω και άλλα τέτοια ωραία.
    Πάντως για αυτό, έχετε σκεφτεί ότι στην Ελλάδα σχεδόν όλοι έχουν και κινούνται με λογαριασμούς ταμιευτηρίου; Στις χώρες που έχω ζήσει εγώ (Ελβετία, Γερμανία) ο λογαριασμός ταμιευτηρίου είναι κάτι που ανοίγεις για να κάνεις αποταμίευση, και δεν μπορώ να στείλω λεφτά από εκεί σε τρίτο. Μπορώ να τα στείλω σε εμένα (στον τρεχούμενο που έχω δηλώσει ως λογαριασμό αναφοράς), και από τον τρεχούμενο αυτό να τα κάνω ο,τι θέλω.
    Στην Πειραιώς έχω έναν Direct τρεχούμενο που άνοιξα πριν χρόνια και σε αυτόν λαμβάνω ακόμα χρήματα δωρεάν (αλλά δεν στέλνω δωρεάν).

    - - - Updated - - -

    Θα ήθελα να μην καταλήξει το thread σε σχόλια τύπου «στην Ελλάδα είναι έτσι στο εξωτερικό/Ευρώπη γιουβέτσι».
    Το «εξωτερικό» ή η «Ευρώπη» δεν είναι ένας ενιαίος χώρος. Όποιος μεταφέρει τις εμπειρίες του απ'έξω καλό θα είναι να λέει συγκεκριμένα ότι αυτό ισχύει στις τάδε χώρες, αλλιώς είμαστε σαν τους γέρους στα καφενεία που μεταφέρουν ράδιο-αρβύλα.
    Ακριβώς έτσι πρέπει να δουλεύει το πράγμα κανονικά. Spending / saving accounts. Και το έχω στήσει το πράγμα έτσι στη τράπεζα με την οποία συνεργάζομαι.
    Αλλά τέτοια κουλτούρα στην Ελλάδα δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερα. Εγώ την έμαθα από μια σχέση που είχα από Αμερική.

    Από κει και πέρα προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον δούμε τα pos να μπούνε παντού (soft pos και κλασσικα) αυτό θα είναι ένα θετικό βήμα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, και δεν ειναι μόνο στην Ελλάδα αυτό. Στο Βέλγιο το lobyy των meal voucher είναι απίστευτα ισχυρό και κάνουν ότι γουστάρουν.

    Απλά στο επίπεδο των τραπεζών μου κάνει εντύπωση. Και δεν ειναι μικρό το ποσό.
    ... ευτυχώς που ήρθε η ΕΕ.
    Σου θυμίζω ότι η Ελλάδα πέρασε μνημόνια και ότι οι συστεμικές τράπεζες βρέθηκαν ένα βήμα πριν την κατάρρευση και οι καταθέσεις σώθηκαν την τελευταία στιγμή, not the case for Belgium I suppose.
    Oι χρεώσεις στις ηλεκτρονικές συναλλαγές γιγαντώθηκαν κάπου το 2016. Ο λόγος απλός. Οι τράπεζες το 2016 δεν είχαν κέρδος από τη βασική τους δραστηριότητα (διαφορά επιτοκίου δανεισμού & καταθέσεων. Δεν έδιναν νέα δάνεια, αυτά που είχαν ήδη δοθεί δεν πληρώνονταν, κανένα σπίτι στα χέρια τραπεζίτη και λοιπά επαναστατικά). Η μόνη κερδοφορία τους ήταν από τα νταβατζιλικια δηλαδή προμήθειες και χρεώσεις σε κάρτες και ηλεκτρονικές συναλλαγές. Αυτό έγινε με την ανοχή (εκτιμώ και με καθοδήγηση της τότε κυβέρνησης) του κράτους που δεν μπορούσε να απορροφήσει το κρότο από μια κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος. Του ίδιο κράτους που ανέβαλε τη φορολογία των τραπεζικών κερδών. Επιτρέποντας την αύξηση των προμηθειών ανάγκασε τους καταναλωτές να στηρίξουν τα λειτουργικά έξοδα των τραπεζών. Μια τραγωδία απίστευτης γελοιότητας.
    Βάλε και τα capitals controls στην εξίσωση που έκαναν υποχρεωτική τη χρήση των ηλεκτρονικών συναλλαγών και βγάλε συμπέρασμα για το τι ακριβώς συνέβη στη χώρα αυτή και γιατί είναι διαφορετικές ακόμα και σήμερα οι χρεώσεις των εμβασμάτων στην Ελλάδα από το Βέλγιο.
    Μια και ρωτάς, η Τράπεζα της Ελλάδος ΔΕΝ έχει αρμοδιότητα για τις προμήθειες/χρεώσεις που επιβάλλουν οι τράπεζες.

    Θετική εξέλιξη είναι η εφαρμογή του IRIS Payments από το ΔΙΑΣ που επιτρέπει άμεσες Online πληρωμές χωρίς προμήθειες και χρεώσεις μεταξύ διαφορετικών τραπεζών για κινήσεις μέχρι 500 €. To οποίο IRIS χρησιμοποιεί τις υποδομές του συστήματος TIPS και SEPA της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

    Το IRIS μπορεί να αναγκάσει τις τράπεζες να μειώσουν τις χρεώσεις στα εμβάσματα μεταξύ τραπεζών. Άρα ο ΔΙΑΣ υπάρχει ακόμα και λειτουργεί θετικά για τους πελάτες των τραπεζών.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετυχες τεχνολογικο λουδιτη.
    Τελευταιος εβαλε barcode, δεν εχει loyalty, τα pos θα τα αλλαξει αμα λιωσουν.
    Ειναι με τα μηχανακια στο χειροκινητο, σαν τσιπης που ειναι.
    Το 24 θα ειναι υποχρεωτικο για ολους
    Ελλάδα η χώρα που ο netblues χαρακτηρίζει λουδίτη και τσίπη τη μεγαλύτερη αλυσίδα Super Market. Ένα από τους μεγαλύτερους εργοδότες στη χώρα και μάλλον έναν από τους καλύτερους εργοδότες στη χώρα.
    netblues, ξέρω προσωπικά μεγαλοπωλητές IT αυτοματισμών για supermarkets. Όταν αρχές της δεκαετίας του 90 έκαναν παρουσίαση των barcode scanners στο Σκλαβενίτη του έλεγαν για "αύξηση της παραγωγικότητας των ταμίων άρα θα χρειάζεται λιγότερους ταμίες κλπ". Τους ρώτησε τι θα κάνω τους ταμίες που περισσεύουν, του απάντησαν ότι δεν θα τους χρειάζεται πια. Ο Σκλαβενίτης σχεδόν τους πέταξε έξω από το meeting room και φυσικά δεν έκανε τίποτα.

    Ο πωλητής που έπεισε το Σκλαβενίτη να βάλει τα bar code scanners στα καταστήματα, του μίλησε για ταμίες που θα κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη, με λιγότερα λάθη άρα θα κλείνουν το ταμείο τους γρηγορότερα και θα πηγαίνουν νωρίτερα σπίτι τους το βράδυ, παρόλο που θα έχουν εξυπηρετήσει περισσότερους πελάτες. Αυτά στα γράφω έχοντας προσωπική γνώση των περιστατικών.

    Αυτή την εταιρεία αποκαλείς τσίπη και λουδίτη. Λοιπόν την επόμενη φορά που θα γράψεις αρλούμπες για το Σκλαβενίτη, ξανασκέψου το.

    Ο Σκλαβενίτης ενοχλεί κυρίως τις διαφημιστικές (δεν έχει budget για διαφημίσεις, PR και άλλα τέτοια) και δεν αξιοποιεί Loyalty cards για να ξέρει τα προσωπικά στοιχεία των πελατών του. Κάνει την ανάλυση βάσει των ειδών που πουλάει κι όχι βάσει του τι αγοράζει ο καθένας. Έχοντας λιγότερα έξοδα (είπαμε δεν υπάρχει budget διαφήμισης) μπορεί να έχει καλύτερες τιμές από τον ανταγωνισμό του και να κυριαρχεί στο χώρο του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 24-09-23 στις 13:59.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα ξερω ολα αυτα. Συνεχιζει να ειναι ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΣ λουδιτης.
    Εαν πρεπει να του τα πει πωλητης ολα αυτα, τοτε προφανως δεν αντιλαμβανεται πως ο κοσμος εξελισεται

    fast forward sto 2023
    Περναει το κινδυνο στη πωλητρια να χτυπησει λαθος νουμερο στο pos, και μετα να τα πληρωσει απο την τσέπη της?
    Μιλησες για λαθη.
    Αυτο δεν ειναι λαθος?

    Το αν ειναι μεγαλος εργοδοτης, η πρωτη αλυσιδα κλπ δεν αλλαζει οτι τεχνολογικα ειναι ουραγος.
    Το 2019 με τoν covid δεν ειχε ΤΙΠΟΤΕ σε online
    Οσο για το loyalty, σε τετοια μεγεθη το συστημα προφανως δεν κοστιζει πρακτικα τίποτε, οσο για το budget, εαν θεωρει οτι το loyalty δεν κανει τιποτε τοτε ολοι οι αλλοι κατι δεν κανουν καλα.
    Κατ επεκταση οι αποθηκες του δεν ειναι αυτοματοποιημενες, το picking θα γινεται με χαρτια και αλλα τετοια (να υποθεσω, δεν το ξερω, γιατι τι να τους κανει τοσους αποθηκαριους)


    Εμενω στη αποψη περι τεχνολογικου ουραγου, και δεν λεω αρλουμπες.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    fast forward sto 2023
    Περναει το κινδυνο στη πωλητρια να χτυπησει λαθος νουμερο στο pos, και μετα να τα πληρωσει απο την τσέπη της?
    Μιλησες για λαθη.
    Αυτο δεν ειναι λαθος?
    Αυτό είναι πραγματικά απαράδεκτο πάντως.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι πραγματικά απαράδεκτο πάντως.
    Γιατί, δεν μπορεί επιτόπου να ακυρώσει τη συναλλαγή?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας