Σελ. 194 από 215 ΠρώτηΠρώτη ... 174184189192193194195196199204214 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.896-2.910 από 3212
  1. #2896
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Οι αντιπαλότητες ανάμεσα σε ομάδες είναι βασικό χαρακτηριστικό των κοινωνικών θηλαστικών - άρα και του ανθρώπου. Και συνήθως εκδηλώνονται ανάμεσα σε γειτονικές (άρα "υποπτες προς υπεξαίρεσιν αγαθών" λόγω εγγύτητας) ομάδες, είτε αυτές είναι οικογένειες, είτε χωριά, είτε πόλεις, είτε κράτη.
    Η Ελλάδα ας πούμε, έχει προβλήματα... βασικά με όσους συνορεύει (εξαιρούνται οι αμερικανοί για ψυχολογικούς λόγους)

    Να γράψω δυο παρατηρήσεις...

    1. Οι κάτοικοι των βαλκανίων έχουν μια περίεργη σχέση με τον ιστορικό χρόνο... περιέργως, γι αυτούς, όλα τα ιστορικά γεγονότα συμβαίνουν ταυτόχρονα

    2. Η εμμονή στην "ιστορία" και τα "ιστορικά δίκαια" οδηγεί σε κάπως "περίεργα" αποτελέσματα...
    Δύο γειτονικοί λαοί "τρώγονται" για έναν τύπο (και έναν λαό) που έζησε το ~300 π.χ.
    Και γιατί παρακαλώ το σημείο αναφοράς να είναι το ~300 π.χ.? ε?
    Παλαιότερα, και οι δύο είμασταν στα δέντρα. Θα μου πεις, τότε μπορεί να τρωγόμασταν αν τα δέντρα φύτρωναν στη γη της Μακεδονίας ή όχι... Αυτό λύνεται αλλιώς: Ακόμα παλαιότερα, και οι δύο είμασταν στους ωκεανούς

    Ρε μπας και έχει δίκιο ένας "φιλόσοφος" φίλος που λέει πως οι λαοί που δεν έχουν μέλλον ασχολούνται με το παρελθόν?

  2. #2897
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μπας και έχει δίκιο ένας "φιλόσοφος" φίλος που λέει πως οι λαοί που δεν έχουν μέλλον ασχολούνται με το παρελθόν?
    Πάω στοίχημα ότι είναι ΗΠΑνικής καταγωγής
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #2898
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάω στοίχημα ότι είναι ΗΠΑνικής καταγωγής
    Κέρδισες

  4. #2899
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πες του ότι ένας "φιλόσοφος" συμφορουμίτης λέει πως μόνο λαοί που δεν έχουν παρελθόν λένε τέτοιες @@
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #2900
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες του ότι ένας "φιλόσοφος" συμφορουμίτης λέει πως μόνο λαοί που δεν έχουν παρελθόν λένε τέτοιες @@
    Βασικά, είναι μια περίεργη περίπτωση ο τύπος, παιδί αμερικανού εβραίου και μάνας σερβίδας, αμφότεροι υπήκοοι ΗΠΑ πάντως...

    Αν δούμε όμως πως ζουν οι περισσότεροι λαοί που κάποτε τρώγανε βαλανίδια σε σχέση με το πως ζουν οι περισσότεροι από τους λαούς που κάποτε φτιάξανε πολιτισμό, ε, κάποιο δίκιο το έχει

  6. #2901
    Εγγραφή
    22-03-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12284/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    PIRELLI
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μπας και έχει δίκιο ένας "φιλόσοφος" φίλος που λέει πως οι λαοί που δεν έχουν μέλλον ασχολούνται με το παρελθόν?
    δηλαδή η ΗΠΑ που βγάζει το μικρό της παρελθόν σε ταινίες δεν έχει καθόλου μέλλον?

  7. #2902
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Σχετικό:
    Την πρόταση να διδάσκεται η κουρδική γλώσσα σε πανεπιστήμιο της νοτιοανατολικής Τουρκίας ενέκρινε το τουρκικό Συμβούλιο Ανώτατης Εκπαίδευσης, σε μία περίοδο που η κυβέρνηση έχει ανακοινώσει την πρόθεσή της για «φιλοκουρδική στροφή».Τα κουρδικά θα προσφέρονται από το ινστιτούτου «Ζωντανών Γλωσσών στην Τουρκία» του δημόσιου πανεπιστήμιου Μαρντίν Αρτουτκλού, μαζί με τα Περσικά, τα Αραβικά και τα Συριακά.
    Αρχικά, τα μαθήματα θα παρακολουθούν μόνο μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές, καθώς στόχος του προγράμματος είναι η «κατάρτιση μελλοντικού ακαδημαϊκού προσωπικού που θα χρειαστεί όταν ξεκινήσουν προπτυχιακά μαθήματα», σύμφωνα με τον επικεφαλής του Συμβουλίου, Γιουσούφ Οζτζάν.
    Τον Ιανουάριο είχε ξεκινήσει τη λειτουργία του κρατικός τηλεοπτικός και ραδιοφωνικός σταθμός που μετέδιδε το πρόγραμμά του στα κουρδικά, με τον πρωθυπουργό Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν να λέει και δύο λόγια στα κουρδικά την πρώτη ημέρα μετάδοσης τους. Τα κουρδικά ήταν απαγορευμένα στην Τουρκία μέχρι το 1991.
    «Ένα ταμπού σπάει, πρόκειται για σημαντικό βήμα» ανέφερε ο Σελαχατίν Ντεμιρτάς, Κούρδος πολιτικός του Δημοκρατικού Σοσιαλιστικού κόμματος.
    Συμπλήρωσε όμως ότι αποτελεί «μάλλον άτολμη» κίνηση της τουρκικής κυβέρνησης, και ότι τα κουρδικά θα έπρεπε να διδάσκονται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

    Πηγή: ingr
    Με δεδομένο το τι "φορτώνουν" στους Κούρδους οι Τούρκοι (και πόσους νεκρούς στρατιώτες μετράνε) αυτό ισοδυναμεί με... Να βάζει ο Καραμανλής τη "μακεδονική γλώσσα" στο πανεπιστήμιο, και ένας βουλευτής του πασοκ να μιλά για «μάλλον άτολμη» κίνηση...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giovanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή η ΗΠΑ που βγάζει το μικρό της παρελθόν σε ταινίες δεν έχει καθόλου μέλλον?
    Οταν μιλάμε για "παρελθόν" στην Ελλάδα, λέμε για 1000 χρόνια το λιγότερο . Αρα οι ΗΠΑ, το παρόν τους βγάζουν σε ταινίες...

  8. #2903
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς σε παρακαλώ να πας πίσω από το 1600 για να μας πεις τι υπαρχει πριν από αυτό? Ή να μας πεις τι θεωρείς ότι είναι Έλληνας? Αυτός που απλά έχει την ελληνική παιδεία, ή αυτός που δεν αναμίχθηκε στον τόπο που λέγετε Ελλάδα με Αχαιούς, Δωριείς, Ίωνες ή δεν ξέρω τι άλλο μας ήρθε εδώ?
    Εγώ θεωρώ πως είμαι Έλληνας γιατί γεννήθικα εδώ, μεγάλωσα εδώ, πήρα την ελληνική παιδεία, κατοικώ εδώ. Τόσο απλό, ή απλοϊκό αν θες.
    Όπως είπα και μαύρος 1ης γενιάς να ήμουν με το ίδιο σθένος θα υποστήριζα την ελλάδα.

    Εφ όσον όμως έχω γενεολογικό δέντρο μεγαλύτερο απο την αμερικανική ιστορία καταλαβαίνεις οτι το βλέπω το θέμα πιο ζεστά.

    Τώρα όσον αφορά πριν το 1600 μπορεί να ήμασταν έλληνες μπορεί και κάτι άλλο. 100% δεν ξέρω. Οι έλληνες παντα εξελίσονταν φυλετικά - προς το καλύτερο ή χειρότερο - ανάλογα τις προσμείξεις.
    Το σίγουρο είναι οτι οι σλάβοι ΔΕΝ είναι έλληνες. Και ούτε θα γίνουν.

  9. #2904
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα και μαύρος 1ης γενιάς να ήμουν με το ίδιο σθένος θα υποστήριζα την ελλάδα.

    Εφ όσον όμως έχω γενεολογικό δέντρο μεγαλύτερο απο την αμερικανική ιστορία καταλαβαίνεις οτι το βλέπω το θέμα πιο ζεστά.

    Τώρα όσον αφορά πριν το 1600 μπορεί να ήμασταν έλληνες μπορεί και κάτι άλλο. 100% δεν ξέρω. Οι έλληνες παντα εξελίσονταν φυλετικά - προς το καλύτερο ή χειρότερο - ανάλογα τις προσμείξεις.
    Το σίγουρο είναι οτι οι σλάβοι ΔΕΝ είναι έλληνες. Και ούτε θα γίνουν.
    Πας να το φτιάξεις, αλλά μετά σε πιάνουν τα εθνικιστικά (μην πω χειρότερη φράση) σου και το χαλάς.
    Οι Σλάβοι σίγουρα δεν είναι Έλληνες, όπως ούτε οι Τζαμαϊκανοί, ούτε οι Γερμανοί.
    Αν όμως αποκτήσουν αυτό που λέμε ελληνική παιδεία κλπ?
    Αν αγαπήσουν τον τόπο αυτόν? Καταλαβαίνεις πως το λέω, έτσι?
    Τώρα το να λέει ο καθένας ότι είναι Έλληνας, ή νιώθει Έλληνας, εμένα αν ήμουν πατριδολάγνος θα με τιμούσε, για τον απλό λόγο ότι επιβεβαιώνει ότι η φυλή μου έιναι ανώτερη
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #2905
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    Τώρα το να λέει ο καθένας ότι είναι Έλληνας, ή νιώθει Έλληνας, εμένα αν ήμουν πατριδολάγνος θα με τιμούσε, για τον απλό λόγο ότι επιβεβαιώνει ότι η φυλή μου έιναι ανώτερη
    Η Ιστορια (αν) εχει διδαξει οτι αυτα τα περι "ανωτερων" φυλων, αλλου καταληγουν...

  11. #2906
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ιστορια (αν) εχει διδαξει οτι αυτα τα περι "ανωτερων" φυλων, αλλου καταληγουν...
    Δεν λέω κάτι διαφορετικό, άλλωστε γράφω πως αν ήμουν πατριδολάγνος...
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  12. #2907
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Επαναλαμβάνω:
    Οι Σκοπιανοί ΟΥΤΕ νιώθουν Έλληνες, ΟΥΤΕ θέλουν να λέγονται Έλληνες. Απλώς καπηλεύονται την Ελληνική ιστορία και επιμένουν ότι η Μακεδονία δεν έχει σχέση με την Ελλάδα.
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

  13. #2908
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας να το φτιάξεις, αλλά μετά σε πιάνουν τα εθνικιστικά (μην πω χειρότερη φράση) σου και το χαλάς.
    Οι Σλάβοι σίγουρα δεν είναι Έλληνες, όπως ούτε οι Τζαμαϊκανοί, ούτε οι Γερμανοί.
    Αν όμως αποκτήσουν αυτό που λέμε ελληνική παιδεία κλπ?
    Αν αγαπήσουν τον τόπο αυτόν? Καταλαβαίνεις πως το λέω, έτσι?
    Τώρα το να λέει ο καθένας ότι είναι Έλληνας, ή νιώθει Έλληνας, εμένα αν ήμουν πατριδολάγνος θα με τιμούσε, για τον απλό λόγο ότι επιβεβαιώνει ότι η φυλή μου έιναι ανώτερη
    Δεν είπα κατι διαφορετικό όταν είπα οτι αν ήμουν μαύρος θα ένοιωθα έλληνας θα ήμουν έλληνας.
    Οι σλάβοι αν νοιώσουν έλληνες θα γίνουν έλληνες πχ οι βλάχοι.

    οι σκοπιανοί όμως δεν νοιώθουν έλληνες αλλά θέλουν να κλέψουν ότι έχουμε φτιάξει χύνοντας αίμα.

    καταλαβαίνεις τη διαφορά;;; δεν νοιώθω ανώτερος. απλός νοιώθω οτι θέλω την θέση για την οποία έχω πασχίσει και κουραστεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Burning Skies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβάνω:
    Οι Σκοπιανοί ΟΥΤΕ νιώθουν Έλληνες, ΟΥΤΕ θέλουν να λέγονται Έλληνες. Απλώς καπηλεύονται την Ελληνική ιστορία και επιμένουν ότι η Μακεδονία δεν έχει σχέση με την Ελλάδα.
    ο BS τα λέει απο την αρχή.


    Αλλά τελικά οι μισοί εδωμέσα παίρνεται τη θέση του συνήγορου του διαβόλου δείχνοντας την νεοελλαδική παιδεία σας αντί να συσπειροθήτε γύρω απο το κοινό συμφέρον.

    Αυτό εγώ πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

  14. #2909
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά τελικά οι μισοί εδωμέσα παίρνεται τη θέση του συνήγορου του διαβόλου δείχνοντας την νεοελλαδική παιδεία σας αντί να συσπειροθήτε γύρω απο το κοινό συμφέρον.
    Θα το ξαναπώ, όσο και να γίνομαι κουραστικός. Οι Σκοπιανοί βαράνε ένα ντέφι και εμείς χορεύουμε σαν τις αρκούδες. Για εσωτερική κατανάλωση είναι όλα αυτά. Φαϊ ψωμί δεν έχουμε, μπιμ χοντρή γυρεύουμε...
    Και στην τελική οι Νοτιοαλβανοί Βορειοηπειρώτες δεν λέγοντε? Η Ήπειρος δεν είναι Ελληνική? Γιατί δεν μας ενοχλεί που τη λένε Βόρειο Ήπειρο? Επειδή είναι μόνο περιοχή και όχι κράτος? Και αν αυτονομηθεί αύριο και την πούνε σχέτη ήπειρο? Δεν πρέπει από τώρα να έχουμε το νου μας?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  15. #2910
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.085
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    512000/51200
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το ξαναπώ, όσο και να γίνομαι κουραστικός. Οι Σκοπιανοί βαράνε ένα ντέφι και εμείς χορεύουμε σαν τις αρκούδες. Για εσωτερική κατανάλωση είναι όλα αυτά. Φαϊ ψωμί δεν έχουμε, μπιμ χοντρή γυρεύουμε...
    Και στην τελική οι Νοτιοαλβανοί Βορειοηπειρώτες δεν λέγοντε? Η Ήπειρος δεν είναι Ελληνική? Γιατί δεν μας ενοχλεί που τη λένε Βόρειο Ήπειρο? Επειδή είναι μόνο περιοχή και όχι κράτος? Και αν αυτονομηθεί αύριο και την πούνε σχέτη ήπειρο? Δεν πρέπει από τώρα να έχουμε το νου μας?
    Ας λέγονταν και αυτοί Βορειομακεδόνες...
    Και καταντήσαμε άνθρωποι δίχως ανθρωπιά...

Σελ. 194 από 215 ΠρώτηΠρώτη ... 174184189192193194195196199204214 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας