Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 304 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 284294299302303304305306309314324 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.546-4.560 από 17453
  1. #4546
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil
    Και στην περίπτωσή μου, ζήτησαν ενδείξεις των 2 μετρητών και τις έγραψα στην αίτηση για τη μεταφορά στην ΕΛΙΝ.
    Δεν χρειάστηκε, όμως, να στείλω έκτοτε φωτογραφία ενδείξεων ή οτιδήποτε άλλο.
    Και σε εμένα σε πρόσφατη αίτησή μου στις 4/12 στην protergia μου ζήτησαν απλά ενημέρωση με πρόσφατες ενδείξεις του μετρητή της παροχής της ηλεκτρικής ενέργειας.
    Έστειλα τις ενδείξεις απλά σε email, μαζί με αποδείξεις πληρωμής, χωρίς υπεύθυνη δήλωση τις οποίες και αποδέχτηκαν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως αναφέρει και ο makfil, γράψε την ένδειξη στην αίτηση που θα στείλεις ή στείλε μαζί με αυτήν σχετική υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα βεβαιώνεις τις μονάδες που δείχνει ο μετρητής την ίδια ημέρα.
    Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό για κάτι τόσο απλό.
    Γιάννη βέβαια η φωτό δεν είναι δα και η ανακάλυψη του τροχού, μην υπερβάλλουμε. Αν κάποιος θέλει να στείλει φωτό, με το κινητό 1 κλίκ τραβάει φωτό κ την στέλνει με email, τόσο απλό.
    Πχ άλλος στέλνει sms στο 13033 για να βγει ενώ άλλος γράφει υπεύθυνη δήλωση. Ότι βολεύει τον καθένα!
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  2. #4547
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι οι πάροχοι ζητάνε φωτογραφία του μετρητή συνήθως για να επαληθεύσουν τον αριθμό του.
    Στην περίπτωση της ΕΛΙΝ, μίλησε με υπάλληλο τηλεφωνικά, για τη συμπλήρωση της αίτησης, της είπα ότι ο μετρητής μου έχει 2 αριθμούς, ένα απέξω και ένα πάνω στο μετρητή, μου ζήτησε και τους 2, έλεγξε στο σύστημα και υπέδειξε το σωστό και τον έγραψα.
    Ούτε φωτο, ούτε ταλαιπωρία, ούτε φασαρία, όλα απλά.
    Το άλλο καλό με αυτή την εταιρεία, σε σχέση πάντα με τη ΔΕΗ που ήμουν, είναι ότι, βρίσκεις πάντα έναν υπάλληλο να σε εξυπηρετήσει και να σου λύσει κάθε απορία.
    Και, μόλις αυτή τη στιγμή, άνοιξα το web banking και είδα ότι πληρώθηκε ο λογαριασμός με την πάγια εντολή.
    Όλα ΟΚ.

  3. #4548
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την Watt and Volt εγώ ήδη τους έστειλα μήνυμα. όσοι έχετε την εταιρεία αυτή στείλετε και εσείς μήνυμα στο facebook:

    https://www.facebook.com/wattandvolt/
    Εκπτώσεις στους πελάτες της παρέχει η WATT+VOLT
    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...-wattvolt.html

    Ξεκίνησε και αυτή!

    Protergia.. φαινόμενο !!

  4. #4549
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκπτώσεις στους πελάτες της παρέχει η WATT+VOLT
    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...-wattvolt.html

    Ξεκίνησε και αυτή!

    Protergia.. φαινόμενο !!
    Καλό αυτό για την WATT+VOLT !!! Μακάρι να ανακοινώσουν κάτι και για Γ21 τιμολόγια !!!!

  5. #4550
    Εγγραφή
    17-03-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στην περίπτωσή μου, ζήτησαν ενδείξεις των 2 μετρητών και τις έγραψα στην αίτηση για τη μεταφορά στην ΕΛΙΝ.
    Δεν χρειάστηκε, όμως, να στείλω έκτοτε φωτογραφία ενδείξεων ή οτιδήποτε άλλο.

    - - - Updated - - -



    Κρυφές χρεώσεις δεν υπάρχουν.
    Τα σημεία που ενδιαφέρουν στην ΕΛΙΝ είναι 1) η μη χρέωση ΟΤΣ, 2) η μη χρέωση παγίων, 3) η χρέωση με τις σταθερές τιμές του πακέτου, 4) η έκπτωση συνέπειας και 5) η επιστροφή της εγγύησης μετά τον 1ο λογαριασμό, εάν πληρώνεις με πάγια εντολή.
    Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή. Έκανα ήδη προεργασία για το οικιακό νυχτερινό.

  6. #4551
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Στο ρολόι μέσα υπάρχει ο αριθμός μετρητή και έξω στο ταμπελάκι ο αριθμός παροχής. Φώτο ζητάνε για να γίνεται εύκολα η διασταύρωση με τα στοιχεία που αναγράφονται στο λογαριασμό του προηγούμενου παρόχου.

    Βέβαια αν δεν υπάρχει δυνατότητα για φώτο, εννοείται ότι ο πάροχος θα κάνει κάποια διευκόλυνση για να μη χάσει τον πελάτη.

    Στο θέμα του ΕΤΜΕΑΡ έστειλα mail στην ΔΕΗ με όλα τα στοιχεία μου και ζήτησα να μου στείλουν νέο πιστωτικό λογαριασμό βάση της υπουργικής απόφασης. Στα @@ τους θα με γράψουν εννοείται, ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί τέτοιες μέρες. Σε 1 μήνα θα κάνω καταγγελία στη ΡΑΕ, όπως κι εκεί περιμένω να πάρω τα @@ μου. Λογικά θα περιμένουμε μέχρι να γίνει ντόρος σε κάνα κανάλι. Μόνο έτσι προχωράνε τα πράγματα σ'αυτή τη χώρα.

  7. #4552
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Στο θέμα του ΕΤΜΕΑΡ έστειλα mail στην ΔΕΗ με όλα τα στοιχεία μου και ζήτησα να μου στείλουν νέο πιστωτικό λογαριασμό βάση της υπουργικής απόφασης. Στα @@ τους θα με γράψουν εννοείται, ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί τέτοιες μέρες. Σε 1 μήνα θα κάνω καταγγελία στη ΡΑΕ, όπως κι εκεί περιμένω να πάρω τα @@ μου. Λογικά θα περιμένουμε μέχρι να γίνει ντόρος σε κάνα κανάλι. Μόνο έτσι προχωράνε τα πράγματα σ'αυτή τη χώρα.
    Παθών με ιδ. πάροχο, να ψάχνω ... εδώ λύση.
    Να μην υπάρχει κάποιος εδώ που δουλεύει στον ΔΕΔΔΗΕ ;

  8. #4553
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνούσα μαζί σου καθώς αυτό είναι και το σωστό.

    δυστυχώς έχει συμβεί αυτό
    πήγα να υπογράψω νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος με άλλο πάροχο (δεν θα αναφέρω την επωνυμία του) και ενώ έχω όλα τα δικαιολογητικά μου ζήτησαν να τους στείλω μέσω email (να πω δηλαδή στην εταιρεία μου) να τους δώσουν φωτογραφία του μετρητή αλλιώς δεν θα προχωρούσε.
    Κακώς σου ζήτησαν γιατί για την αλλαγή παρόχου περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ και κάνει την καταμέτρηση στην παροχή κάνοντας και έναν έλεγχο και μετά γίνεται η αλλαγή...

  9. #4554
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν έχω φωτοβολταϊκά (οικιακό), αν γίνεται να αλλάξω πάροχο?

  10. #4555
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη βέβαια η φωτό δεν είναι δα και η ανακάλυψη του τροχού, μην υπερβάλλουμε. Αν κάποιος θέλει να στείλει φωτό, με το κινητό 1 κλίκ τραβάει φωτό κ την στέλνει με email, τόσο απλό.
    Πχ άλλος στέλνει sms στο 13033 για να βγει ενώ άλλος γράφει υπεύθυνη δήλωση. Ότι βολεύει τον καθένα!
    Γιώργο δεν έχω θέμα να στείλω φωτογραφία. 'Εχω θέμα με την απαίτηση (αν ισχύει όπως αναφέρθηκε) ότι δεν θα προχωρήσει το αίτημα διότι θέλουν φωτογραφία και δεν αποδέχονται αυτό που θα τους γράψω ή βεβαιώσω.
    Ο δικός μου μετρητής είναι καινούργιος ψηφιακός. Δεν θα κάθομαι να περιμένω πότε θα δείξει την ένδειξη (είναι κυλιόμενες όλες τους), να ελέγξω αν βγήκε καλά ή όχι η φωτογραφία λόγω του φλας και την αντανάκλαση του τζαμιού στο υπόγειο, γιατί έτσι θέλει η όποια εταιρεία.

    Επίσης σε μας δεν υπάρχει το ταμπελάκι του μετρητή. Πριν από 1 χρόνο, μετά από πυρκαϊά στο υπόγειο, αλλάχθηκαν όλες οι φωλιές και οι περισσότεροι μετρητές με νέους και ο παλιός αριθμός σημειώθηκε με μαρκαδόρο και μάλιστα όχι όλος. Μόνο στους πρώτους 2 στην πάνω σειρά είναι ολόκληρος ο αριθμός και προφανώς βαριόνταν να το γράψουν σε όλους κι επειδή όλοι οι παλιοί όταν μπήκαν (το 1976) είχαν αύξουσα αρίθμηση, έγραψαν τα 4 τελευταία ψηφία στους υπόλοιπους 24.

  11. #4556
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν έκανα τις τρεις αιτήσεις στην ELIN τους έστειλα τις φωτογραφίες των δύο μετρητών με αποτέλεσμα η ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε να μετρήσει [επαρχεία] ,για τον τρίτο μετρητή επειδη είναι σε κλειστό χώρο [Ν.ΙΩΝΙΑ] και δεν μπόρεσε ο καταμετρητής να καταγράψει μου έστειλαν sms + mail για ραντεβού ,τηλεφωνώντας στο τοπικό ΔΕΔΔΗΕ ο υπαλληλος μου ζήτησε τις ενδείξεις τηλεφωνικά και έτσι έγινε βγήκε ο ΤΕΛΙΚΟΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nicolaos : 08-04-20 στις 10:16.

  12. #4557
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicolaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έκανα τις τρεις αιτήσεις στην ELIN τους έστειλα της φωτογραφίες των δύο μετρητών με αποτέλεσμα η ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε να μετρήσει [επαρχεία] ,για τον τρίτο μετρητή επειδη είναι σε κλειστό χώρο [Ν.ΙΩΝΙΑ] και δεν μπόρεσε ο καταμετρητής να καταγράψει μου έστειλαν sms + mail για ραντεβού ,τηλεφωνώντας στο τοπικό ΔΕΔΔΗΕ ο υπαλληλος μου ζήτησε τις ενδείξεις τηλεφωνικά και έτσι έγινε βγήκε ο ΤΕΛΙΚΟΣ
    Καλημερα...Κανονικα θα επρεπε να περασει καποιος απο τον Δεδδηε και απο τον χωρο με τις παροχες για να διαπιστωσει τις ενδειξεις...Και να δει αν ειναι οι ενδειξεις και οι παροχες σωστες...

  13. #4558
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα...Κανονικα θα επρεπε να περασει καποιος απο τον Δεδδηε και απο τον χωρο με τις παροχες για να διαπιστωσει τις ενδειξεις...Και να δει αν ειναι οι ενδειξεις και οι παροχες σωστες...
    Και σε εμενα δεν περασε κανενας απο τον δεδδηε,η τελικη μετρηση ηταν αυτη που ειχα στειλει μεσω μειλ,οποτε δεν ισχυει αυτο που λετε

  14. #4559
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    528
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε εμενα δεν περασε κανενας απο τον δεδδηε,η τελικη μετρηση ηταν αυτη που ειχα στειλει μεσω μειλ,οποτε δεν ισχυει αυτο που λετε
    Καλησπέρα.. Ανάλογα σε ποια περιοχή είσαι...Το έχουν ζητήσει οι πάροχοι αυτό να γίνεται..Να περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ..Για πολλούς και διάφορους λόγους...(μήπως πέρασε κάποιος και δεν τον είδατε).

  15. #4560
    Εγγραφή
    04-02-2012
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ/ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ-ΚΥΛΛΗΝΗ
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14505/966 ,14230/1021
    ISP
    NOVA/WIND
    DSLAM
    Wind - ΚΥΛΛΗΝΗ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 21.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takoulou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα...Κανονικα θα επρεπε να περασει καποιος απο τον Δεδδηε και απο τον χωρο με τις παροχες για να διαπιστωσει τις ενδειξεις...Και να δει αν ειναι οι ενδειξεις και οι παροχες σωστες...
    Καλημέρα, για να μετρήσει πρέπει να μου χτυπήσει το κουδούνι, ο ΤΕΛΙΚΟΣ είχε τις ενδείξεις από τις φωτογραφίες,μάλλον οι φωτογραφίες είναι ποιο αξιόπιστες από το τι καταγράφουν οι υπάλληλοι

Σελ. 304 από 1164 ΠρώτηΠρώτη ... 284294299302303304305306309314324 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας