Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 53
  1. #16
    παρε καινουρια και τοποθετησετα μονος επανω στα παλια πλακακια δεν ειναι τπτ απλα στρωνεις την κολλα και τοποθετεις τα πλακακια θα βαλεισ και τουσ σταυρους για τους αρμους και θα τα πατισεις απο πανω πχ με μια σανιδα για να ειναι ισια. αν πιανουν τα χερια σου και νομιζεις πος 8α τα καταφερεις καντο....

  2. #17
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Κι εμένα πολλά μου φαίνονται.. 15/τετραγωνικό μου είχαν ζητήσει για τοποθέτηση, το ξύλωμα έχει τόσο φόρτο παραπάνω που να καταλήγει σε σχεδόν 40/τετραγωνικό ? (γιατί τόσο βγαίνει για αυτά που λες..).Που δε συζητάμε ότι για μεγάλη δουλειά που μου κάναν σε ταράτσα,εκεί πήγε 8-9 το τετραγωνικό και έχει βγει άψογο το στρώσιμο, ρίχνει καρέκλες από βροχή για 2-3 μέρες και μέσα σε λίγη ώρα από όταν σταματάει δεν υπάρχει νερό πουθενά..
    Όντως μπορεί να μην είναι η πιο απλή δουλειά.. αλλά 1000 ευρώ για 3 μέρες, ακροβατικό είναι!

  3. #18
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις γνώμες σας.

    Θα τα έβαζα μόνος μου, αλλά έχω πρόβλημα με τη μέση μου και δεν θέλω να την επιβαρύνω και γενικά τα χέρια μου δεν πιάνουν σε χοντροδουλειές (ηλεκτρολογικά τα φτιάχνω μια χαρά) οπότε τις αποφεύγω.

    Οι τιμές που παίζουν στην αγορά είναι 12 με 15 € το τ.μ. για δάπεδο, 17 για τοίχο (αυτό το υποθέτω), αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει. Άρα στην ακριβότερη περίπτωση, η τοποθέτηση είναι 520 €, άντε 600 €.

    Δικαιολογεί το ξήλωμα των παλιών και η μεταφορά των μπάζων τα επιπλέον 500 € ? Μάλλον ο πλακάς μου ψάχνει για κορόιδο ή υπολογίζει μεροκάματα νευροχειρούργου με μετεκπαίδευση στη NASA. Θα τον παζαρέψω για 700€ ~ 800€. Πως τ' ακούτε το ποσό αυτό ?

    Τι ποσοστό ΦΠΑ χρεώνουν για τέτοιες δουλειές ?
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  4. #19
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    για τις τιμες σωστα τα λες και αυτες παιζουν για τη δουλεια που θες

    Για το ΦΠΑ.....θα δυσκολευτεις

  5. #20
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω ότι με την κρίση στην οικοδομή, πλεον δεν υπάρχουν δουλειές, λογικά πρέπει να πέσουν και τα θεικά μεροκάματα που ζητάνε κάποιοι. Οπως επίσης και τα ραντεβού, τώρα θα ρθώ, όχι τώρα θα ρθώ και πάει λέγοντας... Αν δεν έχουν πέσει ήδη, θα πέσουν σίγουρα. Για 3 μέρες δουλειά ένα χιλιάρικο; Ναι ξέρω έχει χαμαλίκι, αλλά προσωπικά προτιμώ να τα βγάλω μόνος μου, παίρνοντας 3 μέρες άδεια απο την δουλειά παρα να πληρώσω τόσα, επειδή λέει είναι χαμαλίκι... Να μεταφέρεις μπάζα πλακάκια 20 τμ; Αλλοι δουλεύουν ένα μήνα για ένα χιλιάρικο... όχι 3 μέρες... (3 μέρες ένα χιλιάρικο, σε ένα μήνα, με 23 εργάσιμες, 7600 ευρώ! )
    .

    Έτσι είναι. Οι έλληνες είμαστε αιρστοκράτες και δεν θέλουμε να μάθουμε ούτε βίδα να βιδώνουμε. ΟΚ αν έχεις πρόβλημα με τη μέση τι να κάνεις θα τα σκάσεις τα ευρώπουλα, αλλά εδώ έχω δει κόσμο να φωνάζει ηλεκτρολόγο για να του σηκώσει την ασφάλεια από τον πίνακα!!!!!

  6. #21
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Μηνύματα
    523
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    19107 /1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    D Link 2740B
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Έτσι είναι. Οι έλληνες είμαστε αιρστοκράτες και δεν θέλουμε να μάθουμε ούτε βίδα να βιδώνουμε. ΟΚ αν έχεις πρόβλημα με τη μέση τι να κάνεις θα τα σκάσεις τα ευρώπουλα, αλλά εδώ έχω δει κόσμο να φωνάζει ηλεκτρολόγο για να του σηκώσει την ασφάλεια από τον πίνακα!!!!!
    Από το να το παίζουν ξερόλες καλύτερα να τα σκάνε τα ευρώπουλα γιατί στο τέλος πιο φθηνά θα τους έρθει...

  7. #22
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Έτσι είναι. Οι Ελληνες είμαστε αριστοκράτες και δεν θέλουμε να μάθουμε ούτε βίδα να βιδώνουμε. ΟΚ αν έχεις πρόβλημα με τη μέση τι να κάνεις θα τα σκάσεις τα ευρώπουλα, αλλά εδώ έχω δει κόσμο να φωνάζει ηλεκτρολόγο για να του σηκώσει την ασφάλεια από τον πίνακα!!!!!
    Έχεις δίκιο. Βέβαια υπάρχει μια γραμμή που χωρίζει τι μπορεί κανείς να κάνει μόνος του και τι όχι. Τι πιθανότητες επιτυχίας δίνεις σε κάποιον που θα κολλήσει πλακάκια για πρώτη φορά στη ζωή του, σε χώρο στον οποίο περνά ένα μεγάλο μέρος της ζωής του (άρα η κάθε κακοτεχνία θα του σπάσει τα νεύρα) ? Τα πλακάκια και τα σοβατίσματα είναι για μένα πράγματα για μάστορες.

    Ας μη ξεχνάμε επίσης ότι οι καλοί μάστορες μεταφέρουν τεχνογνωσία ετών και ξέρουν "μυστικά" της τέχνης που δεν μαθαίνονται από βίντεο στο youtube. Τα youtube, "do it yourself" βέβαια βοηθάνε στο να ελέγξεις τη ποιότητα της δουλειά που κάνει ο μάστορας.

    Υπάρχουν βέβαια και κάτι ουρανοκατέβατοι οι οποίοι όχι μόνο δεν ξέρουν τίποτα, αλλά κάνουν και ζημιές (αν δεν δεις ψυκτικό να αποσυναρμολογεί κλιματιστικό με σφυρί, δεν έχεις δει τίποτα) μαθαίνοντας στου Κασίδη το κεφάλι. Ας μην θεωρητικολογήσω άλλο για σήμερα
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω ότι με την κρίση στην οικοδομή, πλεον δεν υπάρχουν δουλειές, λογικά πρέπει να πέσουν και τα θεικά μεροκάματα που ζητάνε κάποιοι. Οπως επίσης και τα ραντεβού, τώρα θα ρθώ, όχι τώρα θα ρθώ και πάει λέγοντας... Αν δεν έχουν πέσει ήδη, θα πέσουν σίγουρα. Για 3 μέρες δουλειά ένα χιλιάρικο; Ναι ξέρω έχει χαμαλίκι, αλλά προσωπικά προτιμώ να τα βγάλω μόνος μου, παίρνοντας 3 μέρες άδεια απο την δουλειά παρα να πληρώσω τόσα, επειδή λέει είναι χαμαλίκι... Να μεταφέρεις μπάζα πλακάκια 20 τμ; Αλλοι δουλεύουν ένα μήνα για ένα χιλιάρικο... όχι 3 μέρες... (3 μέρες ένα χιλιάρικο, σε ένα μήνα, με 23 εργάσιμες, 7600 ευρώ! )
    Εεε γιατί δεν το κάνεις;

    ΥΓ, μόλις πριν απο 2 βδομάδες τελειώσαμε την τουαλέτα στο σπίτι, μόνοι μας (μας πήρε κοντά στον 1 μήνα, ψάχναμε για μπάνιο και τουαλέτα σε συγγενείς και φίλους )
    Δεν θα το ξανακάνω

  9. #24
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Ηδη τις περισσότερες δουλειές επισκευές στο σπίτι που έχουν προκύψει τα τελευταία χρόνια τις κάνω μόνος μου, άλλες με τον πατέρα μου. Μόνο μια φορά φώναξα υδραυλικό και άλλες δυο συντηρητή καλοριφέρ. Στο βάψιμο έχω γινει επαγγελματίας, έχω κάνει τεχνοτροπίες που μαστόροι ζητούσαν τα χιλιάρικα σαν ναταν σπόρια. Οτι μπορω να το κάνω, θα το κάνω...

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηδη τις περισσότερες δουλειές επισκευές στο σπίτι που έχουν προκύψει τα τελευταία χρόνια τις κάνω μόνος μου, άλλες με τον πατέρα μου. Μόνο μια φορά φώναξα υδραυλικό και άλλες δυο συντηρητή καλοριφέρ. Στο βάψιμο έχω γινει επαγγελματίας, έχω κάνει τεχνοτροπίες που μαστόροι ζητούσαν τα χιλιάρικα σαν ναταν σπόρια. Οτι μπορω να το κάνω, θα το κάνω...

    Μα αυτό λέω, μάλιστα ο πατέρας μου είναι παλιός μάστορας για πλακάκια, τελικά το κάναμε, άλλα μας έφαγε πολύ χρόνο, σίγουρα αν είχαμε όλοι μια βδομάδα άδεια θα ήταν καλύτερα (ποιο γρήγορα) άλλα δεν είχαμε.

    το θέμα είναι αν έχεις τον χρόνο, αν έχεις τις γνώσεις να το κάνεις και πόσο χρόνο θα σου πάρει να το κάνεις

  11. #26
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    H εξίσωση είναι πολύ απλή. Πόσο σου ζητάνε μαστορικά, σε πόσες μέρες το κάνουν, σε πόσες μέρες το κάνεις μόνος σου, και πόσο κοστίζει η δική σου μέρα. Υποθέτοντας ότι θα κάνεις διπλάσιο χρόνο απο τους μαστόρους, θέλει πχ 6 μέρες για σένα (3 γιαυτούς); Σου ζητάει 1000 ευρώ; (δηλαδή στις έξι μέρες αντιστοιχεί 166 ευρώ την μέρα. Εαν βγάζεις πάνω απο τα μισά απο την δουλειά σου, άστο να το κάνουν οι μάστορες. Εαν όμως βγάζεις λιγότερα απο 80 ευρώ, τότε αξίζει να το κάνεις μόνος σου (εφόσον πιάνουν τα χέρια σου).

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εξίσωση είναι πολύ απλή. Πόσο σου ζητάνε μαστορικά, σε πόσες μέρες το κάνουν, σε πόσες μέρες το κάνεις μόνος σου, και πόσο κοστίζει η δική σου μέρα. Υποθέτοντας ότι θα κάνεις διπλάσιο χρόνο απο τους μαστόρους, θέλει πχ 6 μέρες για σένα (3 γιαυτούς); Σου ζητάει 1000 ευρώ; (δηλαδή στις έξι μέρες αντιστοιχεί 166 ευρώ την μέρα. Εαν βγάζεις πάνω απο τα μισά απο την δουλειά σου, άστο να το κάνουν οι μάστορες. Εαν όμως βγάζεις λιγότερα απο 80 ευρώ, τότε αξίζει να το κάνεις μόνος σου (εφόσον πιάνουν τα χέρια σου).
    Μπα καλά θα ήταν να μπορούσα να το κάνω σε 6 μέρες, μιλάμε για μήνα, 1 μήνα χωρίς μπάνιο στο σπίτι (γιατί πρέπει να το βάλεις και αυτό)
    Αν μου πει λοιπόν 3 μέρες χαλαρά θα του πω κάνε το

    Ακόμα πόσα άτομα θα είναι αυτοί; γιατί αν είναι 4 άτομα μιλάμε για πολύ λιγότερα χρήματα αν άτομο.

    Εσύ πόσο θα χρέωνες την ώρα σε κάποιον πελάτη;

  13. #28
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν με ενδιαφέρει πόσα άτομα ειναι, αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κόστος του εργου ανα ημέρα, για τον εκτιμώμενο αριθμό ημερών που θα χρειαστεί να το κάνω εγώ, σε σχεση με τις ημερήσιες αποδοχές μου. Μπορεί αυτοί ναναι συνεργείο 50 ατόμων και να το κάνουν σε 5 ώρες (λέμε τώρα), και εγώ σε ένα μήνα, αλλά να μου ζητάνε για το έργο αυτό 10,000 ευρώ! Ε όχι, θα το κάνω σε ένα μήνα μόνος μου, και ας πάρω και άδεια άνευ αποδοχών.

  14. #29
    Εγγραφή
    08-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16785/1023
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @anon

    το ισοπεδωσες μεχρι εκει που δε παει.σε δικαιολογω μεχρι καποιο σημειο,ειμαστε σε στενες οικοναμικα μερες,αλλα οχι κ να διαιρεις τι τιμη με τις εργασιμες μερες.καθε δουλεια-τεχνη ειναι απαιτητικη,τα πλακακια και η οικοδομη γενικοτερα εχουν τις αναλογες απαιτησεις.γιαυτο ο ελληνας σταματησε να δουλευει οικοδομη,ειναι χειρονακτικη εργασια που σημαινει σωματικη κουραση(για να μην το πω αλλιως).καλομαθαμε πλεον αλλα να μην ισοπεδωνουμε τα πραγματα.
    Αραγε θα θυμάται κάποιος το όνομά μας?Tης ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια?Τα πάθη μας,τις λύπες,τα δεινά μας?Αραγε υπήρξαμε ποτέ?Στα όνειρά μας...

  15. #30
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Μηνύματα
    523
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    19107 /1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    D Link 2740B
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από syllom Εμφάνιση μηνυμάτων
    @anon

    το ισοπεδωσες μεχρι εκει που δε παει.σε δικαιολογω μεχρι καποιο σημειο,ειμαστε σε στενες οικοναμικα μερες,αλλα οχι κ να διαιρεις τι τιμη με τις εργασιμες μερες.καθε δουλεια-τεχνη ειναι απαιτητικη,τα πλακακια και η οικοδομη γενικοτερα εχουν τις αναλογες απαιτησεις.γιαυτο ο ελληνας σταματησε να δουλευει οικοδομη,ειναι χειρονακτικη εργασια που σημαινει σωματικη κουραση(για να μην το πω αλλιως).καλομαθαμε πλεον αλλα να μην ισοπεδωνουμε τα πραγματα.
    +1

    Όπως επίσης άλλο μεροκάματο είναι του μάστορα και άλλο του εργάτη....καθώς και η κάθε δουλειά έχει και ξεχωριστό συντελεστή δυσκολίας (πράγμα το οποίο το καθορίζουν πολλοί παράγοντες)... τέτοιες δουλειές καλό είναι να γίνονται πριν μπει η άνοιξη για πιο εύκολη ανεύρεση συνεργείων και καλύτερο παζάρι... όσο "ανοίγει" ο καιρός τόσο "ανοίγουν" και οι δουλειές....

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακάκια - που θα βρω το ίδιο σχέδιο?
    Από bikey77 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 11:26
  2. Γνώμες για τιμή Η/Υ
    Από biozweistein22 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-09, 11:22
  3. πλακακια
    Από frnk στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-09, 13:56
  4. ερώτηση για τιμή σε λογαριασμό
    Από cypherth στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 10:55
  5. Περί PSTN φίλτρου & φοράς τοποθέτησης
    Από Patentman στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 17:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας