Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 348 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 328338343346347348349350353358368 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.206-5.220 από 17459
  1. #5206
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δε μου λέτε ρε παιδιά κάτι..
    Κοινωνικό τιμολόγιο και ευάλωτοι πελάτες δεν πάνε μαζί;
    Είτε κοτ.α είτε κοτ.β, δεν εντάσσονται αυτόματα και στους ευάλωτους πελάτες;
    Δεν μιλάω για αυτούς που μπαίνουν χώρια στους ευάλωτους πελάτες επειδή μπορεί να μη μπορούν να ενταχθούν στο κοτ..

    Και γιατί κάνω αυτή τη συζήτηση..
    Επειδή στους ευάλωτους πελάτες δίνεται προθεσμία πληρωμής των λογαριασμών 40ημέρες έναντι των 20 που είναι για τους κανονικούς πελάτες..
    Αυτές οι 40 ημέρες από την έκδοση λογικά δεν πάνε και στο κοτ;

    Έτσι δεν είναι; Η έχω καταλάβει κάτι λάθος;

    Κανένας με κοτ εδώ να τσεκάρουμε ημερομηνίες στους λογαριασμούς;
    Λογικά σε όλους τους παρόχους το ίδιο πλαίσιο θα υπάρχει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #5207
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Ερώτηση για εγγύηση της ΔΕΗ: διάβασα εδώ ότι επιστρέφει η ΔΕΗ την εγγύησή της; Ισχύει αυτό; Ή κατάλαβα λάθος;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #5208
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση για εγγύηση της ΔΕΗ: διάβασα εδώ ότι επιστρέφει η ΔΕΗ την εγγύησή της; Ισχύει αυτό; Ή κατάλαβα λάθος;
    όταν κάνεις καταγγελία της σύμβασης προμήθειας ρεύματος που έχεις με την ΔΕΗ

    τότε βγαίνει τελικός λογαριασμός οποίος ή περιέχει πιστωτικό (επιστροφή χρημάτων) από τον συμψηφισμό της εγγύησης με την κατανάλωση ή περιέχει χρεωστικό.

  4. #5209
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    @GregoirX23

    Πάντα 40 μέρες περιθώριο πληρωμής έχουν τα ΚΟΤ.

  5. #5210
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    γνωρίζει κανείς πότε ξεκινούν οι αιτήσεις στο ΗΔΙΚΑ για το ΚΟΤ-Β (αφορά συγγενικό μου πρόσωπο)

  6. #5211
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έχουν ξεκινήσει εδώ και κάποιες εβδομάδες.

  7. #5212
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν ξεκινήσει εδώ και κάποιες εβδομάδες.
    ρωτάω γιατί μπήκα στην σελίδα του ΗΔΙΚΑ με τα στοιχεία του συγγενικού προσώπου
    αλλά ακόμα είναι ενεργοποιημένη η περσινή αίτηση ΚΟΤ-Β (2019) δεν έχει ακόμα να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ-Β (2020)

  8. #5213
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρωτάω γιατί μπήκα στην σελίδα του ΗΔΙΚΑ με τα στοιχεία του συγγενικού προσώπου
    αλλά ακόμα είναι ενεργοποιημένη η περσινή αίτηση ΚΟΤ-Β (2019) δεν έχει ακόμα να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ-Β (2020)
    https://workenter.gr/el/article/2085...-apo-tin-idika

    "Οι πολίτες μπορούν να υποβάλουν αίτηση οποιαδήποτε στιγμή επιθυμούν εντός του έτους (αφού πρώτα ακυρώσουν ήδη υπάρχουσα υποβληθείσα αίτηση)."

  9. #5214
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Για ΚΟΤ-Β πρέπει ο λογαριασμός(ΔΕΗ) να είναι στο όνομα αυτού που κάνει την αίτηση ;

  10. #5215
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    edit: Άκυρο, δεν είμαι σίγουρος. Γιατί δε ρωτάτε ένα λογιστή ρε παιδιά;

  11. #5216
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://workenter.gr/el/article/2085...-apo-tin-idika

    "Οι πολίτες μπορούν να υποβάλουν αίτηση οποιαδήποτε στιγμή επιθυμούν εντός του έτους (αφού πρώτα ακυρώσουν ήδη υπάρχουσα υποβληθείσα αίτηση)."
    Σε ευχαριστώ φίλε μου να είσαι καλά.

    ακύρωσα την αίτηση ΚΟΤ-Β (2019) και ενεργοποίησα νέα ΚΟΤ-Β (2020)

  12. #5217
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    @GregoirX23

    Πάντα 40 μέρες περιθώριο πληρωμής έχουν τα ΚΟΤ.
    Συγγενικό μου πρόσωπο που είναι στο κοτ.α ενώ μέχρι το 2016, η έκδοση μέχρι τη λήξη (στους λογαριασμούς) είχαν 40 ημέρες απόσταση..
    Τώρα που καθίσαμε και το ψάξαμε από το 2017 και μετά (έως σήμερα) φαίνεται να βάζουν 20... Ενώ δεν έχει απενταχθεί ποτέ από το κοτ..
    Στη δεη είναι η παροχή..
    Μετά από επικοινωνία η πρώτη εκπρόσωπος είπε ότι για το κοτ είναι 20ημέρες και οι 40 μόνο για τους ευάλωτους.. Τα διαχώριζε..
    Και το έψαχνε αρκετή ώρα, δε μπορώ να πω.. Το ίδιο και εγώ, παρόλο που ήξερα για τις 40 ημέρες.. Αλλά λέω τι στο καλό; Και παίρνουμε ξανά..
    Ο δε, δεύτερος εκπρόσωπος είπε ότι ας γράφει ( ; ) ο λογαριασμός 20ημέρες, 40 είναι κανονικά.. Είναι συστημικό λάθος όπως είπε..


    Αλλά γιατί δεν μου κάθεται καλά το υποθετικό όλο; Δε έπρεπε όντως να αναγράφονται οι 40 ημέρες; Μέχρι το '16 έτσι γινόταν..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν ξεκινήσει εδώ και κάποιες εβδομάδες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρωτάω γιατί μπήκα στην σελίδα του ΗΔΙΚΑ με τα στοιχεία του συγγενικού προσώπου
    αλλά ακόμα είναι ενεργοποιημένη η περσινή αίτηση ΚΟΤ-Β (2019) δεν έχει ακόμα να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ-Β (2020)
    Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να ακυρώσεις πρώτα τη παλιά, σε περίπτωση που υπάρχει, και μετά να κάνεις νέα..
    Αν υπάρχει ενεργή και δεν κάνει κάποιος καμιά ενέργεια λήγει μόνη της τέλη του άλλου μήνα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://workenter.gr/el/article/2085...-apo-tin-idika

    "Οι πολίτες μπορούν να υποβάλουν αίτηση οποιαδήποτε στιγμή επιθυμούν εντός του έτους (αφού πρώτα ακυρώσουν ήδη υπάρχουσα υποβληθείσα αίτηση)."
    Τώρα το είδα αυτό που έγραψα, ότι το είχες γράψει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #5218
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγενικό μου πρόσωπο που είναι στο κοτ.α ενώ μέχρι το 2016, η έκδοση μέχρι τη λήξη (στους λογαριασμούς) είχαν 40 ημέρες απόσταση..
    Τώρα που καθίσαμε και το ψάξαμε από το 2017 και μετά (έως σήμερα) φαίνεται να βάζουν 20... Ενώ δεν έχει απενταχθεί ποτέ από το κοτ..
    Στη δεη είναι η παροχή..
    Μετά από επικοινωνία η πρώτη εκπρόσωπος είπε ότι για το κοτ είναι 20ημέρες και οι 40 μόνο για τους ευάλωτους.. Τα διαχώριζε..
    Και το έψαχνε αρκετή ώρα, δε μπορώ να πω.. Το ίδιο και εγώ, παρόλο που ήξερα για τις 40 ημέρες.. Αλλά λέω τι στο καλό; Και παίρνουμε ξανά..
    Ο δε, δεύτερος εκπρόσωπος είπε ότι ας γράφει ( ο λογαριασμός 20ημέρες, 40 είναι κανονικά.. Είναι συστημικό λάθος όπως είπε..


    Αλλά γιατί δεν μου κάθεται καλά το υποθετικό όλο; Δε έπρεπε όντως να αναγράφονται οι 40 ημέρες; Μέχρι το '16 έτσι γινόταν..

    - - - Updated - - -





    Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να ακυρώσεις πρώτα τη παλιά, σε περίπτωση που υπάρχει, και μετά να κάνεις νέα..
    Αν υπάρχει ενεργή και δεν κάνει κάποιος καμιά ενέργεια λήγει μόνη της τέλη του άλλου μήνα..

    - - - Updated - - -



    Τώρα το είδα αυτό που έγραψα, ότι το είχες γράψει..
    Σας ευχαριστώ παιδιά

    όλα καλά το έκανα πλέον ενεργοποίησα αίτηση ΚΟΤ-Β (2020) για το συγγενικό μου πρόσωπο που δεν έχει ιδέα από τεχνολογία κτλ.

  14. #5219
    Εγγραφή
    16-09-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eλίν Οικιακό ή Οικιακό Ν γιατί δεν έχει ούτε πάγιο ούτε δέσμευση. Βέβαια αν δε σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το σπίτι τα επόμενα χρόνια, συμφέρει να κάνεις διακοπή ρεύματος και να το δηλώσεις κενό στην εφορία για να πληρώνεις μειωμένο ΕΝΦΙΑ. Επίσης δήλωση στο Δήμο ότι είναι κενό και δε θα πληρώνεις ΔΦ, ΔΤ... θα πληρώνεις μόνο ΤΑΠ.
    Καλησπέρα, επειδή είμαι σε παρόμοια φάση με σπίτι που δεν κατοικείται, σκοπεύω να κάνω διακοπή ρεύματος.

    Θα εξακολουθήσω να πληρώνω κάτι στο δήμο?

    Το ΤΑΠ τι ακριβώς είναι? Αφού θα κόψω το ρεύμα και δε θα εκδίδεται πλέον λογαριασμός, πως/που θα χρεώνεται??

    Τα ΔΦ και ΔΤ είναι Δημοτικός Φωτισμός και Δημοτικά Τέλη??

  15. #5220
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stgn Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καλησπέρα, επειδή είμαι σε παρόμοια φάση με σπίτι που δεν κατοικείται, σκοπεύω να κάνω διακοπή ρεύματος.

    Θα εξακολουθήσω να πληρώνω κάτι στο δήμο?

    Το ΤΑΠ τι ακριβώς είναι? Αφού θα κόψω το ρεύμα και δε θα εκδίδεται πλέον λογαριασμός, πως/που θα χρεώνεται??

    Τα ΔΦ και ΔΤ είναι Δημοτικός Φωτισμός και Δημοτικά Τέλη??
    Mόλις κάνεις διακοπή, πας και παίρνεις βεβαίωση από ΔΕΔΔΗΕ. Με αυτό το χαρτί δηλώνεις στο Δήμο ότι το σπίτι είναι πλέον μη ηλεκτροδοτούμενο.

    Το ΤΑΠ είναι Τέλος Ακίνητης Περιουσίας. Θα σου στέλνει πλέον ο Δήμος χαρτί με κωδικό πληρωμής μια φορά το χρόνο.

    ΔΦ και ΔΤ δε πληρώνεις αν είναι κομμένο το ρεύμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρασε 1 μήνας από την ενεργοποίηση στη Φυσικό Αέριο και ακόμα οι πόντοι για να πάρω τις 10 δωροεπιταγες ΑΒ δεν έχουν μπει.

    Επικοινώνησα μέσω chat χτες το μεσημέρι και εκτός του ότι έκαναν 15 λεπτά να μου απαντήσουν γιατί ψάχνονταν, μου είπαν ότι οι πόντοι έχουν μπει (!) στην κάρτα που έδωσα και ότι δεν ξέρουν τι έγινε και δεν τους βλέπω. Είπαν ότι θα με καλέσουν για να το δούμε αναλυτικά, ακόμα περιμένω. Μακάρι να με πάρουν από βδομάδα.

    Το φοβόμουν ότι θα καταλήξει έτσι. Ότι αν προκύψει πρόβλημα με τους πόντους, μετά δεν θα μπουν ποτέ.
    https://www.ab.gr/synergies/fysiko-aerio

    Εδώ λέει ως 20 εργάσιμες. Θα σου πρότεινα στην επικοινωνία του chat να τους ρωτήσεις να επιβεβαιώσουν σε ποιον αριθμό κάρτας έβαλαν τους πόντους κι έπειτα να κρατήσεις αντίγραφο του transcript πριν κλείσεις τη συνομιλία (πατάς εκεί που λέει επιλογές). Μετά επικοινωνείς με τον ΑΒ και επισυνάπτεις τη συνομιλία. https://www.ab.gr/onlineForm

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από επικοινωνία η πρώτη εκπρόσωπος είπε ότι για το κοτ είναι 20ημέρες και οι 40 μόνο για τους ευάλωτους.. Τα διαχώριζε..
    Χαζομάρες λέει. Το ΚΟΤ-Α και ΚΟΤ-Β ανήκουν στην Α' Κατηγορία ευάλωτων πελατών.

    https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...aloton-pelatvn

Σελ. 348 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 328338343346347348349350353358368 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας