Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 280
  1. #16
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πετροβάμβακας μυρίζει όταν ζεσταίνεται. Καλά πως σου έβαλε πετροβάμβακα; Όπου πήγα να ρωτήσω που είπαν κατηγορημάτικά ότι δεν μπαίνει πετροβάμβακας, μόνο γυψοσανίδα και αυτή εννοείται όχι σε επαφή με την καπνοδόχο


    Πλάκα κάνεις έτσι????
    Αν δε βάλεις πετροβάμβακα ξέρεις για πότε θα "λαμπαδιάσει" η γυψοσανίδα και θα γίνει της "MARFIN"???? Αυτός που το είπε είναι τουλάχιστον άσχετος και εγκληματίας.

    Απλά θέλει πετροβάμβακα πάχους, τουλάχιστον, 5cm και σίγουρα επενδυμένο με φύλλο αλουμινίου για την πλευρά που ακουμπάει στο μαντέμι της εστίας
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  2. #17
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Η πυριμαχη γυψοσανιδα δεν ειναι τελικα ανθεκτικη στην υψηλη θερμοκρασια; Γιατι να βαλεις πετροβαμβακα; Για ηχομονωση δεν ειναι αυτο;

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν μπει πυρίμαχη γυψοσανίδα δεν χρειάζεται πετροβάμβακας. Εκτός κι αν κάποιος θέλει τέλεια ηχομόνωση ή εντελώς κρύα τη γυψοσανίδα.

  4. #19
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποια πυρίμαχη γυψοσανίδα ρε παιδιά???? Τόσα χρόνια στις οικοδομές μέσα δεν έχω δει, ούτε έχω ακούσει για τέτοιο υλικό
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590

  6. #21
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια πυρίμαχη γυψοσανίδα ρε παιδιά???? Τόσα χρόνια στις οικοδομές μέσα δεν έχω δει, ούτε έχω ακούσει για τέτοιο υλικό
    ε μετά μην μου τη λές..... δες το www.knauf.gr

  7. #22
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια πυρίμαχη γυψοσανίδα ρε παιδιά???? Τόσα χρόνια στις οικοδομές μέσα δεν έχω δει, ούτε έχω ακούσει για τέτοιο υλικό
    Δεν εχεις ακουσει για πυριμαχη γυψοσανιδα; Μηπως το γραφουμε λαθος και το λενε πυραντοχη; Τελος παντων υπαρχει γυψοσανιδα που ειναι ειδικα για τζακια. Ολοι οι τζακαδες τρελενονται για αυτο το υλικο γιατι βαριουνται να βαζουν τουβλα. Εαν πας σε καταστημα στυλ Praktiker, Leroy Merlin θα τις βρεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε μετά μην μου τη λές..... δες το www.knauf.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις ακουσει για πυριμαχη γυψοσανιδα; Μηπως το γραφουμε λαθος και το λενε πυραντοχη; Τελος παντων υπαρχει γυψοσανιδα που ειναι ειδικα για τζακια. Ολοι οι τζακαδες τρελενονται για αυτο το υλικο γιατι βαριουνται να βαζουν τουβλα. Εαν πας σε καταστημα στυλ Praktiker, Leroy Merlin θα τις βρεις.
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    Τώρα κατάλαβα. Μιλάνε οι googleάκηδες που το παίζουν μάστορες... Ε τότε ζητάω ταπεινά συγνώμη και καλά να πάθετε. Καλό το net και το goοgle, αλλά δε σας κάνει ούτε ειδήμονες ούτε μάστορες!!! Αλλά μετά μην παραπονιέστε
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  9. #24
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Οφείλω να ομολογήσω ότι μπερδεύτηκα! Οκ, ΑΝ έβαλε πυρίμαχη γυψοσανίδα σε μας, δε θα μας το τόνιζε και θα μας το χρέωνε παραπάνω? (ή βάζουν εξ ορισμού τέτοιες?) Εγώ θυμάμαι να βάζει πετροβαμβακα..Επίσης δε θυμάμαι να έβαλε ξεχωριστό φύλλο αλουμινίου, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου.. Εκτός αν εννοείς απλά το "γύρω" του πετροβάμβακα που είναι σαν αλουμινόχαρτο.. ΑΝ λοιπόν έβαλε πετροβάμβακα σκέτο,τότε αυτό μυρίζει ??
    Δε βάζουν στάνταρ στα τζάκια (τα ενεργειακά έστω?) τέτοιο πράγμα ως μόνωση? Και η μυρωδιά πως βγαίνει μέσα από τους αεραγωγούς? Αν μυρίζει ο πετροβάμβακας το λογικό δε θα ήταν να υπάρχει μια γενικότερη μυρωδιά αλλά όχι αυτό το να έρχεται καθαρά από τους αεραγωγούς? (που συμβαίνει σε μένα). Δε θυμάμαι ακριβώς πως είναι το σύστημα πίσω από την επένδυση κι από που τραβάει τον αέρα,γιατί κάπου θυμάμαι και μια "ξεκρέμαστη" σωλήνα που δεν οδηγούνταν κατευθείαν κάπου ενώ έφερνε αέρα απέξω, πέρα από τη μια μεγάλη σωλήνα που φέρνει τον αέρα και τον πάει στο μοτέρ μέσα..(έκανα τη βλακεία κι ενώ είχα βγάλει φωτό τότε στα διάφορα στάδια, κάπου τις έσβησα μετά..ΜΕΓΑ λάθος!)

    spirosz που είχες πει ότι έχεις ενεργειακό, μήπως θυμάσαι τίποτε τέτοιο (αν σου είπαν για πυράντοχες γυψοσανίδες κτλ)!? (θα μου πεις εδώ δε θυμάμαι εγώ που το έκανα και πρόσφατα..). Και πάλι, εμένα από τις χαμηλές θερμοκρασίες ακόμη αρχίζει να μυρίζει, με το που παίρνει μπροστά από το ξεκίνημά του το βεντιλατέρ! Τόσο πολύ ευαισθησία έχει ο πετροβάμβακας?

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    Τώρα κατάλαβα. Μιλάνε οι googleάκηδες που το παίζουν μάστορες... Ε τότε ζητάω ταπεινά συγνώμη και καλά να πάθετε. Καλό το net και το goοgle, αλλά δε σας κάνει ούτε ειδήμονες ούτε μάστορες!!! Αλλά μετά μην παραπονιέστε
    Συγνώμη αλλά προ τι η ειρωνία;
    Δεν υπάρχουν;
    Υπάρχουν αλλά δεν αξίζουν;
    Και καλά εμείς δεν είμαστε ειδήμονες. Οι εταιρείες κατασκευής και οι επαγγελματίες που τις χρησιμοποιούν;
    Όταν χτίζω το σπίτι μου, ρωτώ και παίρνω προσφορές για τη δουλειά που θέλω να κάνω. Στη περίπτωση του τζακιού, στο σύνολο σχεδόν, όλοι μου πρότειναν παρόμοια λύση.

  11. #26
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    εξ ορισμού βάζουν τέτοιες (πυράντοχες), και αποφεύγουν τον πετροβάμβακα γιατί όταν ζεσταίνεται μυρίζει.
    Δυστυχώς οι τεχνήτες επειδή είναι λαμόγια δεν βάζουν αυτά που πρέπει να βάλουν. Πολύ πιθανό να σου έβαλαν πετροβάμβακα χωρίς επένδυση αλουμινίου (αυτό είναι έτοιμο, το φύλλο πετροβάμβακα με κολλημένο το αλουμινόχαρτο-δες στο site της FIBRAN) και αυτό μυρίζει.
    Για να απαλλαγείς από τη μυρωδιά θα σου πρότεινα δυστυχώς να τα ξηλώσεις και να βάλεις απλά πυράντοχη γυψοσανίδα χωρίς πετροβάμβακα.Θα ζεσταίνεται η γυψοσανίδα, αλλά τι σε πειράζει; Θα ζεσταίνει περισσότερο νομίζω

  12. #27
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας κ απο μενα.. τζακας ειμαι. Πυριμαχη μπαινει, εχει ελαχιστη διαφορα στο κοστος απ την απλη η οποια αντεχει κ εκεινη χωρις επιπλεον μονωση. Ειναι ελαχιστη η ιοκονομικη διαφορα, αν μπηκε απλη θα ηταν επειδη δεν βρηκε πυριμαχη και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ειναι πολυ ανθεκτικη σ σχεση με το τουβλο, το οποιο εκει μονον βαρος (επικυνδυνο πολλες φορες) προσθετει.
    Μονωση τοποθετειται σ εργοστασιακες εστιες (περι τετοιας προκειται) μονον οπου το προτεινει ο κατασκευαστης! Μην λετε ο καθ ενας οτι ειδε η ακουσε.

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 7 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οφείλω να ομολογήσω ότι μπερδεύτηκα! Οκ, ΑΝ έβαλε πυρίμαχη γυψοσανίδα σε μας, δε θα μας το τόνιζε και θα μας το χρέωνε παραπάνω? (ή βάζουν εξ ορισμού τέτοιες?) Εγώ θυμάμαι να βάζει πετροβαμβακα..Επίσης δε θυμάμαι να έβαλε ξεχωριστό φύλλο αλουμινίου, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου.. Εκτός αν εννοείς απλά το "γύρω" του πετροβάμβακα που είναι σαν αλουμινόχαρτο.. ΑΝ λοιπόν έβαλε πετροβάμβακα σκέτο,τότε αυτό μυρίζει ??
    Δε βάζουν στάνταρ στα τζάκια (τα ενεργειακά έστω?) τέτοιο πράγμα ως μόνωση? Και η μυρωδιά πως βγαίνει μέσα από τους αεραγωγούς? Αν μυρίζει ο πετροβάμβακας το λογικό δε θα ήταν να υπάρχει μια γενικότερη μυρωδιά αλλά όχι αυτό το να έρχεται καθαρά από τους αεραγωγούς? (που συμβαίνει σε μένα). Δε θυμάμαι ακριβώς πως είναι το σύστημα πίσω από την επένδυση κι από που τραβάει τον αέρα,γιατί κάπου θυμάμαι και μια "ξεκρέμαστη" σωλήνα που δεν οδηγούνταν κατευθείαν κάπου ενώ έφερνε αέρα απέξω, πέρα από τη μια μεγάλη σωλήνα που φέρνει τον αέρα και τον πάει στο μοτέρ μέσα..(έκανα τη βλακεία κι ενώ είχα βγάλει φωτό τότε στα διάφορα στάδια, κάπου τις έσβησα μετά..ΜΕΓΑ λάθος!)

    spirosz που είχες πει ότι έχεις ενεργειακό, μήπως θυμάσαι τίποτε τέτοιο (αν σου είπαν για πυράντοχες γυψοσανίδες κτλ)!? (θα μου πεις εδώ δε θυμάμαι εγώ που το έκανα και πρόσφατα..). Και πάλι, εμένα από τις χαμηλές θερμοκρασίες ακόμη αρχίζει να μυρίζει, με το που παίρνει μπροστά από το ξεκίνημά του το βεντιλατέρ! Τόσο πολύ ευαισθησία έχει ο πετροβάμβακας?

    Δεν ειναι απ τον πετροβαμβακα η μυρωδια. Πες μου αν θελεις, περιεγραψε μου. Περσιδες ποσες ειναι που φερνουν αερα με το μοτερ και αν υπαρχουν αλλες-η ελευθερη(που δεν φυσα απ το μοτερ) θυριδα εκτονωσης δηλαδη αν υπαρχει. Νομιζω οτι φταιει η εισαγωγη εξωτερικου αερα απο ψηλα, απο κατω πρεπει να ναι ωποσδηποτε. Αυτο ειναι σιγουρα λαθος! Κλειστην προχειρα και αναψε το με ανοιχτο παραθυρο, αν εισαι τυχερος, ειναι απ αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 05-06-10 στις 00:15. Αιτία: auto merged post

  13. #28
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Καλημέρα και πάλι!Δεν έχω γράψει νεότερα εδώ και λίγο καιρό γιατί περιμένω να έρθει ο τζακάς (εδώ και κανά μήνα..) να "αλλάξουμε" λίγο την εισαγωή αέρα από πάνω,να βάλει κάποια σωλήνα έτσι ώστε να τραβάει από κάμποση απόσταση μακριά από την καμινάδα. Δοκίμασα να βάλω λιβάνι να καεί μες το τζάκι (χωρίς να ανάψει κανονικά η εστία) και η μυρωδιά βγαίνει στη συνέχεια από τους αεραγωγούς μες το σπίτι, άρα σίγουρα κάτι συμβαίνει (απορρίπτεται εντελώς το "όχι, δε μυρίζω κάτι.."). Το θέμα είναι ότι ανέβηκα στην ταράτσα τότε και είχε ντουμανιάσει από λιβάνι, αρα πιθανώς όντως διαχέεται εκεί η μυρωδιά από την καμινάδα και το ξανατραβά μέσα.
    Πάντως, περιμένοντας τη δοκιμή, για αυτά που ρωτάς Stelios2 έχει 2 περσίδες (μιλάμε στο πάνω μέρος του τζακιού, αριστερά και δεξιά) που βγάζουν το αέρα μες το δωμάτιο. Επίσης έχει μια στο κέντρο - ψηλά που είναι αυτή που λες, εκτόνωσης.. Κάπως δοκιμάσαμε να την κλείσουμε την επάνω εισαγωγή (με μια σακούλα νάυλον), μου φαίνεται ότι όντως δε μύριζε τόσο, όμως κάτι μύριζε, αλλά αυτό παίζει να ήταν κι από το λιβάνι που είχε ήδη μυρίσει μες το δωμάτιο.. Ελπίζω να έχω σύντομα κάποιο οριστικό αποτέλεσμα, θα σας νεώτερα μόλις έρθει ο μάστορας!

  14. #29
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και πάλι!Δεν έχω γράψει νεότερα εδώ και λίγο καιρό γιατί περιμένω να έρθει ο τζακάς (εδώ και κανά μήνα..) να "αλλάξουμε" λίγο την εισαγωή αέρα από πάνω,να βάλει κάποια σωλήνα έτσι ώστε να τραβάει από κάμποση απόσταση μακριά από την καμινάδα. Δοκίμασα να βάλω λιβάνι να καεί μες το τζάκι (χωρίς να ανάψει κανονικά η εστία) και η μυρωδιά βγαίνει στη συνέχεια από τους αεραγωγούς μες το σπίτι, άρα σίγουρα κάτι συμβαίνει (απορρίπτεται εντελώς το "όχι, δε μυρίζω κάτι.."). Το θέμα είναι ότι ανέβηκα στην ταράτσα τότε και είχε ντουμανιάσει από λιβάνι, αρα πιθανώς όντως διαχέεται εκεί η μυρωδιά από την καμινάδα και το ξανατραβά μέσα.
    Πάντως, περιμένοντας τη δοκιμή, για αυτά που ρωτάς Stelios2 έχει 2 περσίδες (μιλάμε στο πάνω μέρος του τζακιού, αριστερά και δεξιά) που βγάζουν το αέρα μες το δωμάτιο. Επίσης έχει μια στο κέντρο - ψηλά που είναι αυτή που λες, εκτόνωσης.. Κάπως δοκιμάσαμε να την κλείσουμε την επάνω εισαγωγή (με μια σακούλα νάυλον), μου φαίνεται ότι όντως δε μύριζε τόσο, όμως κάτι μύριζε, αλλά αυτό παίζει να ήταν κι από το λιβάνι που είχε ήδη μυρίσει μες το δωμάτιο.. Ελπίζω να έχω σύντομα κάποιο οριστικό αποτέλεσμα, θα σας νεώτερα μόλις έρθει ο μάστορας!

    Αυτες οι εστιες ειναι σοβαρες κατασκευες.Αν καταργησεις την περσιδα εκτονωσης, η θερμοκρασια δεν θα ανεβει εσωτερικα περισσοτερο απ αυτην του θερμου αερα που παιρνεις, 60-140 βαθμους δηλαδη. Αν ειναι απο κει κλειστην αφοβα. Επισης εχουν αεροκουρτινα γ να μην μαυριζει το τζαμι και εισαγωγη κρυου αερα για την καυση. Δεν ξερω πως ειναι συνδεμενα τωρα αλλα καλη λυση θα ηταν.. ο εξωτερικος αερας (απο ψηλα που ειπες οτι εισερχεται) να μην βγαινει στην περσιδα αυτην (τ μεσαια) αλλα να τον αποροφα η εστια γ καυση και γ αεροκουρτινα. Ετσι (εφ οσον πρακτικα γινεται εκει αυτο) θα εκτονωνει ταυτοχρονα και την θερμοκρασια εσωτερικα της γυψοσανιδας. Που οπως ειπα κ παραπανω σιγουρα δεν ειναι ικανη να κανει ζημια εκει μεσα.
    Τωρα.. αν ειναι απο διαροες του θαλαμου καυσης (απιθανο) τοτε εχεις προβλημα..

  15. #30
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    812
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Επειδη εχω αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα με ενεργειακο τζακι θα σου πω τι εφταιγε σ εμενα.Το συγκεκριμενο τζακι δεν ειχε αεραγωγους που να φερνουν ζεστο αερα μεσα στο σπιτι. Αυτο που ειχε ήταν διατρητη προσοψη που ειχα φτιαξει σε μηχανουργειο. Στην ουσια εβλεπες το εσωτερικο απ την γυψοσανιδα. Να διευκρινισω πως ο πετροβαμβακας που μπαινει εννοειται πως πρεπει να ειναι καλυμενος με φυλλο αλουμινιου (υπαρχει φυσικα ετοιμος) και στις ενωσεις υπαρχει ειδικο αυτοκολλητο αλουμινιου. Οσο κ αν το ειχαμε ψαξει ολοι βεβαια τοποθετουσαν πετροβαμβακα, δεν ετυχε κανενας να μας πει οτι δεν ειναι απαραιτητος...
    Τωρα σχετικα με την μυρωδια αυτο που εφταιγε ηταν ενα κοματι της καμιναδας το οποιο ηταν σπιραλ. Ηταν σπιραλ για τον λογο οτι για να κουμπρωσει στο σταθερο ανοξειδωτο κομματι της καμιναδας επρεπε να παρει μια κλιση 30 περιπου μοιρων. Τζακαδες μας ειχαν πει πως το συγκεκριμενο σπιραλ δεν θα ειχε κανενα προβλημα....ελα ομως που ειχε... Καθε μα καθε φορα που φουντωνε το τζακι μυριζε...
    Οταν αντικαταστησαμε το σπιραλ κομματι με ακαμπτο ανοξειδωτο (ιδιο υλικο με το υπολοιπο της καμιναδας) το προβλημα λυθηκε. Φυσικα το κομματι αυτο εγινε ειδικη παραγγελια σε τεχνιτη και βεβαια ολες οι ενωσεις φραγιστικαν με ειδικε πυριμαχη συλικονη για να μην υπαρξει διαφυγη αεριων.
    Το ιδιο ακριβως καναμε και σε δευτερο τζακι στο απο κατω σπιτι (το οποιο ειναι με σωληνες θερμου αερα) και δεν ειχαμε κανενα προβλημα.
    Για τους σωληνες που φερνουν τον θερμο αερα δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα να ειναι σπιραλ μιας και η θερμοκρασια σ αυτους είναι πολύ μικρότερη...

Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 10:53
  3. ** προβλημα με το ασυρματο δικτυο στο σπιτι ***
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 20:00
  4. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  5. χοντρό πρόβλημα με γραμμή στο σπίτι
    Από sepultribe στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας