Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 188 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 168178183186187188189190193198208 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.806-2.820 από 17514
  1. #2806
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 123456789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακρυά από "εναλλακτικούς" παρόχους και συμβόλαια με χρονικές δεσμεύσεις...
    όπως καταλαβαίνεις το "μακρυά" από "εναλλακτικούς" παρόχους ενέργειας (συμβόλαια με χρονικές δεσμεύσεις) χωρίς επιχειρήματα / αποδείξεις

    δεν θα του δώσει κάποιος σημασία

    πριν απαντήσεις σκέψου αυτό εγώ δουλεύω σε εταιρεία που επειδή ενοικιάζουμε ακίνητα συνεργαζόμαστε με όλους τους παρόχους ενέργειας (ΔΕΗ - ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ - ELPEDISON - PROTERGIA - ZENITH - WATT & VOLT) αλλά και με τον διαχειριστή ενέργειας (ΔΕΔΔΗΕ) τα μέχρι τώρα αρνητικά στοιχεία που έχω βρει στους "εναλλακτικούς" παρόχους ενέργειας είναι καθαρά το τμήμα του λογιστηρίου τους (βέβαια το χειρότερο είναι της ΔΕΗ) αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση...

    δεν έχω βρει κανένα αρνητικό στοιχείο

    με εξαίρεση το γεγονός που μου συνέβηκε σε προσωπικό επίπεδο και είναι θέμα ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ όπου ξέχασαν να κάνουν καταμέτρηση κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας (από 26/03/2018 έως 27/03/2019 = 367 ημέρες) σε όλη την πολυκατοικία όπου μένω και είμαι ο διαχειριστής φυσικά την έκανα ο ίδιος και τους την έδωσα όπου μου έβγαλαν να πληρώσω για κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας 5.000+Kwh 555 ευρώ.

  2. #2807
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μετά από 8 μήνες σε εναλλακτικό παροχο με εκκαθαριστικο λογαργιασμο κάθε μήνα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  3. #2808
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πλέον υπάρχουν σοβαροί παίχτες στην αγορά που κάνουν και μεγάλες επενδύσεις στον χώρο..
    όπως η Protergia π.χ.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #2809
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αξιολογη διαφορα στο λογαριασμο ειδε κανεις?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως καταλαβαίνεις το "μακρυά" από "εναλλακτικούς" παρόχους ενέργειας (συμβόλαια με χρονικές δεσμεύσεις) χωρίς επιχειρήματα / αποδείξεις

    δεν θα του δώσει κάποιος σημασία

    πριν απαντήσεις σκέψου αυτό εγώ δουλεύω σε εταιρεία που επειδή ενοικιάζουμε ακίνητα συνεργαζόμαστε με όλους τους παρόχους ενέργειας (ΔΕΗ - ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ - ELPEDISON - PROTERGIA - ZENITH - WATT & VOLT) αλλά και με τον διαχειριστή ενέργειας (ΔΕΔΔΗΕ) τα μέχρι τώρα αρνητικά στοιχεία που έχω βρει στους "εναλλακτικούς" παρόχους ενέργειας είναι καθαρά το τμήμα του λογιστηρίου τους (βέβαια το χειρότερο είναι της ΔΕΗ) αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση...

    δεν έχω βρει κανένα αρνητικό στοιχείο

    με εξαίρεση το γεγονός που μου συνέβηκε σε προσωπικό επίπεδο και είναι θέμα ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ όπου ξέχασαν να κάνουν καταμέτρηση κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας (από 26/03/2018 έως 27/03/2019 = 367 ημέρες) σε όλη την πολυκατοικία όπου μένω και είμαι ο διαχειριστής φυσικά την έκανα ο ίδιος και τους την έδωσα όπου μου έβγαλαν να πληρώσω για κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας 5.000+Kwh 555 ευρώ.
    αρα παρολη την επειρια σου επιλεγης ΔΕΗ

  5. #2810
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    αξιολογη διαφορα στο λογαριασμο ειδε κανεις?

    - - - Updated - - -

    αρα παρολη την επειρια σου επιλεγης ΔΕΗ
    σε προσωπικό επίπεδο ναι επιλέγω ΔΕΗ (για λόγους που δεν επιθυμώ να αναλύσω)

    έχω βάλει το Γ1Ν δηλαδή "Νυχτερινό" Οικιακό Τιμολόγιο

    μου έκαναν την μελέτη και μου έβαλαν τον διπλό μετρητή

    (λόγω της σχέσης μου με την ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ τους έχω ζητήσει την μελέτη και αλλαγή σε "ψηφιακό" μετρητή (αυτούς τους νέους με την μέτρηση εξ αποστάσεως όταν αυτή λειτουργήσει με το καλό) σύντομα θα μου απαντήσουν θετικά ή αρνητικά αν δεν έχουν απόθεμα)

    πλέον έχω κανονίσει και έχω λάβει τα μέτρα μου σε περίπτωση που ο ιδιώτης εργολάβος που κάνει τις καταμετρήσεις για λογαριασμό του ΔΕΔΔΗΕ δεν τηρήσει την σύμβαση του και δεν κάνει καταμέτρηση στην πολυκατοικία και κατά συνέπεια στον δικό μου μετρητή (δεν τον έχω ανάγκη θα μετρήσω και θα δώσω εγώ την μέτρηση στην προκαθορισμένη ημερομηνία ώστε να βγει το ηλεκτρονικά το τιμολόγιο από την ΔΕΗ για να το πληρώσω στην ώρα του)

    ήδη έχω ρεζιλέψει το ΔΕΔΔΗΕ (τα κεντρικά) και τον ιδιώτη εργολάβο που κάνει τις καταμετρήσεις για λογαριασμό του ΔΕΔΔΗΕ που προσπάθησαν να μας ρίξουν την ευθύνη ότι δεν τους ανοίξαμε και ότι κόλλησαν χαρτί στην είσοδο με το υλικό από τις κάμερες ασφαλείας που διαθέτει η πολυκατοικία

    σε επαγγελματικό επίπεδο έχω άριστη συνεργασία με όλους τους παρόχους ενέργειας (μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει θέματα σοβαρά όλα λύνονται με τον ανάλογο χρόνο...)

  6. #2811
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    το θεμα ειναι οτι ολοι εχουν ΔΕΗ και δεν υπαρχει ισχυρο κινητρο να φυγουν αρα αργα η γρηγορα οι εναλλακτικοι θα εχουν προβλημα .... Δεν βλεπω δηλαδη να υπαρχει ανταγωνισμός οπως στην τηλεφωνια που μπορεις να γλυτωσεις αρκετα χρηματα το χρονο Ημαστε και σε αναμονη πμως να δουμε της θα γινει με την ΔΕΗ οποτε ...

  7. #2812
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι οτι ολοι εχουν ΔΕΗ και δεν υπαρχει ισχυρο κινητρο να φυγουν αρα αργα η γρηγορα οι εναλλακτικοι θα εχουν προβλημα .... Δεν βλεπω δηλαδη να υπαρχει ανταγωνισμός οπως στην τηλεφωνια που μπορεις να γλυτωσεις αρκετα χρηματα το χρονο Ημαστε και σε αναμονη πμως να δουμε της θα γινει με την ΔΕΗ οποτε ...
    δεν θα συμβεί τίποτα με την ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ
    (ξεχνάς το βασικότερο από όλα στην ΔΕΗ οφείλουν πολλοί (πρώτα το δημόσιο μετά οι μεγαλοάσχημοι του ιδιωτικού τομέα (ακόμα και από τους εναλλακτικούς παρόχους) και στο τέλος οι απλοί πολίτες) για να αγοραστεί από κάποιον ή να πουληθεί θα πρέπει να ξοφληθούν τα χρέη γιατί κανείς δεν θα βάλει ούτε ένα ευρώ/σεντ εκτός αν είναι τρελός.

    η αγορά της ενέργειας (ρυθμίζετε μόνη της υπάρχουν ικανοί παίκτες στην αγορά) αρκεί οι εναλλακτικοί να μαθαίνουν από τα λάθη τους (επίσης σε αυτούς δεν χρωστάει κανείς γιατί απλά αν...κόβεται το ρεύμα)

    δεν είναι σαν την αγορά των τηλεπικοινωνιών (όπου άνοιξαν πολλοί αλλά στο τέλος κυριάρχησαν λίγοι και οι πολλοί έκλεισαν...)

  8. #2813
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα συμβεί τίποτα με την ΔΕΗ και το ΔΕΔΔΗΕ
    (ξεχνάς το βασικότερο από όλα στην ΔΕΗ οφείλουν πολλοί (πρώτα το δημόσιο μετά οι μεγαλοάσχημοι του ιδιωτικού τομέα (ακόμα και από τους εναλλακτικούς παρόχους) και στο τέλος οι απλοί πολίτες) για να αγοραστεί από κάποιον ή να πουληθεί θα πρέπει να ξοφληθούν τα χρέη γιατί κανείς δεν θα βάλει ούτε ένα ευρώ/σεντ εκτός αν είναι τρελός.
    θα την σπασουν σε κομματια και τα χρεοι θα πανε σε ενα κομματι που θα μείνει στο στο δημοσιο.
    Το υγείες κομματι που δεν θα εχει χρεοι θα πουληθει για να καλυψει μερος του χρεους του αλλου που χρωσταει
    (δεν λεω αν ειναι σωστο η λαθος λεω τι θα γινει)

  9. #2814
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα την σπασουν σε κομματια και τα χρεοι θα πανε σε ενα κομματι που θα μείνει στο στο δημοσιο.
    Το υγείες κομματι που δεν θα εχει χρεοι θα πουληθει για να καλυψει μερος του χρεους του αλλου που χρωσταει
    (δεν λεω αν ειναι σωστο η λαθος λεω τι θα γινει)
    εγώ λέω (με την πληροφόρηση που έχω) ότι δεν θα γίνει τίποτα με την ΔΕΗ / ΔΕΔΔΗΕ για τους λόγους που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα μου

    (τα χρέη που μπορούν να ξοφληθούν να είσαι σίγουρος ότι θα ξοφληθούν με κάθε τρόπο καθώς η ΔΕΗ δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα να χαρίζει ρεύμα) αν ανήκεις σε κάποια ευαίσθητη ομάδα υπάρχει το κοινωνικό τιμολόγιο...)

    εκτός αν το ΔΗΜΟΣΙΟ ξοφλήσει τα χρέη του/οφειλές του και προς ΔΕΗ / ΔΕΔΔΗΕ και προς ιδιώτες

    εκτός αν οι μεγαλοάσχημοι ιδιώτες εξοφλήσουν τα χρέη τους/οφειλές τους προς την ΔΕΗ / ΔΕΔΔΗΕ / κτλ...

  10. #2815
    Εγγραφή
    03-08-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Έκανα το λάθος πριν 2 χρόνια περίπου και πήγα στην watt&volt ώστε να έχω μηνιαίο λογαριασμό και φυσικά φθηνότερη κατανάλωση, τα μεγάλα μου κίνητρα που είχα αλλάξει πάροχο ήταν ο μηνιαίος λογαριασμός και η πληρωμή μέσω του site τους, στην ΔΕΗ έπεπε να πληρώσω μέσω ebanking+ 0,50 η προμήθεια. Με το πάγιο που πλήρωνα στην watt&volt και με την έκπτωση στη ΔΕΗ 15% στους συνεπείς πελάτες ήταν το ίδιο. Μόνο volterra, χωρίς πάγιο, τίποτα άλλο, όλες οι άλλες εταιρίες χρεώνουν πάγια, και μη φανταστείτε τρελό κέρδος, 1 - 2 καφέδες το μήνα.

  11. #2816
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Πλέον όμως το 15% έχει πάει 10% και δεν θα το βρω περίεργο αν μηδενιστεί.

  12. #2817
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peter_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα το λάθος πριν 2 χρόνια περίπου και πήγα στην watt&volt ώστε να έχω μηνιαίο λογαριασμό και φυσικά φθηνότερη κατανάλωση, τα μεγάλα μου κίνητρα που είχα αλλάξει πάροχο ήταν ο μηνιαίος λογαριασμός και η πληρωμή μέσω του site τους, στην ΔΕΗ έπεπε να πληρώσω μέσω ebanking+ 0,50 η προμήθεια. Με το πάγιο που πλήρωνα στην watt&volt και με την έκπτωση στη ΔΕΗ 15% στους συνεπείς πελάτες ήταν το ίδιο. Μόνο volterra, χωρίς πάγιο, τίποτα άλλο, όλες οι άλλες εταιρίες χρεώνουν πάγια, και μη φανταστείτε τρελό κέρδος, 1 - 2 καφέδες το μήνα.
    Την ΔΕΗ εδω και αρκετα χρονια μπορεις να την πληρωσεις απευθειας στο site τους (https://www.dei.gr/el/eksupiretithei...e-xrisi-kartas) χωρις καμια προμηθεια και με οποιαδηποτε καρτα.


  13. #2818
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον όμως το 15% έχει πάει 10% και δεν θα το βρω περίεργο αν μηδενιστεί.
    Άμα μπορείς να φύγεις αζημίως ποιό το πρόβλημα;

    Εγώ έχω στη volterra 0.065€/kwh με πάγιο 3€/μήνα και ΟΤΣ 45-70/MWH σταθερή τιμή για 18 μήνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gamsgr : 07-08-19 στις 16:59.

  14. #2819
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω στη volterra 0.65€/kwh με πάγιο 3€/μήνα και ΟΤΣ 45-70/MWH σταθερή τιμή για 18 μήνες.
    Πολύ δεν είναι?

  15. #2820
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα μπορείς να φύγεις αζημίως ποιό το πρόβλημα;

    Εγώ έχω στη volterra 0.65€/kwh με πάγιο 3€/μήνα και ΟΤΣ 45-70/MWH σταθερή τιμή για 18 μήνες.
    Το 0.65€/kwh είναι υπερβολικό - παράλογο.
    Στην ΔΕΗ μου είναι 0.10€/kwh μέχρι 0.20€/kwh , ανάλογα με την κατανάλωση.
    Τι είναι αυτά που γράφετε ??? Και καθόμαστε και τα διαβάζουμε !!!

Σελ. 188 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 168178183186187188189190193198208 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας