Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819
Εμφάνιση 271-280 από 280
  1. #271
    Εγγραφή
    12-01-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταρχάς φίλε stefp, γνωρίζοντας ότι το post αυτό είναι παλιό και πιθανό να έχεις βρει λύση ή να μην το διαβάσεις καν, εντούτοις θα παραθέσω τις συμβουλές μου για να τις διαβάσουν οι υπόλοιποι που πιθανόν να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εσένα και να ψάχνουν λύση...
    Αρχικά μην εμπιστεύεσται άλλους που σας λένε ότι αυτός ο τεχνίτης ή αυτός που πουλάει πχ ενεργειακά τζάκια είναι ο καλύτερος ή έχει την καλύτερη φήμη.. ο Φίλος σας μπορεί να τον έκρινε θετικά, η δική σας εμπειρία όμως;
    Από ότι φαίνεται όταν ένα ενεργειακό τζάκι μετά από πολλές φορές χρήσης βγάζει αυτή την μυρωδιά, πολύ πιθανόν τα υλικά τα οποία έχουν χρησιμοποιήσει για τη κατασκευή του να μην είναι κατάλληλα,,,, ίσως ρε παιδί μου να έτυχε μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι,,, Προσοχή όμως γιατί τα ενεργειακά τζάκια είναι πανάκριβα!
    στην θέση σου θα πηγαινα σε αυτόν και θα του την έλεγα χοντρά,,,

    εγώ στην αρχή είχα πάρει ένα οικονομικό ενεργειακό τζάκι, από τα φθηνά,,, έλεγα οκ θα έχει αποτέλεσμα, τσάμπα και αυτά όμως,,, μετά αγόρασα αυτό http://www.lithodomin.gr/product/ene...herm-trifatso/, και έμεινα απόλυτα ευχαρηστιμένος..΄Το ξέρω ότι είναι ακριβό, αλλά φίλοι μου το φθηνό κρέας λέει μια παροιμία, τα σκυλιά το τρώνε...

  2. #272
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    το ξεθαψες
    Εν μερει συμφωνω μαζι σου,διαφωνω ομως στα λεφτα που εδωσες.Αν σου στοιχισε 13.000€ ολο το πακετο θα εβαζες καλοριφερ(αν ειχες δεν το συζηταμε καν,και θα εχεις και 10 χρονια πετρελαιο με τα ρεστα.

  3. #273
    Εγγραφή
    03-02-2017
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα σε όλους!!
    Μετά από 7 χρόνια λειτουργίας ενεργειακου τζακιού της nordica θα ήθελα να βοηθήσω και εγώ μέσω φωτογραφιων και να πω ότι κάποια πράγματα που αφορούν την καθαριότητα του σπιτιού όσον αφορά τον αέρα και την μείωση του θορύβου από το μοτέρ των 800 κ/h τα έκανα μόνος μου αφού οι κανένας δεν σου δίνει οδηγίες αλλά ούτε η κατασκευάστρια εταιρεία και ο μάστορας που το τοποθετεί... Καταρχήν κάθε ενεργειακό τζάκι και πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή , πρέπει να έχει τρεις σωλήνες αερα φ130 . α. Μια για τον πρωτογενή αερα καύσης και δεν έχει καμία σχέση τόσο με το υπόλοιπο τζακι όσο και με το σπίτι.Και β. Δύο σωλήνες συνδεδεμενες στο μοτέρ του αεροθαλαμου. Η μία έξω και η άλλη μέσα τουλάχιστον η nordica αυτό επιτάσσει και αυτό είναι και το σωστό , για εξησωροπηση

    - - - Updated - - -

    Πίεσης και ιδιαίτερα κατά την παράλληλη λειτουργία απορροφητήρα. Καλύτερη θέρμανση και περιορισμος παγωμένου αέρα μετά την παύση λειτουργίας του τζακιού.
    Λειτουργία τζακιού πάνω από 90 β. Είναι συγουρο ότι θα βγάζει μυρωδιά η οποία προέρχεται κατά κύριο λόγο από τα μεταλα όσο και εάν έχεις λειτουργήσει. Οποιοδήποτε μεταλο όταν καίγεται σε μεγάλες θερμοκρασίες συγουρα βγάζει κάποια μυρωδιά... Μην ξεχνάτε την θερμοκρασία καύσης ενός τζακιού, δεν είναι φυσικά αυτή του αεροθαλαμου, είναι πολύ παραπάνω... Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτό...

    - - - Updated - - -

    Φωτογραφίες

    - - - Updated - - -

    Φωτογραφίες

    - - - Updated - - -

    Τέλος να πω ότι αν αγόραζα τώρα τζάκι θ α επερνα με λέβητα και οχι αεροθερμο για πολλούς λόγους: όπως καλύτερη κσι ομοιόμορφη θέρμανση σπιτιού παντου κλπ....
    Οι παρακάτω φωτογραφίες αφορούν την περσίδα ιδιοκατασκευη εισαγωγής αέρα απέξω, χωρίς φίλτρο πέρα από μυρωδιές γρήγορα αρχίζει να μαυρίζει το σπίτι. Κανείς δεν λέει τίποτα.. Μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος αλλά θα ήθελα κάτι περισσότερο γιαυτό οποίος αγοράζει τώρα μόνο με λέβητα...

    - - - Updated - - -

    Στα παραπάνω φίλτρα δείτε τι θα έμπαινε στο σπίτι και τι μπήκε το πρώτο διάστημα μέχρι να δω τι θα έπρεπε να κάνω.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2.IMG_20151114_000242.jpg  

    20160928_102926833.jpg  

    5.IMG_20151112_131220.jpg  

    IMG_20151117_153242.jpg  

    IMG_20151226_101813.jpg  

    IMG_20151226_101850.jpg  

    IMG_20151226_101907.jpg  

    IMG_20151231_055329.jpg  

    IMG_20151123_122420.jpg  

    IMG_20151123_122402.jpg  


  4. #274
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Καλησπερα σε ολους, παλιο θεμα ελπιζω τα παιδια που ειχαν ποσταρει να βοηθησουν και μενα.
    Τοποθετησα καλο κ ακριβο ενεργειακο τζακι το καλοκαιρι κ ειπα να το δοκιμασω το προβλημα μου ειναι οτι οτσν σηκωνει θερμοκρασια μυριζει... διαβασα οτι οκ καινουργιο ειναι λογικο θελει πολλες καυσεις.. το θεμα μου ειναι οτι εχω την αισθηση οτι ντουμανιαζει ο χωρος γινονται ολα πιο θαμπα σαννα βγαινει καπνος απο την περσιδα...δεν βλεπω κατι με το ματι, φοβαμαι οτι ειναι μεγαλο θεμα αυτο και θελω τα φωτα σας. Να επισημανω οτι υπαρχει περσιδα πανω απο το τζακι που βγσζει θερμο αερα κ απο κεντρο κ απο πλαι ειναι γωνιακο τζακι, υπαρχει γριλια εξω βεραντα για να περναει νωπος αερας αλλα και κατω απο την εστια. Υπαρχει βεντικατερ.
    Να προσθεσω καινουργιο σπιτι μονομενο πολυ καλα και αλουμινια πολυ καλα καινουργια. δλδ κλειστο σφραγιζει πολυ.
    Καμια γνωμη;
    Ευχαρστω εκ των προτερων.

  5. #275
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το δικό μου τζάκι όταν το τοποθέτησα και πριν το ντύσω με γυψοσανίδα το άναψα 3-4 φορες, το ντουμανιασα με ξύλα για να ελέγξω για διαρροές από καμινάδα εστία κλπ. όταν το έντυσα δεν μου μύρισε καθόλου. εσύ το τσέκαρες πριν;;
    motherboard: msi 970a-g43 cpu: AMD fx6300, ram: 8GB corsair, sound: soundblaster z gpu: asus gt730 4gb.

    Mobile Phones: Xiaomi redmi note 3G Xiaomi redmi pro (omega), Meizu pro 6 plus.
    Mi A3 (laurel_sprout)

  6. #276
    Εγγραφή
    25-10-2018
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Δυστηχως οχι.. ειναι κατι που μετανιωνω να σου πω την αληθεια...

  7. #277
    Εγγραφή
    03-11-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γράφω εδώ γτι δε ξέρω που να απευθυνθώ.Εγκατεστησα ενεργειακό τζάκι καλοριφέρ και το θέμα μου είναι το εξής.εχει τα κλαπετα αέρα στη βάση του και παίρνει αέρα από έξω,τα κλαπετα καλύπτονται από 2 παράλληλα "σίδερα" βάσεις,όταν καούν τα πρώτα ξύλα όμως γεμίζει στάχτη κάτω,η στάχτη αυτή δε φράζει τον αέρα? Έχει άλλος τζάκι με κλαπετα στο κάτω μέρος της εστίας?

  8. #278
    Εγγραφή
    24-11-2022
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα σας δυστυχως εχω το ιδιο προβλημα εχω κ εγω ενα καινουριο ενεργειακο τζακι που δυστυχως δν το αναβουμε γιατι ολο το σπιτι μαε μυρζεισαν να καιγεται πλαστικο.φωναξαμε αυτον που μας το εβαλε το ανοιξαμε δεξια κ ειδε οτι εσωτερικα δν το ειχε επενδυσει με τα σωστα υλικα τα αλλαξε υποτιθεται εχουμε τσακωθει απειρες φορες αλλα τπτ.Δν Αναλαμβανει καμμια ευθυνη αν εσεις ξερετε καποιον που να μπορει να μας λυσει το προβλημα παρακαλω ειδοποιηστεμε

  9. #279
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZOI TSAKATOURA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας δυστυχως εχω το ιδιο προβλημα εχω κ εγω ενα καινουριο ενεργειακο τζακι που δυστυχως δν το αναβουμε γιατι ολο το σπιτι μαε μυρζεισαν να καιγεται πλαστικο.φωναξαμε αυτον που μας το εβαλε το ανοιξαμε δεξια κ ειδε οτι εσωτερικα δν το ειχε επενδυσει με τα σωστα υλικα τα αλλαξε υποτιθεται εχουμε τσακωθει απειρες φορες αλλα τπτ.Δν Αναλαμβανει καμμια ευθυνη αν εσεις ξερετε καποιον που να μπορει να μας λυσει το προβλημα παρακαλω ειδοποιηστεμε
    Εάν έχετε αποδείξεις ότι αυτός το έφτιαξε, στείλτε του εξώδικο.
    Ξέρω ότι δεν συνηθίζεται στη χώρα μας αυτή η μέθοδος, αλλά μόνο έτσι θα συνετιστεί και 'ισως' το σκεφτεί για τον επόμενο πελάτη.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  10. #280
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkourlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλή χρονιά... εχω ενεργειακό τζάκι Λαζάρου ελληνικο από θεσσαλονικη. Το δουλευω εδω και ενα χρονο και μου εμφανίζει μυρωδιά οταν καει δυνατά , εκει στους 80 - 90 βαθμούς. η μυρωδιά δεν εμφανίζεται στο χωρο του τζακιού (σαλόνι ) αλλά στις άκρες του σπιτιού (διάδρομο - κουζίνα). Σαν καμμένο πλαστικό ή κάτι τέτοιο. Η μυρωδιά αυτή πρωτοεμφανίστηκε όταν το έκαψα απότομα με πολλή φλόγα. η γυψοσανιδα εχει μόνωση, τι μόνωση δεν ξέρω. Θα το κάψω και εγω "δυνατά" σύμφωνα με αυτά που διαβασα εδω... Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για την εισαγωγή του αέρα θερμανσης. Ο τζακάς εχει βάλει την εισαγωγή αέρα απ'εξω ( 2 σπιραλ φ 125) και επιμένει ότι αν η εισαγωγή αέρα γίνει από μέσα α) δεν θα έχω μεγάλη διαφορά στην απόδοση β) θα ακούγεται το μοτέρ γ) το τζάκι θα καπνίσει δ) θα αισθάνομαι ρευμα αέρα στα πόδια μου καθώς θα κάθμομαι στον καναπέ.. Με το φτωχό μυαλό μου το α πιστέυω οτι είναι λάθος του μάστορα, καθώς αλλο είναι να θερμαίνεις αέρα 0 και 5 βαθμών κελσίου και άλλο εσωτερικό που εχει 18 και πάνω βαθμούς. για τα αλλα 3 θα ήθελα τη γνώμη σας. Το θεμα δεν με ενδιέφερε πέρσι, γιατί δεν ήθελα να μπω σε μερεμέτια και γιατί γενικά είχα ποσότητα ξύλων. Φέτος όμως με την αιθαλομίχλη παρατήρω οτι ο εξωτερικός βρώμικος αέρας εισέρχεται μέσω του τζακιού στο σπίτι και το κάνει θάλαμο αερίων. Σκέφτομαι να βάλω την μια εισαγωγή από το εσωτερικό του σπιτιου και να το δουλευω σε χαμηλή ταχύτητα το μοτέρ και οταν η ατμόσφαιρα είναι επιβαρημενη να κλείνω την εξωτερική εισαγωγή. αλλωστε δεν εχω βαλει αεραγωγούς στα δωμάτια, με ενδιαφέρει μόνο η σαλονοκουζίνα.
    στο ιδιο post θα ήθελα να εκφράσω και μια αλλη σκέψη μου. στο υπάρχων τζάκι σκέφτομαι να βάλω και μια σερπαντίνα νερού που να στέλνει ζεστό νερό στις σωληνώσεις ενος σώματος καλοριφέρ που βρίσκεται δίπλα στο τζάκι και από ε΄κει στα άλλα σώματα του σπιτιού. Αν εχει δοκιμάσει κάπιος κάτι παρόμοιο ας σχολιάσει.


    ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τη μυρωδιά πλαστικού στις άκρες του σαλονιού και στον διάδρομο για τα υπνοδωμάτια. Δεν ξέρω τι είναι. Έχω φέρει τζακά έχουμε ανοίξει το τζάκι αλλά δεν βγάζουμε άκρη. Από αυτά που διαβάζω εδώ πιστεύω ότι ίσως ευθύνεται ο πετροβάμβακας με τον οποίο έχουν καλύψει τη μεταλλική καμινάδα από την πλάκα (μεταξύ ισογείου κ πρώτου - μένουμε σε μεζονέτα) και πάνω. Η μεταλική καμινάδα από το πάτωμα του πρώτου και πάνω είναι χτισμένη πέτρα γύρω γύρω ως την ταράτσα και είναι δύσκολο να ξηλώσω τον πετροβάμβακα. Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

    ευχαριστώ πολύ

Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 10:53
  3. ** προβλημα με το ασυρματο δικτυο στο σπιτι ***
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 20:00
  4. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  5. χοντρό πρόβλημα με γραμμή στο σπίτι
    Από sepultribe στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας