Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1446. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    343 23,72%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,90%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,15%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 201 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 181191196199200201202203206211221 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.001-3.015 από 17276
  1. #3001
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχέδιο για Τειρεσία στην αγορά ενέργειας - Θα πληρώνουν ακριβότερα το ρεύμα οι κακοπληρωτές

    http://www.moneyonline.gr/site/artic...i-kakoplirotes
    Κάτσε λίγο ακόμα...κάτσε..σε λίγο θα βάλουν τειρεσία παντού...just wait...
    Στους κακοπληρωτές που αποδεδειγμένα έχουν και δεν πληρώνουν τους χρειάζεται και με το παραπάνω..και μιλάω για τα μεγάλα ψάρια..βλέπε βίλες με κ.ο.τ, όπως και κάτι τέτοια φαινόμενα..και για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι στον μικρό/μεσαίο κοσμάκη..αλλά στα μεγάλα παραδείγματα.. Όχι που πάνε και ανεβάζουν κ τα τιμολόγια στον κοσμάκη..η εύκολη λύση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-09-19 στις 20:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #3002
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε λίγο ακόμα...κάτσε..σε λίγο θα βάλουν τειρεσία παντού...just wait...
    Στους κακοπληρωτές που αποδεδειγμένα έχουν και δεν πληρώνουν τους χρειάζεται και με το παραπάνω..και μιλάω για τα μεγάλα ψάρια..βλέπε βίλες με κ.ο.τ, όχι που πάνε και ανεβάζουν τα τιμολόγια στον κοσμάκη..
    Και οι πολλοί που κλέβουν μπορεί να είναι πρόβλημα, συνήθως θα ακούσεις αυτόν που είχε βίλα με κοτ ή τον άλλον που έφαγε ρεύμα 10000 ευρώ, αλλά αν έχεις 400.000 που σου βάζουν φέσι 100 ευρώ τι έχεις;

    Αν μπορούσε να αποδειχθεί πέρα απο κάθε αμφιβολία πως κάποιος έχει και δεν πληρώνει θα είχαμε βγει απο την κρίση, αντίθετα έχουμε τεκμήρια γιατί ακριβώς ο γιατρός στο κολονάκι μπορεί να δηλώσει εισόδημα 10000 ευρώ όπως και ο κάθε μικρός ελεπ κάτω απο 10.000 άσχετα αν έχει βγάλει παραπάνω.

  3. #3003
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι πολλοί που κλέβουν μπορεί να είναι πρόβλημα, συνήθως θα ακούσεις αυτόν που είχε βίλα με κοτ ή τον άλλον που έφαγε ρεύμα 10000 ευρώ, αλλά αν έχεις 400.000 που σου βάζουν φέσι 100 ευρώ τι έχεις;

    Αν μπορούσε να αποδειχθεί πέρα απο κάθε αμφιβολία πως κάποιος έχει και δεν πληρώνει θα είχαμε βγει απο την κρίση, αντίθετα έχουμε τεκμήρια γιατί ακριβώς ο γιατρός στο κολονάκι μπορεί να δηλώσει εισόδημα 10000 ευρώ όπως και ο κάθε μικρός ελεπ κάτω απο 10.000 άσχετα αν έχει βγάλει παραπάνω.
    Το θέμα είναι ότι τη νύφη σε κάθε περίπτωση την πληρώνουν πάντα αυτοί οι μικροί (αν αναφερόμαστε σε μικρούς) που χρωστάνε τα 100ε.. Δε νομίζω πάντως να είναι σοβαρά αυτοί το πρόβλημα..μέρος του ίσως ναι..αλλά το κυρίως πρόβλημα όχι.. Τα μεγάλα ψάρια έχουν τους τρόπους και πράττουν το στρίβειν με διπλωματία..και απλά συνεχίζουν να έχουν ρεύμα...
    Στα υπόλοιπα περί φοροδιαφυγής...είναι πολύ μεγάλο το θέμα..και εκτός θέματος..ας αλλάξουν το σύστημα γιατί σαν να το έχουν αφήσει κάπως ελεύθερο.. Όχι ότι πάντα δε θα βρίσκεται κάτι.. Αλλά Anyway...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #3004
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι τη νύφη σε κάθε περίπτωση την πληρώνουν πάντα αυτοί οι μικροί (αν αναφερόμαστε σε μικρούς) που χρωστάνε τα 100ε.. Τα μεγάλα ψάρια έχουν τους τρόπους και πράττουν το στρίβειν με διπλωματία..και απλά συνεχίζουν να έχουν ρεύμα...
    Στα υπόλοιπα περί φοροδιαφυγής...είναι πολύ μεγάλο το θέμα..και εκτός θέματος..ας αλλάξουν το σύστημα γιατί σαν να το έχουν αφήσει κάπως ελεύθερο..
    Αυτό με την φοροδιαφυγή έχει να κάνει με αυτό που είπες πιο πάνω

    Στους κακοπληρωτές που αποδεδειγμένα έχουν και δεν πληρώνουν τους χρειάζεται και με το παραπάνω
    Σου λέω λοιπόν πως δεν μπορείς να ξέρεις να πραγματικά έχει και όχι το ότι έχει βίλα δεν σημαίνει πως έχει απαραίτητα, αλλα ξέρω βίλα = κακός!
    Μιλάω για τις άλλες περιπτώσεις που χρωστάνε τα 100 ευρώ ενώ έχουν να τα πληρώσουν αλλά φυσικά κανείς δεν μπορεί να το αποδείξει, η ΔΕΗ δεν μπορεί να τους το κόψει γιατί μετά θα γίνει χαμός στα σοσιαλ.

    Φυσικά και την νύφη την πληρώνουν όλοι οι υπόλοιποι ή καλύτερα όλοι οι υπόλοιποι που δεν μπορούν να τα κρύψουν

  5. #3005
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου λέω λοιπόν πως δεν μπορείς να ξέρεις να πραγματικά έχει και όχι το ότι έχει βίλα δεν σημαίνει πως έχει απαραίτητα, αλλα ξέρω βίλα = κακός!
    Μιλάω για τις άλλες περιπτώσεις που χρωστάνε τα 100 ευρώ ενώ έχουν να τα πληρώσουν αλλά φυσικά κανείς δεν μπορεί να το αποδείξει, η ΔΕΗ δεν μπορεί να τοςυ το κόψει γιατί μετά θα γίνει χαμός στα σοσιαλ.
    Θέλω να πιστεύω ότι ξέρουν η ότι μπορούν να μάθουν ποιος έχει τι.. Στο κάτω κάτω τα δηλώνουμε..αν δεν μπορούν επειδή δεν φαίνονται πουθενά..ζήτω που καήκαμε..
    Αυτό με τις βίλες ίσως βγήκε "κάπως" προς τα έξω..σε καμιά περίπτωση δεν ήταν σαρωτικό του τύπου όλοι, ότι ανέφερα παραπάνω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #3006
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς κανονικά. Ο προμηθευτής της επιλογής σου στέλνει αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, ο ΔΕΔΔΗΕ με τη σειρά του σου ζητάει τα χρήματα για την προμήθεια και εγκατάσταση μετρητή, πληρώνεις, κ.ο.κ..

    Τελικα δεν μπορώ, πρέπει πρωτα να περάσω απο τα γραφεια τηα ΔΕΔΔΗΕ να υποβάλω αιτήσεις ,παραβολα και ολη την γραφειοκρατια και αφου γινει η κατασκευή μετα μπορώ να απευθυνθώ σε πάροχο

  7. #3007
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζω εδώ και 100+ σελίδες και δεν έχω βγάλει άκρη με τα + και τα - της κάθε εταιρειας. Θα νοικιάσω νέο σπιτι και κοιτάζω προσφορές από το allazorevma. Στις προσφορές που μου ανοίγει όμως, βλέπω διαφορά στην τιμή της kwh συγκριτικά με τα site τους. Πχ για την δική μου κατανάλωση, περί τις 1100 το 4μηνο, μου βγάζει επιλογή της elpedison με ετήσιο όφελος 118€. Άλλη τιμή βρίσκω όμως στο site της elpedison... ΤΙ ακριβώς γίνεται μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος...

  8. #3008
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.097
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτή την εποχή δεν μπορείς να καταλήξεις σε νέο πάροχο αφού οι περισσότεροι εναλλακτικοί αναπροσαρμόζουν τα πακέτα τους μετά τις ανακοινώσεις για τη ΔΕΗ και, κυρίως, τη διακοπή ή αναστολή των δημοπρασιών παροχής ρεύματος.

  9. #3009
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τη πάτησα απ ότι φαίνεται, γιατί κάθομαι διαβάζω τις τελευταίες 3 μέρες, το μυαλό μου έχει γίνει μαρμελάδα, το Σάββατο θα μετακομίσω στο σπίτι και δεν ξέρω ακόμη τι να κάνω με το ρεύμα. Τουλάχιστον όσον αφορά τη διαφορά τιμών που ανέφερα, μπορείτε να μου πείτε τι παίζει?? Να πάρω στην εξυπηρέτηση πελατών τους θέλω, να ξέρω τουλάχιστον πως να κινηθώ.

  10. #3010
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.097
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις προηγούμενες σελίδες έχουν γραφτεί μερικά posts για κάποιους παρόχους που έχουν ανακοινώσει νέα πακέτα αλλά η κατάσταση είναι ρευστή.
    Το allazorevma δεν έχει επικαιροποιηθεί με τις τελευταίες αλλαγές. Θα βρεις ένα άλλο site (δεν το θυμάμαι τώρα) με νεώτερες πληροφορίες, αλλά και πάλι λέω ότι η κατάσταση είναι ρευστή.

  11. #3011
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezioioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τη πάτησα απ ότι φαίνεται, γιατί κάθομαι διαβάζω τις τελευταίες 3 μέρες, το μυαλό μου έχει γίνει μαρμελάδα, το Σάββατο θα μετακομίσω στο σπίτι και δεν ξέρω ακόμη τι να κάνω με το ρεύμα. Τουλάχιστον όσον αφορά τη διαφορά τιμών που ανέφερα, μπορείτε να μου πείτε τι παίζει?? Να πάρω στην εξυπηρέτηση πελατών τους θέλω, να ξέρω τουλάχιστον πως να κινηθώ.
    Πάλιοτερα η διαφορά ήταν μικρή, περίπου 40 με 60 ευρω τον χρόνο, αν σε έπιανε η ΟΤΣ τότε ακόμα λιγότερο, μπορείς να διαλέξεις πάροχο χωρίς ΟΤΣ όποτε πάλι θα έχεις διαφορά έστω και λίγα ευρώ, πάντα με το σκεπτικό οτι πληρώνεις στην ώρα σου, αλλιώς καλύτερα ΔΕΗ

    Η ελιν έχει ακόμα αυτές τις τιμές https://energy.elin.gr/ilektriki-ene...ko-nichterino/
    Σίγουρα μπορεί να τις αλλάξει αλλα δεν έχει ελάχιστη παραμονή

  12. #3012
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    καλησπέρα σε όλους.

    εχθές έκανα αίτηση στην Ελιν στο πρόγραμμα electricon ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ , άντε και καλή μου τύχη

  13. #3013
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Εγώ δώσει τα στοιχεία μου στην ελίν μέσω της φόρμας επικοινωνίας από την περασμένη Πέμπτη και ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει μζί μου. Μάλλον είναι ακόμα σε νηπιακό επίπεδο η εξυπηρέτηση.

    ΥΓ: Για να προλάβω τυχόν σχόλια, αν ήθελα να κάνω άμεσα σύνδεση θα το είχα, ήδη, κάνει, αλλά έχω μια λόξα να "μετράω" λίγο τις εταιρίες σε μικρά, αλλά ουσιαστικά, για μένα, πραγματάκια.

  14. #3014
    Εγγραφή
    16-02-2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Speedport
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δώσει τα στοιχεία μου στην ελίν μέσω της φόρμας επικοινωνίας από την περασμένη Πέμπτη και ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει μζί μου. Μάλλον είναι ακόμα σε νηπιακό επίπεδο η εξυπηρέτηση.

    ΥΓ: Για να προλάβω τυχόν σχόλια, αν ήθελα να κάνω άμεσα σύνδεση θα το είχα, ήδη, κάνει, αλλά έχω μια λόξα να "μετράω" λίγο τις εταιρίες σε μικρά, αλλά ουσιαστικά, για μένα, πραγματάκια.
    Και εγώ από χτες το απόγευμα μπηκα στα site των protergia elpedison watt volt, ζήτησα να με πάρουν πίσω και κανένας δεν με κάλεσε.

  15. #3015
    Εγγραφή
    31-08-2019
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λογικα θα υπάρχει φόρτος εργασίας αφου πιστεύω πολλοί θα έχουν κάνει αίτηση για αλλαγή μετά τη 1η Σεπτ

Σελ. 201 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 181191196199200201202203206211221 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας