Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1446. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    343 23,72%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,90%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,15%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 276 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 256266271274275276277278281286296 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.126-4.140 από 17274
  1. #4126
    Καλησπερα.Λογαριασμος δεν υπαρχει.ο τυπος απλα εξαφανιστηκε και στην πολυκατοικια που ειδα ολη την αλληλογραφια που υπηρχε (και ηταν παλια) δεν ειχε τιποτα με το ονομα του.

  2. #4127
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alucard1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.προκειται να ενοικιασω ενα ακινητο το οποιο ειναι ηλεκτροδοτουμενο και εχει και φυσικο αεριο.και τα δυο ειναι στο ονομα του προηγουμενου ενοικιαστη ο οποιος δεν εχει κανει διακοπη εδω και 4 μηνες που εχει φυγει.εγω αν κανω αιτηση συνδεσης σε ιδιωτικο παροχο, υπαρχει περιπτωση αν εχει καποιο χρεος αυτος να επηρρεασει εμενα;;η φαινεται απο το μισθωτηριο οτι ξεκιναει μια ορισμενη ημερομηνια η δικη μου εγκατασταση εκει και δεν εχω θεμα;
    ευχαριστω.
    Καλησπερα...Δεν μπορεις να κανεις αιτηση συνδεσης... Δεν εχει γινει διακοπη του ρευματος... Μαλλον ο τυπος αυτος χρωσταει ακομα και για να κανει την διακοπη θα πρεπει πρωτα να πληρωσει το χρεος του...Θα πεις στον ιδιοκτητη του σπιτιου να τον ψαξει να τον βρει... Αλλιως θα ζητησει αυτος την διακοπη του ρευματος αλλα θα του πουν για το οφειλομενο ποσο...Να ζητησει απο τον Δεδδηε αυτην την διακοπη..Να δει τι θα του πουν...

  3. #4128
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    απλά να προσέξετε μήπως έχει αλλάξει η "διαδικασία"

    καθώς ήταν προς μελέτη η αλλαγή του υφιστάμενου πλαισίου

    μέχρι τώρα όταν πήγαινες να κάνεις σύμβαση προμήθειας ρεύματος είτε στην ΔΕΗ είτε σε άλλον πάροχο

    κοιτούσαν τον αριθμό παροχής του ακινήτου

    το μισθωτήριο αν ήσουν ο ενοικιαστής ή το Ε9 αν ήσουν ο ιδιοκτήτης

    και βάση του ΑΦΜ σου έβλεπαν αν έχεις αφήσει χρέη κτλ

    αυτό ήθελαν να αλλάξει έτσι έστειλαν σχετικό αίτημα προς την ΡΑΕ το ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ αλλά και ιδιώτες πάροχοι

    και να μετράει ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ρεύματος του ακινήτου και όχι το ΑΦΜ (όπως ισχύει στην ΕΥΔΑΠ)

    έτσι αν έχει χρέος κάποιο ακίνητο ο ιδιοκτήτης να μην μπορεί να το ενοικιάσει αν δεν το ξοφλήσει καθώς αυτός θα επιβαρύνεται αν δεν το ξοφλήσει ο ενοικιαστής που τα οφείλει.

    κανονικά ήταν να τεθεί σε ισχύ από 01/01/2020 δεν ξέρω αν εγκρίθηκε η αλλαγή του τρόπου

  4. #4129
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά να προσέξετε μήπως έχει αλλάξει η "διαδικασία"

    καθώς ήταν προς μελέτη η αλλαγή του υφιστάμενου πλαισίου

    μέχρι τώρα όταν πήγαινες να κάνεις σύμβαση προμήθειας ρεύματος είτε στην ΔΕΗ είτε σε άλλον πάροχο

    κοιτούσαν τον αριθμό παροχής του ακινήτου

    το μισθωτήριο αν ήσουν ο ενοικιαστής ή το Ε9 αν ήσουν ο ιδιοκτήτης

    και βάση του ΑΦΜ σου έβλεπαν αν έχεις αφήσει χρέη κτλ

    αυτό ήθελαν να αλλάξει έτσι έστειλαν σχετικό αίτημα προς την ΡΑΕ το ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ αλλά και ιδιώτες πάροχοι

    και να μετράει ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ρεύματος του ακινήτου και όχι το ΑΦΜ (όπως ισχύει στην ΕΥΔΑΠ)

    έτσι αν έχει χρέος κάποιο ακίνητο ο ιδιοκτήτης να μην μπορεί να το ενοικιάσει αν δεν το ξοφλήσει καθώς αυτός θα επιβαρύνεται αν δεν το ξοφλήσει ο ενοικιαστής που τα οφείλει.

    κανονικά ήταν να τεθεί σε ισχύ από 01/01/2020 δεν ξέρω αν εγκρίθηκε η αλλαγή του τρόπου
    Αυτό είναι κάπως παράλογο, γιατί μετά θα συμφέρει περισσότερο τον ιδιοκτήτη να κρατάει τον λογαριασμό ηλεκτρικού στο όνομά του (καθώς έτσι κι αλλιώς αυτός θα είναι ο τελικός υπεύθυνος) ώστε τουλάχιστον να ελέγχει αν πληρώνεται ο λογαριασμός, πράγμα που θα αδυνατεί να κάνει αν ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πραγματικού χρήστη-ενοικιαστή!

    Είναι σα να φορτώνεται απλήρωτους λογαριασμούς ιντερνετ/τηλεφώνου ο βρόχος της τηλεφωνικής παροχής αντί για τον κάτοχο της σύνδεσης.

    Αν το κάνουν έτσι, θα οδηγήσει σε κωμικοτραγικές περιπλοκές, τόσο σε βάρος ιδιοκτητών που θα χρεώνονται φέσια όσο κι ενοικιαστών που θα αντιμετωπίζουν απροθυμία του ιδιοκτήτη να μεταφερθεί η παροχή στο όνομά τους, με επακόλουθη απώλεια κοινωνικών τιμολογίων κοκ ...

    *Προς αποφυγή παρεξήγησης, ούτε ενοικιαστές έχω ούτε νοικιάζω (ιδιοκατοικώ). Αλλά το βρίσκω πολύ ηλίθια "λύση" που θα προκαλέσει άπειρα προβλήματα και αδικίες, τόσο σε ενοικιαστές όσο και ιδιοκτήτες. Βασικά αν είναι όπως το περιγράφει ο zerocool, απλά οι πάροχοι ενέργειας θέλουν να κάνουν τους ιδιοκτήτες δωρεάν εισπρακτική τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 17-02-20 στις 03:04.

  5. #4130
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Αίτηση μπορείς να κάνεις κανονικά... τα χρέη δεν μεταφέρονται σε 'σένα.

    Αλλά... αν χρωστάει ο προηγούμενος και η εγγύηση του δε φτάνει για να καλυφθεί το ανεξόφλητο ποσό, ο πάροχος του έχει το δικαίωμα να μπλοκάρει την αίτηση σου.

    --------
    @ Zer0c00L δεν ισχύει αυτό που λες.

  6. #4131
    Αρχικά ευχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν να απαντήσουν.εχω χαθεί όμως γιατί υπάρχουν αντίθετες απόψεις.τι να κάνω;

  7. #4132
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αίτηση μπορείς να κάνεις κανονικά... τα χρέη δεν μεταφέρονται σε 'σένα.

    Αλλά... αν χρωστάει ο προηγούμενος και η εγγύηση του δε φτάνει για να καλυφθεί το ανεξόφλητο ποσό, ο πάροχος του έχει το δικαίωμα να μπλοκάρει την αίτηση σου.

    --------
    @ Zer0c00L δεν ισχύει αυτό που λες.
    Καλημερα... Αιτηση να κανει;;; Σε τι;; Αφου ειναι σε αλλο ονομα η παροχη αυτη... Δεν εχει γινει η διακοπη του ρευματος...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alucard1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά ευχαριστώ όλους όσους ενδιαφέρθηκαν να απαντήσουν.εχω χαθεί όμως γιατί υπάρχουν αντίθετες απόψεις.τι να κάνω;
    Ισως μερικοι να μην γνωριζουν και πολλα... Η παροχη αυτη ανηκει σε αλλο ονομα ακομα...Για να γινει η αλλαγη η θα πρεπει να γινει η διακοπη του ρευματος η αλλαγη του ονοματος...Θα πρεπει να μιλησεις με τον ιδιοκτητη του σπιτιου.. Αυτος μπορει να ζητησει και την διακοπη του ρευματος με το προσχημα οτι ο ενοικιαστης εφυγε απο το σπιτι αυτο..Ομως μπορει να ζητησουν και τα χρεη...(τηλεφωνα στον παροχο που ειναι η παροχη αυτη))

  8. #4133
    Αν πάω κατευθείαν σε ιδιωτική εταιρεία και κάνω αίτηση στο όνομα μου θα ξεκινήσουν όλα από εμένα χωρίς τα υποθετικά δικά της χρέη;

  9. #4134
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alucard1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάω κατευθείαν σε ιδιωτική εταιρεία και κάνω αίτηση στο όνομα μου θα ξεκινήσουν όλα από εμένα χωρίς τα υποθετικά δικά της χρέη;
    Αφου η παροχη ειναι σε αλλο ονομα.. Κανε μια προσπαθεια...Πες στον ιδιοκτητη κατι να κανει και αυτος...Να ζητησει την διακοπη και απο τον ΔΕΔΔΗΕ...

  10. #4135
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alucard1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάω κατευθείαν σε ιδιωτική εταιρεία και κάνω αίτηση στο όνομα μου θα ξεκινήσουν όλα από εμένα χωρίς τα υποθετικά δικά της χρέη;
    Οχι
    Μπορει να σου πούνε παπάτζες για να σε πάρουνε πελάτη.

    11500 / 2111900500 https://www.deddie.gr/

    "Νοίκιασα διαμέρισμα. Ο αριθμός παροχής είναι αυτός. Τι χρειάζεται να κάνω για να πάρω το ρολόι στο όνομά μου. Μπορεί ο προηγούμενος να έχει αφήσει χρέη"

    Μετά μίλα με τον ιδιοκτήτη

    Και βρες ένα αντίγραφο λογαριασμού, βγάλε και το ρολόι φωτογραφία.

    Μην πνίγεσαι σε μιά κουταλιά νερό
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #4136
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Αίτηση μπορεί να κάνει κανονικά.....εγώ άλλαξα πάροχο ενώ το όνομα ήταν σε ένα Γάλλο που βρισκόταν κάπου στη Γαλλία....φυσικά δεν χρωστούσε τίποτα αλλά παρόλο που ήταν στο όνομα του η αλλαγή έγινε κανονικά

  12. #4137
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κάπως παράλογο, γιατί μετά θα συμφέρει περισσότερο τον ιδιοκτήτη να κρατάει τον λογαριασμό ηλεκτρικού στο όνομά του (καθώς έτσι κι αλλιώς αυτός θα είναι ο τελικός υπεύθυνος) ώστε τουλάχιστον να ελέγχει αν πληρώνεται ο λογαριασμός, πράγμα που θα αδυνατεί να κάνει αν ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πραγματικού χρήστη-ενοικιαστή!

    Είναι σα να φορτώνεται απλήρωτους λογαριασμούς ιντερνετ/τηλεφώνου ο βρόχος της τηλεφωνικής παροχής αντί για τον κάτοχο της σύνδεσης.

    Αν το κάνουν έτσι, θα οδηγήσει σε κωμικοτραγικές περιπλοκές, τόσο σε βάρος ιδιοκτητών που θα χρεώνονται φέσια όσο κι ενοικιαστών που θα αντιμετωπίζουν απροθυμία του ιδιοκτήτη να μεταφερθεί η παροχή στο όνομά τους, με επακόλουθη απώλεια κοινωνικών τιμολογίων κοκ ...

    *Προς αποφυγή παρεξήγησης, ούτε ενοικιαστές έχω ούτε νοικιάζω (ιδιοκατοικώ). Αλλά το βρίσκω πολύ ηλίθια "λύση" που θα προκαλέσει άπειρα προβλήματα και αδικίες, τόσο σε ενοικιαστές όσο και ιδιοκτήτες. Βασικά αν είναι όπως το περιγράφει ο zerocool, απλά οι πάροχοι ενέργειας θέλουν να κάνουν τους ιδιοκτήτες δωρεάν εισπρακτική τους.
    Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος (η ΕΥΔΑΠ ήδη το κάνει αυτό) το ζήτημα είναι ότι το αίτημα για τροποποίηση του σχετικού κανονισμού προς την ΡΑΕ το υπογράφει πρώτα το ΔΕΔΔΗΕ μετά η ΔΕΗ και μετά όλοι οι άλλοι πάροχοι που προς το παρών δεν έχουν θέματα με χρέη (υποτίθεται ότι έχουν υγιής καταναλωτές/πελάτες)

    Εγώ πιστεύω ότι δεν θέλουν να κάνουν τους ιδιοκτήτες των ακινήτων "εισπρακτική" αλλά θέλουν να τους αναγκάσουν να είναι τυπικοί στις υποχρεώσεις τους (δηλαδή όταν ενοικιάζεται ένα ακίνητο να φροντίζει ο ιδιοκτήτης ο ενοικιαστής να πάρει στο όνομα του τον αριθμό παροχής ρεύματος/νερού και ότι άλλο υπάρχει στο ακίνητο , όταν φεύγει ο ενοικιαστής από ένα ακίνητο ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πηγαίνει και να κάνει διακοπή του αριθμού παροχής ρεύματος/νερού και ότι άλλο.)

    θα πρέπει να καταλάβουν οι ιδιοκτήτες ότι δεν είναι μόνο η είσπραξη του ενοικίου αλλά έχουν υποχρεώσεις εκτός από δικαιώματα
    τα ίδια ισχύουν και για τους ενοικιαστές δεν φεύγουμε έτσι απλά και αφήνουμε χρέη...

    γιατί κάποτε ξέρεις τα χρέη πρέπει να εισπραχθούν και ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες που του αναλογούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 17-02-20 στις 12:55.

  13. #4138
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αίτηση μπορεί να κάνει κανονικά.....εγώ άλλαξα πάροχο ενώ το όνομα ήταν σε ένα Γάλλο που βρισκόταν κάπου στη Γαλλία....φυσικά δεν χρωστούσε τίποτα αλλά παρόλο που ήταν στο όνομα του η αλλαγή έγινε κανονικά
    Συζητήσιμο.

    1. Ηταν αλλοδαπός (Γάλλος)
    2. Μάλλον ήτανε νοικιάρης
    3. Δεν άφησε χρέη
    4. Μάλλον μεσολάβησε ο ιδιοκτήτης αποδεικνύοντας ότι είναι αυτός ιδιοκτήτης (και πιθανά αποδεικνύοντας ότι ο Γάλλος ήτανε νοικιάρης). Μπορεί να τους έφτανε απλώς το νέο ενοικιαστήριο.

    Μπορεί να κάνει αίτηση έτσι γενικά και αόριστα, όχι δεν μπορεί
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #4139
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αίτηση μπορείς να κάνεις κανονικά... τα χρέη δεν μεταφέρονται σε 'σένα.

    Αλλά... αν χρωστάει ο προηγούμενος και η εγγύηση του δε φτάνει για να καλυφθεί το ανεξόφλητο ποσό, ο πάροχος του έχει το δικαίωμα να μπλοκάρει την αίτηση σου.

    --------
    @ Zer0c00L δεν ισχύει αυτό που λες.
    έχει γίνει αίτημα αλλαγής του κανονισμού στην ΡΑΕ από το ΔΕΔΔΗΕ και από την ΔΕΗ αλλά και τους υπολοίπους

    ήταν να εφαρμοστεί από 01/01/2020 απλά δεν ξέρω αν πήρε παράταση , αν εγκρίθηκε σιωπηλά , αν απορρίφθηκε κτλ...

    θα το ψάξω και θα σας πω τι έχει γίνει.

  15. #4140
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συζητήσιμο.

    1. Ηταν αλλοδαπός (Γάλλος)
    2. Μάλλον ήτανε νοικιάρης
    3. Δεν άφησε χρέη
    4. Μάλλον μεσολάβησε ο ιδιοκτήτης αποδεικνύοντας ότι είναι αυτός ιδιοκτήτης (και πιθανά αποδεικνύοντας ότι ο Γάλλος ήτανε νοικιάρης). Μπορεί να τους έφτανε απλώς το νέο ενοικιαστήριο.

    Μπορεί να κάνει αίτηση έτσι γενικά και αόριστα, όχι δεν μπορεί
    1,2,3 ναι, 4 όχι...δεν μεσολάβησε ο ιδιοκτήτης.ισως τους φτάνει το ενοικιαστηριο

Σελ. 276 από 1152 ΠρώτηΠρώτη ... 256266271274275276277278281286296 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας