Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geli manpage
    Create an encrypted provider, but use two keys: one for your girlfriend
    and one for you (so there will be no tragedy if she forgets her
    passphrase):


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thuglife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που βλέπω τα κατεβατά με πιάνει η ψυχή μου. Στο FBSD στήνεις encryption με geli(8) σε 3 - 4 εντολές, μετά λένε το BSD δύσκολο.

    Είναι να απορεί κανείς.
    Όσο είσαι στο base system, το FreeBSD είναι άπιαστο σε αυτά γιατί είναι όλα δεμένα. Μετά όμως... ports

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    ports <3, τρελή αγάπη!

    Ένα πιο user friendly binary pm / front end χρειάζεται imo, συζητάνε για ενσωμάτωση των PBI στις λίστες.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Επιτέλους! Έβγαλα άκρη!!! Καλά το home δεν το έβλεπε, γιατί είχα ξεχάσει κάτι πολύ απλό στον καινούργιο σκληρό:

    Κώδικας:
    mkdir /home
    PWNED!!!

    Θα γράψω περισσότερες λεπτομέρειες αργότερα. Μείνετε συντονισμένοι!

    ........Auto merged post: megahead13 πρόσθεσε 114 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Χμμ, μόλις παρατήρησα το εξής. Ενώ τα encrypted partitions γίνονται mounted κανονικά κατά το boot, στους file managers (πχ Krusader, Dolphin) δε φαίνονται καθόλου. Έτσι δε μπορώ να τα επιλέξω και πρέπει να ακολουθήσω την πλήρη διαδρομή (πχ /media/sdX). O Krusader δε, μου δείχνει τα ήδη mounted LUKS partitions, τα οποία αν επιλέξω μου ζητάει passphrase! Στα gtk file dialogs (πχ Firefox) φαίνονται, αλλά όπως να 'ναι. Κ*λος έχει γίνει το όλο θέμα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 20-04-10 στις 01:10. Αιτία: auto merged post
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #34
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    To arch wiki το'δες ;

    http://wiki.archlinux.org/index.php/LUKS

    (ασχετο με αυτο που ρωτας, αλλα μιας και έψαχνες για wiki documentation)
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet

  6. #36
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραίος c4lex,

    εκεί έχει και τα docs για το initramfs.

    Από όσο διάβασα το initramfs κοιτάει /etc/fstab και /etc/crypttab όταν το φτιάχνεις, για αυτό υπήρχαν όλα τα προβλήματα (δεν είναι αυτόνομο) και τα override στο grub τα κάνεις μόνο με cryptopts=.

    Τα περισσότερα που είπαμε δεν ισχύουν λοιπόν. Πρώτα φτιάχνεις τα πάντα στα etc/ και μετά το initramfs.

  7. #37
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος c4lex,

    εκεί έχει και τα docs για το initramfs.

    Από όσο διάβασα το initramfs κοιτάει /etc/fstab και /etc/crypttab όταν το φτιάχνεις, για αυτό υπήρχαν όλα τα προβλήματα (δεν είναι αυτόνομο) και τα override στο grub τα κάνεις μόνο με cryptopts=.

    Τα περισσότερα που είπαμε δεν ισχύουν λοιπόν. Πρώτα φτιάχνεις τα πάντα στα etc/ και μετά το initramfs.
    Ακριβώς! Αν είχα προσέξει το documentation στο /usr/share/doc/cryptsetup, θα είχα γλυτώσει όλο το ψάξιμο και τον κόπο από την αρχή* !!! Συνεπώς: RTFM!!! Εκεί εξηγεί πως μπορείς να έχεις και gpg encrypted keys, σε αντίθεση με αυτό που νόμιζα, ότι δηλαδή στο Debian δεν έχει υλοποιηθεί... Οπότε, τώρα το grub μου είναι έτσι:

    Κώδικας:
    kernel       /vmlinuz-2.6.33-0.slh.15-sidux-686 root=/dev/mapper/cryptroot cryptopts=target=/dev/mapper/cryptroot,source=/dev/sda3 ro quiet
    Ίσως το target=/dev/mapper/cryptroot να μη χρειάζεται, αφού ούτως ή άλλως είναι το default του Debian, αλλά το έβαλα για να είμαι καλυμμένος. Προσοχή: Εισαγωγικά ("") δε χρειάζονται στο cryptopts, όπως πρότεινε εδώ ο imitheos, γι' αυτό και μου έβγαζε λάθος όταν το δοκίμασα. Επίσης βάζοντας τα παραπάνω στα kernel boot parameters, δε χρειάζεται το αρχείο /etc/initramfs-tools/conf.d/cryptroot για να φτιαχτεί το initramfs, το οποίο μόνο προβλήματα δημιουργεί. Ή εγώ είμαι , που είναι και το πιο πιθανό...

    * c4lex ευχαριστώ για την υπόδειξη μέσω πμ!!


    Κατα τ' άλλα, σχετικά με αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ, μόλις παρατήρησα το εξής. Ενώ τα encrypted partitions γίνονται mounted κανονικά κατά το boot, στους file managers (πχ Krusader, Dolphin) δε φαίνονται καθόλου. Έτσι δε μπορώ να τα επιλέξω και πρέπει να ακολουθήσω την πλήρη διαδρομή (πχ /media/sdX). O Krusader δε, μου δείχνει τα ήδη mounted LUKS partitions, τα οποία αν επιλέξω μου ζητάει passphrase! Στα gtk file dialogs (πχ Firefox) φαίνονται, αλλά όπως να 'ναι. Κ*λος έχει γίνει το όλο θέμα!!
    Μου μύριζε Redhat η δουλειά, δηλ DeviceKit το οποίο δεν είχα εγκατεστημένο. Με το που το έβαλα voila, εμφανίστηκαν τα mounted encrypted partitions κανονικά παντού! Στο επόμενο restart όμως πάλι μια από τα ίδια, εκτός από τα gtk file dialogs! Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με αυτό το bug report: http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=561702 Επίσης, βρήκα και αυτό, αλλά είναι από πέρσι: http://forum.kde.org/viewtopic.php?f=66&t=12564 Τελος πάντων, επειδή άκρη δεν έβγαλα και επειδή δεν είναι τόσο σημαντικό πέταξα δύο symlinks μέσα στο home και ξεμπέρδεψα, γιατί βαρέθηκα να χάνω χρόνο με αηδίες.

    @gorillaki: Όχι δεν έχω usb keyboard (πρόκειται για λάπτοπ), έχω όμως usb ασύρματο ποντίκι. Δεν καταλαβαίνω όμως πως αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει το αρχικό πρόβλημα...

    @flamelab: Κοίταζα και από το ArchWiki και από GentooWiki τα σχετικά με LUKS. Το θέμα είναι ότι κάθε διανομή κάνει τα δικά της με το initramfs και τα kernel boot parameters στο grub.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gelimanpage
    Create an encrypted provider, but use two keys: one for your girlfriend
    and one for you (so there will be no tragedy if she forgets her
    passphrase):
    Από GentooWiki:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GentooWiki
    Now let's talk about what encrypting your system won't protect you against:
    Someone wiping out your disk(s).
    Someone breaking into your system from your network (internet).
    Someone steals your computer when it's on (notebook OR desktop). (1)
    Someone plants a hardware keylogger when you're sleeping. (2)
    Someone tortures you to death to get the passphrase. (3)
    (1) - Authorities have a tool that allows them to extract a desktop/server from a running environment while not disrupting power. Two ways to deal with this are: a) Rebooting the system automatically when a paired bluetooth device is lost, or b) rebooting when the network is disconnected
    (2) - If you use a keyfile on a removable media(USB-stick) this doesn't quite apply to you anymore.
    (3) - More about this on the next section.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #38
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ίσως το target=/dev/mapper/cryptroot να μη χρειάζεται, αφού ούτως ή άλλως είναι το default του Debian, αλλά το έβαλα για να είμαι καλυμμένος. Προσοχή: Εισαγωγικά ("") δε χρειάζονται στο cryptopts, όπως πρότεινε εδώ ο imitheos, γι' αυτό και μου έβγαζε λάθος όταν το δοκίμασα. Επίσης βάζοντας τα παραπάνω στα kernel boot parameters, δε χρειάζεται το αρχείο /etc/initramfs-tools/conf.d/cryptroot για να φτιαχτεί το initramfs, το οποίο μόνο προβλήματα δημιουργεί. Ή εγώ είμαι , που είναι και το πιο πιθανό..
    Αυτό που λένε τα debian docs είναι ότι το cryptops χρειάζεται μόνο αμα δεν έχεις φτιάξει σωστό initramfs (ή σε περίπτωση recovery κλπ). Άρα πέτα όλα τα cryptops από grub και φτιάξε ένα initramfs όπως το λένε οι οδηγίες.

    Εκτός και άμα βαρέθηκες , έτσι μην πειράζεις τίποτα τώρα που δουλεύουν.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός και άμα βαρέθηκες , έτσι μην πειράζεις τίποτα τώρα που δουλεύουν.
    Πώς το κατάλαβες;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #40
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GentooWiki
    Now let's talk about what encrypting your system won't protect you against:
    Someone wiping out your disk(s).
    Ένα από τα καλά του LUKS μάλιστα είναι πως μπορείς να κάνεις wipe ένα σκληρό σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο. Ο μόνος τρόπος για ανάκτηση μετά από αυτό θα είναι bruteforce attack στο raw partition το οποίο φυσικά δεν είναι κρυπτογραφημένο με το «κλειδάκι» σου αλλά με το υψίστης ασφαλείας κωδικό που φτιάχνει το LUKS...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  11. #41
    Εγγραφή
    16-09-2009
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΩ ΓΩΝΙΑ
    Router
    Level One WBR-6601
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @gorillaki: Όχι δεν έχω usb keyboard (πρόκειται για λάπτοπ), έχω όμως usb ασύρματο ποντίκι. Δεν καταλαβαίνω όμως πως αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει το αρχικό πρόβλημα...
    Εγώ έχω, και για να μπουτάρει το σύστημα πρέπει στα HOOKS του κέρνελα να περνάω το usbinput πριν από το encrypt, ενώ επιπλέον όταν μπουτάρει το σύστημα, κολλάει μετά την αναγνώριση της τελευταίας USB συσκευής, και για να προχωρήσει ζητώντας τα διαπιστευτήρια του LUKS θα πρέπει να πατήσω enter στο πληκτρολόγιο- αλλοιώς, μένει εκεί στον αιώνα τον άπαντα...

  12. #42
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    * c4lex ευχαριστώ για την υπόδειξη μέσω πμ!!
    No problem και sorry που δεν είδα το thread νωρίτερα.

    Πόσταρα το screenshot απλά να τονίσω το directory. Σύμφωνα με το linux filesystem hierarchy, στο /usr/share/doc (και /usr/doc) μπαίνει πάντα το documentation των πακέτων που χρειάζονται πέρα από τα man pages και ισχύει σε όλες τις διανομές που ακολουθούν το LFH (στο gobolinux δεν έχω ιδέα τι γίνεται..).

    /usr/share/doc
    Location of package specific documentation files. These directories often contain useful information
    that might not be in the man pages. They may also contain templates and configuration files for
    certain utilities making configuration that much easier.
    Και είναι πάντα τίγκα σε τέτοια διαμάντια σαν αυτά που υποδείξατε με τον βασανισμό και το έτερον ήμισυ. xD

  13. #43
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πόσταρα το screenshot απλά να τονίσω το directory. Σύμφωνα με το linux filesystem hierarchy, στο /usr/share/doc (και /usr/doc) μπαίνει πάντα το documentation των πακέτων που χρειάζονται πέρα από τα man pages και ισχύει σε όλες τις διανομές που ακολουθούν το LFH (στο gobolinux δεν έχω ιδέα τι γίνεται..).
    Εγώ έψαχνα μέσα στο /usr/share/doc/initramfs-tools για αυτό απογοητεύτηκα .

  14. #44
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorillaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω, και για να μπουτάρει το σύστημα πρέπει στα HOOKS του κέρνελα να περνάω το usbinput πριν από το encrypt, ενώ επιπλέον όταν μπουτάρει το σύστημα, κολλάει μετά την αναγνώριση της τελευταίας USB συσκευής, και για να προχωρήσει ζητώντας τα διαπιστευτήρια του LUKS θα πρέπει να πατήσω enter στο πληκτρολόγιο- αλλοιώς, μένει εκεί στον αιώνα τον άπαντα...
    Βάλε Gentoo να βρεις την υγεία σου!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #45
    Εγγραφή
    16-09-2009
    Μηνύματα
    1.004
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΩ ΓΩΝΙΑ
    Router
    Level One WBR-6601
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε Gentoo να βρεις την υγεία σου!
    Μα... δεν το κάνει συστηματικά. Μόνο στο desktop, που έχει ασύρματο πληκτροπόντικα, και μόνο μετά την αναβάθμιση σε 64-bit. Σε 32μπιτο δούλευε τζιτζί.
    Στο λάπτοπ, που τρέχει Arch 32-bit με το ενσωματωμένο keyboard και touchpad, δε χρειάζεται τίποτε απολύτως- μπουτάρει σε χρόνο dt.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με partition
    Από felix7 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-09, 14:01
  2. προβλημα με partition
    Από merk στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-09, 14:41
  3. Προβλημα με partition
    Από Panos83 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-08, 22:35
  4. Προβλημα με Partition Magic
    Από dantouan στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-07, 19:28
  5. Πρόβλημα με το Partition Magic 7
    Από Anarki στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-04, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας