Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 880 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 860870875878879880881882885890900 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.186-13.200 από 17517
  1. #13186
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilakis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι πως ολη την ωρα θα πρεπει να αλλαζω παροχο??
    για μέγιστη εξοικονόμηση ναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilakis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως στον πινακα σου ,στο ιστορικο ελει που εχεις μεσο ορο,ποιο οικονομικος ειναι ο ηρωνας.τι να πω..
    ναι προς το παρών ο Ηρών είναι ανταγωνιστικός ,αλλά έχε το νου σου οτι λογαριασμό θα πάρεις μετά απο κανα δίμηνο , οι λογαριασμοί θα αφορούν περίοδο κατανάλωσης που τελειώνει ένα μήνα πριν , τα 50€ ίσως καθυστερήσουν να τα βάλουν , ίσως καθυστερήσει και η αίτηση (αν και πρόσφατα κάποιοι ποστάρανε οτι έγινε γρήγορα) και φυσικά (και νόμιμα) την έκπτωση συνέπειας θα την παίρνεις στον επόμενο λογαριασμό , άρα ο πρώτος θα είναι τσιμπημένος

  2. #13187
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο θα το δεις. Για κάποιον λόγο δεν εμφανίζετε αμέσως. Έτσι την έπαθα και εγώ.
    Ακριβέστατοι! Μόλις γύρισε η μέρα, εμφανίστηκε. Άρα και η πληρωμή πρέπει να εμφανιστεί μετά από τρεις μέρες;

  3. #13188
    Εγγραφή
    24-10-2017
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα και παλι!κοιταζω στον πινακα για το μηνα Δεκεμβριο και βλεπω πως αρχικη τιμη για Ηρων generous εινει 0,38 ενω στον πινακα με το ιστορικο τιμων δινει 0,30 .ποια ειναι η σωστη?μηπως στον πινακα με το ιστορικο τιμων ειναι μαζι με την εκπτωση συνεπειας?Ποια πιστευεται πως ειναι η πιο σταθερα συμφερουσα αυτη τη στιγμη?δεν ειναι ο Ηρων ,συμφωνα παντα με το ιστορικο τιμων?βλεπω δεν εχει τρελες διακυμανσεις καθε μηνα.ευχαριστω!

  4. #13189
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilakis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και παλι!κοιταζω στον πινακα για το μηνα Δεκεμβριο και βλεπω πως αρχικη τιμη για Ηρων generous εινει 0,38 ενω στον πινακα με το ιστορικο τιμων δινει 0,30 .ποια ειναι η σωστη?
    το ιστορικό τιμών είναι με τη συνέπεια

  5. #13190
    Εγγραφή
    24-10-2017
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μέγιστη εξοικονόμηση ναι



    ναι προς το παρών ο Ηρών είναι ανταγωνιστικός ,αλλά έχε το νου σου οτι λογαριασμό θα πάρεις μετά απο κανα δίμηνο , οι λογαριασμοί θα αφορούν περίοδο κατανάλωσης που τελειώνει ένα μήνα πριν , τα 50€ ίσως καθυστερήσουν να τα βάλουν , ίσως καθυστερήσει και η αίτηση (αν και πρόσφατα κάποιοι ποστάρανε οτι έγινε γρήγορα) και φυσικά (και νόμιμα) την έκπτωση συνέπειας θα την παίρνεις στον επόμενο λογαριασμό , άρα ο πρώτος θα είναι τσιμπημένος
    Οποτε ποιον παροχο θα προτεινες?

  6. #13191
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilakis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε ποιον παροχο θα προτεινες?
    δεν έχω άποψη πρότασης , παραμόνο αποφυγής , δλδ μακρυά απο elpedison και Προτέργεια για τους γνωστούς λόγους (και Ηρών επαγγελματικά)

  7. #13192
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Το γράφημα με την εξέλιξη της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς Επόμενης Ημέρας (πρώην ΟΤΣ):
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΟΤΣ.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 243801

    Μετά από ένα διάστημα σημαντικής πτώσης μπήκαμε πάλι σε ανοδικό κύκλο, κυρίως από την μειωμένη παραγωγή ΑΠΕ (κυρίως ΦΒ) και τη νέα αύξηση των τιμών του Φ.Α. από τα 100 €/MWh στα 140.

    Στις τιμές αυτές αγοράζουν οι προμηθευτές και δημοσιεύονται εδώ.

    Οι τιμές που εισπράττουν οι παραγωγοί είναι αυτές που καθορίζονται από το πλαφόν και δημοσιεύονται στη σελίδα της ΡΑΕ.

    Εδώ η εξέλιξη των δύο μεγεθών το τελευταίο διάστημα από την σελίδα με τα στατιστικά της ΡΑΕ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  plafon.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  70,3 KB 
ID: 243802

    Δεν θα αρκέσει το ΤΕΜ για την συγκράτηση των τιμών στο σημερινό επίπεδο.

  8. #13193
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Δωρεάν ρεύμα εξάγει η Ελλάδα

    Αντί οι παραγωγοί να προσφέρουν κάποια τιμή για κάθε ώρα παραγωγής και να κινδυνεύουν να μείνουν εκτός αγοράς, ζητούν από το Χρηματιστήριο Ενέργειας να κάνει εκείνο κουμάντο ώστε να πωλούν χωρίς ο μέσος όρος να ξεπερνά το πλαφόν.
    Χιλιάδες μεγαβατώρες δωρεάν ρεύματος εξάγει η Ελλάδα στο εξωτερικό, αποτέλεσμα των τεράστιων διακυμάνσεων που εμφανίζονται, καθημερινά πλέον, στο Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας (ΕΧΕ).

    Τις τελευταίες τρεις μέρες το φαινόμενο των ακραίων διακυμάνσεων είναι καθημερινό καθώς υπάρχουν ώρες που η χονδρεμπορική τιμή πέφτει χαμηλά έως το απόλυτο μηδέν, και άλλες που εκτοξεύεται έως τα 600 ευρώ ανά μεγαβατώρα.

    Αυτό το «τρενάκι του τρόμου» πρωτοεμφανίστηκε για μία μέρα στα τέλη του περασμένου μήνα, αλλά το τελευταίο τριήμερο επαναλήφθηκε σχεδόν σαν σταθερό μοτίβο.

    ● Προχθές, η τιμή βρέθηκε στο όριο του μηδέν επί σχεδόν έξι ώρες, μεταξύ 01.00-07.00 π.μ., και εξήχθη το 20% της παραγωγής, δηλαδή περίπου 6.000 μεγαβατώρες.

    ● Χθες και ενώ η μέση τιμή ημέρας (325,5 ευρώ) εμφάνισε αύξηση κατά 106% σε σχέση με προχθές, υπήρξαν και πάλι ώρες ελάχιστης χρέωσης, ενώ στις 12 τα μεσάνυχτα η τιμή έπεσε και πάλι στο μηδέν. Την ώρα εκείνη το 25% της παραγωγής, δηλαδή 1.515 μεγαβατώρες, εξήχθη δωρεάν.

    ● Σήμερα η χαμηλότερη τιμή καταγράφεται στις 2 τα ξημερώματα (19,49 ευρώ), αλλά στις 6 το απόγευμα φτάνει έως τα 600,1 ευρώ ανά μεγαβατώρα.

    Σύμφωνα με εκτιμήσεις της αγοράς, οι κάθετες αυτές διακυμάνσεις προκαλούνται από τον τρόπο με τον οποίο οι παραγωγοί ηλεκτρικής ενέργειας αντιδρούν στο πλαφόν του υπουργείου Περιβάλλοντος που βρίσκεται στα 330 ευρώ. Αντί, δηλαδή, να προσφέρουν κάποια τιμή για κάθε ώρα παραγωγής και να κινδυνεύουν να μείνουν εκτός αγοράς, ζητούν από το ΕΧΕ (μέσω block order) να κάνει εκείνο κουμάντο ώστε να πωλούν χωρίς ο μέσος όρος να ξεπερνά το πλαφόν.

    Ετσι, οι παραγωγοί παίρνουν περισσότερα τις ώρες των ψηλών τιμών και ισοφαρίζουν τις απώλειες των μηδενικών. Είναι δηλαδή σαν η διακύμανση να είναι πλασματική, μόνο και μόνο για να φαίνεται ότι λειτουργεί ελεύθερα η αγορά και οι παραγωγοί μηδενίζουν το ρίσκο του να βρεθούν εκτός αγοράς ή να ξεπεράσουν το πλαφόν, πάνω από το οποίο δεν εισπράττουν εκείνοι αλλά τα χρήματα πηγαίνουν στις «κρατικές επιδοτήσεις» μέσω του ταμείου ΤΕΜ.

    Εκτός από τους παραγωγούς, κερδισμένες είναι και οι χώρες που εισάγουν ρεύμα δωρεάν από την Ελλάδα, αντίθετα με όσα έλεγε ο υπουργός Περιβάλλοντος Κ. Σκρέκας, ότι δεν επέλεξε το ιβηρικό μοντέλο για «να μην εξάγουμε επιδοτημένο ρεύμα». Οι απώλειες, προς το παρόν, εντοπίζονται στα έσοδα του ΤΕΜ και αργότερα σε εκείνους που θα κληθούν να κλείσουν τις τρύπες, δηλαδή τους καταναλωτές.
    https://www.efsyn.gr/oikonomia/ellin...xagei-i-ellada
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #13194
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτί θέλουν γράφουν;

    Η μηδενική τιμή είναι με χρήση τον ΑΠΕ που οι ΑΠΕ πληρώνονται με πλαφον, το ότι στο χρηματιστήριο σου βγάζει 0 για εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή δεν σημαίνει πως οι παραγωγοί με ΑΠΕ δεν πληρώνονται το πλαφον που έχει συμφωνηθεί.

  10. #13195
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    714
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλησπέρα παιδιά, έχω elpedison και εκεί που στην αρχή οι λογαριασμοί μου ερχόντουσαν πολύ χαμηλοί ξαφνικά τώρα μου έρχονται πολύ φουσκωμένοι. Να φανταστείτε είμαι ένα άτομο, με την δουλειά είμαι μισή μέρα στο σπίτι χωρίς πολλά μαγειρέματα, πλυντήρια κτλ και την τελευταία τετραμηνία μου ήρθε 363€. Έχω ένα καταγραφικό με 2 κάμερες, λέτε για αυτό να καταναλώνεται πολύ ρεύμα;

  11. #13196
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prince Of Persia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, έχω elpedison και εκεί που στην αρχή οι λογαριασμοί μου ερχόντουσαν πολύ χαμηλοί ξαφνικά τώρα μου έρχονται πολύ φουσκωμένοι. Να φανταστείτε είμαι ένα άτομο, με την δουλειά είμαι μισή μέρα στο σπίτι χωρίς πολλά μαγειρέματα, πλυντήρια κτλ και την τελευταία τετραμηνία μου ήρθε 363€. Έχω ένα καταγραφικό με 2 κάμερες, λέτε για αυτό να καταναλώνεται πολύ ρεύμα;
    Καταλαβαίνεις ότι κανείς δεν μπορεί να απαντήσει αν δεν δει εναν εκκαθαριστικό λογαριασμό; (χωρίς τα προσωπικά στοιχεία προφανώς);
    Εσύ τον μελέτησες το λογαριασμό; Είδες από που προκύπτουν οι χρεώσεις, πόσες κιλοβατώρες έκαψες κλπ;

  12. #13197
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    714
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    643 κιλοβατώρες έκαψα και πλήρωσα 165 ευρώ, που δεν παίζει να κατανάλωσα ένα άτομο 643 κιλοβατώρες. Φίλος μου με 3 άτομα στο σπίτι με 600 κιλοβατώρες πλήρωσε 104 ευρώ, στην ΔΕΗ φυσικά.

  13. #13198
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prince Of Persia Εμφάνιση μηνυμάτων
    που δεν παίζει να κατανάλωσα ένα άτομο 643 κιλοβατώρες.
    Έλεγξες το μετρητή, ότι η ένδειξη που δείχνει τώρα είναι μεγαλύτερη από αυτή που λέει ο εκκαθαριστικός;
    (για την περίπτωση που ο καταμετρητής έδωσε λάθος μέτρηση)

    643 κιλοβατώρες σε πόσες μέρες; αν είναι 4μηνο, δεν φαντάζει και τόσο υπερβολικό (160 κιλοβατώρες το μήνα)

  14. #13199
    Εγγραφή
    05-12-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    714
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Όχι δεν το έχω ελέγξει η αλήθεια είναι. 4μηνο είναι οι 643 κιλοβατώρες που έκανα, στην ΔΕΗ και μετά τον πρώτο καιρό στην elpedison ο εκκαθαριστικός μου ερχόταν 400 κιλοβατώρες το πολύ και τώρα ξαφνικά να ανέβηκα τόσο πολύ;Δεν φαίνεται λογικό.

  15. #13200
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prince Of Persia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος μου με 3 άτομα στο σπίτι με 600 κιλοβατώρες πλήρωσε 104 ευρώ, στην ΔΕΗ φυσικά.
    3 άτομα 600kwh το 4μηνο?

    Επική οικονομία.

Σελ. 880 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 860870875878879880881882885890900 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας