Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 900 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 880890895898899900901902905910920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.486-13.500 από 17454
  1. #13486
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η ΔΕΗ μεγάλος απατεωνάκος πάροχος είναι , έβαλε ρήτρα σε πρόγραμμα (Γ1,Γ21,Γ22) χωρίς να τηρήσει τις 60 μέρες , οι άλλοι τα πετούσαν στα ψιλά γράμματα τουλάχιστον και αν το έψαχνε κάποιος (λίγοι δυστυχώς) παίρναν γραμμή για μεταβολές , στη ΔΕΗ έφαγε ρήτρα ο κόσμος μαζί με την ειδοποίηση .....
    Βάλε και τις κενές αιτήσεις που έστελνε αντί να αναγράφει όνομα προγράμματος και έκαψε κόσμο που αντί ονλινε/εντερ τους πέταξε σε Γ1 ... κτλ κτλ
    κοινώς δεν υπάρχει σωστός πάροχος
    Για το οτι τήρησε τα συμβόλαιο το έγραψα νωρίτερα , εννοείται είναι σημαντικό αλλά όχι οτι πάει κάποιος ΔΕΗ γιατί είναι τίμια εταιρία , μου ακούγεται κάπως ....
    Σωστότερος ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #13487
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.551
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστότερος ?
    Δν υπάρχει , ακόμα και πάροχοι όπως Solar και We , απλά έχουν μικρό πελατολόγιο ωστε να πει κάποιος με σιγουριά οτι λόγω μη αναφορών για χοντράδες είναι απο τους πιο "σωστούς" πάροχους

  3. #13488
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.691
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Στα 0,04€ η επιδότηση για το Φεβρουάριο:
    https://www.insider.gr/oikonomia/261...si-febroyarioy

  4. #13489
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Οπως το περιμέναμε... επιδότηση ως το παγιωμένο πλέον 0,16-0,17 !!
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  5. #13490
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Πείτε καμιά ιδέα.
    Όπως είχα γράψει πριν από καιρό, η Ζενίθ πλαστογράφησε την υπογραφή της πεθεράς μου για να της βάλει ρεύμα. Ο συνήγορος του καταναλωτή δεν δέχεται καταγγελία αν δεν συμπλήρωσω και κάποιο "αίτημα" του τύπου τα λεφτά μου πίσω ή κάτι παρόμοιο.

    Η αλήθεια είναι πως οικονομική ζημιά δεν πάθαμε (μη σας πω ότι μας βγήκε και φθηνότερα) αλλά δεν θελω να τους τη χαρίσω.
    Τι μπορώ ρεαλιστικά να ζητήσω; Τους έχω ήδη ζητήσει ότι προσωπικά στοιχεία εχουν και μου τα έδωσαν.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #13491
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε καμιά ιδέα.
    Όπως είχα γράψει πριν από καιρό, η Ζενίθ πλαστογράφησε την υπογραφή της πεθεράς μου για να της βάλει ρεύμα. Ο συνήγορος του καταναλωτή δεν δέχεται καταγγελία αν δεν συμπλήρωσω και κάποιο "αίτημα" του τύπου τα λεφτά μου πίσω ή κάτι παρόμοιο.

    Η αλήθεια είναι πως οικονομική ζημιά δεν πάθαμε (μη σας πω ότι μας βγήκε και φθηνότερα) αλλά δεν θελω να τους τη χαρίσω.
    Τι μπορώ ρεαλιστικά να ζητήσω; Τους έχω ήδη ζητήσει ότι προσωπικά στοιχεία εχουν και μου τα έδωσαν.
    Έκπτωση στους λογαριασμούς
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  7. #13492
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε καμιά ιδέα.
    Όπως είχα γράψει πριν από καιρό, η Ζενίθ πλαστογράφησε την υπογραφή της πεθεράς μου για να της βάλει ρεύμα. Ο συνήγορος του καταναλωτή δεν δέχεται καταγγελία αν δεν συμπλήρωσω και κάποιο "αίτημα" του τύπου τα λεφτά μου πίσω ή κάτι παρόμοιο.

    Η αλήθεια είναι πως οικονομική ζημιά δεν πάθαμε (μη σας πω ότι μας βγήκε και φθηνότερα) αλλά δεν θελω να τους τη χαρίσω.
    Τι μπορώ ρεαλιστικά να ζητήσω; Τους έχω ήδη ζητήσει ότι προσωπικά στοιχεία εχουν και μου τα έδωσαν.
    Tι κουλό και αυτό.
    Αυτοί έκλεψαν. Μπορεί να μην έκλεψαν την πεθερά σου, αλλά έκλεψαν τον πάροχο στον οποίο ήταν η πεθερά σου και δεν ήθελε να φύγει.
    Με την πλαστογραφία ο συνήγορος μάλλον δεν ασχολείται.
    Δεν βγάζω άκρη με αυτή τη χώρα, πραγματικά.

  8. #13493
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 0,04€ η επιδότηση για το Φεβρουάριο:
    https://www.insider.gr/oikonomia/261...si-febroyarioy
    ΩΧΧΧΧ!!!

    Δηλαδή για Protergia MVP 0,248 - 0,04 = 0,208 !!!

    από 0.118 τον Ιανουάριο!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #13494
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι κουλό και αυτό.
    Αυτοί έκλεψαν. Μπορεί να μην έκλεψαν την πεθερά σου, αλλά έκλεψαν τον πάροχο στον οποίο ήταν η πεθερά σου και δεν ήθελε να φύγει.
    Με την πλαστογραφία ο συνήγορος μάλλον δεν ασχολείται.
    Δεν βγάζω άκρη με αυτή τη χώρα, πραγματικά.
    Ο ΣτΚ είναι εξωδικαστικό όργανο, δεν κάνει κάτι αυτός, δεν επιβάλει πρόστιμα κλπ, αυτό είναι κάτι που μάλλον θα πρέπει να πάει δικαστικά

  10. #13495
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΣτΚ είναι εξωδικαστικό όργανο, δεν κάνει κάτι αυτός, δεν επιβάλει πρόστιμα κλπ, αυτό είναι κάτι που μάλλον θα πρέπει να πάει δικαστικά
    Ισχύει αυτό που λες αλλά βρήκα μία τουλάχιστον περίπτωση από το 2007 που φαίνεται να ψιλοασχολήθηκαν:
    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή Γιάννης Αδαμόπουλος απέστειλε αναφορά προς τον Προϊστάμενο της Εισαγγελίας Πλημ/κών Θεσσαλονίκης σχετικά με παράνομη σύνδεση αριθμού κινητής τηλεφωνίας σε υποκατάστημα εταιρείας κινητής τηλεφωνίας στη Θεσσαλονίκη στο όνομα του καταγγέλλοντα με επίδειξη των απαιτούμενων δικαιολογητικών και πλαστογραφία της υπογραφής του από τρίτο άγνωστο άτομο. Η αναφορά συνοδεύεται από όλα τα σχετικά έγγραφα και αναμένεται ενημέρωση για τις περαιτέρω ενέργειες της Εισαγγελίας.

    Ειδικότερα, ο Συνήγορος του Καταναλωτή εξέτασε έγγραφη καταγγελία που υποβλήθηκε στα γραφεία του στις 25 Ιανουαρίου 2007 σύμφωνα με την οποία ο καταγγέλλων ο οποίος είναι συνδρομητής στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ήδη από το έτος 2002, μετέβη σε αντιπρόσωπο της εν λόγω εταιρείας στην Αθήνα προκειμένου να προβεί στην μετατροπή της ήδη υφιστάμενης σύνδεσής του σε καρτοκινητή και να προβεί σε σύναψη νέας σύμβασης (με συμβόλαιο) με νέο αριθμό τηλεφώνου. Κατά την επικοινωνία του με τον εκπρόσωπο του καταστήματος, ο καταγγέλλων πληροφορήθηκε ότι με τα δικά του στοιχεία (όνομα, επώνυμο, Α.Φ.Μ. και Δ.Ο.Υ.) εμφανιζόταν και άλλη σύνδεση με διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου, φερόμενη ως συναφθείσα από τον καταγγέλλοντα σε κατάστημα αντιπροσώπου της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη.
    Δεδομένου ότι, κατά τους ισχυρισμούς του ο καταγγέλλων ουδέποτε μετέβη κατά τη φερόμενη ημερομηνία σύνδεσης στη Θεσσαλονίκη ούτε κατ’ επέκταση προέβη ποτέ σε σύναψη σύμβασης για την εν λόγω σύνδεση, καθώς διατηρούσε επ’ ονόματί του μία και μόνο σύνδεση στην ανωτέρω εταιρεία, ζήτησε από την εταιρεία να του αποσταλούν τα απαιτούμενα για τη σύναψη συμβολαίου έγγραφα που αφορούσαν την εν λόγω σύνδεση, ήτοι, η φερόμενη ως υποβληθείσα από τον καταγγέλλοντα αίτηση σύνδεσης, το προσκομισθέν δελτίο αστυνομικής ταυτότητας και το προσκομισθέν εκκαθαριστικό σημείωμα. Κατά την εξέταση των εν λόγω εγγράφων, ο καταγγέλλων διαπίστωσε ότι επρόκειτο για τα δικά του έγγραφα τα οποία δεν γνωρίζει πώς βρέθηκαν στο εν λόγω κατάστημα καθώς ο ίδιος δεν μετέβη ποτέ σε αυτό. Κατά την εξέταση δε της επίμαχης αίτησης – σύμβασης σύνδεσης στο εν λόγω δίκτυο κινητής τηλεφωνίας η οποία υποβλήθηκε στο όνομα του καταγγέλλοντα και φέρεται ότι υπεγράφη από αυτόν, διαπίστωσε ότι η τεθείσα υπογραφή δεν ήταν η δική του.

    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή εκτιμά ότι στοιχειοθετείται η αντικειμενική και υποκειμενική υπόσταση του αδικήματος της πλαστογραφίας, όπως αυτό προβλέπεται και τιμωρείται από το άρθρο 216 του Ποινικού Κώδικα καθώς άγνωστος έθεσε την υπογραφή του καταγγέλλοντος στη θέση του υπογράφοντος σε αίτηση-σύμβαση σύνδεσης στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας της εταιρείας εν αγνοία του και χωρίς τη βούληση ή τη συναίνεσή του με αποτέλεσμα να παραπλανήσει με τη χρήση του άλλον και να επιβαρύνει τον καταγγέλλοντα με χρεώσεις για κλήσεις που ουδέποτε πραγματοποίησε
    Η διαφορά με το παραπάνω είναι πως ο καταγγέλων είχε οικονομική ζημιά, κάτι που εγώ μάλλον δεν μπορώ να στοιχειοθετήσω. Αφενός δεν ασχολήθηκα, αφετέρου δεν φαίνεται και τόσο απλό να υπολογίσεις το πόσο θα πλήρωνες τελικά αν έκαιγες συγκεκριμένες κιλοβατώρες την τάδε χρονική περίοδο με όλες τις επιδοτήσεις και τις εξτρα χρεώσεις που υπάρχουν. Τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται αδύνατο.
    Τώρα να τρέχω στον εισαγγελέα για αναφορές...αν ρωτήσω τον δικηγόρο μου θα μου πει να μην ασχολούμαι και θα'χει και δίκιο.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #13496
    Εγγραφή
    30-05-2008
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112636/11255kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    11,7(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερα στην ομαδα στις 15/2 λειγει το my home online τι συμφερει να παω στο my home open η στο Γ1/Γ1Ν η καταναλωση δεν ξεπερναει τις 500kwh,πρεπει να στειλω καπου καποιο email για επιβεβαιωση ευχαριστω.

  12. #13497
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.131
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpaoboud Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα στην ομαδα στις 15/2 λειγει το my home online τι συμφερει να παω στο my home open η στο Γ1/Γ1Ν η καταναλωση δεν ξεπερναει τις 500kwh,πρεπει να στειλω καπου καποιο email για επιβεβαιωση ευχαριστω.
    Εχουν ελάχιστες διαφορές διάβασε και προηγούμενα posts
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  13. #13498
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpaoboud Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα στην ομαδα στις 15/2 λειγει το my home online τι συμφερει να παω στο my home open η στο Γ1/Γ1Ν η καταναλωση δεν ξεπερναει τις 500kwh,πρεπει να στειλω καπου καποιο email για επιβεβαιωση ευχαριστω.
    Έχει αναλυθεί πολλάκις. Αν πας στα προηγούμενα ποστ, θα βρεις αρκετά. Μικρές διαφορές , θα συμφωνήσω.

  14. #13499
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    GregoirX23, προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουνα καμία smart πρίζα designed in china να περάσει οτιδήποτε πάνω από 1000W (~5-6Α). Καλές για τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια και τα φωτιστικά αλλά θερμοσίφωνα -έστω και 3000W- με τίποτα δεν θα έβαζα πάνω της. Δεν την εμπιστεύομαι σε τόσο μεγάλα φορτία και αντίστοιχη θερμική καταπόνηση ότι σε 3,6,12,24 μήνες θα εξακολουθεί να είναι ασφαλές. My 2 cents.

    Ναι γράφουν 16Α, ναι θεωρητικά αντέχουν μέχρι ~3500W, ναι στο 2.5αρι καλώδιο. Όχι, δεν θα βάλω θερμοσίφωνα, θερμαντικό σώμα, πλυντήριο <--- όλα αυτά είναι ΣΤΑΘΕΡΕΣ εγκαταστάσεις και πρέπει να έχουν τις δικές τους γραμμές και ασφάλειες στον πίνακα. Όποιους αυτοματισμούς σε αυτές τις συσκευές θέλουμε τις κάνουμε με τα κατάλληλα -πιστοποιημένα- ραγοϋλικά πχ ρελέ ισχύος. Επίσης ιδανικά την ώρα που λειτουργούν πρέπει να είναι υπό την εποπτεία κάποιου οπότε τι νόημα έχει ο αυτοματισμός. Υπερβολικός θα μου πεις είσαι. Μπορεί.

    Οι συσκευές που βάζουμε στις πρίζες δεν θεωρούνται σταθερές εγκαταστάσεις ασχέτως αν σε μερικές από αυτές έχουμε συνεχώς κάτι πάνω τους και ουσιαστικά τις έχουμε μετατρέψει σε προέκταση του καλωδίου της φάσης.

    (παρένθεση: Και επειδή το Γερμανικό πρότυπο schuko που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα δεν προβλέπει πολικότητα -δηλαδή όταν συνδέεις κάτω πάνω της, είτε το βάλεις από την μία είτε από την άλλη, η συσκευή θα δουλέψει- ο ένας από τους δύο αγωγούς της συσκευής γίνεται φάση. Και νομίζεις εσύ ότι επειδή έχεις κλειστό το διακόπτη της συσκευής (ή ακόμα χειρότερα, του πολύπριζου που έχουμε βάλει στο shucko socket) ο οποίος διακόπτει μόνο το ένα από τα δύο καλώδια και όχι και τα δύο ταυτόχρονα, η συσκευή είναι αποσυνδεδεμένη. Αμ δε. Η τάση έχει φτάσει μέχρι τα ηλεκτρονικά της συσκευής και το μόνο που την κρατάει σβηστή είναι ο διακόπτης που έχει ουσιαστικά διακόψει τον ουδέτερο. Και πες τώρα ότι ο θερμοσίφωνας με τον καιρό κάνει κάποια στιγμή διαρροή και το νερό έρχεται σε επαφή με τα ηλεκτρονικά του. Μπούμ?




    No, no, no, συνηθισμένο λάθος (και από μένα όταν δεν ήξερα). Ο ασφαλειοδιακόπτης Ο μικροαυτόματος με ασφάλεια είναι υλικό ασφάλειας και όχι ελέγχου. Έχει σχεδιαστεί και πιστοποιηθεί για έναν συγκεκριμένο αριθμό κύκλων άνοιξε-κλείσε. Η δουλειά του είναι να προστατεύσει το κύκλωμα από βραχυκύκλωμα ή υπερένταση. Με τα υπερβολικά και εκτός προδιαγραφών άνοιξε-κλείσε μπορεί να προκληθεί βλάβη στο μηχανισμό και όταν -ο μη γένοιτο- την χρειαστείς δεν θα δουλέψει και θα σε προδώσει.

    Ο διπολικός διακοπής έχει σχεδιαστεί για πολλά (πάρα πολλά) περισσότερα on/off και έχει ειδικό τρόπο που φέρνει σε επαφή τους αγωγούς ώστε να μην προκαλείται σπινθηρισμός μέσα στον μηχανισμό. Ο χειρισμός του θερμοσίφωνα γίνεται από τον διπολικό διακόπτη. Η ασφάλεια πρέπει να είναι πάντα σηκωμένη.

    Το γιατί έχει επικρατήσει να βάζουμε σε μεγάλα φορτία διπολικό διακόπτη ας μας το εξηγήσει σωστά κάποιος ηλεκτρολόγος.
    Πληρέστατη απάντηση.. Με κάλυψες πλήρως..
    Να υποθέσω επίσης ότι και το να κάνεις μπάνιο με αναμμένο θερμοσίφωνα its a no no ε;
    + Μια τελευταία ερώτηση... Η ασφάλεια στο πίνακα από ότι θυμάμαι φάση κόβει.. Σωστά;
    Οπότε μιλάμε στην ουσία μόνο για το θέμα της αντοχής στη χρήση.. Όχι για ασφάλεια στη χρήση...
    Και κάτι τελευταίο, η πρίζα πως ξέρουμε ότι κόβει μόνο ουδέτερο; Η αν τη γυρίσουμε μπορεί να κόβει μια φάση μια ουδέτερο αλλά φυσικά όχι κ τα 2..


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην βάλει κανείς ηλεκτρονική πριζα να ελέγχει τόσο μεγάλες καταναλώσεις. Τα Shelly τα δικά μου πχ είναι 16Α αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι για τέτοια δουλειά και το peak που κάνει μόλις ανέβει θα το κάψει σύντομα. Ακόμα και οι ίδιοι οι κατασκευαστές τους το λένε. Βάζετε ένα μικρό όποιο θέλετε με ρελέ ισχύος.
    Σε σώμα λαδιού 2500w έχω δοκιμάσει 4 πρίζες που έλεγαν για μέχρι 16Α.. Οι 2 κάηκαν... Οι 2 δουλεύουν ακόμα... Ίσως μάλλον να μην πρέπει να συνεχίσω το συγκεκριμένο άθλημα και οι 2 που κάηκαν να πρέπει να μου πουν κάτι...
    Θα το σκεφτώ αλλιώς μάλλον από εδώ και στο εξής.. Με σωστό αυτοματισμό και ρελέ ισχύος...
    Θα δω πως θα το κάνω....


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι να μείνεις στη ΔΕΗ, τότε πηγαίνεις στο Γ1/Γ1Ν. Αν αλλάξεις πάροχο, ακολουθείς το excel του Korakiou και παίρνεις μια ιδέα για το τι συμβαίνει.
    Και το open σχεδόν τα ίδια δεν είναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-02-23 στις 01:03.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #13500
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αμελητέα φτηνότερο από το Γ1Ν, τελευταία φορά που το είδα
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 900 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 880890895898899900901902905910920 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας