Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 80 από 1167 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 17494
  1. #1186
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    η εντολη δινεται απο την ΔΕη η τους εναλλακτικους..... αλλα νομιζω δεν μπορουν να βαλουν "χερι" στο δικτυο.
    Η ΔΕΔΗΕ δεν ειναι διαχειριστης του δικτυου?
    The gr81 .

  2. #1187
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναί, αυτό ακριβώς σημαίνουν τα αρχικά : Διαχειριστής του Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #1188
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    η εντολη δινεται απο την ΔΕη η τους εναλλακτικους..... αλλα νομιζω δεν μπορουν να βαλουν "χερι" στο δικτυο.
    Η ΔΕΔΗΕ δεν ειναι διαχειριστης του δικτυου?
    Ναι ΚΑΝΕΝΑΣ ούτε η ΔΕΗ ούτε οι ιδώτες μπορούν να βάλουν χέρι!Βέβαια ο ΔΕΔΔΗΕ ανήκει 100% στη ΔΕΗ (είναι κρατικός δηλαδή) παρόλα αυτά είναι ανεξάρτητος.

  4. #1189
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Με πήραν σήμερα τηλ απο την Elpedison για να μου προτείνουν να πάω σε αυτούς. Επειδή έχω μπει σε δίλημμα, είναι κάποιος σε αυτήν την εταιρεία;; Και είναι ευχαριστημένος;; Είδε διαφορά στον λογαριασμό του σε σχέση με την ΔΕΗ;;
    Επειδή η ΔΕΗ το 'χει παρακάνει τώρα τελευταία με τις αυξήσεις κι έχω σιχαθεί να τους δίνω τα 150αρια +.
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  5. #1190
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν σήμερα τηλ απο την Elpedison για να μου προτείνουν να πάω σε αυτούς. Επειδή έχω μπει σε δίλημμα, είναι κάποιος σε αυτήν την εταιρεία;; Και είναι ευχαριστημένος;; Είδε διαφορά στον λογαριασμό του σε σχέση με την ΔΕΗ;;
    Επειδή η ΔΕΗ το 'χει παρακάνει τώρα τελευταία με τις αυξήσεις κι έχω σιχαθεί να τους δίνω τα 150αρια +.
    Δεν έχει ανεβάσει τώρα τελευταία τις τιμές η ΔΕΗ, διάφοροι φόροι κλπ μπήκανε, αυτοί υπάρχουν και στους άλλους και δεν έχει να κάνει με την τιμή για το ρεύμα

  6. #1191
    Εγγραφή
    19-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Κ.Τούμπα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.211
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει ανεβάσει τώρα τελευταία τις τιμές η ΔΕΗ, διάφοροι φόροι κλπ μπήκανε, αυτοί υπάρχουν και στους άλλους και δεν έχει να κάνει με την τιμή για το ρεύμα
    Oκ ναι, απλά όποιος είναι στην Elpedison θα 'θελα να μου πει αν είδε διαφορά στον λογαριασμό του κι αν είναι αξιόπιστη εταιρεία.
    Phanteks Enthoo Pro Tempered Glass Full Tower, Cpu: AMD Ryzen 9 3900X 3.8 GHz Twelve Core, Motherboard: Asus Socket AM4 PRIME X570-PRO, Ram: G.SKILL F4-3600C17D-32GTZR 32GB (2X16GB) DDR4 3600MHZ TRIDENT Z RGB DUAL KIT, Gpu: GeForce ASUS GTX 1060 3GB, PSU: Seasonic SSR-750FX 750W Focus Plus Gold full modular, SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

  7. #1192
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Το όποιο ποσοστό έκπτωσης δείς (πέρα του 15% που δίνει η ΔΕΗ αν πληρώσεις στην ώρα σου), είναι στο ποσό που αφορά τη κατανάλωσή σου σε ρεύμα. Αυτό δές. Αν σου πεί πχ η πάροχος οτι θα έχει τόσο η kwh συγκρίνεις με τη ΔΕΗ, αφαιρείς 15% έκπτωσης, αφαιρείς και απο πάροχο την έκπτωση που σου λέει.

  8. #1193
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vothros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oκ ναι, απλά όποιος είναι στην Elpedison θα 'θελα να μου πει αν είδε διαφορά στον λογαριασμό του κι αν είναι αξιόπιστη εταιρεία.
    Τι να σου πει για τη διαφορά στο λογαριασμό;
    Να ξεκινήσουμε από το βασικό: ξέρεις που λέει ο λογαριασμός πόσο ρεύμα κατανάλωσες;
    Από όσα έχεις γράψει έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρεις τι πληρώνεις σε ποιον, δηλαδή πόσο πάει στη ΔΕΗ, πόσο πάει στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, πόσο πάει σε φόρους και τέλη. Για παράδειγμα εκεί που έγραψες ότι έχεις σιχαθεί τις αυξήσεις που έχει κάνει η ΔΕΗ, το οποίο δεν έχει καμία βάση.
    Ξεκίνα από αυτό και μετά ρώτα για να δεις τι θα πληρώνεις σε άλλο πάροχο.

  9. #1194
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Έχω πρόβλημα με τον μετρητή δεν καταγράφει το μειωμένο νυχτερινό πήγα στην ΔΕΔΔΗΕ γιατί με το τηλέφωνο δεν έβγαλα άκρη και μου είπε ένας υπάλληλος οτι η αναμονή για αλλαγή του μετρητή είναι στα δύο χρόνια.

    Αν πάω σε εναλλακτικό πάροχο θα πρέπει να περιμένω δύο χρόνια για να έχω μειωμένο ;

  10. #1195
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.887
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Σε μας έχει χαλάσει από το 2010 ο μετρητής (στο εξοχικό) για το νυχτερινό και το πήραμε χαμπάρι πέρσι. Δηλώσαμε τη βλάβη, ήρθαν έκαναν κάτι, αλλά είναι πάλι κολλημένος. Ξανακάναμε αίτηση, αν φτιαχτεί φέτος θα είναι θαύμα.

    Αναμένουμε ακόμα αρνητικούς λογαριασμούς.

    Ναι υποτίθεται ότι θα περιμένεις τόσο, μιας κι είναι θέμα ΔΕΔΗΕ, όχι ΔΕΗ ή εναλλακτικού.

  11. #1196
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Είχα βάλει παλιά γύρω στο 2012 στο γραφείο, αλλά λόγω μικρής κατανάλωσης δεν έβλεπα στην ουσία καμιά διαφορά... Άντε με το ζόρι 1-2 ευρώ το δίμηνο... Τώρα δεν ξέρω... Δύσκολα θα εμπιστευόμουν ξανά πάροχο στο ρεύμα...

    Η μόνη πιθανότητα να άλλαζα θα ήταν να έμπαινε η ΕΠΑΘες στην πώληση ρεύματος όπως έχει ακουστεί, και να έβγαζε συνδυαστικό πακέτο με δωρεάν Κwh είτε στο αέριο είτε στο ρεύμα.

  12. #1197
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πρόβλημα με τον μετρητή δεν καταγράφει το μειωμένο νυχτερινό πήγα στην ΔΕΔΔΗΕ γιατί με το τηλέφωνο δεν έβγαλα άκρη και μου είπε ένας υπάλληλος οτι η αναμονή για αλλαγή του μετρητή είναι στα δύο χρόνια.

    Αν πάω σε εναλλακτικό πάροχο θα πρέπει να περιμένω δύο χρόνια για να έχω μειωμένο ;
    Δεν αλλάζει κάτι.Ο δημόσιος ΔΕΔΔΗΕ λειτουργεί το δίκτυο.

  13. #1198
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Αν βάλω δικό μου μετρητή στον πίνακα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις μετρήσεις για χρέωση; Θα τις αναγνωρίζουν ;

  14. #1199
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλω δικό μου μετρητή στον πίνακα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις μετρήσεις για χρέωση; Θα τις αναγνωρίζουν ;
    Όχι. Μπορείς να τον έχεις για προσωπική χρήση και να κάνεις καμιά σύγκριση με τον πίνακα κάτω (ίσως και να ζητήσεις έλεγχο αν δεις τρελές αποκλίσεις; ). Αλλά επίσημα δεν είναι αποδεκτός για καταμέτρηση κιλοβατώρων ο μετρητής στον πίνακα εσωτερικά. Και σε μικρές αποκλίσεις πάντα αναγνωρίζονται οι μετρήσεις της χελώνας ή του "εξυπνου μετρητη" κάτω, παρά εκείνες ενός εσωτερικά εγκατεστημένου μετρητή.

    Παρόλα αυτά είναι χρήσιμος καθώς βλέπεις ποιές συσκευές είναι οι πιο ενεργοβόρες και ρυθμίζεις την κατανάλωσή σου αναλόγως.

  15. #1200
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1;6234641

    Παρόλα αυτά [b
    είναι[/b] χρήσιμος καθώς βλέπεις ποιές συσκευές είναι οι πιο ενεργοβόρες και ρυθμίζεις την κατανάλωσή σου αναλόγως.
    Είναι χρήσιμος και όταν δίνεις/πα'ιρνεις ρεύμα από γείτονα για να μοιράζετε την δαπάνη
    Φθηνότερα και από εναλλακτικό !!
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 80 από 1167 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας