Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1444. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    342 23,68%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,96%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,19%
  • ΔΓ/ΔΑ

    89 6,16%
Σελ. 447 από 1146 ΠρώτηΠρώτη ... 427437442445446447448449452457467 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.691-6.705 από 17178
  1. #6691
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    thanks panoc
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  2. #6692
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντική αύξηση στο χονδρεμπορικό κόστος του ρεύματος
    Έχει καταλάβει κανείς, με ποια από τις τιμές χονδρικής χρεώνουν στο watt & volt zero; Συμφέρει;

    https://www.enexgroup.gr/el/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aangelis : 19-06-21 στις 18:16.

  3. #6693
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.323
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GMITSOUL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει KOSTASKEP, που είδες το κάτω από 40 € .Εδώ πριν την έκπτωση σου χρεώνουν την kwh σχεδόν 0,15 € ( το άθροισμα των 2 τιμών). ]Κατα τα άλλα η protergia είχε βγάλει ανακοίνωση για σταθερές τιμές για το ηλεκτρικό για το 2021.Πέφτει κοροϊδία που πάει σύννεφο. 'Αρα κάποια αρμόδια αρχή δεν υπάρχει για να σταματήσουν να μας κοροϊδεύουν.
    Επίσης η protergia ( ΟΜΙΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ) σαν μεγάλος παραγωγός ηλεκτρικού όπως η ίδια διαφημίζει θα συγκρατούσε το κόστος του ηλεκτρικού.Τώρα με τιμή KWH στα 0,15 πως την έχουν συγκρατήσει την τιμή είναι απορίας άξιο .Τα σχόλια δικά σας
    Παραθέτω πάλι την ανακοίνωση της PROTERGIA

    Σταθερά τιμολόγια από την Protergiaγια ολόκληρο το 2021
    H Protergia, ο Τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας καi ΦυσικούΑερίουτηςMYTILINEOS, της μεγαλύτερης ιδιωτικής εταιρείας ενέργειας, διαχρονικά στηρίζει την ελληνική αγοράενέργειας και επενδύει στην ομαλή προσαρμογή προςτο νέο Μοντέλο–Στόχο(TargetModel)πουπρόσφατα εφαρμόστηκε στη χώρα. Για να διαφυλαχθείτο κύρος και η αξιοπιστία τηςσπουδαίας αυτήςμεταρρύθμισης, η Protergiaανακοινώνει ότι για ολόκληρο το 2021 τα τιμολόγιά τηςθα μείνουν σταθερά, παρά τιςαντιξοότητες που αντιμετωπίζει ολόκληρος ο ενεργειακός κλάδος. HMYTILINEOSαναγνωρίζει τιςδύσκολες μέρες που περνά η χώρα, εν μέσω αυτήςτης δύσκολης συγκυρίας και αποφασίζει να στηρίξει το ενεργειακό σύστημα, επιβραβεύοντας τουςπελάτες της.Αυτούςπου απολαμβάνουν ήδητα οφέλη τηςσυνεργασίας τουςμε την Protergia και αυτούς που θα την εμπιστευθούν στο μέλλον.Όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε!Όλοι μαζί «θα κάνουμε το αδύνατο, να συμβεί!
    Όντως, έτσι είχε πει.. :-\

    Πριν μήνες είχε πολύ μικρές αυξήσεις ακόμη με 1-2 ευρώ ανά MWh..
    οπότε τις χρεώνουν σε όλη την κλίμακα..
    την οποία βέβαια δεν ξέρω και εγώ πως ακριβώς βγαίνει στην Protergia.. :-|

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι ανάλυση ,ούτε ο μαθηματικός τύπος , νομίζω οτι απο πάντα έδειχνε την προσαύξηση
    Η ανάλυση που έβαλε τώρα αναλυτικά είναι στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις..
    φαίνεται σε αυτό που έβαλε ο φίλος..

    - - - Updated - - -

    Τελικά δεν ξέρω και εγώ εάν όντως υπάρχει μία εταιρία που να αξίζει, σε σχέση με την ΟΤΣ..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  4. #6694
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.515
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανάλυση που έβαλε τώρα αναλυτικά είναι στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις..
    φαίνεται σε αυτό που έβαλε ο φίλος..
    Νόμιζα εννοούσε ανάλυση της ρήτρας , όχι των ρυθμιζόμενων

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά δεν ξέρω και εγώ εάν όντως υπάρχει μία εταιρία που να αξίζει, σε σχέση με την ΟΤΣ..
    Γιατί δε κοιτάς τα excel χωρίς ΟΤΣ ?

  5. #6695
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.323
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το κοίταξα.. και αναφέρει το Protergia Οικιακό ως πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.. ?
    Νομίζω δεν ισχύει..

    Αλλά θέλει να κάνεις καλό ψάξιμο και υπολογισμούς, για να δεις τι αξίζει πραγματικά..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  6. #6696
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.515
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κοίταξα.. και αναφέρει το Protergia Οικιακό ως πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ.. ?
    Νομίζω δεν ισχύει..
    Μέχρι πριν λίγο , δεν είχε . Βασικά Protergia, Volton τα έβαλα γιατί θέλανε κάποιοι ολα τα προγράμματα (μένει ένα της Watt&Volt)
    Αν είναι θα το ψάξω λίγο και θα το βγάλω απο εβδομάδα
    Τώρα αν δεν καις αρκετό ρεύμα ωστε να πας σε κάποιο με μεγάλο πάγιο δες της Solar,efaenergy
    Έπρεπε να ψαχτείς λίγο πιο μπροστά μιας και μέχρι 1/6 υπήρχαν καλά προγράμματα , τώρα αύξησαν οι περισσότεροι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά θέλει να κάνεις καλό ψάξιμο και υπολογισμούς, για να δεις τι αξίζει πραγματικά..
    γιαυτό έκανα το excel ,ως βάση , εννοείται οτι θέλει και έλεγχο για επαλήθευση

  7. #6697
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.323
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είχα ανανεώσει αρχές του χρόνου Protergia..
    και τότε θυμόμουν και την ανακοίνωση της Protergia που έβαλε ο φίλος πιο πάνω.. :-\

    Λίγο μετά την ανανέωση μου έβγαλε η Protergia νέο πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ..
    (Το οποίο έβγαλε πριν 1-2 μήνες νομίζω) όταν άρχισε να γίνεται ο χαμός με την ΟΤΣ..

    Τότε τον Γενάρη είχα κάτσει και υπολόγισα πόσο θα κέρδιζα με αυτό το πρόγραμμα,
    βάση της κατανάλωσης που είχα το 2020 και τι θα πλήρωνα με αυτό που έχω τώρα..

    Η διαφορά ήταν κάτι ψιλά ευρώ <10 , οπότε δεν άξιζε να πιέσω για αλλαγή, και το άφησα..
    (Σαφώς είχε υψηλότερες κανονικές χρεώσεις το πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ..)

    Και μετά έγινε ο χαμός με την ΟΤΣ!

    Ευτυχώς τώρα το καλοκαίρι κάνω χαμηλές καταναλώσεις,
    οπότε ελπίζω μέχρι τον χειμώνα να περάσει κάπως το κακό..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  8. #6698
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.515
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς τώρα το καλοκαίρι κάνω χαμηλές καταναλώσεις,
    οπότε ελπίζω μέχρι τον χειμώνα να περάσει το κάπως το κακό..
    δυστυχώς το χειμώνα πάντα αυξάνεται μέχρι Φεβρουάριο . Απλά τώρα πήρε απο νωρίς την ανηφόρα .(καρτέλ)
    Φυσικά υπόθεση κάνω , δεν είναι κάτι σίγουρο
    Και εγώ σε πρόγραμμα με ΟΤΣ ήμουν πριν καιρό ,Ζενιθ , μέχρι και επιστροφές είχα απο ρήτρα , αλλά Δεκέμβριο και μετά φαρμάκωσε και την έκανα

  9. #6699
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.323
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ερχεται καύσωνας και στα τιμολόγια ρεύματος

    Η αυξημένη ζήτηση λόγω καιρού αυξάνει την κατανάλωση και μαζί με αυτή την ανηφόρα παίρνουν και οι τιμές χονδρικής.
    Ποιες μονάδες επιστράτευσε ο ΑΔΜΗΕ για να αντιμετωπίσει την κατάσταση.


    https://www.euro2day.gr/news/economy...-reymatos.html
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Others : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE, Samsung S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  10. #6700
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    speedtouch
    Κοράκιε το smart nrg 46% δεν έχει 12 ευρώ πάγιο έχει 2,9 αυτό που λες είναι το smart nrg 46% ΤΟ FIXED.Το απλό έχει 2.9 ευρώ πάγιο σε καλοπληρωτή γίνεται 2.5 και τους 4 πρώτους μήνες είναι δώρο.Επειδη υποθέτω αντίστοιχα λάθη θα έχεις κάνει και στις άλλες εταιρείες κοίταξε πολύ καλά τον κάθε πίνακα που έχεις βγαλει γιατί ο καταναλωτής μπορεί από ένα τέτοιο λάθος να μπερδευτει και να βγάλει λάθος συμπεράσματα.Συγχαρητηρια για την προσπάθεια αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στις πόσες kwh συγκρίνουμε γιατί ο κάθε πελάτης έχει διαφορετικό προφιλ κι αν έχουμε βάλει όλες τις παραμέτρους του εκάστοτε προγράμματος.Στη συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση βάλε στο smart nrg 46% το σωστό πάγιο γιατί είναι προφανές ότι με 3750 κιλοβατώρες το χρόνο η nrg μέχρι κάπου Σεπτέμβρη Οκτώβρη δεν θα σε έβαζε στο fixed και μετά ανάλογα με το πώς κινείται η αγορα θα έμπαινες ή όχι.Δεν με νοιάζει ούτε διαφημίζω την nrg απλά είναι λάθος ο πίνακας και αντίστοιχα πρέπει να το κάνεις και για τις άλλες εταιρείες βάζοντας μέσα όλες τις λεπτομέρειες του εκάστοτε προγράμματος της κάθε εταιρείας.

  11. #6701
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Ότι πιο passive aggressive έχω δει σε σχόλιο εδώ και πολύ καιρό...

  12. #6702
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.515
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaspater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοράκιε το smart nrg 46% δεν έχει 12 ευρώ πάγιο έχει 2,9 αυτό που λες είναι το smart nrg 46% ΤΟ FIXED.Το απλό έχει 2.9 ευρώ πάγιο σε καλοπληρωτή γίνεται 2.5 και τους 4 πρώτους μήνες είναι δώρο.Επειδη υποθέτω αντίστοιχα λάθη θα έχεις κάνει και στις άλλες εταιρείες κοίταξε πολύ καλά τον κάθε πίνακα που έχεις βγαλει γιατί ο καταναλωτής μπορεί από ένα τέτοιο λάθος να μπερδευτει και να βγάλει λάθος συμπεράσματα.Συγχαρητηρια για την προσπάθεια αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στις πόσες kwh συγκρίνουμε γιατί ο κάθε πελάτης έχει διαφορετικό προφιλ κι αν έχουμε βάλει όλες τις παραμέτρους του εκάστοτε προγράμματος.Στη συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση βάλε στο smart nrg 46% το σωστό πάγιο γιατί είναι προφανές ότι με 3750 κιλοβατώρες το χρόνο η nrg μέχρι κάπου Σεπτέμβρη Οκτώβρη δεν θα σε έβαζε στο fixed και μετά ανάλογα με το πώς κινείται η αγορα θα έμπαινες ή όχι.Δεν με νοιάζει ούτε διαφημίζω την nrg απλά είναι λάθος ο πίνακας και αντίστοιχα πρέπει να το κάνεις και για τις άλλες εταιρείες βάζοντας μέσα όλες τις λεπτομέρειες του εκάστοτε προγράμματος της κάθε εταιρείας.
    Το πάγιο είναι 4.5 ευρώ και γίνεται 2.9 με ebill
    4 μήνες δώρο το πάγιο που το λέει ? Όπως και για την έκπτωση απο 2,9 στα 2.5
    Μιας και το excel αφορά προγράμματα χωρίς αναπροσαρμογή μπαίνει η χρέωση Fixed +9,90
    Λόγω της πρόσφατης αύξησης του fixed και επειδή εκκρεμεί πόρισμα του Συνήγορου του Καταναλωτή , αναγκαστικά ,προς το παρών πρέπει να ενεργοποιηθεί απο την πρώτη μέρα ώστε να μη μπορεί η εταιρία να μεταβάλλει την τιμή του για 6 τουλάχιστον μήνες .

    - - - Updated - - -

    Επίσης να συμπληρώσω οτι ο καθένας είναι υπεύθυνος να επαληθεύσει τις τιμές και να δει τους όρους του συμβολαίου
    Αλίμονο αν στήριζε την απόφαση απο ένα τυχαίο excel ...το ίδιο θα την πατούσε απο τις παράνομες τηλεφωνικές προωθήσεις του "50% χαμηλότερα απο ΔΕΗ"

  13. #6703
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    speedtouch
    Διορθώνω το προηγούμενο μήνυμα αλλά η αντίθεση μου ως προς το λάθος παραμένει:Ναι γίνεται 2.9 το παγιο στο πρόγραμμα smart nrg 46% και 2.5 στο nrg save με ebill.Αλλά η μεγάλη διαφορά είναι ότι γραφεις το προγραμμα smart nrg με τις χρεώσεις του smart nrg fixed με αποτέλεσμα να προσθέτεις ένα δεκάρικο το μήνα.Γραψε ότι αυτό το πρόγραμμα που έχεις βάλει είναι το smart nrg 46% fixed και τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.Στο πρόγραμμα save που ουσιαστικά είναι πάνω κάτω τα ίδια με το smart nrg 46% σου δίνει 20 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό άρα σου εξουδετερώνει στο ebill το παγιο των 2.5 ευρω του πρώτου οχταμηνου και όχι 4μηνου που εγραψα.Σου επισυνάπτω την παράγραφο:
    3. «nrg SAVE 40%» Η προωθητική ενέργεια «nrg SAVE 40%» απευθύνεται στους Οικιακούς Πελάτες, που θα επιλέξουν να ενταχθούν στο πρόγραμμα «nrg SAVE» για την οικιακή τους παροχή, κατά το διάστημα διάθεσης της εν λόγω προωθητικής ενέργειας και τους προσφέρει: α) 40% δωρεάν ρεύμα, ήτοι 40% έκπτωση στη χρέωση κιλοβατώρας (€/kWh) σε σχέση με την αντίστοιχη χρέωση του προγράμματος «nrg SAVE» [0,10442 -(0,10442 *40%) = 0,06265 €/kWh], για χρονικό διάστημα είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, β) χαμηλό σταθερό πάγιο ανεξαρτήτως κατανάλωσης και γ) 20€ έκπτωση στον πρώτο* τους λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας.

    - - - Updated - - -

    Και επίσης τα πάγια απαλλαγής ρήτρας χρεώνονται από τον 5ο μήνα άρα τον 1ο χρόνο είναι 72 ευρώ και τον δευτερο 108.

  14. #6704
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.515
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaspater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά η μεγάλη διαφορά είναι ότι γραφεις το προγραμμα smart nrg με τις χρεώσεις του smart nrg fixed με αποτέλεσμα να προσθέτεις ένα δεκάρικο το μήνα.
    Φυσικά , αφού είναι πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής και χρειάζεται το fixed για να μην εφαρμόζεται

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaspater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραψε ότι αυτό το πρόγραμμα που έχεις βάλει είναι το smart nrg 46% fixed και τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Μα δεν υπάρχει σύγχυση αφού δεν πρόκειται να κοιτάξει κάποιος το excel για σύγκριση προγραμμάτων γενικότερα με ρήτρα .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaspater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επίσης τα πάγια απαλλαγής ρήτρας χρεώνονται από τον 5ο μήνα άρα τον 1ο χρόνο είναι 72 ευρώ και τον δευτερο 108.
    Εδώ ήταν και η παγίδα της NRG και την πάτησα όπως οι άλλοι . Αν δε βάλεις το fixed απο τον πρώτο μήνα και η NRG αποφασίσει να το πάει 20 πχ ευρώ / μήνα ,τότε άσχετα με το τι υπέγραψες , η αγαπητή NRG σου λέει ,όχι , τον 5ο μήνα θα πληρώνεις 20 ευρώ /μήνα .
    Μεχρι εδώ κατανοητός ?
    Δηλαδή πρέπει όπως σου είπα και πριν να ενεργοποιήσεις απο την αρχή το fixed ωστε τουλάχιστον για 6 μήνες να κρατήσει σταθερή τη χρέωση .

    Ειδοποιήθηκε η ΡΑΕ φυσικά και η υπόθεση είναι στο συνήγορο του καταναλωτή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaspater Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πρόγραμμα save που ουσιαστικά είναι πάνω κάτω τα ίδια με το smart nrg 46% σου δίνει 20 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό άρα σου εξουδετερώνει στο ebill το παγιο των 2.5 ευρω του πρώτου οχταμηνου και όχι 4μηνου που εγραψα.Σου επισυνάπτω την παράγραφο:
    3. «nrg SAVE 40%» Η προωθητική ενέργεια «nrg SAVE 40%» απευθύνεται στους Οικιακούς Πελάτες, που θα επιλέξουν να ενταχθούν στο πρόγραμμα «nrg SAVE» για την οικιακή τους παροχή, κατά το διάστημα διάθεσης της εν λόγω προωθητικής ενέργειας και τους προσφέρει: α) 40% δωρεάν ρεύμα, ήτοι 40% έκπτωση στη χρέωση κιλοβατώρας (€/kWh) σε σχέση με την αντίστοιχη χρέωση του προγράμματος «nrg SAVE» [0,10442 -(0,10442 *40%) = 0,06265 €/kWh], για χρονικό διάστημα είκοσι τεσσάρων (24) μηνών, β) χαμηλό σταθερό πάγιο ανεξαρτήτως κατανάλωσης και γ) 20€ έκπτωση στον πρώτο* τους λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας
    Αυτό έχω , με 4 ευρώ/μήνα fixed . Βέβαια το κόβω στο 6 μηνο να το κάνει 10Ε γιαυτό και θα φυγω (περιμένω το ΣτΚ για να μη πληρώσω ρήτρα αποχώρησης)
    Επειδή όμως το smart έχει ελαφρώς χαμηλότερη χρέωση και δίνει 25Ε σε καύσιμα που άνετα εξαργυρώνονται και επειδή πήγε το fixed στα 10Ε και σε αυτό το πρόγραμμα, δεν το βάζω γενικότερα.

    Μάλιστα σε περίπτωση που σε παλιό συνδρομητή που να έχει κλείσει 6 μηνο με ενεργοποιημένο το fixed στα 4Ε , αν το πάνε στα 10 ευρώ τότε αναγκαστικά πετιούνται όλα τα προγράμματα της NRG απο το excel ,μιας και αντί να κοροϊδεύουν τον κόσμο με ρήτρες αναπροσαρμογής , αναπροσαρμόζουν το fixed.
    Βέβαια το έχω γράψει καθαρά στα σχόλια οτι υπάρχει κίνδυνος αύξησης του fixed .
    Σίγουρα πλέον τα προγράμματά της δε συμφέρουν όπως παλιά και μόνο για > 8000Kw / έτος με άγχος να μην αλλάξουν το fixed

    - - - Updated - - -

    Να συμπληρώσω οτι υπάρχει ενδεχόμενο να μας δούλεψαν και να μη χρειαζόταν το fixed για 6 μήνες ,όχι 4 . Θα δείξει μέσω ΣτΚ αργότερα

  15. #6705
    Εγγραφή
    19-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    speedtouch
    με 5140 κιλοβατωρες που εχω και με τον πινακα σου πρεπει να ειμαι χαζος για να μην παω solar...ισως ξερεις καλυτερα απο μενα τι να πω........με 95 ευρω ρητρα που εχω στη βατ τι θα με συμβουλευες να κανω με το προγραμμα που εχω το liberty max2?να παω στο zero που βγηκε τωρα?

    - - - Updated - - -

    Αν μπορείς βαλε και το zero της watt and volt να δω αν συμφερει να αλλαξω αυτο που εχω αλλα λογω ρητρας αποχωρησης μηπως μεινω στην ιδια εταιρεια γιατι αν φυγω πρεπει να δωσω 95 ευρω εκτος αν μου πεις πηγαινε solar energy κι ας πληρωσεις το πεναλτι.....

Σελ. 447 από 1146 ΠρώτηΠρώτη ... 427437442445446447448449452457467 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας