Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Σας αρεσει το Shareaza ?

Ψήφισαν
36. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Χρησιμοποιω/ουσα το Shareaza.

    15 41,67%
  • Το εχω δοκιμασει.

    8 22,22%
  • Το εχω ακουστα.

    6 16,67%
  • Εχω ακουσει καλα λογια.

    3 8,33%
  • Ξερω τις δυνατοτητες του.

    9 25,00%
  • Το δοκιμασα αλλά δεν εμεινα ευχαριστημενος.

    14 38,89%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 62
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Βρε no_logo. Επειδη νιουμπης στα p2p δεν ειμαι (ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον), πως το εξηγεις, να μην βρισκω σχεδον κανενα διαθεσιμο ατομο για να κατεβασω αυτο που θελω (ολοι εχουν κατι κεραυνους και κατι τηλεφωνακια στις ενδειξεις και απ'οτι λεει ειναι κατειλλημενοι και πισω απο firewall κλπ), και αμα βρω, δεν αρχιζει σχεδον ποτε να κατεβαινει.
    κοίτα καλό είναι να βρίσκεις ελευθερες πηγές.
    Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που δεν βρίσκεις στο search, θα βρεις σε λίγο χρόνο από την στιγμή που θα το βάλεις στην download list σου.
    Τι εννοώ
    Τα δίκτυα του gnutella και gnutella2 επειδή είναι αποκεντρωμένα(δεν έχουν server) δεν σου δείχνουν κατευθείαν στο search όλες τις πηγές που υπάρχουν για το X αρχείο. Σου δείχνουν ενα περιορισμένο αριθμό, ενδελεχές search θα οδηγούσε σε κλατάρισμα του δικτύου.

    Ετσι λοιπόν

    Οταν οι πηγές είναι πίσω από firewall μπορείς να κατεβάσεις από αυτές μέσω των push αιτημάτων που κάνει ο client σου μέσω του hub και όχι απευθείας από client σε client (το κανονικό). Απλά μερικές φορές λόγω φόρτου των hubs τα push αιτήματα πετιούνται στο κουβά ΑΛΛΑ εξαιτίας του παραπάνω αν συνδεθείς με firewalled client θα πάρεις ΟΛΟ το upload του. Εχει και τα καλά του η αδυναμία εξυπηρέτησης από τα hubs των push αιτημάτων
    Το παραπάνω δεν ισχύει για το δίκτυο του edonkey2000, firewalled user=αχρηστος user για το shareaza

    Για τους χρήστες που σου εμφανίζονται σαν απασχολημένοι, χωρίς ελευθερο upload slot (το σήμα του τηλεφώνου). Να με συμπαθάς αλλά το gnutella2 εχει τις μικρότερες λίστες αναμονής, συνήθως η λίστα αναμονής δεν ξεπερνά τα 10 με 20 άτομα, στο emule μπορεί να φτάσει και τις 8000 για ένα αρχείο. θα έρθει και η σειρά σου να κατεβάσεις.
    1 γιατί το shareaza θα βρει γρήγορα και άλλες πηγές, είπαμε είναι αποκεντρωμένο δίκτυο.
    2 γιατί και αυτές που εχει σαν busy συχνά πυκνά τις ρωτά για ελευθερο upload slot ( εχεις δει το χρονόμετρο δίπλα στις busy πηγές που μετρά ανάποδα


    ολα τα παραπάνω δεν ισχύουν για το edonkey 2000 που είναι της υπομονής, οι πηγές με το κίτρινο σήμα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_thass
    Επειδη ειμαι νιουμπης στα p2p δεν μου αρεσει καθολου, δεν μπορω βρω τιποτα απο αυτα που θελω
    δίκτυα που συνδεεσαι;

    περνάς το firewall test; http://home.no.net/tgrumpy/ct/dex.php
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hedgehog : 22-05-06 στις 22:44. Αιτία: Συγχώνευση 2 μηνυμάτων

  2. #17
    Το avatar του μέλους clopier
    clopier Guest
    Για τα μπαζα ειναι... δεν ξερω ο no_logo πως τα καταφερε αλλα ποτε μα ποτε δεν μου συνδεθηκε σε emule server. Επισης το ολο ιντερφεις !! ειναι τραγικα βαρυ σε σχεση με το utorrent και το emule μαζι .

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από clopier
    Για τα μπαζα ειναι... δεν ξερω ο no_logo πως τα καταφερε αλλα ποτε μα ποτε δεν μου συνδεθηκε σε emule server.
    δεν αποκλειετε να ήταν παλιοί οι emule servers που είχε. Μην ξεχνάς πως εχει πάνω από χρόνο να βγει καινούργια έκδοση, αρα παίζει με τους παλιοοοοοους. Μπορούσες να ανανεωσεις τους servers του emule πατώντας F9 και κάνοντας query τα server.met

    Επισης το ολο ιντερφεις !! ειναι τραγικα βαρυ σε σχεση με το utorrent και το emule μαζι .

  4. #19
    Το avatar του μέλους dimitris_thass
    dimitris_thass Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    δίκτυα που συνδεεσαι;

    περνάς το firewall test; http://home.no.net/tgrumpy/ct/dex.php
    ναι ολα σωστα τα κανω αλλα τιποτα, χρησιμοποιω το emule και ολα ΟΚ.
    ευχαριστω παντος

  5. #20
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_thass
    ναι ολα σωστα τα κανω αλλα τιποτα, χρησιμοποιω το emule και ολα ΟΚ.
    ευχαριστω παντος
    Ενας δυσαρεστημενος πελατης. Τι να πω; Οτι κατεβαζει πιο γρηγορα απο το emule? Οτι ειναι πιο καλο ειδικα σε κακες γραμμες (συνδεσεις) και οταν το εχεις ανοικτο μονο για λιγη ωρα;
    Το οτι δεν σε κλεβει με τα credit points οπως το emule που ανεβαζεις ασχετα αρχεια σε ασχετους που ποτε δεν προκειται να επωφεληθεις απο τα credits που κερδισες απλα επειδη εκεινοι δεν εχουν το αρχειο που θελεις να κατεβασεις?
    Το shareaza δεν χρειαζεται να το αφηνεις 24/7 και ουτε να περιμενεις στην ουρα κανα δυο ωρες μπας και κατεβασεις. Και για δυο ωρες να το ανοιγεις (καθως σερφαρεις) κανεις πολυ καλη δουλεια.

    Δοκιμασε να μπεις σε gnutella2 μονο, και μετα δοκιμασε σε gnutella 1&2

    ΥΓ. το ξερεις οτι το emule σου "ρουφαει" ολη την συνδεση στο ιντερνετ αφου εχει να "ρωτησει" 10πλασιους χρηστες για καθε αρχειο και στο τελος να λαβεις μονο απο τους ιδιους σε αριθμο με το shareaza? Μπορει να ρωταει πολυ πιο αργα αλλά ο ρυθμος αν τον βαλεις κατω θα δεις οτι σκοτωνει την συνδεση σου.

    ΥΓ2. για να μην νομιζεις οτι ειμαι αντι-emulakias δες στην ενοτητα ed2k τα μηνυματα μου και οτι βοηθαω και εκει. Αμεροληπτα αξιολογησα και τα δυο και τα θεωρω πολυ καλα αλλά διαφορετικα, με διαφορετικη χρηση και διαφορετικες αναγκες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 22-05-06 στις 23:27.

  6. #21
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    @ no_logo. Σ'ευχαριστω για την ενδελεχη παρουσιαση του τροπου συνδεσης και ευρεσης πηγων αλλα πολυ φασαρια για το τιποτα ρε συ. Με το moded dc++ που δουλευω, βρισκω με την μια αυτο που θελω και επειδη κατεβαζω απο πολλαπλες πηγες, παει σφαιρα.
    Ο μονος λογος που θελω λιγο να την ψαξω παλι με το shareaza (το δουλεψα για κανα μηνα πριν ενα χρονο), ειναι γιατι πρεπει να χει καποια πραγματακια που με ενδιαφερουν που δεν τα βρηκα στο DC. Το ιδιο θελω να κανω και με το emule αλλα και 'κει ζορι ρε γμτ.
    Anyway, καποια στιγμη θα του δωσω μια ευκαιρια ακομα.
    Παντως σαν GUI και σαν λειτουργικοτητα το shareaza ειναι αρκετα καλο και πολυ πιασαρικο για καποιον που το δοκιμαζει πρωτη φορα. Αλλα...

  7. #22
    Το avatar του μέλους dimitris_thass
    dimitris_thass Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Ενας δυσαρεστημενος πελατης.
    συγνωμη παιδια δεν θα το ξανακανω απλος την γνωμη μου ειπα, μπορει να ειναι λαθος αλλα
    με οτι ειναι ευχαριστημενος ο καθενας

  8. #23
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Μα εννοειται.
    Το ειπα σαν αστειο. Εδω δεν κρινεται κανεις ουτε οι προτιμησεις του.
    Αλλωστε αν αρεσε σε ολους μονο ενα προγραμμα τοτε δεν θα υπηρχαν δεκαδες.
    Καλα εκανες και την ειπες.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.514
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το Shareaza αποτελεί το κυρίως P2P non-torrents πρόγραμμα που χρησιμοποιώ. Με την βοήθεια πολύ καλών χρηστών όπως ο no_logo (μόνο με το Opera μου τα χαλάει ) το έχω σετάρει και πετάει. Τόσα δίκτυα μαζεμένα δεν έχει κανένα άλλο. Από την 2.2.0.0 (αν δεν κάνω λάθος) δουλεύει με φοβερές ταχύτητες και με το eMule. Χώρια που ότι προερχεται από Gnutella δεν έχει que #2000 αλλά μονοψήφια νούμερα. Αν και καλύπτω τις ανάγκες μου και με torrents, το Shareaza ΠΟΤΕ δεν με έχει απογοητεύεσει.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΥΣΤΟΣ
    Router
    Alcatel speedtouch 530
    Τα εγκατελειψα τα p2p,ολα τους ειναι πολυ αργα.Πλεον βρισκω οτι θελω στο Katz και κατεβαζω απο την rapidshare.

  11. #26
    Το avatar του μέλους dimitris_thass
    dimitris_thass Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx
    Με την βοήθεια πολύ καλών χρηστών όπως ο no_logo
    συμφωνώ και επαυξάνω

  12. #27
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Re-Ti-Re
    @ gallahant
    Η τελευταία επιλογή δεν σου κάνει
    Γιατι απλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε

  13. #28
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gallahant
    Γιατι απλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε
    Θα ερθω για καφε μια μερα και θα το στησουμε. Ετσι θα εχεις την ευκαιρια να το δοκιμασεις στημενο κιολας ασχετα οτι και χωρις (αρκει οι πορτες να ειναι ΟΚ) ειναι πολυ καλο.

    Θες δεν θες θα το δοκιμασεις δεν θα σε αφησω στο σκοταδι.

  14. #29
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gallahant
    Γιατι απλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε
    Ε τοτε, βαλτο να το δοκιμασεις και θα σαι με την επιλογη που εβαλες στην δημοσκοπηση

  15. #30
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Βρε ολα θα τα δοκιμασουμε και θα του βαλουμε να κανει τα παντα, gnutella που χρησιμοποιει ο gallahant, gnutella2, ed2k και τελος torrents.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό είναι το avatar που σας αρέσει;
    Από gkimonas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 15:32
  2. Γιατι σας αρέσει το Linux
    Από Hwoarang στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 03:00
  3. Τι σας αρεσει απο POP & ROCK καινουργια (2-3ετιας το πολυ) ?
    Από tommygun στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-06, 20:56
  4. Ποιό php portal σας αρέσει περισσότερο;
    Από islander7 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-04, 14:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας