Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 89 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.321-1.335 από 17431
  1. #1321
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής η επιδότηση που έχει δοθεί είναι 41 εκατομμυρίων ευρώ για μια φαραωνική δαπάνη άνω των 1.200 (χιλίων διακοσίων) εκατομμυρίων. Οπότε όχι, δεν είναι επιδοτούμενο εκτός αν 3% επιδότηση αποτελεί άξιο αναφοράς μέρος του λόγου. Δεν είμαι εναντίον των έξυπνων μετρητών. Απλώς λέω ότι αυτή η απίθανη δαπάνη, σε τέτοιο στενό μάλιστα χρονοδιάγραμμα, αν είχε προσανατολιστεί στην ενεργειακή αναβάθμιση οικιών κι επιχειρήσεων θα απέδιδε πολλαπλάσια από τα όποια οφέλη των νέων μετρητών (που ειρήσθω εν παρόδω, στις -λίγες- ευρωπαικές χώρες που ολοκληρώθηκε, δεν έχει φέρει τα προσδωκώμενα αποτελέσματα).

    Επίσης η Γερμανία μπορεί να απορρίπτει την δαπάνη και την Ευρωπαϊκή ντιρεκτίβα ως "υπερβολικά δαπανηρή" αλλά στην Ελλάδα πρέπει να τρέχουμε να την υλοποιήσουμε, προφανώς επειδή μας τρέχουν τα πλεονάσματα από τα μπατζάκια. Εξάλλου Γερμανοί είναι αυτοί, ό,τι γουστάρουν κάνουν. Οι "υποχρεώσεις" είναι για τους άλλους.

    https://www.bloomberg.com/news/artic...-cost-concerns
    Αυτή η επιδότηση ήταν για τους 200.000 μετρητές που είναι το πρώτο πιλοτικό (το οποίο ακόμα δεν έχει καθαρίσει ποιος θα το πάρει). Επιδότηση από την ΕΕ κατά 50%.
    Όταν καταλήξουν μετά το πιλοτικό, ποια τεχνολογία θα προκρίνουν θα βγάλουν το τελικό διαγωνισμό. Τότε ίσως κοιτάξουν να το βάλουν σε κάποιο ΕΣΠΑ.
    Το 2018 είναι αύριο (που λέει ο λόγος).
    Βάζω στοίχημα ότι μέχρι το 2020 ο διαγωνισμός δεν θα έχει καν βγει επίσημα σαν προκήρυξη στην αέρα και θα εκκρεμούν οι ενστάσεις στα δικαστήρια. Οι γνωστές γελειότητες. Για μια διαδικασία που ξεκίνησε το 2009!!!!
    Το πιο πιθανό είναι αυτά που ζητάγανε το 2009 το 2020 να είναι παρωχημένα και μια υλοποίηση Internet of things σε κανένα data center του ΟΤΕ να ήταν οικονομικότερη.
    Τι ψάχνεις να βρεις...
    Και με τη Δευτέρα Παρουσία να μας απειλούσαν πάλι τα ίδια θα γίνονταν.

    (Το link σου είναι του 2013. Τι έγινε τελικά?).
    Συμφωνώ για την αναβάθμιση των οικιών. Χθες άκουσα στο ραδιόφωνο ότι πήγανε εκπρόσωποι κατασκευαστών σε κάποιο υπουργό (Σταθάκη?) και του παρουσιάσανε μελέτη ότι αντί να επιδοτεί φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης, καλύτερα να επιδοτήσει το πρόγραμμα εξοικονομω κατ' οίκον με αυτά τα λεφτά. Και δουλειές θα δημιουργηθούν στο κλάδο και πάγια εξοικονόμηση θα έχει η χώρα από εισαγωγές πετρελαίου.
    Πολύ λογικό μου φαίνεται. Για να δούμε τι θα αποφασίσουν.
    Τέλος του off topic.

    - - - Updated - - -

    @Marcus1, διαβάζω ότι η οδηγία του 2009 για 80% smart meters ισχύει εφόσον το κάθε κράτος με δική του απόφαση, δεχθεί ότι θα έχει οικονομικό όφελος!
    Άρα, η Ελλάδα θεώρησε ότι θα είχε όφελος και άρα θα το εφαρμόσει. Δεν ήταν υποχρέωση. Τι λεμε τώρα...Μας πιέζουν να κάνουμε κάτι που μόνοι μας είπαμε ότι θα μας ωφελήσει. Οι Γερμανοί το είδαν αλλιώς και αποφάσισαν ότι τους συμφέρει σε μεγάλες καταναλώσεις.

    "The new Act is originally based on the Third Internal Market Package, introduced by the EU as far back as 2009. The Directives of this Package require all EU member states to equip at least 80% of consumers with intelligent metering systems by 2020, subject to a positive national commercial assessment of the roll-out. Contrary to other areas of energy policy (particularly for renewable energy), the German government has been wary of the costs associated with this task. It took a long time until a first legislative proposal was on the table, and an even longer time to agree on the new – but still limited – German smart metering regime."

    http://www.germanenergyblog.de/?p=20000
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 29-11-17 στις 02:37.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  2. #1322
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η επιδότηση ήταν για τους 200.000 μετρητές που είναι το πρώτο πιλοτικό (το οποίο ακόμα δεν έχει καθαρίσει ποιος θα το πάρει). Επιδότηση από την ΕΕ κατά 50%.
    Όταν καταλήξουν μετά το πιλοτικό, ποια τεχνολογία θα προκρίνουν θα βγάλουν το τελικό διαγωνισμό. Τότε ίσως κοιτάξουν να το βάλουν σε κάποιο ΕΣΠΑ.
    Το 2018 είναι αύριο (που λέει ο λόγος).
    Βάζω στοίχημα ότι μέχρι το 2020 ο διαγωνισμός δεν θα έχει καν βγει επίσημα σαν προκήρυξη στην αέρα και θα εκκρεμούν οι ενστάσεις στα δικαστήρια. Οι γνωστές γελειότητες. Για μια διαδικασία που ξεκίνησε το 2009!!!!
    Το πιο πιθανό είναι αυτά που ζητάγανε το 2009 το 2020 να είναι παρωχημένα και μια υλοποίηση Internet of things σε κανένα data center του ΟΤΕ να ήταν οικονομικότερη.
    Τι ψάχνεις να βρεις...
    Και με τη Δευτέρα Παρουσία να μας απειλούσαν πάλι τα ίδια θα γίνονταν.

    (Το link σου είναι του 2013. Τι έγινε τελικά?).
    Συμφωνώ για την αναβάθμιση των οικιών. Χθες άκουσα στο ραδιόφωνο ότι πήγανε εκπρόσωποι κατασκευαστών σε κάποιο υπουργό (Σταθάκη?) και του παρουσιάσανε μελέτη ότι αντί να επιδοτεί φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης, καλύτερα να επιδοτήσει το πρόγραμμα εξοικονομω κατ' οίκον με αυτά τα λεφτά. Και δουλειές θα δημιουργηθούν στο κλάδο και πάγια εξοικονόμηση θα έχει η χώρα από εισαγωγές πετρελαίου.
    Πολύ λογικό μου φαίνεται. Για να δούμε τι θα αποφασίσουν.
    Τέλος του off topic.

    - - - Updated - - -

    @Marcus1, διαβάζω ότι η οδηγία του 2009 για 80% smart meters ισχύει εφόσον το κάθε κράτος με δική του απόφαση, δεχθεί ότι θα έχει οικονομικό όφελος!
    Άρα, η Ελλάδα θεώρησε ότι θα είχε όφελος και άρα θα το εφαρμόσει. Δεν ήταν υποχρέωση. Τι λεμε τώρα...Μας πιέζουν να κάνουμε κάτι που μόνοι μας είπαμε ότι θα μας ωφελήσει. Οι Γερμανοί το είδαν αλλιώς και αποφάσισαν ότι τους συμφέρει σε μεγάλες καταναλώσεις.

    "The new Act is originally based on the Third Internal Market Package, introduced by the EU as far back as 2009. The Directives of this Package require all EU member states to equip at least 80% of consumers with intelligent metering systems by 2020, subject to a positive national commercial assessment of the roll-out. Contrary to other areas of energy policy (particularly for renewable energy), the German government has been wary of the costs associated with this task. It took a long time until a first legislative proposal was on the table, and an even longer time to agree on the new – but still limited – German smart metering regime."

    http://www.germanenergyblog.de/?p=20000
    Ευχαριστώ για την διευκρίνιση Στέλιο, το κοίταξα κι έχεις δίκιο (παραπλανήθηκα από ελληνικές σαπιοεφημερίδες που το εμφάνιζαν όλες ως υποχρέωση, έπρεπε να κοιτάξω διεθνή μέσα). Παραλογισμός όμως, δεν είναι;

    Κατά βάση συμφωνούμε επί της ουσίας σε αρκετά.

    Ναι, οι έξυπνοι μετρητές είναι καλή κίνηση. Αλλά όχι με τους όρους που κάνουμε την αλλαγή (για μένα). Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες για το εξοικονομώ κατ'οίκον. Ακριβώς εκεί αναφερόμουν, ως καλύτερη -πολύ καλύτερη μάλιστα- χρήση των χρημάτων. Είναι τόσο τεράστιο κεφάλαιο και το μέσο ελληνικό σπίτι είναι σε τόσο κακή ενεργειακή κατάσταση (η σχετική τεχνολογία έκανε άλματα ακριβώς τα χρόνια της κρίσης, που ο μέσος συμπολίτης μας περιόρισε τρομερά τις αλλαγές και διορθώσεις στο σπίτι του) που μια τέτοια χρήση νομίζω ότι θα απέφερε πολύ περισσότερα οφέλη. Σόρρυ για το off-topic απλώς νομίζω ότι είναι θλιβερή στραβοτιμονιά να πάρει τέτοια προτεραιότητα το σχέδιο ολοκληρωτική αντικαταστασης των μετρητών. Μπορούσε να γίνει σταδιακά (smart meters σε κάθε νέα εγκατάσταση, και κάθε νέα αίτηση νυχτερινού, πχ) και τα χρήματα να δωθούν σε ένα πρόγραμμα τύπου "εξοικονομώ κατ'οίκον" αλλά πολύ μεγαλύτερης έκτασης...

  3. #1323
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Παίδες κανένα ΔΕΔΔΗΕτζή έχουμε εδώ?
    Μου έκοψαν το ρευμα...... το story ειναι αυτό, νοίκιασα ενα σπίτι και έκανα αίτηση στη volterra αλλά ο προηγούμενος ενοικιαστής έκανε αίτηση διακοπης στη ΔΕΗ με αποτελεσμα ο ΔΕΔΔΗΕ να κόψει το ρευμα από χθές και εγώ να έχω χαθεί μεταξύ ΔΕΔΔΗΕ(που ακόμα δεν βλέπουν το αίτημα διακοπής από το πρωην ένοικο, τότε πως διαολο το έκοψες το ρημάδι το ρευμα) και volterra.....

    HELP

  4. #1324
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες κανένα ΔΕΔΔΗΕτζή έχουμε εδώ?
    Μου έκοψαν το ρευμα...... το story ειναι αυτό, νοίκιασα ενα σπίτι και έκανα αίτηση στη volterra αλλά ο προηγούμενος ενοικιαστής έκανε αίτηση διακοπης στη ΔΕΗ με αποτελεσμα ο ΔΕΔΔΗΕ να κόψει το ρευμα από χθές και εγώ να έχω χαθεί μεταξύ ΔΕΔΔΗΕ(που ακόμα δεν βλέπουν το αίτημα διακοπής από το πρωην ένοικο, τότε πως διαολο το έκοψες το ρημάδι το ρευμα) και volterra.....

    HELP
    καλό κουράγιο φίλε μου

    πάντως από την ιστοσελίδα της ΔΕΗ βρήκα αυτά για να ξέρεις

    Αλλαγή Ονόματος (υπογραφή Σύμβασης)

    Φυσικό Πρόσωπο/Ιδιώτης
    Ο λογαριασμός ρεύματος πρέπει να εκδίδεται στο όνομα του πραγματικού χρήστη του ακινήτου. Σε περίπτωση που μετακομίζετε σε ένα ηλεκτροδοτημένο ακίνητο, οπότε εκδίδονται ήδη λογαριασμοί σε άλλο όνομα, πρέπει να υπογράψετε νέα Σύμβαση Προμήθειας Ρεύματος, έτσι ώστε οι λογαριασμοί να εκδίδονται στο όνομά σας.

    Για την υπογραφή της νέας Σύμβασης μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης Πελατών, καλώντας στο 11770 ή να απευθυνθείτε σε οποιοδήποτε Κατάστημά μας προσκομίζοντας τα εξής:

    • έναν λογαριασμό ρεύματος ή να γνωρίζετε τον αριθμό παροχής του ακινήτου
    • την αστυνομική σας ταυτότητα ή διαβατήριο (ή άλλο επίσημο σχετικό έγγραφο)
    • αποδεικτικό του ΑΦΜ σας (επίδειξη οποιουδήποτε δημοσίου εγγράφου, π.χ. εκκαθαριστικό εφορίας, βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ, δήλωση πληροφοριακών στοιχείων ακινήτου από TAXIS)
    • επιπλέον, για δική σας διασφάλιση, είναι πιθανό να χρειαστείτε και αποδεικτικό υποβολής δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακινήτου (έγγραφο Taxisnet) ή αντίγραφο του συμβολαίου ιδιοκτησίας.

    Υπογράφοντας νέα σύμβαση παροχής ηλεκτρικού ρεύματος πρέπει να πληρώσετε και ένα ποσό ως εγγύηση, το οποίο υπολογίζεται με βάση τα τετραγωνικά του ακινήτου και το είδος της παροχής. Για να πληροφορηθείτε σχετικά με το ποσό της εγγύησης, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης Πελατών, καλώντας στο 11770 αναφέροντας τον Αριθμό Παροχής του ακινήτου ή τον Λογαριασμό Συμβολαίου.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στην περίπτωση που έχει λήξει η ισχύς της Υπεύθυνης Δήλωσης Εγκαταστάτη (ΥΔΕ)/πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, σύμφωνα με τον Κανονισμό Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων (ΚΕΗΕ), θα πρέπει να προσκομιστεί πρόσφατη ΥΔΕ στο αρμόδιο πρακτορείο του Διαχειριστή Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ) σε διάστημα 6 μηνών. Διευκρινίζεται ότι στην περίπτωση που στο ακίνητο δεν υπάρχει ρεύμα (λόγω αίτησης διακοπής από προηγούμενο χρήστη της παροχής), θα πρέπει να προσκομιστεί άμεσα η ΥΔΕ/πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου στον ΔΕΔΔΗΕ, προκειμένου να επανηλεκτροδοτηθεί το ακίνητο.

    Η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει και από εξουσιοδοτημένο από εσάς άτομο, έχοντας μαζί του επιπλέον:

    • πρωτότυπη επικυρωμένη εξουσιοδότηση
    • αστυνομική ταυτότητα

    Σημειώνεται ότι στην περίπτωση που στο ακίνητο έχει γίνει διακοπή ρεύματος από τον προηγούμενο κάτοχο της παροχής, ακολουθείται ομοίως η ίδια διαδικασία.

    Διακοπή Ρεύματος

    Σε περίπτωση που μετακομίζετε/φεύγετε από ένα ακίνητο, πρέπει να καταθέσετε αίτηση διακοπής της Σύμβασης Προμήθειας Ρεύματος, σε οποιοδήποτε Κατάστημά της ΔΕΗ, ούτως ώστε να σταματήσει η έκδοση λογαριασμών στο όνομά σας διαφορετικά, θα συνεχιστεί η έκδοση λογαριασμών και θα έχετε την ευθύνη εξόφλησης τους, σύμφωνα με σχετικό όρο του συμβολαίου.

    Απαραίτητες προϋποθέσεις:
    λογαριασμός ρεύματος να εκδίδεται στο όνομά σας
    να γνωρίζετε τον αριθμό παροχής του ακινήτου ή να έχετε ένα λογαριασμό ρεύματος
    να έχετε την ταυτότητά σας (ή άλλο επίσημο σχετικό έγγραφο)
    παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει και από εξουσιοδοτημένο από εσάς άτομο έχοντας μαζί του επιπλέον:

    επικυρωμένη εξουσιοδότηση
    αστυνομική ταυτότητα
    Με βάση την τελευταία ένδειξη του μετρητή, θα εκδοθεί ΤΕΛΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ, ο οποίος θα περιλαμβάνει την κατανάλωση μεταξύ της ένδειξης του τελευταίου Εκκαθαριστικού λογαριασμού που έχει ήδη εκδοθεί και της τελικής ένδειξης την ημέρας της διακοπής. Κατά τον υπολογισμό του ΤΕΛΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ θα συμψηφισθεί και η προκαταβολή έναντι κατανάλωσης ρεύματος που είχε αρχικά καταβληθεί κατά την υπογραφή του συμβολαίου. Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ μπορεί να σας αποσταλεί στη διεύθυνση που επιθυμείτε, αρκεί να τη δηλώσετε κατά την παραπάνω διαδικασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 29-11-17 στις 20:44.

  5. #1325
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο ιδιοκτήτης δεν χρειάζεται στην διακοπή.

  6. #1326
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Κάνατε βλακεία.Δεν έπρεπε να γίνει αίτηση διακοπής, αλλά κατευθίαν αίτηση ,μεταφοράς σε άλλο όνομα και πάροχο...

  7. #1327
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την διευκρίνιση Στέλιο, το κοίταξα κι έχεις δίκιο (παραπλανήθηκα από ελληνικές σαπιοεφημερίδες που το εμφάνιζαν όλες ως υποχρέωση, έπρεπε να κοιτάξω διεθνή μέσα). Παραλογισμός όμως, δεν είναι;

    Κατά βάση συμφωνούμε επί της ουσίας σε αρκετά.

    Ναι, οι έξυπνοι μετρητές είναι καλή κίνηση. Αλλά όχι με τους όρους που κάνουμε την αλλαγή (για μένα). Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες για το εξοικονομώ κατ'οίκον. Ακριβώς εκεί αναφερόμουν, ως καλύτερη -πολύ καλύτερη μάλιστα- χρήση των χρημάτων. Είναι τόσο τεράστιο κεφάλαιο και το μέσο ελληνικό σπίτι είναι σε τόσο κακή ενεργειακή κατάσταση (η σχετική τεχνολογία έκανε άλματα ακριβώς τα χρόνια της κρίσης, που ο μέσος συμπολίτης μας περιόρισε τρομερά τις αλλαγές και διορθώσεις στο σπίτι του) που μια τέτοια χρήση νομίζω ότι θα απέφερε πολύ περισσότερα οφέλη. Σόρρυ για το off-topic απλώς νομίζω ότι είναι θλιβερή στραβοτιμονιά να πάρει τέτοια προτεραιότητα το σχέδιο ολοκληρωτική αντικαταστασης των μετρητών. Μπορούσε να γίνει σταδιακά (smart meters σε κάθε νέα εγκατάσταση, και κάθε νέα αίτηση νυχτερινού, πχ) και τα χρήματα να δωθούν σε ένα πρόγραμμα τύπου "εξοικονομώ κατ'οίκον" αλλά πολύ μεγαλύτερης έκτασης...
    Παρακαλώ. Γιατί να μη συμφωνούμε? Προφανή πράγματα γράφουμε και οι δύο.
    Δυστυχώς η ειρωνία είναι ότι στην εποχή της πληροφορίας, επικράτησαν τα fake news και η συνειδητή διαστρέβλωση της πραγματικότητας λόγω ιδιοτέλειας. Gamata. Μην διαβάζεις άρθρα που δεν παραπέμπουν στην πρωτογενή πηγή της πληροφορίας.Ειδικα αν ασχολούνται με μεγάλες συμβάσεις του δημοσίου.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  8. #1328
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες κανένα ΔΕΔΔΗΕτζή έχουμε εδώ?
    Μου έκοψαν το ρευμα...... το story ειναι αυτό, νοίκιασα ενα σπίτι και έκανα αίτηση στη volterra αλλά ο προηγούμενος ενοικιαστής έκανε αίτηση διακοπης στη ΔΕΗ με αποτελεσμα ο ΔΕΔΔΗΕ να κόψει το ρευμα από χθές και εγώ να έχω χαθεί μεταξύ ΔΕΔΔΗΕ(που ακόμα δεν βλέπουν το αίτημα διακοπής από το πρωην ένοικο, τότε πως διαολο το έκοψες το ρημάδι το ρευμα) και volterra.....

    HELP
    καλημέρα! σου στέλνω τα στοιχεία

  9. #1329
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Ακόμα παλευω .... 2η μερα χωρις ρευμα. Γαμάτη φάση
    Έχω μάθει όλους τους εργαζομενους του 11500, Volterra, τοπικού ΔΕΔΔΗΕ..... τα πληροφοριακα τους συστηματα Ερμης, Θαλής κτλ μυθολογίες, ΑΛΛΑ ακόμα ρευμα δεν εχω

  10. #1330
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα παλευω .... 2η μερα χωρις ρευμα. Γαμάτη φάση
    Έχω μάθει όλους τους εργαζομενους του 11500, Volterra, τοπικού ΔΕΔΔΗΕ..... τα πληροφοριακα τους συστηματα Ερμης, Θαλής κτλ μυθολογίες, ΑΛΛΑ ακόμα ρευμα δεν εχω
    κάλεσε το κ.Δημήτρη

  11. #1331
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδια η σελιδα "allazorevma.gr" ειναι αξιοπιστη σε αυτα που βγαζει ?
    εψαξα για μενα εβαλα τα στοιχεια και μου βγαζει κερδος με την voltera 107.20
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap3.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 188944
    Αλλα εγω σαν καλοπληρωτης εχω ηδη εκπτωση και κερδιζω απο την δεη που ειμαι τωρα 64,85
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap4.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  23,2 KB 
ID: 188945

    Αρα απο οτι καταλαβαινω το κερδος για μενα ειναι 107,20-64,85 = 42€ αρα 3,5 ευρω το μηνα .

    Το θεωρω παραπλανηση γιατι επρεπε να ρωταγε στην φορμα εαν ειμα ηδη καλοπληρωτης και εχω εκπτωση .......

    Εχω καταλαβει λαθος ? ?
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  12. #1332
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εκεί που διαλέγεις τιμολόγιο στη ΔΕΗ μπορείς να επιλέξεις αυτό με τη μείωση 15% ώστε να την συμπεριλάβει στη σύγκριση.

  13. #1333
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villasg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια η σελιδα "allazorevma.gr" ειναι αξιοπιστη σε αυτα που βγαζει ?
    εψαξα για μενα εβαλα τα στοιχεια και μου βγαζει κερδος με την voltera 107.20
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap3.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 188944
    Αλλα εγω σαν καλοπληρωτης εχω ηδη εκπτωση και κερδιζω απο την δεη που ειμαι τωρα 64,85
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap4.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  23,2 KB 
ID: 188945

    Αρα απο οτι καταλαβαινω το κερδος για μενα ειναι 107,20-64,85 = 42€ αρα 3,5 ευρω το μηνα .

    Το θεωρω παραπλανηση γιατι επρεπε να ρωταγε στην φορμα εαν ειμα ηδη καλοπληρωτης και εχω εκπτωση .......

    Εχω καταλαβει λαθος ? ?
    ΠΡΟΣΟΧΗ: στις τιμές που λέει δε λέει όμως ότι θα χρεώνεσαι κ ΟΤΣ (δε υπολογίζετε αυτό από το κέρδος σου)

    Προς το παρόν αυτές που δε χρεώνουν ΟΤΣ είναι:

    NRG
    ΔΕΗ
    ELPEDISON (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PLUS+)
    VOLTERA (Δε το ενεργοποιεί)
    GREEN (Αν το ζητήσεις υπογράφεις συμβόλαιο που δε θα σε χρεώνει ΟΤΣ


    Όσο για το αποτέλεσμα αυτό,δείχνει ότι κερδίζεις 64€ αν πληρώνεις στην ώρα σου από όσο θα πλήρωνες αν δε ήσουν καλοπληρωτής (έχεις επιλέξει το τιμολόγιο χωρίς έκπτωση συνέπειας)

  14. #1334
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villasg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια η σελιδα "allazorevma.gr" ειναι αξιοπιστη σε αυτα που βγαζει ?
    εψαξα για μενα εβαλα τα στοιχεια και μου βγαζει κερδος με την voltera 107.20
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap3.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 188944
    Αλλα εγω σαν καλοπληρωτης εχω ηδη εκπτωση και κερδιζω απο την δεη που ειμαι τωρα 64,85
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Snap4.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  23,2 KB 
ID: 188945

    Αρα απο οτι καταλαβαινω το κερδος για μενα ειναι 107,20-64,85 = 42€ αρα 3,5 ευρω το μηνα .

    Το θεωρω παραπλανηση γιατι επρεπε να ρωταγε στην φορμα εαν ειμα ηδη καλοπληρωτης και εχω εκπτωση .......

    Εχω καταλαβει λαθος ? ?
    Βάζει το πρόγραμμα εμπρόθεσμων πληρωμών της ΔΕΗ σαν "ειδικό πακετό" και τις γενικές συγκρίσεις τις κάνει με το κανονικό πρόγραμμα της ΔΕΗ. Ναι, θα μπορούσε κανείς να πει ότι προμοτάρει εμμέσως τις άλλες εταιρίες με αυτό (είναι στάνταρ η καθυστερημένη πληρωμή στη ΔΕΗ; ). Παρόλα αυτά αν κοιτάξει κανείς προσεκτικά, το βλέπει, οπότε δεν θα το έβαζα σε κατηγορία ξεκάθαρης παραπλάνησης. Συμφωνώ πάντως με σένα ότι θα ήταν προτιμότερο να είχε αφετηρία το πρόγραμμα εμπρόθεσμων πληρωμών της ΔΕΗ. Έπρεπε στην αρχή να έχει ερώτημα "κάνετε όλες τις πληρωμές εμπρόθεσμα;" με διευκρίνιση ότι θα υπολογίσει με βάση την έκπτωση 15% σ'αυτή την περίπτωση.

    Δεδομένου ότι έχουν απευθείας λινκ σε παρόχους για αλλαγή προγραμματος (που σημαίνει refferral και μάλλον κάποιο cut) , λίγο προφανής ο λόγος, θα λεγα... Παρόλα αυτά δεν εξαπατούν σε στυλ να βάζουν ψευδείς τιμές, για να είμαστε δίκαιοι.

  15. #1335
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΟΣΟΧΗ: στις τιμές που λέει δε λέει όμως ότι θα χρεώνεσαι κ ΟΤΣ (δε υπολογίζετε αυτό από το κέρδος σου)

    Προς το παρόν αυτές που δε χρεώνουν ΟΤΣ είναι:

    NRG
    ΔΕΗ
    ELPEDISON (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ PLUS+)
    VOLTERA (Δε το ενεργοποιεί)
    GREEN (Αν το ζητήσεις υπογράφεις συμβόλαιο που δε θα σε χρεώνει ΟΤΣ


    Όσο για το αποτέλεσμα αυτό,δείχνει ότι κερδίζεις 64€ αν πληρώνεις στην ώρα σου από όσο θα πλήρωνες αν δε ήσουν καλοπληρωτής (έχεις επιλέξει το τιμολόγιο χωρίς έκπτωση συνέπειας)

    το ειναι ΟΤΣ ?
    Επισης εχω επιλεξει σε ολα με εκπτωση συνεπειας
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

Σελ. 89 από 1163 ΠρώτηΠρώτη ... 69798487888990919499109 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας