Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 79
  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Θα ηθελα ορισμενες αποψεις/εντυπωσεις/γνωμες απο τα Asterisk & ASterisk@HOME.

    Θα το συστηνατε για εταιρικη χρηση με παραλληλη χρηση κανονικου τηλ. κεντρου ή ακομα και μονο του για μια επιχειρηση ?

    Εχω διαβασει αρκετα και εχω σηκωσει το a@home σε VM Ware για demostration και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

    **Σε σχεση με ενα κλασικο τηλ. κεντρο πχ για 10-15 εσωτερικα ειναι πιο οικονομικο για μια εταιρια/γραφειο οσο αφορα την εγκατασταση και το κοστος συντηρησης (με το Asterisk να στοιχιζει 1000€ περιπου με μια καρτα για 2 ISDN γραμμες . . .)

    ** Δεν ξερω ποσο εχει ενα απλα τηλ. κεντρο με αυτες τις απαιτησεις ουτε το κοστος συντηρησης.
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.754
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Ένα "απλό" τηλεφωνικό κέντρο όπως το λες με δυνατότητες ανάλογες του Asterisk (voicemail, IVR, κλπ) και τουλάχιστον το configuration που ζητάς στοιχίζει αρκετά έως πολύ περισσότερο.

    Το Asterisk επίσης είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο, δεν τα βρίσκεις αυτά εύκολα σε έτοιμες λύσεις.

    Από την άλλη σε μία εταιρεία (αλλά και οπουδήποτε) πολύ σημαντικό είναι τέτοια πράγματα να δουλεύουν αξιόπιστα. Το Asterisk θέλει αρκετό διάβασμα (το @Home είναι μιά εύκολη λύση, αλλά χμμμ... του κόβει τα φτερά) και ενασχόληση για να αποδόσει και προπαντώς για να μην αφήσει κανένα στα κρύα του λουτρού. Μια έτοιμη λύση από πχ την Panasonic θα εγκαθιστούνταν πολύ πιο εύκολα.

    Επιπλέον, το hardware της Digium δεν ξέρω ποιός το αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα. Για υποστήριξη στο στήσιμο/συντήρηση άστο καλύτερα... ότι είναι θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου. Αν μάλιστα όντως δεν υπάρχει αντιπρόσωπος εδώ και θα πρέπει να παραγγέλνεις από το εξωτερικό, θα πρέπει να κρατάς επιπλέον backup hardware σε περίπτωση που κάτι χαλάσει.

    Γενικά πάντως δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από πανάκριβες λύσεις. Φοβερές δυνατότητες. Αν νομίζεις ότι θα μπορέσεις να το δουλέψεις, go for it!

    -K.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Aπο οσο διαβασα το @home σε σχεση με το κανονικο δνε εχει διαφορες παρα μονο οτι το αλλο αν το στησεις απο το cvs tree εχεις τα latest patches/fixes.

    Eχω διαβασει αρκετoυς να λενε οτι το εχουν στησει σε εταιρικο περιβαλλον και δουλευει μια χαρα
    αλλα δεν λενε ποσες ωρες και τι προβληματα ειχαν μεχρι να δουλεψει . . .

    Ενα γραφειο με 2 ISDN και 10-15 IP Phones δεν πιστευω να θελει και πολλα οσο αφορα το στησιμο... Τωρα αν μιλαμε για ολοκληρωμενο Call Center,ε εκει... καλη μας τυχη
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  4. #4
    Εγγραφή
    21-12-2004
    Περιοχή
    Ανα την επικράτεια...
    Μηνύματα
    1.425
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Cisco877-SEC-K9
    SNR / Attn
    6(dB) / 36.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα (που τουλάχιστον εμένα μου έκοψε τα φτερά) είναι το hardware που δε βρήκα να αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα.
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Cisco router για τα COs (Εξωτερικές) αλλά το κόστος εκτινάσσεται.
    Πείτε όχι στα ναρκωτικά.
    Δε φτάνουν για όλους!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Βάλε το A@H.
    Τα περισσότερα στα έχει έτοιμα.
    Ο προγραμματισμός γίνεται από web περιβάλλον από όποιον υπολογιστή γουστάρεις.
    Συνέχεια βγαίνουν νέες εκδόσεις για το A@H, με πολύ περισσότερες λειτουργείες η μία από την άλλη.
    Η τελευταία έκδοση είναι η 2.8, ενώ η επόμενη σε χαρακτηριστικά θα είναι μερα με την νύχτα μάλλον.
    Αν δεν σε καλύπτουν τα έτοιμα που σου έχει το Α@Η, μπορείς να κάνεις ότι άλλο θες μόνος, σαν να είχες το σκέτο Asterisk. Μιας και το Α@H, σε διευκολύνει και για τον δικό σου προγραμματισμό.
    Για κάρτα ISDN, μπορείς να πάρεις το PCI modem της Crypto, στα 25 ευρώ περίπου.
    Έχω βάλει μια κάρτα, για 2 ISDN θα πρέπει να βάλεις 2 τέτοια modem, έχω διαβάσει ότι γίνεται αλλά στην πράξη δεν ξέρω.
    Το μειονέκτημα στην περίπτωση του modem που σου είπα είναι ότι θα πρέπει να περάσεις εσύ τους drivers τους οποίους τους βρίσκεις http://dondisperato.blogspot.com/

  6. #6
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Ένα από τα πλεονεκτήματα που έχουν οι κάρτες της Digium, είναι ότι με το που τις βάζεις αναγνωρίζονται αυτομάτως.
    Όμως η τιμής τους για ISDN είναι πάνω από 400 ευρώ περίπου έξω.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BoGe
    Όμως η τιμής τους για ISDN είναι πάνω από 400 ευρώ περίπου έξω.
    Από όσο ξέρω οι κάρτες τους είναι για isdn pra και όχι για bra. Μεγάλη διαφορά και γι’αυτό κοστίζουν όσο κοστίζουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Περιοχή
    Γουδή
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    νετφάστερ(φασ
    Το Asterisk/A@home είναι κορυφαία λύση όσον αφορά μικρά γραφεία κλπ. Θα παιδευτείς λίγο στην αρχή μέχρι να το ρυθμίσεις αλλά από εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα. Θα σου συνιστούσα το pc που θα βάλεις asterisk να μην τρέχει κάποια άλλη υπηρεσία και να αποτελείται από υποσυστήματα με δεδομένη αξιοπιστία. Τώρα για πολλά τηλεφωνήματα (πάρα πολλά εννοώ) εκεί θα πρέπει να είσαι guru και να ασχολείσαι συνεχώς με το κέντρο σου. Asterisk έχει βάλει και η altec για την υπηρεσία i-call. Οσον αφορά τις κάρτες της Digium(είναι και οι πλέον αξιόπιστες για το Asterisk), πέρα από την microbase μπορείς να τις προμηθευτείς και on line από κάποιο ευρωπαικό κατάστημα, σε χαμηλό κόστος. Αν σε προβληματίζει ή δεν θέλεις να ασχοληθείς με την όλη φάση πάρε ένα Panasonic όπως είπε και ο frap να τελειώνεις στα γρήγορα.


  9. #9
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    H αρχικη σκεψη ειναι να μπει να παιζει με ενα Avaya Definity οπου θα σηκωσει τα VoIP τηλεφωνα και 3-4.000 κλησεις τη μερα, οποτε θα ειναι καλο "σχολειο" . . .

    Μετα σκεφτηκα γιατι να μην το προωθησω και σε μικρα γραφεια με κοστος χαμηλοτερο απο ενα απλα τηλ κεντρο . . .
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paralias
    Το Asterisk/A@home είναι κορυφαία λύση όσον αφορά μικρά γραφεία...
    Γιατί όχι και στα μεγάλα;
    Ειδικά εκεί όπου οι συνδέσεις και ο αριθμός των τηλεφώνων είναι κατά πολύ πιο μεγάλος, επομένως η χρήση του κέντρου θα πρέπει να είναι όσο γίνεται και πιο απλή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paralias
    Οσον αφορά τις κάρτες της Digium(είναι και οι πλέον αξιόπιστες για το Asterisk), πέρα από την microbase μπορείς να τις προμηθευτείς και on line από κάποιο ευρωπαικό κατάστημα, σε χαμηλό κόστος.
    Οι κάρτες της Digium δεν του κάνουν, γιατί υποστηρίζουν ISDN 30κάναλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RaΝd
    Μετα σκεφτηκα γιατι να μην το προωθησω και σε μικρα γραφεια με κοστος χαμηλοτερο απο ενα απλα τηλ κεντρο . . .
    Επειδή έχει βρωμίσει η αγορά με κέντρα και μάρκες, και σε χαμηλές τιμές, ένα μικρό γραφείο, που δεν θέλει πολλά πολλά, ίσως εκεί να μην συμφέρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 04-05-06 στις 17:01. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    21.096
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    Unifi Gateway Max
    H Digium δεν έχει κάρτες για BRI (2κάναλο ISDN) ;
    Ανυπόγραφος

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Oχι. Ολες οι ψηφιακές κάρτες που έχουν παίζουν Ε1 ή Τ1 με μία έως τέσσερις τέτοιες γραμμές σε μια κάρτα (η τετραπλή βγαίνει πολύ οικονομική 4 Χ 30 = 120 γραμμές αλλά θέλεις εξαιρετικα ισχυρό υπολογιστή εαν χρειάζεται transcoding). Επίσης έχει και αναλογικες (FXS/FXO)

    Για απλές ISDN (BRI), πρέπει να παίζει μέσω του ISDN4Linux, αλλά γιαυτό δεν ξέρω περισσότερα

  13. #13
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    21.096
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    Unifi Gateway Max
    Θα πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω περισσότερο, διότι θέλω να στήσω ένα μικρό κέντρο (σε οικιακό περιβάλλον, αλλά πρέπει να είναι σταθερό) και δεν έχω καταλήξει αν αξίζει να προχωρήσω σε μια λύση μέσω Asterisk/Asterisk@home ή να πάω κατευθείαν σε αγορά έτοιμου τηλεφωνικού κέντρου από το εμπόριο.
    Ανυπόγραφος

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εαν έχεις ήδη Linux Server στημένο, τότε μπορείς να βάλεις (το κανονικό) asterisk να κάνει και αυτή την δουλειά. Εγώ στην δουλειά χρησιμοποιώ cisco routers για να μου φέρνουν τα κανάλια φωνής απο τα legace PBX..... Ξέρω , δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δουλεύει και μάλιστα πολύ καλά. Ισως για το σπίτι ναναι too much, εκτός εαν το βάλεις να σου παίζει και το VoIP για διεθνείς κλήσεις .

  15. #15
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    21.096
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    Unifi Gateway Max
    Δεν έχω στημένο server, αλλά αν πάω σε λύση asterisk θα είναι σε dedicated box. Όπως είπα και πιο πάνω θα είναι μεν σε οικιακό περιβάλλον, αλλά θα πρέπει να είναι σταθερότατο. Οι "θηλυκοί" χρήστες δεν καταλαβαίνουν από "κράσαρε ο σέρβερ και δεν έχουμε τηλέφωνο..."
    Ανυπόγραφος

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. B410P & Trixbox/Asterisk
    Από pstratos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 15:57
  2. asterisk & mobiles
    Από konenas στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-07, 09:24
  3. Δημιουργία απλού PABX με Asterisk @ HOME ( 5 γραμμές + οτε)
    Από sthomas111 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-06, 21:59
  4. Asterisk@Home (trixbox)
    Από merlin_o_magos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-06, 14:21
  5. Asterisk@home
    Από oyez στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 15:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας