Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 93 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.381-1.395 από 17515
  1. #1381
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.591
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΤΣ ---= οριακή τιμή συστήματος ή αλλιώς τιμή χονδρικής αγοράς ενέργειας . Πχ όριο 45-55€/1.000kwh αν αγοράσει ο πάροχος ένα μήνα το ρεύμα ακριβότερα από το όριο πχ από τα 55€/1.000kwh αντί για 55 το πάρει με 70€ τότε για κάθε 1.000κιλοβατορες θα έχεις ρήτρα ΟΤΣ 15€/1.000kwh
    Ρήτρα εννοείς ότι το κόστος μεταβιβάζεται στον καταναλωτή? Δλδ, πχ αντί για 0,078 θα πάει 0,093 το κόστος της κιλοβατώρας?

  2. #1382
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Για μενα η ΔΕΗ ειναι καλυτερη σε ολα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  3. #1383
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μενα η ΔΕΗ ειναι καλυτερη σε ολα
    Ειδικά στο να στέλνει τον λογαριασμό της κακοδιαχείρισης της στον έλληνα φορολογούμενο, η καλύτερη!

  4. #1384
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpetka2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρήτρα εννοείς ότι το κόστος μεταβιβάζεται στον καταναλωτή? Δλδ, πχ αντί για 0,078 θα πάει 0,093 το κόστος της κιλοβατώρας?


    Ακριβώς αυτό πχ από 55 όριο αν γίνει 70 θα χρεωθειες 0.015 /kwh ρήτρα ΟΤΣ

  5. #1385
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99998/9999
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    24(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpetka2001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρήτρα εννοείς ότι το κόστος μεταβιβάζεται στον καταναλωτή? Δλδ, πχ αντί για 0,078 θα πάει 0,093 το κόστος της κιλοβατώρας?
    Ναι αυτο εννοουν. Οποτε για να εχεις το κεφαλι σου ησηχο κοιτα να πας σε μια εταιρια που εχει υψηλο ανω οριο ΟΤΣ. Το 70€ ειναι το ανωτερο νομιζω και δεν εχει ξεπεραστει ποτε τα τελευταια 2 χρονια. Δε ξερω πιο παλια τι γινοταν. Υπαρχουν καποιοες εταιριες οπως η ΔΕΗ, η NRG και καποια αλλη που δε θυμαμαι που δεν κανουν καθολου χρηση αυτης της πολιτικης.

    Δες λιγα ποστ πιο πισω τι προσφορα πηρα εχθες. Νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο με την προϋποθεση οτι πληρωνεις εμπροθεσμα.

  6. #1386
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ελέγχω τις τιμές των εναλλακτικών τακτικά και δέχομαι και προσφορές. Ποτέ δεν έχω δει κάτι που να μου εξοικονομεί πάνω από 3-6 ευρώ το μήνα. Για τέτοιες ασήμαντες διαφορές επιλέγω να παραμείνω στη ΔΕΗ, γιατί παρά τις κακές πρακτικές του παρελθόντος δεν παύει να είναι ο βασικός πυλώνας του συστήματος παραγωγής ενέργειας. Είναι σημαντικό να σταθεί στα πόδια της για πολλούς λόγους:
    - Γιατί ασκεί -ή αναγκάζεται να ασκεί- κοινωνική πολιτική για τους πιο αδύναμους, και δεν αναφέρομαι στο ΚΟΤ, αλλά στην πολιτική αποσυνδέσεων λόγω οφειλών, προσφέρει διακανονισμούς κλπ
    - Γιατί είναι ο κύριος παραγωγός και πωλητής χονδρικής, αν καταρρεύσει τι θα γίνει στο τοπίο της ενέργειας;
    - Γιατί οι παραγωγικές της μονάδες έχουν χτιστεί με χρήματα όλων μας και αν πρόκειται να πωληθούν, τουλάχιστον ας μην ξεπουληθούν.
    Αλλά παρ' όλα αυτά αν έβλεπα μια αξιόλογη διαφορά στην τιμή, θα το έβλεπα αλλιώς.
    Όμως γιατί από τη μια ένας πρώην κρατικός δεινόσαυρος, με υπεράριθμους διορισμούς, κακοδιοίκηση, ΓΕΝΟΠ, Φωτόπουλους και από την άλλη σύγχρονες ιδιωτικές εταιρίες, που φαντάζομαι εφαρμόζουν τις βέλτιστες αρχές παραγωγής, διοίκησης προσφέρουν σχεδόν ταυτόσημες τιμές;

  7. #1387
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελέγχω τις τιμές των εναλλακτικών τακτικά και δέχομαι και προσφορές. Ποτέ δεν έχω δει κάτι που να μου εξοικονομεί πάνω από 3-6 ευρώ το μήνα. Για τέτοιες ασήμαντες διαφορές επιλέγω να παραμείνω στη ΔΕΗ, γιατί παρά τις κακές πρακτικές του παρελθόντος δεν παύει να είναι ο βασικός πυλώνας του συστήματος παραγωγής ενέργειας. Είναι σημαντικό να σταθεί στα πόδια της για πολλούς λόγους:
    - Γιατί ασκεί -ή αναγκάζεται να ασκεί- κοινωνική πολιτική για τους πιο αδύναμους, και δεν αναφέρομαι στο ΚΟΤ, αλλά στην πολιτική αποσυνδέσεων λόγω οφειλών, προσφέρει διακανονισμούς κλπ
    - Γιατί είναι ο κύριος παραγωγός και πωλητής χονδρικής, αν καταρρεύσει τι θα γίνει στο τοπίο της ενέργειας;
    - Γιατί οι παραγωγικές της μονάδες έχουν χτιστεί με χρήματα όλων μας και αν πρόκειται να πωληθούν, τουλάχιστον ας μην ξεπουληθούν.
    Αλλά παρ' όλα αυτά αν έβλεπα μια αξιόλογη διαφορά στην τιμή, θα το έβλεπα αλλιώς.
    Όμως γιατί από τη μια ένας πρώην κρατικός δεινόσαυρος, με υπεράριθμους διορισμούς, κακοδιοίκηση, ΓΕΝΟΠ, Φωτόπουλους και από την άλλη σύγχρονες ιδιωτικές εταιρίες, που φαντάζομαι εφαρμόζουν τις βέλτιστες αρχές παραγωγής, διοίκησης προσφέρουν σχεδόν ταυτόσημες τιμές;






    Πριν ενα χρονο περιπου πηγα στην protergia με δελεαρ 6 μηνες η τιμη χρεωσης της καταναλωσης να προσμετρατε μερα νυχτα με την τιμη του νυχτερινου, ολα καλα μεχρι εδω.

    Τωρα μου ερχεται εναντι του Οκτωβριου 100 ευρω, δεν το πληρωνω ληγει ο λογαριασμος και βγαινει του Νοεμβριου 80 ευρω για πρωτη φορα αρχιζουν τα τηλεφωνα, καλησπερα δεν εχετε πληρωσει κ.λ.π
    καθε 2 μερες τηλ. απο την εταιρια και sms για το ανεξοφλητο ποσο, στο τηλ απαντησα οτι και εγω εχω καθηστερηση πληρωμων απο την εργασια μου και δεν το κανω επιτηδες και οτι θα φροντισω αμεσα για την αποπληρωμη.

    Στο sms βεβαια πλανατε στο αερα οτι θα μου κοψουν το ρευμα.

    Αυτα το ολιγα απο τους εναλλακτικους

    Οι σκεψεις λοιπον ειναι οτι σε λιγους μηνες ξαναγυρναω στην ΔΕΗ.

  8. #1388
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Πρόσεχε μην στο κόψουν!Μπορεί να το κάνουν άμεσα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελέγχω τις τιμές των εναλλακτικών τακτικά και δέχομαι και προσφορές. Ποτέ δεν έχω δει κάτι που να μου εξοικονομεί πάνω από 3-6 ευρώ το μήνα. Για τέτοιες ασήμαντες διαφορές επιλέγω να παραμείνω στη ΔΕΗ, γιατί παρά τις κακές πρακτικές του παρελθόντος δεν παύει να είναι ο βασικός πυλώνας του συστήματος παραγωγής ενέργειας. Είναι σημαντικό να σταθεί στα πόδια της για πολλούς λόγους:
    - Γιατί ασκεί -ή αναγκάζεται να ασκεί- κοινωνική πολιτική για τους πιο αδύναμους, και δεν αναφέρομαι στο ΚΟΤ, αλλά στην πολιτική αποσυνδέσεων λόγω οφειλών, προσφέρει διακανονισμούς κλπ
    - Γιατί είναι ο κύριος παραγωγός και πωλητής χονδρικής, αν καταρρεύσει τι θα γίνει στο τοπίο της ενέργειας;
    - Γιατί οι παραγωγικές της μονάδες έχουν χτιστεί με χρήματα όλων μας και αν πρόκειται να πωληθούν, τουλάχιστον ας μην ξεπουληθούν.
    Αλλά παρ' όλα αυτά αν έβλεπα μια αξιόλογη διαφορά στην τιμή, θα το έβλεπα αλλιώς.
    Όμως γιατί από τη μια ένας πρώην κρατικός δεινόσαυρος, με υπεράριθμους διορισμούς, κακοδιοίκηση, ΓΕΝΟΠ, Φωτόπουλους και από την άλλη σύγχρονες ιδιωτικές εταιρίες, που φαντάζομαι εφαρμόζουν τις βέλτιστες αρχές παραγωγής, διοίκησης προσφέρουν σχεδόν ταυτόσημες τιμές;
    Αν έχεις πολύ μεγάλη κατάναλωση το κέδρος ανεβαίνει, αλλά και πάλι δεν είναι κανένα μεγάλο ποσό...για αυτα που λες για τη δεη συμφωνώ 100%..ελπίζω, αν όντως πουληθούν κάποια εργοστάσια με λιγνίτη(3 λιγνιτικες μονάδες από τις 12 λιγνιτικές που έχει η δεη) ελπίζω να μην φύγουν για λίγα..αν και το φοβάμαι..ευτυχώς για την ώρα το σχέδιο αυτό δεν έχει μέσα ούτε τις υπερσύγχονες μονάδες φυσικού αερίου της δεη ούτε τα υδροηλεκτρικά φράγματα για να γίνει ελκυστικό!!!

  9. #1389
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    Πρόσεχε μην στο κόψουν!Μπορεί να το κάνουν άμεσα!
    Ενταξει το πληρωσα
    Ιωακειμ

  10. #1390
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως γιατί από τη μια ένας πρώην κρατικός δεινόσαυρος, με υπεράριθμους διορισμούς, κακοδιοίκηση, ΓΕΝΟΠ, Φωτόπουλους και από την άλλη σύγχρονες ιδιωτικές εταιρίες, που φαντάζομαι εφαρμόζουν τις βέλτιστες αρχές παραγωγής, διοίκησης προσφέρουν σχεδόν ταυτόσημες τιμές;
    Η ΔΕΗ έχει και κάποια επιχορήγηση απο το κράτος, η ΔΕΗ βγάζει ρεύμα απο κάρβουνο (το όποιο είναι πιο φθηνό απο το να βγάλει απο αέριο κλπ) , έχει όπως λες και εσύ πολλες μονάδες παροχης που έχουν κάνει απόσβεση.

  11. #1391
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makhs Εμφάνιση μηνυμάτων






    Πριν ενα χρονο περιπου πηγα στην protergia με δελεαρ 6 μηνες η τιμη χρεωσης της καταναλωσης να προσμετρατε μερα νυχτα με την τιμη του νυχτερινου, ολα καλα μεχρι εδω.

    Τωρα μου ερχεται εναντι του Οκτωβριου 100 ευρω, δεν το πληρωνω ληγει ο λογαριασμος και βγαινει του Νοεμβριου 80 ευρω για πρωτη φορα αρχιζουν τα τηλεφωνα, καλησπερα δεν εχετε πληρωσει κ.λ.π
    καθε 2 μερες τηλ. απο την εταιρια και sms για το ανεξοφλητο ποσο, στο τηλ απαντησα οτι και εγω εχω καθηστερηση πληρωμων απο την εργασια μου και δεν το κανω επιτηδες και οτι θα φροντισω αμεσα για την αποπληρωμη.

    Στο sms βεβαια πλανατε στο αερα οτι θα μου κοψουν το ρευμα.

    Αυτα το ολιγα απο τους εναλλακτικους

    Οι σκεψεις λοιπον ειναι οτι σε λιγους μηνες ξαναγυρναω στην ΔΕΗ.
    καλησπέρα,σαν εταιρία είναι καλή ή όχι;

  12. #1392
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ έχει και κάποια επιχορήγηση απο το κράτος, η ΔΕΗ βγάζει ρεύμα απο κάρβουνο (το όποιο είναι πιο φθηνό απο το να βγάλει απο αέριο κλπ) , έχει όπως λες και εσύ πολλες μονάδες παροχης που έχουν κάνει απόσβεση.
    Δεν έχει επιχορήγηση για τα τιμολόγια.Έχει επιχορήγηση για το κοινωνικό τιμολόγιο, το τιμολόγιο πολυτεκνων και τα ρεύμα των νησιών που κοστίζει 10 φορές πιο ακριβά.Αλλά και να είχε, γιατί μια ιδιωτική εταιρεία μπορεί να πάρει ενίσχυση από το μέτοχό της και όχι μια κρατική εταιρεία από το μέτοχό της(το κράτος)?

  13. #1393
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει επιχορήγηση για τα τιμολόγια.Έχει επιχορήγηση για το κοινωνικό τιμολόγιο, το τιμολόγιο πολυτεκνων και τα ρεύμα των νησιών που κοστίζει 10 φορές πιο ακριβά.Αλλά και να είχε, γιατί μια ιδιωτική εταιρεία μπορεί να πάρει ενίσχυση από το μέτοχό της και όχι μια κρατική εταιρεία από το μέτοχό της(το κράτος)?
    Και όμως έχει, ακόμα έχει επιχορηγήσεις και για το ταμείο της ΔΕΗ για τους ασφαλισμένους της

    Για το άλλο περί ενίσχυσης ελπίζω να κάνει πλάκα έτσι;

  14. #1394
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Όχι δεν κάνω πλάκα:
    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...h.4937104.html
    Όσο για το συνταξιοδοτικό , οκ αλλά δεν πάνε τα λεφτά στην παραγωγή ώστε να κρατάει κάτω τις τιμές με μη ανταγωνιστικό τρόπο.

  15. #1395
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν κάνω πλάκα:
    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...h.4937104.html
    Όσο για το συνταξιοδοτικό , οκ αλλά δεν πάνε τα λεφτά στην παραγωγή ώστε να κρατάει κάτω τις τιμές με μη ανταγωνιστικό τρόπο.
    Δεν μιλάω για το κοινωνικό τιμολόγιο, όπως το λεεί η λέξη, είναι κοινωνικό.

    Αν δεν είχε την επιδότηση για το συνταξιοδοτικό θα έπρεπε να την βάλει, πράγμα που σημαίνει οτι θα έπρεπε να βγάλει κέρδος, πάω στοίχημα πως αν και οι άλλοι είχαν επιδοτήσεις για το ασφαλιστικό θα μπορούσανε να δώσουνε καλύτερες τιμές

Σελ. 93 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας