Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    01-09-2009
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά γεια σας,
    προσπαθώ να ενσωματώσω στον κωδικά μου Session tracking. Χρησιμοποιώ JSP και Servlets.

    Τι πρέπει να κάνω ώστε το site μου να μην ειναι ευάλωτο σε επιθέσεις?

    1. Διάβασα κάπου ότι πρέπει το Session ID να το αποθηκεύσω σε κάποιο Cookie.
    2. Αν χρησιμοποιήσω sessions πειράζει να μην χρησιμοποιήσω καθόλου Cookies?
    3. Επίσης πρέπει να κάνω regenerate το SID σε κάθε request?
    4. Μπορείτε να μου πείτε 5 πράγματα που πρέπει να διαβάσω και να προσθέσω ώστε να υπάρχει ασφάλεια στο site μου?
    5. Αν κάποιος είχε καποια απλά παραδείγματα με session tracking για JSP θα βοηθούσε πολύ.(Τα περισσοτερα στο ιντερνετ ειναι για php)

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    24-08-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χωρις να είμαι σίγουρος γιατί έχω καιρό

    Κώδικας:
    HttpSession session=req.getSession(true);
    String sessionID=session.getId();
    To session είναι έτσι και αλλιώς cookie. Για αυτό αν έχεις κάνει σε μια οποιαδήποτε σελίδα login και μετά σβήσεις τα cookies γίνεσαι αυτόματα log out.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι ακριβώς θές... Session tracking, δηλαδή απλά session, είναι προεπιλεγμένο να κρατάνε τα JSP. Δηλ σε κάθε JSP θα βρείς ένα αντικείμενο τύπου HttpSession στη μεταβλητή session, εκτός και αν ρητά έχεις δηλώσει ότι δε θέλεις. Για servlets, ισχύει ο κώδικας του matrixlord.

    (1) Ο προκαθορισμένος μηχανισμός έχει cookies και γίνεται αυτόματα από τον servlet container.

    (2) Οι servlet containers θα έχουν τρόπο να δημιουργούν session χωρίς cookies, αλλά δε στο λέω με σιγουριά. Γιατί όμως να το κάνεις αυτό; Δες επίσης και τη μέθοδο HttpServletResponse.encodeURL() που χρησιμοποιείται για να φτιάχνεις URLs που περιέχουν το session id, αν είναι απενεργοποιημένα τα cookies.

    (3) Γίνεται μάλλον κάπως έτσι, αλλά δεν έχει νόημα - πλήν αμέσως μετά το login, δές παρακάτω:

    Κώδικας:
    // κρατάς τα αντικείμενα στο session
    session.invalidate();
    session = request.getSession(true);
    // επαναφέρεις τα αντικείμενα στο session
    Όποια session-scoped αντικείμενα έχεις θα χαθούν, εκτός κι αν λάβεις τα μέτρα σου!

    (4) Νομίζω η προπαίδεια είναι η OWASP Top-10 List (υπάρχουν και αναλυτικότερες εκδόσεις του κειμένου αυτού, για ψάξε λίγο), μετά έρχεται η εμπειρία. Σχέση με αυτό που ρωτάς έχει το session fixation attack και το CSRF.

    (5) Όπως σου γράφω και παραπάνω, άσε τον container να ασχοληθεί με τα sessions και εσύ απλά χρησιμοποίησέ τα, με προσοχή σε λίγα βασικά σημεία.

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 Session σε xp
    Από jdm στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-07, 08:39
  2. Php session problem
    Από sonic στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-06, 01:39
  3. NAT session
    Από ALiTiS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-04, 15:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας