Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 132 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.966-1.980 από 17514
  1. #1966
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εάν είναι για παροχή ρεύματος στο εξοχικό
    δηλαδη.....
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #1967
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη.....
    εάν δεν είναι μόνιμη κατοικία γιατί έτσι αποφεύγει κανείς τα πάγια (πχ. στην volterra - προσφορά Allazorevma).

  3. #1968
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Περιοχή
    Παντου
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    754
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Έχει κάποιος δοκιμάσει να πάει Nova energy ;
    Γενικά θέλω να δω εάν μπορείς να καταχωρεί ενδείξεις για να εκδίδεται ο λογαριασμός ως εκκαθαριστικού κάθε μήνα. Σε κατάστημα που ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν .
    Ενημερωνετε το profil σας!!!

  4. #1969
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Έχει κάποιος δοκιμάσει να πάει Nova energy ;
    Γενικά θέλω να δω εάν μπορείς να καταχωρεί ενδείξεις για να εκδίδεται ο λογαριασμός ως εκκαθαριστικού κάθε μήνα. Σε κατάστημα που ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν .
    Είμαι στη Nova Energy, έκανα αίτηση στις 11/6 και στις 15/6 πέρασα από ΔΕΗ σε Nova Energy.
    Συμπτωματικά, σήμερα και ενώ είμαι σε διακοπές έλαβα SMS για την έκδοση του 1ου λογαριασμού, ο οποίος είναι έναντι. Οι λογαριασμοί εκδίδονται κάθε μήνα και ο εκκαθαριστικός κάθε 4 μήνες. Όσον αφορά στη δυνατότητα καταχώρησης ένδειξης, υποθέτω ότι θα υποστηρίζεται κανονικά, θα είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω την άλλη εβδομάδα που θα πάρω τον λογαριασμό στα χέρια μου.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  5. #1970
    Εγγραφή
    20-05-2008
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Μόλις έλαβα τον πρώτο λογαριασμό Volterra. Ξεκάθαρες χρεώσεις 0,079 euro/ΚWh το ημερήσιο, 0,0661 euro/ΚWh το νυχτερινό. Έκπτωση 10% στις τιμές αυτές με εμπρόθεσμη εξόφληση και επιστροφή της εγγύησης με εξόφληση μέσω πάγιας εντολής. Κανένα πάγιο, καμία χρονική δέσμευση, αν αλλάξουν το τιμολόγιο έχεις 60 μέρες περιθώριο για να αλλάξεις αν θες πάροχο. ΟΤΣ 40-70 €/ΜWh, που είναι πολύ δύσκολο να ξεπεραστεί.

  6. #1971
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Έχει κάποιος δοκιμάσει να πάει Nova energy ;
    Γενικά θέλω να δω εάν μπορείς να καταχωρεί ενδείξεις για να εκδίδεται ο λογαριασμός ως εκκαθαριστικού κάθε μήνα. Σε κατάστημα που ρώτησα δεν ήξεραν να μου πουν .
    καλησπέρα κι απο εδώ , δεν αξίζει φίλε μου είναι το απλό τιμολόγιο της volton πανάκριβοι κι εγώ σκεφτόμουν να πήγαινα εκεί αλλά η volterra με συμφέρει οικονομικά περισσότερο.

  7. #1972
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα κι απο εδώ , δεν αξίζει φίλε μου είναι το απλό τιμολόγιο της volton πανάκριβοι κι εγώ σκεφτόμουν να πήγαινα εκεί αλλά η volterra με συμφέρει οικονομικά περισσότερο.
    Λάθος κάνεις, μπορεί ο προμηθευτής ρεύματος της Nova να είναι η Volton αλλά τα τιμολόγια δεν έχουν καμία σχέση, εγώ πληρώνω 0,07076 €/kWh στη Nova Energy με εξόφληση μέσω πάγιας εντολής, παρακάτω οι αναλυτικοί τιμοκατάλογοι:
    Volton
    Nova Energy
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  8. #1973
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος κάνεις, μπορεί ο προμηθευτής ρεύματος της Nova να είναι η Volton αλλά τα τιμολόγια δεν έχουν καμία σχέση, εγώ πληρώνω 0,07076 €/kWh στη Nova Energy με εξόφληση μέσω πάγιας εντολής, παρακάτω οι αναλυτικοί τιμοκατάλογοι:
    Volton
    Nova Energy
    Ναι επειδή έχει παραπάνω έκπτωση συνέπειας στο nova energy αν δεν πλήρωνες εμπροθεσμα τα ίδια θα ήταν . Επίσης εγώ δίνω 0.0660€ volterra k 3€ πάγιο. Τέλος εγώ έχω ΟΤΣ 45-70€/mwh ενώ η nova energy 45-55/mwh τον προηγούμενο μήνα η ΟΤΣ ήταν 60€/mwh. Άρα συμφέρει volterra.

  9. #1974
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα παιδά.
    Είμαι σε "Protergia N" αορίστου (έχει λήξει τέλος του '17 το συμβόλαιο) με κατανάλωση πάνω από 2000ΚWh το 4μηνο τους χειμερινούς μήνες, (καθώς χρησιμοποιώ για κάποιες ώρες 2-3 σομπάκια αλογόνου των 800W για 4-5 μήνες, ενώ το καλοκαίρι πέφτει γύρω στις 1700KWh, με χρήση 3 ανεμιστήρων συνολικής ισχύος γύρω στα 200W) και λογαριασμούς γύρω στα 120Ε μηνιαίως, κατά μέσο όρο.

    Επειδή πρόκειται να μετακομίσω σύντομα (από σπίτι ψηλά στις παρυφές της Λούτσας προς Σπάτα, σε άλλο προς την παραλία Λούτσας) αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να κρατήσω την Protergia, έχοντας την αίσθηση ότι (μαζί μάλλον με την Elpedison), ΙΣΩΣ να είναι από τις εταιρίες που (ας πούμε...) δεν υπάρχει φόβος να κανονιοβαρέσουνε και μετά αν τυχόν δεν έχουν αποδώσει τα χρεωστούμενά τους στους δικαιούχους των "ρυθμιζόμενων χρεώσων", να μου τα ξαναζητάνε αυτοί (αυτό δηλαδή που συνέβη με τους προ 10ετίας πρώτους "εναλλακτικούς"...).

    [Την Protergia την έβαλα "αναγκαστικά", χωρίς να έχω περιθώρια ψαξίματος μεταξύ εναλλακτικών, καθώς προ 2ετίας μετακόμισα εδώ που είμαι υπό πίεση χρόνου - απλώς γιατί ζήταγε εγγύηση τύπου 60Ε ενώ η Elpedison ζήταγε χίλια, καθώς ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε αφήσει φέσι τύπου 10 χιλιάρικα σε ΔΕΗ (η σύνδεση στο όνομα του ιδιοκτήτη...) και η ΔΕΗ αρνιόταν να κάνει νέα σύνδεση ακόμη και σε όνομα νέου ενοικιαστή, χωρίς πρότερο διακανονισμό του φεσιού από τον ιδιοκτήτη - πράγμα που δεν έπαιζε να γίνει.]

    ...η πίεση χρόνου υπάρχει και αυτή τη φορά, και παρ' ό,τι μπόρεσα και το έψαξα λίγο, είμαι σε δίλημμα : ΔΕΗ ή εναλλακτικό (το νέο σπίτι θα είναι με μονοφασικό χωρίς μετρητή νυκτερινού και με πολύ λιγότερα τετραγωνικά οικήματος αλλά και περιβάλλοντος χώρου);
    Και αν πάω σε εναλλακτικό, σε ποιόν; Στα δύο site που τσέκαρα (allazorevma.gr & tsig.gr) είδα κατ' αρχάς ότι η Protergia μάλλον κατατάσσεται στους "μέσους προς ακριβούς" παρόχους (πολύ κοντά μάλιστα στην ΔΕΗ, καθώς σίγουρα στην τελευταία θα έχω την έκπτωση 15% λόγω έγκαιρων πληρωμών).
    Με τα στοιχεία που έβαλα στην φόρμα του "allazorevma", μου βγάζει πιο συμφέρουσα επιλογή την σύνδεση ρεύματος σε Volterra και Elpedison, τύπου "10Ε πιο κάτω ανά έτος. Από την οποία Volterra μπορώ να φύγω "οποιαδήποτε στιγμή" (πιο πάνω κάτι είδα για ελάχιστη παραμονή 2 μηνών για αλλαγή παρόχου), δείχνει συμφέρουσα, αλλά αναρωτιέμαι κατά πόσο ή όχι έχει "δυνατές πλάτες" από πίσω της ή όχι...


    Πολλά έγραψα και ίσως κάποια περιττά, αλλά μετά απ' ολ' αυτά, να ρωτήσω γνώμες με ποιόν πάροχο νομίζετε ότι θα ήταν καλύτερα να
    συνδεθώ....(απλά την γνώμη σας - δεν είναι ότι θα το δέσω κόμπο και θα ζητάω μετά τυχόν "ρέστα"...).

    - - -

    Τα περιληπτικά δεδομένα :
    Κατανάλωση άνω των 2000KWh/4μηνο κατά μ.ο.
    Μονοφασικό χωρίς νυκτερινό μετρητή.
    Θα πληρώνω εντός προθεσμιών.
    Με ενδιαφέρει φυσικά η χαμηλή χρέωση, αλλά ταυτόχρονα με προβληματίζει και η χρονική δέσμευση (η Protergia μου είπε δίνει -30% ημερήσιο και 15% την νύχτα για νέα σύνδεση -δεν θυμάμαι το να ρώτησα αν χρειάζεται να υπάρχει εγκατεστημένος μετρητής νυκτερινού όμως...- με 24μηνο συμβόλαιο δε...Αν πράγματι όμως δίνει τόσο κάτω, σκέφτομαι να το "διακινδυνεύσω" το 24μηνο)

    Τί πιστεύετε ότι συμφέρει;
    [Υπ' όψιν ότι είναι να κάνω νέα σύνδεση Nova Double Dlay (εδώ που είμαι μου έχει δώσει wifi ο γείτονας γιατί δεν υπάρχει καν γραμμή) και αναρωτιέμαι αν συμφέρει να βάλω και Nova Energy (το λίγο όμως που το κοίταξα δεν βλέπω να υπάρχει κάποια ωφέλεια αν συνδυαστούν αυτά. Κάνω λάθος; )]
    Σε περίπτωση αλλαγής παρόχου, υπάρχει κάποια επιβάρυνση/"πρόστιμο" όπως στην τηλεφωνία (που δεν την λες και λίγη, ειδικά στην σταθερή), ανεξάρτητα αν υπάρχει χρονική δέσμευση στο συμβόλαιο ή όχι ;
    Ο όρος "ΟΤΣ" που αναφέρθηκε πιο πάνω, πρακτικά τί σημαίνει; Ακολούθησα τα λινκ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα ακριβώς το πώς μετριέται ανά εταιρία...
    Πρέπει να το λάβω υπ' όψη για την επιλογή παρόχου;


    Επίλογος : μάλλον με συμφέρει οικονομικά (συν το ότι δεν υπάρχει συμβολαιακή χρονική δέσμευση) η Volterra, σε σχέση με την Protergia που είμαι. Σωστά, ή όχι; Να την εμπιστευτώ; Ξέρει κανείς πόσο καιρό είναι "στην αγορά";
    Ή το κουράζω πολύ και να μείνω στην ΔΕΗ που ήδη έχει το νέο σπίτι; Αν μιλάμε για μόνο 10-20Ε το χρόνο "ωφέλεια" σε εναλλακτικό, δεν αξίζει τον κόπο, έτσι δεν είναι; (Αν και, κάπου είδα ότι η εγγύηση σε ΔΕΗ πρόσφατα πήγε στα 120Ε και δεν με φτιάχνει κι όλας...Αν οι εναλλακτικοί έχουν χαμηλότερη -δεν νομίζω να βάλω "πάγια εντολή εξόφλησης" πάντως, για να την αποφύγω εντελώς- θα το σκεφτώ κι αυτό το δεδομένο...)

    Σόρι αν κούρασα όποιον τυχόν το διάβασε, και ευπρόσδεκτες οι γνώμες....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος washcloud : 02-08-18 στις 09:00.

  10. #1975
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από washcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδά.
    Είμαι σε "Protergia N" αορίστου (έχει λήξει τέλος του '17 το συμβόλαιο) με κατανάλωση πάνω από 2000ΚWh το 4μηνο τους χειμερινούς μήνες, (καθώς χρησιμοποιώ για κάποιες ώρες 2-3 σομπάκια αλογόνου των 800W για 4-5 μήνες, ενώ το καλοκαίρι πέφτει γύρω στις 1700KWh, με χρήση 3 ανεμιστήρων συνολικής ισχύος γύρω στα 200W) και λογαριασμούς γύρω στα 120Ε μηνιαίως, κατά μέσο όρο.

    Επειδή πρόκειται να μετακομίσω σύντομα (από σπίτι ψηλά στις παρυφές της Λούτσας προς Σπάτα, σε άλλο προς την παραλία Λούτσας) αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να κρατήσω την Protergia, έχοντας την αίσθηση ότι (μαζί μάλλον με την Elpedison), ΙΣΩΣ να είναι από τις εταιρίες που (ας πούμε...) δεν υπάρχει φόβος να κανονιοβαρέσουνε και μετά αν τυχόν δεν έχουν αποδώσει τα χρεωστούμενά τους στους δικαιούχους των "ρυθμιζόμενων χρεώσων", να μου τα ξαναζητάνε αυτοί (αυτό δηλαδή που συνέβη με τους προ 10ετίας πρώτους "εναλλακτικούς"...).

    [Την Protergia την έβαλα "αναγκαστικά", χωρίς να έχω περιθώρια ψαξίματος μεταξύ εναλλακτικών, καθώς προ 2ετίας μετακόμισα εδώ που είμαι υπό πίεση χρόνου - απλώς γιατί ζήταγε εγγύηση τύπου 60Ε ενώ η Elpedison ζήταγε χίλια, καθώς ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε αφήσει φέσι τύπου 10 χιλιάρικα σε ΔΕΗ (η σύνδεση στο όνομα του ιδιοκτήτη...) και η ΔΕΗ αρνιόταν να κάνει νέα σύνδεση ακόμη και σε όνομα νέου ενοικιαστή, χωρίς πρότερο διακανονισμό του φεσιού από τον ιδιοκτήτη - πράγμα που δεν έπαιζε να γίνει.]

    ...η πίεση χρόνου υπάρχει και αυτή τη φορά, και παρ' ό,τι μπόρεσα και το έψαξα λίγο, είμαι σε δίλημμα : ΔΕΗ ή εναλλακτικό (το νέο σπίτι θα είναι με μονοφασικό χωρίς μετρητή νυκτερινού και με πολύ λιγότερα τετραγωνικά οικήματος αλλά και περιβάλλοντος χώρου);
    Και αν πάω σε εναλλακτικό, σε ποιόν; Στα δύο site που τσέκαρα (allazorevma.gr & tsig.gr) είδα κατ' αρχάς ότι η Protergia μάλλον κατατάσσεται στους "μέσους προς ακριβούς" παρόχους (πολύ κοντά μάλιστα στην ΔΕΗ, καθώς σίγουρα στην τελευταία θα έχω την έκπτωση 15% λόγω έγκαιρων πληρωμών).
    Με τα στοιχεία που έβαλα στην φόρμα του "allazorevma", μου βγάζει πιο συμφέρουσα επιλογή την σύνδεση ρεύματος σε Volterra και Elpedison, τύπου "10Ε πιο κάτω ανά έτος. Από την οποία Volterra μπορώ να φύγω "οποιαδήποτε στιγμή" (πιο πάνω κάτι είδα για ελάχιστη παραμονή 2 μηνών για αλλαγή παρόχου), δείχνει συμφέρουσα, αλλά αναρωτιέμαι κατά πόσο ή όχι έχει "δυνατές πλάτες" από πίσω της ή όχι...


    Πολλά έγραψα και ίσως κάποια περιττά, αλλά μετά απ' ολ' αυτά, να ρωτήσω γνώμες με ποιόν πάροχο νομίζετε ότι θα ήταν καλύτερα να
    συνδεθώ....(απλά την γνώμη σας - δεν είναι ότι θα το δέσω κόμπο και θα ζητάω μετά τυχόν "ρέστα"...).

    - - -

    Τα περιληπτικά δεδομένα :
    Κατανάλωση άνω των 2000KWh/4μηνο κατά μ.ο.
    Μονοφασικό χωρίς νυκτερινό μετρητή.
    Θα πληρώνω εντός προθεσμιών.
    Με ενδιαφέρει φυσικά η χαμηλή χρέωση, αλλά ταυτόχρονα με προβληματίζει και η χρονική δέσμευση (η Protergia μου είπε δίνει -30% ημερήσιο και 15% την νύχτα για νέα σύνδεση -δεν θυμάμαι το να ρώτησα αν χρειάζεται να υπάρχει εγκατεστημένος μετρητής νυκτερινού όμως...- με 24μηνο συμβόλαιο δε...Αν πράγματι όμως δίνει τόσο κάτω, σκέφτομαι να το "διακινδυνεύσω" το 24μηνο)

    Τί πιστεύετε ότι συμφέρει;
    [Υπ' όψιν ότι είναι να κάνω νέα σύνδεση Nova Double Dlay (εδώ που είμαι μου έχει δώσει wifi ο γείτονας γιατί δεν υπάρχει καν γραμμή) και αναρωτιέμαι αν συμφέρει να βάλω και Nova Energy (το λίγο όμως που το κοίταξα δεν βλέπω να υπάρχει κάποια ωφέλεια αν συνδυαστούν αυτά. Κάνω λάθος; )]
    Σε περίπτωση αλλαγής παρόχου, υπάρχει κάποια επιβάρυνση/"πρόστιμο" όπως στην τηλεφωνία (που δεν την λες και λίγη, ειδικά στην σταθερή), ανεξάρτητα αν υπάρχει χρονική δέσμευση στο συμβόλαιο ή όχι ;
    Ο όρος "ΟΤΣ" που αναφέρθηκε πιο πάνω, πρακτικά τί σημαίνει; Ακολούθησα τα λινκ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα ακριβώς το πώς μετριέται ανά εταιρία...
    Πρέπει να το λάβω υπ' όψη για την επιλογή παρόχου;


    Επίλογος : μάλλον με συμφέρει οικονομικά (συν το ότι δεν υπάρχει συμβολαιακή χρονική δέσμευση) η Volterra, σε σχέση με την Protergia που είμαι. Σωστά, ή όχι; Να την εμπιστευτώ; Ξέρει κανείς πόσο καιρό είναι "στην αγορά";
    Ή το κουράζω πολύ και να μείνω στην ΔΕΗ που ήδη έχει το νέο σπίτι; Αν μιλάμε για μόνο 10-20Ε το χρόνο "ωφέλεια" σε εναλλακτικό, δεν αξίζει τον κόπο, έτσι δεν είναι; (Αν και, κάπου είδα ότι η εγγύηση σε ΔΕΗ πρόσφατα πήγε στα 120Ε και δεν με φτιάχνει κι όλας...Αν οι εναλλακτικοί έχουν χαμηλότερη -δεν νομίζω να βάλω "πάγια εντολή εξόφλησης" πάντως, για να την αποφύγω εντελώς- θα το σκεφτώ κι αυτό το δεδομένο...)

    Σόρι αν κούρασα όποιον τυχόν το διάβασε, και ευπρόσδεκτες οι γνώμες....
    Καλησπέρα, λοιπόν ΟΤΣ είναι η χονδρική τιμή του ρεύματος που αγοράζουν οι προμηθευτές το ρεύμα από τους παραγωγούς . Η ΟΤΣ διαμορφώνεται κάθε μήνα ανάλογα με την ζήτηση που υπήρχε στο δίκτυο. Ενδεικτικά το προηγούμενο μήνα ήταν 60€/1.000kwh(1mwh) οι περισσότεροι προμηθευτές έχουν ένα όριο που ισχύει αυτή η τιμή ανά kwh που υπογράφουμε συνήθως 45-55€/mwh εάν ξεπεραστεί το όριο κάποιο μήνα τότε χρεώνουν ρήτρα ΟΤΣ δηλαδή το προηγούμενο μήνα που ήταν 60€/mwh εάν ειχες ΟΤΣ 55€/mwh θα είχες ρήτρα 5€ για κάθε 1.000kwh καταναλώσεις.

    Η nova energy έχει το ίδιο τιμολόγιο με volton αλλά μεγαλύτερη έκπτωση στις εμπροθεσμες πληρωμές (20-25% αντί 15%) και ΟΤΣ 45-55 + πάγιο 1.1€ /μήνα +0.60€ το νυχτερινό (δε είμαι σίγουρος) .

    Η volterra δεν έχει δέσμευση στα συμβόλαια της και μπορείς να αλλάξεις πάροχο μετά από ένα μήνα . Είμαι πελάτης της εταιρείας και μπορώ να πω είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση και τις χρεώσεις . ΟτΣ έχει 45-70€/mwh και από όσο ξέρω δε χρέωσε ποτέ ρήτρα . Υπάρχουν δύο προγράμματα το νυχτερινό ολη μέρα 0.0660€/kwh +3€ πάγιο ανά μήνα , χωρίς δέσμευση και σταθερή τιμή για 18 μήνες. Και την προσφορά του allazorevma με 0.079€/kwh+0.0660€ νυχτερινό , χωρίς πάγιο + 15% έκπτωση συνέπειας και σταθερή τιμή για 6 μήνες .
    Η εταιρία ανήκει στην μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία JP avax που έφτιαξε και την γέφυρα Ρίου Αντιρρίου.

  11. #1976
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ^ ....να 'σαι καλά για την απάντηση και τις πληροφορίες....

    Συνεπώς, προτείνεις ή Volterra που είσαι κι εσύ, ή "έστω" της Nova;
    (Σε σχέση πχ με ΔΕΗ ή Protergia που ήδη είμαι; )

  12. #1977
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από washcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^ ....να 'σαι καλά για την απάντηση και τις πληροφορίες....

    Συνεπώς, προτείνεις ή Volterra που είσαι κι εσύ, ή "έστω" της Nova;
    (Σε σχέση πχ με ΔΕΗ ή Protergia που ήδη είμαι; )
    Κι εσύ να σαι καλά φίλε μου εγώ θα πρότεινα volterra το πρόγραμμα που δεν έχει μηνιαίο πάγιο εκτός και εάν αφήνεις καμιά φορά να λήξει ο λογαριασμός όπου προτείνω το πρόγραμμα VOLTERRA-Τζάμπα καίει η λάμπα μου με 0.0660 € +3€ πάγιο ανα μήνα αλλά με το 1ο πρόγραμμα η τιμή του νυχτερινού ( προσφορά allazorevma) είναι μικρότερη από αυτή του 2ου (όλη μέρα νυχτερινό).

    Εγώ εάν επέλεγα το πρώτο πρόγραμμα του allazorevma θα είχα ένα κέρδος περίπου 20€/έτος αλλά μόνο εφόσον πλήρωνα πάντα εμπρόθεσμα ενώ με το 2ο δίνω παραπάνω σε πάγιο και νυχτερινή τιμή ρεύματος αλλά παρέχει ασφάλεια ότι θα είναι σταθερή η τιμή για 18 μήνες .

    Nova energy θα πήγαινα μόνο εφόσον μου κάνανε έκπτωση και στο πάγιο του 3Play (τηλ+internet+tv) αλλιώς είναι πιο ακριβοί σε σχέση με άλλους παρόχους ενέργειας,έχει και δέσμευση 2 χρόνια. Γενικά την volton δεν την βλέπω και τόσο καλή εταιρεία (μπορεί μετά από κάποια χρόνια να κλείσει...).


    Τις υπόλοιπες εταιρείες δεν τις επέλεξα κυρίως λόγω ΟΤΣ ή και υψηλών παγίων (protergia,ΗΡΩΝ,elpedison) και (green,nrg) επειδή είχαν ζητήσει εγγύηση 450€ και 1.000€ αντίστοιχα. Τέλος η watt + volt είχε χειρότερη προσφορά από volterra (0,0660 € +4,5 € πάγιο μηνιαίος) και η ΚΕΝ ( 0,0659€/KWH κ 4,5€ πάγιο ανα μήνα - τριφασικό είτε 0,074/kwh+ 0,0661/kwh χωρίς να δέχεται έκπτωση συνέπειας και πάγιο 6,80€ ανά 4μηνο.

    Καλή σου μέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gamsgr : 03-08-18 στις 09:19.

  13. #1978
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από washcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^ ....να 'σαι καλά για την απάντηση και τις πληροφορίες....

    Συνεπώς, προτείνεις ή Volterra που είσαι κι εσύ, ή "έστω" της Nova;
    (Σε σχέση πχ με ΔΕΗ ή Protergia που ήδη είμαι; )
    Φίλε μου, θα σου απαντήσω σε κάποια από όσα ανέφερες παραπάνω, απλά για να μην υπάρχει κάποια πλάνη, αλλά δε θα σου πω που να πας, γιατί δουλεύω στον κλάδο (ΔΕΝ είμαι πωλητής).
    Protergia, Elpedison, Ηρων, πράγματι είναι ιδιαίτερο δύσκολο να βαρέσουν κανόνι, ακριβώς γιατί έχουν και την παραγωγή.
    Φυσικά, είναι διακριτές εταιρείες πχ στον Ηρωνα, άρα θεωρητικά θα μπορούσε να βαρέσει κανόνι στην προμήθεια και να μείνει στην παραγωγή (όχι ότι θα το κάνει, θεωρητικά μιλάμε).

    Μέχρι τέλος του 2019, είναι αλήθεια ότι θα πουληθούν ή συγχωνευτούν, τουλάχιστον 5-6 εταιρείες από τις μικρές. Και επίσης, ότι θα ανέβουν οι τιμές σε ΟΛΟΥΣ τους παρόχους.
    Αυτό δε σημαίνει ότι θα κλείσουν. Ούτε σημαίνει ότι θα βαρέσουν κανόνι.
    Υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εγγυησεις που πληρώνει η καθε εταιρεία, προς ΡΑΕ, ΛΑΓΗΕ, ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, προκειμένου και να κλείσει, να είναι πολύ μικρή ή μηδενική η ζημιά.
    Ακόμα και αν κλείσει, ο κώδικας της ΡΑΕ αναφέρει ότι η τελική ζημιά μερίζεται στους υπόλοιπους παρόχους προς αποπληρωμή, σύμφωνα με το μερίδιο αγοράς τους.
    Πρακτικά λοιπόν, ούτε μεγάλος κίνδυνος να σκάσει εταιρεία υπάρχει (και αν σκάσει, κάποιος θα αγοράσει το πελατολογιο της προφανώς...), και αν σκάσει, εσύ δεν κινδυνεύεις.
    Είτε μικρή εταιρεία, είτε μεγάλη εταιρεία, διάλεξε ποια σε βολεύει, ποια σου κάνει καλύτερα συνολικά, από εξυπηρέτηση, προιόντα, δέσμευση, και φυσικά τιμή...
    Οσο για το τεράστιο σκάνδαλο του 2011...Κανείς πελάτης δεν έχασε χρήματα. Αντίθετα, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ κέρδισαν, καθώς δεν υπήρχε θεσμικό πλαίσιο, με αποτέλεσμα να μείνουν για 2 μήνες με κατανάλωση ρεύματος, αλλά χωρίς να πληρώσουν.
    Το δημόσιο φυσικά έχασε πολλά χρήματα, όπως και η ΔΕΗ τότε εχασε αρκετά (Δεν επιδοτήθηκε αν θυμάμαι καλά το σύνολο της ζημίας).

    Ελπίζω να σε βοήθησα να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα, χωρίς να επηρεάσω υπέρ κάποιας εταιρείας.

    ΥΓ: Επειδή κάποιος είπε πριν ότι το allazorevma δεν υπολογίζει τη συνέπεια. Δεν το παρακολουθώ τι κάνει, αλλά θεωρώ ότι ορθώς δεν υπολογίζει τη συνέπεια σε όλους τους παρόχους, αν σκεφτείτε ότι την έκπτωση συνέπειας μεσοσταθμικά σε όλες τις εταιρείες την παίρνει περίπου το 15%.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  14. #1979
    Εγγραφή
    20-05-2008
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Volterra μέσω του allazorevma, βάζεις πάγια εντολή και έχεις έκπτωση -10% στην κατανάλωση ρεύματος δηλαδή η τιμή του ημερησίου σου έρχεται στα 0,0711 και στο δεύτερο λογαριασμό θα πάρεις πίσω ολόκληρη την εγγύηση της ΔΕΗ (100-150 ευρώ). Τους πήρα τηλέφωνο και μου απάντησαν αμέσως, όχι όπως στη ΔΕΗ που περιμένεις με τις ώρες. Ακόμα και αν αλλάξουν τα τιμολόγια έχεις 60 μέρες να πας όπου θες, μεγάλη ΟΤΣ (παγίδα αυτό σε άλλους) και χωρίς πάγιο (άλλη παγίδα αυτή). Να κλείσουν μη σε απασχολεί είναι όλες μεγάλες εταιρίες με σοβαρά κεφάλαια.

  15. #1980
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα ο καθένας μπορεί να επιλέξει τον πάροχο ανάλογα με το τι θέλει σε εξυπηρέτηση, εγγύηση,χρεώσεις,ΟΤΣ κλπ..

Σελ. 132 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 112122127130131132133134137142152 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας