Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 55
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Google
    Η Google απέστειλε επιστολή στις Αρχές Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων σε χώρες της Ευρώπης, δίνοντας εξηγήσεις για την ανίχνευση και καταγραφή διευθύνσεων Wi-Fi στα πλαίσια ανάπτυξης της υπηρεσίας Street View.

    Την περασμένη εβδομάδα ο πρόεδρος της αρμόδιας γερμανικής Αρχής Peter Schaar εξέφρασε την δυσαρέσκεια του για την καταγραφή της θέσης, της διεύθυνσης MAC (media access control) και των ονομάτων (SSID) των ασύρματων δικτύων από το όχημα λήψης φωτογραφιών για το Street View. Η εξήγηση της Google για το γεγονός αυτό ήταν η εξής:

    "Τα δεδομένα που συλλέγουμε χρησιμοποιούνται για την παροχή λειτουργιών προσδιορισμού θέσης ή λειτουργιών γεωγραφικού περιεχομένου στα πλαίσια άλλων υπηρεσιών της Googe", απαντάει ο Raphael Leiteritz εκ μέρους της Google.

    "Για παράδειγμα ο χρήστης της έκδοσης του Google Maps για κινητά μπορεί να ενεργοποιήσει την λειτουργία "My Location" προκειμένου να εντοπίσει την θέση του (με σχετική ακρίβεια) σε σχέση με κεραίες κινητής τηλεφωνίας και σημεία Wi-Fi δικτύων."

    Έτσι σύμφωνα με την εταιρεία ο χρήστης που δεν διαθέτει σύστημα εντοπισμού GPS στο κινητό του θα μπορεί να έχει πρόσβαση σε υπηρεσίες γεω-εντοπισμού.

    Η επιστολή αναφέρει πως η Google συλλέγει δύο βασικά δεδομένα κατά την διαδικασία καταγραφής του Street View:

    • τις διευθύνσεις MAC των συσκευών εκπομπής σήματος Wi-Fi (access point/wi-fi router)
    • τις γεωγραφικές συντεταγμένες του οχήματος καταγραφής την στιγμή που το Wi-Fi σήμα εντοπίζεται


    Όταν κάποιος χρήστης θέλει να χρησιμοποιήσει μία υπηρεσία γεωγραφικού εντοπισμού τότε η συσκευή του αποστέλλει στην Google την λίστα των ορατών σε αυτήν MAC διευθύνσεων. Ο server της εταιρείας απαντά στο αίτημα συσχετίζοντας τις MAC διευθύνσεις αυτές με τις γεωγραφικές συντεταγμένες των Wi-Fi δικτύων από τις οποίες υπολογίζεται η θέση του χρήστη. Να σημειωθεί πως η παραπάνω διαδικασία δεν είναι κάτι νέο και χρησιμοποιείται εδώ και αρκετό καιρό σε κινητές συσκευές χωρίς GPS.

    Eπιπλέον χθες, ο αρμόδιος για θέματα προστασίας δεδομένων στην Google Peter Fleischer έγραψε στο blog του πως η Google "έχει δηλώσει κατ΄επανάληψη στο παρελθόν πως συλλέγεται στοιχεία από Wi-Fi δίκτυα". Σημείωσε μάλιστα πως παρόμοια πρακτική εφαρμόζουν πολλές άλλες εταιρείες όπως η Skyhook. O Fleischer δηλώνει πως η Google δεν είχε ενημερώσει τις αρχές για την καταγραφή των Wi-Fi δικτύων μέσω του οχήματος λήψης φωτογραφιών για το Street View ακριβώς επειδή οι δύο υπηρεσίες είναι άσχετες μεταξύ τους. Επίσης δήλωσε πως η Google δεν δημοσιοποιεί σε κανέναν τις διευθύνσεις MAC που συλλέγει.

    Τέλος η εταιρεία υπογραμμίζει πως πως με κανέναν τρόπο δεν συλλέγει το περιεχόμενο των επικοινωνιών των ασυρμάτων δικτύων τα οποία καταγράφει.


    Πηγή: Zdnet

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χάλια μαύρα
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    ADB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τέλος η εταιρεία υπογραμμίζει πως πως με κανέναν τρόπο δεν συλλέγει το περιεχόμενο των επικοινωνιών των ασυρμάτων δικτύων τα οποία καταγράφει.
    Ναι ε;
    Καλά αν θέλουμε τους πιστεύουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-12-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon Wlan 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    και εψαχνα και εγω πως μπορούσε και εβρισκε τη θέση μου με αποκλιση 20-25 μετρων οταν είμαι σπίτι μου με ανοιχτο wifi και κλειστο τήλέφωνο. Μιλάω για iphone 2g που δε έχει gps...
    Αλλα έχουν χαρτογραφήσει όλα τα wifi του κόσμου? γιατί στο σπίτι μου,περιστερι αττικης, αυτο λειτουργει εδω και δυο χρόνια,δηλαδή πριν έρθουν τα αυτοκίνητα του street view στην ελλάδα και επίσης λειτούργησε κατευθείαν μολις έβαλα το router.Υπάρχει άλλος τρόπος(π.χ. μέσω της wan address να με εντοπίζει);

  4. #4
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το αν θα δημοσιοποιήσεις ή όχι στοιχεία, είναι συμφωνία που έπεται της προϋπόθεσης πως ζήτησες κατ' αρχήν άδεια για να τα συλλέξεις. Αυτοί μόνοι τους αποφάσισαν να τα συλλέξουν και μόνοι τους αποφάσισαν και πώς θα τα διαχειριστουν.
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    έχει αρνητικά και θετικά το ζήτημα. Όπως το δει κανείς !

  6. #6
    Το avatar του μέλους Xadiaris
    Xadiaris Guest
    Όταν ξυπνήσουμε θα ξέρουν και τι ώρα θα κατουράμε.

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostassite Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εψαχνα και εγω πως μπορούσε και εβρισκε τη θέση μου με αποκλιση 20-25 μετρων οταν είμαι σπίτι μου με ανοιχτο wifi και κλειστο τήλέφωνο.
    Μάλλον απλώς θυμάται την τελευταία θέση που βρήκε από τις κεραίες κινητής. Χλωμό να το βρίσκει στην Ελλάδα από το wi-fi. Δοκίμασε το. Δες ότι σε βρίσκει και με κλειστό τηλέφωνο πήγαινε σε ένα φίλο σου. Πάλι το σπίτι σου θα βγάλει.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=278

    Μάγος!

    Kill it with fire!

    Σοβαρά πάντως, τα στοιχεία που συλλέγει τα εκπέμπει ελεύθερα ο καθένας και μπορεί ο οποιοσδήποτε βρεθεί στην θέση που ήταν το όχημα της google, να λάβει τα ίδια στοιχεία. Όπως και γίνεται δηλαδή όταν προσδιορίζει την θέση του το τηλέφωνο. Δεν συλλέγει προσωπικές πληροφορίες, καθώς δεν θα ήταν χρήσιμα, πέρα από το ζήτημα της νομιμότητας που θα ήταν ωρολογιακή βόμβα.

    Είναι κάτι αντίστοιχο με το να καταγράψει η google ότι η πολυκατοικία στην τάδε θέση είναι ροζ και το τηλέφωνο να ρωτάει την google: είμαι κοντά σε αυτή την περιοχή και βλέπω μια ροζ πολυκατοικία στα 3 μέτρα δεξιά.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον απλώς θυμάται την τελευταία θέση που βρήκε από τις κεραίες κινητής. Χλωμό να το βρίσκει στην Ελλάδα από το wi-fi. Δοκίμασε το. Δες ότι σε βρίσκει και με κλειστό τηλέφωνο πήγαινε σε ένα φίλο σου. Πάλι το σπίτι σου θα βγάλει.
    Όχι, δουλεύει μια χαρά ο εντοπισμός μέσω wifi και μου έχει λύσει τα χερία αρκετές φορές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotisdiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ε;
    Καλά αν θέλουμε τους πιστεύουμε.
    Και πολύ καλά κάνεις και δεν τους πιστεύεις, η αλήθεια είναι οτι κάνουν υποκλοπή ότι μεταδίδεται εκείνη τη στιγμή απ'το router δηλαδή απ'το internetz μας και το καταγράφουν σε εναν τεράστιο πελώριο σκληρό δίσκο που μας έχει φακελωμένους τον καθένα ξεχωριστά με όνομα, φωτογραφία, διεύθυνση κτλ και ξέρουν τα πάντα μέχρι και τις συνομιλίες στο msn μας βλέπουν. Ολα αυτά μετά τα δίνουν στον αρχηγό της Google, το internet.com που είναι πολύ κακός και αμα νευριάσει ρίχνει πολύ ξύλο!

    Που να δείτε και το καινούργιο 3D View της Αθήνας στο Google Maps!! Όλες οι πολυκατοικίες 3D!!!11 Η δικιά μου την γλύτωσε γιατί όταν είχε έρθει το τσιράκι της google και τράβαγε φωτογραφίες από απέναντι τον πήρα χαμπάρι και τον έδιωξα με τις πέτρες!! Το νου σας!
    OK boomer

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=278

    Μάγος!

    Kill it with fire!

    Σοβαρά πάντως, τα στοιχεία που συλλέγει τα εκπέμπει ελεύθερα ο καθένας και μπορεί ο οποιοσδήποτε βρεθεί στην θέση που ήταν το όχημα της google, να λάβει τα ίδια στοιχεία. Όπως και γίνεται δηλαδή όταν προσδιορίζει την θέση του το τηλέφωνο. Δεν συλλέγει προσωπικές πληροφορίες, καθώς δεν θα ήταν χρήσιμα, πέρα από το ζήτημα της νομιμότητας που θα ήταν ωρολογιακή βόμβα.

    Είναι κάτι αντίστοιχο με το να καταγράψει η google ότι η πολυκατοικία στην τάδε θέση είναι ροζ και το τηλέφωνο να ρωτάει την google: είμαι κοντά σε αυτή την περιοχή και βλέπω μια ροζ πολυκατοικία στα 3 μέτρα δεξιά.
    Υπάρχει μια διαφοροποιήση νομίζω όσον αφορά την χρήση αυτών. Τουλάχιστον ηθική.

    Για μένα η google έπρεπε να ειχε πει ότι θα έκανε και αυτό! Όπως και να το δει κανείς το όχημα της δεν έπαιρνε μόνο φωτογραφίες, αλλά είχε και άλλους ρόλους ένας εκ των οποίων αποκαλύφθηκε και δίνουμε εξηγήσεις για αυτό σε 2ο χρόνο.

    Νομιζω η google το τραβάει το σκηνί. Το τράβαγε αλλά τελευταία έχει ξεσαλώσει και το κάνει και λίγο ξεδιάντροπα!
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-12-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon Wlan 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον απλώς θυμάται την τελευταία θέση που βρήκε από τις κεραίες κινητής. Χλωμό να το βρίσκει στην Ελλάδα από το wi-fi. Δοκίμασε το. Δες ότι σε βρίσκει και με κλειστό τηλέφωνο πήγαινε σε ένα φίλο σου. Πάλι το σπίτι σου θα βγάλει.
    Οχι δουλέυει κανονικότατα και χωρίς τηλέφωνο. Το έχω δοκιμάσει και σε ipod touch. Οσο για τον εντοπισμό απο κεραίες δουλέυει αλλα έχει πολύ μεγάλη απόκλιση. Βγάζει ένα κύκλο που μπορεί να εχει ακτίνα πάνω απο ένα χιλιόμετρο σε αρκετα κεντρικό σημεία. Μονο μια φορά μου έχει πολύ μικρή αποκλιση περιπου 50 μετρα με κεραία αλλα ήμουν στη πλατεία Ομονοιάς.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει μια διαφοροποιήση νομίζω όσον αφορά την χρήση αυτών. Τουλάχιστον ηθική.

    Για μένα η google έπρεπε να ειχε πει ότι θα έκανε και αυτό! Όπως και να το δει κανείς το όχημα της δεν έπαιρνε μόνο φωτογραφίες, αλλά είχε και άλλους ρόλους ένας εκ των οποίων αποκαλύφθηκε και δίνουμε εξηγήσεις για αυτό σε 2ο χρόνο.

    Νομιζω η google το τραβάει το σκηνί. Το τράβαγε αλλά τελευταία έχει ξεσαλώσει και το κάνει και λίγο ξεδιάντροπα!
    Μα δεν το είχε κρύψει και ποτέ. Όσων αφορά την ηθική, τα στοιχεία που μαζεύει είναι στοιχεία που εκπέμπει ο ίδιος ο wireless router. Είναι αυτά που θα έβλεπε ο οποιοσδήποτε ήταν στη θέση που βρισκόταν το όχημα της google. Είναι αυτά που βλέπει το κινητό σου και ζητάει την θέση του από την Google.

    Είναι σαν να φωνάζεις στη μέση του δρόμου για το πόσο ωραίο είναι το νέο σου κόκκινο πουκάμισο και να θεωρείς ανήθικο κάποιος να δίνει οδηγίες σε κάποιον άλλον για το πως 'βρίσκεται 3 μέτρα από τον βροντόφωνο τύπο με το κόκκινο πουκάμισο'.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να δείτε και το καινούργιο 3D View της Αθήνας στο Google Maps!! Όλες οι πολυκατοικίες 3D!!!11 Η δικιά μου την γλύτωσε γιατί όταν είχε έρθει το τσιράκι της google και τράβαγε φωτογραφίες από απέναντι τον πήρα χαμπάρι και τον έδιωξα με τις πέτρες!! Το νου σας!
    :O

    Εσύ είσαι ο υπεύθυνος για "το περιστατικό της Αθήνας"?

    :O

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος c4lex : 29-04-10 στις 14:51.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.366 / 990
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Net Faster
    SNR / Attn
    11(dB) / 27,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να δείτε και το καινούργιο 3D View της Αθήνας στο Google Maps!! Όλες οι πολυκατοικίες 3D!!!11 Η δικιά μου την γλύτωσε γιατί όταν είχε έρθει το τσιράκι της google και τράβαγε φωτογραφίες από απέναντι τον πήρα χαμπάρι και τον έδιωξα με τις πέτρες!! Το νου σας!
    Και μου είχε δημιουργήσει απορία πως το κάνανε αυτό. Στην αρχή νόμιζα ότι απλά έχουν "σηκώσει" το terrain για να φαίνεται σαν κτίρια. Αλλά μετά είδα ότι έχει όλες τις προσόψεις των κτιρίων. Να υποθέσω οτι υπάρχει έλλειψη σε υλικό λόγο της απαγόρευσης. Επειδή μονο το κέντρο έχουν κάνει. Από την άλλη, και αυτό μια μορφή street view δεν είναι? Είναι πάντως εκπληκτικό/τρομακτικό το τί έχουν δημιουργήσει τα τυπάκια. Όλα τα "ανάγλυφα" των κτιρίων είναι αποτυπωμένα.

    edit:
    Από την άλλη, αυτό που δεν καταλαβαίνω είνια πως έχουν λεπτομέρειες και από τα εσωτερικά κτιρίων. Πχ από κτίρια που στην μέση έχουν αίθρια. Δείτε την Βουλή για παράδειγμα ή το Ζάπειο. Αυτές οι φώτο δεν είναι από το Street View ούτε από τον δορυφόρο. Δεν μας τα λένε καλά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsiouficto : 29-04-10 στις 14:53.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-12-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon Wlan 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Αυτο για τη βουλη και για αλλα μεγαλα κτίρια μαλλον μπαινουν καποιες extra φωτογραφιες μετα και δε ειναι απο το οχημα. Πρεπει να δινετε η δυνατοτητα και σε χρηστες να ανεβαζουν φωτογραφιες απο προσοψεις διοτι καποιες εταιριες εχουν φτιαξει τα κτιρια τους με καλες φωτογταφιες. Καπου για παραδειγμα ειχα δει μια αποθηκη, απο ικεα νομιζω ,που οι φωτογραφιες ηταν σε υψηλη αναλυση και οχι οπως ειναι στα περισσοτερα κτίρια

  15. #15
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotisdiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ε;
    Καλά αν θέλουμε τους πιστεύουμε.
    Αλλο το να βρει την MAC address σου και αλλο το να ξερει τι στελνεις. Το 1ο το δινεις απο μονος σου απο την στιγμη που εχεις ανοιχτο το ασυρματο.
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 13:57
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-10, 23:06
  3. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 08:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας