Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 70 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 5060656869707172758090 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.036-1.050 από 17507
  1. #1036
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ, για 1500 το τετραμηνο και καμια 800-1000 νυχτερινο, μονο της protergia cosmote συμφερει που ειναι παρα πολυ φθηνοτερα και χωρις παγια και δεσμευση της τιμης 24 μηνες. ΔΕΗ και μονο ΔΕΗ. ΑΝ θελυον να ανταγωνιστουν την ΔΕΗ να βγαλουν ιδιο τιμοκαταλογο με την διαφορα της kwh κι οχι, 2 μηνες δωρεαν μετα 10% εκπτωση μετα 1% αν πληρωσεις με πιστωτικη , κλπ κλπ και μετα πιο ακριβη kwh,μετα ανεβαινει η τιμη λογω της συμφωνιας απο τον παραγωγο και δεσμευση αλλιως προστιμα.

    να το κανουν ξεκαθαρα 0,094 η ΔΕΗ-> 0,090 η ταδε. επαιρνα τηλεφωνα και μου πριζανε με δωρα που γλυτωνεις εαν μηνα και τα πληρωνεις 10 μηνες μετα εις διπλουν

  2. #1037
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackwar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ, για 1500 το τετραμηνο και καμια 800-1000 νυχτερινο, μονο της protergia cosmote συμφερει που ειναι παρα πολυ φθηνοτερα και χωρις παγια και δεσμευση της τιμης 24 μηνες. ΔΕΗ και μονο ΔΕΗ. ΑΝ θελυον να ανταγωνιστουν την ΔΕΗ να βγαλουν ιδιο τιμοκαταλογο με την διαφορα της kwh κι οχι, 2 μηνες δωρεαν μετα 10% εκπτωση μετα 1% αν πληρωσεις με πιστωτικη , κλπ κλπ και μετα πιο ακριβη kwh,μετα ανεβαινει η τιμη λογω της συμφωνιας απο τον παραγωγο και δεσμευση αλλιως προστιμα.

    να το κανουν ξεκαθαρα 0,094 η ΔΕΗ-> 0,090 η ταδε. επαιρνα τηλεφωνα και μου πριζανε με δωρα που γλυτωνεις εαν μηνα και τα πληρωνεις 10 μηνες μετα εις διπλουν
    Δεν ισχύει επαναλαμβάνω αυτό που λες.
    Στην εταιρεία που δουλεύω, η απλή χρέωση ημερήσιου ρεύματος ειναι 0,085. Αν πληρώνεις με συνέπεια, -15%. Αν ζητήσεις καλύτερη τιμή, θα την πάρεις.
    Και τέλος, αν σου κάνει άλλη εταιρεία, καλύτερη τιμή (όχι προσφορά για Χ μήνες, αλλά μόνιμα), στη ματσαρει.
    Αυτά είναι χωρίς δεσμευση.
    Αν πάρεις εξτρα εκπτωση, υπάρχει δέσμευση.
    Μη λέμε ότι να ναι όμως...
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  3. #1038
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει επαναλαμβάνω αυτό που λες.
    Στην εταιρεία που δουλεύω, η απλή χρέωση ημερήσιου ρεύματος ειναι 0,085. Αν πληρώνεις με συνέπεια, -15%. Αν ζητήσεις καλύτερη τιμή, θα την πάρεις.
    Και τέλος, αν σου κάνει άλλη εταιρεία, καλύτερη τιμή (όχι προσφορά για Χ μήνες, αλλά μόνιμα), στη ματσαρει.
    Αυτά είναι χωρίς δεσμευση.
    Αν πάρεις εξτρα εκπτωση, υπάρχει δέσμευση.
    Μη λέμε ότι να ναι όμως...
    Εγώ τάκανα όλα αυτά, αλλά με πήρε η ΔΕΗ για αντιπροσφορά.
    Πόσο καιρό έχω για να ακυρώσω φορητότητα ? ( η αίτηση έγινε τηλεφωνικά, δεν πήγα σε φυσικό κατάστημα)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #1039
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τάκανα όλα αυτά, αλλά με πήρε η ΔΕΗ για αντιπροσφορά.
    Πόσο καιρό έχω για να ακυρώσω φορητότητα ? ( η αίτηση έγινε τηλεφωνικά, δεν πήγα σε φυσικό κατάστημα)
    Δεν το γνωρίζω αυτό.
    Αλλά γύρνα πίσω στον πάροχο που πήγες, και πες τους οτι πήρες καλύτερη τιμή απο τη ΔΕΗ. θα σου κανουν καλύτερη τιμή
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  5. #1040
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τάκανα όλα αυτά, αλλά με πήρε η ΔΕΗ για αντιπροσφορά.
    Πόσο καιρό έχω για να ακυρώσω φορητότητα ? ( η αίτηση έγινε τηλεφωνικά, δεν πήγα σε φυσικό κατάστημα)

  6. #1041
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τάκανα όλα αυτά, αλλά με πήρε η ΔΕΗ για αντιπροσφορά.
    Πόσο καιρό έχω για να ακυρώσω φορητότητα ? ( η αίτηση έγινε τηλεφωνικά, δεν πήγα σε φυσικό κατάστημα)
    Αν βγάλεις το ΔΕΗ μεταφέρεται άνετα και σε άλλο νήμα.

  7. #1042
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Καταλαβαίνω το φίλο που εργάζεται σε εναλλακτική εταιρία, αλλά λυπάμαι, τα πράγματα δεν είναι έτσι. Το έχω ψάξει με όλες τις εταιρίες και ούτε συμφέρει -δεν είναι άξια λόγου 10 ευρώ το χρόνο, ούτε κάνουν καλύτερες τιμές τηλεφωνικά, το έχω δοκιμάσει.
    Και αν κάνουν είναι μανάβηδες όχι σοβαρές εταιρίες.
    Να ρωτήσω, τι ποσοστό από την ενέργεια που πουλάνε παράγεται από τους ίδιους και τι αγοράζουν χονδρική από τη ΔΕΗ επειδή υποχρεώνεται να κάνει πλειστηριασμούς ενέργειας;

  8. #1043
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Από ότι διαβάζω(δε δουλέυω σε κανεναν) περίπου το 70% της ενέργειας παράγεται από τη ΔΕΗ όπου το 40%ειναι λιγνίτης.

  9. #1044
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω το φίλο που εργάζεται σε εναλλακτική εταιρία, αλλά λυπάμαι, τα πράγματα δεν είναι έτσι. Το έχω ψάξει με όλες τις εταιρίες και ούτε συμφέρει -δεν είναι άξια λόγου 10 ευρώ το χρόνο, ούτε κάνουν καλύτερες τιμές τηλεφωνικά, το έχω δοκιμάσει.
    Και αν κάνουν είναι μανάβηδες όχι σοβαρές εταιρίες.
    Να ρωτήσω, τι ποσοστό από την ενέργεια που πουλάνε παράγεται από τους ίδιους και τι αγοράζουν χονδρική από τη ΔΕΗ επειδή υποχρεώνεται να κάνει πλειστηριασμούς ενέργειας;
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαζεις τα 10 ευρω το χρόνο, και θέλω να μου το εξηγησεις μαθηματικά σε παρακαλώ, για να μη λέμε ότι θέλουμε.
    Επίσης, πάντα ετσι λειτουργεί η αγορά, είτε είναι κινητή τηλεφωνία, είτε σταθερή, είτε συνδρομητική, είτε ενέργεια. Μέσω του ανταγωνισμού, και των counter offers.
    Οι εναλλακτικοί πάροχοι, αγοράζουν ενέργεια και από άλλους παραγωγούς, όχι μόνο από τη ΔΕΗ. Αλλά η ΔΕΗ υποχρεωνεται σε πλειστηριασμούς, για να σπάσει το μονόπωλιο, και γιατί τις "επενδύσεις" της, τις έχει πληρώσει ο πολίτης συνολικά, και όχι για να τις εκμεταλλευεται μόνο ο πάροχος ΔΕΗ (όπως το ίδιο έγινε και με τον ΟΤΕ όταν άνοιξε η αγορά).
    Δεν λέω στον κόσμο να πάει στους εναλλακτικούς, επειδή δουλεύω εκεί (ούτως ή άλλως δεν εχω ποσοστά). Αλλά απλά απαντώ σε λάθος αποψεις που κυριαρχούν λόγω ημιμάθειας ή/και αμάθειας
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

  10. #1045
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Αν υποθέσουμε ότι η ετησία κατανάλωση είναι 7500KWH με την έκπτωση της ΔΕΗ 0,10252 - 15% = 0.087142. H καλυτερη προσφορα που μου βγαζει το αλλαζωρευμα είναι της protergia 0.07544 και αυτό με προϋποθέσεις.

    Άρα διαφορά 0,011702 * 7500 = 88.00 ευρω + το ΦΠΑ. Αν δεν υπήρχε η υποχρεωτικη παραμονή και οι προκαταβολές μπορεί να άξιζε τον κόπο. Τώρα, μικρο το κέρδος, πολύ φασαρία, άγνωστο το ρίσκο και η ταλαιπωρία!

    Πάντως αν υπάρχει χαμηλότερη τιμή χρέωσης καλό είναι να μας πεις την εταιρεία. Δεν νομίζω να θεωρηθεί διαφήμιση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eqvus : 02-03-17 στις 23:59.

  11. #1046
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... καλό είναι να μας πεις την εταιρεία. Δεν νομίζω να θεωρηθεί διαφήμιση.
    Καλυτερα, όχι.
    Μπαίνεις στο «αλλάζωρεύμα», και τις βλέπεις όλες μαζί.

    Όποιος θέλει, τον ρωτάει με πμ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #1047
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί πρέπει μονάδες τις ΔΕΗ που από ότι λένε έχουν αξία 17 δις και φτιάχτηκαν με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτά να πρέπει να πουληθούν σε ιδιώτες ή να δίνου ρεύμα σε αυτούς.....και γιατί πρέπει υποχρεωτικά να μειωθεί το ποσοστό της ΔΕΗ με κόλπα ;;Έλεύθερη αγορά, ο καθενας κάνει ό,τι θέλει!Το 90% θελει ΔΕΗ!Στον ΟΤΕ το μονοπώλιο έσπασε εύκολα αλλά χωρίς υποχρέωση από ΕΕ.....ελεος!

  13. #1048
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreas9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαζεις τα 10 ευρω το χρόνο, και θέλω να μου το εξηγησεις μαθηματικά σε παρακαλώ, για να μη λέμε ότι θέλουμε.
    Στο "αλλάζω ρεύμα" η καλύτερη προσφορά είναι (αν εξαιρέσω μια που απαιτεί συνδρομή Cosmote tv που δεν έχω) 10% φθηνότερη και εσύ έγραψες πιο πάνω ότι όλοι οι πάροχοι είναι τουλάχιστον 20% φθηνότεροι.
    Όλοι οι άλλοι είναι ακόμη λιγότερο φθηνότεροι ή και ακριβότεροι.
    Μάλλον "λέμε ότι θέλουμε"
    (όταν είχα ξανακοιτάξει το κέρδος ήταν ακόμη μικρότερο, η πιο πάνω προσφορά δεν υπήρχε, είναι "ειδική για το αλλάζω ρεύμα")
    Αυτό το 10% αντιστοιχεί σε 37 ευρώ το χρόνο ή τρία το μήνα, ΑΝ βάλω πάγια εντολή ή ΑΝ δώσω προκαταβολή δύο λογαριασμούς και έχω το ρίσκο να μου ζητηθεί πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη και δεν έχω σταθερή τιμή μετά το εξάμηνο.
    Δεν αξίζει τον κόπο ή το ρίσκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 03-03-17 στις 01:18.

  14. #1049
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί πρέπει μονάδες τις ΔΕΗ που από ότι λένε έχουν αξία 17 δις και φτιάχτηκαν με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτά να πρέπει να πουληθούν σε ιδιώτες ή να δίνου ρεύμα σε αυτούς.....και γιατί πρέπει υποχρεωτικά να μειωθεί το ποσοστό της ΔΕΗ με κόλπα ;;Έλεύθερη αγορά, ο καθενας κάνει ό,τι θέλει!Το 90% θελει ΔΕΗ!Στον ΟΤΕ το μονοπώλιο έσπασε εύκολα αλλά χωρίς υποχρέωση από ΕΕ.....ελεος!
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #1050
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Λυκόβρυση
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999 / 4.999
    ISP
    Forthnet
    Ξαναλέω, δεν είμαι πωλητής, δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω.
    Όμως, ακριβώς επειδή είμαι μέσα στα στοιχεία παρόχου, και επειδή έχουν βάλει διάφοροι φίλοι μου, η διαφορά δεν είναι τόσο μικρή.
    Δηλαδή, η ΔΕΗ δε σε κοροιδεύει ως καταναλωτή, όταν θυμήθηκε την "συνέπεια", μετά το ντου των αλλων παρόχων?
    Μία εταιρεία που θα επρεπε λόγω μονοπωλίου σε 6.000.000 μετρητές, να έχει κερδη δις, αλλά φρόντισε να τα μοιράσει δεξιά και αριστερα, απο συνδικαλιστες μεχρι πρασινοφρουρους, και σε επενδύσεις παραγωγής λιγνίτη, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε πρόστιμα ρύπων και να αναγκαζόμαστε να δίνουμε πολύ ψηλές τιμές στα ΑΠΕ?

    Κάποιοι εκ των εναλλακτικών, κάνουν ένα λάθος, που είναι η μπερδεμένη τιμολογιακή πολιτική, γιατι πιστεύουν ότι ο κόσμος είναι familiar, οπως ηταν και με τη σταθερη τηλεφωνία.
    Ο Κόσμος δεν ειναι το ίδιο έτοιμος, οπότε οι λύσεις που θα προσφέρονται πρέπει να ειναι πιο ξεκαθαρες.

    Ημουν πάντα εναντίον των μονοπωλίων ΟΤΕ και ΔΕΗ, και όλων των παρελκομένων που αυτά έφερναν (υψηλά τιμολόγια, αδιαφανής τιμολογιακή πολιτική, αυξήσεις τιμών χωρίς λόγο, συνδικαλισμός κλπ), και αυτός είναι ένας λόγος που δεχθηκα να αλλάξω κλάδο στη δουλειά μου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί πρέπει μονάδες τις ΔΕΗ που από ότι λένε έχουν αξία 17 δις και φτιάχτηκαν με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτά να πρέπει να πουληθούν σε ιδιώτες ή να δίνου ρεύμα σε αυτούς.....και γιατί πρέπει υποχρεωτικά να μειωθεί το ποσοστό της ΔΕΗ με κόλπα ;;Έλεύθερη αγορά, ο καθενας κάνει ό,τι θέλει!Το 90% θελει ΔΕΗ!Στον ΟΤΕ το μονοπώλιο έσπασε εύκολα αλλά χωρίς υποχρέωση από ΕΕ.....ελεος!
    Γιατι ακριβώς επειδή φτιάχτηκαν με τα δικά μας λεφτά, σε καθεστώς μονοπωλίου, χωρίς κανείς να μας ρωτήσει αν θέλουμε να φτιαχτούν ή όχι, ΔΕΝ ανήκουν στη ΔΕΗ κυριολεκτικά.
    Πίστευε και μη ερεύνα....
    Ψήφιζε και μη ερεύνα....

Σελ. 70 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 5060656869707172758090 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας