Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 427 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 407417422425426427428429432437447 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.391-6.405 από 17507
  1. #6391
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη, δεν γνωρίζω πως ακριβώς γίνεται η καταγραφή, αλλά νομίζω ότι περνάνε με το χέρι ότι βλέπουν. Γιατί αν σκανάρανε πχ το ρολόι λογικά δεν θα μπορούσε να γίνει λάθος. Αυτό που εικάζουμε είναι ότι αντι αυτός που έκανε την καταγραφή (με το χέρι) να περάσει την ένδειξη του κωδικού 1,8,0 είδε και πέρασε το 1,8,1 που είναι η ημερήσία. Αυτό το θεωρείς αδύνατο να γίνει?

    (Όπως έχω ξαναπεί δεν έχω ενεργοποιήσει το νυχτερινό άρα όποιος έκανε την καταγραφή του είχε ζητηθεί σίγουρα να καταγράψει τον κωδικό 1,8,0.)
    Η καταγραφή γίνεται με το χέρι.. Σε ταμπλετ.. Πως είσαι σίγουρος ότι έγραψε την μέτρηση του 1.8.1...
    Για να έχεις νυχτερινό ρευμα θα κανεις αίτηση στον Δεδδηε.. Και θα πληρωσεις ένα παραβολο 42 ευρώ.. Και μετά από μερικές μέρες 10-15 θα περάσει ένας τεχνικός από τον Δεδδηε θα παρει την μέτρηση και μετά θα ενεργοποιηθεί και το νυχτερινό..

  2. #6392
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiliodoylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ελιν παιδια παλι αργησε να στειλει λογαριασμο η μου φενεται?
    Ήρθε λογαριασμός για την περίοδο 15/1-15/2

  3. #6393
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγραφή γίνεται με το χέρι.. Σε ταμπλετ.. Πως είσαι σίγουρος ότι έγραψε την μέτρηση του 1.8.1...
    Για να έχεις νυχτερινό ρευμα θα κανεις αίτηση στον Δεδδηε.. Και θα πληρωσεις ένα παραβολο 42 ευρώ.. Και μετά από μερικές μέρες 10-15 θα περάσει ένας τεχνικός από τον Δεδδηε θα παρει την μέτρηση και μετά θα ενεργοποιηθεί και το νυχτερινό..
    ρε φίλε δεν παίζεσαι..
    δεν είμαι σίγουρος τι έκανε αυτός που κατέγραψε. ΕΙΚΑΖΩ ότι έκανε αυτό. αλλά το ρολόι στο 1.8.0 έγραφε 4505 Kwh και αυτός με όποιον τρόπο το έκανε κατέγραψε 3641 kwh. Προφανώς έχει καταγράψει την κατανάλωση ημέρας. Δεν μπορεί να μπέρδεψε το 4505 με το 3641.
    (Για την ενεργοποίηση του νυχτερινού το έχω εμπεδώσει 2-3 σελίδες πισω. (και θα κάνω αφου ξεμπλέξω με το λάθος τους)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gup : 27-02-21 στις 22:39.

  4. #6394
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε φίλε δεν παίζεσαι..
    δεν είμαι σίγουρος τι έκανε αυτός που κατέγραψε. ΕΙΚΑΖΩ ότι έκανε αυτό. αλλά το ρολόι στο 1.8.0 έγραφε Kwh και αυτός με όποιον τρόπο το έκανε κατέγραψε 3641 kwh. Προφανώς έχει καταγράψει την κατανάλωση ημέρας. Δεν μπορεί να μπέρδεψε το 4505 με το 3641.
    (Για την ενεργοποίηση του νυχτερινού το έχω εμπεδώσει 2-3 σελίδες πισω. (και θα κάνω αφου ξεμπλέξω με το λάθος τους)
    Στείλε μου μήνυμα προσωπικο.. Και θα τα πουμε εκεί..

  5. #6395
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλε μου μήνυμα προσωπικο.. Και θα τα πουμε εκεί..
    Οκ. Αλλα αυριο γιστι έίσάί εκτος τωρα

  6. #6396
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Αλλα αυριο γιστι έίσάί εκτος τωρα
    Εδώ ειμαι..

  7. #6397
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ειμαι
    (με τον κορεκτορα)

  8. #6398
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικά με την λέξη "μπέρδεμα" το λέω γιατί στην εταιρεία που εργάζομαι σε αρκετά ακίνητα που ενοικιάζουμε έχουμε εναλλακτικούς παρόχους (είτε τους είχαν οι ιδιοκτήτες των ακινήτων και τους συνεχίσαμε εμείς ως ενοικιαστές) είτε φύγαμε από ΔΕΗ και πήγαμε σε αυτούς

    ε στο κομμάτι νυχτερινό τιμολόγιο / ρολόι(μετρητής) ακόμα το παλεύουμε... καθώς σε αρκετά από αυτά υπάρχει η δυνατότητα (ρολόι/μετρητής) δείχνει ενδείξεις διαφορετικές (ημερήσιο/νυχτερινό/σύνολο) αλλά κάτι δεν είναι ενεργοποιημένο και ψάχνουμε...

    γιατί από την μια λέει το ΔΕΔΔΗΕ όλα είναι μια χαρά από την μεριά μας φταίει ο εναλλακτικός πάροχος και από την άλλη λέει ο εναλλακτικός πάροχος όλα είναι μια χαρά από την μεριά μας με το ΔΕΔΔΗΕ έχετε θέμα
    στα επαγγελματικα τμολογια ρευματος ΔΕΝ υπαρχει νυχτερινο τιμολογιο με την εννοια οτι ενεργοποιειται ο αντιστοιχος μετρητης .

  9. #6399
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Προσωπικά ειμαι στην elpedison τώρα αλλα δεν ειμαι ευχαριστημένος. Συνέχεια πληρώνω αυθαίρετες ρήτρες προσαρμογής...
    Σκέφτομαι να επιστρέψω στην volterra.

    Ψάχνω για ένα πρόγραμμα με μηδενικές ρήτρες, μηδενικό μηνιαίο πάγιο και όσο γίνεται καλύτερη τιμή φυσικά στην κιλοβατώρα για ημερήσιο και νυχτερινό 3φασικο.
    Οι καταναλώσεις μου γενικά ειναι χαμηλές

  10. #6400
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα γίνει πολυ μελόντικα.. Που οι μετρητές οι νέοι που όταν τοποθετηθούν
    θα έχουν καποια κάρτα sim μεσα και όταν φτιαχθει και το κτίριο με την τηλεμετρηση. . Θα περασουν πολλα χρονια ακόμα.. Μετά από μια πενταετια.. Και στοιχίζουν πολλα χρήματα και πολυ χρόνο για να τοποθετηθούν..
    Στη δουλειά μου έχουμε τέτοιο μετρητή. Τον εγκατέστησε ο ΔΕΔΗΕ το 2017-18 δε θυμάμαι ακριβώς. Έχουμε κάθε μήνα εκκαθαριστικό λογαριασμό

  11. #6401
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά ειμαι στην elpedison τώρα αλλα δεν ειμαι ευχαριστημένος. Συνέχεια πληρώνω αυθαίρετες ρήτρες προσαρμογής...
    Σκέφτομαι να επιστρέψω στην volterra.

    Ψάχνω για ένα πρόγραμμα με μηδενικές ρήτρες, μηδενικό μηνιαίο πάγιο και όσο γίνεται καλύτερη τιμή φυσικά στην κιλοβατώρα για ημερήσιο και νυχτερινό 3φασικο.
    Οι καταναλώσεις μου γενικά ειναι χαμηλές
    Ανάλογα το τιμολόγιο που έχετε ,επιλέγετε και το αντίστοιχο αρχείο (ημερήσιο ή νυχτερινό)

    Ημέρας

    https://drive.google.com/file/d/1dBc...ew?usp=sharing



    Νύχτας

    https://drive.google.com/file/d/1ML9...ew?usp=sharing



    Το κατεβάζετε και το ανοίγετε με αντίστοιχο πρόγραμμα ή αν είστε συνδεδεμένοι σε λογαριασμό google μπορείτε να το αποθηκεύσετε στο drive σας και να το ανοίξετε ως google έγγραφα.

    Ανάλογα την παροχή σας, μονοφασική 1Φ ή τριφασική 3Φ ,επιλέγετε και το αντίστοιχο φύλλο στο αρχείο.

    Συμπληρώνετε τις κιλοβατώρες στο αντίστοιχο πεδίο ,οι οποίες αντιστοιχούν για την κατανάλωση που κάνετε ανά έτος και όχι ανα μήνα ή τετράμηνο .

  12. #6402
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα δε συμφέρουν , παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα
    Αυτό γιατί το έχετε στο excelάκι στο φύλλο του 3φασικού? είμαι έτοιμος να αγοράσω ηλεκτροκίνητο VW Id.3 κ να τοποθετήσω 3φασική παροχή ρεύματος στο παρκινγκ μου, αν γνωρίζετε κάτι παραπαπάνω, καλοδεχούμενο.

  13. #6403
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα επαγγελματικα τμολογια ρευματος ΔΕΝ υπαρχει νυχτερινο τιμολογιο με την εννοια οτι ενεργοποιειται ο αντιστοιχος μετρητης .
    Απλά μια διευκρίνηση μπορεί να εργάζομαι σε εταιρεία η οποία συνεργάζεται με ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ και με όλους τους εναλλακτικούς παρόχους ενέργειας
    αλλά δεν έχουμε μόνο επαγγελματικά τιμολόγια ρεύματος στις εταιρείες έχουμε και οικιακά τιμολόγια καθώς η πλειοψηφία των ακινήτων που ενοικιάζουμε είναι οικίες (σπίτια) το νυχτερινό χρησιμοποιείτε αποκλειστικά στα οικιακά τιμολόγια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δουλειά μου έχουμε τέτοιο μετρητή. Τον εγκατέστησε ο ΔΕΔΗΕ το 2017-18 δε θυμάμαι ακριβώς. Έχουμε κάθε μήνα εκκαθαριστικό λογαριασμό
    Δεν νομίζω να υπάρχει μετρητής με δυνατότητα "τηλεμέτρησης" δηλαδή να έχει κάρτα sim και να μεταδίδει τα δεδομένα καθώς δεν υπάρχει το κέντρο λήψης τέτοιων δεδομένων ακόμα...

  14. #6404
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτές είναι οι ενδείξεις πριν λίγο

    Συνημμένο Αρχείο 224923
    Συνημμένο Αρχείο 224925
    Συνημμένο Αρχείο 224926

    - - - Updated - - -



    Καταλαβαίνω ότι μπορεί το - που έβαλα να μπερδεψε. Αλλά γράφω "25/01/2021: 4505 (3627 ημερα - 878 νυχτα)"
    Έχω το σύνολο 4505 και τα ημέρα νύχτα είναι σε παρένθεση για μεγαλύτερη ακρίβεια..
    πάντως όπως βλέπεις έχω και νυχτερινό
    το οποίο όντως δεν είναι σε κανέναν λογαριασμό..
    Ο μετρητής του συμφορουμίτη πάντως φαίνεται να έχει module για τηλεμέτρηση.. Απλά δεν φαίνεται (στις φωτό τουλάχιστον) να είναι ενεργός.. Επάνω από τη βίδα υπάρχουν τα αντίστοιχα led.. Δεν είχα δει ξανά σε ψηφιακό μετρητή τέτοιο πράγμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #6405
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΑΥΠΛΙΟ
    στην επαγγελματικη στεγη πρεπει να εχετε επαγγελματικο τιμολογιο , θα σας απορριψει τα εξοδα η εφορια.ΟΛΟΙ οι ηλεκτρονικοι μετρητες εχουν τηλεμετρηση ( προς το παρον εχουν ενεργοποιηθει οι τηλεμετρησεις για τα τιμολογια 4 και 5 ) , απλα δεν την εχουν ενεργοποιησει.Το ιδιο το δικτυο ηλεκτρικου ρευματος ειναι και δικτυο επικοινωνιων αρα μπορει να στελνει δεδομενα μετρητης προς κεντρο ΔΕΔΔΗΕ και αμφιδρομα( να σου κοψει την παροχη ) .

Σελ. 427 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 407417422425426427428429432437447 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας