Σελ. 665 από 670 ΠρώτηΠρώτη ... 645655660663664665666667 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.961-9.975 από 10049
  1. #9961
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εξωτερικο δεν υπάρχει καμια ελπίδα για τους Ελληνες εκπαιδευτικους. Τι ακριβως να διδάξει ένας φιλολογος πχ;
    Άλλωστε οι περισσότερες δυτικές χωρες έχουν θέμα με τους μισθους των εκπαιδευτικων. Ειναι χαμηλόμισθοι.
    Η αξιολόγιση θα έπρεπε να υπάρχει για όλους. Κάποτε ο προιστάμενος μιας δημοσιας υπηρεσίας ηταν ο φόβος και ο τρόμος. Υποτιθεται οτι για αυτο υπάρχει η σχολη δημοσιας διοικησης. Αν ομως ο καθένας ανεβαίνει λογω γνωστων...
    Να διδάξει αρχαία ελληνική ιστορία.
    Και όμως στα ξένα κολέγια μιλάνε για τον Αριστοτέλη (Πατέρα της ψυχιατρικής και όχι μόνο) και για πολλούς άλλους Πλάτωνα,Σωκράτη,κτλ.

    btw όλοι αυτοί που έχεται για πρότυπα μπιλ Γκέιτς,Ζούκερμπεργκ. Γνωρίζουν αρχαία ελληνικά.
    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι υπάρχει πρωτόκολλο kerberos με θέμα την ασφάλεια στα windows. Αυτό λέει πολλά
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  2. #9962
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διδάξει αρχαία ελληνική ιστορία.
    Και όμως στα ξένα κολέγια μιλάνε για τον Αριστοτέλη (Πατέρα της ψυχιατρικής και όχι μόνο) και για πολλούς άλλους Πλάτωνα,Σωκράτη,κτλ.

    btw όλοι αυτοί που έχεται για πρότυπα μπιλ Γκέιτς,Ζούκερμπεργκ. Γνωρίζουν αρχαία ελληνικά.
    Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι υπάρχει πρωτόκολλο kerberos με θέμα την ασφάλεια στα windows. Αυτό λέει πολλά
    Για να διδάξεις αρχαία Ελληνικη ιστορία, πρέπει πρωτα να έχεις τελειώσει τη φιλολογία της εκάστοτε χωρας. Μπορεις βέβαια να διδάξεις σε Ελληνικο σχολείο αλλά αυτά ειναι ελάχιστα.
    Δεν ειναι κάτι απλό. Και γενικά ο εκπαιδευτικος στη Δυση ειναι ένα επαγγελμα υπερκορεσμένο. Ειδικά στην Ελλάδα, όλοι εκπαιδευτικοι, γιατροι και δικηγόροι θέλουν να γινουν.

  3. #9963
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να θυμίσω πως το νήμα είναι για την παιδεία εδώ στην Ελλάδα.

  4. #9964
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    συγκλονιστικό ειναι το γεγονός του μπουλινγκ στην Θεσσαλονίκη

    Το θύμα, ένα παιδί ιδιαίτερα ντροπαλό, επειδή είχε την ανάγκη να παίξει, παρακάλεσε συμμαθητές της, που έπαιζαν λάστιχο, να παίξει μαζί τους. Αυτά δέχθηκαν, με την προϋπόθεση, ότι θα εφήρμοζε τη δοκιμασία, που θα της έθεταν. Το παιδί αποδέχθηκε, χωρίς να έχει αντιληφθεί τη σοβαρότητα και ελπίζοντας, ότι αυτό δε θα ισχύσει. Έχασε και τα παιδιά την οδήγησαν στις τουαλέτες, με μία άσκηση βίας, την πίεσαν και το έκανε. Το πιο φρικιαστικό είναι, ότι μετά της απαγόρευσαν να πλύνει το στόμα της. Συνέχισαν το παιχνίδι, αλλά τα άλλα παιδιά, που έχαναν αρνήθηκαν να εκτελέσουν τη δοκιμασία, λέγοντας, ότι για εμάς δεν ισχύει αυτό. Επαναλήφθηκε 2η φορά το ίδιο πράγμα για το κοριτσάκι, μόλις έχασε ξανά στο παιχνίδι. Είναι φοβερό ως προς την έμπνευση και την υλοποίηση»,
    Σύμφωνα με όσα δήλωσε κ.Χαράλαμπος Χατζηπαναγιώτου, ο δικηγόρος της 8χρονης, στον Focus Fm, «επισήμως περιμένουμε σήμερα την ανακοίνωση του πορίσματος της ΕΔΕ. Δυστυχώς οι γονείς των παιδιών, που εμπλέκονται, δεν εκδήλωσαν μία συγνώμη ή μία συμπάθεια στο παιδί. Απλώς επιβεβαίωσαν, ότι το περιστατικό έλαβε χώρα
    ειναι δυνατόν οι γονείς να μην λενε μια συγνώμη;

    και αυτο που ειπε αυτός ο εκπαιδευτικος που αν αληθεύει πρέπει να τον απολύσουν πάραυτα

    Μάλιστα, σύμφωνα με όσα δήλωσε κ.Χατζηπαναγιώτου, ένας από τους δύο επιβλέποντες εκπαιδευτικούς είπε στο παιδί με οργίλο ύφος «επειδή εσύ έγλειψες σκ@@ά, εγώ θα χάσω τη θέση μου;»

  5. #9965
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το παίρνετε προσωπικά εγώ μίλησα για ορισμένους καθηγητές, εννοείται ότι υπάρχουν και αξιόλογοι οι οποίοι έχουν 2 επιλογές ή να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα ή να φύγουν στο εξωτερικό.
    Κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού. Και στον ιδιωτικό τομέα. Δεν σου έχει τύχει κακός μάστορας, αγενής και ανίκανη πωλήτρια, ή άλλος υπάλληλος;;;;
    Μην μου πείς ότι εκεί κάνεις φασαρία για να τον διώξουν τον λεχρίτη που σου χάλασε την μέρα;;;;


    Ναμαστε λίγο σοβαροί.....

    Το ξέρω ότι βγαίνει απο το υπουργείο η διδακτέα ύλη.
    Γιατί να μην περνάνε απο αξιολόγηση οι καθηγητές και όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι, όπως γίνεται στον ιδιωτικό τομέα;
    Αλλά να είναι αντικειμενική και όχι με κομματικά κριτήρια.;
    Συνεχίζεις την βλακεία.
    Αξιολόγηση σε τί; Για να μπούν; Αφού μπαίνουν με ΑΣΕΠ είπαμε. (όπως πολύ σωστά ειπώθηκε έχουν να γίνουν διαγωνισμοί απο το 2008. Οι κενές θέσεις καλύπτονται απο αναπληρωτές. Ακόμα και εκεί κομματικά κριτήρια δεν παίζουν, γιαί έχει να κάνει με μοριοδότηση)
    Οπότε τι σκ@τ@ κομματικά κριτήρια μιλάμε;
    Να μου πείς κομματικά κριτήρια κάποιοιο εκ των εκπαιδευτικών παίρνουν αποσπάσεις απο νησιά σε γραφεία σε πόλεις, Αθήνα και Θεσσαλονίκη κυρίως να πώ ΟΚ. Αλλά μιλάμε για αποσπάσεις! Για προαγωγες; Μόνο μισθολογικά επηρεάζει κυρίως (εκτός επίσης την περίπτωση να γίνει κάποιος διευθυντής).
    Οπότε τι αξιολόγηση μιλάς; Δεν μπορούν να τον απολύσουν. Ειναι ΔΥ.
    Ούτε να του κόψουν τον μισθό.
    Οπότε ας αφήσουμε το αφήγημα και την μαλακία περι κομματικών κριτηρίων, τουλάχιστον.
    Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση, και μάλιστα και ψυχολογική, αλλά θα πρέπει το δημόσιο να βρεί τι θα κάνεις με όσους αποτυχαίνουν και δεν πρέπει να διδάσκουν, σύμφωνα με την αξιολόγηση.

    Πάμε στο επόμενο. Μάλλον ξέρετε μόνο απο μικρομάγαζα, των δυο - τριών υπαλλήλων. Σε μεγάλες ιδιωτικές μια χαρά τον ίδιο σκαασμό απο άχρηστους, ανίκανους, γλύφτες, γκόμενες και άλλα συναφή έχει. Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν σχετικά, είναι πολύ γλαφυρό το κωμικό σαρκαστικό διήγημα "Είσαι για ένα meeting;" που μιλά για ευτράπελες πραγματικές καταστάσεις σε μια μεγάλη ναυτιλιακή απο κάποιον του ΙΤ. Επίσης υπάρχουν πάρα πολλά σε ταινίες και σειρές που διακωμωδούν ανάλογες καταστάσεις και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό ειδικότερα, και σίγουρα δεν είναι τελείως φανταστικές ιστορίες, απο κάπου βγαίνουν (πχ ΙΤ Crowd)
    Oπότε ας αφήσουμε τις καραμέλες που σας έχουν μάθει και δείτε την ουσία.


    Υπόψιν δεν αρκούν μόνο οι γνώσεις, το θέμα είναι να μπορείς να τις μεταδόσεις και να αγαπάς τη διδασκαλία και τα παιδιά.
    Και εγώ αγαπώ να σώσω ζωές κάνοντας μεταμόσχευση καρδιάς. ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.... ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ.
    Θα έρθεις να σου κάνω εγχείρηση καρδιάς όταν έχεις πρόβλημα;;;;;;;



    Eίπαμε, συνέλθετε, βγείτε απο τα ροζ συνεφάκια, και δείτε με ψυχρή λογική κάποια πράγματα.

    btw στην ιδιωτική εκπαίδευση υπάρχει αξιολόγηση.
    απλά το βλέπουμε απο διαφορετική οπτική γωνία κάποιοι το βλέπουν απο την μεριά του καθηγήτη και κάποιοι απο την μεριά του μαθητή.
    ABSOLUTELY!!!!! Η αξιολόγηση γίνεται όχι με τα ακαδημαικά και διδασκαλικά κριτήρια, αλλά του πόσο πιο φθηνός είναι ο καθηγητής. Εχουμε και μερικά μεγάλα ονόματα για κράχτες, που δεν διδάσκουν ποτέ, ή κάνουν ένα δυο μαθήματα τον χρόνο.
    Τέλεια......
    Ασε φιλαράκι, τα ξέρουμε καλύτερα απο σένα.


    Όπως υπάρχουν αξιόλογοι και σε άλλους χώρους του δημοσίου οι οποίοι με αυτά που βλέπουν ζουν αγανακτούν.
    Υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι εκμεταλλεύονται αυτή την κατάσταση, αυτοί να χάσουν τη δουλειά τους να μείνουν άνεργοι δεν με ενδιαφέρει. Δεν είναι άξιοι να λέγονται καθηγητές αλλά ποιος έχει τα κότσια να αναλάβει το πολιτικό κόστος.

    Και εγώ ξέρω άτομο που με phd απόφοιτος πληροφορικής και τον διόξανε στον ιδιωτικό τομέα, γιατί δεν δεχόταν τις μίζες, τι να λέει.
    Δυστυχώς η Ελλάδα διώχνει τα παιδιά της και μετά θέλουν brain gain, brain drain τους αξίζει.
    Μπορεί να ακούγετε άθλιο για ορισμένους, θεωρούν ότι δάσκαλος είναι κάποιος που κάνει εθελοντισμό.
    Σορρυ παίδες, έχει οικογένεια, παιδιά, έξοδα, ανάγκες.
    Δεν είναι λειτούργημα με την έννοια του εθελοντισμού.
    Ειναι επάγγελμα, και εαν θέλεις καλούς επαγγελματίες, πρέπει να πληρώνεις ΚΑΛΑ.
    Δεν είναι μαλάκες στην Φινλανδία που πληρώνουν 5χίλιαρο το μήνα.
    Δίνουν λεφτά, και έχουν και απαιτήσεις.
    Στην Ελλάδα δεν δίνουν και γιαυτό δεν έχουν και απαιτησεις (και οι γονείς).
    Αν θέλετε να μιλήσουμε για εκπαίδευση, και τα στραβά της. Εδώ είμαι.

  6. #9966
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Προσυπογράφω όσα λέει ο anon, έτσι ακριβώς είναι.

  7. #9967
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις την βλακεία.
    Εγώ σε αυτό το επίπεδο συζήτησης δεν συνεχίζω.
    Αν σε έθιξα ζητάω συγνώμη, καλή σου μέρα.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  8. #9968
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπορεί να ακούγετε άθλιο για ορισμένους, θεωρούν ότι δάσκαλος είναι κάποιος που κάνει εθελοντισμό.
    Σορρυ παίδες, έχει οικογένεια, παιδιά, έξοδα, ανάγκες.
    Δεν είναι λειτούργημα με την έννοια του εθελοντισμού.
    Ειναι επάγγελμα, και εαν θέλεις καλούς επαγγελματίες, πρέπει να πληρώνεις ΚΑΛΑ.
    Δεν είναι μαλάκες στην Φινλανδία που πληρώνουν 5χίλιαρο το μήνα.
    Δίνουν λεφτά, και έχουν και απαιτήσεις.
    Στην Ελλάδα δεν δίνουν και γιαυτό δεν έχουν και απαιτησεις (και οι γονείς).
    Αν θέλετε να μιλήσουμε για εκπαίδευση, και τα στραβά της. Εδώ είμαι.
    Όταν στην Φιλανδία έχεις τον μέσο μισθό στα 4700 ευρώ;
    Μήπως δεν τους πληρώνουν και τόσο πολύ καλά τελικά

  9. #9969
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν στην Φιλανδία έχεις τον μέσο μισθό στα 4700 ευρώ;
    Μήπως δεν τους πληρώνουν και τόσο πολύ καλά τελικά
    Mάλλον αυτό ήθελες να παραθέσεις
    http://www.salaryexplorer.com/salary...=123&jobtype=3
    που ειναι ειδικό για δασκάλους,
    για καθηγητές 2βάθμια δεν βρήκα, αλλά βρήκα για πανεπιστημιακούς
    https://www.glassdoor.com/Salaries/f...N79_KO8,17.htm
    Σίγουρα όταν λέω πεντοχίλιαρο, εννοώ μέσο όρο.

    Και εαν δεν ειναι ακριβώς 5χίλιαρο, και είναι 4500, κλάινε μαινε που λένε. Οχι γιάννης, γιαννάκης.

    Iσως ειναι ενδιαφέρον να δείτε και αυτό
    https://www.theguardian.com/teacher-...ound-the-world
    Σημειωτέον ότι οι διάφορες στατιστικές δεν είναι απαραίτητα, και τόσο σωστές.
    Πχ στην Ελλάδα η στατιστική λέει ότι έχουμε κατα μέσο όρο 13-15 μαθητές ανα δάσκαλο/καθηγητή.
    Αυτό δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα, γιατί στην στατιστική αυτή, όσον αφορά την Ελλάδα, υπάρχουν δυο σφάλματα.
    1) Μετριέται το συνονο του μαθητικού δυναμικού, διαιρούμενο με τον αριθμό των εκπαιδευτικών. Ομως στην Ελλάδα υπάρχει το στρεβλό σύστημα του πελατειακού κράτους, όπου πολλοί εκπαιδευτικοί ειναι αποσπασμένοι εργαζόμενοι στο Υπουργείο Παιδείας, στα γραφεία, στις διευθύνσεις, και αλλού. Είναι εκπαιδευτικοί που δεν εκτελούν διδακτικό έργο. Το σωστό θα ήταν να δίναμε τον αριθμό των εκπαιδευτικών που κάνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ διδακτικό έργο. Θα άλλαζε αρκετά η αναλογία.
    2) έχουμε πάμπολλα σχολεία σε ορεινές περιοχές ή νησιά με πολύ μικρό αριθμό μαθητών. Αυτό αλλοιώνει σημαντικά την αναλογία. Φανταστείτε ότι πχ στο Λουξεμβούργο τα σχολεία είναι μετρημένα, και οι μαθητές μετακινούνται καθημερινά κάνοντας και μέχρι 2+ ώρες commuting για να πάνε σχολείο, που φυσικά είναι μακριά απο την κατοικία τους. ΣΤο Ελλάντα, θέλουμε σε κάθε γειτονιά και ένα σχολείο. Λογικό αυτό να δημιουργεί προβλήματα στην στατιστική αυτή.

    Επίσης ένα άλλο λάθος στην στατιστική αυτή με το λινκ που έβαλα παραπάνω είναι το εισόδημα ενός εκπαιδευτικού, στην Ελλάδα. Απο την δική μου εμπειρία και συναδέλφων πολλών, πραγματικά σε σχολείο εκπαιδευτικοί έχουν εισόδημα απο μισθό ως εκπαιδευτικοί, όχι παραπάνω απο 15.000 ευρώ τον χρόνο, ακόμα και απο άτομα με >15 χρόνια προυπηρεσία. Ισως το άρθρο να έχει κάποια στατιστική προ 2010, πριν κοπούν πάσης φύσεως επιδόματα, πριν κοπεί ο 13ος και ο 14ος μισθός. Και εγώ ξεκίνησα με 1450 ευρώ μισθό και 14 μηνιάτικα το 2010, και το 2017 έπαιρνα 12 μηνιάτικα στα 930. (το άρθρο είναι του 2014, οπότε λογικό αυτό που λέω, και το λέω γιατί κάποιοι χωρίς να διαβάσουν τις λεπτομέρειες θα αρχίζουν να λένε διάφορες σαχλαμάρες).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 01-02-20 στις 18:15.

  10. #9970
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν στην Φιλανδία έχεις τον μέσο μισθό στα 4700 ευρώ;
    Μήπως δεν τους πληρώνουν και τόσο πολύ καλά τελικά
    Δεν ξέρω κατα πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι το συγκεκριμένο σάιτ. Υπάρχει άτομο στην Ελλάδα να παίρνει 6.300 μέσο μισθό;
    Εδώ παιδιά με MBA & PHD και δεν παίρνουν τόσα λεφτά.
    Απο που αντλούν στοιχεία;

    - - - Updated - - -

    Εγώ τις μόνες αξιόπιστες πηγές που ξέρω είναι η ΕΛΣΤΑΤ & EUROSTAT
    Φιλική συμβουλή μην τα παίρνετε στα σοβαρά τέτοια σάιτς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 01-02-20 στις 18:31.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #9971
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω κατα πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι το συγκεκριμένο σάιτ. Υπάρχει άτομο στην Ελλάδα να παίρνει 6.300 μέσο μισθό;
    Εδώ παιδιά με MBA & PHD και δεν παίρνουν τόσα λεφτά.
    Απο που αντλούν στοιχεία;

    - - - Updated - - -

    Εγώ τις μόνες αξιόπιστες πηγές που ξέρω είναι η ΕΛΣΤΑΤ & EUROSTAT
    Φιλική συμβουλή μην τα παίρνετε στα σοβαρά τέτοια σάιτς.
    Για αυτό το λένε average κάποιοι παίρνουν παραπάνω κάποιοι λιγότερο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mάλλον αυτό ήθελες να παραθέσεις
    http://www.salaryexplorer.com/salary...=123&jobtype=3
    που ειναι ειδικό για δασκάλους,
    για καθηγητές 2βάθμια δεν βρήκα, αλλά βρήκα για πανεπιστημιακούς
    https://www.glassdoor.com/Salaries/f...N79_KO8,17.htm
    Σίγουρα όταν λέω πεντοχίλιαρο, εννοώ μέσο όρο.

    Και εαν δεν ειναι ακριβώς 5χίλιαρο, και είναι 4500, κλάινε μαινε που λένε. Οχι γιάννης, γιαννάκης.
    .
    sorry αλλά θα πρέπει να βρείς κάτι άλλο που να είναι Public

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  30,3 KB 
ID: 211164

    Για τα υπόλοιπα περι στατιστικής είναι γνωστό το ρητό πως υπάρχουν ψέματα και μετά υπάρχει η στατιστική.
    Αυτό όμως που θέλω να πω είναι πως γενικά στην Φιλανδία οι μισθοί είναι πιο κοντά στα 5000 τον μήνα.

  12. #9972
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα υπόλοιπα περι στατιστικής είναι γνωστό το ρητό πως υπάρχουν ψέματα και μετά υπάρχει η στατιστική.
    Αυτό όμως που θέλω να πω είναι πως γενικά στην Φιλανδία οι μισθοί είναι πιο κοντά στα 5000 τον μήνα.
    όπως είπα αυτά τα σάιτ είναι αναξιόπιστα, για αυτό υπάρχουν οι στατιστικές υπηρεσίες αυτή είναι η δουλειά τους να συλλέγουν στοιχεία απο τη βουλή δηλ το κράτος, αλλά και απο τον κόσμο.
    Κρατικοδίαιτοι η όχι αυτό είναι ένα άλλο θέμα, αλλά αυτή είναι η δουλειά τους.
    Εγώ πάντως δεν τα λαμβάνω υπόψιν όπου ο καθένας μπορεί να κάνει edit και να γράψει ότι θέλει.
    Φιλικά πάντα
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #9973
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως είπα αυτά τα σάιτ είναι αναξιόπιστα, για αυτό υπάρχουν οι στατιστικές υπηρεσίες αυτή είναι η δουλειά τους να συλλέγουν στοιχεία απο τη βουλή δηλ το κράτος, αλλά και απο τον κόσμο.
    Κρατικοδίαιτοι η όχι αυτό είναι ένα άλλο θέμα, αλλά αυτή είναι η δουλειά τους.
    Εγώ πάντως δεν τα λαμβάνω υπόψιν όπου ο καθένας μπορεί να κάνει edit και να γράψει ότι θέλει.
    Φιλικά πάντα
    Δεν ξέρω αν μου κάνεις πλάκα, μου λες για την ΕΛΣΤΑΤ και πως πρέπει να πιστέψουμε μόνο αυτή, την στιγμή που έχουν δηλώσει πως ναι μαγειρέψαμε τα νούμερα για να μπούμε στην ΟΝΕ;
    ΕΛΕΟΣ

  14. #9974
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Kοιτάμε μέσο όρο. Αν θες, ακόμα καλύτερα, διάμεσο.
    Γιατί μέσος όρος, μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα, πρέπει να έχεις γνώση των δεδομένων ότι ακολουθούν μια κανονική κατανομή χωρίς ακραίες τιμές (*)
    Ποιός είναι ο μέσος όρος ή διάμεσος του ετησίου εισοδήματος ενός εκπαιδευτικού στην ελλάδα;
    Ποιός ειναι ο μέσος όρος ή διάμεσος του ετησίου εισοδήματος ενός εκπαιδευτικού στην Φινλανδία, και βάλε αν θές και Σουηδία, Δανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο και πάει λέγοντας; Ακόμα χειρότερα, ποιός είναι ο μέσος όρος ή διάμεσος του ετησίου εισοδήματος ενός εκπαιδευτικού σε χώρες όπου η εκπαίδευση είναι πρωτίστης σημασίας, και αριστεύουν πχ στους διαγωνισμούς PISA;
    Ακόμα και εαν λάβεις υπόψιν το διαφορετικό κόστος ζωής, και πάλι η διαφορά είναι τεράστια. Μιλάμε ότι εκεί οι εκπαιδευτικοί βγάζουν το λιγότερο Χ3 παίρνοντας υπόψιν και το διαφορετικό κόστος ζωής. Επίσης ακόμα και εαν το πάρεις με βάση άλλο κριτήριο, το μέσο βασικό εισόδημα (που αφορά ΟΛΕΣ τις ειδικότητες και επαγγέλματα, και παρόλο που στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα χαμηλό επειδή όλοι σχεδόν οι ΕλΕπ, που ειναι και τεράστιο ποσοστό εργαζομένων, δηλώνουν ότι ζούν κάτω απο το επίπεδο φτώχειας μειώνοντας σημαντικά τον μέσο όρο κατα κεφαλήν εισοδήματος, και πάλι, και πάλι, οι έλληνες εκπαιδευτικοί αμοίβονται πολύ λιγότερο με βάση αυτο το κριτήριο σε σχέση με τους εκπαιδευτικούς των περισσοτέρων χωρών της ΕΕ).
    Οπως και να το πιάσεις, ή ακόμα αν το πάρεις σαν ποσοστό επι του ΑΕΠ. Χοντρά νούμερα. Και πάλι πίσω είμαστε.
    Οσοι εργάζονται, δεν είναι εθελοντές, παρόλο που θέλουμε να τους αποκαλούμε λειτουργούς. Ναι, είναι λειτουργοί, δεν είναι εθελοντές, δεν κάνουν εθελοντισμό με έτοιμα χρήματα. Το ότι δεν πληρώνουν για την παιδεία, έχει αντίκτυπο. Εχει αντίκτυπο στις υποδομές, έχει αντίκτυπο στα βιβλία, στα πανεπιστήμια, στην έρευνα, έχει αντίκτυπο σε τι έμψυχο υλικό θα έχεις στην δημόσια εκπαιδευση.
    Απλά πράγματα.
    Εαν είσαι εκπαιδευτικός, και δεν υπάρχουν σοβαροί προσωπικοί λόγοι (πχ άρρωστοι γονείς, κλπ κλπ) και έχεις ικανότητες που στην αγορά εργασίας ειδικά του εξωτερικού, ώστε να αμοίβεσαι πολλαπλάσια, είναι βέβαιο ότι πολλοί θα σκεφτούν σοβαρά να εκμεταλλευτούν αυτην την δυνατότητα, μιας και οι προοπτικές στην εκπαίδευση δεν είναι τίποτα φοβερές. Αναφέρεται ότι πχ στην Φινλανδία, ξεκινάς με κάπου 2000+ τον μήνα και στα 10 χρόνια παίρνεις τα διπλάσια. Στην Ελλάδα ξεκινάς απο τα 680, και σε 10 χρόνια πάς στα 900. Φοβερό.
    Απλά πράγματα παιδιά.
    Λίγα λεφτά, και ότι πληρώνεις παίρνεις. Παντού ισχύει αυτό.
    Για τα φροντιστήρια, ιδιωτική εκπαίδευση και άλλα, υπάρχουν πολλά να πούμε, αλλά ξεκινάμε απο το πολύ απλό. Δεν πληρώνουν, και πολλά ικανά στελέχη φεύγουν. Εχω/είχα συνάδελφο, απίστευτα ικανό εκπαιδευτικό, χημικό με διδακτορικό, αλλά δεν φεύγει, που θαταν πανεύκολο. Εχει γυναίκα επίσης εκπαιδευτικό, έχει παιδιά, που είναι σε Λύκειο, που να πάει τέτοια ώρα; Αλλά είναι δυνατόν να βασίζεται στην καλή στελέχωση με τον φόβο το εκπαιδευτικό σύστημα;
    Η αντίθεση με τν Φινλανδία είναι ότι εκεί αποτελεί γόητρο να είσαι εκπαιδευτικός, έχει κοινωνική καταξίωση (όπως πχ είχε παλιά πριν 50 χρόνια και στην Ελλάδα, σήμερα ο καθηγητής σε ένα σχολείο αντιμετωπίζεται ως μπας κλας) έχει και οικονομική ανταπόδωση, έχουν απαιτήσεις απο αυτούς που σημαινει ότι παίρνουν την αφρόκρεμα των αποφοίτων απο τα πανεπιστήμια. Σκεφτείτε το λίγο.
    Και το σημαντικό, σημαντικότατο, εξαιρετικά πολύ σημαντικό. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΑΚόμα και ο πρωθυπουργός το παιδί του πάει στο ίδιο δημόσιο σχολείο όπως του μεροκαματιάρη ξυλουργού. Πόσο διαφορετική θα ήταν η δημόσια εκπαίδευση, εαν δεν υπήρχε ΚΑΘΟΛΟΥ (σχεδόν) ιδιωτική;
    Δείτε μερικά σχετικά άρθρα:
    https://bigthink.com/mike-colagrossi...t-in-the-world
    (εκεί δεν αξιολογούν τους εκπαιδευτικούς, γιατί κάποιοι θεωρούν ότι το πρόβλημα οφείλετε στην έλλειψη αξιολόγησης!, εαν έχεις τους καλύτερους εξαρχής, δεν χρειάζεται αξιολόγηση)
    https://www.quora.com/Why-does-Finla...rivate-schools
    https://www.independent.co.uk/news/e...-a8147426.html
    https://www.english-online.at/news-a...successful.htm


    (*) Ο μέσος όρος κάλλιστα μπορεί να δίνει "λάθος" αποτελέσματα. Συνήθως λέω ένα παράδειγμα που μου αρέσει πολύ. Είναι ένα μπάρ του κώλου κάπου εκεί έξω απο το Σιατλ, όπου πάνε και τα πίνουν κάποιοι ντόπιοι ξυλοκόποι που εργάζονται μια στο τόσο. Κάποια μέρα λοιπόν, είναι μέσα σε αυτό το μπάρ και πίνουν μπύρες μια παρέα απο 10 απο αυτούς. Ο καθένας τους έχει εισόδημα μέσες άκρες, 10.000 δολάρια τον χρόνο, και φυσικά ο μέσος όρος και των 10, είναι επίσης 10χιλ δολάρια τον χρόνο.
    Κάποια στιγμή λοιπόν, μπαίνει ο Μπιλ Γκέιτς μέσα, γιατί έχει μείνει με το αυτοκίνητο λίγο παραπέρα. Πόσο ειναι ο μέσος όρος εισοδήματος των ανθρώπων μέσα στο μπαρ; έχουμε 10Χ10.000 + 1 (ο Μπιλάκος) Χ 55.000.000.000 και όλο δια 11, δηλαδή 55.000.100.000/11 = 5.000.010.000
    Δηλαδή με απλά λόγια, ο μέσος όρος εισοδήματος είναι 5 δις.
    Για αυτό τις περισσότερες φορές ειναι καλύτερα να παίρνουμε την διάμεσο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 01-02-20 στις 22:51.

  15. #9975
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πίσω σίγουρα είμαστε σήμερα στα χρήματα, άλλα ειδικά για την παιδεία δεν ήμασταν πάντα πίσω, τότε στις καλές εποχές που και λεφτά υπήρχανε και δανεικά, πάλι τα ίδια χάλια είχαμε στην παιδεία.

    Πιο πίσω αναφέρεις τις αποσπάσεις, άλλη μεγάλη πληγή και αυτή, να σου λέει πως ένα σχολείο έχει 30 άτομα προσωπικό και να είναι εκεί μόνο οι 10 απο τους όποιους οι 6 έχουν άδεια (που δικαιούνται).

    Συγνώμη που στο χαλάω, αλλά είδαμε τι γίνεται και όταν πληρώνανε πολύ καλά, μα πάρα πολύ καλά, όποτε ας την αφήσουμε αυτή την δικαιολογία.

Σελ. 665 από 670 ΠρώτηΠρώτη ... 645655660663664665666667 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναδιαρθρωση παιδείας > Άρθρο 16
    Από WandereR στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 17:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας