Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 83 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 63737881828384858893103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.231-1.245 από 17453
  1. #1231
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μου είπαν ότι τη συγκεκριμένη βλάβη μπορεί να την δει η ΔΕΗ και θα είναι γρήγορα. Ο εργολάβος ΔΕΔΔΗΕ έχει πρόβλημα έλλειψης προσωπικού.
    Δεν το ρώτησα για τον εναλλακτικό αλλά η δικιά μου εκτίμηση αυτή είναι, σίγουρα πιστεύω θα είσαι σε χειρότερη μοίρα εάν πας σε εναλλακτικό.
    Η ΔΕΗ πλέον δεν έχει τεχνικούς και δεν ασχολείται με το δίκτυο διανομής. Αυτό πλέον είναι δουλειά της ΔΕΔΔΗΕ.
    Όμως σε αυτήν πλέον λόγω μνημονίου, δεν υπάρχει ο απαιτούμενος αριθμός τεχνικών. Μόνο μικρός αριθμός υπάρχει σε κάθε περιοχή, για κάλυψη μικροβλαβών με αποτέλεσμα σε όλη την χώρα δουλεύουν μέσω τοπικών εργολάβων.
    Όλοι οι εναλλακτικοί κάνουν χρήση της ΔΕΔΔΗΕ για την όποια εργασία, αφού μόνο αυτή έχει πρόσβαση στο δίκτυο διανομής.

  2. #1232
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Άρα του είπαν ψέματα ότι είναι από την ΔΕΗ κι όχι από τον ΔΕΔΔΗΕ?

  3. #1233
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τυπικά είναι της ΔΕΔΔΗΕ (πρώην τεχνικός της ΔΕΗ). Όμως ο πολύς κόσμος δεν γνωρίζει τις αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία 6 χρόνια και νιώθει οικεία με την ΔΕΗ.
    Αλήθεια πόσοι γνωρίζουν ότι καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών κάποιου παρόχου τηλεφωνίας πιθανότατα δεν μιλά με υπάλληλό του αλλά με συνεργαζόμενη ή θυγατρική εταιρεία;

  4. #1234
    Εγγραφή
    30-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ο ΔΕΔΔΗΕ έιναι πλήρως θυγατρική της ΔΕΗ ακόμα και τουλάχιστον για ένα χρόνο όπως ανακοίνωσε πρόσφατα η ΔΕΗ οπότε τυπικά ακόμα αλλά και στα χαρτιά ανήκει 100 τοις 100 στην Δεη.

  5. #1235
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι,πόσο καιρό σας πήρε η μεταφορά απο την ΔΕΗ σε κάποια άλλη εταιρία;
    Δεν πήρε καθόλου χρόνο.
    Στέλνεις την αίτηση στον άλλο πάροχο και σε μερικές ημέρες παίρνεις SMS ότι η παροχή σου χρεώνεται από εκείνη τη στιγμή σ' αυτούς.
    Δεν έγινε καμμία διακοπή ρεύματος ούτε για μισό δευτερόλεπτο, δεν άλλαξε τίποτα απολύτως στον μετρητή ρεύματος.
    Ο ίδιος άνθρωπος που καταγράφει την κατανάλωση στους μετρητές της ΔΕΗ θα καταγράφει και το δικό σου μετρητή.
    Θα πάρεις ένα εκκαθαριστικό λογαριασμό από τη ΔΕΗ και τέλος.
    Μετά θα έρχονται οι λογαριασμοί από τον καινούργιο πάροχο. Μηνιαία έκδοση, παίρνεις SMS ότι βγήκε ο νέος λογαριασμός και συνεχίζεις.
    Αν μάλιστα ζητήσεις να μην παίρνεις τυπωμένο λογαριασμό, αλλά μόνο ηλεκτρονικό, δεν θα ψάχνεις και για το φάκελο.
    Αν το σκέφτεσαι, περίμενε λίγο να το κάνεις με το που θα αρχίσουν τα κρύα για να κερδίσεις από τους πρώτους μήνες που ο νέος πάροχος χρεώνει μειωμένες τιμές.
    Η ΔΕΗ ήδη παραπονιέται ότι οι πελάτες που χάνει είναι οι συνεπείς στην πληρωμή των λογαριασμών στην ώρα τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 15-09-17 στις 10:13.

  6. #1236
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπικά είναι της ΔΕΔΔΗΕ (πρώην τεχνικός της ΔΕΗ). Όμως ο πολύς κόσμος δεν γνωρίζει τις αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία 6 χρόνια και νιώθει οικεία με την ΔΕΗ.
    Αλήθεια πόσοι γνωρίζουν ότι καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών κάποιου παρόχου τηλεφωνίας πιθανότατα δεν μιλά με υπάλληλό του αλλά με συνεργαζόμενη ή θυγατρική εταιρεία;
    Γιατί να πούνε ψέμματα ;

  7. #1237
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μην το παίρνεις ως ψέμα. Είναι η δύναμη της συνήθειας και τι καταλαβαίνει ο κόσμος. Όλοι μας γνωρίζουμε την ΔΕΗ αλλά πολύ μικρότερο ποσοστό γνωρίζει την ΔΕΔΔΗΕ και τι κάνει.
    Π.χ. δεν σου έχει τύχει ποτέ να κτυπήσουν το κουδούνι για να ανοίξεις την πόρτα λέγοντας ότι είναι από την ΔΕΗ για την καταμέτρηση της κατανάλωσης; Εε λοιπόν αυτή είναι μια από τις ευθύνες της ΔΕΔΔΗΕ (στην πραγματικότητα συνεργαζόμενος εργολάβος). Η ΔΕΗ χρόνια τώρα μόνο παράγει και δεν ασχολείται ούτε με το δίκτυο διανομής, ούτε με το αντίστοιχο της μεταφοράς. Αυτά είναι δουλειά των θυγατρικών της, από τους δικούς τους υπαλλήλους ή εργολάβους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bagtzim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΔΕΔΔΗΕ έιναι πλήρως θυγατρική της ΔΕΗ ακόμα και τουλάχιστον για ένα χρόνο όπως ανακοίνωσε πρόσφατα η ΔΕΗ οπότε τυπικά ακόμα αλλά και στα χαρτιά ανήκει 100 τοις 100 στην Δεη.
    Σωστά αλλά είναι ανεξάρτητη λειτουργικά και διοικητικά.
    Ακραίο παράδειγμα, αλλά δείχνει την σύνδεση μεταξύ τους. Και ο ΟΤΕ είναι θυγατρική εταιρεία της DT, ανήκοντας στον μεγάλο όμιλο, αλλά οι τεχνικοί του δεν λένε ότι είναι της DT.

  8. #1238
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το παίρνεις ως ψέμα. Είναι η δύναμη της συνήθειας και τι καταλαβαίνει ο κόσμος. Όλοι μας γνωρίζουμε την ΔΕΗ αλλά πολύ μικρότερο ποσοστό γνωρίζει την ΔΕΔΔΗΕ και τι κάνει.
    Π.χ. δεν σου έχει τύχει ποτέ να κτυπήσουν το κουδούνι για να ανοίξεις την πόρτα λέγοντας ότι είναι από την ΔΕΗ για την καταμέτρηση της κατανάλωσης; Εε λοιπόν αυτή είναι μια από τις ευθύνες της ΔΕΔΔΗΕ (στην πραγματικότητα συνεργαζόμενος εργολάβος). Η ΔΕΗ χρόνια τώρα μόνο παράγει και δεν ασχολείται ούτε με το δίκτυο διανομής, ούτε με το αντίστοιχο της μεταφοράς. Αυτά είναι δουλειά των θυγατρικών της, από τους δικούς τους υπαλλήλους ή εργολάβους.

    - - - Updated - - -


    Σωστά αλλά είναι ανεξάρτητη λειτουργικά και διοικητικά.
    Ακραίο παράδειγμα, αλλά δείχνει την σύνδεση μεταξύ τους. Και ο ΟΤΕ είναι θυγατρική εταιρεία της DT, ανήκοντας στον μεγάλο όμιλο, αλλά οι τεχνικοί του δεν λένε ότι είναι της DT.
    Είμαι ευγενικός συνεργάσιμος και καταλαβαίνω. Μου είπανε ψέματα. Ο θεός να μας βοηθάει να μην χρειαστούμε τον ΔΕΔΔΗΕ!!!

  9. #1239
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bagtzim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΔΕΔΔΗΕ έιναι πλήρως θυγατρική της ΔΕΗ ακόμα και τουλάχιστον για ένα χρόνο όπως ανακοίνωσε πρόσφατα η ΔΕΗ οπότε τυπικά ακόμα αλλά και στα χαρτιά ανήκει 100 τοις 100 στην Δεη.
    Μήπως το έμπλεξες με τον ΑΔΜΗΕ που από 100% της ΔΕΗ έγινε 51% δημόσιο;Γιατί από ό,τι γνωρίζω ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα πάψει να είναι 100% της ΔΕΗ, ούτε έχει ζητηθεί από την ΕΕ.

  10. #1240
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ευγενικός συνεργάσιμος και καταλαβαίνω. Μου είπανε ψέματα. Ο θεός να μας βοηθάει να μην χρειαστούμε τον ΔΕΔΔΗΕ!!!
    Μα της ΔΕΔΔΗΕ ήρθε για την βλάβη. Η ΔΕΗ δεν ασχολείται και δεν έχει καμία δουλειά με το δίκτυο διανομής εδώ και χρόνια.
    Την μια μέρα ο τεχνικός ήταν της ΔΕΗ και από την άλλη μέρα (λόγω του διαχωρισμού) ανήκει πλέον στον ΔΕΔΔΗΕ. Ο ίδιος είναι και κάνει ότι έκανε σε όλο τον εργασιακό του βίο. Απλώς άλλαξε το καπέλο εργασίας.

  11. #1241
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα της ΔΕΔΔΗΕ ήρθε για την βλάβη. Η ΔΕΗ δεν ασχολείται και δεν έχει καμία δουλειά με το δίκτυο διανομής εδώ και χρόνια.
    Την μια μέρα ο τεχνικός ήταν της ΔΕΗ και από την άλλη μέρα (λόγω του διαχωρισμού) ανήκει πλέον στον ΔΕΔΔΗΕ. Ο ίδιος είναι και κάνει ότι έκανε σε όλο τον εργασιακό του βίο. Απλώς άλλαξε το καπέλο εργασίας.
    Αν χαλάσει ο μετρητής της κανονικής χρέωσης κάνουν δύο χρόνια να τον φτιάξουν ; Η μήπως τους συμφέρει οι πελάτες να μην πληρώνουν μειωμένο για κάποια χρόνια;

  12. #1242
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lagman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χαλάσει ο μετρητής της κανονικής χρέωσης κάνουν δύο χρόνια να τον φτιάξουν ; Η μήπως τους συμφέρει οι πελάτες να μην πληρώνουν μειωμένο για κάποια χρόνια;
    πριν 1-2 χρόνια που ειχα βλάβη στο μετρητή, ειχε διαρροή, το ίδιο απόγευμα είχαν έρθει. και μου είχε κάνει εντύπωση οτι ήρθαν μετά τις 8μμ (είχα παει απόφαση οτι θα περάσουμε νύχτα δίχως ρεύμα)
    Στη δουλειά πάλι που εχει χρειαστεί κάποιες φορές, έχουν έρθει μέσα σε ώρες, ακόμα και Κυριακή.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #1243
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Για δείτε εδώ:https://www.deddie.gr/el/upiresies/e...es-katanaloton
    Όσοι έχουν πρόβλημα ας το δουν.Εμένα με αποζημίωσαν επειδή άργησαν να βάλουν το νυχτερινό!

  14. #1244
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δείτε εδώ:https://www.deddie.gr/el/upiresies/e...es-katanaloton
    Όσοι έχουν πρόβλημα ας το δουν.Εμένα με αποζημίωσαν επειδή άργησαν να βάλουν το νυχτερινό!
    Καλα, 15 ευρώ ... ενώ η "ζημιά" για κάθε εκκαθαριστικο που ξεπερνάει τις 2000 KW είναι πολλαπλάσια!

  15. #1245
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δείτε εδώ:https://www.deddie.gr/el/upiresies/e...es-katanaloton
    Όσοι έχουν πρόβλημα ας το δουν.Εμένα με αποζημίωσαν επειδή άργησαν να βάλουν το νυχτερινό!
    1 χρόνο τους πήρε να μου βάλουν νυχτερινό. Δεν υπήρχε κανένα "θέμα" από μεριάς μου.

    2 μήνες πήρε στην ΔΕΗ μετά την υπογραφή των συμβολαίων (μην πω περισσότερο) να μεταφερθώ ξανά σε αυτούς, φεύγοντας από την ELPEDISON.
    Και εγώ δεν υπήρχε κάτι από μεριάς μου, αυτοί άργησαν.

    Μου χρωστάνε λεφτά?

Σελ. 83 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 63737881828384858893103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας