Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 116 από 1167 ΠρώτηΠρώτη ... 96106111114115116117118121126136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.726-1.740 από 17494
  1. #1726
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Άρχισε και η επίθεση στα ΕΛΤΑ


    ''«Ασύμμετρη» εμπορική πολιτική στη λιανική ρεύματος προσάπτουν στα ΕΛΤΑ οι ανεξάρτητοι προμηθευτές''

    https://energypress.gr/news/asymmetr...oi-anexartitoi

  2. #1727
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Τι θέλουν και αυτά τα ΕΛΤΑ που τόλμησαν να πάνε στο 0.6% το μερίδιο αγοράς;
    Να κλείσουν να φάει και κανείς εναλλακτικός...

  3. #1728
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θέλουν και αυτά τα ΕΛΤΑ που τόλμησαν να πάνε στο 0.6% το μερίδιο αγοράς;
    Να κλείσουν να φάει και κανείς εναλλακτικός...
    Έλα ντε...το ότι έχουν 1500 καταστήματα σε όλη την χώρα γεμάτα διαφημιστικά για το ρεύμα δε βοηθάει εε;Ή ότι έχουν το κράτος από πίσω εδώ και 190 χρόνια και άρα δε φοβάται ο κόσμος για πιθανή αρπαχτή και ατελείωτη μάσα μετά στην Μύκονο...

  4. #1729
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    ειλικρινά, διαβάζω τόσο καιρό, και προσπαθώ να μη σχολιάσω, αλλά το να πανηγυρίζουν πολίτες το 2018 που:
    1) Τα ελτα (δημόσια υπηρεσία) πουλάνε ρεύμα κάτω του κόστους. ΔΕ θα με ενοχλούσε αν το έκανε πχ η προτέργια, η βολτερα, η βατ, ο μπαμπης ή ο αλέκος, αλλά όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει όταν ενας δημόσιος οργανισμός παρουσιάζει ελλείματα, και ποιος τα πληρώνει τελικά....
    2) Μία ακόμα δημόσια υπηρεσία αποδεικνύει ότι δε γνωρίζει να τιμολογεί και να βγάζει οικονομικές καταστάσεις. Είναι σε κακή κατάσταση η main μπίζνα τους (και φημολογείται ότι θα πουληθούν, ΚΑΙ αυτά), και γιαυτό....κάποιος αποφάσισε να δημιουργήσει νέες ζημιές
    3) Θα έρθει μετά και η τρόικα και θα εξηγήσει ότι παιδιά, εμείς ειπαμε το δημόσιο να μην έχει πάνω από 51%, άρα θα αθροίζω δεη+ελτα, και όλοι θα αρχίσουν τα "δεν το είχαμε φανταστεί"
    4) και μέσα σε όλα, κόσμος "πανηγυρίζει" για το άλμα των ελτά.
    Να σας πω λοιπόν μία πληροφορία εκ των έσω...
    Να ξέρετε ότι καμία ανησυχία δεν υπάρχει για τα ελτά.
    Αντίθετα, λέμε καλή συνέχεια στους μεγάλους πελάτες μας που πάνε στα ελτά, καθώς και εμείς το ίδιο θα κάναμε αν μας ηθελαν πελάτες, με αυτές τις τιμές.
    Οταν πουλάς κάτω του κόστους, θα πρέπει να το υποστηρίξεις με cash ή να πουληθείς σε αστεία τιμή.
    Κασέρι στα ελτά, δεν υπάρχει δυστυχως, και η ραε δε μπορεί να τους ευνοήσει πολύ κάνοντας τα στραβά μάτια στις πληρωμές τους προς οργανισμούς, διαχειριστές κλπ, οπότε μένει μέσα στους επόμενους 12 μήνες, να πουληθούν μαζι με την κύρια μπίζνα τους.
    Το πρόβλημα με τα ελτά αφορά όλους μας ως πολίτες, και όχι τους εναλλακτικούς.
    Γιατί το πάρτυ του δημοσίου είναι που πληρώνουμε περισσότερο από την (εξίσου μεγάλη) αλητεία του 11 στο χώρο του ρεύματος...


    ΥΓ: Και κάτι προσωπικό.
    Τον..ΚΟΒΩ ότι ΔΕΝ ξέρουν πόσο είναι το κόστος της ενέργειας εκεί στα ελτά, και ποιες χρεώσεις θα πρέπει να προσθέτουν στο κόστος αγοράς ηλεκ.ενέργειας, και πόσο είναι αυτές ανά MWh. Είμαι σίγουρος ότι έχουν την αίσθηση ότι βγαζουν χρήματα από τις τιμες που δίνουν και αυτό δείχνει πόσο επικίνδυνοι είναι.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  5. #1730
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    1)Ποιός λέει ότι πουλάνε κάτω του κόστους παρακαλώ;;Οι ιδιώτες.Γιατί να μην λένε ψέματα;;Είσαι σε θέση να ξέρεις ακριβώς σε τι τιμή πουλάνε;
    2)Δεν ισχύει αυτό καθόλου.Τα ΕΛΤΑ δεν είχαν κόστος για να δώσουν ρεύμα.Έχουν ήδη 1500 καταστήματα και υπαλλήλους στο λογιστήριο κλπ.
    3)Δεν ισχύει ούτε αυτό.Το πρόβλημα της τροικα είναι να μην έχει καμιά εταιρεία πάνω από 50%.Δεν έχει να κάνει με το αν ανήκει στο κράτος, ή αλλού.
    4)Δεν υπάρχει πλάνο πώλησης των ΕΛΤΑ.Έχουν μπει στο υπερταμείο και θα γίνει ανασύνταξη του πλάνου λειτουργείας τους.

    Αλήθεια, από την εταιρεία σου έχει γίνει μετακίνηση πελατών προς τα ΕΛΤΑ;Ευχαριστώ!

  6. #1731
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εδώ καλά καλά ούτε εξυπηρέτηση πελατών δε έχουν....θα ΄χουν και πελάτες;

  7. #1732
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδώ καλά καλά ούτε εξυπηρέτηση πελατών δε έχουν....θα ΄χουν και πελάτες;
    Για ποιόν λες;

  8. #1733
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιόν λες;


    Για το ΕΛΤΑ ενέργεια . Επίσης σημαντικό να αναφέρω ότι έχει και ΟΤΣ 45-55/mwh ενώ στη volterra είναι 40-70€/mwh όποτε δε πληρώνεις σχεδόν ποτέ ΟΤΣ. Όλοι νομίζουν ότι μπορούν έτσι εύκολα να πουλάνε ρεύμα και να έχουν κ πολλούς πελάτες μάλιστα .

  9. #1734
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το ΕΛΤΑ ενέργεια . Επίσης σημαντικό να αναφέρω ότι έχει και ΟΤΣ 45-55/mwh ενώ στη volterra είναι 40-70€/mwh όποτε δε πληρώνεις σχεδόν ποτέ ΟΤΣ. Όλοι νομίζουν ότι μπορούν έτσι εύκολα να πουλάνε ρεύμα και να έχουν κ πολλούς πελάτες μάλιστα .
    Έχεις δοκιμάσει την εξυπηρέτηση;Όσο για το ΟΤΣ σχεδόν όλοι οι εναλλακτικοί τόσο το έχουν.Με εξαίρεση 2 και τη ΔΕΗ που δεν έχει καθόλου.

  10. #1735
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δοκιμάσει την εξυπηρέτηση;Όσο για το ΟΤΣ σχεδόν όλοι οι εναλλακτικοί τόσο το έχουν.Με εξαίρεση 2 και τη ΔΕΗ που δεν έχει καθόλου.
    Ναι σκέτη κούραση η εξυπηρέτηση πελατών ,ΟΤΣ ναι έχουν σχεδόν όλοι αλλά είναι κακία τακτική φεύγεις για πιο οικονομικά και πάλι να πληρώνεις σχεδόν το ίδιο με την ΔΕΗ;

  11. #1736
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σκέτη κούραση η εξυπηρέτηση πελατών ,ΟΤΣ ναι έχουν σχεδόν όλοι αλλά είναι κακία τακτική φεύγεις για πιο οικονομικά και πάλι να πληρώνεις σχεδόν το ίδιο με την ΔΕΗ;
    Δε διαφωνώ για την ΟΤΣ....Όσο για την εξ, πελατών οκ.

  12. #1737
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Ποιός λέει ότι πουλάνε κάτω του κόστους παρακαλώ;;Οι ιδιώτες.Γιατί να μην λένε ψέματα;;Είσαι σε θέση να ξέρεις ακριβώς σε τι τιμή πουλάνε;
    2)Δεν ισχύει αυτό καθόλου.Τα ΕΛΤΑ δεν είχαν κόστος για να δώσουν ρεύμα.Έχουν ήδη 1500 καταστήματα και υπαλλήλους στο λογιστήριο κλπ.
    3)Δεν ισχύει ούτε αυτό.Το πρόβλημα της τροικα είναι να μην έχει καμιά εταιρεία πάνω από 50%.Δεν έχει να κάνει με το αν ανήκει στο κράτος, ή αλλού.
    4)Δεν υπάρχει πλάνο πώλησης των ΕΛΤΑ.Έχουν μπει στο υπερταμείο και θα γίνει ανασύνταξη του πλάνου λειτουργείας τους.

    Αλήθεια, από την εταιρεία σου έχει γίνει μετακίνηση πελατών προς τα ΕΛΤΑ;Ευχαριστώ!
    1) Το κόστος είναι γνωστό σε όλους. Αν αμφισβητείς ότι πουλάνε κάτω από το κόστος, προφανώς δε γνωρίζεις ούτε την αγορά της ενέργειας, ούτε ότι υπάρχουν διάφορα κόστη που το αγαπημένο κράτος έβαλε on top σε όλους τους προμηθευτές. Αν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε τι τιμή πουλάνε? xaxaxaxaxaxa, really? Το ότι ας πούμε κάθε πελάτη που χτυπάνε, καταθέτουν συγκεκριμένη πρόταση, δεν είναι αρκετή απόδειξη? Οι τιμές όλων των εναλλακτικών, είναι γνωστές στην αγορά, ανά πελάτη μάλιστα.
    Τα ΕΛΤΑ πουλάνε ΚΑΤΩ του κόστους. Αν το αμφισβητείς αυτό, please, πες το μου, να μην ξανασυζητήσουμε για το συγκεκριμένο θέμα
    2) Η αγορά της ενέργειας, εξαιτίας του τρόπου που εκκαθαρίζεται και των χρονισμών που γίνονται οι εκκαθαρίσεις αυτές, είναι ιδιαίτερως πολύπλοκη. Είμαι σίγουρος ότι τα ΕΛΤΑ δεν καταλαβαίνουν ότι πουλάνε κάτω του κόστους, και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι στους επόμενους μήνες όταν καταλάβουν την τρύπα που δημιούργησαν.
    3) Επειδή τυχαίνει να ξέρω κάτι παραπάνω, πίστεψέ με, αν τα ελτα δυναμώσουν πολύ, η αντίδραση της τρόικα θα είναι αυτή. Όσο είναι χαμηλά τα ελτα, και ψηλά η δεη, ασχολούνται μόνο με τη δεη.

    Η εταιρεία που δουλεύω έχει χάσει 2 μεγάλους πελάτες & 5 μεσαίους από τα ελτα, και δε μας ενόχλησε, γιατί ξέρουμε ότι σύντομα θα γυρίσουν, και ότι εμείς έχουμε ως πάγια αρχή, να μην πουλάμε κάτω από το κόστος (ακού να δεις, υπάρχουν και "τέτοιοι" στον χώρο).
    Τα ελτά δεν έχουν εξυπ.πελατών, και κυρίως, δε θα αντέξουν να πουλάνε στους μεγάλους πελάτες, με ζημιά. Το ξέρουν και οι ίδιοι οι πελάτες, απλά πάνε να επωφεληθούν ένα χρόνο τη λάθος τιμολογιακή πολιτική, μας το είπανε οι ίδιοι.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  13. #1738
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Το κόστος είναι γνωστό σε όλους. Αν αμφισβητείς ότι πουλάνε κάτω από το κόστος, προφανώς δε γνωρίζεις ούτε την αγορά της ενέργειας, ούτε ότι υπάρχουν διάφορα κόστη που το αγαπημένο κράτος έβαλε on top σε όλους τους προμηθευτές. Αν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε τι τιμή πουλάνε? xaxaxaxaxaxa, really? Το ότι ας πούμε κάθε πελάτη που χτυπάνε, καταθέτουν συγκεκριμένη πρόταση, δεν είναι αρκετή απόδειξη? Οι τιμές όλων των εναλλακτικών, είναι γνωστές στην αγορά, ανά πελάτη μάλιστα.
    Τα ΕΛΤΑ πουλάνε ΚΑΤΩ του κόστους. Αν το αμφισβητείς αυτό, please, πες το μου, να μην ξανασυζητήσουμε για το συγκεκριμένο θέμα
    2) Η αγορά της ενέργειας, εξαιτίας του τρόπου που εκκαθαρίζεται και των χρονισμών που γίνονται οι εκκαθαρίσεις αυτές, είναι ιδιαίτερως πολύπλοκη. Είμαι σίγουρος ότι τα ΕΛΤΑ δεν καταλαβαίνουν ότι πουλάνε κάτω του κόστους, και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι στους επόμενους μήνες όταν καταλάβουν την τρύπα που δημιούργησαν.
    3) Επειδή τυχαίνει να ξέρω κάτι παραπάνω, πίστεψέ με, αν τα ελτα δυναμώσουν πολύ, η αντίδραση της τρόικα θα είναι αυτή. Όσο είναι χαμηλά τα ελτα, και ψηλά η δεη, ασχολούνται μόνο με τη δεη.

    Η εταιρεία που δουλεύω έχει χάσει 2 μεγάλους πελάτες & 5 μεσαίους από τα ελτα, και δε μας ενόχλησε, γιατί ξέρουμε ότι σύντομα θα γυρίσουν, και ότι εμείς έχουμε ως πάγια αρχή, να μην πουλάμε κάτω από το κόστος (ακού να δεις, υπάρχουν και "τέτοιοι" στον χώρο).
    Τα ελτά δεν έχουν εξυπ.πελατών, και κυρίως, δε θα αντέξουν να πουλάνε στους μεγάλους πελάτες, με ζημιά. Το ξέρουν και οι ίδιοι οι πελάτες, απλά πάνε να επωφεληθούν ένα χρόνο τη λάθος τιμολογιακή πολιτική, μας το είπανε οι ίδιοι.
    Δεν πολυασχολούμαι με την ενέργεια, για 30 € μειωμένο ετήσιο λογαριασμό σε σχέση με ΔΕΗ και πολλά παραπάνω ρίσκα δεν αξίζει τον κόπο ( κάποτε έκανα υπολογισμούς).

    Σε βρίσκω όμως εριστικό και εμπαθή.
    Με το καλό να σας γυρίσουν οι πελάτες από τα ΕΛΤΑ, με το καλό να σας γυρίσουν κι οι πελάτες απ' την ΔΕΗ.
    Το πόσους χάσατε το ξέρεις επειδή είσαι στο λογιστήριο ή επειδή έτσι σας παραμυθιάζουν ? (επειδή κλίνετε το ρήμα -μου είπε, σου είπε, του είπε, μου είπανε κλπ)

    Απ'ότι ισχυρίζεσαι ο antreas9 γνωρίζει περισσότερα από τα ΕΛΤΑ για την πολυπλοκότητα των εκκαθαρίσεων.
    Καλή σου τύχη

    ΥΓ Το παρδαλό κατσίκι πάντα γελούσε, μην νομίζεις ότι γελάει μόνο με τους άλλους, γελάει και με εσένα.

    ΥΓ2
    Ελεγα να μην σου ξαναγράψω, αλλά προκαλείς χοντρά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 10-04-18 στις 10:32.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1739
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Το κόστος είναι γνωστό σε όλους. Αν αμφισβητείς ότι πουλάνε κάτω από το κόστος, προφανώς δε γνωρίζεις ούτε την αγορά της ενέργειας, ούτε ότι υπάρχουν διάφορα κόστη που το αγαπημένο κράτος έβαλε on top σε όλους τους προμηθευτές. Αν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε τι τιμή πουλάνε? xaxaxaxaxaxa, really? Το ότι ας πούμε κάθε πελάτη που χτυπάνε, καταθέτουν συγκεκριμένη πρόταση, δεν είναι αρκετή απόδειξη? Οι τιμές όλων των εναλλακτικών, είναι γνωστές στην αγορά, ανά πελάτη μάλιστα.
    Τα ΕΛΤΑ πουλάνε ΚΑΤΩ του κόστους. Αν το αμφισβητείς αυτό, please, πες το μου, να μην ξανασυζητήσουμε για το συγκεκριμένο θέμα
    2) Η αγορά της ενέργειας, εξαιτίας του τρόπου που εκκαθαρίζεται και των χρονισμών που γίνονται οι εκκαθαρίσεις αυτές, είναι ιδιαίτερως πολύπλοκη. Είμαι σίγουρος ότι τα ΕΛΤΑ δεν καταλαβαίνουν ότι πουλάνε κάτω του κόστους, και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι στους επόμενους μήνες όταν καταλάβουν την τρύπα που δημιούργησαν.
    3) Επειδή τυχαίνει να ξέρω κάτι παραπάνω, πίστεψέ με, αν τα ελτα δυναμώσουν πολύ, η αντίδραση της τρόικα θα είναι αυτή. Όσο είναι χαμηλά τα ελτα, και ψηλά η δεη, ασχολούνται μόνο με τη δεη.

    Η εταιρεία που δουλεύω έχει χάσει 2 μεγάλους πελάτες & 5 μεσαίους από τα ελτα, και δε μας ενόχλησε, γιατί ξέρουμε ότι σύντομα θα γυρίσουν, και ότι εμείς έχουμε ως πάγια αρχή, να μην πουλάμε κάτω από το κόστος (ακού να δεις, υπάρχουν και "τέτοιοι" στον χώρο).
    Τα ελτά δεν έχουν εξυπ.πελατών, και κυρίως, δε θα αντέξουν να πουλάνε στους μεγάλους πελάτες, με ζημιά. Το ξέρουν και οι ίδιοι οι πελάτες, απλά πάνε να επωφεληθούν ένα χρόνο τη λάθος τιμολογιακή πολιτική, μας το είπανε οι ίδιοι.
    1+2:Εγώ δε δουλεύω σε πάροχο ενέργειας.Άρα δεν μπορώ να ξέρω τις τιμές.Ξέρω όμως πως λειτουργεί η αγορά.Και όχι, δεν πιστεύω ότι τα ελτά πουλάνε κάτω του κόστους.Πιστεύω ότι πουλάνε κοντά στο κόστος, με ελάχιστο κέρδος.
    3:Γιατί το λες αυτό;Πες μας το ''κάτι παραπάνω''.Εγω ξέρω αυτό που είπα.Η ΕΕ θέλει να μην έχει καμιά εταιρεία πάνω από 50%.

    Σχετικά με την εξ πελατών, να σου πω ότι τα ελτά βασίζονται στην εξ πελατών μέσα στα 1500 καταστήματα και όχι με 1 κατάστημα στην αθήνα και όλοι οι άλλοι από το τηλέφωνο όπως κάνουν οι ιδιώτες πάροχοι.


    ΥΓ στο 1 λες:''Το κόστος είναι γνωστό σε όλους'' και καπάκι:'' Αν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε τι τιμή πουλάνε? xaxaxaxaxaxa,really''....τι ισχύει τελικά;;Και τέλος πάντων, πες μας εσύ σε τι τιμή πουλάνε να δούμε αν είναι κάτω του κόστους.Εσείς σε τι τιμή πουλάτε στις μεγάλες εταιρείες;Να δούμε πόσο κέρδος έχετε.Όλοι ξέρουμε την ΟΤΣ και την τιμή αγορά ενέργειας από τη ΔΕΗ με ΝΟΜΕ.Τα ΕΛΤΑ αγόρασαν μεγάλες ποσότητες στην τελευταία δημοπρασία με 45 ευρώ/MW, δηλαδή σε καλή τιμή.Αν το πουλάνε στα 46(εντελώς τυχαία)/ΜW έχουν κέρδος.Μικρό αλλά έχουν.Εσείς τι τιμή έχετε;Είστε σε θέση να γνωρίζετε αυτό που λέτε, ότι κάνουν ίδια προσφορά σε όλους;και αν ναι τι περιλαμβάνη αυτή;

  15. #1740
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    1+2:Εγώ δε δουλεύω σε πάροχο ενέργειας.Άρα δεν μπορώ να ξέρω τις τιμές.Ξέρω όμως πως λειτουργεί η αγορά.Και όχι, δεν πιστεύω ότι τα ελτά πουλάνε κάτω του κόστους.Πιστεύω ότι πουλάνε κοντά στο κόστος, με ελάχιστο κέρδος.
    3:Γιατί το λες αυτό;Πες μας το ''κάτι παραπάνω''.Εγω ξέρω αυτό που είπα.Η ΕΕ θέλει να μην έχει καμιά εταιρεία πάνω από 50%.

    Σχετικά με την εξ πελατών, να σου πω ότι τα ελτά βασίζονται στην εξ πελατών μέσα στα 1500 καταστήματα και όχι με 1 κατάστημα στην αθήνα και όλοι οι άλλοι από το τηλέφωνο όπως κάνουν οι ιδιώτες πάροχοι.


    ΥΓ στο 1 λες:''Το κόστος είναι γνωστό σε όλους'' και καπάκι:'' Αν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε τι τιμή πουλάνε? xaxaxaxaxaxa,really''....τι ισχύει τελικά;;Και τέλος πάντων, πες μας εσύ σε τι τιμή πουλάνε να δούμε αν είναι κάτω του κόστους.Εσείς σε τι τιμή πουλάτε στις μεγάλες εταιρείες;Να δούμε πόσο κέρδος έχετε.Όλοι ξέρουμε την ΟΤΣ και την τιμή αγορά ενέργειας από τη ΔΕΗ με ΝΟΜΕ.Τα ΕΛΤΑ αγόρασαν μεγάλες ποσότητες στην τελευταία δημοπρασία με 45 ευρώ/MW, δηλαδή σε καλή τιμή.Αν το πουλάνε στα 46(εντελώς τυχαία)/ΜW έχουν κέρδος.Μικρό αλλά έχουν.Εσείς τι τιμή έχετε;Είστε σε θέση να γνωρίζετε αυτό που λέτε, ότι κάνουν ίδια προσφορά σε όλους;και αν ναι τι περιλαμβάνη αυτή;
    το κόστος αγοράς (ΑΓΟΡΑΣ) ηλεκ.ενέργειας, είναι γνωστό σε όλους.
    Τα ελτα αγόρασαν πράγματι ΝΟΜΕ με 45.
    Το ότι το πραγματικό κόστος περιλαμβάνει μέσα όλα τα γ@μισι@τικα που μας φορτώνει το κράτος (πχεφελ, αδι, λπ2,λπ3, λπ7, μμκθσσ και απώλειες!!) που ανεβάζουν το κόστος δραματικά, δεν έχει σημασία μωρέ, σημασία έχει ότι αγοράζουν σε νομε με 45 ευρώ και άρα εσύ που δε γνωρίζεις την αγορά της ηλεκ.ενέργειας θεωρείς ότι βγάζουν όταν πουλάνε 52-53-54 ευρώ, δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι μαζί με εσένα πιστεύουν ΚΑΙ αυτοί ότι βγάζουν, και μετά θα απαιτηθεί από όλους εμάς ως πολίτες να καλύψουμε τη χασούρα τους.
    Αν δεν πιστεύεις ότι τα ελτά πουλάνε κάτω του κόστους γιατί "ξέρεις" πως λειτουργεί η αγορά, δεν έχει νόημα να συζητήσουμε περισσότερο. Μείνε εδώ να υποστηρίζεις με πανό τους άσχετους και επικίνδυνους.
    Εδώ θα είμαστε, στην ανακοίνωση της ζημιάς (σε 2-3 χρόνια από τώρα), και εκεί θα ψελίζουν όλοι "δεν το περιμέναμε, πέσαμε από τα σύννεφα, φταίει ο ανάδρομος ερμής"

    ΥΓ:Εξυπ. πελατών για ρεύμα στα 1.500 σημεία? εντάξει, βαυκαλίζεσαι. Δεν έχουν ιδέα, πέρα από διανομή φυλλαδίου...
    ΥΓ2: Δεν κάνουν την ίδια προσφορά σε όλους, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Είπα ότι είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι προσφορές κάνουν ανά πελάτη, στους μεγάλους πελάτες, όπως αντίστοιχα είναι σε θέση και οι ανταγωνιστές να γνωρίζουν τι προσφορά κάνουμε εμείς.
    ΥΓ3: Όσο για το "κάτι παραπάνω", είναι κάτι που μας ενημέρωσε ανθρωπος Τρόικα, σε unofficial συνάντηση με αντιπροσωπεία προμηθευτών, ότι μέχρι το 2021 απαιτεί το άθροισμα του dominant player να είναι <51%, και σε αυτό θα αθροίσει και τα ελτα. Το ξέρουν όλοι, απλά προς το παρών δεν ασχολείται κανείς. Ελλαδάρα.
    ΥΓ4: Επίσης, τα ελτά δεν αποδίδουν στην ώρα τους τα χρήματα, αλλά who cares? Δημόσιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πολυασχολούμαι με την ενέργεια, για 30 € μειωμένο ετήσιο λογαριασμό σε σχέση με ΔΕΗ και πολλά παραπάνω ρίσκα δεν αξίζει τον κόπο ( κάποτε έκανα υπολογισμούς).

    Σε βρίσκω όμως εριστικό και εμπαθή.
    Με το καλό να σας γυρίσουν οι πελάτες από τα ΕΛΤΑ, με το καλό να σας γυρίσουν κι οι πελάτες απ' την ΔΕΗ.
    Το πόσους χάσατε το ξέρεις επειδή είσαι στο λογιστήριο ή επειδή έτσι σας παραμυθιάζουν ? (επειδή κλίνετε το ρήμα -μου είπε, σου είπε, του είπε, μου είπανε κλπ)

    Απ'ότι ισχυρίζεσαι ο antreas9 γνωρίζει περισσότερα από τα ΕΛΤΑ για την πολυπλοκότητα των εκκαθαρίσεων.
    Καλή σου τύχη

    ΥΓ Το παρδαλό κατσίκι πάντα γελούσε, μην νομίζεις ότι γελάει μόνο με τους άλλους, γελάει και με εσένα.

    ΥΓ2
    Ελεγα να μην σου ξαναγράψω, αλλά προκαλείς χοντρά.
    Δεν είμαι πωλητής, δεν είμαι στο λογιστήριο, και ναι, λόγω θέσεως έχω τη δυνατότητα να γνωρίζω τα ακριβή νούμερα. Εγώ τα βγάζω βλέπεις. Κανείς δε "μου είπε"
    Ναι, ξέρω περισσότερα για την κοστολόγηση από τα ελτα, και δεν το λέω για να το παίξω κάποιος, αλλά γιατί είμαι σίγουρος για την δουλειά μου.
    Είμαι εριστικός, γιατί βλέπω πολίτη να πανηγυρίζει που τα ελτά μπαίνουν μέσα.
    Και με ενοχλεί να πληρώσω πάλι τη ζημιά κάποιων ασχετων.
    Αυτό δεν έχει σχέση με το αν αξίζει να έρθεις σε εναλλακτικό ή όχι, αν γουστάρεις να μείνεις στη δεη, ή αν αγαπάς τον μυτιληναίο ή τη βολτερα, έχει σχέση με το αν αξίζει να υποστηρίζεις ως πολίτης το ότι τα ελτά μπαίνουν μέσα με εμάς κύριους μετόχους (ως πολίτες).
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

Σελ. 116 από 1167 ΠρώτηΠρώτη ... 96106111114115116117118121126136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας