Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 491 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 471481486489490491492493496501511 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.351-7.365 από 17534
  1. #7351
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο πρόγραμμα είναι αυτό; Γιατι το 360 εχει αρκετα απο κατω του.
    https://www.volterra.gr/programma-36...i/360-oikiako/

    τα ονόματα των προγραμμάτων στο excel είναι και υπερσύνδεσμοι που οδηγούν στη σελίδα του προγράμματος

  2. #7352
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    A ευχαριστώ δεν ειχα συνηδειτοποιήσει πως είναι στο αρχείο

  3. #7353
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210921_123141.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  12,0 KB 
ID: 230897


    Ευτυχως που προλαβα οριακα προ 2 μηνων την κατασταση και μετεφερα το προγραμμα μου στο fixed χωρις παγιο,αρθρο 8.8 και με τιμη σταθερη στα 0,88 η κιλοβατωρα. Με βαση ολα τα δεδομενα που υπαρχουν αυτη τι περιοδο στην αγορα νομιζω πετυχα καλο deal.

  4. #7354
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Συγγενής με ρώτησε μόλις το κλασσικό "πού να πάω". Το θέμα είναι πως το σπίτι της είναι σε μή διασυνδεδεμένο νησί... ξέρει κανείς τί παίζει εκεί;

  5. #7355
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Συγγενής με ρώτησε μόλις το κλασσικό "πού να πάω". Το θέμα είναι πως το σπίτι της είναι σε μή διασυνδεδεμένο νησί... ξέρει κανείς τί παίζει εκεί;
    απο όσο θυμάμαι μόνο η Solar δεν έβαζε ,
    Ζήτα να σου πούνε κιλοβατώρες και πρότεινέ τους εσυ , έτσι κιαλλιώς λίγες επιλογές υπάρχουν πλέον

    - - - Updated - - -

    κιλοβατώρες απο 3 τετράμηνους εκκαθαριστικούς

  6. #7356
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο όσο θυμάμαι μόνο η Solar δεν έβαζε ,
    Ζήτα να σου πούνε κιλοβατώρες και πρότεινέ τους εσυ , έτσι κιαλλιώς λίγες επιλογές υπάρχουν πλέον

    - - - Updated - - -

    κιλοβατώρες απο 3 τετράμηνους εκκαθαριστικούς
    Το ρώτησα γιατι λίγο παλιότερα που το είχα ψάξει λέγαν όλοι στους τιμοκαταλόγους τους πως οι τιμές ισχύουν για το διασυνδεδεμένο σύστημα... δεν έχω δει ποτέ πρόγραμμα για τα υπόλοιπα νησιά (καλά, ούτε κοίταζα και ιδιαίτερα, τέλος πάντων)

  7. #7357
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gryzor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Συγγενής με ρώτησε μόλις το κλασσικό "πού να πάω". Το θέμα είναι πως το σπίτι της είναι σε μή διασυνδεδεμένο νησί... ξέρει κανείς τί παίζει εκεί;
    Γιατί δεν πάει ΔΕΗ στο πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ;

  8. #7358
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν πάει ΔΕΗ στο πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ;
    Αυτό της είπα κι εγώ, αλλά με έκανε να αναρωτηθώ τί παίζει με εναλλακτικούς και το μη διασυνδεδεμένο σύστημα...

  9. #7359
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αλλαξα πρόσφατα δυο ρολόγια ώστε να έχω και νυχτερινό..αλλά άρχισαν τα μπερδέματα με τη (μη) λήψη του εκκαθαριστικού λογαριασμού.. Έχει καποιος ανάλογη εμπειρία; Βγαίνει πρώτα ένας εκκαθαριστικός που αφορά την αλλαγή του ρολογιού; Μετά από πόσο καιρό περίπου; Και μετά περιμένω και δευτερο εκκαθαριστικο με τις μετρήσεις του νέου ρολογιου;
    Καλά για την εξυπηρέτηση τόσο του ΔΕΔΔΗΕ οσο και των παρόχων σε αυτή τη περίπτωση δε θέλω να σχολιάσω.. ότι να ναι..

  10. #7360
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαξα πρόσφατα δυο ρολόγια ώστε να έχω και νυχτερινό..αλλά άρχισαν τα μπερδέματα με τη (μη) λήψη του εκκαθαριστικού λογαριασμού.. Έχει καποιος ανάλογη εμπειρία; Βγαίνει πρώτα ένας εκκαθαριστικός που αφορά την αλλαγή του ρολογιού; Μετά από πόσο καιρό περίπου;
    άμεσα (10 μέρες) , μιας και στην αλλαγή καταγράφεται η ένδειξη του παλιού μετρητή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετά περιμένω και δευτερο εκκαθαριστικο με τις μετρήσεις του νέου ρολογιου;
    στις ημερομηνίες που ήταν και οι προηγούμενες μετρήσεις .
    Μπορείς να δίνεις και μέσω ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο , αλλά κανονικά πρέπει να σου έρθει πρώτα εκκαθαριστικός απο την αλλαγή

  11. #7361
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    628
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Ένα άρθρο για την εκτόξευση των τιμών του Φυσικού Αερίου και εξ αιτίας αυτού και της ηλεκτρικής ενέργειας.

    Για πιο εύκολη κατανόηση των μεγεθών που αναφέρονται στο άρθρο:
    - 1 $/MMBTU = 3,4121 $/MWh
    - Για να παραχθεί 1 MWh ηλ. ενέργειας από έναν σταθμό Φυσικού Αερίου εκλύεται 0,5 tn CO2.
    - Για να παραχθεί 1 MWh ηλ. ενέργειας από έναν σταθμό Φυσικού Αερίου χρειάζεται 1,5 MWh Φυσικό Αέριο. (Συντελεστής απόδοσης γύρω στο 65%)
    - Για να παραχθεί 1 MWh ηλ. ενέργεια από έναν λιγνιτικό σταθμό εκλύεται 1,5 tn CO2.

  12. #7362
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαξα πρόσφατα δυο ρολόγια ώστε να έχω και νυχτερινό..αλλά άρχισαν τα μπερδέματα με τη (μη) λήψη του εκκαθαριστικού λογαριασμού.. Έχει καποιος ανάλογη εμπειρία; Βγαίνει πρώτα ένας εκκαθαριστικός που αφορά την αλλαγή του ρολογιού; Μετά από πόσο καιρό περίπου; Και μετά περιμένω και δευτερο εκκαθαριστικο με τις μετρήσεις του νέου ρολογιου;
    Καλά για την εξυπηρέτηση τόσο του ΔΕΔΔΗΕ οσο και των παρόχων σε αυτή τη περίπτωση δε θέλω να σχολιάσω.. ότι να ναι..
    Από αύριο ξεκινάνε οι καταμετρήσεις και τελειώνουν τέλη του μήνα, ανάλογα τη περιοχή.

    Επίσης όποιος αλλάξει πάροχο αυτή τη περίοδο μπορεί να έχει λανθασμένα ΥΚΩ.

    Πχ αν κάποιος έκανε αίτηση για αλλαγή παρόχου στις 17/9 και η αλλαγή ολοκληρωθεί στις 27/9 (χωρίς να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση, δεχόμενοι τη μέτρηση στης φωτογραφίας) και μετά στις 29/9 έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για την επίσημη καταμέτρηση, τότε για τη περίοδο 27/9 - 29/9 θα χρεωθεί η κατανάλωση απ'τις 17/9 - 29/9.

    Γι'αυτό αν πάω EFA (ακόμα δεν έχω αποφασίσει), είτε θα κάνω την αίτηση την άλλη βδομάδα είτε δε θα τσεκάρω στο ΣΤ' στην αίτηση, ώστε να προωθηθεί μετά από 14 μέρες.

  13. #7363
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αύριο ξεκινάνε οι καταμετρήσεις και τελειώνουν τέλη του μήνα, ανάλογα τη περιοχή.

    Επίσης όποιος αλλάξει πάροχο αυτή τη περίοδο μπορεί να έχει λανθασμένα ΥΚΩ.

    Πχ αν κάποιος έκανε αίτηση για αλλαγή παρόχου στις 17/9 και η αλλαγή ολοκληρωθεί στις 27/9 (χωρίς να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση, δεχόμενοι τη μέτρηση στης φωτογραφίας) και μετά στις 29/9 έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για την επίσημη καταμέτρηση, τότε για τη περίοδο 27/9 - 29/9 θα χρεωθεί η κατανάλωση απ'τις 17/9 - 29/9.

    Γι'αυτό αν πάω EFA (ακόμα δεν έχω αποφασίσει), είτε θα κάνω την αίτηση την άλλη βδομάδα είτε δε θα τσεκάρω στο ΣΤ' στην αίτηση, ώστε να προωθηθεί μετά από 14 μέρες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμεσα (10 μέρες) , μιας και στην αλλαγή καταγράφεται η ένδειξη του παλιού μετρητή



    στις ημερομηνίες που ήταν και οι προηγούμενες μετρήσεις .
    Μπορείς να δίνεις και μέσω ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο , αλλά κανονικά πρέπει να σου έρθει πρώτα εκκαθαριστικός απο την αλλαγή

    Αλλαγή ρολογιου στις 2/9 με μέτρηση, η κανονική καταμέτρηση έγινε 9/9 (βρήκα αυτόν που μετρησε απεξω και τον ρώτησα αν ολα ειναι οκ..φυσικά ειπε ναι)..
    Ακόμα δεν έχει βγει εκκαθαριστικός και στο ένα από τα δυο ρολόγια μου βγηκε έναντι στις 20/9 ..
    Στο τηλεφωνικό του ΔΕΔΔΗΕ λένε ότι τους κατέβει τις πολλές φορές που έχω μιλήσει (από το ότι δεν ειχε πρόσβαση να μετρήσει..αυτός που βρηκα εξω να μετράει.. μέχρι ότι δε βλέπουν να έχει αλλαχτει το ρολόι κλπ).
    Μάλλον έμπλεξα..
    Το περίεργο είναι ότι ήρθε χθες φορτηγάκι ΔΕΔΔΗΕ (από αυτά που πάνε στις βλάβες!!) με 2 υπαλλήλους του ΔΕΔΔΗΕ για να ξαναμετρήσουν.
    Κάπου τα έκαναν κουλουβάχατα προφανώς :P

  14. #7364
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ότι να ναι. Τα έχω γράψει παραπάνω με τις καταμετρήσεις. Βρίσκομαι στον συνήγορο του καταναλωτή για τις ζημιές που προκάλεσαν με την αλλαγή μετρητή άσε που χρέωσαν και 200 μονάδες παραπάνω στον παλιό μετρητή που αφαίρεσαν.
    Σήμερα πάω να καταχωρήσω ενδείξεις. Άλλες ημερομηνίες γράφει ο λογαριασμός και άλλες γράφει το σύστημα που συμπληρώνεις τις καταχωρήσεις. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει.
    Πας να διορθώσεις μια λανθάνουσα κατάσταση και σου δημιουργούν άλλα προβλήματα.

  15. #7365
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαγή ρολογιου στις 2/9 με μέτρηση, η κανονική καταμέτρηση έγινε 9/9 (βρήκα αυτόν που μετρησε απεξω και τον ρώτησα αν ολα ειναι οκ..φυσικά ειπε ναι)..
    Ακόμα δεν έχει βγει εκκαθαριστικός και στο ένα από τα δυο ρολόγια μου βγηκε έναντι στις 20/9 ..
    Οι προηγούμενοι πάροχοι είναι ίδιοι ή διαφορετικοί.

    Μερικοί πάροχοι εκδίδουν τελικό επί τόπου και ξεμπερδεύεις. Άλλοι καθυστερούν και γίνεται μπάχαλο.

    Έτσι την έπαθα με την Ελίν... η αλλαγή στον ΗΡΩΝ έγινε 23/7. Μου στέλνει η Ελίν έναντι στις 30/7 για περίοδο ως 25/7. Εγώ δεν ήξερα πως είχε ολοκληρωθεί η αλλαγή στον ΗΡΩΝ... το έμαθα αρχές Αυγούστου. Είχα πληρώσει ήδη τον έναντι της Ελίν. Τέλος Αυγούστου βγαίνει τελικός και ξέχασαν να μου επιστρέψουν τα δημοτικά τέλη από 23/7 - 25/7.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περίεργο είναι ότι ήρθε χθες φορτηγάκι ΔΕΔΔΗΕ (από αυτά που πάνε στις βλάβες!!) με 2 υπαλλήλους του ΔΕΔΔΗΕ για να ξαναμετρήσουν.
    Ίσως ήρθαν για την κανονική καταμέτρηση 4μήνου.

Σελ. 491 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 471481486489490491492493496501511 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας