Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 260 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 240250255258259260261262265270280 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.886-3.900 από 17455
  1. #3886
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είδα ην φωτό που ανέβασες ,αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί τρως καμπάνα γιατί σε ένα μήνα έκαψες 985 εγώ δηλαδή που θέλω 1500kw το μήνα τι θα μου ρίξουν ? Ολόκληρο το καμπαναριό ? Δεν με βλέπω να υπογράφω ,μάλλον πάω για να τους πω αύριο ότι το ακυρώνω ,αν κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά πείτε μου .

  2. #3887
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα ην φωτό που ανέβασες ,αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί τρως καμπάνα γιατί σε ένα μήνα έκαψες 985 εγώ δηλαδή που θέλω 1500kw το μήνα τι θα μου ρίξουν ? Ολόκληρο το καμπαναριό ? Δεν με βλέπω να υπογράφω ,μάλλον πάω για να τους πω αύριο ότι το ακυρώνω ,αν κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά πείτε μου .
    Καλά, ακόμη δεν κατάλαβες αυτό που σου εξήγησε τόσο απλά;
    Ο συμφορουμίτης πήρε το μηνιαίο πρώτο λογαριασμό, ο οποίος συμπτωματικά ήταν και εκκαθαριστικός και αφορούσε τετράμηνη κατανάλωση.
    Η ΕΛΙΝ δεν είχε προηγούμενο ιστορικό, και εφάρμοσε τις κλιμακωτές χρεώσεις των ΥΚΩ.

    Ποια είναι η σχέση αυτής της ειδικής περίπτωσης με τη δική σου φορητότητα στην ΕΛΙΝ;
    Αν είσαι τόσο πολύ φοβισμένος με τη συγκεκριμένη περίπτωση που δεν έχει καμία σχέση μ' εσένα, είναι καλλίτερα να παραμείνεις στον πάροχο που είσαι τώρα.

  3. #3888
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οκ δεν είναι ότι είμαι φοβισμένος απλά προσπαθώ να καταλάβω πως χρεώνουν τα έξτρα εκτός το ρεύμα .

  4. #3889
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει όλες τις παροχές 3 φορές το χρόνο με σταθερούς κύκλους για κάθε περιοχή.

    Αυτό σημαίνει πως για όλες τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις η εκκαθάριση γίνεται 3 φορές το χρόνο, κάθε 4 μήνες.

    Όταν αλλάζεις προμηθευτή γίνεται έκτακτη μέτρηση οπότε θα προκύψουν δύο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί.
    Ένας από τον προηγούμενο προμηθευτή για την περίοδο από την τελευταία τακτική μέτρηση μέχρι την έκτακτη, και,
    ένας από τον νέο προμηθευτή για την περίοδο από την έκτακτη μέτρηση μέχρι την επόμενη τακτική.

    Επειδή οι χρεώσεις ΥΚΩ είναι κλιμακωτές με αναφορά σε 4 μήνες, οι κλίμακες για διαστήματα μικρότερα των 4 μηνών (όπως είναι τα διαστήματα των δύο πιο πάνω εκκαθαριστικών λογαριασμών) προσαρμόζονται αναλογικά.

    Το ίδιο γίνεται και όταν το διάστημα μεταξύ των μετρήσεων είναι μεγαλύτερο των 4 μηνών (όταν για κάποιο λόγο δεν γίνει μέτρηση). Οι κλίμακες προσαρμόζονται αντίστοιχα.

  5. #3890
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει όλες τις παροχές 3 φορές το χρόνο με σταθερούς κύκλους για κάθε περιοχή.

    Αυτό σημαίνει πως για όλες τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις η εκκαθάριση γίνεται 3 φορές το χρόνο, κάθε 4 μήνες.

    Όταν αλλάζεις προμηθευτή γίνεται έκτακτη μέτρηση οπότε θα προκύψουν δύο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί.
    Ένας από τον προηγούμενο προμηθευτή για την περίοδο από την τελευταία τακτική μέτρηση μέχρι την έκτακτη, και,
    ένας από τον νέο προμηθευτή για την περίοδο από την έκτακτη μέτρηση μέχρι την επόμενη τακτική.

    Επειδή οι χρεώσεις ΥΚΩ είναι κλιμακωτές με αναφορά σε 4 μήνες, οι κλίμακες για διαστήματα μικρότερα των 4 μηνών (όπως είναι τα διαστήματα των δύο πιο πάνω εκκαθαριστικών λογαριασμών) προσαρμόζονται αναλογικά.

    Το ίδιο γίνεται και όταν το διάστημα μεταξύ των μετρήσεων είναι μεγαλύτερο των 4 μηνών (όταν για κάποιο λόγο δεν γίνει μέτρηση). Οι κλίμακες προσαρμόζονται αντίστοιχα.
    Στη περίπτωση μου τι μπορώ να κάνω?

  6. #3891
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει όλες τις παροχές 3 φορές το χρόνο με σταθερούς κύκλους για κάθε περιοχή.

    Αυτό σημαίνει πως για όλες τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις η εκκαθάριση γίνεται 3 φορές το χρόνο, κάθε 4 μήνες.

    Όταν αλλάζεις προμηθευτή γίνεται έκτακτη μέτρηση οπότε θα προκύψουν δύο εκκαθαριστικοί λογαριασμοί.
    Ένας από τον προηγούμενο προμηθευτή για την περίοδο από την τελευταία τακτική μέτρηση μέχρι την έκτακτη, και,
    ένας από τον νέο προμηθευτή για την περίοδο από την έκτακτη μέτρηση μέχρι την επόμενη τακτική.

    Επειδή οι χρεώσεις ΥΚΩ είναι κλιμακωτές με αναφορά σε 4 μήνες, οι κλίμακες για διαστήματα μικρότερα των 4 μηνών (όπως είναι τα διαστήματα των δύο πιο πάνω εκκαθαριστικών λογαριασμών) προσαρμόζονται αναλογικά.

    Το ίδιο γίνεται και όταν το διάστημα μεταξύ των μετρήσεων είναι μεγαλύτερο των 4 μηνών (όταν για κάποιο λόγο δεν γίνει μέτρηση). Οι κλίμακες προσαρμόζονται αντίστοιχα.
    Εκτός από την κλιμακωτή χρέωση των ΥΚΩ, στην εντελώς συμπτωματική περίπτωση που συζητάμε, υπάρχει και ένα ακόμη παρόμοιο θέμα που περνάει στο ντούκου ο ΔΕΔΔΗΕ.
    Λόγω των προβληματικών διαγωνισμών που διεξάγει ο ΔΕΔΔΗΕ για την ανάδειξη μειοδότου εργολάβου, που θα αναλάβει την καταμέτρηση των ρολογιών μιας πςειοχής, μερικοί εργολάβοι βλέπουν ότι δεν βγαίνουν και παρατάνε τη μέτρησημ με αποτέλεσμα να μην έχει ενδείξεις ο πάροχος, για να βγάλει εκκαθαριστικό λογαριασμό σε κάθε τετράμηνο, με τις αντίστοιχες σωστές χρεώσεις όχι μόνο του ρεύματος αλλά και των ΥΚΩ και λοιπών ρυθμιζόμενων χρεώσεων.
    Γνωστός μου παρατήρησε ότι επί ένα χρόνο συνεχώς λάμβανε λογαριασμούς έναντι, με αποτέλεσμα να μην έχει την έκπτωση συνέπειας από τη ΔΕΗ σ' αυτό το διάστημα. Διαμαρτυρήθηκε στη ΔΕΗ, εκείνη τον παρέπεμψε στον ΔΕΔΔΗΕ, ήρθε υπάλληλος στην πολυκατοικία, πήρε τις ενδείξεις όλων μετρητών, και εδώ αρχίζει το τρελό της υπόθεσης.
    Με βάση των 2 μετρήσεων με χρονική απόσταση ενός ολόκληρου χρόνου, η ΔΕΗ υπολόγισε τη συνολική κατανάλωση ατο ρεύμα, στις ΥΚΩ και τις υπόλοιπες ρυθμιζόμενες χρεώσεις και όχι μοιράζοντας την σε 3 τετράμηνα, όπως θα έπρεπε. Ο γνωστός μου διαμαρτυρήθηκε στη ΔΕΗ, εκείνη τον παρέπεμψε στον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά, φυσικά, δεν έγινε τίποτε.
    Το ίδιο, βέβαια, συνέβη και με τους λογαριασμούς των υπόλοιπων ενοίκων της πολυκατοικίας, οι οποίοι έτρεχαν στο διαχειριστή να ρωτήσουν τι συνέβη και ήρθαν αυξημένοι λογαριασμοί!!!

  7. #3892
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φένεται εικονικά ότι σε 1 μήνα έκαψα 985 kwh.
    Αφού στις 15 Δεκεμβρίου πχ έστειλες φωτογραφίες ότι ο μετρητής ήταν στο 0... και στις 15/1 ο μετρητής έδειχνε 985kwh, δε μπορείς να ζητήσεις να γίνει υπολογισμός βάσει 4μήνου.

  8. #3893
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    @utp:
    Στην περίπτωσή σου, αν κατάλαβα καλά, πρέπει να πήρες εκκαθαριστικό λογαριασμό από τον προηγούμενο προμηθευτή για (120-32) ημέρες και από το νέο προμηθευτή για 32 ημέρες. Αν έγινε έτσι, δεν βλέπω κάτι που θα μπορούσες να κάνεις. Αν όχι τότε δεν έχω καταλάβει τι έγινε οπότε αγνόησε τα γραφόμενά μου.

    @makfil
    Δεν έχω να πω κάτι για τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ ή τον τρόπο υπολογισμού της έκπτωσης συνέπειας της ΔΕΗ.
    Αναφέρομαι στη μεθοδολογία των κλιμακωτών χρεώσεων και αυτό που λέω είναι πως: είτε λάβεις 3 εκκαθαριστικούς λογαριασμούς μέσα στο έτος, είτε έναν ετήσιο εκκαθαριστικό δεν υπάρχει διαφορά, καθώς, για τις κλιμακωτές χρεώσεις οι κλίμακες αναπροσαρμόζονται ανάλογα με το χρονικό διάστημα της εκκαθάρισης.
    Πιθανό η ετήσια εκκαθάριση να είναι πιο συμφέρουσα στην περίπτωση που έχεις ένα τετράμηνο με πολύ υψηλή κατανάλωση και ένα με πολύ χαμηλή.

  9. #3894
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    @makfil
    Δεν έχω να πω κάτι για τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ ή τον τρόπο υπολογισμού της έκπτωσης συνέπειας της ΔΕΗ.
    Αναφέρομαι στη μεθοδολογία των κλιμακωτών χρεώσεων και αυτό που λέω είναι πως: είτε λάβεις 3 εκκαθαριστικούς λογαριασμούς μέσα στο έτος, είτε έναν ετήσιο εκκαθαριστικό δεν υπάρχει διαφορά, καθώς, για τις κλιμακωτές χρεώσεις οι κλίμακες αναπροσαρμόζονται ανάλογα με το χρονικό διάστημα της εκκαθάρισης.
    Πιθανό η ετήσια εκκαθάριση να είναι πιο συμφέρουσα στην περίπτωση που έχεις ένα τετράμηνο με πολύ υψηλή κατανάλωση και ένα με πολύ χαμηλή.
    Σωστό, και εγώ αυτό βλέπω, δεν καταλαβαίνω από που "βγάζετε" αυτά για "κλιμάκια". Αφού οι ΥΚΩ έχουν συντελεστή ν ημ(έρες) στον υπολογισμό τους
    OK boomer

  10. #3895
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    έπεσαν οι υπογραφές και έστειλα τα χαρτιά ελπίζω να πάνε όλα καλά και να δω και καμιά διάφορα προς τα κάτω πάντα .

  11. #3896
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    έπεσαν οι υπογραφές και έστειλα τα χαρτιά ελπίζω να πάνε όλα καλά και να δω και καμιά διάφορα προς τα κάτω πάντα .
    Νομίζω ότι έκανες τη σωστή κίνηση.
    Όπως έγραψα σε προηγούμενο post, στον 1ο λογαριασμό (έναντι) που πήρα χθες, εκτός από τις μειωμένες τιμές στο Η και Ν, δεν χρεώθηκαν και αντίστοιχα πάγια, σε σχέση με λογαριασμό της ΔΕΗ.
    Μένει το θέμα της επιστροφής της εγγύησης (60€), που θα γίνει, μάλλον, στον επόμενο (έναντι), αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία της πάγιας πληρωμής στην τράπεζα.

  12. #3897
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες .

  13. #3898
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    Ωρωπός
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22954/2703
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 22,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κόστος είναι 100+ ευρώ

    σε μερικές περιπτώσεις που έχεις μετρητή που μετράει ημερήσιο δεν έχει νυχτερινό

    τότε σου βάζουν νέο μετρητή που έχει δύο ενδείξεις (ημερήσιο/νυχτερινό) και χρεώνεσαι

    αν ζητήσεις επαύξηση η αλλαγή από μονοφασικό σε τριφασικό

    κτλ
    Εγώ πλήρωσα 42 κάτι ευρώ.
    Clevo M860TU , Intel Core 2 Duo 2.53Ghz, 4Gb DDR3, NVidia Quadro 3700m 1024MB

  14. #3899
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liakjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πλήρωσα 42 κάτι ευρώ.
    Καλημέρα.
    Αναφέρεσαι για αίτηση νυχτερινού να υποθέσω ε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #3900
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liakjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πλήρωσα 42 κάτι ευρώ.
    ναι τόσο είναι το κόστος

    αν και εγώ είχα πληρώσει 39 ευρώ όταν έβαλα νυχτερινό

Σελ. 260 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 240250255258259260261262265270280 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας