Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 245 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 225235240243244245246247250255265 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.661-3.675 από 17515
  1. #3661
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί κανένας δεν λέει το σωστό. Τό deddie
    Yπάρχει έλλειψη στην μόρφωση
    Τό deddie; Ορθογραφικό λάθος μάλλον.. Υποθέτω εννοούσες ο δεδδηε..

    Όπως αναφέρθηκε παραπάνω..υπάρχει ο δεδδηε και η εταιρία.. Άρα και τα 2 συνυπάρχουν..
    Συμφωνούμε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #3662
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τό deddie; Ορθογραφικό λάθος μάλλον.. Υποθέτω εννοούσες ο δεδδηε..

    Όπως αναφέρθηκε παραπάνω..υπάρχει ο δεδδηε και η εταιρία.. Άρα και τα 2 συνυπάρχουν..
    Συμφωνούμε;
    Όχι, δεν συνυπάρχουν, και ας σταματήσει κάποτε αυτή η ιστορία που μοιάζει με τρολάρισμα.
    Ακόμη και στο 2ο link που ανέβασες, ο ΔΕΔΔΗΕ αναφέρεται ως "Ο ΔΕΔΔΗΕ", δίπλα στην Αρχική σελίδα, και είναι η μόνη σωστή αναφορά, αν θέλουμε να μιλάμε ελληνικά.

    Δεν μπορούμε να λέμε "Η Διαχειριστής του Δημόσιου Δικτύου Ηλεκτρικής Ενέργειας", πατώντας σε ευφυολογήματα και κρυβόμενοι πίσω από ακρωνύμια, που δεν έχουν τον πλήρη τίτλο.

  3. #3663
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    δηλαδή αυτό το αορίστου με 2 μήνες προειδοποίηση το βλέπω χειρότερο και από τους 24 μήνες δέσμευση όπου τουλάχιστον εκεί ξέρεις τι αναμένεις.
    έχει και πακέτο με δέσμευση αν σε ενδιαφέρει, η δέσμευση στο μόνο πράγμα που σε προστατεύει είναι πως αν αλλάξουν τιμές μπορείς να φύγεις χωρίς ποινή, δεν λέει πουθενά οτι δεν θα σου αλλάξουνε τιμές

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν συνυπάρχουν, και ας σταματήσει κάποτε αυτή η ιστορία που μοιάζει με τρολάρισμα.
    Ακόμη και στο 2ο link που ανέβασες, ο ΔΕΔΔΗΕ αναφέρεται ως "Ο ΔΕΔΔΗΕ", δίπλα στην Αρχική σελίδα, και είναι η μόνη σωστή αναφορά, αν θέλουμε να μιλάμε ελληνικά.

    Δεν μπορούμε να λέμε "Η Διαχειριστής του Δημόσιου Δικτύου Ηλεκτρικής Ενέργειας", πατώντας σε ευφυολογήματα και κρυβόμενοι πίσω από ακρωνύμια, που δεν έχουν τον πλήρη τίτλο.
    Θέλεις να πεις πως δεν μπορεί γυναίκα να είναι διαχειριστής;

  4. #3664
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θέλεις να πεις πως δεν μπορεί γυναίκα να είναι διαχειριστής;

    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #3665
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν συνυπάρχουν, και ας σταματήσει κάποτε αυτή η ιστορία που μοιάζει με τρολάρισμα.
    Ακόμη και στο 2ο link που ανέβασες, ο ΔΕΔΔΗΕ αναφέρεται ως "Ο ΔΕΔΔΗΕ", δίπλα στην Αρχική σελίδα, και είναι η μόνη σωστή αναφορά, αν θέλουμε να μιλάμε ελληνικά.

    Δεν μπορούμε να λέμε "Η Διαχειριστής του Δημόσιου Δικτύου Ηλεκτρικής Ενέργειας", πατώντας σε ευφυολογήματα και κρυβόμενοι πίσω από ακρωνύμια, που δεν έχουν τον πλήρη τίτλο.
    Δηλαδή δεν μπορούμε να αναφέρουμε τον δεδδηε..ως η εταιρία δεδδηε..

    Για το τρολάρισμα (κ αν είναι) συ είπας... Εγώ απλά απαντάω σε απαντήσεις άλλων, οι οποίες ξεκίνησαν από δική σου διόρθωση πάνω σε μήνυμα μου αν θυμάμαι καλά.. Και τότε είχα απαντήσει..ότι αναφέρθηκα ως η εταιρία..άλλο αν το έγραψα αλλιώς.. Το διόρθωσα κιόλας..

    Να κάνω αναφορά και σε άλλα παραδείγματα που δόθηκαν επάνω.. https://www.adslgr.com/forum/threads...52#post6721052

    Εξαρτάται από το υποκείμενο του ακρωνύμιου.
    Η ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ (υποκείμενο είναι η ΑΕ), αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ (υποκείμενο είναι το 1ο συνθετικό "ο Διαχειριστής").
    Επίσης ο ΟΤΕ, η εταιρεία ΟΤΕ, η ΟΤΕ ΑΕ, ο Όμιλος ΟΤΕ κλπ.
    Σε κάθε περίπτωση αν ενοχλούμε εδώ στο νήμα, εγώ σταματάω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-12-19 στις 13:58.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #3666
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θέλεις να πεις πως δεν μπορεί γυναίκα να είναι διαχειριστής;
    Άστοχη ερώτηση-απορία-ευφυολόγημα-τρολάρισμα κλπ, γιατί δεν μιλάμε για διαχειρίστρια πολυκατοικίας, που μπορεί να είναι γυναίκα, αλλά για τον Διαχειριστή Δημόσιου Δικτύου Ηλεκτρικής Ενέργειας, εκτός αν δεν πρόσεξες σε ποιο νήμα γράφεις.

  7. #3667
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άστοχη ερώτηση-απορία-ευφυολόγημα-τρολάρισμα κλπ, γιατί δεν μιλάμε για διαχειρίστρια πολυκατοικίας, που μπορεί να είναι γυναίκα, αλλά για τον Διαχειριστή Δημόσιου Δικτύου Ηλεκτρικής Ενέργειας, εκτός αν δεν πρόσεξες σε ποιο νήμα γράφεις.
    Φυσικά ξέρω σε πιο νήμα γράφω, δεν είδα πουθενά στον τίτλο "πως να γράψετε σωστά ελληνικά".

  8. #3668
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά ξέρω σε πιο νήμα γράφω, δεν είδα πουθενά στον τίτλο "πως να γράψετε σωστά ελληνικά".
    Άσχετη και άκυρη απάντηση, σε σχέση με την ουσία, αλλά δεν θα το συνεχίσω γιατί είσαι και Διαχειριστής (ή μήπως ???)
    Θυμάμαι, όμως, ότι είχες συμμετάσχει αρκετές φορές στη συζήτηση που τώρα αρνείσαι ...


    Edit
    Ότι και να απαντήσεις, δεν θα συνεχίσω, γι' αυτό το θέμα

  9. #3669
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετη και άκυρη απάντηση, σε σχέση με την ουσία, αλλά δεν θα το συνεχίσω γιατί είσαι και Διαχειριστής (ή μήπως ???)
    Θυμάμαι, όμως, ότι είχες συμμετάσχει αρκετές φορές στη συζήτηση που τώρα αρνείσαι ...


    Edit
    Ότι και να απαντήσεις, δεν θα συνεχίσω, γι' αυτό το θέμα
    Αφήνεις βλέπω πολλά υπονοούμενα, πρώτα απο όλα είμαι συντονιστής, είχαμε και συντονίστριες για να σε προλάβω
    Εγώ θυμάμαι πως δεν έχω συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο, άλλωστε είναι κάπως ανούσιο το αν θα είναι ο ή η ή το.
    Μπορείς να απαντήσεις μπορείς και όχι.

  10. #3670
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    EUROPEAN PARADISE ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE
    Έχω Volterra είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί τα προγράμματα της τα θεωρω τα ποιο ξεκάθαρα απο όλους. Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και το επιπλέον καλό είανι ότι το συμβόλαιο είανι αορίστου απο τον 2ο μήνα με αποτέλεσμα αν κάτι δεν σου αρέσει μπορείς να φύγεις άμεσα απο την εταιρία.
    Βίλες κότερα χαβιάρι και βελουχιώτη άρη.

  11. #3671
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εγω ψαχνω τις εταιρειες και το ματι μου επεσε στην protergia. Εχει χρεωση 0,063 ευρω αν εισαι συνεπης, 40 ευρω εγγυηση, 2.25 ευρω τον μηνα παγιο και διαρκεια 24 μηνες. Πηρα τηλεφωνο την protergia και μου τα επιβεβαιωσαν.

    Εκανα τον υπολογισμο σε σχεση με την ΔΕΗ, με εναν προσφατο εκκαθαριστικο, και η διαφορα ειναι τεραστια ρε παιδια, της ταξης των 30 ευρω/4μηνο για την καθαρη αξια του ρευματος. Και ειναι ακομα μεγαλυτερη το καλοκαιρι που εχω αυξημενη καταναλωση λογω των κλιματιστικων.

    Π.χ στον εκκαθαριστικο ειχα 1271kWh με χρεωση 0,09460 στην ΔΕΗ οποτε πληρωσα 120 ευρω στο τετραμηνο. Στην Protergia, μαζι με το παγιο, βγαινει 91.

    Υπαρχει κατι στα ψιλα γραμματα που δεν βλεπω η δεν υπολογιζω σωστα? Nα σημειωσω οτι στην ΔΕΗ εχω παντα εκπτωση συνεπειας, βεβαια τωρα μειωθηκε ακομα περισσοτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 24-12-19 στις 14:24.
    No Justice - No Peace

  12. #3672
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το βασικότερο απ' όλα είναι η ΟΤΣ που χρεώνει η Protergia και οι υπόλοιπες, πλην ΔΕΗ και ΕΛΙΝ, που ανεβάζει το λογαριασμό, αφού οι τρέχουσες τιμές ρεύματος ξεπερνούν εκείνες των ΟΤΣ που ορίζει κάθε πάροχος.

    Τα τελικά νούμερα που βλέπεις στις προτάσεις των παρόχων είναι με τιμή ρεύματος μέσα στις ΟΤΑ, ενώ η πραγματικότητα λέει άλλα.

    Επίσης, επειδή έχεις αυξημένη κατανάλωση το καλοκαίρι, καλό είναι να συγκρίνεις με ετήσια κατανάλωση και όχι 4μηνη.

    Η έκπτωση συνέπειας είναι 10%, σχεδόν σε όλους τους άλλους παρόχους, εκτός ΔΕΗ που την κατέβασε στο 5%.

    Με ετήσια κατανάλωση, κατέληξα στην ΕΛΙΝ, που δεν έχει μεν τις χαμηλότερες τιμές ρεύματος, αλλά δεν χρεώνει ΟΤΣ, είναι αορίστου, έχει 60€ εγγύηση που την επιστρέφει στον 2ο λογαριασμό, αφού βάλεις πάγια εξόφληση, κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makfil : 24-12-19 στις 14:41.

  13. #3673
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικότερο απ' όλα είναι η ΟΤΣ που χρεώνει η Protergia και οι υπόλοιπες, πλην ΔΕΗ και ΕΛΙΝ, που ανεβάζει το λογαριασμό, αφού οι τρέχουσες τιμές ρεύματος ξεπερνούν εκείνες των ΟΤΣ που ορίζει κάθε πάροχος.

    Τα τελικά νούμερα που βλέπεις στις προτάσεις των παρόχων είναι με τιμή ρεύματος μέσα στις ΟΤΑ, ενώ η πραγματικότητα λέει άλλα.

    Επίσης, επειδή έχεις αυξημένη κατανάλωση το καλοκαίρι, καλό είναι να συγκρίνεις με ετήσια κατανάλωση και όχι 4μηνη.

    Η έκπτωση συνέπειας είναι 10%, σχεδόν σε όλους τους άλλους παρόχους, εκτός ΔΕΗ που την κατέβασε στο 5%.

    Με ετήσια κατανάλωση, κατέληξα στην ΕΛΙΝ, που δεν έχει μεν τις χαμηλότερες τιμές ρεύματος, αλλά δεν χρεώνει ΟΤΣ, είναι αορίστου, έχει 60€ εγγύηση που την επιστρέφει στον 2ο λογαριασμό, αφού βάλεις πάγια εξόφληση κλπ
    Αυτην την ρητρα δεν την ηξερα. Υπαρχουν καπου στο site των εταιρειων?

    Αρα να παρω ολους τους λογαριασμους του χρονου (εκκαθαριστικους και εναντι) και να αρθοισω τις Kwh και τα ποσα του καθαρου ρευματος?
    No Justice - No Peace

  14. #3674
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να κάνεις σωστή σύγκριση μεταξύ των παρόχων, είναι προτιμότερο να γράφεις την ετήσια κατανάλωση στα εργαλεία που κυκλοφορούν (allazotorevma κλπ).

    Οι πάροχοι διαφημίζουν τη χαμηλή τιμή ρεύματος αλλά δεν προβάλουν τη χρέωση της ΟΤΣ, την οποία αναφέρουν, βέβαια, στα έντυπά τους, εάν τα κατεβάσεις.

  15. #3675
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Πηρα τηλεφωνο την Ελιν και δεν εχει ΟΤΣ, παγιο, χρονικη δεσμευση και δινει τιμη 0,0765 (μαζι με την εκπτωση συνεπειας 10%). Μου ακουγεται πολυ καλο deal.

    Σαν εταιρεια τι λεει?
    No Justice - No Peace

Σελ. 245 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 225235240243244245246247250255265 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας