Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 176 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 156166171174175176177178181186196 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.626-2.640 από 17507
  1. #2626
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Οποτε η πληρωνω που δεν εχω να πληρωσω τετοιο χρεος ειμαι πραγματικα ανεργος, η το αφηνω οπως ειναι γιατι δεν εχω αλλη λυση. Σας ευχαριστω παντως παρα πολυ ολους σας παιδια για τη προθυμια και το ενδιαφερον που δειξατε, να ειστε παντα καλα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Makhs5 : 17-04-19 στις 13:09.

  2. #2627
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το θεμα ειναι οτι το χρειαζομαι να μπει στο ονομα μου, ειναι ηδη στο ονομα του ιδιοκτητη, στο δικο μου ονομα ειναι το προβλημα μου πως θα μπορουσα να το βαλω παραδειγμα σε ιδιωτικο παροχο, και αν γινεται βεβαια αυτο δε ξερω
    Καταλαβαίνω ότι το χρειάζεσαι αλλά δεν γίνεται

    Ισχύει ότι έχει αναφερθεί ήδη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε η πληρωνω που δεν εχω να πληρωσω τετοιο χρεος ειμαι πραγματικα ανεργος, η το αφηνω οπως ειναι γιατι δεν εχω αλλη λυση. Σας ευχαριστω παντως παρα πολυ ολους σας παιδια για τη προθυμια και το ενδιαφερον που δειξατε, να ειστε παντα καλα
    Εγώ λέω να κάνεις τις ενέργειες που αναφέρθηκαν παραπάνω

    Αν το παρατήσεις το χρέος / οφειλή θα συνεχίσει να αυξάνεται...

  3. #2628
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας, ειμαι καινουριο μελος και θα παρακαλουσα πολυ οποιος πραγματικα γνωριζει θα του ημουν υποχρεος αν μπορει να απαντησει. Ειχε ο συγχωρεμενος ο πατερας μου ενα ημιυπογειο αποθηκη 20 τμ, δεν εγινε αποδοχη κληρονομιας πριν μια 15ετια που πεθανε λογω οτι δεν υπηρξε διαθηκη λογω του ξαφνικου θανατου, και εκανα την μεγαλη ανοησια να βαλω ρευμα μονο για να το δω και εκτοτε επειδη προεβησαν δυστηχως αλλοι 2 θανατοι στην οικογενεια μου και ψυχολογικα ειχα γινει ρακος το ειχα αφησει κλειδωμενο με ενα λουκετο και πιστευα οτι θα κοπηκε απο την δεη το ρευμα μετα απο 3-4 μηνες, επισεις ξεχασα να σας πω οτι ειμαι μακροχρονια ανεργος, και παιρνω το Κεα το κοινωνικο επιδομα αλληλεγγυης 2 χρονια σχεδον τωρα, μενω με ενοικιο παρα πολλα χρονια σε ενα διαμερισμα και το ονομα της δεη ειναι στον ιδιοκτητη, επειδη οσοι παιρνουν το κεα δικαιουνται και κοινωνικο τιμολογιο, παω χθες στη δεη για να το βαλω στο ονομα μου το ρευμα στο διαμερισμα που διαμενω πολλα χρονια οπως ειπα πριν, και μολις ρωταω και δινω τα στοιχεια μου στη δεη, ακουω ενα ποσο της ταξεως των 3 χιλιαδων ευρω οτι χρωσταω απο αυτη την αποθηκουλα επειδη μου ειπαν δεν κοπηκε το ρευμα και μετρουσαν τα παγια εδω και παρα πολλα χρονια ως σημερα. Περιττο να σας πω πως πηγα να παθω εγκεφαλικο, καθ οτι ανεργος. Μου ειπαν οτι μπορει να γινει διακανονισμος μονο και να πληρωσω τη δεη αρχικα το μισο του ποσου και το υπολοιπο σε 12 δοσεις, κατι που ειναι πραγματικα αδυνατον να κανω καθ οτι ανεργος και πολυ δυσκολα απο βοηθεια μονο τα βγαζω περα. Θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει κατι παρα πανω θα του ημουν απιστευτα υποχρεος να γραψει κατι που θα μπορουσα να κανω, να πληρωσω ειναι αδυνατον, διακοπη εκανα χθες στη δεη, αλλα θα μπορουσε να υπαρξει καποιος τροπος να παρω στο ονομα μου το διαμερισμα που μενω πολλα χρονια και το ρευμα ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη, η δεν γινεται απολυτως τιποτα, και αν ξερει καποιος αν περεταιρω θα εχω καποιο αλλο προβλημα με αυτο το χρεος. Και παλι σας ευχαριστω, για ολη την βοηθεια που δινετε σε ολους, πραγματικα ανεκτιμητη. Θα χαρω να διαβασω οποιαδηποτε απαντηση σας. Και παλι σας ευχαριστω απο καρδιας
    Καλησπερα... Δεν μπορεις να κανεις την αλλαγη στην παροχη αυτη που θελεις... Δεν μπορει να γινει... Γινεται μονο εφοσον θα ζητησεις να κανεις τον διακανονισμο στο χρεος που εχεις και οφειλεις.. Οσο δεν το πληρωνεις και δεν κανεις διακοπη στην παροχη αυτη το χρεος συνεχως αυξανεται... Και θα σε τρεχουν... Να ξερεις οτι αν θα κανεις την αλλαγη στο ονομα σου μπορει και να χρειαστεις και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου..

  4. #2629
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα... Δεν μπορεις να κανεις την αλλαγη στην παροχη αυτη που θελεις... Δεν μπορει να γινει... Γινεται μονο εφοσον θα ζητησεις να κανεις τον διακανονισμο στο χρεος που εχεις και οφειλεις.. Οσο δεν το πληρωνεις και δεν κανεις διακοπη στην παροχη αυτη το χρεος συνεχως αυξανεται... Και θα σε τρεχουν... Να ξερεις οτι αν θα κανεις την αλλαγη στο ονομα σου μπορει και να χρειαστεις και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου..
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, διακοπη εκανα προχθες οπως εχω γραψει, αλλα στο να πληρωσω επαναλαμβανω ειναι αδυνατον γιατι με το ζορι ηδη ζω, οσο και να το θελω ειναι αδυνατον να πληρωσω γιατι απλα δεν εχω. Και στη Δεη το ιδιο μου λεγανε, πληρωσε, μα τους λεω ελατε ψαξτε με ελατε σπιτι μου δεν εχω, μαγικα να κανω η να κλεψω για να βρω χρηματα, ειναι το επαναλαμβανω αδυνατον αυτο. Φανταστειτε τον εαυτο σας να μην εχετε χρηματα και να σας λενε μα πληρωσε. Λυπαμαι μα δεν εχω το επαναλαμβανω πραγματικα. Ωραια αν θελουν να με κυνηγησουν ας με κυνηγησουν ας με κλεισουν και μεσα, επιλογη δεν εχω

  5. #2630
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, διακοπη εκανα προχθες οπως εχω γραψει, αλλα στο να πληρωσω επαναλαμβανω ειναι αδυνατον γιατι με το ζορι ηδη ζω, οσο και να το θελω ειναι αδυνατον να πληρωσω γιατι απλα δεν εχω. Και στη Δεη το ιδιο μου λεγανε, πληρωσε, μα τους λεω ελατε ψαξτε με ελατε σπιτι μου δεν εχω, μαγικα να κανω η να κλεψω για να βρω χρηματα, ειναι το επαναλαμβανω αδυνατον αυτο. Φανταστειτε τον εαυτο σας να μην εχετε χρηματα και να σας λενε μα πληρωσε. Λυπαμαι μα δεν εχω το επαναλαμβανω πραγματικα. Ωραια αν θελουν να με κυνηγησουν ας με κυνηγησουν ας με κλεισουν και μεσα, επιλογη δεν εχω

    Γεια σου..Απλα το διαβασα αυτο που μου ανεφερες...Τοτε αφου δεν μπορεις να κανεις με την οφειλη την αφηνεις... Η καποια στιγμη που βρεις κατι μπορεις να πας να το διακανονισεις για το δικο σου καλο.. Τωρα μετα την διακοπη που εκανες θα σου ερθει και ο εκκαθαριστικος λογαριασμος...

  6. #2631
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Makhs5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, διακοπη εκανα προχθες οπως εχω γραψει, αλλα στο να πληρωσω επαναλαμβανω ειναι αδυνατον γιατι με το ζορι ηδη ζω, οσο και να το θελω ειναι αδυνατον να πληρωσω γιατι απλα δεν εχω. Και στη Δεη το ιδιο μου λεγανε, πληρωσε, μα τους λεω ελατε ψαξτε με ελατε σπιτι μου δεν εχω, μαγικα να κανω η να κλεψω για να βρω χρηματα, ειναι το επαναλαμβανω αδυνατον αυτο. Φανταστειτε τον εαυτο σας να μην εχετε χρηματα και να σας λενε μα πληρωσε. Λυπαμαι μα δεν εχω το επαναλαμβανω πραγματικα. Ωραια αν θελουν να με κυνηγησουν ας με κυνηγησουν ας με κλεισουν και μεσα, επιλογη δεν εχω
    κανείς μας δεν είπε ότι έχεις τα χρήματα και δεν πληρώνεις (εννοείται ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε την οικονομική σου κατάσταση και φυσικά ούτε που μας ενδιαφέρει είναι προσωπικό σου θέμα)

    αυτό όμως που σου λένε όλοι και εγώ είναι ότι θα πρέπει να τρέξεις (να το κυνηγήσεις) ώστε να γίνει ο διαχωρισμός της οφειλής σου δηλαδή τι χρωστάς πραγματικά στην ΔΕΗ και τι είναι ΤΑΠ και ΔΗΜΟΣ καθώς μπορείς να γλυτώσεις κάποια χρήματα από την οφειλή σου αν τα διαγράψει ο ΔΗΜΟΣ και να χρωστάς μόνο την οφειλή σου στην ΔΕΗ η οποία να είναι μικρή και να μην αυξηθεί εφόσον έχεις κάνει διακοπή στην παροχή

    αν όμως το αφήσεις έτσι...αυτή η οφειλή θα αυξάνει και κάποια στιγμή θα φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν θα μπορείς με κανένα τρόπο (εκτός αν σου κάτσει το ΤΖΟΚΕΡ) να την εξοφλήσεις.

    αυτή είναι η προσωπική μου άποψη

    δεν είναι το ζήτημα αν σε κυνηγήσουν ή όχι

    αν είδες και σε εμένα ήρθε ο λογαριασμός 555 ευρώ για κατανάλωση ενός χρόνου η οποία οφείλεται σε λάθος δικό τους (ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ) το οποίο φυσικά το έχουν παραδεχτεί επίσης το παραδέχτηκε και ο συνήγορος του πολίτη (οποίος δεν έκανε κάτι στην καταγγελία που έγινε)

    αλλά είναι δικός μου λογαριασμός εγώ πρέπει να βρω τα χρήματα να το πληρώσω γιατί αν δεν το κάνω τα 555 ευρώ θα γίνουν 700 ευρώ αργότερα 1000 ευρώ και αργότερα 1500 ευρώ και στο τέλος 3000 ευρώ (δηλαδή θα είναι αδύνατον να τα πληρώσω)

  7. #2632
    Εγγραφή
    17-04-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας, θα δω τι θα κανω, και παλι σας ευχαριστω

  8. #2633
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Ρώτησα για το πρόβλημα σου
    Και μου είπαν τα εξής πράγματα που μπορείς να κάνεις.

    Συμβολαιογράφο τον οποίο θα ρωτήσεις τι κάνεις με την αποθήκη δηλαδή την αποδέχεσαι η την αποποίηση

    Τι μπορείς να κάνεις με αυτό μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια διαθήκη.

    Στον δήμο θα πας να ζητήσεις διαγραφή δημοτικών τελών βάση του νόμου Σταθάκη

    Εννοείται ότι θα έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά

  9. #2634
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    Στον δήμο θα πας να ζητήσεις διαγραφή δημοτικών τελών βάση του νόμου Σταθάκη
    Ποιος είναι ο νόμος Σταθάκη,
    σας παρακαλώ πείτε μου,
    με ενδιαφέρει.
    Ευχαριστώ

  10. #2635
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είναι ο νόμος Σταθάκη,
    σας παρακαλώ πείτε μου,
    με ενδιαφέρει.
    Ευχαριστώ
    Ο νόμος Σταθάκη είναι η προστασία πρώτης κατοικίας.

    Αυτός εδώ είναι για διαγραφή δημοτικών τελών
    http://www.pomida.gr/dimotika_telh.php
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #2636
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Για την διαγραφή των δημοτικών τελών μου είπαν ότι είναι ο νόμος Σταθάκη (αυτό μου το είπαν τρεις διαφορετικές πηγές)
    ΔΕΗ , Δήμος , Γραφείο διεκπεραίωσης υποθέσεων ΔΕΗ.

  12. #2637
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την διαγραφή των δημοτικών τελών μου είπαν ότι είναι ο νόμος Σταθάκη (αυτό μου το είπαν τρεις διαφορετικές πηγές)
    ΔΕΗ , Δήμος , Γραφείο διεκπεραίωσης υποθέσεων ΔΕΗ.
    Καλησπερα... Τωρα που εκανες την διακοπη ρευματος θα πας στην Δεδδηε και θα παρεις το χαρτι οτι εγινε διακοπη ρευματος... Μετα θα το προσκομισεις το χαρτι αυτο στον δημο για να σε απαλαξει απο εδω και περα με τα τελη..

  13. #2638
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    https://www.deddie.gr/el/upiresies/a...trodotoumenon/


    Βάσει του ν.4555(ΦΕΚ 133 Α'/19.07.2018, άρθρο 222, παρ. 2), ακίνητα, στα οποία διακόπτεται η ηλεκτροδότηση, απαλλάσσονται από την καταβολή ενιαίου ανταποδοτικού τέλους καθαριότητας και φωτισμού, από την ημερομηνία υποβολής δήλωσης του ιδιοκτήτη τους ή του νόμιμου εκπροσώπου αυτού προς τον οικείο δήμο ότι δεν ηλεκτροδοτούνται και ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν. Μέχρι την υποβολή της ανωτέρω δήλωσης, τα τέλη οφείλονται ανά κατηγορία ακινήτου και καταβάλλονται κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 21 του από 24.9/20.10.1958 β.δ. (Α΄ 171). Εάν, παρά την υποβολή της δήλωσης διαπιστωθεί ηλεκτροδότηση ή χρήση του ακινήτου, επιβάλλεται σε βάρος του υπόχρεου το τέλος που αναλογεί από το χρόνο απαλλαγής και ισόποσο πρόστιμο.

    Οφειλές από τέλη καθαριότητας και φωτισμού, που αντιστοιχούν σε χρονικό διάστημα μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, κατά το οποίο είχε διακοπεί η ηλεκτροδότηση ενός ακινήτου, σύμφωνα με βεβαίωση του αρμόδιου διαχειριστή δικτύου και αυτό δεν χρησιμοποιούταν, σύμφωνα με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ή του νόμιμου εκπροσώπου του, διαγράφονται ή παραλείπεται η βεβαίωσή τους. Εφόσον η ανωτέρω υπεύθυνη δήλωση δεν έχει υποβληθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, υποβάλλεται μέσα σε έξι (6) μήνες από αυτήν. Ποσά που έχουν καταβληθεί δεν αναζητούνται.

    Η βεβαίωση περί διακοπής ηλεκτροδότησης του ακινήτου εκδίδεται από τα τοπικά γραφεία του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε.

    Πληροφορίες για τις διευθύνσεις και τα τηλέφωνα των τοπικών γραφείων του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. μπορεί ο ενδιαφερόμενος να βρει στα Σημεία Εξυπηρέτησης.

  14. #2639
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά λένε οι νόμοι

    Αλλά οι Δήμοι σηκώνουνε πολύ νερό.

    Εχουνε και απαλλαγές και μειώσεις και διάφορα άλλα για την δικιά τους είσπραξη.

    Μπορούνε να παίρνουνε και αποφάσεις για μεμονωμένες περιπτώσεις.

    Οπότε μία (ή και περισσότερες) βόλτα στον Δήμο μπορεί να φέρει αποτέλεσμα.

    Ιδίως τώρα που έχουμε και εκλογές.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #2640
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα... Τωρα που εκανες την διακοπη ρευματος θα πας στην Δεδδηε και θα παρεις το χαρτι οτι εγινε διακοπη ρευματος... Μετα θα το προσκομισεις το χαρτι αυτο στον δημο για να σε απαλαξει απο εδω και περα με τα τελη..
    Απλά μια διόρθωση επειδή κάνεις παράθεση το δικό μου μήνυμα
    ο φίλος που έχει πρόβλημα είναι ο Makhs5 αυτός έκανε την διακοπή ρεύματος για την αποθήκη
    σε αυτόν έδωσα τις παραπάνω συμβουλές εγώ και άλλοι φίλοι στο τι να κάνει από εδώ και πέρα...αν θέλει να απαλλαγεί από τις οφειλές στον Δήμο και να διακανονίσει τις οφειλές του με την ΔΕΗ και να πάει σε όποιον πάροχο θέλει για να βάλει το κοινωνικό τιμολόγιο μιας και είναι κάτοχος ΚΕΑ (Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης) καθώς είναι άνεργος.

Σελ. 176 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 156166171174175176177178181186196 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας