Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 666 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 646656661664665666667668671676686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.976-9.990 από 17507
  1. #9976
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεβεντες μια μικρη βοηθεια, ημουν Ηρων εκανα αιτηση για το HomeEnter στα μεσα Νοεμβριου ,μου ερχετε λογαριασμος Γ1 οικιακο ,κανω αναφορα (καμια 10ρια φορες) για να διορθωθει και να με βαλουν στο HomeEnter ,να μη τα πολυ λογω απορριφθηκε η αιτηση διοτι δεν ειχα επιλεξει το HomeEnter , δυο επιλογες ειχε τοτε να επιλεξω ηλεκτρονικα, το online και το HomeEnter, εγω εκανα αιτηση χωρις να επιλεξω καποιο,θα μας βγαλουν και τρελο, τελος παντων ,το θεμα μου τωρα ειναι τι κανω ,δεσμευση δεν εχω και μπορω να φυγω ,ναι να το κανω διοτι εχω ξενερωσει πολυ ,αλλα σε ποιον παροχο να παω; καθε προταση δεκτη.
    Πουθενά αλλού δεν θα σου βγει φθηνότερα.
    Η σύμβαση που σου έστειλαν και έχεις υπογράψει ήταν και αυτή χωρίς να αναγράφει συγκεκριμένο πρόγραμμα;
    Καταγγελία στη ΡΑΕ έκανες;

  2. #9977
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν αναφερει καποιο προγραμμα ,κενο , οχι δεν εχω κανει καταγγελια διοτι και εκει δυσκολα θα βγει ακρη

  3. #9978
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχουμε ωραίο αριθμό σελίδας βλέπω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #9979
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφερει καποιο προγραμμα ,κενο
    Πάντως γνωρίζω περίπτωση που συνέβη ακριβώς το ίδιο με εσένα, το παραδέχθηκαν και απάντησαν εγγράφως με email ότι θα το διορθώσουν.

    Έχεις αναλύσει το πρόβλημα στο customercare @ dei.gr αναφέροντας αναλυτικά ότι από το econtract η επιλογή ήταν για enter ή online, ότι επέλεξες enter κλπ κλπ και από δικό τους λάθος σε ενεργοποίησαν σε Γ1 και αιτείσαι την ένταξη στο enter με τον τιμοκατάλογο του Νοεμβρίου, και σου απαντάνε αρνητικά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν εχω κανει καταγγελια διοτι και εκει δυσκολα θα βγει ακρη
    Εαν δεν εξαντλήσεις κάθε μέσον, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα βγει άκρη.
    Προσπάθησε πρώτα, και μετά ελα να πεις το προσπάθησα και δεν βγηκε άκρη.

    Αλλιώς δεν έχει νόημα να το συζητάμε.
    Αμα δε θες να ασχοληθείς άλλο βάλε τώρα το enter με τη διπλάσια τιμή, πάλι καλύτερα δεν θα βρεις αλλού.

  5. #9980
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οτι εχω κανει φιλε το εχω κανει τηλεφωνικος ,δεν εστειλα ποτε email με το προβλημα μου ,να τους στειλω email ; ναι ,αν υπαρχει περιπτωση να βγει ακρη να το κανω και αμεσα ,ευχαριστω.
    edit το econtract που εχω δεν αναφερει κατι, ουτε homeEnter, ουτε online μα ουτε Γ1 ,κενο ειναι
    edit2 υπαρχει και το Myhomeonline , μηπως ειναι καλυτερο αυτο απο το enter;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimtz : 11-01-22 στις 00:26.

  6. #9981
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Έχεις κρατήσει την ηλεκτρονική σου αίτηση; Όταν το έκανε κάποιος αίτηση έβγαζε pdf νομίζω ή τουλάχιστον το έβγαζε στην οθόνη που έλεγε πως έχεις κάνει αίτηση για το τάδε πρόγραμμα με τάδε αριθμό αίτησης αν θυμάμαι καλά.

  7. #9982
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι εχω κανει φιλε το εχω κανει τηλεφωνικος ,δεν εστειλα ποτε email με το προβλημα μου ,να τους στειλω email ; ναι ,αν υπαρχει περιπτωση να βγει ακρη να το κανω και αμεσα ,ευχαριστω.
    edit το econtract που εχω δεν αναφερει κατι, ουτε homeEnter, ουτε online μα ουτε Γ1 ,κενο ειναι
    edit2 υπαρχει και το Myhomeonline , μηπως ειναι καλυτερο αυτο απο το enter;
    Οι περισσότεροι για το online πηγαίνουν, είναι λίγο πιο χαμηλές οι χρεώσεις.. Αλλά δεν έχει έντυπο και θέλει πάγια εντολή..
    Προσοχή όμως αν έχεις κάνει αίτηση από πριν.. Μη κάνεις κάποια αλλαγή τώρα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #9983
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την αίτηση την έχω κρατήσει αλλά δεν γράφει κάποιο πρόγραμμα, κενό είναι , άρα δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου
    Γιατί να μην επιλέξω τώρα το πρόγραμμα online; Υπάρχει παγίδα; Ευχαριστώ για την βοήθεια σας

  9. #9984
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αίτηση την έχω κρατήσει αλλά δεν γράφει κάποιο πρόγραμμα, κενό είναι , άρα δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου
    Γιατί να μην επιλέξω τώρα το πρόγραμμα online; Υπάρχει παγίδα; Ευχαριστώ για την βοήθεια σας
    σε πολλούς κάνανε λάθος στην αίτηση με κενό πρόγραμμα αλλά τουλάχιστον έγραφε το econtract το όνομα
    Θα πρότεινα να κάνεις καταγγελία άμεσα στο myrae

  10. #9985
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Guys, εγώ στείλει τα δικαιολογητικά από τέλος Νοέμβρη. Μετά από κάτι μπρος πίσω με τα χαρτιά, τελικά η ΔΕΗ επιβεβαίωσε πως έλαβε την αίτηση. Ο παλιός πάροχος έστειλε το εκκαθαριστικό και είμαστε κομπλέ με εκείνον. Από τη ΔΕΗ ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
    Να ανησυχώ;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #9986
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έχει αρχίσει λίγο και το ebill τους να σέρνεται η είναι η ιδέα μου;
    Λογαριασμός με έκδοση 31-12 έστειλε ειδοποίηση έκδοσης τώρα..
    Σε άλλο λογαριασμό που βγήκε 7-1 έστειλε τώρα.. Άλλες φορές δεν συνέβαινε αυτό το μπλέξιμο.. Δλδ να μου έρθει ταυτόχρονα ειδοποίηση και για τους 2.. Α.. Να σημειωθεί επίσης ότι τα pdf υπήρχαν στο ebill από πριν..
    Και τα sms σαν να αργούν κάπως.. Γενικά οι ειδοποιήσεις..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #9987
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Έχουν θέματα σιγπυρα. Εδώ υπάρχουν πελάτες, και μέσα σε αυτούς και εγώ, όπου δεν είδαμε μηνιαίους λογαριασμούς και ήρθαν μετά από 2 μήνες.

  13. #9988
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    TP-Link Archer VR2800
    SNR / Attn
    19.3(dB) / 22.5(dB)
    Προς όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν.

    Έψαξα το πρόγραμμα της ΔΕΗ MyHome που αναφέρθηκε ως συμφέρον. Υπολόγισα βάσει αυτών τις δικές μου καταναλώσεις με τις τρέχουσες τιμές. Δεν με ενδιαφέρουν τιμές που δεν ισχύουν πια. Τι να τις κάνω, μπορώ να τις πάρω αυτή τη στιγμή; Με αυτή τη λογική και εγώ έχω αυτή τη στιγμή ακόμα χαμηλότερη χρέωση και χαμηλότερο πάγιο από το προηγούμενο συμβόλαιο μου ενώ η ΔΕΗ αύξησε τις τιμές, πράγμα που επίσης δεν υπολόγισα στο excel που έφτιαξα. Επίσης δεν συμπεριλαμβάνω πως στη volterra δεν λαμβάνω αυτές τις τιμές ως καλοπληρωτής! Τις έχω έτσι κι αλλιώς.
    Πέρα από αυτό, οι τιμές της Volterra στο excel που μοιράστηκα συμπεριλαμβάνουν τις ρήτρες, οι οποίες και αναγράφονται στο excel και έχουν υπολογιστεί στο τελικό σύνολο. Οπότε όχι λοιπόν, η διαφορά δεν είναι τεράστια και δεν είναι υπέρ της ΔΕΗ με τις παλιές τιμές. Είναι ισότιμες οι χρεώσεις. Με μια σημαντική διαφορά όμως. Προ ρητρών υπήρχε 50% μεγαλύτερη χρέωση κιλοβατώρας στη ΔΕΗ, οπότε αυτά που πληρώνω εγώ τώρα κάποιος που ήταν στη ΔΕΗ τα είχε προπληρώσει όλο τον προηγούμενο καιρό. Και θα ήταν σε 12μηνο συμβόλαιο ενώ είμαι σε αόριστο και φεύγω όποτε θέλω! Το τελευταίο δίμηνο δεν μπορεί να είναι το κριτήριο όλου του χρόνου. Το τελικό ποσό του έτους μετράει, όχι αν πληρώνω 1 μήνα του έτους παραπάνω ή παρακάτω. Ναι, το τελευταίο δίμηνο έχω διπλάσια χρέωση. Σχεδόν διπλάσια χρέωση είχε όμως και η ΔΕΗ ένα ολόκληρο εξάμηνο σε σχέση με μένα, και μάλιστα χωρίς ρήτρες.
    Αν αυτή τη στιγμή έκανα συμβόλαιο, γιατί τώρα ειπώθηκε πως είναι η πιο καλή λύση το ΔΕΗ MyHome αν κατάλαβα καλά, θα ήμουν πολλαπλά χαμένος. Από τη μια 12μηνο συμβόλαιο, από την άλλη αόριστο. Από τη μια προείσπραξη των ρητρών μέσω της αξίας της κιλοβατώρας, από την άλλη ρήτρα. Σε ενδεχόμενη λήξη του ενεργειακού συναγερμού θα πλήρωνα φυσιολογικές φθηνές τιμές στη volterra με δυνατότητα άμεσης εξόδου, όταν επί 12μηνο στη ΔΕΗ θα ήμουν αναγκασμένος να πληρώνω περισσότερο και από τις ρήτρες.
    Επαναλαμβάνω πως στη ΔΕΗ δεν έχω υπολογίσει χρεώσεις που προκύπτουν από τα μεγαλύτερα ποσά των λογαριασμών της. Έχω χρησιμοποιήσει αυτά των λογαριασμών της volterra που έχω στη διάθεση μου. Επίσης οφείλω να πω πως δεν βρήκα στοιχεία για ημερήσια χρέωση 0.09765 στη ΔΕΗ. Αντιθέτως βρήκα στο ΔΕΗ MyHome Enter ημερήσια 0.105 και νυχτερινή 0.07898.

    Τέλος, στο αρχικό excel που μοιράστηκα είχε γίνει λάθος στον πολλαπλασιαστή της νυχτερινής χρέωσης της ΔΕΗ και είχα βάλει από λάθος τον ίδιο με της ημερήσιας χρέωσης. Διορθώθηκε ήδη και συνεχίζει να βγάζει 300 ευρώ διαφορά των σημερινών χρεώσεων της ΔΕΗ σε σχέση με τις περσινές χρεώσεις της volterra.

    Το αρχείο με τη διορθωμένη χρέωση της ΔΕΗ εδώ.
    https://web.tresorit.com/l/nfLmV#01EQ1M5lrcbBXwulQ_HTTQ

    Το αρχείο με τις τωρινές χρεώσεις μου στη volterra σε σχέση με τις τωρινές χρεώσεις της ΔΕΗ εδώ.
    https://web.tresorit.com/l/o6ZlO#6xPU8O_9izTQzbrcr9X_Bw

    Το αρχείο με τις παλιές χρεώσεις της ΔΕΗ σε σχέση με τις τωρινές στη volterra εδώ. Είναι το μόνο που βγάζει 80 ευρώ κέρδος στη ΔΕΗ, αλλά μιλάμε πάντα για τιμοκαταλόγους που δεν ισχύουν πια.
    https://web.tresorit.com/l/1rslu#vjLc7uXdfxx38aS0hGEHSQ

  14. #9989
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Όσοι αναφέρετε τη 12μηνη δέσμευση της ΔΕΗ ως μειονέκτημα, μάλλον αγνοείτε το πόσο ασήμαντες ρήτρες αποχώρησης έχει.
    Ξεκινάει από 60 ευρώ αν φύγεις το 1ο τρίμηνο, πέφτει στα 40 ευρώ το 2ο τρίμηνο, 20 ευρώ το 3ο τρίμηνο και χωρίς ρήτρα το 4ο τρίμηνο.
    Άρα ανά πάσα στιγμή αν η κατάσταση με τις ρήτρες αναπροσαρμογής εξομαλυνθεί, όποιος θέλει να αποχωρήσει από τη ΔΕΗ δεν τον κρατάει ούτε 12μηνο ούτε ρήτρα...

    Aντιθέτως, υπάρχουν εναλλακτικοί με 24μηνες συμβάσεις που η ρήτρα αποχώρησης ξεκινάει από 120 ευρώ για το πρώτο 18μηνο, και ξεκινάει να μειώνεται μόνο μετά τους 18 μήνες...

  15. #9990
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Το τελικό ποσό του έτους μετράει, όχι αν πληρώνω 1 μήνα του έτους παραπάνω ή παρακάτω. Ναι, το τελευταίο δίμηνο έχω διπλάσια χρέωση
    Συνειδητοποιείς όμως πως ο τρόπος συλλογισμού σου είναι άτοπος έτσι; Μετράς 1/2021 με 12/2021. Είναι σα να μας λες πως ρεύμα και πάροχο διαλέγουμε μόνο τον πρώτο μήνα κάθε έτους. Το τι γινόταν τον Ιανουάριο του 2021 μας αφήνει αδιάφορους. Το 90% εδώ μέσα σε άλλο πάροχο ήταν.
    Επίσης με το συλλογισμό σου καταλαβαίνεις πως στο επόμενο δίμηνο θα έχεις ήδη ξεπεράσει και θα έχεις ζημιά παραμένοντας στον πάροχο που είσαι. Επίσης όπως σου απαντάει και ο Ariadgr οι ρήτρες αποχώρησης είναι αστείες στη ΔΕΗ, όπου παίζει να είναι όσο η ρήτρα αποχώρησης που θα είχες γλυτωσει μόνο από 1 μήνα.
    Από εκεί και πέρα, μεγάλο παιδί είσαι, αν κρίνεις ότι σε συμφέρει να παραμείνεις στον πάροχο που είσαι, τότε παρέμεινε! Κανείς εδώ δεν παίρνει προμήθειες

Σελ. 666 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 646656661664665666667668671676686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας