Login Form
IPv6 Ready

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
925. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

124 13,41%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

387 41,84%
  • Δεν θα αλλάξω

331 35,78%
  • ΔΓ/ΔΑ

83 8,97%
Σελ. 169 από 169 ΠρώτηΠρώτη ... 149159164167168169
Εμφάνιση 2.521-2.527 από 2527
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10500/1021
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 17,8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chrisk6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους...
    Μια κλασικη περιπτωση κ εγω που σκεφτομαι να παω απο ΔΕΗ σε καποιον αλλο παροχο.
    Εχω καποιες ερωτησεις προς τους γνωστες για καποια πραγματα που δεν γνωριζω (ακομα)¨

1. Εχει ληξει το ΥΔΕ κ προκειται να φωναξω ενα ηλεκτρολογο αυριο κοντινο της περιοχης (Ζωγραφου). Κοστος 65+ΦΠΑ μου ειπε. Το ποσο ουτως η αλλως θα το περασω στον ιδιοκτητη (ενοικιο γαρ).
    Το ΥΔΕ χρειαζεται ανα 14ετια η καθε φορα που καποιος αλλαζει παροχο? Το ρωταω γιατι αν φυγω απο το συγκεκριμενο σπιτι θα υπαρχει καποια διαδικασια για τον επομενο ενοικιαστη η τον ιδιοκτητη?
    2. Αλλαγη παροχου εν μεσω ενοικιου θεωρω πως δεν εχει καποια διαφορα σωστα? Σκοποευω να κλεισω χωρις υποχρεωτικη παραμονη.
    3. Οι καταναλωσεις μου ειναι στις 2050KWH με τις 500-600 νυχτερινη χρεωση. Αξιζει ? Με βαση το αλλαζω ρευμα δειχει ενα κερδος 180 στην καλυτερη με 155 (χωρις υποχρεωτικη παραμονη) ετησιως.

Ευχαριστώ
    Νομίζω το κόστος για το υδε το πληρώνεις εσύ.
    Γιατί εσύ αποφάσισες να το κάνεις.
    Αυτός θα στα δώσει άμα φύγεις απο το σπίτι. Κάτι τέτοιο είναι δε θυμάμαι καλά
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Περιοχή
    Beyond the Coast
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    SNR / Attn
    25(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το κόστος για το υδε το πληρώνεις εσύ.
    Δεν θα έβαζα και το χέρι μου στη φωτιά, νομίζω πως είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη.

Περιοχή
    Αθήνα , Παγκράτι
    Downloads
    144
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    COSMOTE (FTTH)
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Interleaved
    Το ΥΔΕ είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη
    Δεν είναι του ενοικιαστή.
    Με εκτίμηση
    Η.Κ.

Β. Σόιμπλε:
    "... και λίγα σας έκανα."

Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ; Χαρτογράφησε το στο FttxGR

Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chrisk6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους...
    Μια κλασικη περιπτωση κ εγω που σκεφτομαι να παω απο ΔΕΗ σε καποιον αλλο παροχο.
    Εχω καποιες ερωτησεις προς τους γνωστες για καποια πραγματα που δεν γνωριζω (ακομα)¨

1. Εχει ληξει το ΥΔΕ κ προκειται να φωναξω ενα ηλεκτρολογο αυριο κοντινο της περιοχης (Ζωγραφου). Κοστος 65+ΦΠΑ μου ειπε. Το ποσο ουτως η αλλως θα το περασω στον ιδιοκτητη (ενοικιο γαρ).
    Το ΥΔΕ χρειαζεται ανα 14ετια η καθε φορα που καποιος αλλαζει παροχο? Το ρωταω γιατι αν φυγω απο το συγκεκριμενο σπιτι θα υπαρχει καποια διαδικασια για τον επομενο ενοικιαστη η τον ιδιοκτητη?
    2. Αλλαγη παροχου εν μεσω ενοικιου θεωρω πως δεν εχει καποια διαφορα σωστα? Σκοποευω να κλεισω χωρις υποχρεωτικη παραμονη.
    3. Οι καταναλωσεις μου ειναι στις 2050KWH με τις 500-600 νυχτερινη χρεωση. Αξιζει ? Με βαση το αλλαζω ρευμα δειχει ενα κερδος 180 στην καλυτερη με 155 (χωρις υποχρεωτικη παραμονη) ετησιως.

Ευχαριστώ
    Καλησπερα.. Θα βγαλει το πιστοποιητικο και θα πρεπει να το καταθεσεις στην Δεδδηε..Ναι χρειαζεται καθε 14 χρονια.. Απο οτι βλεπω δεν κανεις και πολυ μεγαλη καταναλωση στο νυχτερινο ρευμα... Αν πληρωνεις κανονικα τους λογαριασμους σου θα πρεπει να κοιταξεις πολυ καλα τι σε συμφερει...Αλλα οι παροχοι δεν τα λενε και πολυ καλα... Κοιταξε πιο κατω...

https://energypress.gr/news/rae-epis...diamartyrontai

Downloads
    0
    Uploads
    0
    Υπάρχει θεσπισμένο χρονικό όριο, η 14ετία.

Όμως συνήθως δεν εφαρμόζεται, όταν το ρολόι είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη ή τρίτου (προηγούμενου ενοικιαστή) .. έμεινε έτσι σαν συνήθεια-αφροντισιά! Αν όμως το ρολόι είναι στο όνομα του ενοικιαστή και φεύγει για αλλού, και θέλει πίσω και την προκαταβολή εγγύησής του, πάνω από όλα την αποφυγή μελλοντικών μπλεξιμάτων, τότε πάει και το κόβει από τη ΔΕΗ, όπου ζητά πίσω και την εγγύησή του. Σε αυτήν την περίπτωση - εφόσον πέρασε 14ετία, "ταλαιπωρείται" ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, όταν πάει να ζητήσει επανασύνδεση. Τότε του ζητάνε αυτό το πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου μηχανικού.

Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Πρεπει να λάβεις υπόψη και το χαράτσι των παρόχων λόγω ΟΤΣ (οριακη τιμη συστήματος). Κι εγώ ψάχνω αλλά δε ξέρω τελικά τί συμφέρει.

Περιοχή
    Αθήνα , Παγκράτι
    Downloads
    144
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    COSMOTE (FTTH)
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Interleaved
    Προς ενημέρωση όλων

Η σωστή διαδικασία όταν έχεις ένα ακίνητο και το ενοικιάζεις είναι

όταν βρίσκεις ενοικιαστή πας μαζί του ή μόνος του με την ταυτότητα του και με το ηλεκτρονικό μισθωτήριο εκτυπωμένο από την ΑΑΔΕ στον πάροχο ενέργειας που επιθυμεί εκεί αυτός τον ενημερώνει σχετικά για την εγγύηση και αν θέλει ΥΔΕ (πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου) αυτό βαραίνει τον ιδιοκτήτη του ακινήτου φυσικά.

όταν φύγει ο ενοικιαστής από το ακίνητο πάει ο ιδιοκτήτης με την ταυτότητα του και με το ηλεκτρονικό μισθωτήριο εκτυπωμένο από την ΑΑΔΕ στον πάροχο ενέργειας που είχε πάει ο ενοικιαστής και ζητάει διακοπή της παροχής ρεύματος στο ακίνητο
    έτσι εκδίδεται τελικός λογαριασμός στο όνομα του ενοικιαστή που έφυγε από το ακίνητο όπου καλείται να πληρώσει ή συμψηφίζεται με την εγγύηση που είχε καταβάλλει και ο αριθμός παροχής ρεύματος είναι καθαρός από χρέη/οφειλές.

η σωστή διαδικασία είναι αυτή και σας βγάζει από δυσάρεστες εκπλήξεις με χρέη/οφειλές κτλ...δεν ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη αν ο ενοικιαστής του ακινήτου πληρώνει ή όχι τους λογαριασμούς ρεύματος αυτό είναι πρόβλημα του ενοικιαστή και όχι του ιδιοκτήτη καθώς το ΑΦΜ του ενοικιαστή θα επιβαρύνεται από τυχόν χρέη αυτό που ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη είναι ο αριθμός παροχής ρεύματος του ακινήτου που ενοικιάζει να είναι καθαρό από χρέη και οφειλές προς τον οποιοδήποτε πάροχο.
    Με εκτίμηση
    Η.Κ.

Β. Σόιμπλε:
    "... και λίγα σας έκανα."

Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ; Χαρτογράφησε το στο FttxGR

Σελ. 169 από 169 ΠρώτηΠρώτη ... 149159164167168169

Παρόμοια Θέματα

1. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 18:46
  2. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος