Σελ. 666 από 670 ΠρώτηΠρώτη ... 646656661664665666667668 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.976-9.990 από 10049
  1. #9976
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίσω σίγουρα είμαστε σήμερα στα χρήματα, άλλα ειδικά για την παιδεία δεν ήμασταν πάντα πίσω, τότε στις καλές εποχές που και λεφτά υπήρχανε και δανεικά, πάλι τα ίδια χάλια είχαμε στην παιδεία.

    Πιο πίσω αναφέρεις τις αποσπάσεις, άλλη μεγάλη πληγή και αυτή, να σου λέει πως ένα σχολείο έχει 30 άτομα προσωπικό και να είναι εκεί μόνο οι 10 απο τους όποιους οι 6 έχουν άδεια (που δικαιούνται).

    Συγνώμη που στο χαλάω, αλλά είδαμε τι γίνεται και όταν πληρώνανε πολύ καλά, μα πάρα πολύ καλά, όποτε ας την αφήσουμε αυτή την δικαιολογία.
    Ήταν χάλια (στο σύνολο) η ελληνική Δημόσια παιδεία τις όταν υπήρχαν λ7?

    Όλοι αυτοί οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων που με ευκολία βρήκαν δουλειά εκτός τα τελευταία χρόνια, τί ήταν?

    Έχω ένα σωρό κόσμο στην ηλικία μου (40, πια) και μεγαλύτερους (για να πάμε ακόμα πιο πίσω) που πήγε έξω για καλά μεταπτυχιακά κλπ, για να διαπιστώσει πως "μα, όλα σχεδόν αυτά τα κάναμε στη σχολή...".

    Νομίζω γενικεύεις με τα κακώς κείμενα του κομματικού δημοσίου (αποσπάσεις, προαγωγές χρωματοφρουρών κλπ) και ισοπεδώνεις τη δουλειά και τα αποτελέσματα όσων δεν έμπλεξαν με αυτά.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #9977
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίσω σίγουρα είμαστε σήμερα στα χρήματα, άλλα ειδικά για την παιδεία δεν ήμασταν πάντα πίσω, τότε στις καλές εποχές που και λεφτά υπήρχανε και δανεικά, πάλι τα ίδια χάλια είχαμε στην παιδεία.

    Πιο πίσω αναφέρεις τις αποσπάσεις, άλλη μεγάλη πληγή και αυτή, να σου λέει πως ένα σχολείο έχει 30 άτομα προσωπικό και να είναι εκεί μόνο οι 10 απο τους όποιους οι 6 έχουν άδεια (που δικαιούνται).

    Συγνώμη που στο χαλάω, αλλά είδαμε τι γίνεται και όταν πληρώνανε πολύ καλά, μα πάρα πολύ καλά, όποτε ας την αφήσουμε αυτή την δικαιολογία.
    Μάλλον μπερδεύεις μερικά πράγματα. Τις καλές εποχές που λές, μπορεί να υπήρχαν λεφτά, αλλά και πάλι όχι για την Παιδεία. Δες λίγο, αν θυμάσαι το συνεχές άιτημα όσο θυμάμαι την ζωή μου, που ήταν να ανέβει το ποσοστό του ΑΕΠ για την παιδεία, αλλά ποτέ δεν υπήρχαν αρκετά λεφτά για την παιδεία, γιατί έπρεπε να γίνουν Μιζενς, Ολυμπιακοί, υποβρύχια που γέρνουν και άλλα τέτοια καλά.
    Επίσης αν θες να υα πούμε καλά για την παιδεία, το θέμα παιδεία εκτός απο το οικονομικό έχει και μια άλλη μεγάλη πληγή. Την πτυχιομανία των ελλήνων γονέων. Που σε συνδιασμό με το πελατειακό κράτος, οδήγησε στην απαξίωση της Τεχνικής εκπαίδευσης πρώτα απο όλα (τεχνικά λύκεια και σχολές ΟΑΕΔ), στην αύξηση των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων και των φοιτητών, για να βγάζει η χώρα στρατιές ανέργως πτυχιούχων.
    Σε αντιπαράθεση δες πχ το σύστημα της Φινλανδίας που όλοι το θαυμάζουν. Θα το δεχόταν ο Ελληναράς;
    Το 1/3 τουλάχιστον των παιδιών, με τοπέρας της πρωτοβάθμιας πάει σε σχολές μαθητείας, ώστε στα 16 έως 18 να μπορεί να βγεί στην αγορά εργασίας. Το ίδιο σύστημα ακολουθεί και η Γερμανία. Και το Λουξεμβούργο. και πολλές άλλες χώρες. Εμείς όμως όχι. Θα πούμε στον γονιό ότι ο κανακάρης του ή η πριγκιπέσα του δεν είναι για ανώτατες σπουδές, και ειναι καλύτερο να μάθει μια τέχνη; Απαπαπαπα.... Μην δυσαρεστήσουμε τον έλληνα γονιό. Ολοι στα πανεπιστήμια, όλοι για ένα πτυχίο. Ακόμα και εκπαιδευτικοί πολλοί είναι σθεναρά αντίθετοι. Το λένε διάκριση, ρατσιστικό και άλλα τετοια. Μεγάλη κουβέντα, αν θες να την κάνουμε.

    Το ξέρεις ότι κάθε χρονιά στην 3η λυκείου οι μαθητές είναι κάπου 80 χιλιάδες συνολικά; Ξέρεις πόσες ειναι οι θέσεις συνολικά σε ΑΕΙ και ΤΕΙ; κάπου 69 χιλιάδες (*). Ναι, ο μόνος λόγος που δεν περνάνε όλοι είναι απλά λόγω επιλογών τους, και αφήνονται δεκάδες χιλιάδες θέσεις κενές. Το βρίσκεις λογικό; Γιατί η όλη αυτή ιστορία στην 3βάθμια εκπαίδευση, πρέπει επίσης να πληρώνεται.... Απο το ίδιο υπουργείο. Καταλαβαίνεις λοιπόν;
    Η Φινλανδία πληρώνει αναλογικά λιγότερα για την 3βάθμια, γιατί έχει λιγότερες θέσεις για 3βάθμια, αναλογικά. Εμείς, και η κουτσή μαρία να πάρει ένα πανεπιστημιακό δίπλωμα, και ας μην μπορεί να βρεί δουλειά, αρκεί να έχει κορνίζα το πτυχίο και να λέει πτυχιούχος. Πληρώνουμε πολύ περισσότερα στην 3βάθμια, λεφτά που "φεύγουν" απο πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, για να έχουμε ιδρύματα και στην Πάνω Ραχούλα για να ικανοποιήσουμε την τοπική κοινωνία για ψήφους και να βγάζουμε άπειρους πτυχιούχους και να βολέψουμε σαν ΔΕΠ περισσότερους δικούς μας ανθρώπους. WIN-WIN για τις κυβερνήσεις!!!! ΄΄οχι για την παιδεία όμως.


    ΚΑι εαν δεν περάσει κανονικά 3βάθμια (πρέπει πραγματικά να μην είσαι κατάλληλος, με πιθανότητες σχεδόν οι 8 στους 10 περνάνε κάπου ή για ένα πολύ μικρό ποσοστό, πολύ άτυχος) δεν υπάρχει στεναχώρια. Υπάρχουν τα κολλέγια, που πληρωνεις και παίρνεις πτυχίο, και πλέον επίσημα αναγνωρισμένο.

    (*) https://www.iefimerida.gr/news/32498...-ana-tmima-pdf

    - - - Updated - - -

    Επίσης να συμπληρώσω και να πώ λίγα πράγματα, γιατί μάλλον δεν τα ξέρετε καλά.
    Αλλο άδεια, άλλο απόσπαση.
    Σε περίπτωση μακρόχρονης αδείας, πχ για ιατρικούς λόγους, η διεύθυνση υποχρεούται να αναπληρώσει. Βέβαια τώρα επειδή δεν υπάρχουν μπιμπικίνα, κάνει την κορόδια. Ετσι στο σχολείο μου είχαμε άρρωστη μα αναρρωτική την φιλόλογο και για τρείς μήνες δεν υπήρξε αναπλήρωση. και σε 3η λυκείου μάλιστα. Οι αναπληρωτές είναι για να καλύπτουν τέτοιες περιπτώσεις, πλέον καλύπτουν πάγιες οργανικές θέσεις, επειδή δεν γίνονται προσλήψεις, και επειδή κοστίζουν λιγότερο... Ειναι απλά αίσχος.
    Τώρα να εξηγησω λίγο το θεμα των αποσπάσεων.
    Είσαι σε ένα σχολείο, πχ Λήμνο, εκεί ειναι η θέση σου, η οργανική σου. Και επειδή έχεις τα κονέ, δεν θές να πάς Λήμνο, τι γίνεται; Ερχεται ραβασάκι απο το υπουργείο, ότι πρεπει για τις ανάγκες της υπηρεσίας, να πας στα γραφεία της 2Βάθμιας διεύθυνσης Θεσσαλονίκης (α ή β) σε κάποιο γραφείο, να κάνεις κάποια δουλειά εκεί. Οχι ότι δεν υπάρχουν ανάγκες. Αλλά το Υπουργείο παιδείας δεν προσλαμβάνει καθαρά διοικητικούς, οπότε την δουλειά την γραφειοκρατική την κάνουν εκπαιδευτικοί. Το σύστημα αυτό έγινε κάτα κάποιον τρόπο να εξυπηρετήσει κάποιες καταστάσεις, όπως πχ να έχεις ένα pool καθηγητών, και όταν υπάρξει ανάγκη να μπορείς να στείλεις κάποιον (όπως την περίπτωση της φιλολόγου που είπα) ή για κάποιες περιπτώσεις που κάποιοι άνθρωποι για λόγους υγείας (πχ καρκίνο ή με θέματα ψυχολογικά που μπορεί να έχουν προκύψει) δεν μπορούν να διδάξουν, τουλάχιστον όχι καλά γιατί μπορεί να κάνουν κακό στην υγεία τους. Αυτες τουλάχιστον είναι οι "επίσημες" δικαιολογίες.
    Αλλά όπως καταλαβαίνετε, αφού υπάρχει το παραθυράκι, το εκμεταλλεύονται όσοι έχουν το κατάλληλο κονέ, και αντί να βρεθούν σε κάποια Λήμνο, ή σε κάποιο ορεινό χωριό στα σύνορα, τσουπ, μια απόσπαση, και νάσου, ΑΘήνα ή Θεσσαλονίκη.....
    Μια άλλη σκεωρία που γίνεται είναι με τους διορισμούς, που στέλνουν υπερβάλλον προσωπικό σε κάποιο νομό ομορο με Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Πχ Θέλει ο νομός Κορινθίας 2 μαθηματικούς; Στέλνουν 6! (κάποιοι εξ αυτών είναι τα βύσματα). Τότε δεν έχουν που να τους βάλουν, και δεν έχουν οργανική οι υπερβάλλον 4 μαθηματικοί, και τους στέλνουν σε όμορο νομό. Και ω, έκπληξης, ο νομός Αττικής έχει ανάγκη, και ο νεοδιόριστος εκπαιδευτικός ξαφνικά βρισκόταν με πρώτη θέση σε Αθήνα, ενώ ο μή βυσματούχος μπορεί να έπρεπε να πάει Λέρο. Φυσικά αυτό γινόταν με τους διορισμούς, τώρα που δεν έχει διορισμούς δεν γίνεται αυτό.

    Και τώρα που είπα Λέρο. Πως να πάει ένας εκπαιδευτικός σε ένα νησί, Λέρο ή έστω Μύκονο με 700-900 ευρώ τον μήνα; Πρώτα απο όλα δεν του νοικιάζουν σπίτι, απο Οκτώβριο μέχρι Μάιο το πολύ, και με τιμές φρικαλέες....
    Ειδικά για τα νησιά, γιατί έχει παραγίνει το κακό, είτε θα πρέπει ο δήμος να δίνει σπίτι (εγώ όταν ήμουν μαθητής σε ορεινό χωριό του Κιλκίς, η κοινότητα είχε σπίτι, και μάλιστα μεγάλο και κεντρικό που ήταν για τον δάσκαλο. Ο δάσκαλος δεν πλήρωνε για σπίτι)
    Η΄θα πρέπει να εξασφαλίσουν την διαμονή ή να κανονίσουν τα παιδιά τους να πηγαίνουν αλλού σχολείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 02-02-20 στις 03:03.

  3. #9978
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μια χαρά δουλειά γίνονταν στα Πανεπιστήμια. Εδώ γίνεται αρκετή δουλειά τώρα που η χώρα είναι χρεοκοπημένη.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #9979
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά δουλειά γίνονταν στα Πανεπιστήμια. Εδώ γίνεται αρκετή δουλειά τώρα που η χώρα είναι χρεοκοπημένη.
    Mια χαρά και δύο τρομάρες. Εγώ θυμάμαι τη ΔΑΠ να χαρίζει πτυχιακές.
    Άσε που ορισμένοι καθηγητές έκλειναν πονηρά το ματάκι σε φοιτήτριες που δεν μπορούσαν να περάσουν τα μαθήματα με κάποιο αντάλλαγμα (όχι χρηματικό πάντως).
    Υπόψιν είμαι υπέρ των δημόσιων πανεπιστημίων αλλά υπάρχουν αυτά τα παράσιτα που αμαυρώνουν τον χώρο της εκπαίδευσης.
    Όλοι έχουμε υπάρξει φοιτητές και ξέρουμε πολύ καλά το τι γίνεται στον χώρο.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #9980
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια χαρά και δύο τρομάρες. Εγώ θυμάμαι τη ΔΑΠ να χαρίζει πτυχιακές.
    Άσε που ορισμένοι καθηγητές έκλειναν πονηρά το ματάκι σε φοιτήτριες που δεν μπορούσαν να περάσουν τα μαθήματα με κάποιο αντάλλαγμα (όχι χρηματικό πάντως).
    Υπόψιν είμαι υπέρ των δημόσιων πανεπιστημίων αλλά υπάρχουν αυτά τα παράσιτα που αμαυρώνουν τον χώρο της εκπαίδευσης.
    Όλοι έχουμε υπάρξει φοιτητές και ξέρουμε πολύ καλά το τι γίνεται στον χώρο.
    Δηλαδή όσοι δούλεψαν σκληρά το παραγραφουμε επειδή οι άριστοι της ΝΔ έχουν παραμαγαζα και πανε και στο Μπάνσκο?

  6. #9981
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή όσοι δούλεψαν σκληρά το παραγραφουμε επειδή οι άριστοι της ΝΔ έχουν παραμαγαζα και πανε και στο Μπάνσκο?
    Το φαινόμενο αυτό είναι απο όλα τα κόμματα, μόνο στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται αυτά.Όπως είπα τέτοιοι καθηγητές δεν πρέπει να υπάρχουν στα δημόσια πανεπιστήμια θα πρέπει να τους πετάνε έξω με τις κλοτσιές.
    Αξιολόγηση απο μαθητές και γονείς μόνο έτσι θα τους ξεφορτωθούμε.

    - - - Updated - - -

    όπως γίνεται στα ξένα τα κολέγια και ο καθένας να είναι ελεύθερος να κάνει το καλύτερο στον τομέα του ο manager στη διαχείριση του πανεπιστημίου και ο καθηγητής στην επιλογή των βιβλίων και στον τρόπο διδασκαλίας.
    Η παιδεία είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και θα πρέπει να ασχοληθούν σοβαρά όλοι. Έκαστος εφ’ ω ετάχθη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 02-02-20 στις 17:14.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #9982
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν χάλια (στο σύνολο) η ελληνική Δημόσια παιδεία τις όταν υπήρχαν λ7?

    Όλοι αυτοί οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων που με ευκολία βρήκαν δουλειά εκτός τα τελευταία χρόνια, τί ήταν?

    Έχω ένα σωρό κόσμο στην ηλικία μου (40, πια) και μεγαλύτερους (για να πάμε ακόμα πιο πίσω) που πήγε έξω για καλά μεταπτυχιακά κλπ, για να διαπιστώσει πως "μα, όλα σχεδόν αυτά τα κάναμε στη σχολή...".

    Νομίζω γενικεύεις με τα κακώς κείμενα του κομματικού δημοσίου (αποσπάσεις, προαγωγές χρωματοφρουρών κλπ) και ισοπεδώνεις τη δουλειά και τα αποτελέσματα όσων δεν έμπλεξαν με αυτά.
    Νομίζω πως είπα ίδια χάλια, ήταν δηλαδή και τότε όπως είναι και σήμερα στα προβληματικά σημεία, δεν είπα χάλια στο σύνολο

  8. #9983
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως είπα ίδια χάλια, ήταν δηλαδή και τότε όπως είναι και σήμερα στα προβληματικά σημεία, δεν είπα χάλια στο σύνολο
    Εφόσον εννοούσες αποκλειστικά και μόνο τις κομματικές (αφού περί αυτών πρόκειται) παθογένειες, δεν θα διαφωνήσω.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #9984
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια χαρά και δύο τρομάρες. Εγώ θυμάμαι τη ΔΑΠ να χαρίζει πτυχιακές.
    Άσε που ορισμένοι καθηγητές έκλειναν πονηρά το ματάκι σε φοιτήτριες που δεν μπορούσαν να περάσουν τα μαθήματα με κάποιο αντάλλαγμα (όχι χρηματικό πάντως).
    Υπόψιν είμαι υπέρ των δημόσιων πανεπιστημίων αλλά υπάρχουν αυτά τα παράσιτα που αμαυρώνουν τον χώρο της εκπαίδευσης.
    Όλοι έχουμε υπάρξει φοιτητές και ξέρουμε πολύ καλά το τι γίνεται στον χώρο.
    Δεν μιλάμε για το αν γίνεται δουλειά ή όχι. Υπάρχουν επιχειρήματα και απο τις δυο πλευρές. Ναι, γίνεται δουλειά, που δεν γίνεται στα ιδιωτικά κολλέγια - πανεπισήμια.
    Επίσης ναι, κάποιοι παίρνουν χατιρικά πτυχία, τώρα είναι ΔΑΠίτες, την εποχή μου ήταν πιο πολύ οι Κνίτες και οι ΡηγοΦεραίοι.
    Το θέμα που έθεσα είναι άλλο.
    Τα πολλά πανεπιστήμια που έγιναν, καθώς και η αύξηση των εισακτέων, απο την εποχή του ΑΠ και μετά κυρίως, έγινε χωρίς όραμα, χωρίς προοπτική, χωρίς την σκέψη που θα απασχοληθούν σχετικά με το αντικείμενο τους όλοι αυτοί. Εγινε για καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους, για την ικανοποίηση των πελατών - γονέων ότι τα παιδιά ους θα γίνουν πτυχιούχοι, για την δέσμευση των πελατών γονέων στο πελατειακό σύστημα, έγινε για την ικανοποίηση των τοπικών κοινωνιών με την ίδρυση πολλών 3βάθμιας εκπαίδευσης ιδρυμάτων σε κάθε κωμόπολη της Ελλάδας, έγινε για τhn ικανοποίηση πολλών "πελατών" που διορίστηκαν ως μέλη ΔΕΠ και πάει λέγοντας.
    Ετσι όλοι "δρομολογούνται" για πτυχιούχοι, και οι λίγοι που δεν τα καταφέρνουν, για να μην μείνουν έξω απο τον χορό, έχουμε και τα ιδιωτικά κολλέγια, που μια χαρά παίρνουν τα φράγκα και δίνουν πτυχία ως παραρτήματα αγγλικών πανεπιστημίων των εκεί ΑνωΡαχούλας.
    Τα παιδιά, που για τους ΧΨΖ λόγους (άλλη συζήτηση αυτό), δεν τα καταφέρνουν ήδη απο το δημοτικό, αναγκάζονται να προχωρήσουν σε ένα ενοποιημένο σύστημα εκπαίδευσης, που πολύ συντομα αδυνατούν να παρακολουθήσουν, αισθάνονται άσχημα, και τελικά ως διέξοδος εμφανίζεται αφού δεν μπορούν να ενταχθούν ως τα "κανονικά" παιδιά, να γίνονται παραβατικά (ευτυχώς όχι όλα) προκειμένου να διατηρήσουν την αυτοεκτίμηση τους.
    Στην τελική τα περισσότερα εξ αυτών, απλά τελειώνουν το Λυκειο (συνήθως ΕΠΑΛ), χατιρικά τις περισσότερες φορές, γιατί παραμένει ως όραμα, σε όλους, ότι πρέπει να έχουν απολυτήριο λυκείου προκειμένου κάποια στιγμή, αργότερα, να διοριστούν στο δημόσιο. Κάτι που καλλιεργείται απο τους γονείς τους, και φυσικά είναι και παραμένει απορροια του πελατειακού κράτους.
    ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ;

  10. #9985
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Αξιολόγηση απο μαθητές και γονείς μόνο έτσι θα τους ξεφορτωθούμε.

    - - - Updated - - -[/U][/B]
    Ειδικα στο Δημοτικό ειναι εξαιρετικά εύκολο να τα έχεις καλα με τους γονεις και τους μαθητές.
    Απο προσωπική μου εμπειρια 10 ετων το 80% των γονέων ειναι ευχαριστημενοι αν το παιδί τους εχει αρκετα καλούς βαθμούς για να διςκδικησει τη σημαία στις μεγαλες τάξεις, ή αν τα εχει ολα Α και ακούσει μια γενικολογία "ειναι πολύ καλος, αλλά εχει κι άλλες δυνατοτητες".
    Ελαχιστοι θέλουν να ακούσουν για την πραγματική εικόνα των παιδιών τους τόσο για την επίδοση, όσο και για τη συμπεριφορά.

  11. #9986
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικα στο Δημοτικό ειναι εξαιρετικά εύκολο να τα έχεις καλα με τους γονεις και τους μαθητές.
    Απο προσωπική μου εμπειρια 10 ετων το 80% των γονέων ειναι ευχαριστημενοι αν το παιδί τους εχει αρκετα καλούς βαθμούς για να διςκδικησει τη σημαία στις μεγαλες τάξεις, ή αν τα εχει ολα Α και ακούσει μια γενικολογία "ειναι πολύ καλος, αλλά εχει κι άλλες δυνατοτητες".
    Ελαχιστοι θέλουν να ακούσουν για την πραγματική εικόνα των παιδιών τους τόσο για την επίδοση, όσο και για τη συμπεριφορά.
    Aκριβώς.
    Σαν ιδέα είναι καλή, στην πράξη κολλάμε, που ξέρουμε όλοι τι παίζεται στα σχολεία, και ειδικά στην πρωτοβάθμια. ΕΚεί, παρόλο που η συμμετοχή γονέων είναι πιο ενεργή, υπάρχουν πολλές "στρεβλώσεις". Κολλητηλίκια, κομματικες κλίκες, γκομενιλίκια (μαμάδων με δασκάλους βασικά).
    Χώρια που στον βωμό της ομερτά, όλα ξαφνικά ξεχνιούνται και όλοι είναι υπέροχοι!
    Δικό μου παράδειγμα, όλες οι μαμάδες είχαν πρόβλημα με έναν δάσκαλο, εξαιρετικά "προβληματικός" θα έλεγα, οπότε σε κάποια συζήτηση αποφάσισαν να στείλουν μια επιστολή στην πρωτοβάθμια διεύθυνση, μιας και οι εισηγήσεις τους στον διευθυντή του σχολείου έπεφταν στο κενό και ήταν χωρίς αντίκρυσμα. Οπότε αναλαμβάνει μια να γράψει το κείμενο, και φυσικά το υπογράφει. Το υπογράφει και η δική μου η γυναίκα. Ολες οι άλλες αποτραβήχτηκαν. Ελα μωρέ, εμείς θα βγάλουμε το φίδι απο την τρύπα, και ύστερα εαν στοχοποιηθεί το παιδί μου απο τους άλλους δασκάλους, και άλλα τέτοια, και φυσικά δεν έγινε τίποτα στην τελική.
    Οπότε για τί είδους αξιολόγηση μιλάμε; Παρα μόνον θετική, που ξέρουμε πολύ καλά ότι θα την έχουν όχι όσοι ειναι καλοί στην δουλειά τους, αλλά όσοι είναι δικτυωμένοι.
    Και εαν έχετε αντίρρηση με αυτό που λέω, απαριθμήστε πότε στείλατε μια επιστολή που να συγχαίρει την εργασία και την εξυπηρέτηση που σας πρόσφερε ένας ΔΥ ή ένας γιατρός ή ένας νοσοκόμος έως τώρα, ή έστω και στον ιδιωτικό τομέα. ΠΟΤΕ. Εαν κάποιος έχει στείλει, θαναι εξαιρετική εξαίρεση στον κανόνα. Αντιθέτως, στέλνουμε όταν έχουμε ΠΑΡΑΠΟΝΑ.

  12. #9987
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί στο Λύκειο οι γυμναστές όχι όλοι ορισμένοι δεν κάνουν γκομενιλίκια με μαθήτριες.
    Δεν έπεσε κάτι στην αντίληψη μου αλλά γίνονται απο ορισμένους.
    Γιατί η ομερτά υπάρχει και απο τη μεριά των καθηγητών που λένε ορισμένοι "έλα μωρέ εγώ θα βγάλω το φίδι απο την τρύπα"
    Δηλ για να καταλάβω επιβραβεύετε τέτοιου είδους συμπεριφορές;
    Καταδικαστέα η συμπεριφορά του μαθητή, αλλά καταδικαστέα και η συμπεριφορά του δασκάλου - καθηγητή που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του.
    Δεν στηλιτεύουμε μόνο τον μαθητή.
    Και όταν ακούω για ΕΔΕ γελάω, γιατί ξέρω ότι πάλι θα τα κουκουλώσουν, κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 03-02-20 στις 12:47.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #9988
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εαν έχετε αντίρρηση με αυτό που λέω, απαριθμήστε πότε στείλατε μια επιστολή που να συγχαίρει την εργασία και την εξυπηρέτηση που σας πρόσφερε ένας ΔΥ ή ένας γιατρός ή ένας νοσοκόμος έως τώρα, ή έστω και στον ιδιωτικό τομέα. ΠΟΤΕ. Εαν κάποιος έχει στείλει, θαναι εξαιρετική εξαίρεση στον κανόνα. Αντιθέτως, στέλνουμε όταν έχουμε ΠΑΡΑΠΟΝΑ.
    Δυστυχώς η 30ετία 80-2010 ριζώθηκε στη νοοτροπία του Έλληνα. Ηταν τα 30 χρόνια κατά τα οποία ο Δ.Υ. ήταν απλώς κάποιος που πηγαινε και έπαιρνε χρηματα για ένα 8ωρο χωρις να εργάζεται. Και όσοι εργαζονταν ηταν εξαίρεση στον κανόνα.
    Πλέον αυτοί που δεν κάνουν το κάτι παραπάνω, ειναι λίγοι. Δε θα δεχτούν τα εύσημα διοτι κατά την άποψη του κόσμου, κάνουν ό,τι προβλέπεται.
    Ειναι οπως ο deliveρας. Δε θα του πει κανεις μπράβο που ηρθε με τη βροχη.

  14. #9989
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ προσωπικά όταν συναντούσα κανα στραβόξυλο δεν έδινα σημασία έκανα το κορόιδο γιατί δεν ήθελα να δώσω δικαίωμα.

    - - - Updated - - -

    αυτό που λέτε για βαθμούς ισχύει περισσότερο στα ιδιωτικά σχολεία, έχει βγει και σχετική ταινία με τη γιαδικιάρογολου και την πετροβασίλη. Γόνοι γνωστών οικογενειών.

    Βέβαια η λύση δεν είναι το ξύλο αλλά απο το ένα άκρο φτάσαμε στο άλλο στην ασυδοσία.

    - - - Updated - - -

    Πέθανε η καθηγήτρια του Κολλεγίου Αθηνών που απολύθηκε από το καθεστώς Σαμαρά επειδή… έπιασε τον γιο του να αντιγράφει!

    - - - Updated - - -

    Και μην μου πείτε ότι δεν πέφτει αντιγραφή στο ιδιωτικά γιατί ψεύδεστε ασυστόλως.
    είπαμε τα πτυχία copies κτώνται ειδικά αν είναι γόνοι γνωστών οικογενειών.

    - - - Updated - - -

    Τα παντελόνια πρέπει να τα τιμάμε και όχι μόνο να τα φοράμε γκέγκε
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #9990
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    το ότι είναι πολύ πολύ πιο εύκολο ένα παιδί σε ιδιωτικό να πάρει βαθμούς, αυτό νομίζω δεν μπορεί να αμφισβητηθεί απο κανένα. Ιδιωτική επιχείρηση είναι, και δεν γίνεται να ξεκληρίζει τους μαθητές, πελάτες. Αντιθέτως πρέπει να τους έχει ικανοποιημένους.
    Οταν την δεκαετία του 80 με το σύστημα των δεσμών μπήκε ότι πρέπει να παίζει και κάποιο ρόλο και η συνολική εικόνα του μαθητή, πολύ καλό σαν σκέψη, και έτσι η μοριοδητηση ήταν 5% απο την 1η Λυκείου, 8% απο την 2α και 12% απο την τρίτη λυκείου. Απο το απολυτήριο, τον γενικό βαθμό δηλαδή.
    Μέχρι τότε το 18,5 ήταν το άριστα. Δεν υπήρχε, ήταν απίστευτα σπάνιο, να δείς βαθμό 19 ή 20. Ακόμα και στα ιδιωτικά. Δίνανε καλούς βαθμούς αλλά δεν ξεπερνούσαν αυτό τον άγραφο κανόνα.
    Και ξαφνικά όλοι τους στα ιδιωτικά, γίνανε μαθητές του 20. Καθαρά 20άρια. Γιατί έδιναν μόρια για να μπείς πανεπιστήμιο. Δεν γινόταν το ιδιωτικό σχολείο να μην δώσει ότι μπορεί....
    Τι είχε σαν αποτέλεσμα αυτό; Πολλοί γονει και μαθητές ξεσηκώθηκαν, γκρινιάζανε, και εκπαιδευτικοί, γιατί ήταν αθέμιτος ανταγωνισμός για τα παιδιά που πήγεναν στο δημόσιο σχολείο. Ετσι και στο δημόσιο σχολείο άρχισαν να δίνουν βαθμούς αβέρτα.

Σελ. 666 από 670 ΠρώτηΠρώτη ... 646656661664665666667668 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναδιαρθρωση παιδείας > Άρθρο 16
    Από WandereR στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 17:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας