Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Η άνοδος του mac είναι καλή για το Linux για το απλούστατο λόγο ότι:
    Μια εφαρμογή μπορεί να γραφεί για να παίζει με την μία και σε mac και
    σε Linux και γενικότερα έχουν αρκετά μεγάλη συγγένεια στο development.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι ήξερε ο Ballmer και τον λοιδωρούσαν όταν έλεγε πως δεν μας απασχολεί σαν αντίπαλος η πλατφόρμα του Linux, αλλά πρώτος μας αντίπαλος είναι η πλατφόρμες της Apple.
    Αν αναφέρεσαι σ' αυτό το ανάποδο ισχυρίστηκε (και ισχύει).

    Όλοι οι φίλοι μου με MacOSX είναι τρισ-ευτιχισμένοι, αλλά πρώτα πέρασαν μία βόλτα από ubuntu. Επίσης εδώ και 6 μήνες μου έρχονται φίλοι από το πουθενά και μου λένε: «κοίτα τί εύκολο, έβαλα Linux στο flashάκι χωρίς drivers [παθαίνουν ένα σοκ μ' αυτό] με κύβο στο γραφικό περιβάλλον» (μου το δείχνουν σε netbook που είχε Win7... starter).

    Το γράφημα (του Ballmer) αναδυκνείει (αν είναι αληθινό) ότι η Apple ξοδεύει δυσανάλογα R&D προς τα πάνω (αυτό είναι καλό αν είναι αλήθεια).

    Πάντως προτιμώ να συνεργάζομαι με Mac Users και όχι με Windows. Για κάποιο λόγο (γιατί άραγε ) «συνενοούμαστε» ευκολότερα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #33
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αναφέρεσαι σ' αυτό το ανάποδο ισχυρίστηκε (και ισχύει).

    Όλοι οι φίλοι μου με MacOSX είναι τρισ-ευτιχισμένοι, αλλά πρώτα πέρασαν μία βόλτα από ubuntu. Επίσης εδώ και 6 μήνες μου έρχονται φίλοι από το πουθενά και μου λένε: «κοίτα τί εύκολο, έβαλα Linux στο flashάκι χωρίς drivers [παθαίνουν ένα σοκ μ' αυτό] με κύβο στο γραφικό περιβάλλον» (μου το δείχνουν σε netbook που είχε Win7... starter).

    Το γράφημα (του Ballmer) αναδυκνείει (αν είναι αληθινό) ότι η Apple ξοδεύει δυσανάλογα R&D προς τα πάνω (αυτό είναι καλό αν είναι αλήθεια).

    Πάντως προτιμώ να συνεργάζομαι με Mac Users και όχι με Windows. Για κάποιο λόγο (γιατί άραγε ) «συνενοούμαστε» ευκολότερα.
    Δεν θες την γνώμη μου για τους φίλους μου που έχουν mac σχετικά με τις γνώσεις τους. Δεν θες να μάθεις τι τραβάω να εξηγώ τα βασικά ( και αφού έχουν κάνει μία ώρα μάθημα με κάποιον Mac genius - o θεός να τον κάνει- ) Έτυχες σε παλικάρια, και σε κλασσικούς wow effect, το Linux το έστησα για να δω τον κύβο, και όχι π.χ. το γεγονός ότι βρήκε oob τους drivers. Κλασσικά εικονογραφημένα.

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα mac. Ούτε με τους χρήστες του. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Linux users. Συνεργάζομαι με όλους.
    Μόλις δω τίποτε "ένα μήλο την ημέρα τα παράθυρα κάνει πέρα" ή "M$ suckz, Linux RuLeZz" τελείωσε το πανηγύρι, τα βγάζουν πέρα μόνοι τους, ή τους δίνω να καταλάβουν πως δεν θα αγχωθώ. Και φυσικά δεν συνενοούμαι.

    Ο Ballmer έχει αναφέρει πολλά, κάθε παρουσίαση και ένα διαφορετικό, αλλά αν παρακολουθώ λίγο παραπάνω την εταιρία αυτή, θα σου τονίσω πως πρώτος τους αντίπαλος είναι η Apple και η Google. Για το Linux παραμένουν σταθεροί στην πολιτική τους.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άνοδος του mac είναι καλή για το Linux για το απλούστατο λόγο ότι:
    Μια εφαρμογή μπορεί να γραφεί για να παίζει με την μία και σε mac και
    σε Linux και γενικότερα έχουν αρκετά μεγάλη συγγένεια στο development.
    Oχι, μπορεί να'χουν παρόμοια φιλοσοφία, αλλά από εκεί και περα, καμία σχέση. Ιδίως εαν θες Cocoa interface (native OSX interface), πρεπει να ξέρεις και ObjC, τα OSX apis για ήχο/opengl/plists, να δεις εαν υποστηριζεται η εφαρμογη απο Darwin, να εγκαταστησεις X11, και πολλα αλλα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Ενδιαφέρον που κάθε χρόνο ο Ballmer αλλάζει προτεραιότητες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θες την γνώμη μου για τους φίλους μου που έχουν mac σχετικά με τις γνώσεις τους. Δεν θες να μάθεις τι τραβάω να εξηγώ τα βασικά ( και αφού έχουν κάνει μία ώρα μάθημα με κάποιον Mac genius - o θεός να τον κάνει- ) Έτυχες σε παλικάρια, και σε κλασσικούς wow effect, το Linux το έστησα για να δω τον κύβο, και όχι π.χ. το γεγονός ότι βρήκε oob τους drivers. Κλασσικά εικονογραφημένα.
    Επειδή ήμουν ακριβής και παραποίησες:

    1. Δεν το έστησαν, το έτρεξαν από usb. Αν το στήνανε θα ψάχνανε για drivers.
    2. Δεν το έβαλαν για τον κύβο, ήταν περίεργοι. Είναι ανθρώπινη ιδιότητα. Η πρώτη τους κουβέντα είναι πως είναι εύκολο, επειδή βαρέθηκα τα μαϊμουδίσματα, τους είπα ότι είναι δύσκολο το Linux και να μείνουν στα Windows. Ε, αυτοί κάνουν το ανάποδο.
    3. Μιά χαρά κάνουν την ΔΟΥΛΕΙΑ τους οι Mac users και ας είναι άσχετοι*. Αυτή είναι η δουλειά της ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ. Όταν ο safari ανοίγει πριν σηκώσεις το δάχτυλό σου είναι νίκη από τα αποδυτήρια.
    4. Όλοι οι Windows users που έχουν μείνει στον περίγυρό μου παίζουν... παιχνίδια
    5. «Σχετικός» γίνεσαι όταν έχεις προβλήματα.

    * Τέτοιο ρατσισμό δεν τον κατάλαβα ποτέ. Οι άσχετοι διαλέγουν Mac και οι σχετικοί Windows. Η τηλεόρασή μου τρέχει Linux αλλά ξέρω μόνο το τηλεχειρηστήριο να λειτουργώ, α.. και δεν ξέρω το PlayStation τί ζόρια τραβάει. Βάλε και εμένα στους άσχετους

    Συγγνώμη που ασχολήθηκα με την ανίατη ασθένεια, το μετάνοιωσα και δεν θα συνεχίσω.

    Περί διαφορών: φαντάζομαι αυτό παίζει και σε windows by default αλλάζοντας 4 γραμμές. Το ίδιο και το cups.

    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    
    # figure out the absolute path to the script being run a bit
    # non-obvious, the ${0%/*} pulls the path out of $0, cd's into the
    # specified directory, then uses $PWD to figure out where that
    # directory lives - and all this in a subshell, so we don't affect
    # $PWD
    
    STEAMROOT=$(cd "${0%/*}" && echo $PWD)
    
    #determine platform
    UNAME=`uname`
    if [ "$UNAME" == "Darwin" ]; then
       PLATFORM=osx32
       # prepend our lib path to LD_LIBRARY_PATH
       export DYLD_LIBRARY_PATH="${STEAMROOT}"/${PLATFORM}:$DYLD_LIBRARY_PATH
    elif [ "$UNAME" == "Linux" ]; then
       PLATFORM=linux32
       # prepend our lib path to LD_LIBRARY_PATH
       export LD_LIBRARY_PATH="${STEAMROOT}"/${PLATFORM}:$LD_LIBRARY_PATH
    fi
    
    if [ -z $STEAMEXE ]; then
      STEAMEXE=steam
    fi
    
    ulimit -n 2048
    
    # and launch steam
    cd "$STEAMROOT"
    
    STATUS=42
    while [ $STATUS -eq 42 ]; do
            ${DEBUGGER} "${STEAMROOT}"/${PLATFORM}/${STEAMEXE} $@
            STATUS=$?
            # are we running osx?
            if [ $STATUS -eq 42 -a ${PLATFORM} == "osx32" -a -f Info.plist ]; then
                    # are we running from in a bundle?
                    exec open "${STEAMROOT}"/../..
            fi
    done
    exit $STATUS
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 23-04-10 στις 02:56. Αιτία: auto merged post
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  6. #36
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Καμιά δουλειά τους δεν κάνουν καλά, όταν δεν μπορούν να δουν ένα Xvid oob, αφού σου αρέσουν παραδείγματα.
    Εκεί να δεις γκολ από τα αποδυτήρια.

    Ψάχνουν.... ψάχνουν... VLC ( ότι θυμούνται από Windows ).
    Κρίμα που το QuicktimeX δεν παίζει.
    Ψάχνουν...ψάχνουν... με ρωτούν. Τους λέω : Perian, η μπάντα που παίζει τα πάντα.
    Το βάζουν. Την άλλη μέρα πόστ στο FB : ένα μήλο την ημέρα τα Windows κάνει πέρα.

    Ιδέα δεν έχουν τι είναι πίσω από το Perian ( FFmpeg ). Να τους το χαλάσω. Όχι δα.

    Για τα λεγόμενά σου. Σιγά την μαγκιά να στήσεις/τρέξεις Linux σε USB. Εδώ υπάρχει και με 3 κλικ από τα Windows. Unetbootin ας πούμε.
    Δεύτερο είπα ότι είναι δύσκολο το Linux ; Μπορεί να τους αρέσει. Που ξέρεις, μπορεί να ξηλώσουν και το OSX για χάρη του.

    Οι Windows users, είναι το 95% των χρηστών. Θα βρεις κάθε καρυδιάς καρύδι.
    Και συνδιαλέγονται χωρίς bash.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #37
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που ασχολήθηκα με την ανίατη ασθένεια, το μετάνοιωσα και δεν θα συνεχίσω.
    Δεν έγραψα για μαγκιά, είναι κάποια τέχνη να παραποιείς τα γραφόμενα;

    Για τα υπόλοιπα: είναι μάταιο. Είναι αυτονόητο πως στα windows ήξερες το vlc* (και πως να βάλεις drivers, κ.λ.π., κ.λ.π.). Συγγνώμη που μπερδεύτηκα δεν το ξανακάνω.

    * hint: έγραψα για ΔΟΥΛΕΙΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 23-04-10 στις 10:25.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θες την γνώμη μου για τους φίλους μου που έχουν mac σχετικά με τις γνώσεις τους. Δεν θες να μάθεις τι τραβάω να εξηγώ τα βασικά ( και αφού έχουν κάνει μία ώρα μάθημα με κάποιον Mac genius - o θεός να τον κάνει- )
    http://www.youtube.com/watch?v=piq3vmhQ-LU

    :O

    Actually, αυτοί που έχουν mac στην αμερική τείνουν να είναι μικρής ηλικίας, φοιτητές, highly educated. Το ίδιο φυσικά και οι linux users. Παρόλα αυτά, η συσχέτιση επιλογής OS με μόρφωση είναι μάλλον άστοχο από μόνο του.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα mac. Ούτε με τους χρήστες του. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Linux users. Συνεργάζομαι με όλους.
    Μια τέτοια αντικειμενική στάση θα ήταν θαυμάσια. Αλλά θα περίμενε κανείς που έχει μια τέτοια στάση να είναι σθεναρά υπέρ των open standards. Γι' αυτό πολλές φορές μου κάνει εντύπωση αυτή η στάση που κρατούν αυτοί που... παρακολουθούν λίγο περισσότερο την microsoft.

    Άλλες εταιρείες βέβαια είναι τέρμα υπέρ των standards και OS agnostic:

    http://www.youtube.com/watch?v=Ft4GLkgLjcU


  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άνοδος του mac είναι καλή για το Linux για το απλούστατο λόγο ότι:
    Μια εφαρμογή μπορεί να γραφεί για να παίζει με την μία και σε mac και
    σε Linux και γενικότερα έχουν αρκετά μεγάλη συγγένεια στο development.
    Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο, σίγουρα όλα τα POSIX λειτουργικά είναι κοντά αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι σαν να προσπαθείς να τρέξεις KDE app χωρίς QT.

    Αν λάβεις υπόψιν και το trend της Apple στο iphone που απαγορεύει να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε non native tool για development τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο.

    Το καλό είναι ότι θα δούμε να ανεβαίνουν open / cross platform τεχνολογίες όπως το OpenGL etc στο μέλλον.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  10. #40
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια τέτοια αντικειμενική στάση θα ήταν θαυμάσια. Αλλά θα περίμενε κανείς που έχει μια τέτοια στάση να είναι σθεναρά υπέρ των open standards. Γι' αυτό πολλές φορές μου κάνει εντύπωση αυτή η στάση που κρατούν αυτοί που... παρακολουθούν λίγο περισσότερο την microsoft.

    Άλλες εταιρείες βέβαια είναι τέρμα υπέρ των standards και OS agnostic:

    http://www.youtube.com/watch?v=Ft4GLkgLjcU

    Δεν είμαι υπέρ του open-source επειδή είναι open-source λες και πρόκειται για κάποιο κόμμα ή κάτι ηθικό. Δεν είμαι καν Developer. Αν κάνω την δουλειά μου με κάτι που αξίζει τα λεφτά του και closed source να είναι θα το επιβραβεύσω, όπως και τον Developer πάλι.
    Παρόλα αυτά μόλις βρω κάτι που με βολεύει και είναι open-source το υιοθετώ έναντι proprietary.
    Το θέμα σου είναι το τι προτιμήσεις έχω εγώ σε αυτό το θέμα ;

    Όσο για τις γενικότητες "actually όσοι έχουν ρόδες είναι πατίνια" κάτω από την στατιστική έρευνα του c4lex (TM) δεν έχω να πω τίποτε. Καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο. Η γνώμη μου παραμένει η ίδια. Στο γενικό σύνολο οι mac users κάνουν την δουλειά τους με αυτά τα λίγα που έχουν και δεν μπλέκουν παραπάνω. Και ΚΑΛΑ κάνουν. Δεν με ενοχλεί.

    Με ενοχλεί το "Ακόμη δεν βάλατε μυαλό να βάλετε mac ;" και λοιπά στερεότυπα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #41
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι υπέρ του open-source επειδή είναι open-source λες και πρόκειται για κάποιο κόμμα ή κάτι ηθικό. Δεν είμαι καν Developer. Αν κάνω την δουλειά μου με κάτι που αξίζει τα λεφτά του και closed source να είναι θα το επιβραβεύσω, όπως και τον Developer πάλι.
    Παρόλα αυτά μόλις βρω κάτι που με βολεύει και είναι open-source το υιοθετώ έναντι proprietary.
    Το θέμα σου είναι το τι προτιμήσεις έχω εγώ σε αυτό το θέμα ;

    Όσο για τις γενικότητες "actually όσοι έχουν ρόδες είναι πατίνια" κάτω από την στατιστική έρευνα του c4lex (TM) δεν έχω να πω τίποτε. Καθένας έχει δικαίωμα στο όνειρο. Η γνώμη μου παραμένει η ίδια. Στο γενικό σύνολο οι mac users κάνουν την δουλειά τους με αυτά τα λίγα που έχουν και δεν μπλέκουν παραπάνω. Και ΚΑΛΑ κάνουν. Δεν με ενοχλεί.

    Με ενοχλεί το "Ακόμη δεν βάλατε μυαλό να βάλετε mac ;" και λοιπά στερεότυπα.
    s/open source/open standards

    http://en.wikipedia.org/wiki/Open_standard

    Και εννοώ ότι κάποιος ο οποίος δεν έχει πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, θα περίμενα να είναι σθεναρά υπέρ κοινά αποδεκτών προτύπων. Δεν έχει νόημα να επικροτείς την επιλογή, αλλά ταυτόχρονα να επικροτείς κλειστό πρότυπο που σε δένει με κάποια πλατφόρμα.

    Αν πράγματι δεν έχει κανείς πρόβλημα με άλλες πλατφόρμες, δεν είναι λογικό να επιδιώκει να μπορεί να συνεργάζεται το δυνατόν αρμονικότερα με την πλατφόρμα επιλογής του συνανθρώπου του? =)

  12. #42
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εννοώ ότι κάποιος ο οποίος δεν έχει πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, θα περίμενα να είναι σθεναρά υπέρ κοινά αποδεκτών προτύπων. Δεν έχει νόημα να επικροτείς την επιλογή, αλλά ταυτόχρονα να επικροτείς κλειστό πρότυπο που σε δένει με κάποια πλατφόρμα.

    Αν πράγματι δεν έχει κανείς πρόβλημα με άλλες πλατφόρμες, δεν είναι λογικό να επιδιώκει να μπορεί να συνεργάζεται το δυνατόν αρμονικότερα με την πλατφόρμα επιλογής του συνανθρώπου του? =)
    Όχι αν δεν τον βολεύει. Όλα είναι θέμα επιλογών.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  13. #43
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι αν δεν τον βολεύει. Όλα είναι θέμα επιλογών.
    Λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι κάθε εταιρεία έχει λόγο στην ανάπτυξη των ανοιχτών προτύπων, η μόνη επιλογή που δεν δίνουν, είναι η επιλογή 'να αποκλείσουν την επιλογή'. Οπότε στην ουσία αυτό επικροτείς.

  14. #44
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι κάθε εταιρεία έχει λόγο στην ανάπτυξη των ανοιχτών προτύπων, η μόνη επιλογή που δεν δίνουν, είναι η επιλογή 'να αποκλείσουν την επιλογή'. Οπότε στην ουσία αυτό επικροτείς.
    Αυτό το θεωρείς εσύ με δικά σου κριτήρια για τον λόγο στην ανάπτυξη προτύπων.
    Μια θεωρία αρκετά αναρχική, που δεν αποδέχομαι, και δεν με ενδιαφέρει καταναλωτικά, αλλά δεν με ενοχλεί.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  15. #45
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το θεωρείς εσύ με δικά σου κριτήρια για τον λόγο στην ανάπτυξη προτύπων.
    Μια θεωρία αρκετά αναρχική, που δεν αποδέχομαι, και δεν με ενδιαφέρει καταναλωτικά, αλλά δεν με ενοχλεί.
    Sure, στείλε email στο IETF και πέστους το αυτό.

    Σαν καταναλωτής, αυτό που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει είναι να μπορείς να αλλάξεις μεταξύ προϊόντων χωρίς να σκέφτεσαι τα πρότυπα που χρησιμοποιείς, παρά μόνο τα όποια τεχνολογικά πλεονεκτήματα βλέπεις εσύ στο προϊόν της επιλογής σου. Να μειώσεις τα switching costs και να αναγκάσεις έτσι τις εταιρείες να ανταγωνίζονται όχι στο πεδίο των προτύπων, αλλά στο πεδίο που σε ενδιαφέρει (τα features).

    Εκτός το ότι αυτό σε συμφέρει σαν καταναλωτής, ένα ευχάριστο side effect θα ήταν να βλέπαμε τέρμα σε αυτά τα thread όπου ασχολείστε με marketshare και τους φόβους του Ballmer. (Πραγματικά σκέφτομαι να μην φάω σήμερα από την στενοχώρια μου για το marketshare της microsoft σαν καταναλωτής. :P)

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-08, 18:59
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 18:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας