Σελ. 1 από 164 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 2457
  1. #1
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    κανω εγκατασταση το gentoo σε ενα παλιο συστηματακι που εχω, και μου προεκυψε το εξης προβλημα. ειμαι στο σταδιο που κανω
    USE="-doc symlink" emerge gentoo-sources

    ομως για εναν ανεξηγητο λογο οταν παει να κανει resolve το files.gentoo.gr μου δειχνει address 1.0.0.0:80, και σταματαει εκει, γιατι?
    το resolv.conf ειναι ενημερωμενο, και μεχρι το σημειο αυτο ολα τα κατεβασματα απο internet ηταν σωστα.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    666
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Baudtec
    Δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα κάτι για το πρόβλημα που αναφέρεις. Όμως, από Ελλάδα, βάλε πρώτο στην λίστα με τα mirrors το ntua, μετά Ιωάννινα και μετά το auth. Μετά βάλε και κανένα Σουηδικό mirror και από Βέλγιο και θα είσαι jet. Αντικειμενικά, το ntua θα είναι το πιο γρήγορο. Και δε μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Μηπως επειδη εχεις περασει πλεων σε chrooted περιβαλλον? Το resolv.conf που σκαλιζεις σε ποιον καταλογο βρισκεται? Αν ψαχνεις στο /etc/.... δοκιμασε στο /mnt/gentoo/etc/.... ή οπως αλλιως εχεις ονομασει τον καταλογο εγκαταστασης - ή το αντιστροφο.

    Προσοχη με τα mirrors του πολυτεχνειου, στο παρελθον ειχα προβληματα με corrupted builds (wrong md5), ειναι αργο και ανανεωνεται σχετικα αργα. Εχω γραψει καπου ενα καλο γερμανικο που εβαζε σχεδων αμεσως το καινουριο portage image. Δυστυχως δεν ειμαι στον θπολογιστη μου, αλλα δεν θα ειναι δυσκολο να το βρεις το ποστ αν ελεγξεις τα ποστ μου τα οποια εχουν "ευχαριστω". Αργοτερα μπορει να το ψαξω.

    Για να σιγουρευτεις οτι φταιει το mirror κανε ping το google. Σε γενικες γραμμες το files.gentoo.gr ειναι αρκετα αξιοπιστο.

  4. #4
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    ετσι ειναι το make.conf μου:

    Spoiler:
    Κώδικας:
    CFLAGS="-02 -march=i686 -pipe"
    CHOST="i686-pc-linux-gnu"
    CXXFLAGS="${CFLAGS}"
    MAKEOPTS="-j2"
    GENTOO_MIRRORS="http://files.gentoo.gr http://distfiles.gentoo.org"
    SYNC="rsync://ftp.uoi.gr/gentoo-portage"
    USE="-gtk -gnome qt kde"


    to resolv.conf ειναι

    Κώδικας:
    nameserver 192.168.1.1
    to host.conf ειναι

    Κώδικας:
    order hosts, bind
    mnds off
    multi off
    οταν φτανει στο resolving files.gentoo.gr βγάζει

    Κώδικας:
    Resolving files.gentoo.gr... 1.0.0.0
    Connecting to files.gentoo.gr|1.0.0.0|:80... failed: Connection timed out.
    Retrying.
    το resolv.conf ειναι στο /etc
    εχω κανει chroot αλλα νομιζω οτι ειναι οκ

    Κώδικας:
    # chroot /mnt/gentoo /bin/bash
    # env-update
    >> Regenerating /etc/ld.so.cache...
    # source /etc/profile
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 28-04-06 στις 20:31. Αιτία: codes & spoilers

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Αυτο εδω το ποστ θα σε βοηθησει για να δεις πια αρχεια πρεπει να πειραξεις για να αποκτησεις ιντερνετ αφου κανεις chroot

    και αυτο εδω θα σου δειξει το γερμανικο μιρρορ.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Noμιζω οτι ειναι ο καταλληλος χωρος να ποσταρω να μην ανοιγω νεο νημα, παρ'ολα αυτα αν το προβλημα του underachiever δεν εχει λυθει ακομα και οι mods/admins νομιζουν οτι αξιζει αλλο νημα, ας κανουν ενα σπλιτ.

    Εδω και λιγο καιρο λοιπον ο μικρος Χουζουρης ανακαλυπτει τον μαγικο κοσμο του Λινουξ... εχω εκει περα ενα παλιο λαπτοπ (P3 1GHz, 640Mb RAM, 20Gb HD) και ειπα να πειραματιστω. Μη μενοντας ικανοποιημενος απο Kanotix και PCXLinuxOS, διαβασα κι εγω ολους να μιλανε με τα καλυτερα για το Gentoo, μου ειπε κι ενας φιλος μου οτι παει σφαιρα κλπ και ειπα να το δοκιμασω. Αρχικα θελησα να κανω Ταρζανια και να το κανω απο το Minimal Install CD ακολουθωντας τον οδηγο που εχουν στο σαιτ τους, ομως η προσπαθεια δυστυχως δεν στεφθηκε με επιτυχια καθως προς το τελος παρουσιαστηκαν καποια προβληματα που δεν μπορεσα να λυσω.

    Αποφασιζω λοιπον να κανω εγκατασταση απο το Live CD. Αμ ελα που δε μου κανει τη χαρη με τπτ... Αρχικα και με network εγκατασταση κολλησε δυο φορες στο emerge kde και "install failed!". Λεω ας μην βαλω modules τιποτα να το βαλω ξερα και μετα με το portage βλεπουμε τι παραπανω θα βαλουμε, αρχισε κατι "failed to create group-and it wasn't that the group was already present", κατι @failed to create User" και παλι στο Κde μου πεταγε αποτυχια...

    Λεω αντε δε μαμεις ας βαλω Gnome αφου το προβλημα ειναι το Kde. Εδω πρεπει να πω οτι προχωρησε περισσοτερο απο ποτε και δεν εβγαλε κανενα προβλημα απο τα προηγουμενα και User και group τα εκανε κανονικα και ολα εβαιναν καλως οταν και παλι κολλησε και μου χαλασε την εγκατασταση με "failed to emerge ghostscript". Mια αναζητηση στα φορουμ βοηθειας τους μου εδωσε σαν αποτελεσμα μονον κατι προβληματα με το Κερνελ αλλα για παλιοτερη εκδοση και Κερνελ και Ghostscript και σε καμια περιπτωση στην εγκατασταση... καμια ιδεα κανεις??

    [edit]: αφηστε το να μεινουμε φιλοι... δυσκολοι καιροι για νεοπες. Εβαλα Ubuntu και μεσα σε μιση ωριτσα ειμαι up and running.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xouzouris : 27-04-06 στις 23:52.

  7. #7
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    λοιπον εγω το ελυσα πειραζοντας το resolv.conf και βαζοντας εκει τους dns servers της forthnet, και ετσι μπορεσε και εκανε resolve.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Λογικό είναι.

    Εξάλλου εάν τα βάλεις καρφωτά στο router, γλυτώνεις και έναν μεσάζοντα στο DNS resolving.

    Παρεμπιπτόντως, μιας και τέθηκε το θέμα για ελληνικά mirrors, να αποφεύγετε το NTUA.

    Πολύ αργό στην ενημέρωση, πολλές φορές με ημιτελείς ενημερώσεις, και πλήρεις απουσία amd64 αρχιτεκτονικής.

    Δεν περίμενα κάτι καλύτερο βέβαια, δημόσιοι υπάλληλοι είναι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους underachiever
    underachiever Guest
    Απορια 1η, πως κατεληξε το thread μου να ειναι στικυ και με αυτο τον τιτλο? Ειχα την εντυπωση οτι υπηρχε ενα αλλο thread με αυτο τον τιτλο αλλα διαφορετικο περιεχομενο.

    Τωρα στα δικα μου, συνεχιζοντας την εγκατασταση, προκυπτουν μερικα προβληματα ακομα. Κατ'αρχας μετα που εκανα το πρωτο reboot για να περασω στο εγκατεστημενο λειτουργικο, δε μου κανει mount ενα partition που εχω για το /usr, και επισης δε μου αναγνωριζει τις ρυθμισεις δικτυου. Θα παραθεσω τα αντιστοιχα αρχεια.

    /etc/fstab:

    Spoiler:
    Κώδικας:
    /dev/hda1                  /boot        ext2        defaults,noatime 1  2
    /dev/hda4                  /              ext3         noatime            0 1
    /dev/hda2                  none         swap        sw                   0 0
    /dev/hda3                 /usr           ReiserFS   noatime,notail     0 2
    /dev/cdroms/cdrom0   /mnt/cdrom  iso9660   noauto,ro           0 0
    /dev/fd0                   /mnt/floppy  auto       noauto              0 0
    none                        /proc          proc       defaults             0 0
    none                       /dev/shm     tmpfs      nodev,nosuid,noexec   0 0


    etc/conf.d/net:

    Κώδικας:
    config_eth0=( "192.168.1.9 netmask 255.255.255.0 brd 192.168.1.255" )
    routes_eth0=( "default gw 192.168.1.1" )
    /etc/hosts:

    Κώδικας:
    127.0.0.1 localhost
    192.168.1.4 pc.homenetwork pc
    192.168.1.10 dreambox.homenetwork dreambox
    Επισης, μια αλλη απορια, οταν κανω df -ah, δεν εμφανιζεται το swap partition.

    Και τελος, κανοντας emerge kde, εμφανιζει conflict, επειδη δεν εχω ιδιαιτερη
    εξοικειωση, και δεν μπορεσα να βρω ξεκαθαρη πληροφορια για αυτο στο google, παρακαλω αν ξερει καποιος τις εντολες θα με γλιτωνε απο πολλη ωρα ψαξιματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 28-04-06 στις 20:31. Αιτία: codes & spoilers

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    παιδιά έκανα ένα δικό μου σκριπτάκι με τη βοήθεια και άλλων οδηγών για τη δημιουργία κανόνων firewall για τα iptables...μπορώ να το ξεκινήσω με "sh file_name.sh"...πώς μπορώ να κάνω όμως να βλέπει το service των iptables σε αυτό για να φορτώνει?? η διανομή μου είναι το Gentoo...να βάλω δηλαδή τα iptables στο default level και να φορτώνουν οι κανόνες μου...ευχαριστώ...

  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Κώδικας:
    rc-update add iptables default
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    @ underacheiver

    1. Στο fstab πρέπει να γράψεις το reiserfs με πεζά γράμματα.

    2. Το net πρέπει να είναι της μορφής:

    Κώδικας:
    iface_eth0="192.168.1.9 broadcast 192.168.1.255 netmask 255.255.255.0"
    gateway="eth0/192.168.1.1"
    Για τα υπόλοιπα θέματα, μακράν ο καλύτερός σου φίλος είναι τα Gentoo Forums:

    http://forums.gentoo.org/
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Κώδικας:
    rc-update add iptables default
    αυτό είναι για να βάλω το iptables στο default runlevel...το σκριπτάκι που έχω και βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας μου που πρέπει να το αποθηκεύσω για να φορτώνει από εκεί τους κανόνες το iptables?? αυτό θέλω να μάθω...πρέπει να κάνω μήπως "iptables-restore filename.sh" για να τους φορτώσει από το σκριπτάκι??

  14. #14
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    κάποιος??

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τους κανόνες θα τους βάλεις στο αρχείο
    Κώδικας:
    /var/lib/iptables/rules-save
    κανονικά με iptables-save.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 1 από 164 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση Gentoo-Episode IV
    Από dpetka2001 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3585
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας